Головна

дріб'язкові тирани

Дон Хуан не обговорював зі мною більше мистецтва оволодіння свідомістю, поки не пройшло кілька місяців. У той час ми знаходилися в будинку, де жила партія нагваля.

- Підемо погуляємо, - сказав дон Хуан, поклавши мені на плече свою руку. - Або, ще краще, підемо до міської площі, де багато народу, сядемо і поговоримо.

Я здивувався, що він заговорив зі мною, оскільки був в будинку вже два дні, а він не сказав мені нічого, крім «здрастуй».

Поки ми з доном Хуаном виходили з дому, ла Горда перехопила нас і зажадала, щоб ми взяли її з собою. Здавалося, вона зважилася не слухати заперечень. Дон Хуан дуже суворо сказав їй, що йому потрібно обговорити зі мною щось наодинці.

- Ви збираєтеся говорити про мене, - сказала ла Горда, а її тон і жести видавали підозра і досаду.

- Твоя правда, - відповів дон Хуан сухо. Він пройшов повз неї, навіть не глянувши. Я пішов за ним, і ми йшли в мовчанні до міської площі. Коли ми сіли, я запитав, що ж таке ми можемо обговорювати щодо ла Горді. Я все ще відчував збентеження її загрозливого погляду, який вона створила, коли ми виходили з дому.

- Нам нічого обговорювати щодо ла Горді або кого б то не було ще, - сказав він. - Я сказав їй це просто для того, щоб порушити її ненормальне почуття власної важливості. І це спрацювало - вона розсердилася на нас. Наскільки я її знаю, вона буде досить довго переконувати себе, підігріваючи свою впевненість і «справедливе» обурення за відмову і своє безглузде становище. Я не здивуюся, якщо вона накинеться на нас тут же, на парковій лаві.

- Якщо ми не збираємося говорити про ла Горді, що ж ми будемо обговорювати? - Запитав я.

- Ми продовжимо наше обговорення, яке почали в Оаксака, - відповів він. - Для того, щоб зрозуміти пояснення щодо управління свідомістю, від тебе буде потрібно граничне зусилля і бажання переміщатися туди і сюди за рівнями свідомості. Поки ми зайняті цим поясненням, я вимагатиму від тебе повного зосередження і терпіння.

Майже скаржачись, я сказав йому, що він поставив мене в дуже незручне становище відмовляючись говорити зі мною в минулі два дні. Він подивився на мене і підняв брови. На його губах заграла і зникла посмішка. Я усвідомив, що він дав мені зрозуміти, що я не краще ла Горді.

- Я викликав твоє почуття власної важливості, - сказав він похмуро. - Почуття власної важливості - наш найлютіший ворог. Подумай про це: нас послаблює почуття образи з боку наших людей-побратимів. Почуття власної важливості змушує нас більшу частину нашого життя бути скривдженими кимось.

Тому нові бачать рекомендують докласти всіх зусиль для викорінення почуття власної важливості з життя воїна. Я слідував цим рекомендаціям, і більшість з моїх витівок з тобою було направлено на те, щоб показати, що без цього почуття ми невразливі.

Поки я слухав, я побачив, що очі його несподівано засяяли. Я подумав про себе, що він, мабуть, на краю того, щоб вибухнути сміхом, а до цього начебто не було причини, коли несподівано був вражений болючою ляпасом по правій щоці. Я схопився - позаду стояла ла Горда і її рука була все ще піднята. Її обличчя палало гнівом.

- Тепер ти можеш сказати, що тобі в мені подобається і це буде більш справедливо, - закричала вона. - Якщо все ж у тебе є, що сказати, скажи мені це в обличчя!

Цей спалах, мабуть, виснажила її, так як вона сіла на асфальт і заридала. Дон Хуан світився чистим веселощами, а я завмер в шаленому гніві. Ла Горда глянула на мене, а потім, звернувшись до дону Хуану, м'яко сказала, що у нас немає права критикувати її. Дон Хуан розсміявся так сильно, що майже перехилився навпіл. Він не міг навіть говорити. Два або три рази він намагався щось мені сказати, а потім встав і пішов, його тіло посмикувалося від спазм сміху.

Я був майже готовий бігти за ним, все ще обурюючись на ла Горду, вона здавалася мені ганебною, як раптом щось надзвичайне сталося зі мною: я зрозумів, що таким смішним здалося дону Хуану. Ла Горда і я були жахливо схожі один на одного: наше почуття власної важливості було монументальним. Моє здивування і шалений гнів за ляпас були зовсім такими ж, як почуття гніву і підозри у ла Горді. Дон Хуан був правий: наші почуття власної важливості - найбільша перешкода. Я побіг за ним, окрилений, в той час, як сльози текли по моїх щоках. Я наздогнав і розповів, що я зрозумів. Його очі світилися захоплено і пустотливо.

- Як я повинен надійти з ла Гордій? - Запитав я.

- Ніяк, - відповів він, - усвідомлення чого-небудь завжди особисто.

Він змінив тему і сказав, що знаки говорять, що наше обговорення треба перенести назад в будинок - або в більшу кімнату зі зручними кріслами, або на задній дворик, навколо якого є критий коридор. Він сказав, що коли він веде свої пояснення в будинку, ці дві площі залишаються ніким незайнятими.

Ми повернулися в будинок, і дон Хуан розповів усім, що зробила ла Горда. Град глузувань, з яким усі, хто бачити зустріли її, зробив її положення дуже незручним.

- З почуттям власної важливості можна няньчитися, - зауважив дон Хуан, коли я висловив своє занепокоєння щодо ла Горді. Потім він попросив всіх вийти з кімнати. Ми сіли, і дон Хуан почав свої пояснення.

Він сказав, що бачать, як нові, так і старі, поділяються на дві категорії. До першої належать ті, хто згоден на самообмеження і може направити свою діяльність на практичну мету, щоб принести користь іншим бачить і всьому людству. До іншої категорії відносяться ті, хто не дбає ні про самообмеження, ні про практичних цілях. І бачать прийшли в цьому питанні згоди з тим, що ці останні не змогли вирішити проблему почуття власної значущості.

- Почуття власної важливості - це не просто щось простеньке і наївне, - пояснив він. - З одного боку, як почуття власної гідності, це ядро ??всього доброго в нас, а з іншого боку - це джерело гнилі. Щоб звільнитися від гнилої частини почуття власної важливості, потрібно майстерня стратегія. У всі віки бачать високо цінували тих, хто розробляв таку стратегію.

Я поскаржився, що ідея викорінення почуття власної важливості, хоча часи часом дуже мені подобається, залишається, кажучи по-правді, незрозумілою. Я сказав йому, що знаходжу його вказівки про те, як звільнитися від цього почуття, настільки невизначеними, що не можу їх дотримуватися.

- Я вже не раз говорив тобі, - почав він, - що для того, щоб слідувати шляхом знання, потрібно бути дуже винахідливим. Бачиш, на шляху знання немає нічого настільки ясного, як нам би хотілося.

Незручність мого становища змусило мене сперечатися і заявити, що його застереження щодо почуття власної важливості нагадують мені християнські заповіді, а ціле життя, повна розмов про зло гріха, набила у мене оскому.

- Для воїна війна проти почуття власної важливості це питання стратегії, а не принцип, - відповів він. - Твоя помилка в тому, що ти намагаєшся зрозуміти те, про що я говорю, через призму моралі.

- Я дивлюся на тебе, дон Хуан, як на дуже морального людину, - наполягав я.

- Ти побачив мою бездоганність, це все, - сказав він. - Бездоганність, як і звільнення від почуття власної важливості, занадто невиразні поняття, щоб мати для мене цінність, - зауважив я.

Дон Хуан задихнувся від сміху, і я змусив його пояснити мені, що таке бездоганність.

- Бездоганність - це ні що інше як правильне використання енергії, - сказав він.

- Мої твердження не мають ніякого морального відтінку. Я беру енергію, і це робить мене бездоганним. Щоб зрозуміти це, ти повинен сам запасти достатньо енергії.

Ми сиділи спокійно деякий час. Мені хотілося обдумати те, що він сказав. Несподівано він знову почав говорити.

- Воїни ведуть стратегічний список, - сказав він, - вони перераховують все, що роблять, а потім вирішують, що з перерахованого слід змінити, щоб створити перепочинок в сенсі посилення своєї енергії.

Я заявив, що такий список може включати геть усе. Він терпляче пояснив, що стратегічний список, про який йде мова, включає тільки образ того поведінки, яке не є суттєвим для виживання і благополуччя. Я підскочив від можливості вказати на те, що виживання і благополуччя можна розуміти нескінченно різноманітне, отже, немає шляху до угоди про те, що істотно і що неістотно для виживання і благополуччя.

Поки я це говорив, я почав втрачати впевненість. Нарешті, я зупинився, зрозумівши безплідність свого спору. Потім дон Хуан сказав, що в стратегічних списках воїнів почуття власної важливості фігурує як діяльність, що поглинає найбільшу кількість енергії, звідси їх зусилля щодо викорінення цього почуття.

- Найперше завдання воїна - звільнити цю енергію, щоб з її допомогою зустрітися з невідомим. Дія по перерозподілу цієї енергії - це бездоганність.

Він сказав, що найбільш ефективна стратегія для цього була розроблена сліпі періоду конкісти - незаперечними майстрами мистецтва слідопита. Воно складається з шести переплітаються елементів. П'ять з них називаються атрибутами войовничості: контроль, дисципліна, терпіння, своєчасність і воля. Вони належать світу воїна, що бореться з почуттям власної важливості. Шостий елемент, можливо, найбільш важливий з усіх, відноситься до зовнішнього світу і називається дріб'язковим тираном.

Він глянув на мене, ніби безмовно запитуючи, чи зрозумів я.

- Я абсолютно заплутався, - сказав я. - Ти продовжуєш говорити, що ла Горда є дріб'язковим тираном в моєму житті. Що ж таке дріб'язковий тиран?

- Дріб'язковий тиран - це мучитель, - відповів він. - Це хтось, або має владу розпоряджатися життям і смертю воїна, або докучає йому смертельно.

Поки він говорив це, на обличчі його сяяла промениста посмішка. Він сказав, що нові бачать розробили свою класифікацію дріб'язкових тиранів, і хоча ця концепція - одна з найважливіших і серйозних знахідок, вони розвинули її не без почуття гумору. Він запевнив мене, що у будь-якій їх класифікації присутній відтінок сарказму, оскільки гумор - це єдине протиотруту прагненню людської свідомості до складання списків і громіздких класифікацій.

Нові бачать, у відповідності зі своєю практикою, вважали за можливе поставити на чільне своєї класифікації первинне джерело енергії, першого і єдиного правителя всесвіту і назвали його просто - тираном. Решта деспоти і правителі, природно, виявилися нижче категорії тирана. У порівнянні з джерелом всього, навіть найбільш люті тиранічні люди здаються просто блазнями, тому ми їм дали назву дріб'язкових тиранів - «пінчес тіранос».

Він сказав, що є два підкласу дріб'язкових тиранів. До першого підкласу відносяться дріб'язкові тирани, здатні переслідувати і приносити нещастя, не викликаючи все ж чиєїсь смерті. Вони називаються дріб'язковими тиранчик - «пінчес тіранітос». Другий підклас складається з дріб'язкових тиранів, які тільки дратують і наводять нудьгу без всяких наслідків. Вони називаються мелюзговимі тиранчик - «репінчес тіранос», або крихітними «пінчес тіранітос чікітітос».

Мені ця класифікація здалася смішною: я був упевнений, що він імпровізує іспанські терміни. Я запитав його, чи це так.

- Зовсім ні, - відповів він з виразом задоволення. - Нові бачать великі в справі класифікації, і Хенаро, без сумніву, один з найвидатніших: якби ти спостерігав за ним уважно, ти б теж зрозумів, як нові бачать ставляться до своїх класифікацій.

Він голосно зареготав, коли я запитав його, чи не морочить чи він мене.

- І не думав ніколи дурити тебе, - сказав він, посміхаючись. - Хенаро може собі дозволити це, але не я, особливо з огляду на твоє ставлення до класифікацій. Це тільки нові бачать так неповагу до них.

Він додав, що дріб'язкові тиранчик діляться далі ще на чотири категорії. До першої належать ті, хто діє грубо і насильно. До другої - створюють нестерпну тривогу обхідним шляхом. До третьої ті, хто пригнічує, досаждая. А остання категорія вводить воїна в гнів.

- Ла Горда відноситься до власного класу, - додав він. - Вона діє мелюзговий тиранчик. Вона розриває тебе на частини і сердитий тебе. Вона навіть б'є тебе. Всім цим вона навчає тебе відчуженості.

- Це неможливо, - запротестував я.

- Ти ще не поєднав всі складові стратегії нових бачать, - сказав він. - Коли ти це зробиш, ти зрозумієш, наскільки розумно і ефективно продумана ними стратегія використання дріб'язкового тирана. Я сказав би ще, що ця стратегія дозволяє не тільки позбутися від почуття власної важливості, а й готує воїна до остаточного усвідомлення, що на шляху знання йде в рахунок тільки непогрішність.

Він сказав: те, що нові бачать мають на увазі, це смертельний маневр, при якому дріб'язковий тиран височіє немов гірська вершина, а атрибути войовничості подібні альпіністам, підіймаються на неї.

- Зазвичай у грі беруть участь тільки чотири атрибута, - продовжував він. - П'ятий - воля - відкладається до граничної реалізації, коли воїну доводиться постати, так би мовити, перед розстрілом.

- Чому це робиться?

- Тому що воля належить до іншої сфери - до сфери невідомого. Решта чотири відносяться до відомого - якраз до того, де діють дріб'язкові тирани. Насправді те, що перетворює людей в дріб'язкових тиранів, це пристрасне маніпулювання відомим.

Дон Хуан пояснив, що взаємодія всіх п'яти атрибутів войовничості здійснюється тільки сліпі, які стали вже непогрішимими воїнами і оволоділи майстерністю управління волею. Така взаємодія - це верхній маневр, який не можна здійснити на буденного людського сцені.

- Чотири атрибута - це все, що необхідно для взаємодії з гіршим з дріб'язкових тиранів, - продовжував він. - За умови, звичайно, що такий тиран знайдений. Як я вже сказав, дріб'язковий тиран - це зовнішній елемент, такий, над яким у нас немає контролю, і найсуттєвіший, мабуть, з усіх: мій благодійник любив повторювати, що воїн, наштовхнувшись на дріб'язкового тирана, це щасливець. Він розумів під цим те, що ти щасливець, якщо зустрів такого на своєму шляху, інакше доведеться вийти і пошукати його десь ще.

Він пояснив, що одним з найбільших досягнень бачать періоду конкісти була побудова, яке він називав «трифазної прогресією». Розуміючи природу людини, вони були здатні прийти до незаперечного висновку, що якщо бачать зможуть впоратися з собою перед обличчям дріб'язкових тиранів, вони будуть в силах бездоганно зустрітися з невідомим, а потім вистояти навіть у присутності незбагненного.

- Реакція середнього людини буде тією, що порядок цього побудови слід звернути, - продовжував він. - Бачить, здатний впоратися з собою в присутності невідомого, звичайно, зустріне дріб'язкового тирана належним чином. Але це не так. Це припущення і згубило багатьох чудових бачать давнини. Тепер ми знаємо це краще. Ми знаємо, що ніщо так не загартовує характер воїна, як виклик взаємодіяти з нестерпними людьми, наділеними владою. Тільки за цих умов воїни можуть придбати ту тверезість, безтурботність, які необхідні, щоб вистояти перед обличчям незбагненного.

Я люто сперечався з ним. Я сказав йому, що на мою думку, тирани можуть зробити свої жертви або безпорадними, або такими ж худобою, як вони самі. Я зазначив, що було проведено чимало досліджень з впливу фізичних і психічних тортур на їх жертви.

- Різниця якраз в тому, про що ти говориш, - зупинив він мене, - вони жертви, а не воїни. Був час, коли я відчував так само, як і ти. Я розповім тобі, що змусило мене змінитися, а поки повернемося знову до того, що я сказав щодо часу конкісти. Ті, що на той час не могли б знайти кращої грунту: іспанці були тими дріб'язковими тиранами, які відчували майстерність бачать до межі. Після такої взаємодії з завойовниками бачать отримали здатність зустрітися з чим завгодно. Їм пощастило - в той час всюди були дріб'язкові тирани.

- Після цих чудових років достатку все занадто змінилося. Дріб'язкові тирани ніколи більше не мали таких можливостей: тільки в ті часи їх влада була необмеженою. А чудовим інгредієнтом в свідомості вчиненого бачить є дріб'язковий тиран з необмеженими повноваженнями.

У наш час, на жаль, бачить доводиться йти на крайні заходи, щоб знайти гідного. Велику частину часу доводиться задовольнятися дрібнотою.

- Чи знайшов ти собі дріб'язкового тирана, дон Хуан?

- Мені пощастило: знайшовся тиран королівського гідності, хоча в той час я відчував себе, як ти - я не вважав себе щасливим.

Дон Хуан сказав, що божий суд над ним почався за п'ять тижнів до того, як він зустрів свого благодійника. Йому тоді було близько двадцяти років. Він отримав роботу на цукровому заводі в якості підсобного робітника. Він завжди був дуже сильним, тому йому не становило жодних проблем знайти роботу, що вимагає міцних м'язів. Одного разу, коли він переносив важкі мішки з цукром, підійшла якась жінка. Вона була дуже добре одягнена, і, здавалося, що вона з багатих. Їй було, мабуть, за п'ятдесят, сказав дон Хуан, і виглядала вона досить владної. Вона подивилася на дона Хуана, а потім сказала щось наглядачеві і пішла. Тоді до дону Хуану підійшов наглядач і сказав, що за деяку плату він рекомендував би його для роботи в будинку господаря. Дон Хуан відповів йому, що у нього немає грошей. Наглядач посміхнувся і сказав, що у нього буде повно грошей в день получки, він поплескав дона Хуана по спині і запевнив його, що це велика честь працювати на боса.

Дон Хуан сказав, що будучи примітивним індіанцем, який і їжу щось засовував в рот просто рукою, він не тільки повірив кожному слову, а й подумав, що добра фея торкнулася його. Він пообіцяв наглядачеві заплатити, скільки той хоче. Той назвав велику суму, яку слід виплачувати по частинах.

Відразу після цього наглядач сам відвів дона Хуана до будинку, який знаходився досить далеко за містом, і передав його там іншому наглядачеві - величезного, похмурому і брудному людині, який поставив купу питань. Він хотів знати щодо сім'ї дона Хуана. Той відповів, що у нього її немає. Людина так зрадів, що навіть посміхнувся, оголюючи гнилі зуби. Він пообіцяв дону Хуану, що вони будуть йому платити досить, так що він зможе накопичити грошей, оскільки йому не доведеться взагалі їх витрачати, тому що він буде жити і є в будинку.

Те, як ця людина засміявся, було страхітливим. Дон Хуан зрозумів, що потрібно негайно бігти. Він відправився до воріт, але людина стала на шляху з револьвером у руці. Він звів курок і приставив револьвер до живота дона Хуана. «Ти тут для того, щоб спрацюватися до кісток, - сказав він. - І, не забудь, ». Він побив дона Хуана поліцейською палицею, а потім відвів його в сторону будинку, помітивши, що змушує людей працювати без перепочинку від світанку до заходу сонця, і наказав дону Хуану викорчувати два величезних пня. Він сказав також дону Хуану, що якщо той коли-небудь ще спробує втекти або поскаржиться владі, він застрелить його, а якщо все ж дону Хуану вдасться вислизнути, він присягне в суді, що дон Хуан намагався вбити господаря. "Ти будеш працювати тут поки НЕ здохнеш, - сказав той. - тоді інший індіанець займе твоє місце так само, як ти прийшов на місце померлого індіанця ».

Дон Хуан сказав, що будинок виглядав, як фортеця, з людьми, озброєними мачете, всюди. Тому він зайнявся роботою, намагаючись не думати про свої труднощі. В кінці дня та сама людина повернувся і стусанами загнав його на кухню, тому що йому не сподобався викликає погляд дона Хуана. Він погрожував перерізати жили на його руках, якщо дон Хуан нічого очікувати йому коритися.

На кухню стара принесла їжу, але дон Хуан був так засмучений і наляканий, що не міг їсти. Стара порадила йому їсти побільше: «ти повинен бути сильним, - сказала вона, - тому що роботи не буде кінця». Вона попередила його, що людина, що виконував його роботу, помер лише за день до цього. Він був занадто слабкий, щоб працювати, і випав з вікна третього поверху.

Дон Хуан сказав, що так він працював в будинку господаря протягом трьох тижнів, і що та людина кожен день залякував його з усякого приводу. Він змушував його працювати в найбільш небезпечних умовах, робити неймовірно важку роботу під постійною загрозою ножа, револьвера або поліцейської палиці. Щодня він посилав його чистити стайню, коли там знаходилися неспокійні жеребці. На початку кожного дня дон Хуан думав, що це його останній день на землі, а виживання означало тільки те, що завтра він потрапить в той же пекло.

Кінець прискорило те, що дон Хуан попросив дозволу відлучитися на час. Приводом було те, що він повинен піти у місто, щоб заплатити доглядачеві цукрового заводу гроші, які повинен. Але його наглядач сказав йому, що дон Хуан не може відкладати свою роботу ні на хвилину, так як він по вуха в боргу за привілей працювати там. Дон Хуан зрозумів, до чого той верне: він зрозумів маневр цих людей. Вони змовилися отримувати з заводу примітивних індіанців, заганяти їх до смерті і ділити їх заробіток. Ця думка його так розлютила, що він кинувся з криком через кухню і потрапив в головний будинок. Наглядач і інші робочі були захоплені зненацька несподіванкою. Він вибіг з парадних дверей і втік, проте наглядач наздогнав його на дорозі і поранив в груди. Він залишив його помирати.

Дон Хуан сказав, що померти не було його долею: там його знайшов його благодійник і доглядав до тих пір, поки він не одужав.

- Коли я розповів своєму благодійнику всю історію, - продовжував дон Хуан, - той ледве зміг стримати своє збудження. «Цей наглядач - справжня знахідка, - сказав мій благодійник. - Він дуже хороший, щоб його втратити, тому коли-небудь тобі доведеться повернутися в той будинок ».

- Він марив від моєї удачі - знахідки такого, одного на мільйон, дріб'язкового тирана з майже необмеженою владою. Я думав, що старий збожеволів. Пройшли роки, перш ніж я повністю зрозумів, про що він говорив.

- Це одна з найбільш жахливих історій, яку я коли-небудь чув, - сказав я. - Ти дійсно повернувся в той будинок?

- Звичайно, я повернувся - через три роки. Мій благодійник мав рацію: такі дріб'язкові тирани, як цей, зустрічаються один на мільйон, і його не можна було упустити.

- Як же тобі вдалося повернутися?

- Мій благодійник розробив стратегію з використанням чотирьох атрибутів войовничості: контролю, дисципліни, терпіння і своєчасності.

Дон Хуан сказав, що його благодійник, пояснюючи йому, що він повинен робити, щоб скористатися вигодою від зустрічі з людиною-людожером, розповів йому також про те, що нові бачать вважають чотирма ступенями на шляху знання. Перший крок - це рішучість стати учнем. Після того, як учень змінить свій погляд на світ і на себе, він робить другий крок і стає воїном, тобто здатним до граничної дисципліни і контролю над собою. З третім кроком, опанувавши терпінням і своєчасністю, він стає людиною знання. Коли людина знання навчиться бачити, він робить четвертий крок і стає бачить.

Його благодійник наголосив на тому, що дон Хуан вже досить довго був на шляху знання для оволодіння мінімумом перших двох атрибутів - контролю і дисципліни. Дон Хуан зазначив, що обидва ці атрибута відносяться до внутрішнього стану. Воїн самоорганізуватися, але не в егоїстичному сенсі, а в відношенні повного і неодмінного дослідження себе.

- У той же час я був огороджений від двох інших атрибутів, - продовжував дон Хуан. - Терпіння і своєчасність - це не просто внутрішній стан. Вони знаходяться в області людини знання. Мій благодійник показав мені їх через свою стратегію.

- Чи означає це, що ти не зміг би зустрітися з дріб'язковим тираном сам по собі? - Запитав я.

- Я впевнений, що зміг би зробити це і сам, хоча завжди сумнівався в тому, що я зміг би виконати це блискуче і радістю. Мій благодійник просто насолоджувався випадком направляти це. Ідея використання дріб'язкових тиранів потрібна не тільки для вдосконалення духу воїна, а й для насолоди і щастя.

- Як може хто-небудь отримувати насолоду від чудовиська, яке ти описав?

- Він ніщо в порівнянні зі справжніми чудовиськами, з якими зустрілися нові в бачать за часів конкісти. За всіма вказівками ті бачать здійснювали з ними навіть непристойні угоди. Вони довели, що навіть найгірші тирани можуть привести в захват за умови, що сам ти - воїн.

Дон Хуан пояснив, що помилка, яку здійснюють звичайні люди при зустрічі з дріб'язковими тиранами, полягає в тому, що вони не мають стратегії відступу. Фатальний дефект полягає в тому, що середні люди приймають себе занадто серйозно. Їх дії і почуття, так само як і у дріб'язкових тиранів, всепоглинаюче. Воїни, з іншого боку, не тільки мають добре продуману стратегію, але до того ж вільні від почуття власної важливості. Їх почуття власної важливості обмежує те, що вони зрозуміли: реальність це та інтерпретація, яку ми даємо. Це знання було їх рішучим перевагою перед простуватими іспанцями.

Він сказав, що був переконаний у тому, що зможе перемогти наглядача, використовуючи єдино лише усвідомлення того, що дріб'язкові тирани беруть себе занадто серйозно, а воїни - немає. Тому, слідуючи стратегічного плану свого благодійника, дон Хуан знову отримав роботу на тому ж цукровому заводі. Ніхто не пам'ятав, що він вже працював тут в минулому. Поденники приходили на цукровий завод і йшли безслідно.

Стратегія його передбачала, що дон Хуан буде до послуг того, хто прийде за черговою жертвою. Сталося так, що та ж сама жінка прийшла і зупинила його, як це було кілька років тому. Тепер він був ще сильніше фізично.

Почалася та ж процедура, однак стратегія передбачала відмову від плати наглядачеві з самого початку. Ця людина ніколи не отримував відмову і тому сторопів. Він став погрожувати, що звільнить дона Хуана з роботи. У відповідь дон Хуан пригрозив йому, що сам піде до дому пані і розповість їй. Дон Хуан знав, що жінка, дружина власника заводу, не знала, що витворяли ці два наглядача. Він сказав наглядачеві, що знає де вона живе, оскільки працював на прилеглих плантаціях, заготовляючи цукрова тростина. Ця людина почав торгуватися, і дон Хуан зажадав від нього грошей перш, ніж він прийме пропозицію піти в будинок господаря. Наглядач здався і дав йому кілька папірців. Дон Хуан прекрасно усвідомлював, що зговірливість наглядача - це тільки хитрість, щоб змусити його йти в той будинок.

- Нарешті, той же самий наглядач привів мене знову в той же будинок, - сказав дон Хуан. - Це була старовинна садиба, власником якої була людина з цукрового заводу, багач, який або знав, що відбувається, але не цікавився цим, або був настільки байдужий, що навіть не помічав цього.

- Як ми тільки прибули туди, я побіг до хати, щоб побачити пані. Я знайшов її, кинувся на коліна і поцілував руку в знак подяки. Обидва наглядача почервоніли.

Наглядач в будинку діяв тим же чином, що і раніше, але у мене була відповідна екіпіровка для боротьби з ним: у мене були контроль, дисципліна, терпіння і своєчасність. Вийшло так, як передбачив мій благодійник. Мій контроль дозволяв мені виконувати самі ідіотські вимоги цієї людини. Що дійсно виснажує нас в таких ситуаціях, так це зітхання і ахи від почуття власної важливості. Кожен, у кого є хоч на йоту гордості, буде розірваний на частини від почуття своєї нікчемності.

Я цілком робив все, що він від мене вимагав. Я був радісний і сповнений сил і зовсім не турбувався ні про свою гордість, ні про свій страх. Я був там як бездоганний воїн: настройка духу, коли хтось зневажає тебе, називається контролем.

Дон Хуан пояснив мені, що стратегія його благодійника вимагала замість того, щоб відчувати прикрість за себе, як було у нього раніше, приступити негайно до роботи, складаючи карту сильних сторін тирана, його слабкостей і примх.

Він виявив, що найсильнішими сторонами тирана була насильницька природа його і сміливість - адже він вистрілив тоді в дона Хуана днем ??і прямо на очах безлічі свідків. Його головною слабкістю було те, що йому подобалася його служба і він не хотів наражати себе на небезпеку втратити її, тому ні в якому разі він не спробує вбити дона Хуана всередині садиби в денний час. Інший його слабкістю було те, що він був сімейним: у нього були дружина і дитина, які жили в халупі поблизу будинку.

- Зібрати всю цю інформацію, поки тебе б'ють, називається дисципліною, - сказав дон Хуан. - Ця людина була сущим дияволом - він не знав пощади. Відповідно до поглядів нових бачать, діяння вчиненого дріб'язкового тирана не можуть бути викуплені. Дон Хуан сказав, що два інших атрибута войовничості, терпіння і своєчасність, якими він ще не мав, автоматично містилися в стратегії його благодійника. Терпіння - це безпристрасне очікування: ні поспіху, ні тривоги, просто підтримання того, що повинно.

- Я плазував щодня, - продовжував дон Хуан, - іноді плачу від ударів бича, і все ж я був щасливий. Стратегія мого благодійника була тим, що дозволяло мені переходити від одного дня до іншого без ненависті, я був воїном. Я знав, що чекаю, і знав, чого чекаю. В цьому і полягає велика радість войовничості.

Він додав, що стратегія його благодійника була спрямована на те, щоб систематично переводити цю людину, знаходячи прикриття вищого порядку, так само, як це робили бачать періоду конкісти, які прикривали себе підтримкою церкви. Простий священик буває іноді більш могутнім, ніж дворянин.

Щитом дона Хуана була пані, яка найняла його на службу. Він схиляв перед нею коліна і називав святою щоразу, коли бачив. Він умовив її подарувати йому медальйон із зображенням її святого покровителя, щоб він міг молитися йому про її здоров'я і благополуччя.

- Вона мені дала такий медальйон, - продовжував дон Хуан, - і це вивело з себе наглядача. А коли я налаштував слуг молитися ночами, у нього стався майже серцевий напад. Я думаю, що тоді він і вирішив убити мене - він не міг мені дозволити діяти так далі.

Як протидія я організував службу на вервиці серед усіх слуг будинку. Господиня думала, що я роблю справи благочестивого людини.

Після цього я вже не міг спокійно спати, і я не спав більше в своєму ліжку. Щоночі я залазив на дах. Звідти я бачив цю людину, двічі шукав мене серед ночі з вбивством в очах.

Щодня він посилав мене чистити стайні, сподіваючись, що я буду розчавлений на смерть, але у мене була перегородка з міцних дощок, якої я загороджував один з кутів і ховався за нею. Цього він не знав, так як його нудило від

Коней - ще одна його слабкість, найбільш смертельна з усіх, як потім виявилося.

Дон Хуан сказав, що своєчасність - це якість, яке управляє звільненням за все, що підготовлено. Контроль, дисципліна і терпіння подібні дамбі, за якої всі зібрано. Своєчасність - шлюз цієї дамби.

Ця людина знала тільки насильство, за допомогою якого він тероризував. Якщо нейтралізувати це насильство, він ставав майже безпорадний. Дон Хуан знав, що ця людина не наважиться вбити його на очах у всього будинку, тому одного разу, в присутності інших робітників і, звичайно, на очах своєї пані, дон Хуан образив його. Він назвав його боягузом, який боїться дружини господаря.

Стратегія його благодійника закликала бути напоготові в очікуванні такого моменту, коли можна перекинути столи на дріб'язкового тирана, несподівані речі завжди так відбуваються: найнижчий з рабів несподівано дурить тирана, насміхається над ним, робить його смішним перед обличчям значних свідків, а потім тікає, не давши тирану часу на помсту.

- За мить ця людина збожеволів від люті, а я вже віддано став на коліна перед пані, - продовжував дон Хуан.

Дон Хуан сказав, що коли пані увійшла в будинок, ця людина і його друзі покликали його на задній двір, нібито для виконання якоїсь роботи. Ця людина був блідий - він побілів від гніву. По звуку його голосу дон Хуан знав, що він дійсно збирається зробити. Дон Хуан прикинувся згодним, однак замість того, щоб йти на задній двір, він побіг до стайні. Він сподівався, що коні піднімуть такий гуркіт, що господарям доведеться вийти, щоб подивитися, в чому справа. Він знав, що в цьому випадку та людина не наважиться вбити його: це було б чути, а страх того людини втратити службу був занадто обеззброює. Дон Хуан знав також, що він не увійде до коней, якщо його не вивести зовсім з себе.

- Я заскочив в стійло до найбільш дикого жеребця, - сказав дон Хуан, - а дріб'язковий тиран, засліплений гнівом, вийняв ніж і заскочив за мною. Я негайно зник за перегородкою. Кінь брикнув його разок, і на цьому все скінчилося.

Я провів шість місяців у цьому будинку і за цей час вивчив на своєму досвіді чотири атрибута войовничості. Завдяки їм я досяг успіху. Жодного разу я не пошкодував себе і не заплакав від почуття ображеної гідності. Я був веселий і безтурботний мій контроль і дисципліна були так само гострі, як завжди, і у мене були особисті свідчення того, що терпіння і своєчасність роблять для бездоганних воїнів. І я ні разу не побажав смерті цієї людини.

Мій благодійник пояснив мені щось дуже цікаве. Терпіння означає утримання в дусі того, про що воїн знає, що це справедливо. Це не означає, що воїн ходить навколо, будуючи злісні інтриги або плануючи звести старі рахунки. Терпіння - це щось незалежне. Коли воїн знайшов контроль, дисципліну і своєчасність, тоді терпіння забезпечує те, що має статися з тим, хто цього заслуговує.

- Чи буває так, що дріб'язкові тирани виграють і вбивають воїна, що зіткнувся з ними? - Запитав я.

- Звичайно. Були часи, коли воїни гинули, як мухи, - на початку конкісти. Їх ряди порідшали. Дріб'язкові тирани могли будь-якого надати смерті за примхою. Під дією такого роду тиску бачать досягли найтонших станів.

Дон Хуан сказав, що це був час, коли залишилися в живих бачать повинні були доводити себе до межі, щоб знайти нові шляхи.

- Нові бачать використовували дріб'язкових тиранів, - сказав дон Хуан, пильно дивлячись на мене, - не тільки для того, щоб звільнитися від почуття власної важливості, а й для виконання складного маневру - виведення себе з цього світу. Ти зрозумієш цей маневр в міру того, як ми будемо просуватися в обговоренні мистецтва свідомості та управління ім.

Я сказав дону Хуану, що хотів би знати, чи можуть в наш час дріб'язкові тирани, яких він називає «дрібноту», перемогти все ж воїна.

- У всі часи, - відповів він. - Наслідки, звичайно, не настільки страшні, як в ті далекі часи. Зараз очевидно, що воїни мають шанс впоратися або врятуватися і повернутися пізніше. Але є й інша сторона цієї проблеми: бути переможеним «дрібноту» не смертельно, але руйнівно. Ступінь смертності, фігурально кажучи, майже так само велика. Під цим я маю на увазі, що воїн, який помер під дією мелюзгового тиранчик, роздавлений в буквальному сенсі слова своїм власною поразкою і безглуздістю. Це і означає для мене «високу смертність».

- Як ти визначаєш поразку?

- Кожен, хто приєднується до дріб'язковим тиранам, зазнав поразки. Діяти в гніві, без контролю і дисципліни, не мати терпіння - це означає зазнати поразки.

- Що трапляється після того, як воїн зазнав поразки?

- Він або перебудовується, або залишає пошук знання і приєднується до лав дріб'язкових тиранів в звичайному житті.




 Карлос Кастанеда |  вогонь зсередини |  світло свідомості |  перше розуміння |  неорганічні істоти |  точка зборки |  Зрушення в нижні області |  Великі діапазони еманацій |  Положення точки збірки |  нагваль Хуліан |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати