На головну

Глава 6. Травма несправедливості

1.  F43.1 Посттравматичний стрессорное розлад.
  2.  I глава. вологість повітря
  3.  II глава. Вологість повітря в фізичному понятті.
  4.  II. Глава IIОснови теорії попиту та пропозиції
  5.  II. Методи аналізу травматизму
  6.  III глава. Вологість в лазнях і саунах.
  7.  IV глава. Вологість в бібліотеках.

Несправедливість - це недолік або відсутність справедливості в людині або явище. Справедливість - це оцінка, визнання, повагу прав і достоїнств кожної людини. Синоніми слова «справедливість» - чесність, рівноправність, правильність, коректність, недоторканність.

Таким чином, людина відчуває несправедливість, коли не бачить визнання своєї гідності, не відчуває поваги до себе, коли йому здається, що він не отримує того, що заслуговує. Травма несправедливості може бути обумовлена ??думкою, що у нас є більше матеріальних благ, ніж у інших людей, але частіше буває зворотне - нам здається, що у нас благ недостатньо.

Ця травма пробуджується в період розвитку індивідуальності дитини, тобто у віці приблизно від трьох до п'яти років, Коли він усвідомлює, що є людською істотою, окремою цілісної сутністю зі своїми особливостями.

Дитина відчуває як несправедливість то, що він не може бути цілісним і недоторканним, не може самовиразитися і бути самим собою. Він переживає цю травму головним чином з батьком своєї статі. Він страждає від холодності цього батька, тобто від його нездатності виражати себе і відчувати іншу. Я не кажу, що всі батьки дітей, які страждають травмою несправедливості, обов'язково холодні; мова про те, що такими їх сприймають діти.

Дитина страждає також від владності батька, від його постійних зауважень, строгості, нетерпимості і від його конформізму. У більшості випадків цей батько і сам страждає від такої ж травми несправедливості. Можливо, вона прийняла у нього інші форми або переживається при інших обставинах, але вона є, і дитина її відчуває.

Мені не раз доводилося чути від особистостей ригидного типу, що в підлітковому віці у них були нормальні, навіть дружні стосунки з батьком своєї статі. Але, з іншого боку, ці відносини залишалися поверхневими, ні батько, ні дитина не говорили про свої почуття.

Душа, яка обрала повернення на Землю з метою лікування травми несправедливості, знаходить собі і батьків, які допоможуть їй відновити контакт з цією травмою, - нею страждає щонайменше один з батьків. Реакція, на несправедливість полягає в тому, щоб відрізати, відгородити себе від випробовуваних переживань, розраховуючи таким чином убезпечити себе.

Захисна маска, яку дитина створює в таких випадках, - ригідність. Навіть якщо людина відрізає себе від власних переживань, це не означає, що він нічого не відчуває. Навпаки, ригідні особистості дуже чутливі, але вони розвивають у собі здатність не відчувати своєї чутливості і не показувати її іншим. Вони вміють переконати себе, що їх ніщо не стосується. Тому виглядають вони холодними і байдужими.

З п'яти досліджуваних нами характерів ригідні більше за інших схильні схрещувати руки на грудях. Цим прийомом вони блокують область сонячного сплетення - щоб не відчувати. Інший спосіб не відчувати - чорний одяг. Раніше я говорила, що втікач теж любить одягатися в чорне, але у нього інша причина: він хоче зникнути. Люди, у яких є і травма покинутого, і травма несправедливості, носять зазвичай тільки чорну або дуже темних кольорів одяг.

Ригідний домагається правильності і справедливості за всяку ціну. Прагнучи до досконалості в усьому, він намагається таким чином завжди бути справедливим. Він вважає, що якщо те, що він говорить або робить, абсолютно, то тим самим воно і справедливо. Йому надзвичайно важко зрозуміти, що, діючи бездоганно (за його власними критеріями), він може в той же час бути несправедливим.

Той, хто страждає від несправедливості, більше інших схильний заздрити тим, хто, на його думку, заслуговує менше, а отримує більше. Він зазвичай переконаний, що інші заздрять, коли йому щастить. Ревнощі, яку не слід плутати з заздрістю, більш властива залежному і контролюючому. Залежний ревнує тому, що боїться бути покинутим, контролюючий ж боїться зради.

Маска ригидного відрізняється прямим, ригідні і, нерідко, досконалим корпусом. Статура пропорційне, плечі прямі і по ширині однакові зі стегнами. Ригідний теж може набирати вагу з роками, але тіло його залишається пропорційним. Причина збільшення ваги пояснюється в попередньому розділі.

Я повинна підкреслити, що ригідний більше, ніж будь-хто, боїться збільшення ваги. Він піде на все, аби тільки не погладшати. Не любить він і великого живота; стоячи, завжди намагається втягнути свій живіт. Ригидная жінка схильна вважати, що жінка без живота не зовсім природна. Жіноче тіло повинно відрізнятися округлостями, в іншому випадку воно не жіночно.

Ригідні - і чоловіки, і жінки - часто відрізняються гарними округлими сідницями. Для жінок характерний низький зріст. Все ригідні люблять обтягуючий в талії одяг або тісні пояса. Їм здається, що обтягуючи, затискаючи свою талію (область сонячного сплетення, тобто емоцій), вони будуть менше відчувати. Характер у них живий, руху динамічні.

У той же час ці рухи кілька ригідні, недостатньо гнучкі і видають певну замкнутість, закритість: ригидная особистість, наприклад, неохоче відводить руки від корпусу. Типовими рисами ригідних є чиста шкіра і ясний, живий погляд; щелепи зазвичай стиснуті, кілька жорстка шия гордо випрямлена - іноді на ній видно напружені сухожилля.

Якщо у тебе є всі зазначені вище фізичні особливості, це означає, що ти страждаєш глибокою травмою несправедливості. Якщо ж ти знаходиш у себе лише окремі характеристики, то ця травма не настільки серйозна.

Уже в дитячому віці ригідний зауважує, що його цінують більше за тим, що він робить, А не за те, що він собою являє. Навіть якщо це не завжди так, він все одно в це повірить. А тому стає працьовитим, виконавчим і звикає вибиратися з важких положень самостійно і швидко. Він докладає всіх зусиль до того, щоб не мати проблем.

Навіть коли він повністю занурений в себе, вважає за краще заперечувати це, намагаючись уникнути супутніх такому зануренню страждань. Він дуже оптимістичний, часто надмірно. Думає, що якщо частіше повторювати: «Немає проблем», то швидше будуть долатися важкі ситуації. Втім, він робить все, щоб подолати їх самостійно. Допомоги просить тільки в самому крайньому випадку.

Коли трапляються непередбачувані події і розчарування, він продовжує говорити: «Немає проблем». Йому вдається добре приховувати від себе і від інших те, що він відчуває насправді, і створювати видимість повної безтурботності.

Ригідного, як і контролюючому, часто не вистачає часу, але з різних причин: ригідного занадто хочеться, щоб все було бездоганно, а контролюючий занадто зайнятий справами інших. Ригідний теж не любить запізнень, але часто спізнюється через те, що у нього йде багато часу на приготування.

Коли ригідний переконаний у своїй правоті перед начальником або іншою особою, яка вважається авторитетом в даному питанні, він виправдовується і захищається до тих пір, поки його правота не визнаватиметься. Він боїться начальників і авторитетів, тому що з дитинства засвоїв, що вони завжди праві. Коли в його правоті сумніваються і задають багато питань, щоб прояснити справу, ригідний, будучи впевнений у своїй правоті і чесності, сприймає це як допит і переживає почуття несправедливості.

Оскільки він завжди домагається справедливості, для нього дуже важливо переконатися, що він заслужив на те, що отримує. Заслужити, по заслугах, по достоїнству - ключові поняття у ригидного. Заслужити - значить отримати належну винагороду за хорошу роботу.

Якщо він отримує занадто багато, більше, ніж, на його думку, він заробив, то вважає, що не заслужив цього, і знаходить спосіб втратити отримане. Самі ригідні доходять до того, що взагалі відмовляються що-небудь отримувати: на їхню думку, заслужити винагороду можна тільки бездоганним виконанням роботи.

Даючи пояснення, ригідний намагається, щоб всі подробиці були точними, правильними, але він використовував вираження далекі від цього, так як він схильний до перебільшень. Він постійно вживає слова «завжди», «ніколи» і «дуже». Наприклад, ригидная жінка каже чоловікові: «Тебе ніколи ні ти завжди затримується! »

Вона не розуміє, що, висловлюючись таким чином, вона проявляє несправедливість: дуже рідко буває так, що якась ситуація повторюється завжди або не виникає ніколи. У ригидного, про що б він не говорив, часто все буває дуже добре, дуже погано, дуже специфічно і т. П. Однак він не любить, коли ці слова вживає хтось інший - він звинуватить його в перебільшенні, в неправильному використанні слів .

Релігія впливає на ригидного більше, ніж на людей з іншими травмами. Для нього добро і зло, правда і неправда - дуже важливі категорії. Можна сказати, що вони направляють його життя. Це помітно і в його промові. Він часто починає фразу вступним словом «добре», запевняючи тим самим себе, що все, що він скаже, буде добре і правильно.

Закінчує питанням: «Ти згоден?», Щоб упевнитися в правильності сказаного. Він вживає багато слів, що закінчуються на : Справедливо, точно, вірно, надійно, ймовірно і ін. Він може також сказати: «Це не ясно» - тому що любить ясні і точні формулювання.

Коли ригідний схвильований, він намагається цього не показувати, але вгадати його хвилювання легко по тону голосу - сухому і напруженого. Щоб приховати свою чутливість і емоції, він вдається до сміху. Він легко сміється через дрібниці, які ніхто не знаходить смішними.

Коли ригидного запитують, як справи, він незмінно відповідає: «Чудово!» Відповідь слід дуже швидко, так як він не хоче давати собі час відчути правду. Коли в подальшій розмові сам же він розповість про події, які не цілком вписуються в цю відповідь, і хтось скаже йому: «Ти ж начебто говорив, що у тебе все прекрасно?», То він відповість, що насправді для нього це все не проблеми.

Страх помилитися дуже сильний у ригидного. На моїх заняттях я тільки від ригідних чула питання: «Скажіть, я правильно робив (а) вправи?» Замість того щоб перевірити свої відчуття під час вправ, з'ясувати, чому ці вправи вчать, вони цікавляться насамперед, чи правильно вони їх робили.

Я помітила також, що, коли я говорю про якусь формі поведінки або внутрішньої установці і ригідний вопрінімать її як черговий свій недолік, він перебиває мене на півслові: «А що ж з цим тепер робити?» Він хоче дізнатися секрет фокусу, з допомогою якого можна моментально досягти досконалості. Якщо ж він не досконалий, то буде контролювати себе, щоб нікому не показати тільки що виявлений недолік.

Він не розуміє, що несправедливий до самого себе, оскільки вимагає від себе занадто багато. Він хоче все залагодити негайно. Він не дає собі часу гарненько відчути ситуацію, не дозволяє собі бути людиною і мати людські недоліки, з якими доведеться попрацювати.

У осіб, що носять маску ригідних, я помітила схильність легко червоніти, коли вони розповідають щось і відчувають при цьому свою «некоректність». Це може відбуватися, наприклад, коли така людина розповідає мені, як йому важко пробачити пана А., яка завдала йому зло, або розповідає погане про пана Б., якого терпіти не може, - і відчуває свою несправедливість.

Ця реакція відразу показує, що людина соромиться сам себе, соромиться того, що він зробив або не зробив. З іншого боку, він не знає, що червоніє саме з цієї причини, а іноді взагалі не помічає, що червоніє. У ригідних і втікачів частіше за інших виникають проблеми зі шкірою.

Страх помилитися часто штовхає ригидного в ситуації, в яких йому доводиться робити вибір. Чим більше людина боїться, тим сильніше він притягує відповідні цьому страху ситуації. Наприклад, йому необхідно зробити вибір: він хоче купити якусь річ, але у нього мало грошей. Він задається питанням, чи слід йому купувати цю річ. Тобто йому доводиться робити вибір між покупкою і економією грошей.

Часто буває так, що ригідний доставляє собі задоволення, зробивши певний вибір, але потім відчуває брак чогось іншого. Наприклад, пан Б. витратив свої гроші на розкішний відпустку; але проходить небагато часу, і він докоряє себе, що не зберіг ці гроші для ремонту будинку. Через страх прийняти невдале рішення ригідний часто сумнівається і після того, як вже зробив вибір. Він нескінченно задається питанням, чи правильний, справедливий чи його вибір.

Якщо ти хочеш, щоб щось було правильно розділене між кількома претендентами (торт, пляшка вина, рахунок в ресторані), можеш бути впевнений, що краще за всіх з цим завданням впорається ригідний. У ресторані я завжди із задоволенням спостерігаю за ходом подій, коли учасники застілля замовляють собі різні страви, а потім офіціант приносить загальний рахунок.

Ситуацію бере в руки контролюючий і каже: «Як щодо того, щоб вважати всім порівну? Це буде і простіше, і швидше ». Він вимовляє це так впевнено, що інші ввічливо погоджуються. Він швиденько ділить суму на число учасників і оголошує частку кожного.

І в цей момент активізуються ригідні. Вони незадоволені. Той, хто платить більше, ніж з'їв, знаходить це несправедливим; той, хто замовляв дорогі страви, а платить як всі, теж не хоче відчувати себе так, немов повечеряв за чужий рахунок. У подібному випадку зазвичай найкраще перерахувати все заново.

Ригідні дуже вимогливі до себе у всіх сферах життя. Їх готовність контролювати себе і примушувати себе до роботи невичерпна. У попередньому розділі йшлося про те, що контролюючий любить контролювати все, що відбувається навколо нього. Ригідний так стурбований досконалістю, що контролює головним чином себе. Він вимагає від себе і виконує тим більше роботи, ніж більше вимагають від нього інші.

Хто з нас не чув безліч разів, як жінка говорить близьким: «Ви звикли, що я все тягну на собі, я вам що, робот?» По суті, така жінка звертається тільки до себе. Навколишні існують для того, щоб вона могла бачити в них своє відображення - рівень своїх вимог до самої себе.

Один учасник занять розповів мені, що його батько постійно повторював фразу: «Немає у тебе ніяких прав, тільки обов'язки». Ця фраза з дитинства застрягла в ньому, і він усвідомлює, що йому дуже важко дати собі волю. Він не дозволяє собі зупинитися, відпочити, розважитися. Він відчуває себе зобов'язаним ніколи не припиняти діяльності. Так він виконує свій обов'язок.

Оскільки в повсякденному житті завжди є що робити, то ригідного рідко вдається розслабитися і не відчувати себе винуватим. Якщо він відпочиває або розважається, то повинен виправдатися собі тим, наприклад, що перед цим добре попрацював. Якщо він нічого не робить, а хтось інший в цей час працює, він бачить в цьому явну несправедливість і відчуває свою непрощенну провину.

З цієї причини все його тіло, а особливо руки і ноги напружені навіть під час відпочинку. Тільки зусиллям волі він може дати їм розслабитися і відпочити. Я сама усвідомила це лише в останні роки. Я сиджу в перукарні або читаю книгу і раптом відчуваю, що мої ноги напружені. Мені доводиться включити свідомість, щоб дозволити своїм ногам ... та й плечах, і рукам ... просто не напружуватися. Раніше я цього навіть не помічала.

Ригідного важко не тільки поважати свої межі, але навіть усвідомлювати їх. Оскільки він не дає собі часу відчути, чи відповідає його потребам те, що він робить, ригідний часто працює через силу і зупиняється тільки при повному знемозі. Він рідко і неохоче звертається за допомогою. Він хоче все робити сам - так буде надійніше і краще. Через це ригідний частіше за інших страждає професійним виснаженням.

Можна сказати, що саму болісну несправедливість ригідний відчуває від самого себе. Він часто звинувачує себе - наприклад, коли купує собі щось і думає, що міг би без цього обійтися; особливо погано йому, якщо в цей час хтось із близьких відмовляє собі в найнеобхіднішому. Для того щоб дозволити собі покупку, він повинен виправдати її у власних очах, переконатися, що він її заслужив. В іншому випадку він звинувачує себе в несправедливості.

Травма несправедливості - ще одна з травм, які мені довелося лікувати в цьому житті. Мені багато разів доводилося втрачати або розбивати при першому ж користуванні новеньку річ, яка, як я відчувала, по-справжньому мені й не потрібна була. Таким шляхом я дізнавалася, що відчуваю себе винуватою, оскільки свідомо була впевнена, що процес прийняття мною виконано правильно, і винуватою себе не вважала.

Я дізналася, що даний прийняття відбувається не в результаті того, що ти звертаєшся до себе подумки і переконуєш себе, що заслуговуєш цю річ. Такому переконання бракує почуття. Можна знати інтелектуально, що ти цю річ заслуговуєш, але це необхідно ще й відчувати - Тільки тоді ти зможеш дати собі право на неї і вважати свою покупку правомірною.

Раніше я часто говорила, що найкращим винагородою для мене є прогулянка по магазинах і покупка будь-якої гарної речі, особливо дрібнички, чогось непотрібного. Сьогодні я знаю, що якщо у мене з'являється така потреба, то сенс її в тому, щоб допомогти собі перестати зважувати свої заслуги і просто дозволити собі радіти, не домішуючи до цього почуття провини.

Я не раз переконувалася, що ригідні учасники моїх занять прагнуть до того, щоб їхні знайомі і близькі знали, що вони ходять на ці заняття не для розваги, а для серйозної роботи над собою. Ті, хто приїхав здалеку і повинен влаштуватися в готель, намагаються, щоб це обійшлося їм якомога дешевше.

Деякі навіть приховують від близьких, що живуть в готелі, - вони бояться, що ті можуть угледіти в цьому несправедливість. Коли ригідний намагається приховати свої дії або свої покупки, він переживає не тільки почуття провини, а й сором.

Ригідний любить, щоб оточуючі були в курсі всього, що він робить і що збирається робити. Так само поводиться і контролюючий, але у нього інші мотиви: йому хочеться показати, що він - відповідальний, тоді як ригідний доводить, що заслуговує винагороди. І тоді, купуючи собі дорогі речі або відправляючись у відпустку, він не відчуває себе винним. Він сподівається, що інші визнають його витрати виправданими.

Як бачиш, концепція виправданості та заслуженість відіграє важливу роль в поведінці ригидного. Йому не подобається, коли кажуть, що йому пощастило; з його точки зору, бути щасливчиком - несправедливо. Він хоче заслуговувати всього того, що йому дістається. Якщо хтось скаже, що йому випала удача, він відповість: «Не така вже це удача, мені для цього довелося знаєш як попрацювати!»

Якщо він вирішить, що йому дійсно привалила удача і що він її не заслужив, він буде відчувати себе досить кепсько, а то ще й чиїмось боржником. І спробує позбутися, хоча б частково, від незаслужених благ.

Характерною особливістю ригидного, яку важко зрозуміти тим, хто не страждає травмою несправедливості, є те, що свої привілеї перед іншими він вважає ще більшою несправедливістю, ніж привілеї інших перед ним. У таких випадках багато ригідні несвідомо надходять таким чином, щоб втратити привілеї або прибутку від них.

Інші знаходять інший вихід - ниють і скаржаться, щоб приховати від оточуючих свої прибутки. Ще хтось вважає себе зобов'язаним когось чимось віддячити. Я можу підтвердити все це, так як і сама належу до ригідного типу. Будучи зовсім маленькою, я володіла багатьма талантами, навчання давалося мені дуже легко, я була «улюбленицею» у багатьох вчителів. Вже тоді я намагалася якомога частіше допомагати іншим, щоб все було справедливо, - я вважала несправедливістю отримувати більше, ніж інші. Між іншим, це і є головна причина того, що ригідний схильний допомагати іншим.

Тепер тебе не повинно дивувати, що ригідний не любить приймати подарунки: він виявляється боржником. Щоб не відчувати себе зобов'язаним зробити іншому подарунок дорівнює вартості (справедливість вимагає), він вважає за краще нічого не брати і відмовляється від подарунка.

Коли йому пропонують, наприклад, заплатити за його обід, він зазвичай відмовляється, щоб не тримати в голові, що в наступний раз буде його черга платити. Якщо він і погоджується, то лише давши собі обіцянку, що в наступний раз заплатить з лишком.

Цілком нормально, що особистість, яка страждає травмою несправедливості, частіше за інших втягується в ситуації, на її думку, несправедливі. Фактично ж, ситуація, яку така особа кваліфікує як несправедливу, іншою особою, що не страждає травмою несправедливості, сприймається інакше.

Наведу приклад. Якось я розмовляла з однією жінкою, яка сильно страждала від того, що виявилася старшою в сім'ї. Вона завжди вважала, що допомагати матері поратися з іншими дітьми, а особливо показувати їм хороший приклад, - несправедливість.

Але інші жінки не раз розповідали мені, як несправедлива до них була доля, визначивши їм друге або третє місце по старшинству, як рідко їм діставалася новий одяг (зазвичай вони доношували одяг старших), як маніпулювали ними старші.

А скільки разів мені доводилося вислуховувати жінок і чоловіків, нарікав на свою долю: їм випало доглядати за хворими старими батьками - хіба це справедливо? І найбільша несправедливість вбачалася в тому, що інші брати і сестри якимось чином примудрялися залишатися осторонь, у них перебували серйозні причини, щоб за батьками не доглядати.

Такі ситуації ніколи не складаються випадково. І страждають ці нещасливці не внаслідок ситуації, що склалася, а навпаки, їх травма притягує такого роду ситуацію, і припиниться це лише після того, як травма буде вилікувана.

Я згадувала вище про здатність ригидного контролювати себе, брати на себе зобов'язання. Саме ригидная частина особистості піклується про те, щоб людина слідувала якомусь режиму. Людині, зовсім не страждає травмою несправедливості, тобто не-ригідного, це не вдається - він не може контролювати себе так, як контролює ригідний.

Ригідний не розуміє, чому мазохіст не слід режиму. Не розуміє і не приймає. Він вважає, що кожен може контролювати себе, варто тільки захотіти по-справжньому. Коли ригідний бере на себе зобов'язання, то мотивацією є його бажання досягти досконалості, як він його сам розуміє.

Особистість не-ригидная звинувачує себе у відсутності сили волі, але є істотна відмінність між поняттями «контролювати себе» і «мати силу волі». Контролює себе той, хто нав'язує себе щось таке, що не обов'язково відповідає його потребам. За контролем обов'язково ховається страх.

Людина, що має силу волі, знає, чого хоче, і твердо має намір досягти цього. Він домагається своєї мети, організовуючи себе, ні на мить не послаблюючи зусиль і поважаючи в однаковій мірі і свої потреби, і свої межі. Якщо якась подія руйнує його плани, він може бути досить гнучким, щоб ці плани перебудувати і знову йти до мети.

Ригидная ж особистість навіть не перевіряє, чи відповідають її бажання істинним її потребам. Вона не дає собі часу усамітнитися і запитати себе: «Як я відчуваю себе з цим бажанням і з тими засобами, якими збираюся його задовольнити?»

Ригідний може іноді здатися контролюючим, але його втручання ніколи не ставить за мету контроль, він не прагне привернути до себе увагу або показати, який він сильний, як це робить контролюючий; він втручається тільки тоді, коли про когось сказано щось на його погляд несправедливе або неточне. Ригідний виправляє сказане, а контролюючий додає до сказаного.

Ригідний може відчитати іншу людину, якщо щиро вважає, що той з його талантами і здібностями міг би краще виконати роботу. Контролюючий теж може вилаяти людини - якщо той виконав роботу не відповідно до його, контролюючого, смаками або очікуваннями.

Ще одна відмінність між контролем ригідного і контролем коннролірующего полягає в тому, що перший контролює себе і намагається не втратити контроль над собою, так як це було б, на його думку, несправедливо по відношенню до інших; контролюючий ж контролює себе заради того, щоб краще контролювати ситуацію або іншої людини і тим самим бути сильніше інших.

Ригідний любить, щоб у всьому був зразковий порядок. Йому не подобається, коли щось доводиться шукати. У деяких пристрасть до розкладання по поличках переходить в одержимість.

Ригідного дуже важко зрозуміти різницю між ригідністю і дисципліною. Я визначаю ригідність наступним чином. Ригидная особистість забуває про свою вихідної потреби, зосереджуючи всю увагу на засобах її задоволення. Дисциплінована особистість знаходить кошти для задоволення своєї потреби, не втрачаючи при цьому з поля зору самої потреби.

Візьмемо для прикладу людини, який вирішив щодня здійснювати годинну прогулянку для підтримки здоров'я і фізичної форми. В цьому випадку прогулянка є засобом. Ригідний наказує собі прогулюватися кожен день, незалежно від погоди чи бажання. Якщо трапляється день без прогулянки, він злиться на себе.

Дисциплінований ж не забуває, навіщо він щодня прогулюється. В деякі дні він пропускає прогулянку, розуміючи, що для його здоров'я так буде краще. Примушувати себе для нього найгірше. І винуватим він себе не відчуває, і прогулянки завтра відновить в самому приємному настрої. Дисциплінована людина не кидає проект тільки через те, що втратив день або щось змінилося в графіку робіт.

Ригідний часто переживає стрес, тому що у всьому нав'язує себе досконалість. Контролюючий теж багато переживає, але з іншої причини: він хоче досягти успіху. Він намагається за всяку ціну уникнути невдачі зі страху, що постраждає його імідж, його репутація в суспільстві.

Людина з маскою ригидного рідко хворіє. У будь-якому випадку, навіть якщо у нього починається нездужання, він відчує його тільки тоді, коли стан явно погіршиться. Він безжалісний до власного тіла. Він може набивати собі синці та гулі, що не відчуваючи болю. Якщо він і відчуває якусь біль в момент удару, його механізм контролю включається автоматично і дуже ефективно цей біль пригнічує.

Зверни увагу: у всіх фільмах, де герой йде на тортури, - в шпигунських і подібних до них фільмах грають актори з фізичними характеристиками ригідних. Поліцейського легко дізнатися по його ригідного тілу. У цих людей можуть бути і інші травми, але саме ригидная субличность змусила їх вибрати професію, в якій вони, як їм здається, зможуть встановити справедливість на Землі. Однак якщо полісмен або шпигун відчуває задоволення від демонстрації своєї сили і влади, значить, вибрати професію його спонукала маска контролюючого.

Я не раз помічала, як ригідні пишаються і хваляться тим, що ніколи не вживають ліків і не потребують послуг доктора. У деяких дійсно немає навіть лікаря, і, якщо їм трапляється серйозно захворіти, вони не знають, куди звернутися. Коли вони вирішуються попросити допомоги, можна бути впевненим, що вони страждають вже давно і дійшли до межі терпіння. Вони не бачать в собі субличности, яка говорить: «Я не збираюся відчувати».

Не слід забувати, що контролювати себе все життя неможливо. У кожної людини є фізичні, емоційні і ментальні межі. Тому ми і чуємо так часто від ригідних: «Я не розумію, що зі мною відбувається. Ніколи не хворів, а тепер у мене одна проблема за одною ». Такого типу ситуації виникають, коли ригідний втрачає контроль над собою.

Емоція, яку найчастіше переживає ригідний, - гнів. І особливо гнів на себе самого. Коли його охоплює гнів, то обрушується він в першу чергу на кого-небудь з оточуючих. Насправді це гнів на самого себе - наприклад, за те, що неправильно передбачав ситуацію або неправильно діяв.

Візьмемо для прикладу ригидного, який дає гроші в борг приятелеві, хоча і знає, що той постійно сидить без грошей. Приятель обіцяє, що поверне гроші через два тижні, коли отримає більшу суму, але обіцянку не стримує.

Ригідний в гніві, він не може пробачити собі власну м'якотілість: адже знав же, чим це скінчиться, і знову дав шанс нехлюї. Взагалі, він занадто часто дає людям шанс - йому здається, що так він проявляє більше справедливості. Якщо він дуже ригиден, то досить імовірно, що і гніву свого не помітить, постарається вибачити приятеля і все забути.

Цей же випадок може бути сприйнятий і пережитий як травма, якщо гроші дав контролюючий. Останній, втім, злитися на себе не буде, як ригідний; зате тим сильніше буде його гнів на приятеля, з яким він повірив на слово, а той тепер залишив його без грошей.

Людям ригидного типу завжди важко показати свою любов або дозволити любити себе. Ригідний завжди занадто пізно розуміє, що потрібно було сказати або які знаки свого почуття показати того, кого він любить. Всякий раз він дає собі слово зробити це під час наступної зустрічі, але при наступній зустрічі все заготовлені думки вилітають з голови.

І складається у нього репутація людини холодного, навіть байдужого. І хоча така його поведінка є несправедливістю по відношенню до інших, перш за все він несправедливий до себе самого: він позбавляє себе можливості висловити те, що дійсно відчуває.

Ригідний, будучи дуже чутливим, уникає психологічних дотиків інших людей. Страх зовнішніх дотиків і впливів може бути досить сильним, щоб привернути захисні засоби у вигляді шкірних проблем. Шкіра - орган дотику, вона служить нашому бажанню вступати в контакт з іншими або дозволяти їм вступати в контакт з нами. І якщо шкіра має відштовхуючий вигляд, то вона тримає інших на відстані.

Людина з дефектами шкіри особливо соромиться, коли на нього дивляться або про нього думають. Цей страх чужого дотику часто буває помітний з фізичної зовнішності ригидного: його тіло закрито. Руки його притиснуті до корпусу, особливо ділянку від ліктя до плеча, кулаки стиснуті, а якщо він не рухається, то і ноги притиснуті один до одного, - все це знаки закритості.

Ще один засіб, який ригідний часто використовує для того, щоб проявити себе несправедливість, - порівняння. Він жадібно порівнює себе з тими, кого вважає кращими, досконалішими себе. Таке знецінення є тяжку несправедливість, він фактично відкидає себе, свою сутність.

В молодості ригідний дуже часто порівнює себе - з братами або сестрами, з іншими школярами. У цей період він звинувачує інших у несправедливості по відношенню до нього, тому що не знає, що якщо його ближні порівнюють себе з ним, то робиться це для того, щоб показати йому, що те ж саме він робить у власній душі.

Якщо ти дізнаєшся себе в цьому описі травми несправедливості і маски ригидного, то в першу чергу тобі необхідно погодитися з тим, що протягом кожного дня ти нерідко буваєш несправедливий до інших, а особливо перед самим собою. Цього згоди найважче від себе домогтися, але це - початок одужання. У наступному розділі я буду більш докладно говорити про засоби лікування цієї травми.

Я згадую один випадок з моїм сином, коли йому було сімнадцять років; в той період він сильно вплинув на мою травму, яку мені треба було виліковувати в цьому житті, - травму несправедливості. Одного разу, коли вдома нікого, крім нас двох, не було, я попросила його: «Згадай все своє дитинство і скажи мені, що я, як мати доставила тобі найбільші страждання?» І він відповів: «Твоєї несправедливістю!»

Я була так вражена, що застигла, розкривши рот, і не могла знайти ні слова. Я перебирала в пам'яті все ситуації, в яких намагалася бути справедливою матір'ю. Ставлячи себе подумки в положення моїх дітей, я можу тепер зрозуміти, що деякі мої дії і правила вони сприймали як несправедливі. Однак фізичні характеристики мого сина показують, що досвід несправедливості, який він пережив зі мною, був не стільки важливий сам по собі, скільки розбудив його травму зради.

Звичайно ж, він повинен був сприйняти як несправедливість байдужість батька до мого з ним, сином, поведінки. Його тіло вказує на дві травми - несправедливості і зради. Таке поєднання зустрічається дуже часто і говорить про те, що людині потрібно врегулювати дві різні проблеми: з батьком протилежної статі - травму зради, а з батьком своєї статі - травму несправедливості.

Найбільший страх ригідний відчуває перед холодністю. Йому так само важко приймати свою холодність, як і холодність інших. Він докладає всіх зусиль, щоб проявити теплоту. І таки вважає себе теплим, привітним, по-справжньому не вірячи, що хтось може знаходити його бездушним і холодним. Він не розуміє, що уникає контакту з власної чутливістю, щоб не розкривати свою вразливість. Він не може прийняти цю холодність, так як це означало б визнати свою бездушність, тобто, по суті, несправедливість.

Ось чому для ригидного так важливо, щоб про нього говорили, що він хороший - сповнений доброти і добрий в своїх справах. Перше для нього рівнозначно досконалості, друге - теплоті. Йому настільки ж важко побачити холодність інших людей. Якщо хтось холодний по відношенню до нього, серце його стискається, і він тут же влаштовує собі допит: в чому він був так «некоректний» по відношенню до цієї людини, що той так поводиться з ним?

Його приваблює все благородне. Дуже важливі також поняття честі, поваги. На нього легко справляють враження титуловані особи. Він стає виключно працьовитим і виконавчим, якщо існує можливість отримати за це якийсь титул. Ригідний завжди готовий на будь-які зусилля і жертви, хоча і не бачить в цьому ніякої жертовності.

У сексуальному житті ригідний зазвичай скутий, не вміє дозволити собі відчути задоволення. Йому важко висловити свою ніжність. І це при тому, що саме ригідний тип сексуально найбільш яскравий. Ригідні люблять одягатися в одяг, що облягає і виглядати зухвало привабливо. Ригидную жінку нерідко називають кокеткою, дінамісткой: вона любить залучати чоловіків, а потім холодно осаджує їх, коли, на її думку, вони заходять занадто далеко.

У підлітковому віці саме ригидная краще всіх вміє контролювати і стримувати себе, мріючи стати чистою і непорочною перед щасливим обранцем. Із задоволенням будує вона собі ідеал сексуальних відносин - на жаль, нереалістичний. А коли вирішується, нарешті, віддатися, то, як правило, її чекає розчарування: нічого спільного з її ідеалом.

Якщо ригидная особистість відчуває болісну нерішучість, перш ніж вступити в зв'язок, то відбувається це тому, що вона боїться помилитись, помилитися у виборі партнера. У контролюючого теж є страх зв'язку - але він боїться майбутнього роз'єднання, розриву.

Ригидная особистість культивує безліч сексуальних табу, оскільки поняття «добре» і «погано» грають провідну роль в її сексуального життя. Особливо правдоподібно імітують насолоду жінки. Чим сильніше травма, тим ригідність особистість і тим важче їй досягти оргазму. Чоловіки страждають не менше - від передчасної еякуляції до справжнього статевого безсилля; ступінь порушення статевої функції пов'язана з їх загальної нездатністю отримувати задоволення від життя.

Я помітила також, що у багатьох повій добре виражені фізичні ознаки ригідних. Вони охоче вступають у сексуальні відносини тільки за гроші, тому що їм набагато легше «відключити» свої почуття, ніж особистостям інших типів.

Що стосується харчування, то ригідні воліють солоні продукти солодким; люблять також все хрустке. Деякі мої знайомі із задоволенням гризуть крижані бурульки. Як правило, ригідний намагається добре збалансувати своє харчування. Серед п'яти типів цей, безсумнівно, перший захоче стати вегетаріанцем. Це, втім, ще не означає, що вегетаріанство дійсно корисно для його тіла.

Нагадаю, що ригідний часто приймає рішення з міркувань «правильності». Якщо він стає вегетаріанцем через те, що вважає неправильним, несправедливим вбивство тварин, то його організм може сильно постраждати від нестачі білків. Якщо ж його рішення обумовлене тим, що він не любить м'яса, а до того ж радий допомогти тваринам, то це вже інша мотивація. І організму його стане хоча б на деякий час легше.

Якщо він занадто жорстко контролює своє харчування, то може втратити цей контроль несподівано, спокусившись принагідно солодощами або алкоголем. Якщо це відбувається при свідках, він поспішає пояснити всім, що з ним зазвичай такого не буває, просто сьогодні дійсно винятковий випадок.

Коли ригідний переживає важливу для нього ситуацію, наприклад ювілей або довгоочікувану зустріч, йому дуже важко себе контролювати. Саме в цей момент йому захочеться того, що зазвичай він собі забороняє, - особливо якщо це загрожує його нормальної ваги.

Махнувши рукою на свій контроль, він виправдовується: «Я цього не їм ніколи, Але сьогодні я роблю це за компанію ». Схоже, він зовсім забув, що те ж саме відбувалося з ним зовсім недавно. У неї виникає почуття провини, він засуджує себе і дає собі клятву з завтрашнього ранку відновити контроль.

Наводжу перелік хвороб, які найчастіше притягує до себе особистість з маскою ригидного.

Він відчуває ригідність свого тіла як негнучкість або напруженість в верхній частині спини, в шиї, А також в гнучких ділянках (щиколотки, коліна, стегна, лікті, зап'ястя і т. Д.). Ригідні люблять хрустіти пальцями, намагаючись таким чином поліпшити їх гнучкість. Словом, вони здатні відчувати панцир, яким сковано їх тіло, але не відчувають того, що під цим панцирем ховається.

вже згадуване нервове виснаження.

Хвороби, назва яких має закінчення -ит: тендиніт, бурсит, артрит. Будь-яка хвороба з подібною назвою вказує на дуже часте у ригідних стан - пригнічений, прихований в організмі внутрішній гнів.

Ригідний може страждати болями або викривленням шиїчерез те, що йому важко бачити неправильну, несправедливу, на його думку, сторону речей або подій.

Дуже часто спостерігаються запори и геморрои - Через те, що йому важко розслабитися, перестати себе у всьому стримувати.

Характерні для ригидного спазми и судоми - Реакції особистості, схильної чіплятися або стримуватися через страх.

Невміння робити собі приємність провокує проблеми кровообігу и варикозів.

Звичайними є проблеми сухої шкіри.

прищі на обличчі свідчать про страх помилитися, втратити обличчя, виявитися не на висоті власних очікувань.

Ригідні часто страждають псоріаз. Вони накликають на себе цю хворобу, щоб не бути занадто хорошими або занадто щасливими - це було б несправедливістю по відношенню до інших. Цікаво, що спалахи псоріазу часто збігаються з канікулами, відпустками або з періодом, коли все складається благополучно і щасливо.

Часто спостерігаються розлади печінкичерез пригніченого гніву.

Звичайне явище - нервозність ригідних., хоча вони здебільшого добре контролюють її, так що зовні вона непомітна.

Досить часто спостерігається безсоння, Особливо у тих ригідних, які не вміють заспокоїтися, поки не зроблять свою справу своєчасно і бездоганно. Вони так напружено думають про те, що їм належить зробити, що від цього прокидаються і більше не можуть заснути.

порушення зору виникають через те, що ригідного дуже важко бачити, що він прийняв невдале рішення або неправильно оцінив ситуацію. Він вважає за краще не бачити того, що вважає недосконалим; в цьому випадку він не так страждає. Він часто вживає вислів «Це неясно» - що теж не сприяє поліпшенню його зору.

Хвороби ригидного зазвичай не настільки серйозні, щоб звертатися до лікаря. Він сподівається, що нездужання пройде само собою, або сам себе лікує, нічого не кажучи іншим: йому дуже важко визнати, що він може потребувати допомоги. Якщо він звертається за допомогою, то слід очікувати дуже серйозного захворювання.

Перераховані хвороби і нездужання можуть зустрічатися і у людей з іншими травмами, але найбільш характерні вони для тих, хто страждає від несправедливості.

Я згадувала в попередньому розділі, що маска контролюючого (травма зради) приховує травму покинутого. Точно так же маска ригидного служить для прикриття травми відкинутого. Як видно з глави 2, травма відкинутого розвивається в перші місяці життя; травма ж несправедливості виникає у віці від трьох до п'яти років.

Маленька дитина, яка відчуває себе по тій або іншій причині відкинутим, намагається виправити справу і стати якомога більш досконалим. Проходить кілька років, а він не відчуває, що його більше люблять, незважаючи на всі його прагнення до досконалості; і він приходить до висновку, що це несправедливо. І приймає рішення більш жорстко контролювати себе і стати настільки досконалим, щоб відкинути його було неможливо.

Саме так будується маска ригидного. Він відгороджує, відрізає себе від власних почуттів - це допомагає йому вгамувати біль відкинутого. Якщо травма несправедливості проявляється у фізичній зовнішності яскравіше, ніж травма відкинутого, значить, і відчуває ця людина не стільки травму відкинутого, скільки несправедливість. У іншого може бути зворотна картина.

Втім, травмі відкинутого може і не супроводжувати травма несправедливості; однак за моїми спостереженнями, кожен, хто страждає від несправедливості, носить також травму відкинутого. Цим пояснюється поширене явище: старіючи, тіло ригидного - і чоловіки, і жінки - зменшується в об'ємі. Поступово воно набуває ознак маски втікача. Медична наука називає це явище остеопорозом.

Якщо ти знаходиш у себе ознаки травми несправедливості, то не забувай, що твій батько одного з тобою статі пережив і, ймовірно, ще переживає цю ж травму зі своїм батьком тієї ж статі. У наступному розділі я розповім тобі, що робити з цим батьком, щоб вилікувати власну травму.

Пам'ятай: головна причина будь-якої травми криється в нашій нездатності пробачити собі те, що ми заподіяли іншим або самим собі. Пробачити себе важко тому, що, як правило, ми навіть не усвідомлюємо, що сердимося на себе.

Чим глибше рана несправедливості, тим більша ймовірність, що ти несправедливий до інших або до самого себе: ти занадто багато чого вимагаєш від себе, не прислухаючись до власних обмежень, і занадто рідко дозволяєш собі задоволення.

Ми закидаємо інших в тому, що самі собі робимо, і не бажаємо цього помічати. З цієї причини ми притягуємо до себе особистості, які показують нам, що ми робимо іншим і самим собі.

Ще один засіб усвідомлення того, що ми страждаємо від несправедливості або завдаємо страждання від несправедливості іншим людям, - сором. Дійсно, ми відчуваємо почуття сорому, коли нам хочеться сховатися або приховати свої вчинки. Цілком нормально соромитися вчинків, в яких ми звинувачуємо інших. Найбільше нам не хочеться, щоб вони виявили, що ми ведемо себе так само, як і вони.

Я нагадую тобі, що характеристики і вчинки, описані в цьому розділі, мають місце тільки в тому випадку, якщо людина приймає рішення носити маску ригидного, сподіваючись у такий спосіб уникнути страждань від несправедливості.

Ліз Бурбо 1 сторінка |  Ліз Бурбо 2 сторінка |  Ліз Бурбо 3 сторінка |  Ліз Бурбо 4 сторінка |  Ліз Бурбо 5 сторінка |  Ліз Бурбо 6 сторінка |  Ліз Бурбо 7 сторінка |  Ліз Бурбо 8 сторінка |  Ліз Бурбо 9 сторінка |  Ліз Бурбо 10 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати