Головна

Манної крупи не бажаєте?

  1.  Редагування форми ламати і багатокутник

Вона виявилася в Клініці неврозів після трагічної і раптової загибелі свого чоловіка - автомобільна катастрофа. Лікарі клініки, наскільки це взагалі можливо в таких випадках, надали їй допомогу, я, зі свого боку, проводив психотерапію. І ось, майже до самого моменту виписки, вона розповіла мені дивну історію ...

Бентежачись, вона почала так:

- Я, напевно, наркоманка.

Мої брови від здивування мимовільно поповзли вгору. Важко було уявити подібний «порок» у благополучній і успішної (по крайней мере, до недавнього часу) жінки сорока років, що працює в солідній конторі, яка виховує сина, який вступає до університету, а вечорами грає на скрипці ... Важко. Втім, здивування моє тривало недовго.

- Чи не в звичайному сенсі, - продовжила вона.

- «Не в звичайному» - це в якому?

- Мене знову потягнуло на суху манку.

- На суху манку? .. - Моє здивування увійшло в нову фазу.

- Так, на суху манну крупу.

Далі все стало набагато зрозуміліше. Коли моя пацієнтка була ще зовсім маленькою, вона жила у величезній комунальній квартирі. Всупереч звичайному уявленню про життя в комуналці, її спогади про той період чудові. Сусідами по квартирі волею долі (або радянської распределіловкі) виявилися художниками і музикантами - всі молоді, веселі, що не встигли озлобитися і втомитися від життя.

І, як не дивно, найяскравішим і найщасливішим спогадом дитинства залишилася одна картинка ... Вона, чотирирічна, сидить в кутку величезної кухні, у самого вікна. Сувора і одночасно жаліслива бабуся метушиться біля плити - вона готує манну кашу, а поки внучка нудьгує, бабуся насипає їй в блюдце трохи сухої крупи, а та їла - щаслива, безтурботна, захищена, оточена щирою, серцевої турботою надійного, знає життя людини.

< «Якби я знав про це кілька десятиліть раніше! - Вигукував 3. Фрейд, познайомившись з працями І. П. Павлова в 30-х роках XX століття. - Як би це мені допомогло! »« Коли я думаю зараз про Фрейда і про себе, - писав у цей же час І. П. Павлов, - мені здаються дві партії гірників, які почали копати залізничний тунель в підошві великої гори - людської психіки ».>

З тих пір минуло бозна скільки років, але всякий раз, коли в житті цієї моєї пацієнтки траплялися нещастя, вона починала відчувати непереборну тягу забитися в кут і з'їсти одну-другу щіпку сухої манної крупи. Вона відкриває кухонну шафу, і її очі автоматично виділяють на полицях одну річ - коробку з манкою. Вона заходить в продуктовий магазин і відразу бачить її - манку. Дійшло буквально до смішного: тепер вона постійно носить манну крупу з собою, в сумочці. Часом, коли накочує особливо сильний напад нестерпного внутрішнього напруження, вона знаходить можливість сховатися від сторонніх очей і з'їсти щіпку манної крупи. Після чого, немов би за помахом чарівної палички, мучающее її напруга миттєво йде ...

Напевно, ця історія здається дивною, вона і пацієнтці моєї здалася дивною, але дивного в ній зовсім нічого немає, зовсім. Вона суть найкраща ілюстрація основного принципу, що лежить в основі роботи мозку. Назва цього принципу - «динамічний стереотип».




 Подяки |  Вступ |  Загальна схема |  Знати чи не знати? |  вирок |  Мораторій на смертну кару |  Позитивне і негативне підкріплення |  неекономічна економіка |  Служба безпеки |  Собаці дали м'ясо |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати