На головну

Матеріали для самостійної роботи студентів

1.  B. Роботи натрій-калієвого насоса.
  2.  C) при переведенні результатів підприємства та його фінансового становища в валюту подання звітності.
  3.  I Розділ роботи «Розробка концепції
  4.  I. Нормативно-правові матеріали
  5.  I. Основні завдання та напрямки роботи бібліотеки
  6.  I. Порядок підготовки курсової роботи
  7.  I. МЕТА РОЗРОБКИ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Питання до четвертого розділу:

1. Назвати незмінні частини мови. Описати їх семантичні, морфологічні та синтаксичні ознаки.

2. Назвати риси відмінності між говірками та словами категорії стану.

3. Назвати специфічні ознаки вигуків, що відрізняють їх від знаменних і службових слів.

4. Визначити місце модальнихслів в системі "знаменні - службові частини мови".

5. Спільність і відмінність семантичних і синтаксичних властивостей причини чи союзу.

6. Яка специфіка частинок в системі службових частин мови?

Тренувальні вправи:

Сучасна російська мова: Збірник вправ. М .: Вища. шк., 1990. Незмінні частини мови. С. 198-219.

ПРИСЛІВНИК

Упр. 528-532, 534.

СЛОВА КАТЕГОРІЇ СТАНУ

Упр. 537-540, 542.

приводом

Упр. 543, 544, 546, 551, 552, 555, 556.

СОЮЗ

Упр. 559, 560, 563, 564, 566.

ЧАСТИНКИ

Упр. 567-569, 572, 574, 575.

Тексти для аналізу

1. Важко сказати, де він живе. Але жайворонок простодушний. Він просто співає тому, що внизу зріє жито, а над ним високе небо, і, може бути, ще тому, що він відчуває своє призначення зробити світліше і дзвінкіше світ навколо (В. Лидин). Тому, що таке агітація і як треба агітувати, я ніколи не вчилася, хоч і була в спілкуванні з людьми великої спорщіца ... (М. Шагінян).

2. А адже життя буквально на кожному кроці показує, що немає ніякої сліпої долі ... (А. Бєлов). Тому я все життя полював без собаки, що набагато важче (В. Шнитников). На всякого мудреця досить простоти. Дівчина у відповідь на всі наші розпитування послала нас до техніку <...>, який живе нібито зовсім близько, біля озера порядовой (В. Солоухин). Краще, ніж іншим, відомо мені, що на серці у мене таїться (Р. Гамзатов).

3. Нерозумно все це, але, напевно, глядачам буде смішно. І все мені здавалося, що дощ піде і вимокне все не світлі (Н. Старшинов). Чим ближче він підходив до своїх товаришів, тим вони дорожче ставали йому. Давно пора запалити б свічки, Та при свічках ще тошней (К. Симонов). Після кожного удару дзвону ставало тихіше.

4. Фортуна любить розуму всупереч, щоб були щасливіше розумних дурні (І. Крилов). Але добиватися, що саме означає для нього корабель, було б так само марно і жорстоко, як вимагати від матері точних роз'яснень, що представляє для неї дитина і на підставі яких саме даних вона пристрасно вірить, що син її - краще, красивіше і видніше інших (Л. Соболєв).

5. Це ж гідна нагорода за все, що ви зробили в вашу бутність у Франції і що мені так добре відомо (А. Ігнатьєв). Втім, хто сказав, що переживання дорослих гостріші, складніше? Чим ближче під'їжджав Оленін до Кавказу, тим легше ставало у нього на душі (Л. Толстой). Танці, завдяки загальній сум'ятті, припинилися (А. Чехов).

6. Я розумію, звичайно, що нічого таємничого в блиску каменів немає і що будь-який фізик легко пояснить це явище законами оптики. Але все ж блиск каменів викликає відчуття таємничості. Важко позбутися думки, що всередині каменю, звідки ллються сяючі промені, немає джерела світла (К. Паустовський). Ранок буде ясно. Що важливіше? Це прямо шибеник якийсь!

7. Він сказав це просто навмання. Коли страх пройшов, студенту стало смішно і весело (А. Чехов). Ах, злі язики страшніші пістолета (А. Грибоєдов). Робити цього не можна, тому що розумний ворог і ці вірші може перетворити на доказ проти хлопця, який п'є апельсиновий сік і курить сигарету так, як це зараз модно там, де він жив (Ю. Семенов).

8. Не велика, що не знаменита Ворша. Мало пов'язано з нею легенд. Але невже це так уже й погано, що ніколи і ніхто не втопився в річці? Для слави нам потрібно, щоб кидали в воду царівен, щоб ошукані красуні стрибали з крутих берегів (В. Солоухин). Легко сказати, та важко зробити. Чим багаті, тим і раді.

9. Це означає тільки, що я весь час ясно собі уявляв, як прекрасно було б Саші на моєму місці. Буквально на все я дивився спочатку своїми очима, а потім, не бажаючи того, проти волі, - Сашиним (М. Бременер). Так восени бурхлива річка, але холодніше бурхливі хвилі (Н. Некрасов). Навіщо вам знати те, що відбувалося до цих пір в душі моїй? (М. Лермонтов).

10. Починаючи вірш, поет, як правило, не знає, чим воно скінчиться, і часом буває дуже здивований тим, що вийшло, бо часто виходить краще, ніж він припускав, часто думка його заходить далі, ніж він розраховував. Це і є той момент, коли майбутнє мови вливається в його сьогодення (І. Бродський). Всього, що знав ще Євгеній, переказати мені ніколи (О. Пушкін).

11. Чим більше художник, тим суворіше він судить самого себе (В. Солоухин). Грубка дійсно охолола, і в кімнаті ставало холодно (А. Толстой). - Так, - сказав, - зрозуміло, чому вони так рано заспокоїлися. Що таке Коврижка? Кажуть, це острів. І потрапити на Пряники, кажуть, дуже просто (І. Фалік). Я і сам не знаю, чи можна вірити всьому тому, що зберегла моя пам'ять (А. Аксаков).

12. І, вірно, щасливий там, де люди посмешнее (А. Грибоєдов). Коли вогні погасли, на кілька хвилин стало зовсім тихо (А. Толстой). Йому абсолютно нестерпно стало шкода її (А. Толстой). Тобі буде дуже боляче те, що я скажу (А. Толстой). Здивування його було непідробно. Але не менше, ніж очікування обновки, хвилювали мене і ті розмови, що точилися навколо столу, за яким працювали кравці (Н. Риленков).

13. Уявити собі у військовій молодості, що дотягну до такого епічного віку, було просто неймовірно (В. Астаф'єв). Однак легко обіцяти, але не так-то просто виконати обіцянку. Все було неймовірно просто. І все важче повороти, і все коротше життя шлях. Що в дитинстві придбаєш, на те в старості обопрёшься. Чим більше художник, тим суворіше він судить самого себе (В. Солоухин).

14. Але навіть тепер, навіть сьогодні, в даному разі, ми, очевидно, маємо право сказати: по тому, як людина ставиться до природи, можна і треба судити, наскільки далеко він взагалі пішов у своєму духовному розвитку і став людиною (В. Романенко ). І що належить кому, нехай кожен зробить (М. Ісаковський). Нам потрібна ваша згода.

15. Після безплідних пошуків утікача в околицях міста два старших брата на другий день з'явилися на зимовище і, незважаючи на лютий бій, на благання і прохання Альоші, з ганьбою доставили його додому (Е. Пермітін). Я, мабуть, просто втомився. Але серце їх у відповіді за все, що є на світі (Є. Долматовський). Буду жити на світі стільки, скільки треба тобі (В. Тушнова).

16. Як не дивно, він майже не слухав, що вона говорила, але йому здавалося, що все це славно і добре (Ф. Кнорре). Чим більше досягнення вченого, тим коротше і точніше їх можна описати (П. Капіца). Після дощу - туманно. Вранці, тепер вже втрьох, ми знову прийшли сюди (В. Солоухин). Але після до полоні він звик (М. Лермонтов).

17. Не можна зрозуміти, нерозумно це або розумно, просто так воно є. Вона заплакала, що було абсолютно на неї не схоже. Тим більше наша слава, чим важче нам далася перемога (К. Симонов). Можливо, я поїду додому завтра. Якщо радість не стала твоєю, значить, сам ти її поступився людині, що ні розумнішими, але зате виверткий був (В. Семакін).

18. Дачне селище точно вимер. Нам довелося походити деякий час по березі, щоб вибрати місця, де б можна було закинути без тісноти кожному по три вудки (В. Солоухин). Пора, пора мені бути розумніший! (О. Пушкін). Чим в полях важче колосся, тим рясніше тече мій піт (Н. Старшинов). Куди ж це ви йдете? І треба ж біді трапитися, що біля тих місць голодний нишпорив вовк (І. Крилов).

19. Краще це зробити негайно. Як це зробити краще? Що може бути дорожче довіри? У гімназії було веселіше, ніж удома, хоча гніт і вимоги гімназії були важче, ніж вимоги сім'ї (Н. Гарін-Михайлівський). Після дощу стала ще роскошней зелень садів і садків, що ростуть уздовж авеню. Я, право, не знаю, звідки скидаються хмари (Я. Смеляков).

20. Найважливіше, що, по-моєму, треба передати молодим, - це вміння не ставати старим. Життя - це ряд нескінченних ступенів. І на кожній з них можна і потрібно озирнутися навколо себе, про все подумати і піде собі геть. Рушити далі - ось це і не дозволить стати старим (В. Пашенна). Можна, я залишуся вдома?

21. І від тієї гармошки старої, що залишилася сиротою, як-то раптом тепліше стало на дорозі фронтовий (А. Твардовський). Скільки не вдивлявся, не міг згадати, де бачив його. Куди ж це ви йдете? Все так чудово навколо мене, а на душі так легко і спокійно (Л. Толстой). Але багато чого від вас, звичайно, я дізнаюся.

22. Було б, мабуть, набагато корисніше, якщо б всі ми писали простіше, економніше, так, "щоб словам було тісно, ??думкам - просторо ..." (М. Горький). Особистість характеризується не тільки тим, що вона робить, а й тим, як вона це робить. Незважаючи на благання і сльози Альоші, його з ганьбою доставили додому. Квіти останні миліше розкішних первістків полів (О. Пушкін).

Примітка.

Для аналізу взяти три збірки на вибір.

Формулювання завдань см. В контрольній роботі № 5.

Підсумкова контрольна робота

Завдання до розбору тексту по морфології

1. Визначити морфологічну природу кожного слова тексту.

2. Для незмінних слів і омонімічних їм словоформ довести приналежність до частини мови, з огляду на синтаксичну функцію (застосовуючи алгоритм аналізу).

3. Зробити повний морфологічний розбір будь-якого дієслова.

4. Дати повну парадигму дієслова, показати структуру парадигми, виділити основи словоформ і граматичні форманти.

5. Визначити значення відмінкових форм іменників і займенників-іменників, знайти їх формальне вираження.

6. Утворити всі можливі форми дієприкметників від кожного дієслова.

7. Підібрати видовий корелят до парному по виду дієслова, визначити вид і засоби освіти видової пари.

8. Визначити морфологічні і синтаксичні розряди (по "Граматиці сучасної російської літературної мови", 1970) всіх слів тексту.

9. Виявити реалізовану в реченні синтаксичну сполучуваність будь-якого слова.

Тексти для аналізу

1. До ночі в погоду стає дуже холодно і росисто. Надихавшись на току житнім ароматом нової соломи й полови, бадьоро йдеш додому до вечері повз садового вала. Голоси на селі або скрип воріт лунають на студеної зорі незвичайно рано. Темніє. І ось ще запах: у саду - вогнище, і міцно тягне запашним димом вишневих гілок. У темряві, в глибині саду, - казкова картина: точно в куточку пекла, палає близько куреня багряне полум'я, оточене мороком, і чиїсь чорні, ніби вирізані з чорного дерева силуети рухаються навколо багаття, між тим як гігантські тіні від них ходять по яблуням (І. Бунін).

2. Коли людина свідомо чи інтуїтивно вибирає собі в житті якусь мету, життєве завдання, він разом з тим мимоволі дає собі оцінку. По тому, заради чого людина живе, можна судити і про його самооцінці - низькою або високою.

Якщо людина ставить перед собою завдання придбати все елементарні матеріальні блага, - він і оцінює себе на рівні цих матеріальних благ: як власника машини останньої марки, як господаря розкішної дачі, як частину свого меблевого гарнітура ...

Якщо людина живе, щоб приносити людям добро, полегшувати їх страждання при хворобах, давати людям радість, то він оцінює себе на рівні цієї своєї людяності. Він ставить собі за мету, гідну людини (Д. Лихачов).

3. Пам'ятаю раннє, свіже, тихий ранок. Пам'ятаю великий, весь золотий, підсохлий і поріділий сад, пам'ятаю кленові алеї, тонкий аромат опалого листя і - запах антонівських яблук, запах меду і осінньої свіжості. Повітря таке чисте, точно його зовсім немає, по всьому саду лунають голоси і скрип возів. Це Тарханов, міщани-садівники, найняли мужиків і насипають яблука, щоб в ніч відправляти їх в місто, - неодмінно в ніч, коли так славно лежати на возі, дивитися в зоряне небо, відчувати запах дьогтю в свіжому повітрі і слухати, як обережно поскрипує в темряві довгий обоз по великій дорозі (І. Бунін).

Введение...................................................................................................................................... 6 |  Розділ 2. Іменні частини мови. Займенник ................................................. ........... 32 |  Мета і завдання курсу морфології |  тематика лекцій |  Тематика семінарських занять |  Тематика практичних занять |  тематика колоквіумів |  дієслівна парадигма |  Підстави виділення частин мови і їх системні відносини |  Заняття 1, 2 |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати