Головна

Матриці 4 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Внаслідок того, що це "внутрішнє" невидимо і не може бути представлено, хоча воно і впливає абсолютно чітко на свідомість, я рекомендую тим моїм пацієнтам, які особливо страждають від впливу "внутрішнього", спробувати намалювати його, наскільки їм дозволяють здібності. Мета цього виразного методу полягає в тому, що несвідоме зміст стає доступним і зручнішим для розуміння пацієнтом. Терапевтичний ефект, який чинить цей метод, запобігає небезпечне роздвоєння несвідомих і свідомих психічних процесів. На відміну від об'єктних, або свідомих уявлень, всі графічні зображення процесів і впливів психічної основи є символічними. Вони вказують, вельми грубо і приблизно, на те значуще, Яке ніколи і нікому ще не було відомо. Відповідно, нічого не можна з повною достовірністю визначити на окремо взятому конкретному прикладі. Виникає лише відчуття чогось дивного і неудобопонятного. Неможливо з упевненістю сказати, що ж це означає або що представляє. Можливість розуміння може забезпечити лише порівняльне вивчення великого числа таких малюнків. Внаслідок відсутності художнього уяви, малюнки хворих, як правило, більш прості і виразні і, таким чином, більш зрозумілі, ніж твори сучасних художників.

Серед хворих можна виділити дві групи: невротики и шизофреніки. Перша група малює картини синтетичного характеру, з глибоким і виразним чуттєвим настроєм, Коли ж вони цілком абстрактні, і, внаслідок цього, позбавлені чуттєвого елемента, вони, як мінімум, явно симетричні або висловлюють цілком певний сенс. Друга група, навпаки, створює твори, моментально видають їх відстороненість від почуттів. У всіх випадках вони не висловлюють єдиного і гармонійного чуттєвого настрою, а скоріше представляють дисонанс почуттів, або ж їх повна відсутність. З чисто формальної точки зору, однією з основних характеристик є фрагментарність, що знаходить вираз у так званих "лінійних фракціях" "серіях психічних розломів (в геологічному сенсі), які перетинають картину. Твір залишає глядача байдужим, або хвилює його парадоксальністю, нечутливістю і гротескної невпевненістю - До цієї групи належить Пікассо.1

Незважаючи на явну відмінність між двома цими групами, їх продукція має одне спільне: символічний зміст. В обох випадках його значення тільки Передбачається, але невротик шукає сенс і почуття, йому відповідні, і прагне встановити контакт зі ^ ІТЕЛ. Шизофренік ж дуже рідко виявляє подібні схильності; скоріше, він виглядає жертвою цього схованого змісту. Як якби він сам був захоплений і поглинений їм, і розпався на всі ті елементи, які невротик, як мінімум, намагається склеїти разом. Все що я сказав про Джойса цілком відноситься і до найшизофренічнішим форм вираження: ніщо не вітає глядача, все-посеред тебе усуне нього; навіть випадковий дотик краси виглядає просто як невиправдана затримка тотального відступу. На поверхню викидається все потворне, хворобливе, гротескне, неудобопонятное, банальне - не з метою що-небудь висловити, а виключно щоб приховати; але таємничість ця, проте, не має за собою нічого реального, вона як туман, що опустився на безлюдні болота; гра, яка не варта свічок, спектакль, що йде при абсолютно порожньому залі.

У разі першої групи можна припускати, що ж автори намагалися висловити. В обох випадках зміст наповнене таємним змістом. Серії образів обох типів, будь вони намальовані або написані як текст, як правило, починаються з символу Якийсь - подорожі в Гадес, спуску в несвідоме і відмову від горішнього світу. Те, що відбувається потім, хоча і може виражатися фігурами денного світу, вказує на прихований сенс і є за характером символічним. Так Пікассо починає зі все ще об'єктної живопису Блакитного періоду - синява ночі, місячного світла і води, мертва синява потойбічного світу Єгипту. Він вмирає, і його душа несеться в позамежне. Денне життя переслідує його, і жінка з дитиною застережливо стає на шляху. Так само, як день для нього - жінка, ніч також жінка; з психологічної точки зору, вони є світлою душею і темної душею (анімою). Темна чекає його в синюватих сутінках, вигадуючи похмурі перспективи. Змінюючи колір, ми опускаємося В пекло. Світ об'єктів охоплений агонією, що підтверджують страхітливий портрет сифілітика, туберкульозника, малолітньої повії. Мотив повії виникає біля входу в позамежне, де автор, яка відокремилася душа "зустрічає собі подібних. Коли я говорю" автор ", я маю на увазі ту особу в Пікассо, яка переживає інфернальні долю - ту людину в ньому, який не обертається до денного світу , але цілком і невідворотно належить темряві; який слід не загальноприйнятим ідеалам добра і краси, а демонічної привабливості каліцтва і зла. Це ті антихристиянські і Люциферова сили, які піднімаються в сучасну людину і породжують все проникаючу зумовленість, затуманення яскравого денного світу випарами Гадеса, які заражують його смертельним гниттям, і, врешті-решт, подібно землетрусу, розбиває його на фрагменти, фракції, невідновні руїни, оскільки, клаптики і неорганізовані ділянки. Пікассо і його виставка є знаменням часу, точно так же, як і двадцять вісім тисяч людей, які прийшли подивитися на ці картини. (Мається на увазі виставка 460 робіт Пікассо а Цюріху з 11 вересня по 30 жовтня 1932 р Прим. ред.)

Коли подібна доля спіткає людини, що належить до групи невротика, він зазвичай стикається з несвідомим у формі "Лицаря Темряви", гротескного Кундри, первісного каліцтва або інфернальної краси. У метаморфози Фауста, Гретхен, Хелен, Марі, і абстрактна "Вічна Жіночність" відповідають чотирьом жіночим персонажам потойбічного світу гностиків - Єві, Олені, Марії і Софіі- І так само, як Фауст заплутується в смертельних події, і знову з'являється в зміненому вигляді, так і Пікассо змінює вигляд і з'являється в потойбічному образі трагічного Арлекіна - мотив, що простежується в безлічі робіт. Слід між справою нагадати, що Арлекін є давнім хтоническим богом.2

Занурення в глибоке минуле з часів Гомера асоціювалося з Некіей. Фауст звертається до божевільного примітивного світу відьомських шабашів і до химерним видінь класичної античності. Пікассо викликає до життя грубі, земні образи, гротескні і примітивні, і воскрешає бездушність древньої Помпеї в холодному, мерехтливому світлі - навіть Джуліо Романо не вдалося б зробити страшніше! Навряд чи коли-небудь у мене був пацієнт, який би не повертався до художніх форм епохи неоліту, або не бачив воскресінням діонісійської оргій. Арлекін, як Фауст, подорожує крізь всі ці форми, хоча іноді ніщо не видає його присутності, хіба тільки його вино, його лютня, або яскраві ромби його блазнівського наряду. І чому ж його навчило це колосальне подорож по тисячолітньої історії людства? Яку квінтесенцію він зміг отримати з такої купи сміття і гнилі, з цих недоносків і викиднів - можливостей форми і кольору? Який символ міг з'явитися як остаточний сенс і значення такої дезінтеграції?

Побачивши вражаючою багатогранності Пікассо, навряд чи хто-небудь наважиться зробити припущення, тому я краще обмежуся тим, що мені вдалося виявити в роботах моїх пацієнтів, Некія не є безцільним і чисто руйнівним падінням в хаос, але мають сенс katabasis eis antron, спуском в печеру ініціації і таємного знання. Подорож через психічну історію людства має на меті відновлення цілісності людини за допомогою пробудження пам'яті крові, Спуск до Матерям дозволив Фаусту відновити цільного гріховного людини - Паріса, сполученого з Оленою - того homo totus (Людина цілісний (лат.) Прим. ред. ) Який був забутий сучасною людиною, який зайшов в однобічності. Це саме той, який за часів підйому змушував тремтіти небеса, і це завжди буде повторюватися. Така людина завжди протиставлений людині справжнього, тому що він завжди є тим, хто він є, а людина сьогодення є тільки тим, що він представляє в даний момент. Що стосується моїх пацієнтів, то katabasis и katalysis відповідно призводять до відкриття двополярності людської природи і необхідності наявності пар протилежностей або протиріч. Після того, як символіка безумства пережита в період дезінтеграції, з'являються символи, які представляють об'єднання протилежностей: світло / темрява, низ / верх, біле / чорне, чоловіче / жіноче, і т.д.

В останніх роботах Пікассо мотив об'єднання протилежностей чітко проявляється в їх прямому протиставленні. Одна картина (хоча і висічення лінійними фракціями) навіть містить З'єднання темної і світлої аніме. Прямолінійні, безкомпромісні, навіть грубі кольору пізнього періоду відображають тенденцію несвідомого до силового вирішення конфлікту (цветочувство).

Цей стан в психічному розвитку хворого не є ні фіналом, ні метою. Воно являє тільки розширення його світогляду, яке тепер здатне охопити в цілому людську мораль, тварина і духовне начала, не сприймаючи їх, тим не менше, в життєвому єдності. Drame interieur (Душевна драма. Прим.перев.) Пікассо розвинулася до цієї останньої точки, за якою слідує розв'язка. Що стосується майбутнього Пікассо, я б не став займатися передбаченнями, оскільки таке внутрішнє подорож є досить небезпечним підприємством, в будь-який момент здатним завести в глухий кут або привести До катастрофічного вибуху об'єдналися протилежностей. Арлекін трагічно двозначна фігура, хоча він - як присвячені можуть підтвердити - вже несе на своєму вбранні символи наступній стадії розвитку. Безсумнівно, він герой, який повинен пройти через всі небезпеки Гадеса, але чи вдасться йому це? Ось питання, на який я не можу відповісти. Арлекін лякає мене, він занадто схожий на того "строкатого людини, схожого на блазня", який в "Заратустре" стрибає ззаду на який нічого не підозрює акробата, і стає причиною його смерті. Заратустра потім каже слова, істинність яких так страшно довів Ніцше на власному прикладі: "Твоя душа помре навіть раніше, ніж тіло: більше нема чого боятися!" Хто цей блазень, стає ясно, коли він кричить танцює на дроті акробату, його слабшому alter ego; "Ти що перегороджують шлях краще, ніж ти!" Він - більш сильна особистість, яка розбиває свою шкаралупу, а цієї шкаралупою часто є наш мозок.

1 Під цим я аж ніяк не маю на увазі що все, що належать до цих двох груп обязятельно повинні страждати неврозом або на шизофренію. Подібна класифікація просто означає, що в одному випадку психічний розлад може привести до звичайних невротичних симптомів, в той час як в іншому можуть проявитися симптоми шизоидности. В обговорюваних випадках, характеристика "шизофренік» не діагностує психічне захворювання шизофренію, але просто відсилає до певної схильності, або габитусу, на основі якої психічні розлади можуть привести до розвитку шизофренії. Таким чином, я не розглядаю ні Пікассо, ні Джойса як психотиков, але зараховую їх до великої групи людей, чий габітус змушує реагувати на серйозні психічні порушення не звичайними психоневрозами, а шизоїдні синдромом. Оскільки подібна класифікація вже привела до деякої плутанини, я вважав за необхідне додати це психіатричне роз'яснення.

2 Цією інформацією я зобов'язаний докторові W. Kaegi.

[Вперше опубліковано в "Neue Zurcher Zeitung- CLII1: 2 (13 листопада 1932р.); перевидано в "Wirklichkeit der Seele" - (Цюріх 1934)

Еріх Нойманн "Леонардо Да Вінчі і архетип матері"




 Матриці 1 сторінка |  Матриці 2 сторінка |  Матриці 6 сторінка |  Матриці 7 сторінка |  Матриці 8 сторінка |  Матриці 9 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати