Головна

Тема 2. КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА ЗДОРОВ'Я НАСЕЛЕННЯ. МЕДИКО-СОЦІАЛЬНІ АСПЕКТИ Демографії. ЗАХВОРЮВАНІСТЬ НАСЕЛЕННЯ.

  1.  III. Стан вашого здоров'я
  2.  IV. Психологічні аспекти лідерства та керівництва.
  3.  VI. Підсумок заняття і оцінка роботи дітей.
  4.  VI. ПОЛІТИЧНІ ВІДНОСИНИ І ПРОЦЕСИ - ІСТОРИЧНИЙ І СУЧАСНИЙ АСПЕКТИ.
  5.  VII. Малозабезпечені верстви населення.
  6.  VIII. Соціально-психологічні аспекти управлінської діяльності.
  7.  X. Вимоги до дошкільним освітнім організаціям і групам для дітей з обмеженими можливостями здоров'я

мета: Студенти повинні знати методологію розрахунку, аналізу і оцінки здоров'я населення, медико-демографічної ситуації, захворюваності населення

Традиційно під комплексною оцінкою здоров'я населення розуміють сукупність кількісних показників, що характеризують демографічні процеси, захворюваність, фізичний розвиток і інвалідність.

Методологічним прийомом, використовуваним в оцінці стану здоров'я населення, є використання різних джерел інформації, що розробляються в рамках статистичної звітності.

Основна проблема полягає у виборі єдиного показника, який би досить повно відображав різні сторони такого багатогранного явища, як здоров'я. В даний час ще не розроблені методи кількісної оцінки здоров'я в цілому, про нього судять лише по окремим його характеристикам. До них відносяться дані про середню тривалість життя, смертність, захворюваність, фізичний розвиток населення і ін.

Середня тривалість життя - Інтегральний показник, певною мірою показує узагальнене стан здоров'я людей, залежне від впливу багатьох чинників.

Методика розрахунку середньої тривалості життя включає кількість живуть і померлих людей в певні проміжки часу. Кількість людей, що живуть задається рівнем народжуваності, а кількість померлих людей відбивається в показниках смертності населення.

під фізичним розвитком розуміють сукупність морфологічних і функціональних ознак організму, що дозволяють опереліть запас його фізичних сил, витривалість і працездатність. Оцінка фізичного розвитку проводиться в період медичних оглядів, під час лікарського прийому. Інвалідність населення. Показник первинної інвалідності - відношення числа вперше визнаних інвалідами до середньорічної чисельності населення, виражене у відсотках.

Демографія (Від грец. demos - Народ) - наука про народонаселення в його суспільному розвитку. Демографічна статистика (статистика населення) відома з найдавніших часів, коли задовго до нашої ери проводився облік населення в древніх Єгипті, Вавилоні, Китаї, Римі та інших країнах.

медична демографія - Це наука, яка вивчає вплив медико-соціальних чинників на процеси механічного і природного руху населення і розробляється рекомендації щодо поліпшення показників здоров'я населення. Показники демографічної статистики широко використовуються при оцінці здоров'я населення та закономірностей відтворення; поточному та перспективному плануванні, розміщенні і прогнозуванні мережі і кадрів охорони здоров'я на основі чисельності та структури населення; оцінці ефективності медико-соціальних заходів; обгрунтуванні фінансування охорони здоров'я.

Демографія вивчає статику (Кількісний і якісний склад населення), динаміку - Рух населення: механічне (Міграція) і природне (Відтворення).

Статика характеризує населення на даний момент часу: чисельність, розміщення, розподіл за статтю, віком, національної приналежності, соціальним і професійним групам і іншими ознаками, облік яких здійснюється за допомогою періодично проводяться переписів населення. Як правило, перепис населення проводиться раз в десять років. Основними вимогами до перепису населення є: загальність, наявність програми і її єдність, облік ознак кожної окремої людини, збір відомостей безпосередньо у населення, експедиційний метод, одномоментність, централізація, автоматизована обробка даних, поєднання суцільного обліку даних з додатковим вибірковим, дотримання таємниці перепису.

Статево-віковий склад має значення для характеристики стану здоров'я і відтворення населення. Переважання тих чи інших вікових і статевих груп у структурі населення визначає рівень смертності, народжуваності, причини смерті, питома вага осіб працездатного і непрацездатного віку, середню тривалість майбутнього життя. Тип вікової структури населення визначається порівнянням питомої ваги дітей від 0 до 14 років з часткою населення у віці 50 років і старше. Превалювання у віковій структурі населення осіб до 14 років свідчить про прогресивному типі населення. Переважання старших вікових груп над особами від 0 до 14 років характеризує регресивний тип населення. Рівне співвідношення між віковими групами осіб до 14 років і осіб 50 років і старше свідчить про стаціонарному типі населення.

процес постаріння населення, що виражається в зростанні частки літніх людей, викликаний зниженням народжуваності і зростанням тривалості життя і спостерігається сьогодні практично повсюдно. Індикатором похилого віку, на думку ВООЗ, обраний вік 65 років. За шкалою старіння ООН, якщо частка осіб у віці 65 років і старше: нижче 4% - молоде населення; 4-7% - населення на порозі старіння; 7% і вище - старе населення. Згідно з міжнародними оцінками, Казахстан входить в число країн з прискореними темпами процесу старіння населення (25% літніх людей до 2050 р).

Середня тривалість майбутнього життя - гіпотетичне число років, яке належить прожити даному поколінню народжених або числу однолітків певного віку за умови, що на всьому протязі їх життя смертність в кожній віковій групі буде такою ж, якою вона була в тому році, для якого проводилось обчислення. У Казахстані спостерігається значна диспропорція в середній тривалості життя чоловіків і жінок.

міграція населення - Це переміщення населення всередині кордонів адміністративної території (внутрішня міграція) або за її межі (еміграції, імміграція). Міграційні процеси можуть бути представлені в наступних формах: індивідуальний або масовий переїзд; організований або неорганізований (стихійний) переїзд; безповоротна і тимчасова і поворотна зміна постійного місця проживання; сезонна міграція (переміщення в певні часи роки, як правило, влітку); маятникова міграція (регулярні поїздки до місця роботи або навчання з іншого населеного пункту).

Природний рух населення - Це сукупність таких демографічних явищ, як народжуваність, смертність, природний приріст населення, шлюби і розлучення.

показник народжуваності розраховується шляхом відносини числа народжених живими за календарний рік до середньорічної чисельності населення, помножена на 1000.

За визначенням ВООЗ, живорождением є повне вигнання або витяг продукту зачаття з організму матері незалежно від тривалості вагітності, причому плід після такого відділення дихає або виявляє такі ознаки життя, як серцебиття, пульсація пуповини або проявляє довільні рухи мускулатури. життєздатним вважається плід, народжений на будь-якому терміні вагітності. мертвонародження є смерть продукту зачаття до його повного вигнання або вилучення з організму матері незалежно від тривалості вагітності.

Для поглибленої характеристики народжуваності використовуються спеціальні показники. показник плодючості, Який визначається відношенням числа народжених живими за рік до числа жінок дітородного віку (15-49 років), помноженим на 1000. Повіковий показники народжуваності можуть бути отримані і за іншими віковими групами жінок. Також розраховується показники шлюбної народжуваності по відношенню до жінок, які перебувають у шлюбі, і позашлюбного народжуваності.

показник смертності розраховується як відношення числа померлих за рік до середньорічної чисельності населення, помножена на 1000. При аналізі смертності, поряд із загальним показником, розраховують спеціальні показники, наприклад з урахуванням віку, статі, професії і т. д., обчислення яких проводиться як відношення числа померлих певного віку (або статі, професії) за рік до середньорічної чисельності населення цього віку (або статі, професії), помножене на 1000. в даний час в структурі причин смерті населення економічно розвинених переважають захворювання системи кровообігу, злоякісні новоутворення, травми.

Дитяча смертність, за визначенням ЮНІСЕФ, характеризує добробут дитячого населення і розраховується як відношення числа дітей у віці від 1 року до 5 років, які померли за рік, до народжених живими, помножена на 1000. Основними причинами дитячої смертності є: хвороби органів дихання та інфекційні хвороби , серед яких лідирують кишкові інфекції, сепсис і менінгіти. Встановлено взаємозв'язок дитячої смертності з порушеннями харчування, на анемії, раннім припиненням або відсутністю грудного вигодовування. Вагомий внесок вносять нещасні випадки - ДТП, опіки, падіння. У більшості випадків жертвами нещасних випадків стають хлопчики. У сільській місцевості зафіксовано вищий показник смертельних випадків в цьому віковому періоді.

Дитяча смертність розглядається як індикатор і оперативний критерій оцінки соціального благополуччя населення, рівня і якості медико-соціальної допомоги, ефективності роботи акушерсько-гінекологічної та педіатричної служби. Показник малюкової смертності розраховується як відношення числа дітей, померлих на першому році життя в даному календарному році, до народжених живими цього року, помножена на 1000). При виражених коливаннях показників народжуваності виробляються більш точні розрахунки з урахуванням народжених в попередньому році: ставлення числа дітей, померлих на першому році життя, до суми 2/3 народжених живими цього року і 1/3 народжених живими в попередньому році, помножена на 1000.

Причини дитячої смертності в Республіці Казахстан: стани, що виникають у перинатальному періоді; вроджені аномалії; хвороби органів дихання; нещасні випадки, отруєння і травми; інфекційні та паразитарні хвороби. Для оцінки рівня дитячої смертності в різні періоди життя дитини розраховують показники перинатальної, неонатальної, ранньої неонатальної, пізньої неонатальної, постнеонатальной смертності.

Природний приріст - різницю між показниками народжуваності та смертності на 1000 населення. Оцінюється позитивним, коли народжуваність вище смертності; негативним, коли смертність вища народжуваності; і нульовим. У разі, коли зростання показників смертності відбувається на тлі зниження показників народжуваності говорять про процес депопуляції або «демографічний перехресті».

захворюваність - Поширеність захворювань серед населення.

Первинна захворюваність (власне захворюваність, захворюваність за даними обертаності) - Частота нових, ніде раніше не врахованих і вперше в даному календарному році виявлених серед населення захворювань.

Загальна захворюваність (хворобливість, поширеність) - Частота всіх наявних серед населення захворювань, як вперше виявлених в даному календарному році, так і зареєстрованих в попередні роки, з приводу яких хворий знову звернувся за медичною допомогою в даному році.

Справжня захворюваність (вичерпана захворюваність) - Це обертаність плюс захворюваність на медичні огляди мінус, що не підтвердилися діагнози на медичні огляди. Рівень істинної захворюваності встановити дуже складно

Патологічна ураженість (захворюваність за даними поглиблених медичних оглядів) - Поширеність захворювань і патологічних (морфологічних і функціональних) відхилень серед обстежених осіб.

З метою уніфікації діагнозів хвороб і причин смерті, їх статистичного обліку, внутрішньої і міжнародної порівнянності рівнів поширеності, створення інформаційних баз даних розроблена Міжнародна класифікація, яка періодично переглядається і доповнюється. На 43-й міжнародній конференції ВООЗ в 1996 р затверджено Х перегляд Міжнародної статистичної класифікації хвороб і проблем, пов'язаних зі здоров'ям (скорочено МКБ-10). На основі об'єднання захворювань із загальною етіологією, патогенезом і локалізацією, сформований 21 клас з літерними позначення. Кожен клас містить по 100 груп хвороб, що складаються з тризначних рубрик, з яких перша літерна і 2 цифрові.

Провідні рангові місця в структурі первинної захворюваності населення Казахстану займають класи хвороб органів дихання, шкіри та підшкірної клітковини, травми і отруєння, сечостатевої системи, органів травлення; загальної захворюваності - органів дихання, органів травлення, сечостатевої системи, системи кровообігу, ока та його придатків.

Відомості про захворюваність населення дозволяють визначити рівні та структуру поширення захворювань серед населення, встановити фактори ризику, обґрунтувати та оцінити ефективність впровадження лікувально-профілактичних заходів. Вони необхідні органам і організаціям охорони здоров'я для оперативного керівництва, поточного і перспективного планування, вдосконалення системи охорони здоров'я в цілому і окремих установ

Вивчення захворюваності проводиться за загальноприйнятою схемою статистичних досліджень і суворій послідовності етапів. Для оцінки захворюваності населення використовуються показники, розраховані як відношення кількості захворювань до середньорічної чисельності груп населення на 1000, 10000, 100000. Для виявлення причинно-наслідкових зв'язків в захворюваності необхідно враховувати склад населення (за статтю, віком, сімейним станом, соціальним статусом і т. Д.

Як і в багатьох статистичних дослідженнях методами вивчення захворюваності є суцільний і вибірковий. Вибір методу вивчення захворюваності населення на окремій території чи окремих його груп визначається метою і завданнями дослідження. Орієнтовні відомості про рівні, структуру і динаміку захворюваності можна отримати зі звітів лікувально-профілактичних установ і звітів органів управління, що використовують суцільний метод. Поглиблене виявлення закономірностей захворюваності і причинно-наслідкових зв'язків можливо при вибірковому методі шляхом викопіювання необхідних даних на підставі первинних облікових документів.

При оцінці рівня, структури і динаміки захворюваності населення та окремих його груп рекомендується проводити порівняння з показниками по республіці, області, району, міста.

До основних методів вивчення захворюваності відносяться:

- За даними обертаності в лікувально-профілактичні організації,

- За даними про причини смерті (Лікарське свідоцтво про смерть (106 / у),

- За даними медичного огляду (Карта обліку профілактичних оглядів (131 / у).

Інформація про захворюваність населення, отримана з кожного джерела, не є вичерпною, а залежить від комплексу чинників. Кожен з джерел вивчення захворюваності населення має не тільки притаманні їй гідності, а й деякі недоліки.

Таким чином, лише узагальнивши дані всіх трьох методів можна визначити ісчерпавшей (справжню) захворюваність - Загальну захворюваність за зверненнями, доповнену випадками захворювань, виявлених при медичних оглядах, і даними з причин смерті.

Додатково до перерахованих методів вивчення здоров'я і захворюваності використовується метод опитування (анкетування або інтерв'ювання). Анкетне опитування рекомендується використовувати на першому етапі масового обстеження населення (скринінгу) для виявлення деяких захворювань, наприклад ішемічної хвороби серця, і формувати групи підвищеного ризику захворювань.

Кожне захворювання підлягає обов'язковій реєстрації відповідно до встановлених вимог до обліку та звітності. Реєстрація захворюваності за даними обертаності проводиться в залежності від місця звернення пацієнта по медичну допомогу:

- В амбулаторно-поліклінічної організації: Медична карта амбулаторного хворого (025 / о), Статистичний талон для реєстрації заключних (уточнених) діагнозів (025 / 2у), Статистична карта амбулаторного пацієнта (025-05 / у).

- В стаціонарі: Медична карта стаціонарного хворого (003 / о), Статистична карта вибулого із стаціонару (066 / у),

- В диспансері: Медична карта хворого венеричним захворюванням (065 / у), Медична карта хворого грибковим захворюванням (065 / 1У), Медична карта хворого на туберкульоз (081 / у),

- В швидкої медичної допомоги: Карта виклику швидкої і невідкладної медичної допомоги (110 / у), Супровідний лист станції швидкої медичної допомоги (114 / у).

Крім загальноприйнятої реєстрації випадків захворювання ряд хвороб вимагає спеціального обліку, який пов'язаний з певними причинами:

- Інфекційна захворюваність, яка вимагає проведення протиепідемічних заходів. Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення (058 / о) направляється в центр санітарно-епідеміологічного нагляду в протягом 12 годин і реєструється в Журналі обліку інфекційних захворювань (060 / у). На основі записів у цьому журналі складаються звіти про рух інфекційних захворювань;

- Захворюваність найважливішими неепідеміческая захворюваннями дає інформацію про деякі соціально-значущих хворобах, при виявленні яких заповнюється Повідомлення про хворого з вперше в житті встановленим діагнозом активного туберкульозу, інфекцій, що передаються переважно статевим шляхом, трихофітії, мікроспорії, фавуса, корости, трахоми, психічного захворювання (089 / у); Повідомлення про хворого з вперше в житті встановленим діагнозом раку або іншого злоякісного новоутворення (090 / у); Повідомлення про хворого з вперше в житті встановленим діагнозом наркоманії (091 / у);

- Захворюваність з тимчасовою втратою працездатності надає можливість вивчити хвороби, які стали причиною невиходу на роботу і визначити економічних витрат.

Ілюстративний матеріал: 20 слайдів в програмі «Rower Point».

література:

1. Дев'ятко В. Н., Ісаєв Д. С., Абилкасімов Е. А. Основи соціальної медицини в охороні здоров'я матері і дитини. - Алмати, 2002. - 299 с.

2. Ісаєв Д. С., Бейсембекова Г. К. Проблеми репродуктивного здоров'я в сучасних умовах. - Алмати, 1995. - 129 с.

3. Лісіцин Ю. П. Громадське здоров'я та охорона здоров'я: Підручник. - 2-е изд., Перераб. і доп. - ГЕОТАР-Медіа, 2007. - 512 с.

4. Сакбаев О. С., Вагнер А. В. Удосконалення методології вивчення і оцінки здоров'я населення. - Алмати, 1995. - 364 с.

5. Юр'єв В. К., Куценко Г. І. Громадське здоров'я та охорону здоров'я. - С.-Петербург, 2000.- 914 с.

Контрольні питання:

1. Перерахуйте інтегральні показники здоров'я.

2. Що вивчає медична демографія?

3. Що включає природний рух населення?

4. Вкажіть структуру смертності населення.

5. Назвіть причини дитячої смертності.

6. Перерахуйте основні види захворюваності населення.

7. Як обчислюються показники загальної та первинної захворюваності?

8. Якими методами вивчається захворюваність населення?

9. Назвіть переваги і недоліки методів вивчення захворюваності.

10. У чому призначення Міжнародної класифікації хвороб і проблем, пов'язаних зі здоров'ям?




 Відомості про викладачів кафедри |  Вступ |  Розподіл годин дисципліни |  Завдання для самостійної роботи студентів |  оцінка компетенції |  Знання - максимально 100 балів |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати