Головна

Чи борються з сектами католики?

- Чи не борються. Всякий раз, коли я буваю в Західній Європі, я шукаю католицькі книги антисектантської спрямованості. Їх немає. Там інша концепція - теорія кіл. У самому центрі - Католицька Церква, більш широке коло - Православна, ще більш широкий (а тому і більш віддалений від центру істини) коло - це всі християни, потім монотеїстів, потім - язичники і, нарешті, невіруючі "люди доброї волі". Боротися ні з ким вже не треба, треба шукати спільне.

Одного разу у Львові була така історія. Мене запросили в уніатську академію. Я поводився з ними ввічливо, сектантами і єретики обзивав, просто розповідав їм про Православ'я Після закінчення мого монологу студенти і викладачі стали говорити про те, що вони абсолютно зі мною згодні і вірять саме так, як я розповів, а тому, мовляв, нам давно пора з'єднуватися. Я відповідаю, що з'єднуватися все ж рано, бо між нами є серйозні розбіжності. Уніати дивуються: "Які розбіжності?" .- "Ну, наприклад, проблема филиокве" .- "Та що ви, це чисто філологічна проблема, нічого серйозного за нею не стоїть!". Тоді я протягом півгодини розповідаю уніатам про те, які філософські і богословські проблеми породжує прийняття цього католицького догмату [106]. На цей раз вони не сперечаються. Але починають зудіть, що "шукати треба те, що нас об'єднує, а не те, що розділяє". Просто подушками душать. І так дістали, що я їм кажу: "Ви хочете, щоб наша зустріч якийсь плід принесла?" .- "Так, звичайно, саме цього ми і хочемо, тому давайте шукати те, що нас об'єднує!" .- "Дорогі мої, - відповідаю я, - як ви думаєте, якщо чоловік і дружина будуть весь час шукати тільки те, що у них спільного, у них плід буде чи ні? ".

У логіці є закон зворотного співвідношення обсягу і змісту поняття. Обсяг поняття - це ті предмети, на які можна повісити відповідну бирочку, а зміст поняття - це його зміст. Так ось: чим багатша зміст, тим менше обсяг. Я вимовляю слово "меблі". Це поняття охоплює собою парти, стільці, столи, рами, двері, навіть деяких студентів, які сидять в аудиторії. Тепер я уточнюю: "дерев'яні меблі". Значить, пластикові стільці сюди вже не входять. Сенс став багатшим, обсяг звузився. Кажу: "Дерев'яні меблі, призначена для сидіння". Значить, дерев'яні столи сюди вже не входять. Кажу: "Дерев'яні меблі румунського виробництва". Уже фінські стільці сюди не входять. "Дерев'яні меблі румунського виробництва, призначена для сидіння, оббиті зеленою шкірою, з написом, вишкрябаною на лівому валику:" Тут сидів Вася ". Я дав гранично багате смислове опис, але такий предмет один у всесвіті. І назад: якщо ж ми шукаємо таке смисловий зміст, яке охопило б собою якомога більше реальних предметів, то ми повинні шукати поняття як можна менш конкретне, як можна більш пусте, абстрактне. Так само і в світі релігії: якщо ми шукаємо спільне, то це шлях до порожнечі. це не шлях, не цікавий.

У 1991 році лідери релігійних конфесій СРСР вирішили виступити зі зверненням до своїх парафіян із закликом зберегти СРСР. У Патріархії була заготовлена ??"риба". Лідери різних конфесій приїхали, прочитали заготовку, погодилися. І коли вже все приготували ручки, щоб підписати цей текст, встає лідер баптистів і каже: "Брати і сестри, ви знаєте, я не можу підписати цей документ, тому що тут немає жодної цитати з Євангелія. Ми, євангельські християни-баптисти, коли звертаємося до нашої пастви, повинні привести посилання на Святе Письмо. Давайте ми вставимо слова блаженні миротворці [107] ". Патріарх говорить: "Ну, давайте". Католицький архієпископ згоден, старообрядницький митрополит згоден, п'ятидесятники та адвентисти згодні. І тут Шаевич, головний рабин, встає і каже: "Ну, брати, як я можу процитувати Євангеліє, звертаючись до своєї пастви ?! Мене не зрозуміють. Давайте в Старому Завіті знайдемо відповідний заклик. Наприклад, Перекуємо мечі на орала[108]. І для вас авторитетний Старий Завіт, і для нас ". Патріарх говорить:" Прекрасна ідея ". Баптисти згодні, католики згодні. Тут постає муфтій і каже:" Вибачте, але у нас в Корані немає цієї фрази. Однак це не проблема, тому що в Корані є такі аяти, які мають аналоги в віршах Старого Завіту. Давайте напишемо: "Творець створив нас для життя". Патріарх: "Дуже добре". Рабин згоден, католики згодні. І тут головний буддист встає: "Брати, але в буддизмі немає поняття Бога Творця!". У підсумку довелося залишити без жодної конкретики, без цитат.

Тому важливо пам'ятати, що шлях екуменізму, пошуку чогось спільного - це насправді шлях до збіднення.

Чи вважаєте ви можливим найближчим часом об'єднання православних церков України в єдину Православну Помісну Церкву? Якщо так, то кого ви бачите на чолі такого об'єднання? Незалежного патріарха Філарета або ж пов'язаного з Москвою митрополита Володимира?

- Серця людські - в руці Божій, тому я не можу за Бога вирішувати, є така можливість чи ні.

Крім того, саме словосполучення "об'єднання православних церков в Україні" мені, чесно кажучи, ріже слух. Тому що і самовідчуття канонічної Української Православної Церкви, і моє відчуття - Церква тут тільки та, яка очолюється митрополитом Володимиром і знаходиться в єдності з Московським Патріархатом.

Мені дуже важко слова ці говорити - важче, ніж кому б то не було з тих, хто сидить в цьому залі. І ось чому: тому що я неодноразово і щиро цілував длань митрополита Філарета. Я пам'ятаю дні, коли в Сергієву Лавру на засідання Синоду приїжджав Київський митрополит, перша людина в Церкві після Патріарха Московського, колишній ректор нашої Московської Духовної Академії, - і я вважав за честь, якщо була можливість, взяти благословення у цього першого з архіпастиря. І у мене до цих пір живе таке благоговіння в ставленні до нього, що мені дуже важко через це переступити і зрозуміти, що він вже не митрополит ...

Я думаю, ви вже зрозуміли, що я людина бездуховна ... тобто всяким снам, видінь, голосам, відчуттями не надаю особливого значення. Я сухар книжковий, і тим більше для мене було дуже несподіваним одне відчуття ... Єдиний раз в моєму житті було у мене відчуття, що поруч зі мною стоїть сатана. Який хоче в мене увійти ... Це було півтора року тому, в Києві, в Михайлівському соборі. Дивний адже храм, приголомшливої ??краси. Мені він подобається навіть більше, ніж храм Христа Спасителя в Москві. Він був зруйнований в минулі роки, нещодавно відновлений - і відданий Філарету ... Зовні він прекрасний, але коли я увійшов всередину - мені стало погано в самому буквальному сенсі. Стіни там покриті новодельних фресками. У Філарета немає монастирів; українське чернецтво за ним не пішла. Відповідно, собор цей розписували люди з тим духовним багажем, який і не забарився себе проявити в їх роботі. У персонажів, які на цих фресках чомусь видаються за святих, відверто наркотичні очі ... Я кілька хвилин постояв у цьому новоделанном храмі людському, і у мене виникло відчуття жаху. Задихаючись, я вибіг на вулицю, в місто, щоб там віддихатися ...

Звичайно, це не більше ніж відчуття. У одних - такі відчуття, у інших - інші. Тому я спробую сказати об'єктивістськи - з боку.

Філарет - дивно талановита людина. Адміністратор чудовий. Політик прекрасний. Богослов не останню рівня. Проповідник. Публіцист. Розумниця. За цією людиною стоїть потужна державна влада. У Росії, скажімо, немає Ради у справах релігій, на Україні - є. І протягом, принаймні, здебільшого 90-х років, мабуть навіть до сих пір, цей державний апарат працює на підтримку Філарета. Київська преса, поза всяким сумнівом, працює на нього. Симпатії чималої частини населення України, особливо Західної України, теж на його стороні. Церковна скарбниця - у нього. Зв'язки - у всіх політичних колах, елітах. Величезний політичний досвід. Словом - всі козирі у нього в руках. І ось, проте, після десяти років його вільного плавання - або польоту - або падіння - дивовижний факт, який ніяк не пояснити підступами Москви: у Філарета немає ченців. У нього на папірці - півтора десятка монастирів по всій Україні. Але навіть на папірці в кожному з цих монастирів - по півтора ченця. Які сидять і чекають, що на них панагію повісять. І це дуже серйозно ... Це означає, що філаретівська версія Православ'я не може запалювати в людях бажання жертовного служіння Христу. Щоб стати монахом (а це вчинок!), Для цього треба зробити дуже широкий крок - через прірву. Пожертвувати собою. І ось очевидно, що то бачення Православ'я, яке проповідується в філаретівських семінаріях та храмах, на сторінках його газет і з його уст не породжує такої рішучості. І це означає духовну мертвонароджуваності цієї релігійної організації.

Знаєте, була така витончена страта в Персії: засудженого на смерть прив'язували до трупа і кидали в яму. І труп, прив'язаний до живого здоровій людині, своєю отрутою розкладав тіло живої людини, і той помирав теж. Так буде, якщо ми об'єднаємося з Філаретом.

Православ'я і сучасність. Електронна бібліотека. |  Що таке для вас православна молодь? |  Як звернути людини в православну віру? |  А богослужіння на місіонерсько-молодіжному прихід може чимось відрізнятися? |  Як ви ставитеся до екстремального місіонерства? Ходіння по квартирах, проповіді на вулиці. Чи є у вас досвід подібного місіонерства? |  Але ж ті ж адвентисти набагато активніше залучають до себе молодь ... |  Зараз багато відомих музикантів звернулися до віри. Чи не вважаєте ви, що після цього їх творчість стала менш цікаво? |  Я знаю, ви були на дні народження у Юрія Шевчука. Яке ваше враження від рокерів? |  Як Юрій Шевчук переживає заборона на рок-фестиваль в рамках ювілею Санкт-Петербурга? Коли він відновить гастролі? Чи не надаєте ви вплив на його творчість? |  А як в церковному світі ставляться до цієї вашої акції? |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати