Головна

Філософії. Теорія пізнання і етика І. Канта

  1.  A. Релятивизация понять як джерело розвитку пізнання
  2.  I. ДЕМОКРАТІЯ: ТЕОРІЯ І РЕАЛЬНІСТЬ
  3.  II. матеріалістична теорія
  4.  II. Про двох особливостях Жовтневої революції, чи жовтень і теорія "перманентної" революції Троцького
  5.  III. теорія
  6.  IV. ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА І СВІТСЬКЕ ПРАВО
  7.  IV. Християнська етика і світське право

І. Кант вважав головною філософською проблемою проблему людини, яку він досліджував з позицій гносеології (людини пізнає), етики (людини морального) і естетики (специфіки проявів піднесеного і прекрасного). Прийнято виділяти в творчості Канта два періоди: «докритичний» і «критичний». Для філософії особливо актуальні ті проблеми, які поставив І. Кант в критичний період своєї творчості, які можна сформулювати як питання, що стоять перед людиною: що я можу знати? Що я маю робити? На що я можу сподіватися? Відповівши на ці питання, людина зможе зрозуміти сутність і призначення свого буття в світі. Досліджуючи ці проблеми, Кант розробляє власний метод, який називає «синтетичний» або «критичний». З позиції критичного методу І. Кант пише свої знамениті роботи: «Критика чистого розуму», «Критика практичного розуму», «Критика здатності суджень».

У «Критиці чистого розуму» німецький мислитель досліджує проблему пізнання, відповідаючи на питання «що я можу знати?». Кант - агностик і вважає, що сутність миру не пізнавана, тому предметом дослідження для нього є не об'єкт (світ, що існує поза нами, як «річ у собі», як ноумен), а суб'єкт пізнання, т. Е сама людина зі своїми пізнавальними здібностями. Кант аналізує феномен знання з двох сторін: як змістовне, так і формальне, останнім він називає «апріорне знання», т. Е додосвідні, як би «закладене» в людині. На відміну від декартівського «вроджених ідей», даних нам Богом, у Канта «апріорне знання» дано нам самою природою, ми з ним як би народжуємося. Так можливі апріорні форми чуттєвості (які нам «дають» почуття часу і простору); апріорні форми розуму (які нам «дають» уявлення про світ, як матеріальному, конкретному, матеріальному); апріорні форми розуму, які «дані» нам апріорі, але в досвіді не використовуються, чи не перевіряються дослідним шляхом. Це найбільші ідеї людського розуму: ідея Бога, ідея Душі, ідея світу. Розум не може перевірити істинність цих ідей досвідченим шляхом і, таким чином, приходить до протиріччя (антиномії). Вирішити цю суперечність можна тільки, вийшовши за межі «чистого розуму», т. Е в практику, використовуючи «практичний розум». Під «практикою» І. Кант розуміє мораль, моральні норми, якими керується людина в своїй «практичному житті». У «Критиці практичного розуму» І. Кант розглядає людину, як феномен (природна істота в ряду необхідності) і, як ноумен, як вільна істота, як моральну особистість.

Для Канта переживання піднесеного і прекрасного в найбільшою мірою характеризує прояв людських почуттів, бо серед почуттів людини є і такі, які, підкреслюючи нице і агресивне початок в ньому, зближують його з тваринами. Почуття піднесеного і прекрасного підносять людину, наближають його до справді людського. Кант пропонує проаналізувати природу людських почуттів, виділити з них ті, які дійсно є добрими. Кант приходить до висновку про відносність співчуття, помічаючи, що люди відчувають почуття співпереживання при вигляді нещасної жінки і дитини, що плаче, але холоднокровно сприймають звістку про військових боях і загиблих людей. Він дуже вірно помітив, що загибель однієї людини сприймається як трагедія, а загибель сотень людей - як статистика.

Через призму аналізу проблем піднесеного і прекрасного Кант досліджує проблеми національного характеру. Чи не обговорюючи особливості тих народів, про яких він нічого не знає, Кант багато уваги приділив особливостям національних характерів французів, англійців, німців та іспанців. Він висловив ідею, яку йому не могли згодом пробачити німецькі расисти, згідно з якою, всі чотири раси походять з одного кореня і, отже, не може бути обраних рас. Тільки історичні обставини можуть ставити одну расу в більш сприятливі умови, ніж іншу, але і це не може служити доказом на користь ідеї переваги однієї раси над іншою.

Людина, за Кантом, стає людиною завдяки тому, що перемагає в собі тварину початок, встановлює правила людського життя. Людина повинна навчитися поводитися зі своїми бажаннями, потребами і прагненнями, він повинен навчитися відмовлятися від одних бажань і потреб, щоб давати простір справді людським бажанням. На думку Канта, людина стає людиною тільки в тому випадку, якщо він вважається з іншими людьми. Людина робить себе людиною тим, що поважає в собі людини і поважає людину в інших людях.

Кант сформулював вимога категоричного імперативу: «Роби так, щоб максима твоєї волі завжди мала силу загального законодавства». По Канту, моральна людина повинен керуватися моральними принципами і ніколи не відступати від них. В іншому випадку, за Кантом, моральності просто немає. На думку Канта, людина вибираючи форму морального вчинку, повинен думати про те, як його вчинок відгукнеться на всьому людстві. Людина надходить морально тільки тоді, коли він в своїх діях керується боргом перед людством.




 ВСТУП |  Філософія і світогляд |  Історичні типи світогляду |  Проблема визначення предмета філософії |  Місце і роль філософії в культурі |  Вправи і завдання |  Філософія в древніх цивілізаціях Сходу |  Давня індійська філософія (VIII ст. До н. Е.- II ст. Н. Е.) |  Завдання для самопідготовки |  Геракліта, пифагореизм, Елейський школа |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати