Головна

Питання: Що таке «Я-концепція»?

1.  А що таке говоріння мовами?
  2.  А) Що таке сором
  3.  Абсолютно неупругим ударом називають таке ударна взаємодія, при якому тіла з'єднуються (злипаються) один з одним і рухаються далі як одне тіло.
  4.  Питання 1. Що таке археологія?
  5.  Питання 7. Що таке археологічна культура, культурно - історична спільність, тип пам'ятника?
  6.  Питання: Велика Вітчизняна війна: причини, підсумки та уроки.
  7.  Питання: взаємозв'язок принципів історичної та культурної обумовленості теоретико-познавательнх поглядів.

«Я-концепція» - Сукупність усіх уявлень людини про себе, сполучена з їх оцінкою. Установки, спрямовані на самого себе, складають: 1) <образ Я> -представлення індивіда про самого себе; 2) самооцінку - емоційно забарвлену оцінку цього подання; 3) потенційну поведінкову реакцію-ті конкретні дії, які можуть бути викликані <чином Я> і самооцінкою.

Я-концепція »- це динамічна система уявлень людини про саму себе, в яку входить усвідомлення людиною своїх якостей (фізичних, емоційних і інтелектуальних), самооцінка, а також суб'єктивне сприйняття впливають на дану особистість зовнішніх факторів.

Одна з перших теорій, що описують «Я-концепцію», була теорія У. Джеймса, де виділено дві сторони «Я» (Self) - суб'єктна і об'єктна. Одна сторона особистості - є «сознающая Я» (I), а друга - це та частина, яка усвідомлюється - «Я як об'єкт» (Me). У структурі особистості цей автор виділив чотири складові і розташував їх у порядку значущості: від нижчої - до вищої, від фізичної - до духовної (табл. 23.1).Таблиця 23.1. Уявлення про «Я-концепції» У. Джеймса

складова  опис
 «Духовне Я»  Внутрішнє і суб'єктивне буття людини. Набір його релігійних, політичних, філософських і моральних установок
 «Матеріальне Я»  Те, що людина ототожнює з собою (його будинок, приватна власність, сім'я, друзі та ін.)
 «Соціальне Я»  Визнання і повага, яке отримує людина в суспільстві, його соціальна роль
 «Фізичне Я»  Тіло людини, його первинні біологічні потреби

Остаточне формування уявлень про «Я-концепції» відбулося в 1950-і роки в руслі гуманістичної психології. В нижче представленому прикладі виділені основні положення «Я-концепції» К. Роджерса. «Я-концепція» - це уявлення і внутрішня сутність індивіда, яка тяжіє до цінностей, що мають культурне походження. «Я-концепція» має стабільність і забезпечує стійкі способи поведінки людини. «Я-концепція» володіє індивідуальністю і унікальністю. Сприйняття людиною навколишнього світу переломлюється його свідомістю, центром якого є «Я-концепція». Розбіжність між досвідом індивіда і його «Я-концепцією» нейтралізується за допомогою механізмів психологічного захисту. «Я-концепція» близьке до поняття «самосвідомість», проте швидше за «Я-концепція» є результатом самосвідомості. «Я-концепція» виникає як результат психічного розвитку в процесі соціальної взаємодії із середовищем проживання. Соціальне середовище (на відміну від генетичних факторів) грає визначальний вплив на формування «Я-концепції», однак потім «Я-концепція» починає визначати спосіб взаємодії людини з соціальним середовищем (рис. 23.1).

Мал. 23.1.Взаємовплив «Я-концепції» і середовища проживання людини

СТРУКТУРА «Я-КОНЦЕПЦІЇ» ОСОБИСТОСТІ ТА ЇЇ РОЛЬ У ЖИТТІ ОСОБИСТОСТІ.«Я-концепція» виникає в процесі розвитку людини як підсумок трьох процесів: саме сприйняття (Своїх емоцій, почуттів, відчуттів, уявлень і ін.), самоспостереження (Свою зовнішність, своєї поведінки) і самоаналізу (Своїх думок, вчинків, взаємин з іншими людьми і порівняння з ними) (рис. 23.2).

Мал. 23.2.Структура «Я-концепції» В рамках кожної із зазначених складових ми можемо виділити три компонента (рис. 23.3).

Мал. 23.3.Компоненти «Я-концепції»

Роль «Я-концепції» в житті особистості. «Я-концепція» грає важливу роль в житті особистості (рис. 23.4). Це, перш за все, виявляється в наступних її функціях.

1. Забезпечення внутрішньої узгодженості особистості. Будь-які дії середовища зіставляються з «Я-концепцією» особистості, і якщо вони не відповідають їй, то спотворюються або витісняються за допомогою механізмів психологічного захисту, які охороняють цілісність і сталість «Я-концепції».

2. Визначення характеру інтерпретації життєвого досвіду. «Я-концепція» діє як внутрішній фільтр, що пропускає через себе інформацію або затримує її, якщо вона суперечить «Я-концепції».

3. Джерело установок і очікувань особистості. «Я-концепція» визначає прогнози і очікування особистості (впевнене або невпевнену поведінку, завищена або занижена самооцінка). Кожна з цих установок може реалізовуватися в трьох аспектах: фізичному, емоційному, соціальному (рис. 23.5). Наприклад, в фізичному аспекті жінку може не влаштовувати її зовнішність ( «Реальне Я»), і вона буде прагнути змінити її за допомогою косметичних засобів, наближаючись до свого ідеалу краси ( «Ідеальне Я»), в той час як її цілком влаштовує її соціальне становище ( «Реальне Я»). При цьому вона може думати, що оточуючі вважають її занадто холодної і мало емоційної ( «Дзеркальне Я»).

Реальність «Я-концепції» особистості визначається наступними факторами:

? ясністю індивідуального самосвідомості і наявністю адекватних символів для його вираження;

? почуттям особистої адекватності індивіда;

? відсутністю у індивіда відчуття загрози в ситуації саме опису.

Й питання: Особистість в психологічній науці. |  Й питання: Які требов-я до самооцінки висував Роджерс? |  Й питання: Які основні властивості особистісних конструктів? |  Освіта конструктів і їх типи |  Основні характеристики конструкту. |  Й питання: Як формується самоефективності по А. Бандури? |  Різні визначення поняття особистість |  Основні напрямки в психології особистості |  глибинна психологія |  Й питання: Чому існує не одна, а багато теорій особистості? |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати