Головна

Чому Папа Римський так рветься в Росію і чому Російська Православна Церква проти такого візиту?

1.  Cовершенствование техніки. Передача меча двома руками від грудей в русі парами з спопротівленіем.
  2.  I.6. Корогвоносці ПРОТИ Гінзбург
  3.  II. ЦЕРКВА І НАЦІЯ
  4.  II. Церква і нація
  5.  III. Церква і держава
  6.  III. ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА
  7.  IX. Вимоги до утримання приміщень та організації санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму роботи

- У римського єпископа є абсолютно законне право відвідати свою паству, будь вона в Росії, Білорусії або на Україні. Римський папа може приїхати в будь-яку країну. Але католики, які обтяжуються тим, що занадто часто в історії їх ім'я було синонімом агресії і насильства, сьогодні самі кажуть, що папські візити повинні бути візитами примирення. І це значить, що тато може приїхати тільки туди, де його бажають бачити. Причому бажають бачити все - не тільки католики, але і світське суспільство і, головне, - громада релігійної більшості даної країни. Тобто якщо ця країна не католицька, то тато відгукується не так на запрошення місцевої католицької єпархії, а на запрошення громади більшості (навіть мусульманського більшості - як було, наприклад, в Іраку чи Ірані). І тоді тато їде як посланець миру і не вносить розколу в суспільство.

А ось на Україні це правило чомусь було порушено. Церква більшості, Російська Православна Церква, не бажала бачити папу на території України. Проте, він приїхав.

Чому Церква не хотіла його бачити? Тому, що на Західній Україні на рубежі 80-90-х років з підтримкою місцевої влади почалася хвиля не просто відродження уніатства, а справжнього розгрому Православ'я. Бойовики на автобусах приїжджали в православні села і викидали православних священиків, захоплювали храми. Дітей православних священиків били на вулицях, лилася справжня кров, були погроми.

Тоді була створена комісія з представників Московського Патріархату, Київської митрополії, уніатів і представників Ватикану. Ця комісія в 1989 році прийняла мудре рішення - у кожній парафії на Західній Україні провести локальний референдум. Якщо більшість прихожан бажає, щоб храм став православним, він залишається таким. Якщо більшість бажає перейти в унію - храм стає уніатським. Але за умови: перемогло більшість в обох випадках допомагає меншості побудувати другий храм. На папері все здавалося просто чудовим, але нічого цього зроблено не було, і всі храми захопили уніати. Тоді ми звернулися до Ватикану, а нам відповіли: "На жаль, вони нас не слухають". Це дивно, тому що вся суть унії полягає в тому, що уніати слухають тата, зберігаючи православні обряди. А тут раптом така неслухняність! Але головне не це.

Зрозуміло, що Західна Україна - дуже проблемна зона, і всі ми люди, і, можливо, в аналогічній ситуації православні повели б себе не краще: натовп є натовп. Але римський папа є римський папа. Ми п'ятнадцять років чекаємо від нього одного: моральної оцінки погромів на Західній Україні. Він цього не зробив, не сказав простих слів: "Це гріх, так не можна". Коли він приїхав до Києва в 2002 році, то і там він сказав тільки загальну формулу: ну, мовляв, вибачте нас за все, чому ми згрішили за тисячоліття розриву. Журналісти в захваті! Але подумайте, якщо на сповідь прийде жінка і скаже: "Батюшка, в усьому згрішила!". Що, мовляв, в дрібницях копатися, оптом відпущення подавай ... Це - псевдоісповедь. Один мій знайомий священик в таких випадках запитує: "У всьому грішна? А мотоцикли ночами викрадати?".

Ось так і римський папа - нібито "в усьому грішний". Це не покаяння, а піар.

Чому слова тата, яких ми ніяк не дочекаємося, нам так важливі? Справа в тому, що і Православна, і Католицька Церкви - це інститути з традиціоналістських мисленням, прецедентним правом. Якщо подія, яка одного разу сталося в нашій історії, не було потім засуджено, то воно стає прецедентним. Вчинок такого-то патріарха в такий-то ситуації може стати прикладом для наслідування, навіть якщо патріарх не святий. Якщо його наступники гласно не засудили цей його вчинок. Уявляєте, проходить сто років, і "національно сведомим" громадянам України в кінці XXI століття захотілося ще кому-небудь намилити шию. І вони починають згадувати, можна чи ні милити шию инаковерующих. І згадують: "А наші-то святі предки, мученики, які вижили в радянські роки, москалям-то шиї ще як милили, і римський папа їх за це не засудив. Так значить, це шлях до спасіння". І, натхненні цим прикладом, йдуть ще когось виганяти зі своєї землі ... Щоб цього не було, Ватикану необхідно зараз, на пам'яті цього покоління, дати моральну оцінку погромів. Він цього не робить.

Якщо тато офіційно приїде в Москву - це значить, що з ним треба буде цілуватися. Але це буде жест брехні, це буде зрадою реальних людей, які ще живі, які були змушені тікати з Західної України. Через їх біль цілуватися перед телекамерами? Це лицемірство. Так що ключі від Москви в Ватикані. Папі потрібно сказати тільки одну фразу, і його з радістю тут приймуть.

А ще треба зрозуміти, що в Білорусії, Україні та Росії католики займаються прозелітизмом від відчаю. Чи не від надлишку сил, а з останніх сил. Пару років тому, коли я їздив по містах Західної Білорусії, мене здивувало, як багато там католицьких семінарій. Їм же не потрібно зараз стільки священиків в Білорусії. Я почав питати. І з'ясувалося, що це на експорт. Тобто вони залучають і перевиховують білоруських хлопчаків, щоб потім їх відправити на служіння священиками в Західну Європу. Тому що там немає священичих покликань. Вони втратили свою паству.

Пам'ятаю, в одному німецькому місті я зайшов в місцеву католицьку семінарію, і мене порадувала і здивувала карта, яка висіла в коридорі. Це була карта тієї федеральної землі, на ній було кілька прапорців. Виявилося, так відзначені парафії, чиї діти вчаться в семінарії. Така пам'ять про кожного учня мене, звичайно, порадувала. А поруч я побачив іншу карту-графік, що відображає кількість учнів цієї семінарії і число людей, які взяли сан після семінарії за все ХХ століття. По карті видно поступове падіння обох показників до середини 30-х років. Потім абсолютний нуль - з кінця 30-х і в 40-ті роки (нацистські гоніння на Католицьку Церкву). Повоєнні роки - різкий сплеск, потім йде плавний спад в кінці 50-х років і різкий обвал починаючи з кінця 60-х років: після Другого Ватиканського собору і реформ.

Як не дивно, хоча Католицька Церква стала на шлях реформ, вони не дуже-то їй допомогли. Це треба пам'ятати. А то сьогодні дуже часто говорять: реформи, реформи - це панацея від усього. Скоріше навпаки.

Так ось, у католиків в Європі катастрофічно не вистачає священиків. Вони пробували цей дефіцит заповнити в 70-80-ті роки - за рахунок емігрантів з країн третього світу. Це було дуже політкоректно, телегенічним і симпатично: в'єтнамець або негр, який сповідує німців. Ось подолання нацизму. Але все одно культурно-расова межа залишається. Відповідно, вже в 80-е і 90-е роки цю нішу заповнили поляками. Але поляки досить швидко встигли Європі набриднути. Приїжджайте в будь-яку непольське католицьку єпархію, і там вам розкажуть анекдот про те, що станеться в Ватикані на наступний день після смерті Івана Павла II. Відповідь така: "Поляки полетять до себе на батьківщину з Ватикану швидше власного вереску".

Але знайшовся ще один вихід - інші слов'янські народи (білоруси, українці, росіяни), приголомшливо релігійно обдаровані, з величезним потенціалом, спрагою служіння. Ось якщо тутешніх хлопчиків вдасться перевербувати і потім відправити служити в Європу, то це на багато десятиліть допоможе вирішити проблему і пережити кризу. Так що Східна Європа потрібна Ватикану не як чергова провінція. А як шанс.

Православ'я і сучасність. Електронна бібліотека. |  Що таке для вас православна молодь? |  Як звернути людини в православну віру? |  А богослужіння на місіонерсько-молодіжному прихід може чимось відрізнятися? |  Як ви ставитеся до екстремального місіонерства? Ходіння по квартирах, проповіді на вулиці. Чи є у вас досвід подібного місіонерства? |  Але ж ті ж адвентисти набагато активніше залучають до себе молодь ... |  Зараз багато відомих музикантів звернулися до віри. Чи не вважаєте ви, що після цього їх творчість стала менш цікаво? |  Я знаю, ви були на дні народження у Юрія Шевчука. Яке ваше враження від рокерів? |  Як Юрій Шевчук переживає заборона на рок-фестиваль в рамках ювілею Санкт-Петербурга? Коли він відновить гастролі? Чи не надаєте ви вплив на його творчість? |  А як в церковному світі ставляться до цієї вашої акції? |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати