Головна

Комерційний ризик - фінансова категорія

  1.  IV. Мовний знак як лінгвістична категорія.
  2.  АНТІСООТВЕТСТВІЙ МІЖ КАТЕГОРІЯМИ
  3.  апаратна категорія
  4.  Ведущіміобщепедагогіческімі категоріямікоррекціонной педагогіки є навчання, виховання, розвиток.
  5.  Вид як несловоізменітельная категорія. Двувідовие дієслова.
  6.  Питання 1. Фінансова мікросередовище підприємництва
  7.  Питання 1. Фінансова мікросередовище підприємництва.

Я думаю, що читачеві буде цікаво «заглянути» в кабінет психоаналітика і побачити, що там відбувається. Моя пацієнтка - ефектна, прекрасно складена брюнетка 44-х років, одна із співвласників і керівників приватної фірми. Спочатку причина її звернення до мене була сформульовано гранично просто: вона недавно прочитала книгу Еріка Берна, ще щось про психоаналізі, але не задовольнилася цим і хотіла б «знайти істину». У процесі першої зустрічі вона також зазначила, що є речі, яких вона не приймає в психоаналізі, зокрема, всілякі дурниці про секс, Едіповому комплексі і т. Д. Вона заміжня, у неї двоє дорослих дітей (син і дочка), які живуть окремо (вона особливо акцентувала: «Я зробила все, щоб вони жили окремо!»). Її батько помер близько 20 років тому, мати жива.

У процесі подальших сесій проблеми пацієнтки придбали більш чіткі обриси: періодичні стану депресії, страх, що її в чомусь звинуватять, що всі навколишні чоловіки (включаючи сина) думають, що вона їх спокушає (але їй «взагалі нікого не можна спокушати»), незадоволеність шлюбом і своїм сексуальним життям, труднощі у встановленні контактів (особливо - з жінками), відраза до косметики і ряду інших атрибутів жіночності (включаючи кільця, сережки, спідниці), відчуття, що «всередині неї є якась червоточина», що в 15 років вона, як ніби, «втратила жвавість» і «тіло стало не її». Характерні фрази: «Мені потрібно не тільки робити вигляд, що я не хочу подобатися чоловікам, а діяти так, щоб дійсно їм не подобатися». «Я не можу сказати, що в брюках я себе відчуваю менше жінкою, але плаття до чогось зобов'язує». «Мені так неприємно, що це моя мати мене народила, я ненавиджу себе за те, що смоктала її груди!» «Я не можу любити!»

При величезній різноманітності матеріалу 153-х сесій, практично на кожній пацієнтка, так чи інакше, звертається до гранично ідеалізованому образу батька: «У нього були уявлення про чесноти, і я - на його думку - не можу їх порушити, хоча б тому, що я - його дочка, його частина, він не сприймав мене, як самостійну особистість ». «Моїй заповітною мрією було: померти разом з татом». «Він був такий чесний, правильний, не те, що я ... [А Ви?] Я брудна, порочна ... [Так?] Знаєте, ким би я хотіла бути? [Ким?] Помийну кішкою. Знайти смердючу риб'ячу голову в брудному баку, і гризти її ... Бути самою собою ... »

Образ батька був завжди инцестуозную пофарбованим, але пацієнтка протягом тривалого (майже дворічного) періоду жодного разу не озвучила це почуття. Природно, що не говорив про це і я. Кілька разів вона задавалася питанням: «А навіщо я взагалі до Вас ходжу?» Я повертав їй питання: «Дійсно, навіщо?» Відповіддю, як правило, було: «Я не знаю. Але чомусь мені це потрібно ».

В її перенесення я - теж батько, і періодично вона поводиться соблазняюще, але набагато частіше - її ставлення до мене забарвлене ретельно приховуваних агресією. Кожна наша зустріч починається з її бажання «не говорити ні про що», і мені весь час доводиться стимулювати її вербальну активність.

До описуваного нижче періоду ми працюємо з нею вже три роки, при цьому в зв'язку з її частими відрядженнями і поїздками - аналітичний сеттінг сильно варіює: від однієї-двох сесій на місяць до п'яти на тиждень.

І тепер дві сесії. Спочатку 151 (позачергова, в денний час).

П .: Я йшла і лаялася: яке незручне час!

А .: Чому було не обговорити це в минулий раз?

П .: Я думала, Вам так зручніше.

А .: Ми домовлялися все обговорювати ...

П .: Хо-ро-шо ... я пам'ятаю ... Ну ось ... Я все сказала ...

А .: Попереду - ще годину.

П .: ... Що це за свічка у вас в шафі?

А .: Подарунок.

П .: Щоб Ви не згасли?

А .: Чому така асоціація?

П .: А є інші?

А .: Маса.

П .: Так? Але я відчуваю так ... Вгасання, смерть, страх.

А .: Чогось боїтеся?

П .: Згасання, смерті.

А .: А хто не боїться?

П .: Раніше я думала, всі бояться, а зараз немає. Це пов'язано з заздрістю і жадібністю. Щедрий - не боїться.

А .: А ви?

П .: Цей страх різний. Коли я раніше думала про тата ... - Як це буде? Зараз думаю: як мої діти будуть говорити? І чи будуть?

А .: Сумніваєтеся?

П .: Ні. Будуть.

А .: Що?

П .: Не знаю ... У мене щось змінилося. Я зараз по-іншому відчуваю ... тата. Це час ближче, і моє. Раніше думала, як ніби це було з кимось іншим. А тепер розумію - зі мною. І, коли я дивлюся на свої дитячі фото, виникає почуття впізнавання. І дуже приємне ... Виникло відчуття, що Ви мене вивчаєте (підводиться на кушетці і озирається).

А .: Навіщо?

П .: Щоб відібрати?

А .: Що?

П .: Щось ...

А .: Я вже робив так?

П .: Ні. Але почуття таке є.

А .: Ми вже говорили про це: я - не вивчати, ми - разом досліджуємо і намагаємося зрозуміти, і тільки в ваших інтересах, і тільки те, що Ви хочете.

П .: Але я не повинна довірятися. Інакше можуть вкрасти ... Є якісь цінності, про які не підозрюєш ... Знаєте, як старенька: продає картину задешево, а оцінювач знає, що вона дорога, але вигляду не подає, і тут бабуся здогадується ...

А .: Я можу підтвердити, що ця «картина» - ваша, і вона - безцінна. Все, що я здатний зробити, це тільки направити на неї світло, звернути увагу на можливе прочитання сюжету або деталі, яких Ви, можливо, не помічали.

П .: Але це ще й небезпечно.

А .: Що?

П .: Говорити про себе.

А .: Чому?

П .: ... Щось відкриєш, а воно вибухне ...

А .: Що - воно? (Цей моє запитання, можливо, був зайвий, так як пацієнтка сама продовжує ланцюг асоціацій).

П .: ... Або вийде і не повернеться.

А .: А може бути варто випустити? Нехай виходить.

П .: Це не-мож-ли-во ... Про себе можна говорити.

А .: А про кого ми говоримо?

П .: А-а-х ... го-во-рим, але якось не так ...

А .: А як треба?

П .: Усередині мене нічого немає. Як в «Масці Червоної Смерті» ... І годинник ебенового дерева ... Я не те кажу, але ... У мене відчуття, що я ... - десь, і до мене підходить чоловік, і щось там починає ... А я відразу: немає!

А .: Як це можна було б пов'язати: під маскою нічого немає і чоловікові: немає?

П .: Так, щось є ...

А .: Ви - в масці?

П .: Звичайно!

А .: А якщо знімете?

П .: Всі помруть...

А .: Під маскою щось жахливе?

П .: Так. Все ... Точніше - я помру, і всі помруть для мене ...

А .: Те, до чого підходить чоловік, і де - нічого немає. Це хто?

П .: Жінка, природно.

А .: А він може її знайти?

П .: Ні звичайно. Мене навіть дивує, що він її сподівається знайти!

А .: А якщо він її знайде?

П .: Це якийсь ... м-м-м, питання ...

А .: Який?

П .: Безглуздий. Це все одно, що сподіватися виграти в лотерею. Думати: а раптом я виграю? Цю ймовірність можна розрахувати, але вона не має ніякого значення ... Я ніколи не грала, і не вірю в виграші ...

А .: Ми говоримо про чоловіка?

П .: Так.

А .: І щоб виграти, тобто - знайти жінку, йому повинно сильно повезти? Значить, вона там все-таки є?

П .: Мені стало якось не по собі ... Неначе Ви зазіхаєте ...

А .: На жінку або на ідею ..., що її там немає?

П .: І на те, і на інше. І ми з Вами змагаємося ...

А .: За що?

П .: За щось важливе для нас обох. Але воно - голько одне. Неподільне.

А .: Якщо Ви скажете - за що (мисопернічаем), я віддам це Вам. Усе.

П .: Я не знаю що? Але ... ви - не віддасте.

А .: Але, хоча б приблизно, що?

П .: Це пов'язано ... пов'язано ... пов'язано з ... пре-юсходством.

А .: Перевагою ... І чомусь ще, чому це так болісно? Чому Ви нікому не хочете це віддати?

П .: Біль ... Біль ... У-у, як дивно Ви гово-жте. Не знаю ... Не знаю ... Якось ... Як-то ... Коли хтось до мене наближається - це замах на мою біль ...

А .: Я не хочу заподіяти Вам біль ... Ми можемо змінити тему ...

П .: ... Тут є щось образливе ... Він зазіхає ..., не бачачи цю біль ...

А .: Хто він?

П .: ... (без відповіді)

А .: Ми почали зі спроб флірту з боку якогось чоловіка, і прийшли якимось чином до того, що він робить замах на вашу біль ... Ваша сексуальність, ваша жіночність - це щось хворобливе?

П .: Так ... І це великий секрет ... Як в оповіданні, пам'ятайте: хлопчик пропонує дівчинці покататися на велосипеді, а вона - не вміє, але каже: «Я не хочу» ... - Навіщо про це говорити? ...

А .: Ви хочете сказати, що жінка з більш ніж 20-річним подружнім стажем і мати двох дітей, не вміє ... «кататися на велосипеді»?

П .: Х-м ...

А .: Що Ви не вмієте?

П .: Припустимо ... Не знаю ... Я б ніколи не змогла вступити в сексуальні відносини з людиною, яка мені подобається ...

А .: Звідки така заборона?

П .: Не знаю ... Вважається, що я - вірна дружина і люблю чоловіка. Хоча він мені і не подобається. Але якщо мені чоловік подобається ... це - просто неможливо ...

А .: Неможливо ...

П .: Раптом прийшла думка: а про кого це я взагалі кажу? - Немає ніякого конкретного чоловіки.

А .: Дійсно, про кого?

П .: Не знаю. Якийсь наближення до неможливості ...

А .: Дуже цікавий вислів: «наближення до неможливості».

П .: Так. Гіпотетично ..., якби це було ..., це - неможливо ... Я подумала про батька, але це не батько ... Я пам'ятаю, що змагалася з мамою, за любов ..., але тілесно - немає.

А .: Мені чомусь знову прийшла в голову ваша фраза про «велосипеді» ...

П .: Це про секс?

А .: Може бути.

П .: Тоді так. Ви маєте рацію.

А .: У чому?

П .: Я як би забороняю собі ...,

А .: Що?

П .: Отримувати задоволення від сексу ...

А .: Чому?

П .: Як тільки за мною починають доглядати, у мене виникає моторошне відчуття нудьги ... Раптом згадала, як я ходила з татом на футбол. Він був пристрасний уболівальник. Але сам футбол - це така нудьга. Але я завжди погоджувалася з ним піти ... Мама не ходила ...

А. : Тільки Ви і він?

П .: Так ... Я розумію ... Але я не згодна, що це якось пов'язано: секс і нудьга.

А .: Хіба я сказав, що це пов'язано?

П .: Ні, не говорили, але це так ..., малося на увазі ...

А .: Щось в цьому є: ваші відчуття на футболі дійсно схожі з відношенням до сексу: тато пристрасний, а Вам нудно, і з чоловіками потім - те ж саме ...

П .: Так. Пристрасть - це не любов. Любов - це інше ... І взагалі, можна жити без сексу ...

А .: Можна, можливо.

П .: Хоча, щось там є. А любов - це тиха спокійна бесіда.

А .: Тоді ми з Вами - справжнісінькі коханці.

П .: Так. (Сміється). Хоча ні! Любов - це ще й образа.

А .: Любов - це образа. Пристрасть - це нудьга ... Так незвично.

П .: (Зітхає).

А .: У мене раптом з'явилося таке відчуття злості до Вас (я завжди озвучую виникнення у мене незвичайних почуттів і намагаюся довіряти своєму несвідомому). Злість поганий порадник, і я не можу поки пояснити - чому? Але щось Ви зробили таке ...

П .: Позбавила чогось чоловіка ...

А .: Чого?

П .: І себе ... Так, я шкідлива, з дитинства. Ось візьму, і зроблю собі погано ...

А .: І що?

П .: Ось вони будуть тоді знати!

А .: Що вони будуть знати?

П .: Які вони погані, що треба їх покарати!

А .: Кого покарати?

П .: Всіх. Якщо мені буде погано, і їм всім бу-зет погано.

А .: Перехожому у нас під вікном - теж?

П .: Ні. Йому немає.

А .: А кому?

П .: Тим, хто зі мною ...

А .: Я чогось не розумію: Ви робите собі шохо, щоб стало боляче тим, хто Вас любить?

П .: Вони погано люблять! Вони не розуміють, не цінують, а треба, щоб вони оцінили ...

А .: Як це можна дізнатися?

П .: Якщо я зроблю собі боляче, вони спохва-ятся, і зрозуміють, що вони мене люблять. Це прими-Івно, але вірно.

А .: Ви їм начебто мстите?

П .: Ну так! Тут така ситуація: наприклад, че-Овеков знає, як треба, а інший йому радить - неправильно, але потрібно зробити так, як він радить, аже знаючи, що - неправильно ...

А .: Навіщо?

П .: Дуже важливо, щоб людина побачила, що н неправий. Це пов'язано з перевагою. Його ужно усувати. Щоб інший побачив: він - ичто!

А .: І ось Ви довели ... Що далі?

П .: Оніменявсе одно не люблять ... Батьки ... І я мщу!

А .: Ви думаєте це можливо, наприклад, по відношенню до батька?

П .: ... (Мовчання).

А .: На жаль, наш час минув.

П .: А у мене після вашої фрази тут же з'явилося відчуття: немає, я доведу, що це можливо (скоромовкою)!

А .: Якби для цього потрібно було помститися ще двом-трьом людям або «помітити» ще 2 3 роки, я б сказав: мстите інтенсивніше. Але те почуття, яке Ви відчуваєте - воно неосяжне. І батька - вже немає.

П .: І що?

А .: Я не знаю.

П .: Просто забути?

А .: Якби це було можливо, я був би безробітним.

П .: І що тоді залишається?

А .: Не знаю.

П .: Знаєте! Ви хочете сказати: «Пробачити!»

А .: Теж малоймовірно.

П .: Що ж. Не думаю ... У мене зараз відчуття, що я говорю з татом в той момент, коли померла мати ... (я знаю, що мати пацієнтки жива, а батько помер, але я навмисне пропускаю цю помилку, яка скоро розкриється сама) .

А .: І що?

П .: Я згадую ... Але як це пов'язати? ... Я не думаю, що я тужила про бабусю ...

А .: Ви говорите про матір батька?

П .: Ну так!

А .: Але Ви сказали просто: «... коли померла мати».

П .: Так? .. Так, я так сказала ...

А .: Ви хотіли її смерті?

П .: Зараз здається, що немає. Хоча раніше думала, що так.

А .: Продовжимо наступного разу.

Сесія 152 (вона дуже коротка, так як паціентка запізнилася, і обговорення запізнення - в даному випадку незначна - можна опустити без шкоди для основного матеріалу).

П .: ... Яка все-таки хороша погода! І сніг, я дощ одночасно. Я люблю таку ... Приходжу - і не хочеться говорити про те, що до цього хо-гела сказати ...

А .: Чому так відбувається?

П .: Коли хочеш заздалегідь щось розповісти, це спочатку ... м-м, завжди неприємно. Хочеться, щоб це вже було розказано ...

А .: Про що Ви хотіли розповісти?

П .: Коли я вчора говорила, що померла мама (пацієнтка підводиться і, повертаючись до мене, додає дуже виразно) - татова! - Мама татова ... (знову лягає і мовчить) ... Я пам'ятаю свою маму в цей день. Мені дуже хотілося, тгоби бабуся одужала. Для тата. Щоб йому 5ило краще ... У нас, знаєте, така сім'я ..., дуже тлохая ... Мама ніколи не ходила до бабусі в лікарню. Ходили я і тато. І ми самі все купували ...

А .: Так?

П .: Я знаю, що невістка може не любити свекруха. Але ж смерть - це важливіше ... Прийшов тато і сказав, що померла бабуся ... Було літо ... А мама була в такому сарафані (презирливо) ...

А .: Чому це запам'яталося?

П .: У ній було щось таке огидне ...

А .: Що?

П .: Щось дуже природне і ... огидне.

А .: Як це пов'язано з сарафаном?

П .: Це був такий огидно відкритий сарафан ... Я її і його розглядала. Я взагалі не любила ..., я уникала на неї дивитися ... Вона, звичайно, була рада цій смерті ... Можливо, і я хотіла її смерті ... Я ніби весь час порівнювала щось з чимось то?

А .: Що?

П .: Її з собою ... Але цей сарафан ..., такий відкритий ... І, що вона хотіла смерті свекрухи ... І її сарафан ... Їй не треба було прикривати її бажання смерті ... [1] Їй не треба було прикривати навіть свою радість перед татом ...

А .: Що це означає?

П .: Вона не прикривалася, так як вона знала, що ВІН - звичайно, її! ... Вмирає королева, якийсь час - боротьба за владу, яке сум'яття, або - як в історії - смутний час ... А тут - неясне почуття ...

А .: Неясне відчуття ...

П .: Співвідношення якихось сил, боротьба [2], якась «перебудова» ... Почуття відрази до неї. Туга. Злість ... У мене не було відчуття, що краще б вона померла, але ось зараз ... І цей сарафан ... Вона невисокого зросту, повна, і дуже великі груди ... Я ще думала: навіщо їй таке декольте, такий виріз? ... Я весь час дивилася на тата. А тато на мене не дивився ... І ще пам'ятаю, коли її [3] поховали, пройшли поминки, тато сказав: «Підемо погуляємо». Мама відповіла: «Це непристойно!» А тато: «Яка нісенітниця!» Ми пішли гуляти. Але без мами ... Він ніколи не розповідав мені про свою матір. І це не випадково ...

А .: Що - не випадково?

П .: Не хотів. Може бути, йому було боляче ... Коли він сказав, що я схожа на його матір, я дуже здивувалася ... Саме тому, що він це сказав ...

А .: Що тут дивного? - Онука схожа на бабусю.

П .: Саме, що він сказав!

А .: Що це означало?

П .: Що він мене любить. І мати свою теж любив ...

А .: А маму?

П .: Вона тут не бере! Її тут немає! Це добре ... Ми без неї влаштувалися ...

А .: Як це?

П .: А ось так! Влаштувалися. Добре, уютненько. Така чудова трійця ... Принаймні, бабуся не носила таких сарафанів ...

А .: Ви сказали «трійця», але ж бабусі там вже не було ...

П .: Так, ідея інша: ось, якби не мама ... Це як би невинно прикриває ідею, що татові було б краще ... краще ...

А .: З вами?

П .: Так.

А .: Хіба це можливо?

П .: Неможливо, звичайно.

А .: Мені здається, що Ви до сих пір не приймаєте те, що це неможливо ...

П .: Так, як ідея - це є ... Я не хочу змиритися з тим, що це неможливо ...

А .: Я розумію, як дорого Вам це почуття і мрія, але це - неможливо ...

П .: З цим пов'язано ... пов'язано ...

А .: Що?

П .: Страх зміни чогось ...

А .: Зміни ... Або - зради?

П .: Батькові? ... Так.

А .: На жаль, наш час минув.

Зупинимося на цьому ... Думаю, що едіпаль-ва природа конфлікту пацієнтки (для будь-якого психодинамически орієнтованого фахівця) була гранично ясна вже з матеріалу попереднього інтерв'ю. Але ми небагато чого б досягли, зробивши таку інтерпретацію не тільки в процесі перших сесій, але навіть в процесі перших двох років терапії.

Ще кілька заключних коментарів. Як мені видається з урахуванням наявних даних і спостережень, інфантильні фантазії пацієнтки про бажання бути спокушений батьком набули характеру фіксації внаслідок того, що з боку останнього жодного разу не була достатньо чітко позначена неможливість цього, тобто батько був - «майже явно спокушає». Це часта помилка «виховання» дочок, і, можливо, батько в подальшому міг би усвідомити і виправити її, але рання смерть позбавила його такої можливості. У зв'язку з цим перенесення пацієнтки і ретельно завуальовані спроби спокушання мене в процесі трирічної роботи багаторазово і надзвичайно делікатно обговорювалися, при цьому - завжди з повним прийняттям цієї теми як можливої ??для обговорення, але одночасно-з позицій, що виключають яку б то не було двозначність в щодо її реалізації. Характерно, що перші два роки ці обговорення супроводжувалися неприхованим почуттям провини пацієнтки п © відношенню до цієї. темі і страхом відкидання її вже в самій аналітичній ситуації. Зараз це ще є, але вже набагато менше.

У цій же несвідомої вини, як мені зараз видається, приховані коріння самопораженческі-Мазохістичні стереотипів її відносин з чоловіками взагалі (втім, як і з жінками), постійний едіпальний страх і бажання віддалитися від дітей (особливо - сина, за її визначенням у попередньому інтерв'ю , «щоб не нашкодити»), а також її нездатність до глибоких об'єктним відносинам. Відіграш едипової провини зовні все ще триває, але у нього вже трохи інша забарвлення: про це вже можна говорити і це є обговорення, іноді - навіть з відтінком гумору. Можна сказати, що ми увійшли або входимо в період опрацювання едипового конфлікту і її амбівалентності щодо обох батьків. Найголовніше і найбільше досягнення, а може бути, і найбільшу винагороду за три роки роботи - це недавня заява пацієнтки: «Я стала як ніби більш щаслива, хоча не знаю - чому?» Я трохи здогадуюся: чому. Але нехай вона сама мені про це коли-небудь розповість. І я думаю, це буде кілька або зовсім інша історія, ніж та, що склалася в моїх уявленнях і проекціях.

Пропонований підхід зовсім не виключає можливість, а іноді і необхідність інтерпретацій. Але їх роль і значення в сучасній аналітичній практиці, як видається, вимагають критичного переосмислення.


[1] Тут можна було б «зачепитися» за те, що пацієнтці, на відміну від матері, потрібно було «прикривати» своє бажання смерті матері, але це перервало б ланцюг асоціацій пацієнтки і могло б навіть припинити їх.

[2] З точки зору класичної техніки - це майже ідеальна ситуація для інтерпретації «боротьби» за батька після «мінімізації» числа суперниць, але ми пропускаємо це, надаючи інтерпретації пацієнтці.

[3] Пацієнтка не зумисне пропускає або замінює слово «бабуся» займенником «її», як би продовжуючи монолог про матір, це її несвідоме діє таким закономірним чином, бажаючи, щоб мати була похована.

Комерційний ризик - фінансова категорія

   Після вивчення цього розділу Ви ДОВІДАЄТЕСЯ, що: - ризик - це подія, яка може відбутися або не відбутися, це дія в надії на щасливий результат; - ризики бувають чисті і спекулятивні; - категорії ризиків - природно-природні, екологічні, політичні, транспортні , комерційні; - венчурний капітал - є ризиковий капітал; - вивчення ризиків проводиться за допомогою теорії ймовірності та теорії ігор; - способи оцінки ступеня рісков.ВИ ЗМОЖЕТЕ: - розрахувати капіталовіддача, норму прибутку на вкладений капітал, рентабельність виробленої та реалізованої продукції; - виміряти ступінь ризику; - вибрати варіант вкладення капіталу з меншим ступенем ризику. 2.1. Сутність, зміст і види рісковПод ризиком розуміється можлива небезпека втрат, що випливає зі специфіки тих чи інших явищ природи і видів діяльності людського суспільства. Ризик - це історична і економічна категорія.Как історична категорія, ризик являє собою усвідомлену людиною можливу небезпеку. Вона свідчить про те, що ризик пов'язаний з усім ходом суспільного развітія.Развітіе суспільства відповідно до культурно-історичної періодизації, розробленої Л. Морганом і Ф. Енгельса, пройшло три доби: дикість, варварство, цивілізацію, кожна з яких, в свою чергу, складається з трьох ступенів: нижча, середня, висшая.Ріск як історична категорія виник на нижчому щаблі цивілізації з появою у людини почуття страху перед смертью.По міру розвитку цивілізації з'являються товарно-грошові відносини і ризик стає економічної категоріей.Как економічна категорія ризик являє собою подія, яка може відбутися або не відбутися. У разі здійснення такої події можливі три економічні результати: негативний (програш, збиток, збиток), нульовий, позитивний (виграш, вигода, прибуток) .Ріском можна управляти, т. Е. Використовувати різні заходи, що дозволяють певною мірою прогнозувати настання ризикової події і вживати заходів до зниження ступеня ріска.Еффектівность організації управління ризиком багато в чому визначається класифікацією ріска.Под класифікацією ризику слід розуміти розподіл ризику на конкретні групи за певними ознаками для досягнення поставлених целей.Научно обгрунтована класифікація ризику дозволяє чітко визначити місце кожного ризику в їх загальній системі . Вона створює можливості для ефективного застосування відповідних методів, прийомів управління ризиком .. Кожному ризику відповідає своя система прийомів управління ріском.Кваліфікаціонная система ризиків включає групу, категорії, види, підвиди і різновиди ризиків (1) .Залежно від можливого результату (ризикової події) ризики можна поділити на дві великі групи: чисті і спекулятівние.Чістие ризики означають можливість отримання негативного чи нульового результату. До цих ризиків відносяться наступні ризики: природно-природні, екологічні, політичні, транспортні і частина комерційних ризиків (майнові, виробничі, торгові). 1. Система рісковСпекулятівние ризики виражаються в можливості отримання як позитивного, так і негативного результату. До цих ризиків відносяться фінансові ризики, які є частиною комерційних рісков.В залежності від основної причини виникнення ризиків (базисний або природний ризик) вони поділяються на такі категорії:. природно-природні ризики, екологічні, політичні, транспортні, комерційні ріскі.К природно-природним ризиків відносяться ризики, пов'язані з проявом стихійних сил природи: землетрус, повінь, буря, пожежа, епідемія і т. п.Екологіческіе ризики - це ризики, пов'язані із забрудненням навколишнього среди.Політіческіе ризики пов'язані з політичною ситуацією в країні і діяльністю держави. Політичні ризики виникають при порушенні умов виробничо-торгового процесу з причин, безпосередньо не залежать від господарюючого суб'екта.К політичних ризиків відносяться: неможливість здійснення господарської діяльності внаслідок військових дій, революції, загострення внутрішньополітичної ситуації в країні, націоналізації, конфіскації товарів і підприємств, введення ембарго , через відмову нового уряду виконувати прийняті попередниками зобов'язання і т. п., запровадження відстрочки (мораторію) на зовнішні платежі на певний строк через настання надзвичайних обставин (страйк, війна і т. д.); несприятлива зміна податкового законодавства; заборона або обмеження конверсії національної валюти у валюту платежу. У цьому випадку зобов'язання перед експортерами може бути виконане в національній валюті, яка має обмежену сферу прімененія.Транспортние ризики - це ризики, пов'язані з перевезеннями вантажів транспортом: автомобільним, морським, річковим, залізничним, літаками і т. Д.Коммерческіе ризики являють собою небезпеку втрат в процесі фінансово-господарської діяльності. Вони означають невизначеність результатів від даної комерційної сделкі.По структурною ознакою комерційні ризики поділяються на майнові, виробничі, торгові, фінансовие.Імущественние ризики - це ризики, пов'язані з імовірністю втрат майна підприємця через крадіжку, диверсії, недбалості, перенапруги технічної і технологічної систем і т. п.Проізводственние ризики - ризики, пов'язані зі збитком від зупинки виробництва внаслідок впливу різних факторів і насамперед із загибеллю або ушкодженням основних і оборотних фондів (обладнання, сировина, транспорт і т. п.), а також ризики, пов'язані з впровадженням у виробництво нової техніки і технологіі.Торговие ризики являють собою ризики, пов'язані зі збитком через затримку платежів, відмови від платежу в період транспортування товару, непостачання товару і т. п.Фінансовие ризики пов'язані з імовірністю втрат фінансових ресурсів (тобто. е. грошових засобів) .фінансово ризики підрозділяються на два види: ризики, пов'язані з купівельною спроможністю грошей, і ризики, пов'язані з вкладенням капіталу (інвестиційні ризики) .До ризиків, пов'язаних з купівельною спроможністю грошей, відносяться наступні різновиди ризиків: інфляційні і дефляційні ризики, валютні ризики, ризики ліквідності.Інфляція означає знецінення грошей і, природно, зростання цін. Дефляція - це процес, зворотний інфляції, виражається в зниженні цін і відповідно в. збільшенні купівельної спроможності денег.Інфляціонний ризик - це ризик того, що при зростанні інфляції одержувані грошові доходи знецінюються з погляду реальної купівельної спроможності швидше, ніж ростуть. У таких умовах підприємець несе реальні потері.Дефляціонний ризик - це ризик того, що при зростанні дефляції відбуваються падіння рівня цін, погіршення економічних умов підприємництва і зниження доходов.Валютние ризики являють собою небезпеку валютних втрат, пов'язаних зі зміною курсу однієї іноземної валюти по відношенню до інший, при проведенні зовнішньоекономічних, кредитних і інших валютних операцій.Ріскі ліквідності - це ризики, пов'язані з можливістю втрат при реалізації цінних паперів або інших товарів через зміну оцінки їхньої якості і споживчої стоімості.Інвестіціонние ризики включають в себе наступні підвиди ризиків: ризик упущеної вигоди, ризик зниження прибутковості, ризик прямих фінансових потерь.Ріск упущеної вигоди - це ризик настання непрямого (побічного) фінансового збитку (неодержаний прибуток) у результаті нездійснення якого-небудь заходу (наприклад, страхування, хеджування, інвестування і т. п.) .Ріск зниження прибутковості може виникнути в результаті зменшення розміру відсотків і дивідендів по портфельних інвестиціях, по внесках і кредітам.Портфельние інвестиції пов'язані з формуванням інвестиційного портфеля і являють собою придбання цінних паперів та інших активів. Термін "портфельний" походить від італійського "portofoglio", означає сукупність цінних паперів, які є в інвестора. Ризик зниження прибутковості включає наступні різновиди: процентні ризики і кредітние1 ріскі.К процентних ризиків відноситься небезпека втрат комерційними банками, кредитними установами, інвестиційними інститутами, селінговимі компаніями в результаті перевищення процентних ставок, виплачуваних ними по притягнутих засобах, над ставками за наданими кредитами. До процентних ризиків відносяться також ризики втрат, які можуть понести інвестори в зв'язку зі зміною дивідендів по акціях, процентних ставок на ринку по облігаціях, сертифікатам і іншим цінним бумагам.Рост ринкової ставки відсотка веде до поніженіюкурсовой вартості цінних паперів, особливо облігацій сфіксірованним відсотком. При підвищенні відсотка може початися також масове скидання цінних паперів, емітованих під більш низькі фіксовані відсотки і поусловіям випуску, достроково прийнятих назад емітентом. Процентний ризик несе інвестор, який вклав кошти в середньострокові і довгострокові цінні папери сфіксірованним відсотком при поточному підвищенні середньоринкового відсотка в порівнянні з фіксованим рівнем. Іншими словами, інвестор міг би отримати пріростдоходов за рахунок підвищення відсотка, але не може вивільнити свої кошти, вкладені на зазначених вище условіяхПроцентний ризик несе емітент, що випускає в обіг середньострокові і довгострокові цінні папери з фіксованим відсотком при поточному зниженні середньоринкового відсотка в порівнянні з фіксованим рівнем . Інакше кажучи, емітент міг би залучати кошти з ринку під більш низький процент.Етот вид ризику при швидкому зростанні відсоткових ставок в умовах інфляції має значення і для короткострокових цінних бумаг.Кредітний ризик - небезпека несплати позичальником основного боргу і відсотків, належних кредитору. До кредитного ризику відноситься також ризик такої події, при якому емітент, що випустив боргові цінні папери, виявиться не в змозі виплачувати відсотки по них або основну суму долга.Кредітний ризик може бути також різновидом ризиків прямих фінансових потерь.Ріскі прямих фінансових втрат включають такі різновиди: біржовий ризик, селективний ризик, ризик банкрутства, а також кредитний ріск.Біржевие ризики являють собою небезпеку втрат від біржових угод. До цих ризиків відносяться ризик неплатежу по комерційних справах, ризик неплатежу комісійної винагороди брокерської фірми і т. П.Селектівние ризики (лат. Selektio - вибір, відбір) - це ризик неправильного вибору видів вкладення капіталу, виду цінних паперів для інвестування в порівнянні з іншими видами цінних паперів при формуванні інвестиційного портфеля.Ріск банкрутства являє собою небезпеку в результаті неправильного вибору вкладення капіталу, повної втрати підприємцем власного капіталу і нездатності його розраховуватися за взятими на себе обязательствам.2.2. Місце ризику в інвестуванні капіталу і будь-якому інвестуванні капіталу завжди присутній ріск.Место ризику в інвестуванні капіталу визначається самим існуванням і розвитком господарського процесу. Ризик є обов'язковим елементом будь-якої економіки. Поява ризику як невід'ємної частини економічного процесу - об'єктивний економічний закон. Існування цього закону обумовлено елементом кінцівки будь-якого явища, в тому числі і господарського процесу. Кожне явище має свій кінець. Це тільки в математиці існують нескінченні величини. В об'єктивних же явищах усе обмежено, все елементи мають свої дефіцит. Обмеженість (кінцівку) матеріальних, трудових, фінансових, інформаційних та інших ресурсів викликає в реальності їх дефіцит і сприяє появі ризику як елемента господарського процесу. Таким чином, інвестування капіталу і ризик завжди взаімосвязани.Хозяйствующіе суб'єкти і громадяни, які здійснюють вкладення капіталу, неоднозначно ставляться до прийняття ризику. Стосовно ступеня ризику господарюючі суб'єкти і громадяни підрозділяються на підприємців, інвесторів, спекулянтів, ігроков.Предпрініматель - це той, хто вкладає свій власний капітал при певному ріске.Інвестор - це той, хто при вкладенні капіталу, здебільшого чужого, думає перш за все про мінімізацію ризику. Інвестор - це посередник у фінансуванні капіталовложеній.Спекулянт - це той, хто готовий йти на певний, заздалегідь розрахований ріск.Ігрок - це той, хто готовий йти на будь-який ризик (ва-банк). Пристрасть до гри, бажання ризикувати є невід'ємною рисою психології будь-якого человека.Ріск притаманний будь-яким видам вкладення капіталу. Однак можна виділити капітал, вкладення якого безпосередньо означає "йти на ризик". Це венчурний капітал.Венчурний капітал, або ризикові інвестиції, являє собою інвестиції у формі випуску нових акцій, вироблених в нових сферах діяльності, пов'язаних з великим ріском.Венчурний капітал інвестується в не пов'язані між собою проекти в розрахунку на досить швидку окупність вкладених средств.Вложеніе капіталу, як правило, здійснюється шляхом придбання частини акцій підприємства-клієнта або наданням йому позик, у тому числі з правом конверсії цих позик в акціі.Рісковое вкладення капіталу обумовлене необхідністю фінансування дрібних інноваційних фірм в області нових технологій.Венчурний капітал поєднує в собі різні форми додатки капіталу: позичкового, акціонерного, підприємницького. Він виступає посередником в заснуванні стартових наукомістких фірм, так званих венчуров.За кордоном зазвичай створюються незалежні компанії ризикового капіталу, які залучають кошти інших інвесторів і створюють фонд венчурного капіталу. Цей фонд має форму партнерства, в якій фірма - організатор фонду виступає як головний партнер, вносить зазвичай 1% капіталу, але несе повну відповідальність за управління фондом.Собрав цільову суму, фірма венчурного капіталу закриває підписку на фонд, переходячи до його інвестірованію.Разместів один фонд, фірма зазвичай пропонує підписку на другий. Як правило, фірми керують декількома фондами, що знаходяться на різних стадіях розвитку. Це служить, по-лервих, засобом акумуляції фінансових ресурсів, по-друге, засобом реалізації основного принципу ризикового інвестування - дозволу і розподілу ріска.Спеціалізіруясь на фінансуванні проектів з високим ступенем невизначеності результату, фірми венчурного капіталу надають інвестиції не в формі позики, а в обмін на ббльшую частина акціонерного капіталу, створюваного венчуром. Цим зумовлена ??і основна форма доходу на венчурний капітал - засновницька прибуток, реалізована засновниками стартових компаній і фінансують їх фондами-партнерами лише через 5 років, коли акції венчура почнуть котируватися на фондовому ринку. З встановленого періоду (зазвичай 10 років) фонд розпускається. Акції компаній, що вийшли на фондовий ринок, розподіляються між партнерамі.Прі перспективних вкладеннях капіталу оцінюється величина капіталу зі ступенем ріска.Степень ризику при венчурному капіталі може виражатися різними критеріями, зокрема капіталоот-дачею і рентабельністю капітала.Капіталоотдача, або швидкість обігу капіталу, визначається ставленням обсягу виручки до вкладеного капіталу і виражається числом оборотів. Т ККО = де К о - капиталоотдача, обороти; Т - виручка, одержувана від використання вкладеного капіталу за певний період (зазвичай за рік), руб.; До -суммавложенного капіталу, руб.Рентабельность капіталу, або норма прибутку на вкладений капітал, визначається процентним відношенням прибутку до капіталу.- 100где Рк - рентабельність капіталу (норма прибутку на вложеннийкапітал),%; П - сума прибутку, що отримується від використання вложенногокапітала за певний період (зазвичай за рік), руб .; До -сумма вкладеного капіталу, руб.Норма прибутку на вкладений капітал є інтегральним показником ефективності використання капіталу, тому що являє собою добуток двох показників: капиталоотдачи і рентабельності виробленого і реалізованого товару (продукції, послуг, робіт) Рентабельність виробленого і реалізованого товару вимірюється відсотковим відношенням прибутку до обсягу виручкі.Р т = -я- х 100, де Рт - рентабельність виробленого і реалізованого товару,%; П - прибуток, отриманий від виробництва і реалізації товару (т. е. від використання вкладеного капіталу) за певний період, руб., т - виручка від реалізації виробленого товару (т. е. отримана від використання вкладеного капіталу) за певний період, руб.Связь між наведеними вище показниками виражається наступним чином: п т п "" до "= ~~ до х ~ т ~ нли к = ° х 'Приклад. Є два варіанти вкладення однієї і тієї ж суми капіталу. При першому варіанті капітал робить за рік 20 оборотів, рентабельність виробленого і реалізованого товару 20%. Математичний апарат для вивчення цих закономірностей дає теорія ймовірності. Випадкові події в процесі їх спостереження повторюються з певною частотою. Частота випадкової події являє собою відношення числа появ цієї події до загального числа спостережень. Таким чином, частоти випадкової події як би групуються біля деякого числа. Саме близько числа цієї ймовірності групуються частоти події А. Імовірність будь-якої події коливається від 0 до 1,0. Вона дає їм кількісну і якісну характеристику. При цьому рівень невизначеності та ступінь ризику зменшуються. Є два варіанти вкладення капіталу. Встановлено, що при вкладенні капіталу в захід А отримання прибутку в сумі 25 тис. Руб. має ймовірність 0,4. Середнє очікуване значення є середньозваженим для всіх можливих результатів, де ймовірність кожного результату використовується як частота або вага відповідного значення.

В основі підприємницької діяльності лежить очікування отримати дохід, що перевищує звичайний, середній сформований. Ці очікування досить невизначені - можуть збуватися чи ні, тому завжди підприємництво асоціюється з ризиком.
 Передбачення і зменшення негативних наслідків невизначеності очікувань становить суть управління ризиком.
 Процеси управління ризиком включають: ідентифікацію та оцінку ризику, регулювання, документування, маніпулювання (контролінг).

Беручи рішення про інвестиції та фінансування, враховують ризик втрати фінансової стійкості і ліквідності. У процесі моніторингу бізнес - плану контролюють усвідомлений і прийнятий рівень ризику при організації та координування діяльності підрозділів і виконавців.
 Маніпулювання ризиком - це розробка і проведення заходів, які дозволять компенсувати майбутні ризики (наприклад, хеджування), знизити (наприклад, за допомогою рішення про менш ризикованою альтернативної діяльності, диверсифікації) або перенести (наприклад, за допомогою страхування), ухилитися від ризикованих дій або усвідомлено піти на ризик (акцептувати).
 Слово "ризик" в буквальному розумінні означає прийняття рішення, результат якого заздалегідь не відомий.
 Існує точка зору, згідно з якою про ризик можна говорити тільки тоді, коли існує відхилення між плановими і фактичними результатами. Дані відхилення можуть бути або позитивними, або негативними.
 Через ризик реалізується збиток, набуваючи конкретно змінювані і реальних обрисів. Інакше - це кількісна оцінка (критерій) вдалого або невдалого результату. Вимірювання ризику можливо математичним шляхом за допомогою застосування теорії ймовірностей і закону великих чисел на основі статистичних даних.
 Цілеспрямовані дії з обмеження ризику в системі бізнесу звуться ризик-менеджмент.
 Застосування ризик-менеджменту в сучасній господарській діяльності включає три основні позиції:
 1) Виявлення наслідків діяльності економічних суб'єктів у ситуації ризику;
 2) Уміння реагувати на можливі негативні наслідки цієї діяльності;
 3) Розробка і здійснення заходів, за допомогою яких можуть бути нейтралізовані або компенсовані ймовірні негативні результати зроблених дій.
 Змістовна сторона ризик-менеджменту включає наступні основні етапи:
 підготовчий етап управління ризиком, який передбачає порівняння характеристик і ймовірностей ризику, отриманих в результаті аналізу і оцінки ризику;
 вибір конкретних заходів, що сприяють усуненню або мінімізації потенційних негативних наслідків ризику.
 Одним з варіантів, що дозволяють своєчасно реагувати на негативні наслідки діяльності в ситуації ризику, служить спеціально розроблений ситуаційний план, в якому містяться розпорядження з приводу реалізацій ризиків рішень в тій чи іншій ситуації і яких наслідків слід очікувати. Тим самим, ситуаційні плани є засобом зменшення невизначеності і роблять позитивний вплив на діяльність суб'єктів в умовах ринку.
 Система ризик-менеджменту включає в себе наступні основні елементи:
 виявлення розбіжностей в альтернативах ризику;
 розробку планів, що дозволяють оптимальним чином діяти в ситуаціях, пов'язаних з ризиком;
 розробку конкретних рекомендацій, орієнтованих на усунення або мінімізацію можливих негативних наслідків;
 підготовку до прийняття підзаконних і нормативних актів, що стосуються ризикової діяльності;
 облік і аналіз психологічного сприйняття ризикових рішень і програм.




 Ризик-менеджмент - частина фінансового менеджменту |  Схема ризик-менеджменту як форми підприємництва |  Стратегія ризик-менеджменту |  Прийоми ризик-менеджменту |  Страхування - основний прийом ризик-менеджменту |  Договір страхування - це двостороння угода між страхувальником і страховиком. |  Основні терміни ризик-менеджменту |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати