Головна

ББК С5в6

ISBN 5-7525-0611-5

a Дев'ятко І. Ф., 1998.

ПЕРЕДМОВА

Тема цієї книги - логіка і методи соціологічного дослідження. Хоча основна увага в ній приділена провідним методам соціологічного дослідження - опитування, експерименту, включеному спостереженню, біографічного методу, а також детального опису спеціальних процедур, які застосовуються для збору, аналізу та оцінки якості соціологічних даних, - багато розділів книги розглядають процес дослідження в контексті більш широких дослідних перспектив і моделей теоретичного пояснення, використовуваних соціологами і впливають на вибір конкретних методичних рішень. Взаємозв'язок соціологічної теорії і методу простежується тут на різних рівнях - від вибору способу фіксації даних до ідентифікації використовуваної моделі вимірювання.

У першому розділі розглянуті проблеми філософії і логіки наукового дослідження, взаємозв'язку теоретичного і методичного знання в соціальних науках. Глави 2 і здаються досить детальне уявлення про витоки, ідейних передумовах і конкретних застосуваннях включеного спостереження та біографічного методу в соціології. Ці методи порівняно недавно увійшли до навчальних планів і явно потребують більш повного і систематичному поданні вітчизняного читача. Глави 4 і 5 розповідають про класичних і найсучасніших підходів до експерименту і масового опитування в соціальних науках. Нарешті, 6, 7 і 8 глави присвячені взаємозв'язку теорії, методу і вимірювання в соціологічних дослідженнях, а також можливостям вибіркового методу і статистичного аналізу даних. Це коло питань нерідко отримував досить спрощену трактування не тільки в навчальних текстах, але і в оглядових монографіях. У розділі 8, присвяченій аналізу даних, розглядаються деякі досить складні і просунуті аналітичні техніки, проте її читання не вимагає підготовки, що виходить за межі самих основних статистичних уявлень.

Книга може використовуватися в якості допомоги по вступного курсу «Методологія та методи соціологічного дослідження» для студентів-соціологів, а також служити допоміжним джерелом із загальноосвітніх і спеціальних курсів, які зачіпають питання планування і проведення соціологічних досліджень, вимірювання та аналізу даних в соціальних науках. Крім того, вона може стати своєрідним путівником для всіх тих, хто має намір виступити в ролі кваліфікованого «споживача» або замовника соціологічних досліджень.

Тут мені хотілося б висловити вдячність усім колегам, що читала кнігув цілому, а також окремі її розділи, зокрема проф. В. А. отрут, висловив ряд корисних зауважень. Список тих, хто чинив мені такого роду допомогу і підтримку, занадто великий, щоб приводити його в «Передмові», і включає всіх моїх вчителів і студентів. Мої основні літературні «борги» вказані в бібліографічних виносках і списках додаткової літератури до окремих розділів. Я також вдячна моїм єкатеринбурзький колегам з видавництва Уральського державного університету, які сприяли виходу в світ цієї книги, досить тривалий час чекала публікації. Особлива подяка Л. Є. Петрової, яка надає неоціненну інтелектуальну, технічну та моральну підтримку на все стадіях підготовки рукопису до друку, а також допомагала мені в проведенні бібліографічних розвідок.

Нарешті, мені хотілося б висловити подяку моїм батькам, які ввели мене в саму суть методологічної проблематики, показавши, що як часто буває важливіше, ніж що.

Москва, 1997

Російський Гуманітарний Інтернет Університет |  Загальний огляд |  Визначення та історичні витоки |  Відбір випадків, ситуацій і груп |  Процес аналізу і опису результатів |  Методу в соціології |  Збір біографічного матеріалу |  Аналіз і інтерпретація біографічного матеріалу |  ГЛАВА 4. ЕКСПЕРИМЕНТ В СОЦІАЛЬНИХ |  У соціальних науках |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати