На головну
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати

Домашнє завдання №14

1.  V. Домашнє завдання.
  2.  VII. Домашнє завдання. До заняття 14 (альбом 1, с. 20-21).
  3.  Аналітичне завдання і складання сил
  4.  АС створюють відповідно до технічного завдання, що є основним вихідним документом, на підставі якого проводять створення АС і приймання її замовником.
  5.  Блок Д. Алгоритм. Виконайте завдання.
  6.  Вовк подумав-подумав і вирішив: «Якщо виконаєш моє завдання, то відпущу тебе, а якщо ні - то з'їм».
  7.  Ви впоралися із завданням. Міст перекинувся через озеро, і Червона Шапочка пішла далі. Але на шляху у неї знову перешкода - несподівано виріс дрімучий ліс.

Дон Хуан і я сиділи за столом на його кухні. Був ранній ранок. Ми тільки що повернулися з гір, де провели ніч після того, як я згадав моє переживання з ягуаром. Спогад мого розділеного сприйняття втягнуло мене в стан ейфорії, яке для дон Хуана було звичайним. Воно викликало в мені масу сенсорних переживань, які я тепер не можу згадати. Моя ейфорія, тим не менш, не спадала.

- Відкриття можливості бути в двох місцях одночасно діє на розум дуже збудливо, - сказав він. - Оскільки наші уми - це наш раціоналізм, а наш раціоналізм є нашим самоотраженія, все, що знаходиться за межами нашого самоотраженія, або жахає нас, або залучає нас, в залежності від того, яким видом особистості ми володіємо.

Він пильно подивився на мене, а потім посміхнувся, немов тільки що знайшов щось нове.

- Або воно жахає і притягує нас в однаковій мірі, - сказав він. - Здається, це випадок нас обох.

Я розповів йому, що для мене не має значення, відштовхує або притягає мене моє переживання, питання полягало в тому, що я був наляканий неосяжністю можливості розділеного сприйняття.

- Я не можу сказати, що не вірю, ніби я був в двох місцях одночасно, - сказав я. - Я не можу заперечувати своє переживання, і все ж мені здається, що мій розум, сильно наляканий цим, відмовився прийняти як факт це переживання.

- І ти, і я ставимося до тих людей, які були одержимі речами, подібними цієї, а потім забули все про них, - зауважив він і розсміявся. - Ти і я схожі дуже багато в чому.

Мене так і тягнуло розреготатися. Я знав, що він висміює мене. Однак він проектував таку щирість, що мені захотілося повірити в його правдивість.

Я розповів йому, що серед його учнів я один навчився не брати його заяви про рівність між нами дуже серйозно. Я сказав, що бачив його в дії, слухаючи, як він каже кожному зі своїх учнів досить щирим тоном: - «ти і я просто дурні. Ми так схожі! »І я жахався раз по раз, розуміючи, що вони вірять йому.

- Ти не схожий ні на одного з нас, дон Хуан, - сказав я. - Ти - дзеркало, яке не відображає наші уявлення. Ти вже за межами нашої досяжності.

- Те, чого ти став свідком, є результатом боротьби протягом усього життя, - сказав він. - Ти просто побачив мага, який, нарешті, навчився слідувати задумам духу, ось і все.

- Я вже описував тобі у багатьох відношеннях різні стадії воїна, що йде по шляху знання, - продовжував він. - В термінах його зв'язку з «наміром», воїн проходить через чотири етапи. Перший, коли він має іржаве, ненадійне ланка з «наміром». Другий, коли йому вдається очистити його. Третій, коли він навчається маніпулювати ним. І четвертий, коли він навчається приймати задуми абстрактного.

Дон Хуан стверджував, що його досягнення не роблять його іншим по суті. Вони лише роблять його більш винахідливим, таким чином, не дуже-то він і жартує, кажучи мені або іншим своїм учням, що він так схожий на нас.

- Я точно знаю, через що ти проходиш, - продовжував він. - Коли я сміюся над тобою, насправді я сміюся над спогадом про себе в твоїй шкурі. О, як я тримався за мир повсякденному житті! Я чіплявся за нього всіма своїми нігтями. Все навколо мене говорило мені, що пора йти від цього, але я не міг. Як і ти, я сліпо довіряв своєму розуму, і я не бачив сенсу в тому, щоб чинити інакше. Я нічим не відрізнявся від звичайних людей.

- Моїй проблемою тоді була твоя сьогоднішня проблема. Інерція повсякденного світу захоплювала мене, і мені доводилося чинити так, як чинять звичайні люди. Я відчайдушно чіплявся за свої неміцні раціональні структури. Не роби хоч ти цього.

- Я не чіпляюся за жодні структури, це вони тримають мене, - сказав я, і це викликало його сміх.

Я сказав йому, що розумію його повністю, але незалежно від того, як наполегливо б я не намагався, мені не вдається чинити так, як повинен поступати маг.

Він сказав, що моє хитке становище в світі магів виникає через недостатнє знайомства з ним. У цьому світі я пов'язував себе з усім абсолютно новим чином, який нескінченно більш важкий, оскільки він мав дуже мало спільного з послідовністю моєму повсякденному житті.

Він змалював характерну проблему магів, як подвійну. Перша сторона представляла собою неможливість відновлення розбитої вщент послідовності, друга - неможливість використання послідовності, продиктованої новою позицією їх точок зборки. Ця нова послідовність завжди занадто слабка, занадто нестабільна і не дає магам впевненості, якої вони потребують для того, щоб функціонувати так, наче вони знаходяться в світі повсякденних справ.

- І як маги вирішують цю проблему? - Запитав я.

- Ніхто з нас нічого не вирішує, - відповів він. - Дух або вирішує її за нас, або не вирішує. Якщо він все ж робить це, ми знаходимо себе діючими в світі магів, але не знаючи як. Ось чому я наполягаю на тому, що з того дня, як я знайшов тебе, має значення тільки бездоганність. Маги живуть бездоганно, і, мабуть, це приманює рішення. Чому? Ніхто не знає.

Дон Хуан деякий час не говорив ні слова. А потім, немов я висловив її, він прокоментував думку, яка у мене з'явилася. Я думав про те, що бездоганність завжди змушувала мене роздумувати про релігійноїморальності.

- Бездоганність, як я говорив тобі вже багато раз, не є моральністю, - сказав він. - Вона тільки схожа на моральність. Бездоганність - це просто найкраще використання нашого енергетичного рівня. Природно, вона вимагає помірності, змістовності, простоти, невинності, і понад усе вона вимагає відсутності самоотраженія. Все це звучить як підручник по чернечого життя, але це не так.

- Маги кажуть, що для того, щоб мати у своєму розпорядженні духом, і для того, що вони мають на увазі під управлінням рухом точки збірки, їм необхідна енергія. Єдиною річчю, яка постачає нас енергією, є наша бездоганність.

Дон Хуан зазначив, що, будучи учнями магії, ми не можемо пересувати нашу точку збірки. Іноді, при звичайних, хоча і драматичних обставин, таких, як війна, позбавлення, стрес, втому, скорбота, безпорадність, точки збірки людей відчувають глибокі пересування. Якщо людина знайде себе здатним при таких обставинах прийняти ідеологію мага, говорив дон Хуан, він може без турбот збільшити до межі це природний рух. І він повинен шукати і знайти екстраординарні речі замість того, щоб чинити при таких обставинах так, як це зазвичай робить людина, пристрасно мріючи повернутися в нормальний стан.

- Коли рух точки збірки збільшується до межі, - продовжував він. - І звичайна людина, і учень в магії стають магами, оскільки при збільшенні цього руху послідовність руйнується, і ніякої ремонт їй не допоможе.

- А як ти збільшив цей рух? - Запитав я.

- Обмеживши самовідображення, - відповів він. - В пересуванні точки збірки або в руйнуванні своєї послідовності немає реальної труднощі. Реальна проблема полягає в володінні енергією. Якщо є енергія, точка зборки переміщається, видаючи неймовірні речі.

Дон Хуан пояснив, що складне становище людини полягає в тому, що він інтуїтивно відчуває свої приховані ресурси, але не наважується використовувати їх. Ось чому маги говорять, що стан людини є контрапунктом між його дурістю і невіглаством. Він сказав, що зараз людям потрібно, більш ніж будь-коли, навчитися новим ідеям, які мали б справу виключно з їх внутрішнім світом - ідеям магів, не соціальним ідеям, а ідеям, які належать до зустрічей людини з невідомим, до зустрічі з його особистої смертю. Зараз, більше ніж будь-коли, людина повинна навчитися таємниць точки збірки.

Без передмов і без пауз на обдумування, дон Хуан почав розповідати мені магічну історію. Він сказав, що цілий рік він був єдиним хлопцем в будинку нагваля Хулиана. Він був настільки егоцентричний, що навіть не помітив того, що на початку наступного року його бенефактор привів трьох юнаків і чотирьох дівчат, які теж залишилися жити в його будинку. Дон Хуан вважав цих сімох два або три місяці просто прислугою і не надавав їм значення. Один з молодих людей навіть став його помічником.

Дон Хуан переконував нагваля Хулиана заманити і умовити їх працювати на нього без будь-якої плати. І він навіть шкодував цих людей за їх сліпа довіра до нагваль Хуліаном і жалюгідну прихильність до кожного і всьому в цьому будинку.

Він відчував, що вони народжені рабами, і що йому нема про що з ними розмовляти. Однак він був зобов'язаний дружити з ними і давати їм поради, не тому, що він цього хотів, але тому, що нагваль визначив це, як частина його роботи. І оскільки вони у всьому радились з ним, він просто в жах приходив від мук і драми їх життєвих історій.

Дон Хуан таємно привітав себе з тим, що він краще за них. Він щиро відчував себе розумнішими, ніж всі вони разом узяті. Він хвалився їм, що наскрізь бачить все маневри нагваля, хоча і не стверджує, що розуміє їх. І він сміявся над їх безглуздими спробами бути корисними. Він вважав їх підлесливими і говорив їм в обличчя, що їх безжально експлуатує професійний тиран.

Його приводило в лють те, що чотири дівчини буквально були закохані в нагваля Хулиана і робили все, щоб догодити йому. Дон Хуан шукав розради в своїй роботі і кидався в неї, щоб забути свій гнів. Він годинами читав книги, які були в будинку нагваля Хулиана. Читання стало його пристрастю. Коли він читав, кожен знав, що турбувати його не можна. Правда, це не стосувалося нагваля Хулиана, який знаходив задоволення в тому, щоб ніколи не залишати його в спокої. Він постійно вимагав, щоб дон Хуан був дружний з юнаками і дівчатами. Він часто повторював йому, що всі вони, в тому числі і дон Хуан, були його учнями-магами. Дон Хуан був переконаний, що нагваль Хуліан нічого не розуміє в магії, але ублажав його, слухаючи, але ні слова не вірячи.

Нагваля Хулиана нітрохи не засмучувало відсутність довіри дон Хуана. Він просто продовжував чинити так, немов дон Хуан вірив йому, і збирав всіх учнів разом, щоб дати їм чергові інструкції. Періодично він брав їх на нічні екскурсії в навколишні гори. У більшості з цих екскурсій нагваль залишав учнів самих по собі, кидаючи їх у горах на піклування дон Хуана.

Раціональної основою цих подорожей було те, що в самоті і дикої місцевості вони повинні були виявити духу. Але вони так ніколи і не зробили цього. По крайней мере, не тим чином, як розумів це дон Хуан. Однак, нагваль Хуліан так сильно наполягав на важливості знання духу, що дон Хуан став одержимий питанням, чим є дух.

Протягом однієї з таких нічних екскурсій нагваль Хуліан порадив дон Хуану слідувати за духом, навіть якщо він не розуміє його.

- Звичайно, він мав на увазі єдину річ, яку може мати на увазі нагваль - рух точки збірки, - сказав дон Хуан. - Але він вимовив це так, будучи впевнений, що це викличе в мені почуття проходження за духом.

- Я подумав, що він несе чергову нісенітницю. На той час я вже склав свої власні думки і переконання, тому мені здавалося, що дух є тим, що відомо як характер, воля, мужність, сила. Я вірив, що мені не треба дотримуватися їх. Я вже мав все це.

- Нагваль Хуліан наполягав, що дух невизначений, що його не можна навіть відчути або більш менш говорити з ним. Він стверджував, що його можна тільки заманити знанням про його існування. Мої заперечення були багато в чому схожі на твої - як можна заманити то, чого взагалі не існує.

Дон Хуан розповів мені, що він так багато сперечався з нагвалем, що той врешті-решт сказав йому перед усіма людьми його будинку, що він має намір одним єдиним махом не тільки показати йому, чим є дух, а й як визначити його. Він також пообіцяв на очах у великої кількості людей, навіть запросивши сусідів, відсвяткувати урок дон Хуана.

Дон Хуан зауважив, що в ті дні перед мексиканської революцією нагваль Хуліан і сім жінок його групи видавали себе багатими власниками величезної гасієнди. Ніхто ніколи не сумнівався в цьому образі, особливо нагваля Хулиана - багатого і красивого землевласника, який, всупереч своєму щирому бажанню продовжувати духовну кар'єру, був змушений піклуватися про своїх семи незаміжніх сестер.

Одного разу під час сезону дощів нагваль Хуліан повідомив, що після того, як закінчаться дощі, він збирається скликати велику групу людей, щоб виконати обіцянку, дану дон Хуану. В одну з неділь після обіду він зібрав весь будинок на березі річки, яка була в розливі через сильні паводки. Нагваль Хуліан поїхав верхи на коні, в той час як дон Хуан шанобливо біг позаду. Це було у них в звичаї на випадок, якщо вони зустрінуть когось зі своїх сусідів, оскільки сусіди знали, що дон Хуан є особистим слугою землевласника.

Нагваль вибрав для пікніка ділянку на горбі біля краю річки. Жінки готували їжу і питво. Нагваль навіть викликав групу музикантів з міста. Було багато народу, включаючи пеонов гасієнди, сусідів і навіть перехожих подорожніх, які не посоромилися примкнути до веселощів.

Кожен їв і пив собі на втіху. Нагваль танцював з усіма жінками, співав і декламував вірші. Він розповідав жарти і за допомогою деяких жінок інсценував легковажні сценки до загального замилування.

В наступний момент нагваль запитав, чи хоче хто-небудь з присутніх, особливо його учнів, розділити з дон Хуаном урок. Всі відмовилися. Кожен з них гостро усвідомлював жорстку тактику нагваля. Тоді він запитав дон Хуана, чи впевнений він, що хоче зрозуміти, чим є дух.

Дон Хуан не міг сказати «ні». Йому просто пізно було відмовлятися. Він заявив, що готовий для цього, як ніколи. Нагваль підвів його до краю стрімкої річки і поставив на коліна. Потім він виголосив довгу заклинання, в якому закликав сили вітру і гір до себе, і просив силу річки дати пораду і надати допомогу дон Хуану.

Його заклинання, дуже виразне за формою, було висловлено так нешанобливо, що все навколо по землі каталися від реготу. Закінчивши його, він попросив дон Хуана встати з закритими очима. Потім він підняв учня на руки, як дитину, і кинув його в стрімкі води, прокричав: - «заради небес, не гнівайся на річку!».

Описуючи цей епізод, дон Хуан пережив напад сміху. Можливо, за інших обставин я теж знайшов би це забавним. Але на цей раз історія подіяла на мене дуже гнітюче.

- Ти б бачив обличчя тих людей, - продовжував дон Хуан. - Мигцем я помітив їх тривогу, коли падав у воду. Ніхто не очікував, що диявольський нагваль зробить таке.

Дон Хуан сказав, що йому спало на думку про кінець його життя. Він погано плавав і, йдучи на дно, прокляв себе за те, що дозволив всьому цьому статися. Його переповнював гнів, але не було часу панікувати. Все, про що він зміг подумати, було рішенням, що він не помре в цій чортовій річці від рук цього проклятого людини.

Його ноги торкнулися дна, і він відштовхнувся вгору. Річка не була глибокою, але паводкові води зробили її дуже широкою. Швидка течія тягло його, в той час як він тьопав по воді, намагаючись не перекинути в бурхливому потоці.

Течія понесла його на далеку відстань. І поки дон Хуан борсався, щосили намагаючись вижити, у нього з'явилося піднесений настрій. Він знав свій недолік. Він був дуже сердитим людиною, і його стримуваний гнів змушував його ненавидіти і боротися з кожним у своєму оточенні. Але він не міг ненавидіти або битися з річкою або бути з нею нетерплячим або турбуватися про неї, тобто вести себе так, як він зазвичай поводився з усім і кожним в його житті. Все, що він міг робити в річці, це віддаватися її потоку.

Дон Хуан заявив, що просте згоду з цим змістило чашу терезів, якщо так можна висловитися, і він пережив вільний рух своєї точки збірки. Раптово, абсолютно не усвідомлюючи, що відбувається, замість гонки серед бурхливих хвиль, він відчув себе біжить по берегу річки. Він біг так швидко, що у нього не було часу на роздуми. Величезна сила несла його, змушуючи мчати над валунами і деревами, що впали, немов їх взагалі тут не було.

Пробігши в такій відчайдушній манері деякий час, дон Хуан наважився швидко поглянути на червонуваті, вируючі води. І він побачив себе, кидає з боку в бік потужним плином. Нічого в цьому переживанні не готуються до цього моменту. І тоді він зрозумів, без залучення свого розумового процесу, що він знаходиться в двох місцях одночасно. І в одному з них, в бурхливій річці, він був безпорадний.

Вся його енергія була спрямована на спробу врятувати себе.

Зовсім не думаючи про це, він почав ухилятися від річкового берега. Потрібна була вся його сила і рішучість, щоб зрушити на дюйм. Він відчув себе так, немов тягнув дерево. Дон Хуан рухався настільки повільно, що здавалося, вічність потрібно для того, щоб пересунутися на кілька метрів.

Напруга виявилося занадто великим для нього. І раптом він відчув, що вже не біжить, він падав у глибоку свердловину. Коли дон Хуан вдарився об воду, моторошний холод змусив його закричати. І тоді він знову опинився в річці, їх вабить течією. Його переляк від того, що він знову знайшов себе в вируючих водах, був настільки сильним, що у нього виникло бажання знову опинитися цілим і неушкодженим на березі річки. І він тут же опинився там, біжать із запаморочливою швидкістю паралельно, але на достатній відстані від річки.

Поки він біг, він глянув на потік і побачив себе, намагаються залишитися на плаву. Він хотів крикнути, хотів наказати собі плисти під кутом, але голосу не було. Його переповнювала біль за ту частину себе, яка перебувала у воді. Цей біль послужила мостом між двома Хуан Матус. Він раптом знову опинився у воді, пливли під кутом до берега.

Неймовірного відчуття вибору між двома місцями було досить, щоб знищити його страх. Він більше не турбувався про свою долю. Він вільно міг вибрати або плисти по річці або мчати по берегу. Але що б дон Хуан не робив, він постійно рухався до своєї мети, або тікаючи від річки, або підпливаючи до берега.

Він виліз на лівий берег річки в п'яти милях вниз за течією. Дон Хуан залишався тут, ховаючись у кущах, близько тижня. Він чекав, поки не спаде вода, сподіваючись перейти річку вбрід, і ще він чекав, поки не пройде його переляк, і він не стане знову одним цілим.

Дон Хуан пояснював те, що трапилося тим, що сильна, витримана емоція страху за своє життя викликала рух його точки збірки прямо до місця безмовного знання. Оскільки він ніколи не звертав уваги на те, що нагваль Хуліан говорив йому про точку збірки, він не мав уявлення про те, що з ним сталося. Його лякала думка, що він може ніколи знову не стати нормальним. Але коли він вивчив своє розділене сприйняття, він виявив його практичну сторону і знайшов, що воно подобається йому. Дон Хуан був подвійним кілька днів. Він міг бути або одним, або іншим. Або він міг бути обома в один і той же час. Коли він був двома, речі ставали неясними, і ні той ні інший не були ефективними в своїй діяльності. Тому він відмовився від цього вибору. Але бути одним або іншим відкривало для нього неймовірні можливості.

Поки дон Хуан одужував в кущах, він встановив, що одна з його сутностей була більш гнучкою, ніж інша, і могла покривати відстані в одну мить, відшукуючи їжу або краще місце для укриття. Ця сутність одного разу прокралася в будинок нагваля, щоб подивитися, чи турбуються там про нього.

Він почув, як молоді люди оплакують його, і це було, безумовно, несподівано. Він міг би без кінця дивитися на них, так як йому страшенно подобалася ідея побільше дізнатися, що вони думають про нього, але нагваль Хуліан зловив його і поклав всьому кінець.

Це був єдиний випадок, коли він дійсно злякався нагваля. Дон Хуан почув, що нагваль просить його припинити свої дурниці. Він виник раптово, чорним, як смола, кулястим об'єктом величезної ваги і сили. Він схопив дон Хуана. Дон Хуан не знав, як нагваль схопив його, але це було дуже тривожно і болісно. Він відчув різкий нервову біль в животі і паху.

- Я тут же опинився знову на березі річки, - сказав дон Хуан, розсміявшись. - Я встав, перейшов убрід недавно обміліла річку і відправився додому.

Він зупинився, щоб запитати мене, що я думаю про його історії. І я розповів, що вона злякала мене.

- Ти міг потонути в тій річці, - сказав я, майже зриваючись на крик. - Яку жорстокість ти переніс. Нагваль Хуліан, напевно, був божевільним!

- Почекай трохи, - заперечив дон Хуан. - Нагваль Хуліан був диявольським, але не божевільним. Він зробив те, що повинен був зробити в своїй ролі нагваля і вчителя. Так, вірно, я міг померти. Але це ризик, на який приречені ми все. Ти ж теж міг бути пожертим ягуаром або померти від будь-якої речі, яку я змушував тебе виконувати. Нагваль Хуліан був сміливим і значним, він брався за все сміливо і прямо. З ним не можна було грати в хованки і товкти даремно слова.

Я визнав, що цінність уроку незаперечна, і все-таки мені здавалося, що методи нагваля були дивними і надмірними. Я зізнався дон Хуану, що все почуте мною про нагваль Хуліані турбувало мене так сильно, що я склав досить негативну картину про нього.

- А я думаю, що ти боїшся, що одного разу я кину тебе в річку і змушу носити жіночий одяг, - сказав він і почав сміятися. - Ось чому ти не схвалюєш нагваля Хулиана.

Я визнав, що він має рацію, а він запевнив мене, що у нього немає прагнення імітувати методи його бенефактора, оскільки вони у нього не спрацьовують. Дон Хуан сказав, що він такий же безжалісний, але не такий же практичний, як нагваль Хуліан.

- Того разу, - продовжував дон Хуан. - Я не оцінив його мистецтва, і мені, звичайно, не сподобалося те, що він зробив зі мною, але тепер, коли я думаю про це, я все більше захоплююся ним за його чудовий і прямий спосіб, яким він помістив мене в позицію мовчазного знання.

Дон Хуан сказав, що через жахливості свого переживання він зовсім забув про людину-чудовисько. Він непомітно дійшов майже до дверей нагваля Хулиана, а потім змінив свій настрій і виявився натомість у нагваля Еліаса, який шукав усамітнення. Нагваль Еліас пояснив йому глибоку послідовність дій нагваля Хулиана.

Нагваль Хуліан насилу стримував своє збудження, вислуховуючи історію дон Хуана. Він з жаром пояснив дон Хуану, що його бенефактор був дивовижним «сталкером», це була його найяскравіша риса після практичності. Його нескінченний пошук стосувався прагматичних поглядів і рішень. Його поведінка в той день на річці було шедевром «вистежування». Він маніпулював і впливав на кожного. Навіть річка, здавалося, була в його владі.

Нагваль Еліас стверджував, що поки дон Хуан, покликаний плином, бився за своє життя, річка допомогла йому зрозуміти те, чим був дух. І завдяки цьому розумінню дон Хуан отримав можливість увійти безпосередньо в безмовне знання.

Дон Хуан сказав, що, завдяки тому, що він був зеленим молодиком, він слухав нагваля Еліаса, не вникаючи в слова, але рухомий щиримзахопленням інтенсивністю нагваля.

Спочатку нагваль Еліас пояснив дон Хуану, що звучання і зміст слів вкрай важливий для «сталкерів». Слова використовуються ними, як ключі, щоб відкривати все, що було закрито. Отже, сталкери визначають свою мету перш, ніж намагаються досягти її. Але спочатку вони не можуть виявити свою справжню мету, тому вони ретельно описують речі, приховуючи цим свій основний удар.

Нагваль Еліас назвав це дію пробудженням «наміри». Він пояснив дон Хуану, що нагваль Хуліан пробудив «намір», наполегливо заявивши жителями будинку, що він хоче пред'явити дон Хуану одним махом і те, чим є дух, і то, як його визначати. Це цілковита нісенітниця, оскільки нагваль Хуліан знав, що духа визначити неможливо. Те, що він дійсно задумав зробити, було, звичайно ж, переміщенням дон Хуана в позицію мовчазного знання.

Зробивши заяву, яке приховувало його справжню мету, нагваль Хуліан зібрав максимально можливе число людей, перетворивши їх в своїх свідомих і несвідомих співучасників. Кожен з них знав про його задекларованої мети, але ніхто не знав, що дійсно було в нього на думці.

Нагваль Еліас вірив, що його пояснення витрусить дон Хуана з його нестерпного стану тотального бунтарства і байдужості, яке було абсолютно помилковим. Тому нагваль терпляче продовжував пояснювати йому, що поки він боровся з течією річки, йому вдалося досягти третьої точки.

Старий нагваль пояснив, що позиція безмовного знання була названа третьою точкою, тому що, перш ніж досягти її, треба було пройти другу точку - місце відсутність жалю.

Він сказав, що точка зборки дон Хуана придбала достатню рухливість для того, щоб він став подвійним. Це дозволило йому бути і в місці розуму, і в місці безмовного знання, або по черзі, або одночасно.

Нагваль розповів дон Хуану, що його досягнення чудово. Він навіть обняв дон Хуана, немов той був дитина. Він не міг зупинитися, і все говорив про те, як дон Хуан, незважаючи на те, що він не знав абсолютно нічого - або, може бути, завдяки тому, що він не знав нічого - перевів свою повну енергію з одного місця на інше. Цим нагваль хотів сказати, що точка зборки дон Хуана отримала більш сприятливу, природну рухливість.

Він сказав дон Хуану, що кожна людина здатна на таку рухливість. Але для більшості з нас це тільки потенційна можливість, ми ніколи не використовуємо її, крім рідкісних випадків, які були викликані або магами, як, наприклад, переживання, яке мав дон Хуан, або драматичними природними обставинами, такими, як боротьба не на життя, а на смерть.

Дон Хуан слухав, загіпнотизований звучанням голосу старого нагваля. Коли він був уважним, він розумів все, що йому говорили, але це було чимось таким, на що він був нездатний, маючи справу з нагвалем Хуліаном. Старий нагваль продовжував пояснювати, що людство зосереджено на першій точці, розумі, але не у кожної людини точка зборки перебуває прямо в позиції розуму. Ті, хто був саме в цій точці, були справжніми лідерами людства. Здебільшого вони залишилися невідомими людьми, чий геній полягав у використанні їх розуму.

Нагваль сказав, що були й інші часи, коли людство концентрувалася на третій точці, яка тоді вважалася, звичайно ж, першою. Але потім люди перейшли в місце розуму.

Коли безмовне знання було першою точкою, святкувало той же умова. Не у кожної людини точка зборки перебувала прямо в цій позиції. Це означає те, що істинними лідерами людства завжди були кілька людей, чиїм точкам збірки пощастило бути або безпосередньо в точці розуму, або прямо в місці безмовного знання. Решта людства, говорив старий нагваль, просто публіка. У наші дні вони любителі розуму. У минулому ж були любителями безмовного знання. Це ті, хто захоплюється і оспівує оди героям обох позицій.

Нагваль стверджував, що людство провело велику частину своєї історії в позиції безмовного знання, цим і пояснюється наша велика туга за нього.

Дон Хуан запитав старого нагваля, що ж саме робив з ним нагваль Хуліан. Його питання прозвучало більш зріло і розумно, ніж він сам припускав. Нагваль Еліас відповів на нього термінами, абсолютно незрозумілими в той час для дон Хуана. Він сказав, що нагваль Хуліан підготував дон Хуана, заманивши його точку збірки в позицію розуму, тому він і зумів стати мислителем на відміну від простої, але емоційно зарядженої публіки, яка обожнює організовану роботу розуму. У той же час нагваль Хуліан натренував дон Хуана бути справжнім абстрактним магом на відміну від патологічної і неосвіченою публіки любителів невідомого.

Нагваль Еліас запевнив дон Хуана, що тільки будучи зразком розуму, людина може з легкістю пересувати свою точку збірки і бути зразком безмовного знання. Він сказав, що тільки перебуваючи безпосередньо в одній з двох позицій, можна ясно побачити іншу позицію, і саме це послужило причиною приходу століття розуму. Позиція розуму ясно видно з позиції безмовного знання.

Старий нагваль розповів дон Хуану про те, що односторонній міст від безмовного знання до розуму був названий «стурбованістю». Цьому послужила та заклопотаність, яку справжні люди безмовного знання мали про джерело того, що вони знали. Інший односторонній міст, від розуму до безмовного знання, був названий «чистим розумінням». Це визнання людей розуму про те, що розум - це тільки один острів в нескінченному море островів.

Нагваль додав, що людина, що працює з двома односторонніми мостами, є магом на прямому контакті з духом - життєвою енергією, яка робить можливими обидві позиції. Він вказав дон Хуану, що все зроблене нагвалем Хуліаном в той день на річці було продемонстровано не людською публіці, а духу - силі, яка стежила за ним. Він стрибав і пустував з невимушеністю, беручи до уваги кожного, а особливо силу, до якої він звертався.

Дон Хуан сказав, що нагваль Еліас запевнив його в тому, що дух слухає тільки тоді, коли говорить говорить жестами. І жести не означають знаки або тілесні руху, це акти справжньою невимушеності, акти щедрості, гумору. У жестах для духу маги пробуджують в собі все найкраще і безмовно пропонують це абстрактному.

ПРОЯВИ «НАМІРИ»

Дон Хуан хотів, щоб ми зробили один тривалий похід в гори, перш ніж я поїду додому, але ми так і не здійснили це. Замість цього він попросив мене підвезти його в місто. Йому там потрібно було побачитися з якимись людьми.

По дорозі він говорив про все крім «наміри». Це була бажана перепочинок.

Після обіду, уладнавши свої справи, дон Хуан запропонував мені посидіти на його улюбленої лаві на площі. Вона виявилася вільною. Я був дуже стомленим і сонним. Але потім зовсім несподівано підбадьорився. Мій розум став кристально чистим.

Дон Хуан тут же помітив зміну і засміявся над моїм жестом здивування. Він вловлював думки в моєму розумі, або, можливо, це я вбирав у себе думки від нього.

- Якби ти думав про життя, як про період годин, а не років, твоє життя було б набагато довше, - сказав він. - Навіть якщо ти будеш думати про неї, як про кілька днів, життя все одно здасться тобі нескінченною.

Це було точно тим, про що я думав.

Він сказав мені, що маги вважають свої життя на годинник. І що одна година життя мага може дорівнювати по інтенсивності цілої звичайному житті. Ця інтенсивність є перевагою, коли вона підходить до інформації, закладеної в русі точки зборки.

Я попросив його пояснити мені це більш докладно. Багато разів перш в скрутних ситуаціях протягом бесід він радив мені зберігати всю інформацію, отриману мною про світ магів, записуючи її не так на папір і не в розумі, а в русі моєї точки збірки.

- Точка зборки навіть при самому незначному переміщенні створює повністю ізольовані острови сприйняття, - сказав дон Хуан. - Тут можна зберігати інформацію в формі переживань, відкладених в ускладненості свідомості.

- Але як можна зберігати інформацію про те, що так неясно? - Запитав я.

- Розум в рівній мірі неясний, і все ж ти довіряєш йому, завдяки своєму знайомству з ним, - заперечив він. - У тебе поки немає такого знайомства з рухом точки збірки, а так це те ж саме.

- Я хотів дізнатися, як зберігається інформація? - Запитав я.

- Інформація зберігається безпосередньо в переживанні, - пояснив він. - Пізніше, коли маг зрушує свою точку збірки саме туди, де вона була в минулому, він проживає знову своє повне переживання. Таке враження магів є способом повернення інформації, що міститься в русі точки зборки.

- Інтенсивність - це автоматичний результат руху точки збірки, - продовжував він. - Наприклад, ти проживаєш ці моменти більш інтенсивно, ніж робив це зазвичай, тому можна сказати, що зараз ти відкладаєш в запас свою інтенсивність. Одного разу ти проживеш знову цю мить, зсунувши свою точку збірки в точне місце, де вона знаходиться зараз. Це і є спосіб, яким маги зберігають інформацію.

Я розповів дон Хуану, що сильне враження, яке прийшло до мене кілька днів тому, просто сталося зі мною, без якогось особливого ментального процесу, який я б усвідомлював.

- Як можна навмисно керувати спогадом? - Запитав я.

- Інтенсивність, будучи аспектом «наміри», природно пов'язана з блиском очей магів, - пояснив він. - Для того, щоб згадати ці ізольовані острівці сприйняття, магам треба тільки «навмисно» викликати особливого блиску своїх очей, який асоціюється з тим місцем, в яке вони хочуть повернутися. Але я тобі вже це пояснював.

Напевно, я виглядав здивованим. Дон Хуан дивився на мене з серйозним виразом обличчя. Я розкривав рот кілька разів, намагаючись поставити йому кілька запитань, але не міг оформити свої думки.

- Оскільки його розмір інтенсивності більше звичайного, - сказав дон Хуан. - За кілька годин маг може прожити еквівалент звичайному житті. Його точка зборки, переміщаючись в незнайому позицію, вимагає енергії більше, ніж зазвичай. Цей додатковий потік енергії називається інтенсивністю.

Я зрозумів те, про що він говорить, з дивовижною ясністю, і моя раціональність рухнула при зіткненні з приголомшливим контекстом.

Дон Хуан деякий час фіксував на мені свій погляд, а потім попередив, щоб я остерігався реакції, яка зазвичай йде на страждання магам - незадоволеного бажання пояснити магічне переживання переконливими, розсудливими термінами.

- Переживання мага так незвично, - продовжував дон Хуан. - Що маги вважають його інтелектуальним вправою і використовують його для «вистежування» самих себе. Проте, їх козирною картою, як «сталкерів», є те, що вони продовжують гостро усвідомлювати, що ми сприймає сторона, і що сприйняття має більші можливості, ніж може уявити собі розум.

Як загальне зауваження, я висловив своє розуміння незвичайних можливостей людської свідомості.

- Щоб захистити себе від цієї безміру, - сказав дон Хуан. - Маги навчилися дотримуватися ідеальної суміші жорстокості, хитрості, терпіння і ласки. Ці чотири підстави немислимо переплутані один з одним. Маги культивують їх, навмисно викликаючи ці підстави. Вони, звичайно ж, є позиціями точки збірки.

Він продовжував говорити, що кожна дія, що виконується магом, було визначенням володіння цими чотирма принципами. Тому, власне кажучи, будь-яка дія мага продумано і в думках, і в реалізації, і являє собою своєрідну суміш чотирьох підстав «вистежування».

- Маги використовують чотири настрою «вистежування» як путівники, - продовжував він. - Це чотири різних стану розуму, чотири різних марки інтенсивності, які маги можуть використовувати, примушуючи свої точки зборки пересуватися в особливі позиції.

Він раптом здався мені розсердженим. Я запитав, чи не турбують його мої наполегливі прохання і розпитування.

- Я просто дивуюся, як наша раціональність кидає нас під молот на ковадло, - сказав він. - Це наша тенденція міркувати, питати, викривати. Але їй немає місця всередині дисципліни магії. Магія - це акт досягнення місця безмовного знання, а безмовне знання неможливо осмислити. Його можна тільки переживати.

Він посміхнувся, його очі блищали, як плями світла. Він сказав, що маги, намагаючись захистити себе від переважної ефекту безмовного знання, розвинули мистецтво «вистежування». Вистежування пересуває точку збірки щохвилини і неухильно, тим самим даючи магам час і можливість підтримати себе.

- У мистецтві «вистежування» є техніка, яку маги використовують найбільш часто - це контрольована дурість. Маги стверджують, що контрольована дурість є єдиним способом, за допомогою якого вони мають справу самі з собою - в їхньому фінансовому стані розширюється свідомості і сприйняття - а також і кожним в світі повсякденних справ.

Дон Хуан пояснював контрольовану дурість як мистецтво контрольованого обману, або мистецтво удаваності бути повністю зануреним у дію, яке в даний момент під рукою - удавання до такої міри, коли ніхто не зможе відрізнити його від реальної поведінки. Контрольована дурість - це не відкритий обман, говорив мені дон Хуан, але витончений, артистичний спосіб бути відокремленим від всього, в той же час залишаючись невід'ємною частиною всього.

- Контрольована дурість - це мистецтво, - продовжував дон Хуан. - Дуже набридливу мистецтво і важке для навчання. Більшість магів просто верне від нього, не тому, що йому притаманне якесь зло, а тому, що при використанні його потрібно багато енергії.

Дон Хуан зізнався, що він свідомо практикує його, хоча це і не особливо подобається йому, можливо, через те, що його бенефактор був так вправний в цьому. Або, може бути, через те, що його індивідуальність - яка, як він говорив, була нещирою і дріб'язкової - просто не мала спритністю, якої не вистачало, щоб практикувати контрольовану дурість.

Я глянув на нього з подивом. Він замовк і втупився на мене пустотливими очима.

- Коли ми приходимо до магії, наші особистості вже сформовані, - сказав він і знизав плечима, висловлюючи смиренність, - тому все, що нам залишається робити, це практикувати контрольовану дурість і сміятися над собою.

Наплив співчуття змусив мене сказати, що він, на мою думку, ні в якій мірі не дріб'язковий.

- Але така моя основна індивідуальність, - наполягав він.

Я з цим не погодився.

- «Сталкери», практикуючи контрольовану дурість, вірять, що в питаннях особистості вся людська раса ділиться на три категорії, - сказав він і посміхнувся так, як робив це завжди, коли видавав себе за мене.

- Це абсурд, - заперечив я. - Людську поведінку занадто заплутано, щоб його можна було характеризувати так просто.

- «Сталкери» кажуть, що ми не такі складні, як нам здається, - сказав він. - І що ми всі належимо до однієї з трьох категорій.

Я нервово розсміявся. Зазвичай я брав такі заяви як жарт, але в цей раз, завдяки тому, що мій розум був абсолютно чистий, я відчув, що він говорить цілком серйозно.

- Ти не жартуєш? - Запитав я ввічливо, як тільки міг.

- Я абсолютно серйозний, - відповів він і почав сміятися.

Його сміх трохи розслабив мене. І він продовжив пояснення системи класифікації, створеної «сталкерамі». Він сказав, що люди першої категорії є ідеальними секретарями, помічниками і компаньйонами. Вони мають дуже рухомий індивідуальністю, але їх рухливість не є надихаючою. Проте вони корисні, дбайливі, повністю пріручаеми, винахідливі до певних меж, забавні, виховані, милі і делікатні. Іншими словами, це люди, приємніше яких не знайти, але у них є величезний недолік - вони не можуть діяти самостійно. Вони завжди мають потребу в тих, хто б звертав їх. Отримавши направлення, яким би напруженим і суперечливим воно не було, вони приголомшливо в його реалізації. Але надані самим собі, вони гинуть.

Людей другої категорії милими взагалі не назвеш. Це дріб'язкові, мстиві, заздрісні, недовірливі і егоїстичні люди. Вони говорять тільки про себе і зазвичай вимагають, що-б люди підпорядковувалися їх стандартам. Вони завжди перехоплюють ініціативу, навіть якщо з нею їм незатишно. Їм не по собі в будь-якій ситуації, і вони ніколи не розслабляються. Такі люди ненадійні і завжди всім незадоволені, при більшій незахищеності вони стають ще більш огидними, ніж є насправді. Їх смертельним недоліком є ??те, що вони повинні вбивати, щоб бути лідерами.

До третьої категорії відносяться люди, які ні милі, ні огидні. Вони нікому не служать і нікому не нав'язують себе. Швидше за все вони байдужі. У них є піднесене поняття про самих себе, складене з мрій і бажаних мрій. У чому вони екстраординарні, так це в очікуванні, що ось-ось щось станеться. Вони очікують, що будуть відкривачами і переможцями. Вони володіють чудовою здатністю створювати ілюзію того, що їх чекають великі справи, які вони завжди обіцяють собі виконати, але не роблять цього ніколи, оскільки для цього у них немає, фактично, ніяких ресурсів.

Дон Хуан сказав, що він сам виразно належить до другої категорії. Потім він попросив мене класифікувати самого себе, і я почав тріщати без угаву. Дон Хуан, зігнувшись від реготу, звалився на землю.

Він запропонував мені ще раз класифікувати себе, і я неохоче припустив, що представляю собою комбінацію всіх трьох категорій.

- Мені не потрібна ця комбінація нісенітниці, - сказав він, як і раніше звиваючись від реготу. - Ми просто люди, і кожен з нас представляє тільки один з трьох типів. І як я переконаний, ти належиш до другої категорії. «Сталкери» називають таких людей пердун.

Я почав протестувати, що його схема класифікації принизлива. Але зупинився на середині фрази. Замість цього я зрозумів, що це правда, що існує тільки три типи особистостей і кожен з нас спійманий в одну з трьох категорій, в житті немає місця надії на зміну і звільнення.

Він погодився, що це якраз той самий випадок. Але все ж залишається один шлях до звільнення. Маги давно навчилися того, що тільки наша особиста самовідображення кидає нас в одну з категорій.

- Наша біда в тому, що ми приймаємо себе занадто серйозно. - сказав він. - В яку б категорію не потрапляв наш образ самих себе, питання полягає тільки в нашій власної важливості. Якщо у нас немає власної важливості, значить, немає і питання, до якої категорії ми ставимося.

- Я завжди був пердуном, - продовжував він, і його тіло затряслася від сміху. - так само як і ти. Але тепер я той пердун, який так само себе серйозно, в той час як ти як і раніше робиш це.

Я був обурений. Я хотів посперечатися з ним, але не міг зібрати для цього енергії.

На порожній площі реверберація його сміху була неприродно моторошної.

Потім він змінив тему, і скоромовкою вимовив основні ядра, які ми з ним обговорювали: маніфестація духу, стукіт духу, обдурювання духу, навала духу, вимога «наміри» і управління «наміром».

Він повторив їх, немов давав моїй пам'яті шанс повністю зберегти їх. А потім він коротко виклав все, що раніше говорив мені про них. Було так, немов він навмисне змушував мене зберегти всю цю інформацію в інтенсивності цього моменту.

Я зазначив, що основні ядра і раніше залишалися таємницею для мене. У мене з'явилася все та ж заклопотаність про мою здатність розуміти їх. У мене було враження, що варто йому припинити обговорення теми, і я тут же втрачу її сенс.

Я наполягав на тому, що повинен задати йому масу питань про абстрактні ядрах.

Він, здавалося, подумки оцінив сказане мною і тихо кивнув головою.

- Ця тема була дуже важка і для мене, - сказав він. - І я теж ставив багато запитань. Можливо, я був більш егоцентричним, ніж ти. І таким самим бридким. Причіпки були єдиним способом здавна питань, який я знав. Ти ж скоріше войовничий інквізитор. Зрештою, звичайно, і ти, і я в рівній мірі докучливі, але з різних причин.

Перш ніж змінити тему, дон Хуан додав до нашої бесіди про основні ядрах ще одну річ: те, що вони відкривали себе дуже повільно, то з'являючись, то капризно йдучи.

- Я не можу повторювати дуже часто, що кожна людина, чия точка зборки зрушила, може пересунути її далі, - почав він. - І єдина причина, по якій ми потребуємо вчителя, полягає в тому, що хтось повинен постійно підстьобувати нас. В іншому випадку нашої природною реакцією буде зупинка для того, щоб привітати себе з закінченням такої великої теми.

Він сказав, що ми обидва є хорошими прикладами нашої огидною тенденції поменше торкатися самих себе. Його бенефактор, на щастя, будучи приголомшливим «сталкером», взагалі не щадив його.

Дон Хуан сказав, що протягом їх нічних подорожей по диких місцях нагваль Хуліан докладно навчав його природі власної важливості і руху точки збірки. Для нагваля Хулиана власна важливість була монстром з трьома тисячами голів. І той, хто вступав з нею в бій, міг перемогти її одним з трьох способів. Перший спосіб полягав у відсіканні кожної з голів по черзі, другим було досягнення таємничого стану буття, званого місцем відсутності жалю, яке руйнувало власну важливість, повільно вбиваючи її голодом, третім була оплата негайного знищення Тисячоголова монстра своєї символічної смертю.

Нагваль Хуліан рекомендував третій вибір. Але він говорив дон Хуану, що вважав би себе щасливим, якби міг вибирати. Для цього був дух, який зазвичай вирішував, яким шляхом йти магу, і маг був зобов'язаний слідувати йому.

Дон Хуан сказав, що так само, як і він вів мене, його бенефактор змусив його відсікти три тисячі голів власної важливості, одну за одною, але результат був абсолютно різним. У той час, як я реагував дуже добре, він не реагував на це взагалі.

- Зі мною була особлива ситуація, - продовжував він. - З того самого моменту, як мій бенефактор «побачив» мене, що лежить на дорозі з кульової раною в грудях, він знав, що я новий нагваль. Він діяв відповідно до цього. Він зсунув мою точку збірки незабаром після того, як це дозволило моє здоров'я. І я з легкістю побачив поле енергії в образі людини-чудовиська. Але це досягнення, замість того, щоб допомогти, як передбачалося нагвалем, завадило подальшому руху моєї точки збірки. І в той час, як точки збірки інших учнів рухалися без зупинки, моя залишалася фіксованою на моїй здатності «бачити» монстра.

- Але хіба твій бенефактор не говорив тобі, що робити з цим? - Запитав я, здивований непотрібним ускладненням.

- Мій бенефактор не вірив в передачу знання у спадок, - сказав дон Хуан. - Він вважав, що знання, передане таким чином, втрачає свою ефективність. Не було такого, щоб хтось мав потребу в ньому. З іншого боку, якщо про знання лише натякали, зацікавлена ??людина повинен був придумати спосіб, щоб зажадати це знання.

Дон Хуан сказав, що різниця між його методом навчання і методом його бенефактора полягає в тому, що він сам вірить в свободу вибору. Його бенефактор її заперечував.

- А вчитель твого бенефактора, нагваль Еліас, розповів тобі про те, що відбувається? - Наполягав я.

- Він намагався, - сказав дон Хуан і зітхнув. - Але я дійсно був нестерпний. Я бачив все. Я просто дозволяв двом людям говорити мені все, що завгодно, але ніколи не слухав того, що вони мені говорили.

Щоб вийти з цього глухого кута, нагваль Хуліан вирішив змусити дон Хуана виконати ще раз, але вже іншим шляхом, вільний рух його точки збірки.

Я перебив його питанням, чи відбулося це до чи після його переживання в річці. Історія дон Хуана не мала хронологічного порядку, який мені так подобався.

- Це сталося кількома місяцями пізніше, - відповів він. - І ні на мить не думай, що я дійсно змінився завдяки своєму переживання розділеного сприйняття, я не став ні мудрішими, ні тверезіше. Нічого подібного.

- Подумай про те, що трапилося з тобою, - продовжував він. - Я не тільки раз по раз руйнував твою послідовність, я розносив її на шматки, а подивися на себе - ти як і раніше дієш так, немов ти цілий. Це яскраве досягнення магії, «навмисного» дії.

- Я був таким же. На час я похитнувся під ударом того, що пережив, але потім я все забув і пов'язав розірвані кінці, наче нічого й не сталося. Бот чому мій бенефактор вірив, що ми можемо дійсно змінитися тільки тоді, коли помремо.

Повернувшись до своєї історії, дон Хуан сказав, що нагваль використовував Туліо, нетовариські члена його родини, щоб завдати нового нищівного удару по його психологічної послідовності.

Дон Хуан сказав, що всі учні, включаючи і його самого, ніколи не були в повній згоді один з одним крім того, що Туліо - презирливо гордовитий человечишко. Вони ненавиділи Туліо через те, що він або уникав їх, або постійно їх осаджував. Він завжди поводився з ними з такою зневагою, що вони відчували себе, як болото. Вони всі були переконані, що Туліо ніколи не розмовляє з ними, тому що йому нічого їм сказати, і що його найбільш рельєфною межею, його зарозумілим байдужістю була прихована їм боязкість.

Але незважаючи на його неприємну особистість, на жаль всіх учнів, Туліо мав безглуздо вплив на всіх мешканців будинку - особливо на нагваля Хулиана, який, здавалося, душі в ньому не чув.

Одного ранку нагваль Хуліан відправив всіх учнів в одноденну поїздку в місто. Єдиною людиною, який залишився в будинку, не рахуючи старих господарів будинку, був дон Хуан.

Близько полудня нагваль Хуліан відправився в свій кабінет, щоб зайнятися щоденними діловими розрахунками. Проходячи повз, він недбало попросив дон Хуана допомогти йому з бухгалтерією.

Дон Хуан почав розбиратися з квитанціями і незабаром зрозумів, що для продовження роботи йому потрібна деяка інформація від Туліо, який, будучи відповідальним за майно, забув зробити необхідні записи.

Нагваля Хулиана жахливо розлютило упущення Туліо, що завдало чималих задоволення дон Хуану. Нагваль нетерпляче наказав дон Хуану відшукати Туліо, який в цей час доглядав на полях за робочими, і попросити його зайти до нього в кабінет.

Дон Хуан, радіючи ідеї досадити Туліо, пробіг півмилі по полях в супроводі слуги, який захищав його від людини-чудовиська. Він знайшов Туліо, який, як завжди, стежив за роботою на відстані. Дон Хуан зауважив, що Туліо не любить вступати в прямий контакт з людьми і завжди спостерігає за ними здалеку.

Різким тоном і в перебільшено владної манері дон Хуан наказав Туліо слідувати в будинок, оскільки нагваль потрібно його допомогу. Туліо ледь чутним голосом відповів, що він дуже зайнятий в даний момент, але протягом години, можливо, звільниться і прийде.

Дон Хуан наполягав, знаючи, що Туліо НЕ зійде для суперечки з ним і просто спровадить його кивком голови. Він був шокований, коли Туліо почав кричати йому непристойності. Сцена так не в'язалася з характером Туліо, що навіть робітники перестали працювати і запитально подивилися один на одного. Дон Хуан був упевнений, що вони ніколи не чули, щоб Туліо підвищував свій голос і при цьому вигукував непристойну лайку. Його здивування було таким сильним, що він нервово засміявся, і цей сміх жахливо розсердив Туліо. Він навіть жбурнув у наляканого дон Хуана камінь, викликавши його втеча.

Дон Хуан і його охоронець негайно прибігли до хати. Біля дверей вони зустріли Туліо. Він щось тихо розповідав і Пересміхаються з декількома жінками. За своїм звичаєм, він відвів голову в сторону, ігноруючи дон Хуана. Дон Хуан почав сердито вичитувати його за те, що він базікає тут в той час, коли його вимагає в кабінет сам нагваль. Туліо і жінки подивилися на дон Хуана так, немов він з глузду з'їхав.

Але Туліо в цей день був якимось незвичайним. Він раптом закричав на дон Хуана, наказуючи йому закрити свій мерзенний рот і подумати про свої власні мерзенних справах. Він нахабно звинуватив дон Хуана в спробі уявити його в поганому світлі перед нагвалем Хуліаном.

Жінки виявляли свою стривоженість, голосно зітхаючи і несхвально поглядаючи на дон Хуана. Вони намагалися заспокоїти Туліо. Дон Хуан ще раз наказав Туліо йти в кабінет нагваля і пояснити рахунку. Туліо послав його подалі.

Дон Хуан затрясся від гніву. Просте завдання перевірити рахунки перетворювалося в кошмар. Але він стримався. Жінки уважно стежили за ним, і це дратувало його ще дужче. У мовчазному сказі він побіг до нагваль. Туліо і жінки повернулися до розмови і тихо сміялися, як би радіючи вдалому жарту.

Подив дон Хуана не можна описати словами, коли, прибігши в кабінет, він побачив Туліо, що сидить за столом нагваля, зануреним у вивчення квитанцій. Дон Хуан зробив величезне зусилля і поборов свій гнів. Він посміхнувся Туліо. У нього більше не було потреби зводити з Туліо свої рахунки. Він раптом зрозумів, що нагваль Хуліан використовував Туліо, щоб перевірити його, подивитися, чи можна його вивести з себе. Але він не дасть йому цього задоволення.

Чи не відводячи очей від квитанцій, Туліо сказав, що якщо дон Хуан розшукує нагваля, він, можливо, знайде його в іншому кінці будинку.

Дон Хуан помчав в іншу частину будинку і застав нагваля Хулиана повільно крокуючим навколо патіо з Туліо під ручку. Нагваль, здавалося, був поглинений бесідою. Туліо м'яко потягнув за його рукав і сказав тихим голосом, що сюди прийшов його помічник.

Нагваль по діловому пояснив дон Хуану все, що треба було зробити з рахунками. Це було довге, докладне і доскональне пояснення. Потім він попросив дон Хуана принести розрахункову книжку з кабінету сюди, щоб вони могли зробити записи, а потім Туліо підпише свої.

Дон Хуан не міг зрозуміти, що відбувається. Докладне пояснення і діловий тон нагваля переносив всі в сферу мирських справ. Туліо нетерпляче наказав дон Хуану поспішати і принести книгу, оскільки він був дуже зайнятий. Йому кудись треба було поспішати.

Але тепер дон Хуан змирився зі своєю роллю клоуна. Він знав, що нагваль задумав щось ще, він зрозумів це за дивним виразом його очей, яке у дон Хуана завжди асоціювалося з його жахливими жартами. До того ж Туліо в цей день сказав більше слів, ніж за всі два роки, які дон Хуан був в цьому будинку.

Ані пари з вуст, дон Хуан повернувся в кабінет. Як він і очікував, Туліо виявився тут першим. Він сидів на розі столу, чекаючи дон Хуана і нетерпляче постукував каблуком об підлогу. Він простягнув гроссбух дон Хуану і сказав, що той може забиратися геть.

Навіть будучи підготовленим, дон Хуан був вражений. Він дивився на людину, яка в цей час сердився і лаяв його. Дон Хуан щосили намагався не дратуватися. Він продовжував говорити собі, що все це просто перевірка його витримки. Йому здавалося, що його виженуть з дому, якщо він не витримає випробування.

У центрі свого сум'яття він все ж дивувався тій швидкості, з якою Туліо завжди вдавалося бути на стрибок попереду нього.

Дон Хуан, звичайно ж, передбачав, що Туліо вже чекає його з нагвалем. І все-таки, коли він побачив його там, це хоча й не здивувало його, але змусило запідозрити недобре. Він же мчав через будинок по найкоротшому шляху. Туліо ніяк не міг обігнати його. Крім того, якби Туліо і втік, йому б слід було бігти поруч з дон Хуаном.

Нагваль Хуліан з байдужим виглядом прийняв від дон Хуана розрахункову книжку, потім зробив запис, і Туліо зареєстрував її. Потім вони знову заговорили про рахунки, не звертаючи уваги на дон Хуана, який буквально пожирав очима Туліо. Дон Хуану хотілося розгадати, який вид випробування вони підготували для нього. Йому здавалося, що це було випробування його ставлення до інших. Зрештою в цьому будинку його ставлення до інших завжди було проблемою.

Нагваль відпустив дон Хуана, сказавши, що хоче наодинці з Туліо обговорити деякі справи. Дон Хуан пішов шукати жінок, щоб дізнатися, що ж вони скажуть про цю дивну ситуацію. Не пройшов він і десяти метрів, як зустрів двох жінок і Туліо. Між ними йшов жваву розмову. Він побачив їх раніше, ніж вони помітили його, тому дон Хуан кинувся назад до нагваль. Туліо був там, розмовляючи з нагвалем.

Неймовірне підозра закралася в розум дон Хуана. Він побіг до кабінету, Туліо так заглибився в бухгалтерію, що навіть не звернув уваги на дон Хуана. Дон Хуан запитав його, що відбувається? Туліо на цей раз вступив за своїм звичаєм, він і не відповів і навіть не глянув на дон Хуана.

В цю мить у дон Хуана з'явилася інша неймовірна думка. Він побіг до стайні, осідлав двох коней і попросив свого ранкового охоронця супроводжувати його знову. Вони галопом поскакали туди, де бачили Туліо раніше. Він був точно там, де вони залишили його. Він ні слова не сказав дон Хуану і тільки знизав плечима і відвернувся, коли дон Хуан почав розпитувати його.

Дон Хуан і його компаньйон галопом повернулися додому. Він попросив людини подбати про коней і вбіг у будинок. Туліо обідав з жінками. Туліо розмовляв з нагвалем. Туліо працював з рахунками.

Дон Хуан сіл, від страху його кинуло в холодний піт. Він знав, що нагваль Хуліан відчуває на ньому одну зі своїх жахливих жартів. Він розсудив, що у нього є три варіанти дій. Він може вести себе, наче нічого й не сталося, він може обчислити, який тест придуманий для нього, або, оскільки нагваль підкреслив, що він буде поруч, щоб пояснити все, що забажає дон Хуан, він може піти до нагваль і попросити його пояснень.

Він вирішив попросити пояснень. Він підійшов до нагваль і попросив пояснити те, що було зроблено з ним. Нагваль в цей час був один, розглядаючи свої ділові папери. Він відклав гроссбух і посміхнувся дон Хуану. Він сказав, що двадцять одне неделание, яким він навчав дон Хуана, були знаряддями, які могли б відсікти три тисячі голів власної важливості, але ці знаряддя були з дон Хуаном абсолютно неефективні. Тому він випробував другий метод руйнування власної важливості, який вимагав введення дон Хуана в стан буття, назване місцем відсутності жалості.

Тобто дон Хуан ще раз переконався, що нагваль Хуліан просто божевільний. Слухаючи, як він розповідає про неделание, про монстра з трьома тисячами голів або про місце відсутність жалю, дон Хуану стало навіть шкода його.

Нагваль Хуліан спокійно попросив дон Хуана піти в комору, повернувшись знову до хати, і запросити сюди прийти Туліо.

Дон Хуан зітхнув і ледве втримався від сміху. Методи нагваля були занадто очевидні. Дон Хуан знав, що нагваль хоче продовжити випробування, використовуючи для цього Туліо.

Дон Хуан зупинив свою розповідь і запитав мене, що я думаю про поведінку Туліо. Я сказав, що керуючись тим, що я знав про світ магів, я можу сказати, що Туліо був магом і тим, хто міг зрушувати свою точку збірки в дуже витонченої манері, і це давало дон Хуану враження, що він знаходиться в чотирьох місцях одночасно .

- Ну і кого, ти думаєш, я зустрів в коморі? - Запитав дон Хуан з хитрою усмішкою.

- Напевно, ти або зустрів Туліо, або взагалі не знайшов нікого, - відповів я.

- Ні, якби все так і було, моя послідовність не була б розгромлена, - сказав дон Хуан.

Я намагався уявити різні дивні речі і припустив, що, можливо, він зустрів «сновидіння тіло» Туліо. Я нагадав дон Хуану, що він сам робив щось подібне з одним із членів його партії по відношенню до мене.

- Ні, - заперечив дон Хуан, - я зустрівся там з жартом, яка не має еквівалента в реальності. Це не було дивом, просто вона була не з цього світу. Що б, ти думав, це було?

Я сказав дон Хуану, що ненавиджу загадки. Я сказав, що серед усіх дивацтв, які він змушував мене переживати, будь-яка наступна річ, як я вважав, була ще більш дивною, ніж попередня, тому я здаюся і чекаю розгадки.

- Коли я увійшов в комору, я готувався знайти там Туліо, - сказав дон Хуан. - Я був впевнений, що наступною частиною випробування буде приводить в лють гра в хованки. Туліо повинен був вивести мене з себе, ховаючись в цій коморі.

- Але нічого, до чого я готував себе, не відбулося. Я увійшов в комору і зустрів чотирьох Туліо.

- Як чотирьох Туліо? - Перепитав я.

- У коморі було чотири людини, - відповів дон Хуан. - І кожен з них був Туліо. Уявляєш, яким було моє здивування? Кожен з них сидів в одній і тій же позі, їх ноги були тісно переплетені. Вони чекали мене. Я подивився на них і з криком втік.

- Мій бенефактор наздогнав мене і повалив на землю біля самих дверей. І потім, на мій превеликий жах, я побачив, як чотири Туліо вийшли з сараю і попрямували до мене. Я кричав, кричав доти, поки Туліос не розпочали щипати мене своїми сталевими пальцями, немов мене атакували величезні птахи. Я кричав доти, поки щось у мені не здалося. Я увійшов в стан найбільшого байдужості. Ніколи раніше в своєму житті я не відчував себе так дивно. Я скинув з себе всіх Туліо і піднявся. Вони просто лоскотали мене. Я підійшов прямо до нагваль і попросив його пояснити мені існування цих чотирьох осіб.

Нагваль Хуліан пояснив дон Хуану, що ці чотири людини були зразками «вистежування». Їх імена були придумані їх учителем, нагвалем Еліасом, який в якості вправи по контрольованій дурості взяв іспанську нумерацію уно, дос, трес, Куатро, і додавши до неї ім'я Туліо, отримав імена Туліуно, Туліодо, Тулітро і Тулікуатро.

Нагваль Хуліан познайомив кожного по черзі з дон Хуаном. Чотири людини стали в ряд. Дон Хуан підходив до кожного з них і кивав головою, і кожен з них теж відповідав кивком. Нагваль сказав, що ці чотири людини були «сталкерамі» такого високого таланту - в якому дон Хуан міг тепер переконатися - що похвала тут безглузда. Туліос були тріумфом нагваля Еліаса, вони були суттю ненав'язливості. Вони були такими першокласними «сталкерамі», що по суті існував тільки один з них. Хоча люди бачили і мали справу з ними щодня, ніхто, крім членів групи не знав, що існує чотири Туліо.

Дон Хуан з винятковою ясністю зрозумів все, що нагваль Хуліан розповів йому про цих людей. Завдяки незвичайній для нього ясності, він знав, що досяг місця відсутності жалості. І тоді він самостійно зрозумів, що місце відсутність жалю досягнуто. І тоді він самостійно зрозумів, що місце відсутність жалю було позицією точки збірки, позицією, яка робила самосожаленіе недійсним. І ще дон Хуан знав, що його розуміння і мудрість були вкрай короткочасними. Його точка зборки неминуче повинна була повернутися в свою точку відправлення.

Коли нагваль запитав дон Хуана, чи є у нього ще питання, він зрозумів, що краще звернути увагу на пояснення нагваля, ніж спекулювати на свої здогади.

Дон Хуан хотів дізнатися, як Туліос створювали враження, що існує тільки одна людина. Йому це було дуже цікаво, тому що, спостерігаючи за ними, коли вони стояли разом, він зрозумів, що ці люди зовсім не однакові. Вони носили одну і ту ж одяг. У них була однакова комплекція, вік і зростання. На цьому, мабуть, подібність і закінчувалося. І все ж, навіть коли він дивився на них, дон Хуан міг би присягнути, що тут є тільки один Туліо.

Нагваль Хуліан пояснив, що людське око привчений фокусуватися тільки на найбільш видатних рисах кого-небудь і що ці рельєфні риси впізнаються насамперед. Таким чином, мистецтво «сталкерів» створює враження, представлене рисами, які були обрані ними, рисами, які будуть обов'язково помічені оком спостерігача. Завдяки спритно підкріплюється певним враженням, «сталкери» здатні створювати у спостерігача незаперечна переконання в тому, що було сприйнято очима.

Нагваль Хуліан сказав, що коли дон Хуан вперше з'явився переодягненим в жіночий одяг, жінки його партії були захоплені і відверто раділи. Але чоловік, який був тоді з ними, а їм був Тулітре, тут же забезпечив дон Хуана першим враженням про Туліо. Він відвернув від нього своє обличчя, презирливо знизав плечима, немов все це було нудним для нього, і пішов геть - борючись всередині з нападами сміху - в той час як жінки допомогли зміцнити це перше враження, неодобр поведінку, і навіть майже сердячи на цього нетовариські людини.

З цього моменту кожен Туліо, зустрічаючись з дон Хуаном, зміцнював це враження, все більше удосконалюючи його, поки око дон Хуана вже не міг схоплювати нічого більшого, крім того, що пропонувалося йому.

Потім заговорив Туліуно і сказав, що після трьох місяців уважних і послідовних дій, дон Хуан бачив тільки те, що він був привчений очікувати. Після трьох місяців його сліпота став таким сильним, що Туліос вже не було потрібно бути уважними. Вони знову повернулися до звичайної діяльності в цьому будинку. Вони навіть перестали одягати однаковий одяг, але дон Хуан так і не помітив різниці.

Коли в будинку з'явилися інші учні, Туліос виконали все це заново. На цей раз виклик виявився важким, так як учнів було багато, до того ж всі були дуже жваві.

ДВА ОДНОСТОРОННІХ МОСТУ |  Расія: Барис (н. 1931) и Аркадзь (1925-1991) Стругацкія