Головна

Глава 4. Травма приниженого

1.  F43.1 Посттравматичний стрессорное розлад.
  2.  I глава. Вологість повітря
  3.  II глава. Вологість повітря в фізичному понятті.
  4.  II. Глава IIОснови теорії попиту та пропозиції
  5.  II. Методи аналізу травматизму
  6.  III глава. Вологість в лазнях і саунах.
  7.  IV глава. Вологість в бібліотеках.

Подивимося, що означає слово «приниження». Ця дія, метою і / або результатом якого є груба образа, удар по власної гідності або гідності іншої людини. Найближчі синоніми цього слова - сором, образа, утиск, ганьба і ін. Ця травма пробуджується і дає себе знати в дитині у віці від одного до трьох років.

Я вживаю тут слово «пробуджується», оскільки, нагадую, моя теорія заснована на тому, що ми народжуємося з уже прийнятим рішенням про те, які травми намір вилікувати, навіть якщо після народження не усвідомлюємо цього.

Душа, яка прийшла на Землю, щоб вилікувати цю травму, притягує до себе батьків, які будуть її принижувати. Ця травма особливо міцно пов'язана з фізичним світом, зі світом «мати»І«робити».

Вона прокидається під час усвідомлення функцій фізичного тіла, тобто після року і до трьох років - період, протягом якого нормальна дитина привчається самостійно приймати їжу, ходити в туалет, дотримуватися особистої гігієни, розмовляти, слухати і розуміти те, що йому говорять дорослі, і т.п.

Пробудження травми відбувається в той момент, коли дитина відчує, що один з батьків соромиться його або боїться сорому, коли він, дитина, забруднився, коли щось зіпсував (особливо при гостях або родичів), коли погано одягнений і т. Д. Якими б не були обставини, при яких дитина відчула себе приниженим, зганьбленим, присоромленим, негідним на фізичному рівні, його рана пробуджується і поглиблюється.

Уяви собі, наприклад, малюка, який грає зі своїми екскрементами і прикрашає ними всю ліжечко або робить щось подібне, не менше неприємне. Травма пробуджується, коли він чує, як мама розповідає татові про «маленької брудної свині». Навіть немовля здатний вловити відразу батьків і відчути сором і приниження.

Мені міцно запам'ятався один випадок з дитинства. Мені тоді було шість років, і я жила в монастирському пансіонаті разом з іншими дівчатами. Всі ми спали у великій загальній спальні, і одна дівчинка, траплялося, прокидалася в мокрій постелі; кожен раз після цього черниця змушувала її обійти всі класи і всім показати мокре простирадло.

Ганьблячи і принижуючи її таким чином, черниця очікувала, що конфуз більше не повториться. Всі ми знаємо, що таке «виховання» тільки погіршує ситуацію. У будь-якої дитини, якому належить лікувати травму приниження, подібний досвід лише посилить цю травму.

Свою чашу приниження несе і сексуальна сфера. Наприклад, коли мама застає маленького сина за спробами мастурбації і вигукує: «Ах ти, маленька скотина! Не смій цього робити! », Дитина відчуває себе гидким, зганьбленим, а згодом у нього неминуче виникнуть проблеми сексуального плану.

Коли дитина випадково побачить когось із батьків оголеним і відчує, що цього батькові ніяково і що він намагається сховатися, то дитя, природно, зробить висновок, що свого тіла потрібно соромитися.

Досвід цієї травми дитина переживає в різних сферах у віці до трьох років, в залежності від ситуацій, що випали на його долю за цей період. Він відчуває приниження, коли відчуває надмірний контроль з боку одного з батьків, коли постійно наштовхується на заборони фізично діяти і рухатися так, як хочеться. Подивися тільки на батька, який сварить і карає свою дитину за те, що перед самим приходом гостей він вліз в калюжу і забруднив святковий костюмчик!

Приниження тільки посилюється, коли батьки пояснюють гостям причини маленького скандалу. Подібні сцени можуть переконати дитину в тому, що він огидний татові і мамі. Приниження, сором за власну поведінку стають нестерпними. З іншого боку, нерідко можна почути, як люди, які страждають від травми приниження, розповідають про всілякі заборонених речей, які вони здійснювали в дитинстві або підлітками; створюється враження, що вони шукали і провокували такі обставини, в яких відчували приниження.

На відміну від чотирьох інших травм, які переживаються з батьком своєї або протилежної статі (або з особою, що грає роль цього батька), травма приниженого найчастіше переживається з матір'ю.

З батьком вона переживається в тих випадках, коли саме він здійснює контроль і виконує функції матері, показуючи дитині, як дотримуватися чистоти, гігієни і т. П. Можливо також, що травма приниження пов'язана з матір'ю в сфері сексуальності і гігієни, а з батьком - в питаннях навчання, вміння говорити і слухати. У таких випадках доводиться відновлювати і залагоджувати відносини і з батьком, і з матір'ю.

Дитина, що переживає досвід приниження, створює собі маску мазохіста. Мазохізм означає така поведінка, коли людина відчуває задоволення і навіть задоволення від страждань. Він шукає мук і принижень, зазвичай несвідомо. Він буквально організовує обставини таким чином, щоб доставити собі неприємності і покарати себе ще раніше, ніж це зроблять інші.

Хоча я і говорила, що приниження і сором, які відчувають мазохістом, знаходяться в сфері мати і робити, він здатний докласти всіх зусиль, щоб досягти рівня бути, особливо якщо цього чекають від нього інші; але перший імпульс його травмі приниженого дає те, що він робить або чого не робить, і те, що він має або чого не має Я помітила також, що робити і мати щось є або стають його засобами компенсації травми.

Надалі, коли я буду використовувати термін мазохіст, пам'ятай, що я маю на увазі людину, яка страждає від приниження і носить маску мазохіста, щоб уникнути страждання, уникнути переживання того болю, яка у нього пов'язана з приниженням.

Я повторюю те, що вже говорилося в попередніх розділах. Людина може переживати досвід сорому і приниження і в тому випадку, якщо у нього немає розбудженої травми приниженого. З іншого боку, мазохіст може переживати досвід відкинутого і відчувати себе не стільки відкинутим, скільки приниженим.

Так, будь-якого з п'яти досліджуваних тут типів характеру трапляється відчувати сором; особливо соромно їм, коли їх (або вони самі себе) зловлять на тому, що вони завдають іншим людям переживання, яких самі бояться. Разом з тим, очевидно, саме люди з травмою принижених відчувають сором частіше за інших.

Тут я хочу зупинитися на відмінності між соромом і почуттям провини. Я відчуваю себе винуватою, коли знаходжу поганим те, що зробила (Або не зробила). Якщо ж мені соромно, то це означає, що я відчуваю, що була неправа або некоректна в тому, що зробила. Протилежної сором є гордість. Якщо людина не пишався собою, то йому соромно, він звинувачує себе і хоче сховатися, втекти. Можна відчувати себе винуватим і не відчувати сорому, але не можна відчувати сором і не відчувати себе винуватим.

Перейдемо тепер до фізичного опису маски мазохіста. Оскільки він вважає себе низьким, нижче інших, неохайним, бездушним, свинею, то і вирощує велику, товсте тіло, якого сам соромиться. Товсте тіло - це не мускулисте тіло. Можна важити на двадцять кілограмів більше свого «нормального» ваги і не бути товстим; скоріше, про таку людину скажеш, що він сильний, міцний.

Мазохіст товстий за рахунок зайвого жиру. Його бочкоподібне тіло майже однаково по товщині що в профіль, що анфас. Інша справа людина сильна, м'язистий: навіть зі спини кидаються в очі його широкі плечі - значно ширше, ніж весь тулуб в профіль; про це тілі ніяк не скажеш, що воно жирне або товсте. Це все в однаковій мірі відноситься і до чоловіків, і до жінок.

Якщо товстими, закругленими виглядають тільки деякі частини тіла - наприклад, живіт, груди або сідниці, - то це вказує на не настільки сильну травму приниження. Масці мазохіста відповідають і такі особливості: коротка талія, товста, розплився шия, напруженість в області гортані, шиї, щелеп і таза. Особа зазвичай округле, очі широко розкриті і невинні, як у дитини. Зрозуміло, що наявність всіх цих характерних фізичних ознак говорить про дуже глибокої травми.

Я знаю з досвіду, що травму приниженого зазвичай важче розпізнати і визнати, ніж будь-яку іншу. Я особисто працювала з сотнями мазохістів, особливо з жінками, чия травма приниження була очевидною. Багатьом з них було потрібно близько року, щоб погодитися з тим, що вони відчувають сором чи почуття приниження.

Якщо ти знаходиш у себе фізичні, тілесні ознаки мазохіста, але не можеш знайти травму приниженого, не дивуйся і дай собі час розібратися в цьому. Між іншим, однією з характерних рис мазохіста є нелюбов до швидкості, поспішності.

Йому дійсно важко діяти швидко, коли в цьому виникає необхідність; йому стає соромно, коли він не може діяти так само швидко, як інші, - наприклад, йти. Йому необхідно навчитися давати собі право на свою, звичну швидкість.

Крім того, у багатьох людей досить важко розпізнати маску мазохіста, оскільки вони навчилися контролювати свою вагу. Якщо ти належиш до тієї категорії людей, які легко набирають вагу і округлюються, варто їм лише послабити контроль харчування, то цілком можливо, що у тебе є травма приниженого, але в даний момент вона прихована. Ригідність, жорсткість, яка дозволяє тобі контролювати себе, буде розглянута в шостому розділі цієї книги.

Оскільки мазохіст прагне довести свою солідність, надійність і не хоче, щоб його контролювали, він стає дуже виконавчим і звалює на себе масу роботи. Заради цього він розвиває могутню спину - вона повинна багато винести.

Візьмемо для прикладу жінку, яка, бажаючи зробити приємне чоловікові, погоджується, щоб свекруха жила разом з ними. Через деякий час свекруха захворює; господиня вважає себе зобов'язаною доглядати за нею. У мазохіста є дар втягуватися в ситуації, в яких він повинен кимось займатися, кого-то опікати, комусь допомагати. Він поступово забуває про самого себе. Чим більше він звалює на свої плечі, тим більше стає його фізичну вагу.

Всякий раз, коли мазохіст, здавалося б, хоче зробити все для інших, він насправді прагне створити собі якомога більше обмежень і обов'язків. Поки він допомагає іншим, він упевнений, що йому нема чого соромитися, але дуже часто потім відчуває приниження від того, що його використовували. Він майже завжди вважає, що його послуги не оцінені по достоїнству.

Багато жінок-мазохісти люблять скаржитися, що немає їх сил більше, що вистачить з них бути служницею. Скаржаться, але нічого не змінюють: вони не можуть усвідомити, що самі собі створюють неволю.

Не один раз я чула і такі висловлювання: «Після тридцяти років моєї чесної служби адміністрація списала мене, як стару віз!» Такого типу особистості вважають себе дуже відданими і не відчувають належного визнання. Зверни увагу на те, як підкреслено приниження в цій фразі. Нормальна людина скаже просто: «Після тридцяти років служби мене скоротили» і не стане говорити про стару возі.

Мазохіст не усвідомлює, що, Роблячи все для інших, він принижує їх; він змушує їх відчувати, що без нього їм не обійтися. Іноді мазохіст навіть спеціально піклується, щоб інші члени сім'ї та друзі переконалися, що пан Н. не зміг без нього обійтися, - і це оголошується в присутності пана Н., який, природно, відчуває себе приниженим подвійно.

Мазохіст насамперед слід зрозуміти, що йому немає потреби займати так багато місця в житті близьких йому людей. Тим часом він не помічає цієї своєї експансії, оскільки найчастіше здійснює її витончено і несвідомо. З цієї ж причини його фізичне тіло займає все більше місця.

Воно товстішає пропорційно тому простору, яке мазохіст прагне займати в житті. Тіло дано йому для того, щоб відбивати його вірування. Коли мазохіст впізнає в глибині душі, що він унікальний і значущий, йому більше нема чого буде доводити це іншим. Визнавши себе, його тіло перестане прагнути зайняти так багато місця.

Здається, що мазохіст жорстко контролює себе, але його поведінка мотивована, головним чином, страхом сорому перед ближніми або перед самим собою. Такий вид контролю принципово відрізняється від того, який ми розглянемо пізніше, коли піде мова про травму зради.

Мат'-мазохістка схильна, наприклад, контролювати одяг, зовнішність, охайність своїх дітей і чоловіка. Така мама всіма способами добивається чистоти і акуратності навіть від зовсім маленьких дітей - в іншому випадку вона відчуває сором за себе в ролі матері.

Оскільки мазохіст - будь то чоловік або жінка - часто ототожнює себе (зливається) зі своєю матір'ю, то він готовий на все, аби тільки не заподіяти їй сорому. Мати має величезний вплив на нього, часто неусвідомлене і мимовільне. Він настільки ж несвідомо сприймає мати як важкий і неминучий вантаж - ще одна суттєва причина для того, щоб створити собі міцну, надійну спину.

Це вплив іноді триває і після смерті матері. Зазвичай її смерть супроводжується у мазохіста почуттям полегшення (навіть якщо це почуття викликає у нього сором) - занадто обтяжливим був вантаж материнського контролю. Але остаточно це контроль розсіється тільки тоді, коли травма приниження буде вилікувана.

Деяким мазохістам смерть матері не тільки не приносить полегшення, але і викликає, в силу їх з нею ототожнення, найсильніший криза з нападами агорафобії (докладний опис див. В попередньому розділі). На жаль, таким пацієнтам часто наказують лікування від депресії; а оскільки справжня хвороба не лікується, то одужання затягується надовго. Різниця між депресією і агорафобією детально розглянуто в моїй книзі «Твоє тіло говорить: Люби себе!»

Мазохіст дуже важко висловити свої справжні потреби і почуття, тому що з самого раннього дитинства він боїться говорити - боїться випробувати сором або змусити інших відчути сором. Батьки дитини-мазохіста часто говорили йому: все, що відбувається в сім'ї, нікого не стосується, і говорити про це не слід ні з ким. Він повинен тримати язик за зубами. Ганебні ситуації і ганебні вчинки членів сім'ї повинні зберігатися в таємниці. Чи не говорять, наприклад, про дядечка, який сидить у в'язниці, про члена сім'ї, який потрапив до психіатричної лікарні, про брата-гомосексуаліста, про родича-самогубцю і т. П

Один чоловік розповідав мені, який болісний сором переживав все життя через те, що ще в дитинстві заподіяв матері жорстокі страждання, крадучи гроші з її гаманця. Він не міг пробачити собі таку поведінку по відношенню до матері, яка і без того обмежувала себе в усьому заради дітей. Він ніколи нікому про це не розповідав. Якщо уявити собі сотні інших подібних дрібних секретів, то можна здогадатися, чому у цієї людини були проблеми з голосовими зв'язками і постійний тиск в горлі.

Деякі люди зізнавалися мені, що їм було дуже соромно за свої дитячі бажання, коли вони бачили, як їх мати позбавляє себе найнеобхіднішого. Вони не наважувалися заговорити про ці бажання, особливо з матір'ю. Зазвичай мазохіст доходить в цьому поводженні до тієї точки, де вже не відчуває власних бажань, - настільки сильні його побоювання не сподобатися мамі. Він так хоче подобатися їй, що дозволяє собі тільки ті бажання, які її порадують.

Мазохіст зазвичай сверхчувствітелен, найменший дрібниця його ранить. Як наслідок, він вживає всіх заходів обережності, щоб не поранити інших. Хто б з його близьких, а особливо улюблених, ні відчув себе нещасним, він уже вважає себе відповідальним за це.

Він упевнений, що повинен був (або не повинен був) робити або говорити те-то і те-то. Він не розуміє, що таке активне увагу до проблем і настроїв інших людей не дозволяє йому почути власні потреби.

Серед п'яти характерів мазохіст менше інших прислухається до своїх потреб, хоча досить часто усвідомлює, чого хоче. Нехтуючи собою, він, таким чином, забезпечує собі страждання, а отже, продовжує підживлювати травму приниження і маску мазохіста. Він робить все для того, щоб бути корисним. Це його спосіб приховати від себе свою травму і запевнити себе в тому, що він не страждає від приниження.

З цієї ж причини мазохіст часто стає визнаним веселуном, який завжди готовий смішити інших, виставляючи себе об'єктом глузування, насміхаючись над самим собою. Він дуже експресивно викладає факти і шукає кошти, щоб зробити їх смішними. Він не шкодує себе, граючи роль мішені для чужих дотепів. Це мотивовано його несвідомим прагненням принизити, розтоптати себе. І ніхто не здогадується, що під його жартами, можливо, ховається страх сорому.

Найменшу критику на свою адресу він сприймає з почуттям приниження і власної нікчемності. Але ще сильніше його здатність до самознищення. Він вміє бачити себе набагато більш нікчемним, нікчемним, ніж він є насправді. Він не може всерйоз повірити, що інші вважають його самостійною і значущою особистістю. Я помітила, що в його словнику дуже споживані слова «маленький», «трошки»: «Не приділиш ти мені трошки часу?», Або «У мене є невелика ідейка», або «Почекай трохи».

Він пише маленькими літерами, ходить маленькими кроками, він любить крихітні автомобілі, маленькі будинки, маленькі предмети, маленькі шматочки їжі і т. Д. Якщо ти дізнаєшся себе в портреті мазохіста і якщо тобі важко простежити за вживанням цих слів, я раджу тобі звернутися до оточуючим з проханням поспостерігати за тобою і послухати твої повсякденні розмови. Нерідко близькі люди знають людини набагато краще, ніж він сам знає себе.

Коли мазохіст вживає слово «товстий», то найчастіше для того, щоб принизити себе. Коли він мажеться під час їжі (що трапляється досить часто), то говорить або думає при цьому: «Яка ж. я велика свиня! »На одній вечірці я опинилася поруч з дамою-мазохістка; вона була в дуже красивому платті і навіть зважилася надіти свої найрозкішніші прикраси. Я зробила їй комплімент з приводу зовнішності, і вона відповіла мені: «А тобі не здається, що я виглядаю як товста купчиха?»

Людина, що страждає від травми приниженого, часто буває схильний у всьому звинувачувати себе і навіть брати на себе провину інших людей. Це його спосіб бути хорошим. Чоловік-мазохіст розповідав мені, що коли його дружина відчуває якусь провину, то охоче дозволяє переконати себе, що не вона винна, а він, чоловік.

Наприклад, вона відправляє чоловіка по магазинах і дає йому список, де забуває вказати одну з постійних щотижневих покупок. Він повертається без цієї покупки. Вона йому каже: «Про що ти думав? Ти ж прекрасно знаєш, що ми купуємо це щотижня! »Він відчуває себе винуватим: він дійсно не подумав про очевидне.

Він не розуміє, що вона звинувачує за те, що сама забула відзначити покупку в списку. Навіть коли вона говорить: «Я забула вказати це в списку», він все одно злиться на себе за те, що не подумав про це.

Ось ще один приклад жінки з подібною поведінкою. Вона їде в автомобілі і розмовляє з чоловіком, який сидить за кермом. Він відповідає дружині на питання, переводить погляд з дороги на неї і порушує правила дорожнього руху. Він звинувачує дружину в тому, що вона його відволікає.

У подібних ситуаціях дружина вважає, що їй слід вибачитися перед ним. Коли ми аналізуємо з нею подробиці інциденту і я питаю, чи дійсно вона вела себе неправильно, вона розуміє, що її провини немає; але коли чоловік каже, що винна дружина, вона готова вважати себе винуватою.

Ці приклади чудово ілюструють схильність мазохіста брати на себе провину за те, в чому він не винен, і засуджувати себе. Якщо людина бере на себе чужу провину і вибачається, це ніколи і ніяким чином не вирішує проблему: кожен раз ситуація повторюється, і він знову звинувачує себе.

Ліз Бурбо 1 сторінка |  Ліз Бурбо 2 сторінка |  Ліз Бурбо 3 сторінка |  Ліз Бурбо 4 сторінка |  Ліз Бурбо 5 сторінка |  Ліз Бурбо 6 сторінка |  Ліз Бурбо 7 сторінка |  Ліз Бурбо 8 сторінка |  Ліз Бурбо 9 сторінка |  Ліз Бурбо 10 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати