Головна

Засоби народної педагогіки

1.  I. Рішення логічних задач засобами алгебри логіки
  2.  V1: Основні і оборотні кошти підприємства
  3.  VII. ЗАКОНОДАВСТВО ПРО ПРАВА НА РЕЗУЛЬТАТИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ І ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛІЗАЦІЇ (ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ПРАВ)
  4.  XV. ЦЕРКВА І СВІТСЬКІ ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
  5.  XV. Церква і світські засоби масової інформації
  6.  А) відбір лексем з народної мови
  7.  Адреноміметичні засоби прямої дії. Класифікація. Механізм дії. Фармакологічна характеристика окремих препаратів. Застосування.

§1. прислів'я

У будь-який прислів'ї завжди присутня «педагогічний момент» - повчальність: під прислів'ям розуміють влучне образний вислів повчального характеру, типізують найрізноманітніші явища життя і має форму закінченого пропозиції.

Прислів'я задовольняли багато духовні потреби трудящих: пізнавально-інтелектуальні (освітні), виробничі, естетичні, моральні та ін.

Прислів'я - НЕ старина, що не минуле, а живий голос народу: народ зберігає у своїй пам'яті тільки те, що йому необхідно сьогодні і буде потрібно завтра. Коли в прислів'ї йдеться про минуле, воно оцінюється з точки зору сьогодення і майбутнього - засуджується або схвалюється в залежності від того, якою мірою минуле, відбите в афоризмі, відповідає народним ідеалам, очікуванням і сподіванням.

Прислів'я створюється всім народом, тому висловлює колективна думка народу. У ній міститься народна оцінка життя, спостереження народного розуму. Вдалий афоризм, створений індивідуальним розумом, не стає народним прислів'ям, якщо він не висловлює думку більшості. У всякому разі можливо паралельне одночасне існування загальнонародного варіанту і індивідуально-авторського.

Народні прислів'я мають форму, сприятливу для запам'ятовування, що посилює їх значення як Етнопедагогіческіе засобів.

Прислів'я міцно лягають на згадку. Їх запам'ятовування полегшується грою слів, різними співзвуччями, римами, ритмікою, інколи дуже майстерною. В даному випадку поезія виступає як форма збереження і поширення мудрості, досвіду пізнавальної діяльності, що моделює виховання і його результат - поведінка.

Кінцевою метою прислів'їв завжди було виховання, вони з найдавніших часів виступали як педагогічні засоби. З одного боку, вони містять педагогічну ідею, з іншого - надають виховний вплив, несуть освітні функції: оповідають про засоби, методи виховного впливу, відповідних уявленням народу, дають характерологічні оцінки особистості - позитивні і негативні, які, визначаючи так чи інакше мети формування особистості , містять заклик до виховання, самовиховання і перевиховання, засуджують дорослих, які нехтують своїми священними обов'язками - педагогічними та т. д.

Про прислів'ї добре сказав Я. а. Коменський: «Прислів'я або приказка є короткий і спритне яке-небудь вислів, в якому одне говориться і інше мається на увазі, тобто слова говорять про деяке зовнішньому фізичному, знайомому предметі, а натякають на щось внутрішнє, духовне, менш знайоме». У цьому висловлюванні міститься визнання педагогічних функцій прислів'їв і обліку в них певних закономірностей, властивих народній педагогіці: по-перше, натяк виступає як засіб впливу на свідомість виховуваних, по-друге, навчання йде від відомого до невідомого (знайомий предмет породжує незнайому думка).

Підбір прислів'їв у Коменського такий, що він не допускає бездумного ставлення до навколишньої дійсності, вчить шукати нову думку в звичних предметах і явищах, закликає до вихованню та самовихованню, заохочує і стимулює взаємне виховання, дбає про перевиховання, встановлює певний порядок руху від незнання до знання .

У прислів'ях багато матеріалу практичного характеру: життєві поради, побажання у праці, привіти і ін.

Найбільш поширена форма прислів'їв - настанови. З педагогічної точки зору цікаві настанови трьох категорій: повчання, наставляющие дітей і молодь в добрих моралі, в тому числі і правила хорошого тону; повчання, які закликають дорослих до благопристойності поведінки, і, нарешті, настанови особливого роду, що містять педагогічні ради, що констатують результати виховання, що є своєрідною формою узагальнення педагогічного досвіду. У них міститься величезний освітньо-виховний матеріал з питань виховання.

У прислів'ях отримали відображення педагогічні ідеї, що стосуються народження дітей, їх місця в житті народу, цілей, засобів і методів виховання, заохочення і покарання, змісту навчання, трудового і морального виховання, спадковості і наслідування дітьми рис поведінки батьків, впливу навколишнього середовища та громадської думки і т. д. і т. п. Вираз в прислів'ях громадської думки про виховання для народної педагогіки має принципове значення, бо, як вважав К. д. Ушинський, де немає громадської думки про виховання, там немає і суспільного виховання.

«Мудрістю старих чехів» називав Коменський прислів'я свого народу. І дійсно в дитячому середовищі прислів'я - рідкість, найчастіше вони лише ситуативно відтворюються в наслідування старшим. Проте ситуативність закріплює їх в пам'яті як педагогічні ресурси для майбутнього, і приходить пора коли вони стають засобами виховного впливу. Для підвищення виховного значення прислів'їв в народі всіляко підтримується їх авторитет: «Без прислів'я прoжівешь», «На прислів'я ні суду, ні розправи. Прислів'я несудимість »,« прислів'я плодущие і живуща »,« прислів'я покормніца, а з нею добро »,« прислів'я правду всім говорить »,« прислів'я - всім справам помічниця ».

Прислів'я - «колір народного розуму» (В. і. Даль), але цей розум перш за все оберігає моральність. У прислів'ях головне - етична оцінка поведінки людини і народного життя в цілому. Прислів'я - викристалізувати століттями громадську думку народу, моральна оцінка ним усіх випадків життя. І педагогічні думки народу несуть на собі відбиток народної моральності.

У педагогічній перекличці народів і поколінь беруть участь всі без винятку народи - великі і малі. Народження дітей - для всіх свято. З дітьми важко, без них вдвічі. У російських прислів'ях діти оспівані багаторазово: «Син так дочка - червоні дітки. Син так дочка - домашні гості »,« Син так дочка - день та ніч »,« Син так дочка - ясно сонце, світлий місяць »,« Малі діточки - що зірочки дрібнесенькі: і світять і радують в темну ніченьку ».

Народження мало, народити всякий може, - важливе виховання. «Народять народила, а навчити не навчила» - засудження подібного роду на адресу батьків - як батьків, так і матерів - зустрічаються у всіх народів.

Народом виразно висловлюються думки про початок виховання: чим раніше, тим краще. Виховання починається з моменту народження, причому воно найголовніше народження: «Не той батько, мати, хто народив, а той, хто вигодуваний, вигодував та добру навчив». Мати і батько не просто батьки, народження - тільки початок, мати і батько - вихователі, тільки тоді вони виправдовують своє ім'я та призначення. «Материнська школа» важливіше і грунтовніше батьківській: «Яка матка, такі і дітки», «Що мати в голову вб'є, того і батько не виб'є».

Про вирішальну роль батьків у вихованні дуже яскраво сказано в російському прислів'ї: «Батьківське слово мимо (на вітер) не мовиться», т. Е. Про батьківський слові сказано те ж саме, що і про прислів'я. Слово батьків оцінюється так само високо, як і жива народна мудрість багатьох поколінь. Батьки як вихователі в даному випадку виступають від імені народу, як сполучна ланка між дітьми і народом, підростаючим поколінням і йдуть.

У народному думці спадковість, успадкування і результати педагогічної діяльності батьків виступають спільно, в нерозривній єдності: «У доброго батька добрі і Дитятки» (рус.), «З хорошого загону - хороші снопи, з хорошої сім'ї -хороші діти» (чув.) , «від хорошого м'яса - суп хороший, від хорошої людини - дитя хороше» (Шорська.) та ін. Але в той же час не заперечується і особиста відповідальність дитини за свої дії: «Дурному синові і рідний батько розуму не пришиє», « В дурному сина і батько не вільний ».

У прислів'ях відбилися умови виховання - сприятливі та несприятливі. Всі народи вселяють підростаючому поколінню думка про необхідність поважати вихователів. У прислів'ях батьківський авторитет підтримується особливо наполегливо: «Пташиного молока хоч в казці знайдеш, а іншого батька-матері і в казці не знайдеш», «Батьківським розумом жити діткам, а батьківськими грошима не жити», «Хоч по-старому, хоч по- новому, а все батько старше сина ». Про батька сказано: «Крута-гора високая, міцна стіна білокам'яна», і мати праведна названа огорожею кам'яною. Дітям передбачається доля по їх відношенню до батьків: «На лубе батька спустив, і сам того ж чекай від сина» (рус.). Між іншим, є і казки на цю тему, і як моральний висновок з них - прислів'я, в яких кращими вихователями проголошуються старі: «Чим старіше, тим правіше, а чим молодші, тим дорожче», «Сивина в бороду - розум в голову» , «старина з мозком - старина, що диво». Взаємини між молодим і старшим поколінням у всіх народів визначаються приблизно однаково: «Старшим місце поступися, молодшим допомогу зроби» (хакаскою.), «Старшого слухай, молодого вчи» (чув., Якут., Шорська., ТУВ., Татар., кирг.), «Молодий працює, старий розум дає. Молодий на службу, старий на рада »,« Молодий на битву, а старий на думу »(рус.).

У прислів'ї - готовий висновок, але вона - не кінець, не завершення роздумів, а скоріше - точка опори для нових думок, як би їх зародок. Прислів'я в якійсь конкретній ситуації - висновок, в іншій - гіпотеза, що ставить нові проблеми. Цінність прислів'їв з'ясовується розшифровкою їхнього змісту, що вимагає проникнення в їх глибину. Коментування прислів'їв в судженнях, в розмові, суперечках завжди широко було поширене в народі. Таке коментування в багатьох випадках переводить в розряд педагогічних і ті прислів'я, які на перший погляд не є такими. Прислів'я «Життя прожити - не поле перейти» коментується як рада, адресований молоді: «Вчилися б так грали більше. Встигнете ще наробитися ... Життя прожити - не поле перейти ».

Застосування загального педагогічного судження до характеристики конкретного випадку дуже часто зустрічається при вживанні прислів'їв. Прислів'я про те, що одного-двох синів мало, народом коментується наступним чином: «А й справді. Один син і померти може, з другим можна характером не зійтися, яка сношка попадеться. А три сини - три милиці на старості років ».

Особливо цінні для вивчення поглядів народу власне педагогічні настанови. Вони разом з освітнім матеріалом, із знаннями про дітей і вихованні складають основне ядро ??народної педагогічної мудрості. Це - свого роду морально-педагогічний кодекс народу.

Цей кодекс ретельно продуманий народом в найважливіших деталях: «Дітей побоями не вчать, добрим словом вчать», «Дітей карають соромом, а не грозою і бичем», «даруй своїх, а там і чужих! Свій своєму мимоволі друг »,« Молоденький умок - що весняний льодок »,« До м'якого воску - друк, а до юному - науку »,« Нерозумного вчити - в бездонну діжку воду лити »,« Повторення - мати навчання »,« Вчений бачить , невчений слідом ходить »,« В бідах людина примудряється »,« спілкуючись з хорошим, гарне пристане, спілкуючись з поганим - погане »,« Кошма розгорнеться - широкої стане, людина виросте - розумним стане »,« Дитина-первісток більше всіх доріг » , «Розум ширше морів, знання вище гір», «Грамотна людина - немов сонце, неписьменний - що чорна ніч», «Сире дерево гни, поки не висохло, дитини вчи свого часу», «Не вчила сина, коли годувала, а тебе годувати стане, так не навчиш »,« Не вчили, коли поперек лавки лягав; а на всю витягнувся, так не навчиш »,« Не той дурний, хто не вчився, а той, хто не хоче вчитися »,« Якщо не варить в голові, то не звариш і в котлі »,« Старому посох підпора, молодому - наука »,« Якщо серед сміливих ростеш, сам будеш сміливим »,« всі ми люди, всі люди »,« Які повіки, такі і люди »,« Людина людини варто. Людина не для себе народиться ».

Важливий педагогічний сенс має народна думка про результати виховання, це - оцінюють судження про людей, про риси їх особистості: «Запальний вдача не буває лукавий», «Зла людина, як вугілля: якщо не палить, то чорнить», «Добра совість - очей божий. Добра совість любить викриття »,« На ходу зеленої трави НЕ зімне »(про Смирнов),« Зустрівши рівного за силою, став кімнатної собачкою »(про хвалитися),« Як сідати на коня, так і штани свої віддавати в лагодження »(про безтурботних), «В ньому вірні тільки сліди, залишені на снігу» (про брехунів), «Злодій - перший прочанин, женолюб - кращий родич, а шахрай більше всіх говорить про гріх», «слова хвалькуватого, що калюжа, слова скромного, як море »,« Побачивши самого ведмедя, відправиться шукати його сліди »(про людину, відволікає від головної мети),« Говорячи брехня, що не станеш мудрим, крадучи, що не станеш багатим »,« Легше сандалове дерево зломити, ніж молоде завзяття »,« добре вгодована собака на господаря гавкає »(про невдячних, про них же кажуть:« Перекочував - верблюд не потрібен, переплив - човен не потрібна »),« у шахрая немає життя, у ледаря немає мрії »,« Добра людина зла не пам'ятає, а злий добра не пам'ятає »та ін. Численні характерологічні прислів'я цікаві тим, що властивості особистості оцінюються в них за вчинками і діям, розглядаються в зв'язку з вихованням. Виховання і перевиховання поганих людей - справа не з легких: «Змія своєї кривизни не зізнається: випрямляти станеш - вкусить». Виховання не всесильне: «Те, що брудно зсередини, не зробиш чистим зовні», «Змія міняє шкіру щорічно, та отруйні зуби залишає при собі».

Позитивні і негативні риси особистості по прислів'ям представляються як мети виховання і перевиховання, які передбачають всемірне поліпшення поведінки і характеру людей. При цьому примітно, що всі народи визнають безмежність людських чеснот. Будь-яка людина, як би він не був досконалий, може піднятися ще на одну сходинку досконалості. Ця сходинка веде не тільки людини, а й людство до прогресу. Багато прислів'я є мотивованими і аргументованими закликами до самовдосконалення.

За змістом прислів'я мудрі, за формою прекрасні, вживаються вони розумно, доречно, вміло. Основне ж призначення їх все-таки в моральному вихованні. Розум ніби постійно перебуває між прекрасним і моральним, контролюється ними.

Життєві потреби, історичні обставини, суспільні умови породили мудрі народні афоризми. Людина, стаючи розумніший, свідомо підтримував і культивував колишні духовні надбання і винаходи. В силу цього кожне покоління застає готовими формами і жанри. Зміст їх доповнюється і розвивається від покоління до покоління. Окрема людина опиняється в полоні тих форм, які створені задовго до нього, і обставинами життя втягується в творчий процес - сприйняття, переосмислення чи творення.

Тисячолітні досягнення людського духу зберігають свою неминущу цінність, причому скарби будь-якого з народів збагачують загальнолюдську духовну скарбницю. І в даний час в освоєнні духовних надбань минулих поколінь діти народів виступають як діти людства.

виховання працьовитості

як провідна ідея прислів'їв

У всіх народів трудове виховання є головним завданням педагогіки, що отримало відображення і в прислів'ях. Проілюструємо це на прикладі афоризмів народів Дагестану.

У народів Дагестану виникнення і початкове розвиток ідей і традицій трудового виховання підростаючого покоління сягає своїм корінням у сиву давнину. Історичний і педагогічний досвід народу показує, що праця (скотаря, хлібороба, ремісника і т. П.) - Це вирішальна умова морального, розумового і фізичного розвитку особистості. «Праця - всьому батько», - з покоління в покоління говорять лакці, підкреслюючи тим самим величезні можливості праці, які визначаються багатством його змісту, значенням для громади і народу, а також різноманіттям конкретних прийомів і засобів навчання дітей і молоді праці.

Розглядаючи працю як моральний фактор, народ підкреслює його психологічне значення і зазначає, що праця приносить людині душевне і моральне задоволення: «Без праці немає і спокою», - кажуть аварці, «Друг зробив - тілу легше, сам зробив - душі легше», - кажуть лезгини і табасарани, праця є джерелом життя на землі: «Без праці немає і життя на землі», - кажуть даргинці.

З комплексу ідей про трудове виховання на першому місці виявляються ідеї про виховному значенні праці. Тільки в процесі праці виробляються такі моральні якості, як почуття людської гідності, працьовитість, наполегливість, послідовність, почуття обов'язку і відповідальності за результат справи: «Господар землі той, хто її оре» (даг.), «Уздовж орав - слід, додай поперек - буде рілля »(Табасара.),« Поки спина не змокнете - полі не зореш »(аварськими.),« Праця і терпіння - перетворюються в золото »(лакська.),« Відкладене справа - засипає сніг »,« Хто вміє, той і на морі розведе вогонь »(кумицька.) та ін.

Неробство засуджувалася народом як явище надзвичайно далеке його способу життя: «Загибла на ногах собака - краще, ніж здохлим лежачи лев» (аварськими.), «Життя, витрачена на сон, - зникла життя» (лакська.), «Сьогоднішню роботу Не звалювати на завтрашнього верблюда »(Ногайськ.). Навпаки, працьовитість, готовність виконувати будь-яку роботу в народі вважалися одним з цінних якостей, які необхідно виховувати у дітей. При цьому висувалася вимога: формувати у дітей розуміння того, що, як сказано в лакской казці «зурначі, барабанщик і канатоходець», «будь-яка професія, виявляється, хороша, якщо тільки заробляти гроші працею, а не хитрістю і обманом».

Представники старшого покоління піклувалися про пробудження у майбутньої зміни молодих трудівників почуття ненависті до гнобителів. До певної міри ця турбота народу виявлялася в систематичній пропаганді волелюбних ідей у ??всіх жанрах усної поетичної творчості і в першу чергу - в приказках і прислів'ях. У всіх народів Дагестану є афоризми, що висміюють мулл, що проклинають господарів, викликають ненависть і презирство до бекам, ханам: «Ситий мулла гірше голодного вовка, побачивши халви забуває Бога», «Мулла лука не їсть, а якщо знайде, тоді і лушпиння НЕ залишить »,« Хан не має сорому, камінь - очей »,« річки не міряй, беку не вір »,« Вуха господаря глухі »,« у голодного сили немає, у багатого - жалості ».

Вважаючи працю основним фактором фізичного, розумового розвитку та морального вдосконалення підростаючого покоління, народ не обмежився тільки його оцінкою, образним і багатоплановим розкриттям його суспільної ролі. Народом була створена оригінальна система трудового виховання, яка включала в себе реалізацію певних завдань, загальних для всіх народів, але кожним народом наважуються специфічно, відповідно до своєрідними суспільно-економічними умовами життя і побуту. Першою з цих завдань у горян є виховання у підростаючого покоління глибокої поваги до простих трудівників і результатами їх праці. Така повага виховувалося при ознайомленні дітей з працею дорослих і в процесі їх спільної діяльності з дорослими. Дітям вселяли: поважати трудовий народ - це перш за все берегти те, що зроблено їх руками ( «Зроблене десятьма ударами, псують одним»), необхідно надавати в тяжкій праці посильну допомогу трудівникам ( «Працюй, де знайшов працюють, - їж, де знайшов їдять »); щоб стати в майбутньому хорошим трудівником, необхідно привчатися до праці, брати приклад з простих трудівників ( «Навчись поважати людський труд і святість хліба, який народить земля»); щоб зробити навіть найпростішу річ, треба багато знати і вміти ( «Коли через пізнання людина візьметься, в його руках і сніг вогнем займеться»).

В світогляді майбутнього трудівника важливе місце має займати усвідомлення необхідності особистої праці: «Робота, хоч і мала, така-сяка, корисніше, ніж скарга, велика-превелика», «Дерево плодами цінується, людина працями цінується», «Нехай аллах мене подужає, аби я землю подужав »,« У кого вмілі руки, той і мед їсть ».

Вирішуючи завдання трудового виховання, народ зміцнював в дітях почуття любові до праці, піднімав їх свідомість до розуміння важливості і необхідності працювати, виховував і розвивав у них почуття ненависті і зневаги до звички задовольняти свої потреби за рахунок праці інших, до всякого прагненню збагачуватися темними шляхами ( «п'яний вином - протверезиться, п'яний скарбницею - ніколи», «Що Працює в поле орачу - толокно, що сидить на межі господареві - сирінкі» і ін.). Говорячи про виховання любові до праці, народ мав на увазі не тільки фізичний, але і розумову працю: «Тримайся за перо - воно син хліба», «Знання та праця - близнюки», «Рабство - вниз, наука - вгору», «В надії на хліб - розуму не кидай ».

У народі виявлялася постійна турбота про прищепленні підростаючому поколінню трудових умінь і навичок. Народ стверджує: «Раб істинний не той аж ніяк, хто у рабів рабом народився, раб той, хто завершує шлях і нічому не навчився».

Висміюючи тих, хто не хоче і не вміє працювати, народ успішно вирішував цю задачу трудового виховання створенням громадської думки, що був своєрідним і домінуючим фактором виховання підростаючих поколінь взагалі, а трудового особливо. Відсутність трудових умінь і навичок засуджується і висміюється в прислів'ях послідовно і наполегливо: «Не вміє доїти - і двір кривої», «Корову доїв - молоко не зберіг, рукав латав - шубу спалив», «Не впорався з биком - так голоблю б'є», «Робота вчить роботі». Систематичне виконання трудових обов'язків сприяло закріпленню раніше набутих умінь і навичок.

Повідомлення дітям певної суми знань, пов'язаних з різними видами праці, також представляє важливу сторону трудового виховання: «Ячмінь цього в пил, пшеницю - в бруд», «Хутір можна проїсти, ремесло не кінчається», «Тільки вогонь робить залізо м'яким», « одну борозну хоч до Хорасана доведи - поле зорано не буде »,« Який господар - такі і бики »,« Поки спина не змокнете, полі не напоїти »,« Не полотен, що не сіяний »,« Поки ріка повноводна, витягай ліс! »,« у кого на стрижці овець ножиці криві, у того на вагах з шерстю і гирі легше ». Якщо в перших прислів'ях містяться практичні відомості з праці, т. Е. Мають місце елементи трудового навчання, то остання прислів'я цікава показом зв'язку недбайливості і недбалості в роботі з безчесним в поведінці.

Народ надавав великого значення привчання молоді до трудової взаємодопомоги і солідарності, до об'єднання трудових інтересів і зусиль у виконанні трудових завдань: «Хто не з людьми - той ніби й не народився», «Якщо все допомагають, то і повстяний кілок у землю увійде», «Зростання аулу - це люди, сила аулу - єдність», «Один допоможе - ти вдвічі сильніше, двоє допоможуть - в сто разів сильніше», «Гора не потребує горе, а людині без людини - не бути», «Хто не разом з аулом, той небіжчик без могили ».

Багато уваги приділяли народи Дагестану того, щоб вселити підростаючому поколінню думка про творчій силі праці, звеличує людину. Все життя дагестанських трудящих в суворих гірських умовах представляла собою трудовий подвиг, бо вони змушені були з колиски відвойовувати своє існування у грізної природи. Гірському населенню потрібно неймовірне завзятість і мужність, щоб виростити щось в горах, так як землю тягали з долин на спинах покоління за поколінням. Створювали, будували крихітні поля-тераси.

Разом з дорослими у праці брали участь підлітки та юнаки. Вони намагалися бути схожими на своїх батьків і старших братів, наслідуючи їм в працьовитість і мужність. Майбутні працівники бачили реальні результати своєї праці, глибоко усвідомлювали його творчу силу, коли разом зі старшими за високими, крутим і прямовисних скелях перекидали дерев'яні жолоби, по яких текла відведена з верхів'їв річок вода, коли вирубували в скелях канави, тягнули через прірви акведуки, за десятки верст вели воду від джерел: «Бідняк заради мірки зерна і гору здолає».

У прислів'ях дагестанців про працю знаходить підтвердження думка Енгельса про значення перетворює людей праці, вплив їх діяльності, наприклад боротьби з силами природи, на формування людської особистості. За словами Енгельса, саме зміна природи людиною, А не одна природа як така, сприяло тому, що людина удосконалювався і розвивався сам.

У своїй поетичній творчості народ вчив підростаюче покоління, що саме прості люди, трудящі маси є тією силою, яка перетворює навколишню природу. Дагестанці кажуть дітям споконвіку: «Народ - сонце землі», «Народ - все може», «Як вирішить народ, так і буде». У цих словах - свідомість народом своєї сили, своєї вирішальної ролі в долях світу.

багатозначність прислів'я

як педагогічного судження

Люди найчастіше вживають прислів'я і приказки по одній, прикрашаючи ними текст або коментуючи ними факт, чи аргументуючи народним авторитетом висловлену власну думку. Рідше вживаються прислів'я по дві, за змістом близькі, взаємно доповнюють один одного. Дуже рідко зустрічаються в розмові три прислів'я поспіль. У той же час нами зафіксовані випадки вживання прислів'їв до шести разом. Таке вживання прислів'їв відбувається в силу необхідності наполегливого повторення однієї і тієї ж важливою думки, коли прислів'я близькі за змістом або знаходяться в тематичному єдності, якщо вони - як вірші в прозі. Часто різні прислів'я передають одну і ту ж думку. Наприклад: «І кінь в сторону будинку біжить швидше», «З дому - в хвіртку, додому в ворота», «З дому кроком, додому - бігом», «З дому - риссю, додому - галопом», «З дому без ніг , додому - на крилах »,« з дому - зітхання, додому - усмішки »,« Залишає зі сльозами, повертається - з піснею ». Даний ряд прислів'їв за допомогою руху і фізичного стану передає душевні переживання людини, в зв'язку з любов'ю до рідного дому, до батьківщини.

Працівникам притаманне ставлення до прислів'я як до авторитетного вказівкою, навколо якого подумки концентруються інші прислів'я як носії похідною ідеї, суміжній з головною. Але є і прислів'я, що відображають думку в розвитку. Ефект - в логічному єдності: «Нехай не буде тобі радості, вважай дітей в будинку», «Щастя будинку - діти вдома», «Кажуть" радості домашні ", розумій" повна хата дітей "», «Радість і щастя - діти і діти» і ін.

Народ вдається до коментування однієї прислів'я іншими з метою посилення переконливою сили першої. Дві прислів'я «Брехня гони геть від себе, говори правду» і «Чи не тому буває спокійний сон, що ліжко м'яка, а тому, що совість чиста» нерідко вживаються разом. Обидві вони доповнюють один одного в конкретних аспектах: правдивість і чиста совість - явища одного порядку.

Цікаво, що переконаність неписьменних селян в справедливості прислів'я доходить часом до забобонного поклоніння силі слова. Вони відбирають народні афоризми відповідно до своїх уявлень про певні явища життя і жодне положення прислів'їв, що вживаються у зв'язку з конкретною ситуацією, не ставлять під сумнів.

Педагогічні ідеї в прислів'ях представлені в різних формах. Узагальнююча інформація про дітей, вихованні, батьків і т. П. Має форму рад, передбачень, правил і ін. Окремі прислів'я за характером близькі до педагогічним принципам і жваво нагадують фрагменти теорії. Коменський, наприклад, в своїх наукових висновках так трансформує думки народу: «Молоде дерево можна садити, пересаджувати, підчищати, згинати як завгодно, але якщо виросло, це неможливо зробити ... Все це, очевидно, в такій же мірі відноситься і до самого людині ». Коменський багато раз повертався від теорії до народної мудрості. У своїй збірці «Мудрість старих чехів» він наводить прислів'я: «Другий день завжди мудріше». Аналогічна думка присутня в прислів'ях всіх народів. Але якщо, наприклад, російське прислів'я - «Ранок вечора мудріший» передбачає вирішення серйозного питання не в стомленому стані, а після відпочинку, то чеський афоризм, наведений великим педагогом, високо оцінює накопичений досвід.

Як вже було сказано вище, багато прислів'їв можуть висловлювати сукупно одну загальну ідею, а й одне прислів'я може містити в собі все багатство і розмаїття ідей, що розкриваються кожен раз особливим чином, в залежності від конкретної ситуації. Життя прислів'їв в народі настільки своєрідна і багата, що можливо посвята цілих досліджень однієї якої-небудь прислів'ї. Автором цієї книги було заведено «досьє» на чувашскую прислів'я, яка при буквальному перекладі має наступний сенс: «У єдиною вівці немає кошари (хліва, сараю, укриття, двору, огорожі і т. П.), А у єдину дитину немає Бога ( божества, ангела-хранителя, які сприяють святого і т. п.) ». У цьому «досьє» накопичилося 278 аркушів. По прислів'ю проводилося анкетування серед представників різних національностей і різних верств населення. Серед них були неписьменні люди похилого віку, досвідчені директори шкіл, студенти, батьки та матері, молоді колгоспниці, робітники та ін. Їхні коментарі були настільки різні, що, здавалося б, не мали ніяких точок дотику. Судження анкетованих стосувалися багатьох сторін виховання і життя в цілому. Нижче наводяться узагальнені висловлювання цілого ряду осіб.

Одна вівця - Хіба ж не отару. Вона і кошари не матиме. Люди повинні складатися хоча б у найменшому суспільстві. Свого роду ангелами-охоронцями є брати і сестри, які зможуть допомогти у важкі хвилини. За асоціацією з прислів'ям виникає думка: сім'я неодмінно повинна бути маленьким колективом, але не настільки маленьким, щоб у ній дітей було менше, ніж дорослих. Одна людина не робить історії навіть свого життя. Спаяна група вже щось дає, для неї потрібно мати і місце, де жити.

У багатьох випадках обидві частини прислів'я коментуються як щось єдине, що має відношення тільки до дитини, т. Е. Буквальне значення другої частини застосовується для розшифровки переносного сенсу першої.

Одна дитина, не маючи власного колективу в своїй родині, пристає до будь-якого іншого, може виявитися і в поганий компанії. Багатозначність слова «огорожа» переноситься на характеристику поведінки єдину дитину. Фразеологізм «виявився за огорожею» має сенс: людина порушила загальноприйняті норми поведінки, дозволив недозволені дії. Вівця, відстала від стада, може бути з'їдена вовком. Ось чому підростаючому поколінню в цілому потрібно триматися разом з братами, сестрами, односельчанами, народом.

Прислів'я нагадує іншу - про жінку без чоловіка як про кобилі без вуздечки, т. Е. В ній вбачається щось свавільне, неодобряемое, що виходить за рамки допустимого, загальноприйнятого, дозволеного.

З прислів'ям спільно вживається благопожелание: не будь самотньою (одиноким). Розбираючи другу частину прислів'я про відсутність Бога у єдину дитину, один з коментаторів відзначає відсутність управління собою: немає опори в характері, немає стрижня в моральне обличчя, в цілому немає того, що тримало б його в рамках благопристойності. Відсутність божества трактується як відсутність найвищих авторитетів. Єдина дитина - один в родині - немає ні старших, ні ні молодших, своїм винятковим, відокремленим становищем він не сприяє реалізації принципу наступності поколінь.

У однієї вівці немає кошари - у неї не виникає необхідності в створенні свого постійного місця проживання, живе без турботи про інших, одночасно ця частина прислів'я висловлює слабкість і незахищеність одинаки. Друга частина прислів'я має на увазі те, що виховати одну дитину важче і важче, що він може виявитися жертвою сліпої батьківської любові; це настільки серйозно, проблематично, що і Бог не в змозі допомогти, його дії дорівнюють нулю, і тому сказано, що у єдину дитину немає Бога.

Окремі коментатори з одиничністю пов'язують загрозу фізичному існуванню дитини. Прислів'я відноситься, підкреслюють вони, до давнього минулого і характеризує важку долю селян. При величезної дитячої смертності, коли діти помирали від хвороб і голоду, єдина дитина опинявся ненадійною опорою для сім'ї. Синів надовго забирали в армію, багато хто не поверталися. Одинак ??не має і сам ніде опори, його голосу не чути.

Серед коментаторів є і такі, які призводять власні варіанти прислів'я. Так, наприклад, в одному випадку замість вівці названий ягня, в іншому випадку замість єдиної дитини названий самотній дитина (сирота). Відповідно різні варіанти і тлумачаться по-різному.

Один-єдиний, ягня, як би його не охороняли, може бути втрачено, з'їдений хижаками, що буває дуже часто. Так і одне єдине дитя: як би його не пестили, ні плекали, ні виховували - чи буде сам щасливий і ощасливить батьків. Мало надії на те, що єдина дитина вибере правильний шлях у житті. З іншого боку, єдиній дитині немає захисту після смерті батьків: немає людей - так і Бог не допоможе.

Очевидно, приводячи це прислів'я, що говорить нарікає, що у нього тільки одна дитина. Цей же коментатор допускає і друге тлумачення прислів'я, вкладаючи в неї, в залежності від конкретної ситуації, сенс російського прислів'я: «У семи няньок дитя без ока».

Цікавими представляються грунтовні міркування коментатора, в яких проявляє себе етнічний індивідуум, представник своєї нації.

У вівці є господар. Нормальний практична людина не тримає одну вівцю. А якщо тримає, то проявляє про неї турботу. Отже, одна вівця без укриття двічі характеризує господаря погано: має тільки одну вівцю і не доглядає за цією однією. Дитина не повинна бути надана сама собі, бути відірваним від друзів, про нього завжди повинні піклуватися дорослі, батьки, а якщо немає - вихователь, учитель. Розумний педагог і є бог. Головний сенс прислів'я полягає в тому, щоб єдиний не опинявся одиноким. Прислів'я в рівній мірі відноситься і до дорослої людини. Якщо він поставить себе поза колективом, то перестає бути активною громадською особистістю.

Прислів'я багато коментаторів відносять до сивої давнини, пов'язують з минулим чувашів-скотарів. Між першою і другою частинами прислів'я вбачають не тільки педагогічну, а й практичний зв'язок: з одним сином не накладеш овець, потрібен пастух, а єдиний чи зуміє стати надійним пастухом. Пізніше при осілого землеробстві нечисленність сім'ї для бідних селян ставала джерелом незліченних бід.

Людина, яка має Бога, - в народному тлумаченні людина без віри в добро. Без огорожі, без обмеження, нестримний. Слова «немає огорожі», «немає бога» співвідносяться і багатозначно «немає толку» - безглуздий.

Прислів'я афористична, багатозначна. Головна думка в ній: від одного дитини мало толку, як мало толку від однієї вівці, для якої немає сенсу будувати загін. Цілком ймовірно, в прислів'ї підкреслюється і труднощі виховання одну дитину: важко ставити його в природні умови виховання. Найчастіше єдина дитина не має ніяких обмежень, виявляється «поза огорожі», йому все одно, де бути і яким бути по відношенню до себе самого, до оточуючих, батькам. В даному випадку може мати місце зневага дитини до оточуючих, породжене його розбещеності.

Коментаторами даються фразеологічні оцінки сімей та пологів: рід без майбутнього, сім'я без завтрашнього дня, дерево без поросли; без коренів дерево засохне; єдина поросль може зламатися; одноногий без ключок - дерево без гілок; замість огорожі вівці - огорожа на кладовищі і т. п. В окремих випадках висловлюється думка про те, що єдина дитина, ставши дорослим, може залишити своїх дітей без захисту, у них не буде близьких родичів - ні дядьків, ні тіток, ні племінників, інші під час анкетування прямо заявляють, виходячи з прислів'я як авторитетного думки народу, побажання власним дітям і онукам мати велике потомство: «Ось тому і кажу дочки, що одну дитину мало ...»

Любов до дітей і гордість за них, як сторони педагогічних функцій батьків, чітко розподілені між батьком і матір'ю: «Батько любить дочка, пишається сином; мати любить сина, пишається дочкою ». У прислів'ї особливо передбачена відповідальність батька і матері за виховання своїх дітей, диференційовані їх педагогічні ролі: в даному випадку любов, що припускає сприятливу моральну атмосферу в сім'ї, душевні взаємини між батьками і дітьми, швидше відноситься до умов виховання, а гордість - до його результатів. Єдина дитина - це тільки син або тільки дочка, а в родині необхідні і сини, і дочки. Нехай ні батько, ні мати не будуть позбавлені ні гордості, ні любові, нехай обидва вони випробують повне задоволення в своїх моральних почуттях, пов'язаних з вихованням дітей.

Багатозначність прислів'їв передбачає багатосторонні і численні зв'язки їх один з одним, взаємні доповнення, роз'яснення, коментарі. Ця багатозначність в значній мірі обумовлена ??високою поетичністю прислів'їв.

У виховній роботі з дітьми необхідно використовувати тільки ті прислів'я, термінологія яких зрозуміла сучасній дитині. Інакше ефект від їх вживання пропадає. Прикладом нижче наводимо російські прислів'я, які вчитель, вихователь можуть використовувати в виховному процесі.

Родина-чужина

Рідна сторона - мати, чужа - мачуха.

Де сосна доросла, там вона і красна.

І кістки за батьківщиною плачуть (за переказами - в деяких могилах чується завивання кісток).

Русь-Батьківщина

Велика святорусскую земля, а всюди сонечко.

Російська людина хліб-сіль водить.

На Русі не всі карасі - є і йоржі.

Молодість-старість

Два століття не ізжівешь, дві молодості не перейдеш.

Молодий працює, старий розум дає. Молодий на службу, старий на рада.

Замолоду наживай, а під старість проживають!

діти

Діти - благодать Божа.

Який палець не укуси - все одне: все боляче / діти /.

Батьківським розумом жити діткам, а батьківськими грошима не жити.

Сім'я-рідня

На що і скарб, коли в сім'ї лад. Соромно жити - час коротати.

Вся родина разом, так і душа на місці.

Російська людина без рідні не живе.

Здоров'я-хвороба

Здоров'я всього дорожче. Здоров'я дорожче багатства.

Здоров'ю ціни немає. Здоров'я не купиш.

грамота

Хто грамоті здатний, тому не пропасти.

Написано пером, не вирубати і сокирою.

Не червона книга листом, красна розумом.

Навчання-наука

Хто хоче багато знати, тому треба мало спати.

Навчання світло а невчення тьма.

Чому вчився, тому і став у нагоді. Знай більше, а говори менше!

Ум-дурість

І сила розуму поступається.

Неправдою світ пройдеш, та назад не вернешся.

Трудова копійка до віку живе.

Правда-кривда

Неправедне багатство прахом піде.

Правда світліше сонця. Правда чистіше ясного сонця.

Усяка неправда гріх.

Строгість-лагідність

Не всі повинно, що можна.

Смирний в артілі - скарб.

Будеш солодкий - живцем проковтнуть; будеш гіркий - проклянуть.

Добро-милість-зло

На світі не без добрих людей.

Злий не вірить, що є добрі люди.

Доброму добра пам'ять.

вдячність

Добре тому добро робити, хто пам'ятає.

Чи не соромся, а нагнися та поклонися.

За добро добром і платять (надбавка: а за зле - худому).

Робота-неробство

Без діла жити - тільки небо коптити.

Що потрудимося, то і поїмо.

Гірка робота, та хліб солодкий.

взаємність

За позику віддяка.

Не думай, як би взяти, а думай, як би віддати.

Будинок-двір-господарство

Тримайся одного старого, а будинку нового.

На своїй вуличці і курочка хоробра.

Господар у домі, що ведмідь в бору; господиня в будинку, що оладишек в меду.

Род-плем'я

Якого роду, племені?

Від яблуньки яблучко, а від ялини шишка.

По матері дочка. Батьківський син. Батюшкин синку.

Честь-шана

Честь честі на слово вірить.

Честь честю, а справа справою. Честь по заслугах.

Сьогодні в честі, а завтра - свиней пасти.

Наречений наречена

Дружину вибирай не очима, а вухами (по добрій славі).

У нареченої женихів сто один, а дістанеться один.

Заміж виходь - в обидва гляди.

§ 2. Загадки

Загадки у різних народів називаються по-різному. Балкарці, наприклад, загадки називають Елбер, де «ел» означає село, а «берег» - дай. Розгадав загадку в грі «отримує» в нагороду «село» або «місто». Хто набере більше «сів» і «міст», той виходить переможцем. У чувашів загадка називається «тупмаллі юмах», «сутмаллі юмах», що означає буквально «казка, яка потребує відгадки», «слово, за яким, якщо його не розгадати, піде продаж». Продаж - це покарання за невміння розгадати загадку призначенням нареченого чи нареченої з середовища самих непривабливих осіб. Чому загадка іменується казкою? Загадка називається казкою, бо багато загадок містять казковий сюжет і можуть розглядатися як особливий різновид казок. Невідгадана загадку надається можливість викупу, натомість відгадки він може розповісти казку (заспівати пісню, станцювати або загадати невідому загадку). Такий викуп називається «казкою на продаж».

Загадки розумні, високопоетічни, багато несуть в собі моральну ідею. Відповідно, вони впливають на розумовий, естетичне і моральне виховання. У далекій давнині вони, ймовірно, виконували всі ці функції більш-менш рівною мірою. Але пізніше в них домінуючим початком стало розумове виховання.

Загадки покликані розвивати мислення дітей, привчати їх аналізувати предмети і явища з різних областей навколишньої дійсності; причому наявність великої кількості загадок про одне й те ж явище дозволяло давати всебічну характеристику предмета (явища). Але значення загадок в розумовому вихованні далеко не вичерпується розвитком мислення, вони також збагачують розум відомостями про природу і знаннями з самих різних областей людського життя. Використання загадок у розумовому вихованні цінне тим, що сукупність відомостей про природу і людському суспільстві набувається дитиною в процесі активної розумової діяльності.

Різноманітні містяться в загадках відомості про людину. Тут є певна система: багато загадок про людину в цілому, є загадки про дитину, потім слідують загадки про окремі органах людини, далі - про частини і органах людського тіла: про головний мозок, очах, зубах, волоссі, мовою, пальцях, серце і т. п. - як про частини цілого (наприклад: «у дідуся хатинка маленька, поріг мохом обріс, волоковое вікно без затички, вітродувом без віконниць, покрівля покрита ковилою»), і окремо (наприклад про волосся: «у дрімучому лісі немає дерева, придатного на гак »). Таким чином, загадки націлюють мислення дитини як на аналіз, так і на синтез, що привчала дітей не випустити з уваги ціле при відгадуванні його частин.

Зазвичай самостійні загадки про частини предмета не повторювали тих ознак, які називалися в загадці про цілий предмет. Такий багатосторонній підхід до одних і тих же предметів в залежності від взаємодії його частин сприяв розвитку творчого мислення у дітей. Розвиток мислення і пам'яті, збагачення розуму знаннями - головне призначення загадок. Однак значення загадок не зводиться тільки до цього. Загадки збагачували дитячий розум такими знаннями, які сприяли формуванню та інших якостей особистості. Розум дитини, відгадували загадки, збагачувався не тільки думками розумними, але і думками добрими, гарними і т. П., Причому в тісному зв'язку з першими і в підпорядкуванні їм.

Святою вірою в людину пройнята Чуваська загадка, сформульована у вигляді питання: «Хто на світі всіх сильніше?» Відгадка зазвичай вимовляється хором, дружно: «Людина!» Відомі варіанти цієї загадки у інших народів; її відповідь: «могутнього народу на білому світі нікого немає». Нерідко відгадування цієї загадки пов'язувалося з казкою «Хто сильніший?», Яку розповідали дітям старші. Подібна казка відома майже всім тюркським народам, особливо цікавий і повчальний її киргизький варіант.

У ряді загадок про голову очі називаються світлим озером, а волосся - дрібноліссям, дрібним верболозом, шелюгою, дрімучим лісом. Навіть говорячи про волосся, люди замислювалися про красу рідної природи і нагадували про це своїм дітям загадками, які і самі мали досконалу форму, були насичені поетичними образами. Говорячи про прекрасне красивими загадками, народні педагоги розвивали у підростаючого покоління естетичний смак.

Красива і повчальна загадка про очах «На склі - один перли» (чув.) - Без будь-якої повчальності вона закликала берегти очі, найдорожче (росіяни кажуть: «Берегти, як зіницю ока»). У загадках оспіваний і людський лоб: це - і срібна чашка, і висока гора за світлим озером ... У загадках як би мимохідь дається опис ознак розумного красивого людини.

Найрізноманітніші види трудової діяльності охарактеризовані в загадках про працю, обладнуються праці, про сельскохозяйственноних культурах, домашніх тварин, одязі, їжі і т. Д. І т. П. Навіть в казках про всесвіт постійно присутні знаряддя праці і тема праці. Наприклад, в загадках про сонячному світлі йдеться про коромислі, про вимірному жердині і інших знаряддях праці. Показово, що часто в загадці той чи інший предмет розглядається по частинах, а ці частини, в свою чергу, розповідають про послідовність трудових операцій. У загадці «Вісімдесят солдат, два жандарми, один пан» йдеться про дах як результаті людської праці: встановлення крокв, балок, прибивання дощок).

А скільки дотепності та гумору в загадках, що стосуються саме праці і знарядь праці! - «В поле дурень танцює» (вітряк), «Чи варто, як пан, кричить, як чорт» (оточили), «Невістка вище свекрухи (кілки, прясла),« У Федосьи чорний рот »(димове вікно) і ін. повчальна загадка про смітнику: «що найбагатше в цьому будинку?» Вона так чи інакше нагадує відому чувашскую казку, в якій ледачих дочок господаря кравець провчив тим, що давно не прибирали сміття посолив, щоб він не зіпсувався. Загадка конкретна: в ній йдеться про «багатство» певного будинку, отже, вона містить конкретний натяк на конкретну адресу.

У загадках мовиться про добру славу ( «Дерево звалиться, і тінь від чого залишиться?»), Висміюється брехня ( «На неораному загоні, під невиросшей березою лежить ненароджена заєць»), бічуется плітка ( «Що на світі гірше за все?»), йдеться про совість ( «Беззубая миша кістка гризе»), про горе і печалі ( «Що на світі найважче?») і ін.

Загадки про людей, їх життя і смерті, молодості і старості неодмінно містять матеріал, побічно закликає молодь до вдосконалення особистості:

Чого хочеш - того не купиш,

Чого не треба - того не продаси.

Прекрасна поетична форма загадки, глибока думка, укладена в відгадки (молодість і старість), цінний заклик дорожити молодістю. Для дитини - це загадка, а для дорослого разом з відгадкою вже прислів'я. А ось інша загадка:

Коли я молодий був,

Світло світил.

старим став

Згасати став.

Хіба це - тільки загадка про місяць? Це - одночасно і поетичний афоризм про людське життя.

Поетичні узагальнення в загадках вимагають великої мисленнєвої роботи:

Без крил летить,

Без ніг біжить,

Без вогню горить,

Без ран болить.

Відгадка проста - вітер, хмара, сонце, серце. Пам'ять може підказати відгадку: діти не раз відгадували цю загадку в інших варіантах, чули подібне в піснях і в розмовах (в піснях без вогню горить не тільки сонце, а й серце).

Загадки дуже різноманітні за формами. Серед них поширені такі, які вимагають заучування. Завчені загадки-питання і відповіді на них мають велике виховне значення, утворюють, формують переконання, з їх допомогою реалізується проблемний метод ознайомлення дітей з різноманітними ідеями, явищами дійсності.

Дуже поширена ця форма загадок у чувашів. Наприклад, загадка-питання: хто більше всіх любить свою країну? На питання дорослого троє дітей відповідають, послідовно доповнюючи один одного:

- Людина, що працює в горах: він далеко бачить країну. Йому і далекі гори близькі.

- Людина, ловить рибу в глибоких озерах, річках і морях. Він глибоко бачить рідну землю.

- Людина, що оре землю рівнин: він найближче до рідної землі.

Серед дорослих поширений вже інший варіант відповіді, багатий педагогічної ідеєю: той сильніше всіх любить свою країну, хто сильніше за всіх і розумніший за всіх любить дітей своєї країни.

Загадки і їх відгадки, заучувати напам'ять, мають афористичні відтінки, нерідко перетворюючись на прислів'я.

Загадки-запитання стосуються багатьох сторін життя і діяльності людей. У них відбилися звичні уявлення народу. Значення цих загадок в розумовому вихованні надзвичайно велике. Вони вимагають не тільки кмітливості і активної розумової діяльності, але і великих зусиль пам'яті. Відповідь на деякі питання-загадки діти зустрічали в прислів'ях, піснях і казках. Відповіді містяться в казках в різних варіантах. Найвдалішим зазвичай визнається відповідь найбільш бездоганний, переконливий за змістом і високопоетичного за формою. Наприклад, для чуваської загадки: «Що для людини найдорожче у світі?» Такою відповіддю є наступний: «Немає нічого дорожче батьківщини» - ця відповідь дається в історичному оповіді «Про пана й його працівника».

Прислів'я, що містить порівняння, може послужити основою для двох взаємопов'язаних загадок-питань (в залежності від того, яка частина порівняння приймається за невідоме): «Що є золота колиска?» Або «Що є будинок батька і матері?» Розгадкою загадки є прислів'я - «Будинок батька і матері - золота колиска». Це прислів'я часто фігурує в народних піснях.

Надзвичайно цікаві загадки-питання, що стосуються процесу праці, знарядь і результатів трудової діяльності: «Дошка варто - можна розколоти, дошка лежить - можна зламати, дошка сидить - не коле, не ламається. Що робити? »Найбільш поширена відгадка - розпиляти. Іноді питання ставлять після кожного рядка - «Що потрібно?» Розгадки служать відповіді: сокира, колун (або калатало), пила.

Інші загадки-питання носять характер системи рівнянь. Так, наприклад, загадка «Коротка і тонка - що це таке?», Запропонована окремо, не має певної відгадки або може мати багато можливих відповідей, як і невизначене рівняння. Чотири питання разом сприймаються як система чотирьох рівнянь з чотирма невідомими і мають загальновизнані, т. Е. Цілком певні рішення: «Коротка і тонка - що? Довга і тонка - що? Коротка і товста - що? Довгий і товстий - що? »Розгадки - мотузка, мотузка, паяв (рід товстої і короткої мотузки), канат. Загадок подібного роду у чуваського народу збереглося небагато.

У всіх народів є загадки, що представляють собою мініатюрні розповіді. Особливо багатий ними російський фольклор: «Прийшов наречений до нареченої, запитав її:" Де у тебе, наречена, батько? " - Батько, каже, мій пішов в борг працювати. "А де мати?" - Пішла борг віддавати »(розгадка - батько пішов могилу рити, мати пішла бабувати). Такі загадки часто наводяться в казках. За змістом загадки-питання всіх народів схожі один на одного, а в формі відбилися особливості образного мислення і поетичного складу народу.

Цінність загадок-питань ще й в тому, що їх розгадки служили поширенню прислів'їв, які сприймалися вже як власні висновки дітей і молоді.

«Чого дорожче на світі немає?» - Запитує російська загадка-питання, відповідь має з'явитися переконанням дитини: «Друга щирого». Повна відповідь вже є прислів'ям. «Що у людини помилково і що правдиво?» Розгадкою цієї загадки є теж прислів'я - «Вуха - брехня, очі - правда», у чувашів це прислів'я поширена у вигляді ради: «Не вір вухам, а вір очам».

Зазвичай прислів'ями є розгадки тих загадок-питань, які проблемну ситуацію використовують для поширення, серед підростаючого покоління морально-етичних знань. Багато загадок-питань, що містять різноманітні знання про навколишню дійсність, розвиваючих розум, кмітливість, пам'ять. Особливо багатий ними бурятський, калмицький і монгольський фольклор: «Що раніше всього з'явилося: світло або тьма? Що таке один? (Одного разу побачене чому б забути?). Що таке п'ять? (Чого боятися людині, яка має п'ять синів?). У пам'яті бурятського і споріднених їм народів збереглися дивовижні загадки-тріади, загадки-тетралогії, пісні-загадки. Загадка-питання: Що таке три швидких в світі? - Має таку відповідь:

Бистра стріла, коли вистрілять;

Бистра думку, коли думають;

Швидкі очі, коли дивляться.

А ось відповідь про чотирьох зелених в світі:

Зростаюча трава - зелена,

Тіна в воді - зелена,

Бірюза в волоссі - зелена,

Жовч в животі - зелена.

Загадками користуються і як натяками. У присутності дітей в розмові на педагогічні теми дорослі розмовляють загадками: «Виражайтеся обережніше, колоди мають тріщини», т. Е. При дітях розмови можна вести не на всі теми, діти все чують, по-своєму розуміють, тлумачать і розносять.

Народ завжди був високої думки про загадки: «Загадка - розгадка, та сім верст правди». Вправи в відгадуванні і вигадуванні загадок вважались надзвичайно корисними заняттями. Майстерність «дитячі пастуха» - общинного педагога, відрізнявся-найбільшим ентузіазмом у роботі з дітьми, найчастіше найбільш повно виявлялося саме в організації занять дітей з загадок. У них брали участь діти різного віку, починаючи з малолітніх і закінчуючи хлопцями та дівчатами.

Загадки являють собою комбіновані засоби впливу на свідомість, що мають на меті здійснення розумового виховання в єдності з усіма іншими сторонами формування особистості. Ця єдність досягалося завдяки тісному зв'язку в загадках розумного (мудрі думки, численні відомості про важливе і потрібному), і з насолодою (вчинені художні форми загадок, поетизація людського життя і явищ природи і т. П.). В даному випадку розум розцінюється народом як мета, а прекрасне - як засіб. Саме завдяки прекрасному в загадки такими виразними стають думки про здоров'я, моральності, праці.

Етнопедагогіческіе мініатюри - прислів'я та загадки - грали величезну роль в житті народу. Їх значення не вичерпалося ще й до теперішнього часу. Народ був економний у вживанні слів, дорожив оптимальними засобами збереження і передачі думки, особливо цінуючи лаконічність мови: «Багато сказане -пустословіе, коротко сказане - мудрість». З давніх-давен зберігається висока думка про прислів'ях. Для греків і римлян прислів'я були панівним думкою суспільства; для італійців - училищем народу; для іспанців - цілитель душі; для чехів - мудрістю предків; для чувашів - повчанням старців; для східних народів - кольором мови, ненанизане перлинами; для росіян - школою мудрості і добра ... А для всіх народні прислів'я та загадки були великим багатством в народній педагогічної скарбниці.

Загадки сприяють розвитку пам'яті дитини, його образного мислення, швидкості розумових реакцій.

Загадка вчить дитину порівнювати ознаки різних предметів, знаходити спільне в них і тим самим формує у нього вміння класифікувати предмети, відкидати їх несуттєві ознаки. Іншими словами, за допомогою загадки формуються основи теоретичного творчого мислення.

Загадка розвиває спостережливість дитини. Чим наблюдательнее дитина, тим він краще і швидше відгадує загадки. Який чудовий процес відбувається, наприклад, в голові дитини, коли він швидко знаходить подібність між дідом, в сто шуб одягненим, і цибулиною або між дівчиною, що сидить у в'язниці з косою на вулицю, і морквою! Дитині, навчився відгадувати загадки, можна дати завдання скласти свої загадки.

Особливе місце в процесі виховання дітей займає діагностична функція загадки: вона дозволяє вихователю без будь-яких спеціальних тестів і анкет виявити ступінь спостережливості, кмітливості, умтвенного розвитку, а також рівень творчого мислення дитини *.

* Батурина Г. і., Кузіна Т. ф. Народна педагогіка у вихованні дошкільнят. М., 1995.-С.7-8.

Явища природи (Погода)

Тур ходить по горах,

Туриця-то по долах

Тур свисне,

Туриця-то блимне.

(Гроза, грім і блискавка).

Без рук, без ніг

Під вікном стукає,

В хату проситься.

(Вітер).

ревнув віл

За стіл сіл

За сто річок.

(Грім).

розсипався горох

На сімдесят доріг;

Ніхто його не підбере:

Ні цар, ні цариця

Ні красна дівиця.

(Град).

Йшов довготелесий,

В землю загруз.

(Дощ).

На дворі горою,

А в хаті водою.

(Сніг).

Лежав, лежав,

Та й в річку побіг.

(Сніг).

Біг по одній вулиці,

На іншу перейшов,

І за третьою полетів.

(Вітер).

Старий дід,

Йому сто років,

міст намостіть

На всю річку,

А прийшла молода,

Весь міст розкидала.

(Мороз і весна).

Зоря-зірниця,

Червона дівиця

Світом (по світу) ходила,

Сльози (ключі) зронила;

Місяць бачив,

Сонце Скраль.

(Роса).

Небо і земля

Синенька шубенька

Покрила весь світ.

(Небо).

Мене б'ють, б'ють,

Орудують, ріжуть;

Я все терплю

І всім добром плачу.

(Земля).

Червона дівчина

По небу ходить.

(Сонце).

Сестра до брата в гості йде,

А він від сестри ховається.

(Сонце і місяць).

За бабиної хатинкою

Висить хліба окраєць;

Собаки гавкають,

А дістати не можуть.

(Місяць).

Полі не мерено,

Вівці не лічені,

Пастух рогатий.

(Небо, зірки, місяць).

З якого ковша

Чи не п'ють, не їдять,

А тільки дивляться.

(Велика Ведмедиця).

Чорна корова

Весь світ поборола,

А біла підняла.

(День і ніч).

летить орлиця

По синьому небу,

Крила розпластала,

Сонечко застелила.

(Хмара).

фарбоване коромисло

Через річку повисло.

(Веселка).

час

Варто дуб,

На дубу дванадцять гнізд

На кожному гнізді

За чотири синиці,

У кожної синиці

За чотирнадцяти яєць:

сім біленьких

Так сім чорненьких.

дванадцять братів

(Рік, місяці, тижні, дні і ночі).

Один за одним бродять,

Один одного не обходять.

(Місяці).

Є сім братів:

Роками рівні,

Іменами різні.

(Тижня і дні).

Контрольні питання і завдання

1. Підберіть кілька прислів'їв про дітей.

2. Наведіть уривок з художнього твору або випадок з власного життя, які можна було б прокоментувати конкретної прислів'ям.

3. Продовжіть таку думку: прислів'я вміє бути небагатослівним, розумною, діловитої, про що вона гордо і як би незалежно мовчить ...

4. Прокоментуйте російське прислів'я: «Нині народ поганий: ввечері -зашел, вранці - пішов, скажуть: ночував».

5. Назвіть прислів'я, які ви могли б прийняти як керівництво в житті, як свого роду девіз.

6. Наведіть приклади загадок-прислів'їв.

7. Поміркувати, звертаючись до казок, загадок і прислів'їв, про приповідках, наприклад, таких: «під темними лісами», «під ходячими яблуками», «під частими зірками, під червоним сонечком»; «Одягається небесами, підперізується зарямі, застібається зірками». Яке їхнє значення у відповідному фольклорному жанрі? Прокоментуйте їх зміст.

§ 3. Народні пісні

Колискова пісня. поезія раннього віку

У піснях відбиваються вікові очікування, сподівання і потаємні мрії народу. Їх роль у вихованні величезна, мабуть, ні з чим не можна порівняти. Якось на одній з дружніх зустрічей герой-космонавт Андріян Ніколаєв сказав: «Людина, якщо пам'ятає головні пісні свого народу, ніколи не перестане бути його справжнім сином. Нехай навіть виникнуть труднощі з материнською мовою ... Завдяки поетичним словами і красивим мелодіям, вони надають на почуття і свідомість дітей сильний вплив і надовго зберігаються в їх пам'яті ».

Пісні унікальні музично-поетичним оформленням ідеї - етичної, естетичної, педагогічної. Краса і добро в пісні виступають в єдності. Добрі молодці, оспівані народом, не тільки добрі, але і красиві. Народні пісні увібрали в себе вищі національні цінності, орієнтовані тільки на добро, на щастя людини. Як прокоментував Іммануїла Канта Б. м. Бім-Бад в своїй книзі «Щит і оборона дитинства»: «Дитина повинна бути щасливий сьогодні, а не завтра ... Як не парадоксально, дитина щаслива, коли співає. Пісні сумні співає рідко, хоча є багато дуже сумних сирітських пісень, але не співають цих пісень, ці пісні - не їхня, а про них ».

Пісні - більш складна форма народної поетичної творчості, ніж загадки та прислів'я. Головне призначення пісень - прищепити любов до прекрасного, виробити естетичні погляди і смаки. Пісенна творчість молоді всіляко стимулювалося і заохочувалося літніми. «Вона не стала ще дівчиною, у неї немає своєї пісні», - казали старі чуваші. Розуміння прекрасного в слові і мелодії, за народним уявленням, передбачає творче ставлення до нього: в процесі виконання пісні допускалося поліпшення тексту і мелодії.

Пісні властива висока поетизація всіх сторін народного життя, включаючи і виховання підростаючого покоління. Педагогічна цінність пісні в тому, що красивому співу вчили, а воно, у свою чергу, вчило прекрасного і добра. Піснею супроводжувалися всі події народного життя - праця, свята, ігри, похорон і т. П. Все життя людей проходила в пісні, яка найкращим чином висловлювала етичну і естетичну сутність особистості. Повний пісенний цикл - це життя людини від народження до смерті. Пісні співають немовляті в колисці, ненауковий ще розуміти, старця в труні, що перестав уже відчувати і розуміти. Вчені довели доброчинну роль ніжної пісні в психічному розвитку дитини в утробі матері. Колискові пісні не тільки присипляють немовляти, але і пестять його, заспокоюють, доставляють радість. У італійців є пробудітельние пісні - щоб немовля прокинувся в доброму гуморі і зустрів наступаючий день в радості.

Пісні співають і слухають все. Про жодне іншому жанрі, крім пісні, не можна цього сказати: прислів'я, казки, загадки стають зрозумілими, починаючи з певного віку, тими чи іншими з них користуються переважно в певний період життя. Звичайно, і пісні мають свій «улюблений вік»: дівчата п'ятнадцяти-двадцяти років співають стільки пісень, скільки вони не заспівали до цього віку і не заспівають до кінця свого життя.

У піснях виразно присутня пед

Волков Г. н. |  Волков Геннадій Никандрович |  предмет етнопедагогіки |  Народне виховання у спадщині класиків педагогіки |  Педагогічна культура і духовний прогрес народу |  Так як ростить-то сіротних малих діточок? |  Мій хрестовий син, мій дитя рідний! |  Комплексний вплив пісні |  Фактори народного виховання |  Зустріч свята Різдва |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати