Головна

О. Розеншток-Хюссі. Право людини говорити

1.  A) на правій і лівих руках
  2.  I. У ЯКОМУ СЕНС МОЖНА ГОВОРИТИ ПРО МІЖНАРОДНЕ ЗНАЧЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ?
  3.  I. Нормативно-правові матеріали
  4.  I. Нормативні правові акти та інші офіційні документи
  5.  I. Підготовка нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади
  6.  I. Правове становище трудящих жінок.
  7.  II. Державна реєстрація нормативно-правових актів федеральних органів виконавчої влади

1. ГОВОРЯТЬ ВСІ

<...>

У лінгвістиці недостатньо мати теорію про мову. Ведучи розмову про розмову, тримаючи мова про мови і письмово висловлюючись про лист, я перебуваю в цей момент в положенні куди більш скрутному і ризикованому, ніж зоолог, який думає про жабу. Жаба не слухає лекцій, який зоолог читає про ті жаби. Але ж сам-то я, будучи промовистою індивідом, чудовий слух свої власні мови про мови. Людина Внвитри мене, який хоче говорити і має свободу мови, прислухаючисьщівается до моїх тирад про сенс мови. Завчені поняття, Прелагается моїм «високочолих» вченим Его, повинні викликати в моєму «низьколобі» смертному «я» почуття безпеки. Останнє слово в гРамматіке буде сказано тільки тоді, коли кожна людська сУществует, яке живе під місяцем, зуміє усвідомити і визнати, що цим

словом захищено його власне вроджене право на свобод ^ мова.

Але хіба людина не є в достатній мірі самим собою без мови? Додає йому мова що-небудь крім здатності гово рить? Чи є мова чимось більшим, ніж інструмент? Людина е з т спить, перетравлює їжу, злягаються, трудиться; він спочатку молодий потім старіє по законам біології. Хіба цього не досить? Чому цього недостатньо? Кожен знає, що цього мало. Але якщо запитати чому, людина, як правило, починає запинатися і впадає в сумніви.

Існує один простий аргумент на користь відповіді «ні». Однією б і про -логії мало тому, що ми потребуємо в самореалізації. Личинку комахи ми не кличемо ім'ям цілого істоти. Чи не назвемо ми цим ім'ям і метелика. Н а з е к о м о в и - це все ф а з и його життя разом взяті. тільки взаімопрічастпост' всіх моментів життя створює справжню дійсність. Стало бути, «чоловік» або «жінка» в нас - це ще не справжня людина. Сивий дід - це ще не вся людина; то ж і дитина. Справжнє, дійсне «справжнє» в нас завжди вміщує в себе більше, ніж будь-якої було біологічний к о м -понент. І ми жадаємо стати «справжніми». Кожен покликаний реалізувати себе і кожен заявляє своє право на це ". Протиріччя між нашим фізичним будовою - чоловіки чи жінки, «кожної тварі по парі» - і нашим домаганням на те, щоб бути людьми, рідко враховується в філософії мови. <...>

<...> Щоб знайти незбиране існування, потрібно володіти більшою внутрішньою силою і більш тонким розумінням життєвих зв'язків. Одного разу група педагогів намагалася визначити, що означає бути громадянином. Один з них сказав, викликавши загальне схвалення: громадянин - це людина, яка працює на прибутковому місці. Це було до того, як наші громадяни пішли записуватися в ополчення. З наведеної дефініції видно, що навіть наші вчителі-викладачі були в 30-і роки чистокровними марксистами, для яких середня людина - тільки робоча сила. Громадянин - це, звичайно, не той ч е -ловек, який працює на прибутковому місці, громадянин - той, хто живе і працює так, як якщо б він сам був засновником справи, якій він служить, законодавцем спільності або «граду», де він знайшов

Р місце. І ось саме ця здатність отримується людиною своє за допомогою мови.

«Граду» повинні ми належати, щоб бути людьми. щоднпро та щогодини потребуємо ми в цій своїй приналежності, яка на Насправді повинна вміщати в себе всю повноту реальності, внутрЕнний світ людської свідомості і зовнішній світ всесвіту. Людина потребує свободи в усіх напрямках своєї самореалізації. Кожен індивід відчуває, що причетність до найдавнішого джерела всього людського і до злободенних політичних подій сьогоднішнього дня, до всіх цих скарбів дійсності - це невід'ємна частина його білля про права. Звідси і загальне право людей на мова - рівність, яким всяке співтовариство обдаровує своїх членів.

Користуючись словами живої мови, кожен член спільноти долучається всьому, що коли-небудь було сказано в орбіті його соціальної групи, як би граючи заучивает досвід, утриманий в мові інших людей. Вбираючи в себе нагадування про все, що коли-небудь осідало або кристалізувалося в пам'яті спільноти, він стає носієм пам'яті своєї нації або свого племені. Так, сліпий співак як якась мембрана здатний оживити своїм словом століття грецької істо-р і і; або людина, давно втратив роботу, ще сьогодні може тремтячим від хвилювання голосом розповісти нам казку про палац або фермі своєї мрії, приголомшливу гомеровскую історію про те, чого не було, не могло бути. Або юний студент, своїми піснями вселяє мужність, дійсно потрібне його спільноті для вирішення великих прийдешніх завдань. Слова і ритм його пісень стверджують і якимось чином пророкують його життя, в якій їм судилося пройти перевірку на справжність.

Розглянемо тепер структуру будь-якої мови. Чи не диво велике, що мова дає можливість жінці цитувати слова чоловіків, а дитині сприйняти думки старезного старця? Велич епосу або чарівної казки, народних пісень або сказань полягає в тому, чтпро вони сприймаються кожним. Коль скоро рідна мова отримав Поширення в певному співтоваристві, кожен набуває здатності і компетентність у всьому, що співав або думав на цій мові дВказати людина, і витягує з усього цього власну енергію. Мій Рідна мова не їсти тому мова однієї моєї матері (гЬе тогпег'з

гоп§іе), це - мова моєї батьківщини-матері (гЬе шогЬег юп§іе): різн величезна, в інших випадках болісна. Фізично ми - діти св> матері. Духовно, проте, наша національна мова і є наш родНг мову. Це - матриця, де замість «рідна мова» ми могли б сказати «мовне свідомість батьківщини» (гЬе гпосЬег пнпа), реформаторами (гЬе ге гшпс1егз) якого ми є. Ми сприймаємо, відтворюємо возз'єднується все, що коли б то не було викликалося до існування цим матричних свідомістю. Звичайно, таке розвиваюче традиції спогад на ділі ми часто реалізуємо цілком по-дурацкі-Ижива пам'ять може виродитися в механічне цітатнічество і на-І четнічество, проте рідна мова завжди залишає можливість возоб-|новить, відродити перерваний живий процес, який робить нас з; кінними спадкоємцями мовного джерела свідомості своєї батьківщини. М можемо вивчити світ речей «напам'ять» (Ьу Ьеагг). Якщо ми навчив »говорити напам'ять, від серця, володіння даного мови перестають бути для нас лише зовнішнім фактом. Усередині будь-якої мови безперервно здійснюються мільйони подій, здійснюючи метаболізм і ретрансляцію всіх, коли-небудь сказаних слів, оскільки вроджене право кожної людини - пам'яттю серця (Ьу Ьеагг) бути причетним до великого дару об'єднує нас мови.

Ми говоримо про дар, який даний кожному індивіду, а не просто про скарбниці мови. Від слова «скарб» за версту несе залежалися товаром, що гниє на складі. Освіта або цивілізацію занадто часто розуміють як скарби, заховані в бібліотеку і в музеї. Тим часом те, що випадає на нашу долю - дар вдалий одно і невдалий - це розчищати собі шлях крізь мову, впускаючи е в себе, а потім знову віддаючи його зовні. «Мова - засіб спілкування»: це - одне з найбільш очевидних визначень мови, але воно перед; все ж загадкову властивість мови, як правило, не усвідомлювала1 тими, хто користується цим визначенням. У ньому ж не затверджується, що людина розуміє іншого, коли той говорить; затверджується тільки що одна людина розуміє те, що говорить інша людина.

Так як мені може бути не під силу сказати, завдяки чому я мо б бути зрозумілий (а кому це під силу?), Перше, що ми дізнаємося про будь-якому висловлюванні, - це те, що мова розуміють або розділяють як мінімум два співрозмовника: А в такій же мірі, як і В. Коли я бачу двох чоловік, розмовляли один з одним на вулиці, я цілком можу вус <

нцться в тому, що вони і справді хочуть зрозуміти один одного. Було б егкомисленно приписувати їм намір, якого у них не було

в помині. Вони просто хочуть поговорити один з одним, ні більше, нІ менше. Лише в рідкісні моменти ми користуємося мовою для того, щоб дізнатися і визнати один одного в дусі і по істині, і розкритися, "е ставлячи ніяких умов.

Всякий розумна людина знає, що ми розуміємо один одного зсередини тільки в тому випадку, якщо любов або ненависть, солідарність або в р а ж д а відкриють нам очі на нашого У15- а -У15.Проня і до а я т а к і м чином один в одного, ми щоразу переживаємо піднесений мить народження нової мови і утворення нових людських слів. Коли ж ці справжні сили любові або ворожості не відвідують мою душу, я користуюся мовою інакше, як вийде, і саме в ці періоди розслабленості і бездумності мову і мова для мене безмежно цінні. Т е п е р ь вони, правда, не розкривають мене, оскільки я байдикував, але вони розкривають моєму співрозмовнику той загальний для нас фон сприйняття, асоціацій, оцінок, який взагалі робить можливою нашу бесіду. Розмова, там, де він насправді можливий, породжує згоду і прийняття, тому що самими згодою і прийняттям вже породжений, а тому і можливий. Такий дружня розмова з'єднує мене з інших, не моєю духовною основою, а, так би мовити, загальним корінням. З цієї причини вміти розмовляти один з одним - це не так уже й мало, хоча для самих співрозмовників це може бути всього лише нічого не значущий розмова про погоду. Ми не в змозі весь час бути особистостями, тобто ми не можемо безперервно любити чи ненавидіти. Але тоді в якому сенсі і в якій мірі ми все-таки живемо в ці довгі проміжні періоди? Ми живемо тоді вольовим натиском традицій минулого, яке відтворюємо як предлічностного і загального для нас спадщини щоразу, коли користуємося в розмові готовими фразами рідної мови. Звичайно, відкриваючи рот, щоб щось сказати, ми вже якось відкриваємо свою душу. Але ж розмовляти зовсім не означає весь час «відкривати душу». Ми говоримо один одному «Це принадність, чи не так?», Або «Відмінно!», Або «Чудово!», Або ще щось в тому роді і залишаємося все ж рупорами істини, так как надані доброму старому рідної мови говорити через нас. Серцям, який говорив до нас, дозволено говорити через нас - замість нашого власного серця.

Ми не так часто співаємо нові пісні, зате ми любимо вспомінат повторювати старі. Говорити - значить або створювати, або цитувати і в тій мірі, в якій ми зберігаємо існуючий мову, кожен ц3'Нас гідний поваги як гігантської трансляційній мережі це рез яку передаються всі висловлювання загальної волі. Подібно шелесту листя в'яза, мова має відлунням, пошепки, невиразним Бормотов ням. Всі ці голоси і звуки артикулюють приховану волю спільності Чому все мислителі шукають систему? Тому що вони вірять, що якщо одна людина зможе-таки стати голосом всієї мови, тоді у нас будет найвірніша система, що містить, з одного боку нескінченне р о з -нообразіе, а з іншого - нескінченне одностайність. Говорити - значить вірити в одностайність. Це можна продемонструвати на прикладі того дивного факту, що кожен язик прикидається завершеним. Чи містить він вісімсот слів або вісімдесят тисяч - говорять на ньому в будь-якому випадку наївно вважають, що вони можуть висловити на цьому зике все, що завгодно.

Цит. по: Розеншток-Хюссі О. Мова і дійсність.

М., 1994. С. 165-171.

Якщо гуманітарна культура в цілому шлях до серця нації, то наука - до її розуму.

Д. С. Лихачов

А. А. Чивокуня ОСНОВИ ФІЛОЛОГІЇ |  І як знання |  Що таке сучасна філологія? |  І все... |  Освіти. Цілі і завдання курсу |  МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ЧИТАННЯ |  російської культури |  комплексне знання |  Рубіжне значення праць Ф. А. Вольфа і його сучасників для філології |  Середина XIX - середина XX ст. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати