Головна

Сосі, сси, смокчи

П'ятнадцятирічна дівчинка постійно смоктала палець. Її батьки подзвонили мені і розповідали про це зі сльозами в голосі. Вони говорили, що дівчинка весь день виводила їх з себе своїм смоктанням пальця. Вона смоктала палець в шкільному автобусі і водій був сильно роздратований. І інші діти теж. Вчителі скаржилися на те, що вона смокче палець. Вони говорили, що збираються привести її до мене.

Дівчинка увійшла в кабінет, смокче палець, голосно і з викликом. Її батьки сиділи в сусідній кімнаті і не могли чути, що я їй казав. "Я хочу сказати тобі, що ти дуже нерозумно робиш, смокче палець", - сказав я.

Вона сказала: "Ви говорите так само, як і мої батьки".

Я сказав: "Ні, я говорю розумно. Ти завдаєш порівняно невелика незручність своїм батькам і порівняно невелика незручність водієві автобуса. Ти смокчеш палець всюди, в школі. Скільки тисяч хлопців вчиться в школі? І ти смокчеш палець перед усіма підряд. Тепер, якщо б ти не була дурною, якби ти була розумніші, то ти смоктала б свій великий палець так, щоб це по-справжньому засіло б в печінках у твого тата.

Розмовляючи з твоїми батьками, я зрозумів, що післяобідньої пори у вас побудовано за чітким графіком. Твій тато читає свіжу газету. Він сідає і читає її від корки до корки. Я взяв з твоїх батьків обіцянку, що вони ні слова не скажуть тобі щодо твого смоктання пальця. Вони взагалі не будуть нічого тобі говорити про це.

Тому зроби, будь ласка, ось що. Візьми годинник. Сьогодні ввечері після вечері ти сядеш поруч зі своїм татом і цілих двадцять хвилин будеш займатися тільки смоктанням свого великого пальця, а мамі, яка дуже пунктуальна по натурі, даси можливість вимити посуд. Вона любить зшивати з клаптиків різні речі. Вимивши посуд, вона завжди сідає за шиття. Посмоктавши палець поруч з татом, ти всідаєшся поруч з мамою. Зауваж час і смокчи свій великий палець - смокчи гарненько, чмок, чмок, чмок.

Я взяв з твоїх батьків слово, що вони не скажуть тобі нічого на те, що ти смокчеш палець. І ти зможеш понаслаждаться тим, що всередині їх це буде дратувати. І вони нічого не зможуть зробити.

Що стосується водія автобуса - так ти його бачиш тільки два рази в день. Хлопців в школі ти бачиш кожен день. У суботу і в неділю ти не бачиш ні хлопців, ні водія. Тому просто не звертай на них уваги. Як правило, дівчинка недолюблює когось із учнів конкретно, хлопчика чи дівчинку. Ось і скористайся тим, що ти смокчеш палець. Кожен раз, коли цей учень подивиться на тебе, засовував палець в рот. І по справжньому смокчи його. І, звичайно, кожен учень не любить кого-небудь з учителів. Чи не витрачай свій палець даремно на всіх вчителів поспіль. А кожен раз, коли ти побачиш цього конкретного вчителя, засовував великий палець в рот і починай смоктати ".

Менш, ніж через місяць вона виявила, що існує маса інших занять. Я зробив її смоктання великого пальця обязател'ним, а вона не любить робити що-небудь по обов'язки.

Коли Еріксон вказує на "чітку регламентацію" часу батьків, він непрямим чином привертає увагу дівчинки до нав'язливого характеру її звички смоктати великий палець. Він пропонує їй перестати бути "дурною" (т. Е. Діяти без усвідомлення або безцільно). Замість цього вона може навмисно висловлювати свою ворожість більш ефективним чином. Її поведінка, пов'язана з смоктанням пальця, переструктурується. Воно вже не є просто "звичкою", непідвладною контролю. Тепер воно стає корисним засобом спілкування - виразом ворожості.

У цій історії, як і в багатьох інших оповіданнях Еріксона про лікування дітей, він починає зі слів: "Я попросив батьків вийти і став говорити з дитиною". На одному рівні, він поважає дитини як індивідуальність, незалежну від батьків. На іншому рівні, він звертається до дитини в кожному з нас. Батьки, які часто втілюють сили примусу, нетерпимості і недостатнє прийняття, виганяють. Вони не повинні втручатися в психотерапію. На цьому рівні Еріксон говорить нам, що необхідно відкласти домагання нашого занадто жорстко організованого суперего, надмірно суворі мотиви повинності і дозволити дитячим структурам особистості проявляти себе і розвиватися. Вважаю, він радить нам не умертвляти наші дитячі імпульси - нашу спонтанність, нашу цікавість, нашу безпосередність, нашу імпульсивність і так далі, - а управляти ними і направляти "розумно". Коли, подібно цій дівчинці, ми отримуємо можливість побачити зв'язок між нашими діями і реакціями інших людей (наприклад, роздратуванням), тоді в наших силах виявляється припинити конкретний вид поведінки.

Треба думати, що цей тип "приписи симптому)" є практичним застосуванням поглядів Альфреда Адлера на психотерапію. Адлер одного разу сказав: "Психотерапія схожа на плювок в чийсь суп. Людина може продовжувати їсти його, але він не може їм насолоджуватися". Зробивши смоктання пальця обов'язковим, Еріксон якраз і "наплював цій дівчинці в суп".




 Мілтон Еріксон |  ЗМІНА НЕСВІДОМОГО |  внутріпсихічних зміни |  Застосування навчальних історій в психотерапії |  порочне задоволення |  мотивує ІСТОРІЇ |  Навчіться вставати |  До ранку хлопчик буде мертвий |  розширення |  Як почухати свиню |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати