Головна

Г. Фіхте

Після Канта німецька класична філософія розроблялася таким видатним мислителем, як Шеллінг, який є представником класичного об'єктивного ідеалізму.

Центральною проблемою філософії для Шеллінга є проблема свободи: «Альфу і омегу будь-якої філософії становить свобода. Дії і вчинки людини розглядаються Шеллінгом як прояви свободи волі, яка є джерелом усякого роду діяльності, джерелом свободи даної людині богом. Свобода трактується Шеллингом як можливість приймати і здійснювати такі рішення, які узгоджуються тільки з власними намірами. Однак, розглядаючи довільні вчинки, Шеллінг прийшов до висновку, що вони підпорядковані певній об'єктивної мети. У вченні Шеллінга свобода співіснує в союзі з необхідністю. Шеллінг стверджував, що взаємне проникнення свободи і необхідності має місце у всякій людської діяльності. Людина вільна в своїй діяльності, але кінцевий результат діяльності залежить від необхідності. Необхідність є і об'єктивною основою свободи, і її кордоном.

Поряд з проблемою свободи Шеллінг ставить і вирішує проблему відповідальності людини за свої дії. Шеллінг вважає, що людина повинна діяти відповідно до моральним законом. Оскільки вибір дій залежить від людини, то його дії можуть

бути поставлені йому в заслугу або в провину і внаслідок цього на

людини накладається моральна відповідальність.

Йоганн Готліб Фіхте, на відміну від Шеллінга, є представником суб'єктивно-ідеалістичного напрямку в німецькій класиці.

Вихідним моментом філософії Фіхте є теза про автономність «Я». Фіхте вважав, що наше усвідомлення існування зовнішнього світу обумовлено усвідомленням своїх сприйнять як незалежних від нашої волі і супроводжуваних «відчуттям необхідності». На підставі цього Фіхте проголосив відчуття продуктом «Я». Фіхте доводив, що «річ-в-собі» (природа) - це результат помилки мислення, яке приймає продукти уяви за щось існуюче саме по собі. Він вважав, що всі, що є "не-Я» має бути виведено з абсолютного «Я», яке містить в собі тотожність «Я» і «не-Я». Можливість зняття протилежності між «Я» і «не-Я» обґрунтовується у Фіхте за допомогою трьох основних положень:

- Чуттєве зміст нічим зовні не обумовлено;

- Усвідомлення чогось зовнішнього передує усвідомлення самого себе;

- Індивід своєю розумовою діяльністю створює весь емпіричний світ.

Таким чином, у філософії Фіхте був намічений перехід від споглядальної філософської орієнтації до практичного відношенню до реальності, тобто закладені передумови для філософського перевороту, який самим Фіхте в достатній мірі усвідомлена не був. Фіхте, займаючись обґрунтуванням положень своєї суб'єктивно-ідеалістичної концепції, стверджував, що людина повинна перетворити природу і суспільство в відповідно до свого внутрішнього єством самосознающего істоти. У цьому він бачив моральну задачу людства. На думку Фіхте, людина є сам для себе метою і тому повинен визначати сам себе і не дозволяти визначати себе нічим зовнішнім. Здійснюючи свою моральну задачу по відношенню до природи, людина повинна пристосуватися до предметів природи таким чином, щоб в них стало видно, що вони представляють його дзеркальний образ. Тільки залишивши на них свій слід, людина може уникнути долі смертного істоти. Людина може уникнути цього спадку тільки в процесі продовження розпочатого іншими людьми до нього.

Обгрунтовуючи моральну задачу, що стоїть перед індивідами по відношенню до суспільства, Фіхте керувався ідеєю, відповідно до якої, в історичному розвитку повинен реалізовуватися принцип рівності, який належить людям в силу того, що кожна людина «сам собі за мету». Люди, які абстрактно рівні в силу своєї самоцелевого цінності, повинні реалізовувати це абстрактне рівність у своєму бутті, в умовах якого між ними існують відмінності в силі, в здібностях, в таланті, обдарованості, в положенні і т. Д. Фіхте бачив мету історії в збільшенні прагнення людей до координації дій, тобто до конкретного і реального рівності, до взаємності. Він вважав, що суспільство повинно гарантувати не тільки формальне рівність індивідів, а й надавати їм право на певну вільну діяльність в сфері громадського поділу праці. У зв'язку з цим Фіхте обгрунтовував право для всіх індивідів у своєму розпорядженні засоби необхідними для виконання роботи в обраній ними галузі. У своєму вченні Фіхте також наділяв людську свідомість абсолютної міццю, за допомогою якої людство усвідомлює себе і формує навколишню дійсність. Значення філософської концепції Фіхте полягає в тому, що він з позиції суб'єктивного ідеалізму подолав не тільки кантовский дуалізм, але і межі суто теоретичного пізнання.




 ВСТУП |  Філософія і світогляд |  Історичні типи світогляду |  Проблема визначення предмета філософії |  Місце і роль філософії в культурі |  Вправи і завдання |  Філософія в древніх цивілізаціях Сходу |  Давня індійська філософія (VIII ст. До н. Е.- II ст. Н. Е.) |  Завдання для самопідготовки |  Геракліта, пифагореизм, Елейський школа |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати