На головну

Антропогенне забруднення атмосфери і її охорона

1.  Антропогенний вплив на природу. Проблема екології.
  2.  Антропогенний вплив на літосферу
  3.  Антропогенний прогинання і просідання земної кори пов'язано в першу чергу
  4.  біологічне забруднення
  5.  Водні ресурси і їх охорона
  6.  Питання 20. Охорона земель.

Основні поняття медицини - поняття «здоров'я» і «хвороба». Це вже деякі стану живого, в зв'язку з чим філософія медицини багато в чому вдає із себе подальший розвиток загальних філософських проблем біології. Як же можна спробувати зрозуміти, що відрізняє здоровий стан живого організму від хворого? З нашої точки зору, найважливішою категорією, що лежить в основі філософії медицини і дозволяє закласти основу для вирішення її проблем, є категорія «заходи життя». Живе володіє не тільки якістю життя, що різнить його від неорганічних об'єктів і процесів. Живе володіє і своїми кількісними визначеннями. Можна припустити, що є не просто життя, але визначені ще і різні ступені і заходи життя - може бути життя сильніша і слабка. Ця ідея більше кількісного визначення життя і лежить в основі понять здоров'я і хвороби. У найзагальнішому сенсі здоров'ям називають сильну життя, а хворобою - життя ослаблену. Ось принципове філософське підстав медичної науки. Але цей загальний принцип заходи життя вимагає звичайно ж свого подальшого розвитку і уточнення.

По-перше, слід підкреслити, що поняття здоров'я і хвороби залежать від типу організації живої істоти. Те, що є здоров'ям для мухи, навряд чи можна назвати таким для людини. Отже, визначаючи ці поняття, необхідно кожен раз уточнювати деякий вид життя, Що володіє відносно самостійним якістю, своєрідністю і власними принципами організації.

Тільки якщо деякий вид життя зафіксований, по відношенню до нього має сенс більш виразно говорити про тій чи іншій мірі життя (цього виду). Заходи життя різних видів можуть виявитися непорівнянними між собою.

Далі виникає проблема більш суворого виразу міри життя певного способу життя. Йдеться про те, щоб з'ясувати ті фактори, від яких може залежати міра життя і сформулювати конкретні вклади цих факторів в підсумкову міру життя. Наведемо тут деякі приклади.

Одним з найважливіших параметрів заходи життя є ступінь адаптивної пластичності живого організму. Організм може надаватися в різних - більш-менш сприятливих - для його існування умовах (наприклад, в ситуаціях з різними величинами температур, кількості їжі, щільності популяції і т. Д.). В одних ситуаціях організм здатний пристосуватися і вижити, в інших ситуаціях він гине. В цьому випадку можна ввести таке поняття, як обсяг виживання організму - безліч всіх тих можливих ситуацій, в яких організм може залишитися живим, пристосувавшись до умов цих ситуацій. Обсяг виживання - одна з важливих характеристик заходи життя того чи іншого способу життя. Чим більше - за інших рівних умов - обсяг виживання організму, тим більшою мірою життя він володіє. У математичної екології близьким до поняття обсягу виживання є поняття екологічної ніші. У цьому випадку вводиться так звана функція благополуччя, Яка представляє з себе деяку інтегральну оцінку життєдіяльності організму. Ця функція визначає не тільки екологічну нішу, а й конкретні кількісні показники благополуччя організму в кожній конкретній ситуації, т. Е. В кожній точці екологічного простору. Щось подібне можна уявити і для більш загального випадку, коли міра життя організму могла б визначатися на основі деякої функції благополуччя цього організму в деякому просторі можливих ситуацій існування організму.

Функція благополуччя - один із прикладів так званих критеріїв оптимальності, Які все частіше останнім часом застосовуються при вирішенні різного роду завдань в біомедичних науках. Наприклад, можна намагатися з'ясувати, чому риби володіють певною формою тіла. Допомогти у вирішенні цього завдання можуть міркування, пов'язані з оцінкою форми з точки зору, наприклад, опору зустрічному потоку рідини при русі у воді. Таке завдання можна уявити досить строго, в рамках певної математичної моделі. Можна розглянути різні можливі просторові форми і поставити на них деяку функцію, значення якої буде висловлювати, припустимо, величину опору цієї форми при її русі в рідкому середовищі. Потім можна спробувати знайти такі форми, які дають мінімальні значення зазначеної функції. Часто виявляється, що математично знайдені форми з мінімальним опором є досить близькими реальних форм водних організмів. Подібні завдання називають завданнями на екстремум. При вирішенні таких завдань виявилося, що багато біологічні структури максимізують або мінімізують певні функції, кількісно виражають біологічно значущі параметри (зауважимо, що завдання на максимум завжди може бути переформульована як завдання на мінімум, якщо в якості нової функції взяти в тій же задачі використовувану функцію з зворотним знаком). Такі функції і були названі критеріями оптимальності, або цільовими функціями. Вперше ідею загальної ролі критеріїв оптимальності в біології сформулював американський біолог Н. Рашевський в так званому принципі оптимальної конструкції (Principle of optimal design): «організми, що володіють біологічною структурою, оптимальної щодо природного відбору, оптимальні також і в тому сенсі, що вони мінімізують деяку оціночну функцію» (цит. За: Р. розен. Принцип оптимальності в біології. М. : Світ, 1969. - С.18-19).

У загальному випадку біологічна структура може оцінюватися з точки зору різних критеріїв оптимальності До1, До2, ..., Kn. Кожен з цих критеріїв може бути сформульований таким чином, що він буде висловлювати якийсь певний аспект благополуччя в життєдіяльності організму. В цьому випадку можна намагатися ввести інтегральний критерій оптимальності (Благополуччя) К = до (К1, до2, ..., Kn), Визначений як деяка функція на приватних критеріях оптимальності. Мабуть, такого роду інтегральні критерії можуть більшою мірою претендувати на вираження міри життя. Міра життя виступає в цьому випадку деяким граничним поняттям найбільш інтегрального критерію оптимальності, узагальнюючого в собі безліч всіх більш приватних критеріїв благополуччя живого організму.

З розвитком методології різного роду критеріїв оптимальності в сучасних біомедичних науках розвивається все більше міцніє тенденція квантификации феномена життя, Т. Е. Вираження у кількісній формі різних проявів живого.

Нехай тепер дано деякий критерій оптимальності (благополуччя) До для деякого виду життя. Організм даного виду може перебувати в станах з більшою або меншою величиною К. Стани з досить високими показниками До можна називати Кнормою. Коли величина К істотно знижується, виникає деякий новий якісний стан організму, яке можна позначити як Кпатологію. Наприклад, можна ввести деякий температурний критерій оптимальності ДоТ, Який буде давати максимум для людини при значенні температури 36.6оЗ, і буде падати при відхиленні від цієї температури. В цьому випадку стану організму при досить великих значеннях ДоТ, Т. Е. Поблизу температури 36.6оЗ, можна називати температурної нормою (КТнорма). Стану, що виходять за межі цього інтервалу, - температурної патологією (КТ-патологіей).

під Кздоров'ям тепер можна розуміти таку К-норму, де критерій До виступає в якості деякого інтегрального критерію оптимальності. Відповідно, Кхворобою можна називати К-патологію з інтегральним критерієм К, т. е. ті стану організму, для яких значення інтегрального критерію К приймає досить низькі значення.

Таким чином, поняття норми і патології (здоров'я і хвороби) необхідно уточнювати щодо обраного критерію оптимальності. Подібним же чином можуть бути уточнені і інші медичні поняття, наприклад: «К-патогенез» - процес, що знижує величину критерію К, «К-саногенез» - процес, що підвищує величину К. Подібне уточнення дозволяє вирішити ряд парадоксів, пов'язаних з колізією різних критеріїв оптимальності, коли, наприклад, по одному з критеріїв людина здорова, а по іншому - хворий, за одним критерієм людина одужує, по іншому - захворює. Крім того, поняття «здоров'я» і «хвороби» в цьому випадку набувають кількісні міри.

Слід також зазначити, що структура організації норми і патології зазвичай має «зірчасті структуру» з нормальним станом біологічної структури в центрі і безліччю патологічних її модифікацій на периферії, здатних виникнути з центрального стану норми. Мабуть, такого роду організація пов'язана з тим, що норма вдає із себе певну рівновагу безлічі факторів, кожен з яких може бути гіпертрофований за рахунок інших (додаткових) факторів, утворюючи той чи інший вид патології як нерівноважної норми. З цієї точки зору патоокруженіе жодної норми не випадково. Вивчаючи різноманіття патології, можна прийти до висновку про склад норми, приводячи в рівновагу гіпертрофовані патологічні фактори.

Нехай y - інтегральний психічний критерій оптимальності, величина якого виражає «психічне здоров'я» ( «y-здоров'я») людини, j - інтегральний фізичний (фізіологічний) критерій оптимальності, величина якого виражає «фізичне здоров'я» ( «j-здоров'я») людини. Нехай також З - деякий інтегральний критерій оптимальності, на основі якого виражається загальне здоров'я ( «Здоров'я» з великої літери) людини. Критерії j і y - це окремі випадки критерію З, т. Е. З = з (j, y, до1, ..., Доm, ...) - Інтегральний критерій здоров'я З є функція від фізичного, психічного і, можливо, ще якихось критеріїв, К1, ..., Доm, ..., Здоров'я людини. У зв'язку з цими критеріями можна виділяти і кілька видів медицини:

- «Фізична (соматична) медицина» ( «j-медицина») обмежує здоров'я людини тільки j-здоров'ям

- «Психічна медицина» ( «y-медицина») обмежує здоров'я людини тільки y-здоров'ям

- «Психосоматична медицина» ( «yj-медицина») обмежує здоров'я тільки психосоматичних здоров'ям, т. Е. Тієї частиною критерію З, яка визначається тільки критеріями j і y

j-медицина представляє з себе класичні розділи західної матеріалістичної медицини. y-медицина - це психіатрія. Останнім часом все більш активно розвивається психосоматическая медицина, в якій формується філософія більш інтегрального - психосоматичного - образа здоров'я і хвороби. У цьому процесі виражається загальна тенденція розвитку західної медицини - тенденція сходження від більш приватних до більш інтегральним критеріям здоров'я, в межі прагнуть до інтегральним критерієм Здоров'я (З), який, однак, ніколи не може бути до кінця виражений засобами наукового пізнання. Слід зауважити, що, тим не менш, критерій З може даватися вченому-медику за допомогою інтуїції, в той час як більш приватні критерії здоров'я рано чи пізно можуть бути виражені і засобами раціонального пізнання.

Можливі, як уже згадувалося вище, різного роду колізії приватного і інтегрального критеріїв здоров'я, спростовують повну можливість зведення другого до першого. наприклад:

- При низькій величині j (або y) може досягатися досить висока величина З за рахунок досить високих значень інших приватних критеріїв здоров'я. Це випадок «соматично (психічно) хворого, але в цілому здорового» ( «j (y) -Хворий і Здорового») людини. Приклад - Федір Достоєвський, який був геніальним письменником (З-здоровою людиною) і одночасно хворим на епілепсію (j- і y-хворим).

- При високій величині j (або y) може досягатися низька величина З за рахунок досить низьких значень інших приватних критеріїв здоров'я. Це випадок «соматично (психічно) здорового, але в цілому хворого» ( «j (y) -здоровий і Хворого») людини. Приклад - різного роду фізично і психічно здорові самогубці.

Такого роду приклади є контрприкладами для приватних медицин, абсолютизують приватні критерії здоров'я. Отже, є медицини і Медицина. Приватні медицини абсолютизує приватні критерії здоров'я. Медицина (з великої літери) завжди розуміє, що всі критерії здоров'я - це лише окремі випадки інтегрального критерію Здоров'я (З), що охоплює всю повноту буття людини в світі. Цей інтегральний критерій є критерій узагальненої оптимальності буття, з точки зору якого може бути оцінений не тільки людина, але і будь-який початок в світі. Так синтетична Медицина одночасно виявляється свого роду медичної філософією.

Антропогенне забруднення атмосфери і її охорона

Атмосферне повітря, що представляє собою суміш газів і аерозолів приземного шару атмосфери, - найважливіша життєзабезпечуючих середовище для всього живого на Землі. Але він впливає не тільки на людину і живі організми, а й на грунтово-рослинний покрив, гідросферу, геологічне середовище, а також на різні техногенні об'єкти - будівлі, споруди, пам'ятники та ін. Тому забруднення атмосфери, під яким розуміють потрапляння в неї фізичних і хімічних речовин і з'єднань, які порушують її газовий баланс, може вкрай несприятливо позначатися на навколишньому природному і техногенному середовищі.

Всі джерела забруднення атмосфери поділяють на природні та антропогенні.

природне забруднення атмосфери відбувається в результаті вивержень вулканів, вітрової ерозії і пилових бур, попадання в неї космічного пилу. Головну роль при цьому відіграє вулканічна і флюидная активність Землі. Великі виверження вулканів призводять до одночасного викиду в атмосферу (причому не тільки в її нижні, але і в більш високі шари) величезної кількості газів і попелу. Повітряні потоки розносять їх на дуже великі відстані. При цьому вплив їх позначається іноді протягом декількох років.

Як приклад такого роду в літературі часто наводиться виверження вулкана Кракатау (поблизу о. Ява) в 1883 р, яке вважають найсильнішим за всю історію людства. Згідно з повідомленнями, вибух цього вулкана було чути в Індійському океані на відстані 4800 км. На висоту майже 20 км було викинуто 75 млн м3 дрібних твердих частинок вулканічного попелу. Не дивно, що протягом кількох наступних місяців цей попіл оточив всю земну кулю, головним чином в середніх широтах. Подібні катастрофічні виверження трапляються і в наші дні. До їх числа відносяться, наприклад, виверження вулкана Пінатубо на Філіппінах і вулкана Ходсон в Чилі на початку 90-х рр. XX ст.

Іншим прикладом «постачальника» пилу може служити пустеля Сахара. Виникаючі над її поверхнею пилові хмари потім переносяться східними і північно-східними пасатами над всією Західною Африкою.

антропогенне забруднення атмосфери викликається набагато більшою кількістю різного роду джерел і завдає їй значно більше відчутної шкоди, причому такий, який набагато перевищує здатність повітряного океану до самоочищення. В якості головних джерел забруднення атмосфери виступають: теплова енергетика, металургійна, хімічна та нафтохімічна, целюлозно-паперова промисловість, будівельна індустрія і автомобільний транспорт.

Людська діяльність призводить до того, що забруднюючі речовини надходять в атмосферу в основному в двох видах - зважених часток (аерозолів) і різних газоподібних речовин.

Аерозольна загрязненіе- це забруднення атмосфери крупно-і мелкодісперснимі твердими (пил) і рідкими (крапельки) частками, що не відносяться до постійного складу атмосфери або різко перевищують їх фонові концентрації. Загальна кількість аерозолів антропогенного походження, що надходять в атмосферу Землі протягом року, оцінюють в 1 млрд т; за розрахунками різних авторів, вони становлять від 10 до 50% сумарного змісту подібних суспензій в атмосферному повітрі.

Аерозолі в атмосфері сприяють утворенню туману і смогу. Туман сам по собі не небезпечний для людського організму, але стає таким, якщо в нього потрапляють токсичні домішки. Що ж стосується смогу (від англ. Smoke - дим), то він може вкрай негативно впливати на здоров'я і самопочуття людей. Це відноситься і до вологого, так званого лондонському зможу (Димному туману), який найбільш характерний для помірних широт, виникає зазвичай в осінньо-зимовий період і досить часто буває у великих містах Західної Європи та Північної Америки. У ще більшій мірі це відноситься до сухого фотохимическому, так званого лос-анджелеському, зможу, який утворюється в літній час в умовах сильної сонячної радіації. В результаті фотохімічних реакцій він володіє підвищеною токсичністю.

Ще один великий джерело аерозолів переважно антропогенного походження - лісові пожежі, які породжують димні хмари, що тягнуться часом на тисячі кілометрів.

Ще більшу небезпеку для людини та інших живих організмів являє надходження в атмосферу газоподібних речовин, на які припадає 97% всіх антропогенних викидів в цю геосферу. Йдеться, перш за все, про хімічні сполуки сірки, азоту, хлору і вуглецю.

Оксиди сірки утворюються головним чином в процесі роботи теплових електростанцій і металургійних заводів, які спалюють вугілля, нафта і мазут (у вугіллі вміст сірки коливається від 0,5 до 6%, а в нафти і мазуті - від 0,5 до 3%). Оксиди азоту утворюються при спалюванні тих же видів палива, але в цьому випадку основним його джерелом служить сам повітря. Загальний обсяг надходжень сірчистого газу, або діоксиду сірки (S02), В атмосферу Землі в різних джерелах зазвичай оцінюється від 100 млн до 150 млн т на рік, оксиду азоту - близько 100 млн т.

З попаданням в атмосферу сполук сірки, а також азоту безпосередньо пов'язана становящаяся все більш актуальною проблема так званих кислотних (кислих) дощів. Механізм їх утворення дуже простий. Діоксид сірки і оксиди азоту в повітрі з'єднуються з парами води, концентруючись в першу чергу біля основи хмар. Потім разом з дощами (туманами) вони випадають на землю фактично у вигляді розбавлених сірчаної та азотної кислот. Такі опади різко порушують норми кислотності грунту, погіршують водообмін рослин, сприяючи висихання лісів, особливо хвойних. Потрапляючи в річки і озера, вони пригнічують розвиток їх фауну і флору, нерідко призводячи до повного знищення біологічного життя - від риб до мікроорганізмів.

Великої шкоди вони завдають і різним конструкційних матеріалів, прискорюючи корозію металів, руйнування історичних і архітектурних пам'яток.

Головні регіони поширення кислотних опадів в світі - США, зарубіжна Європа, Росія. Але останнім часом вони відзначені також в промислових районах Японії, Китаю, Бразилії, Індії, деяких інших країн. Статистика свідчить про те, що в першу десятку міст за рівнем концентрації діоксиду сірки входять Тегеран, Ріо-де-Жанейро, Стамбул, Москва, Пекін, Катовіце, Тяньцзінь, Мехіко, Каїр і Сеул. А в першу десятку за ступенем концентрації оксидів азоту потрапляють Мілан, Мехіко, Софія, Пекін, Кордова, Сан-Паулу, Сантьяго, Катовіце, Нью-Йорк і Лондон.

З поширенням кислотних опадів пов'язано характерне географічне явище, яке зазвичай називають трансгранічност'ю. Воно проявляється в тому, що відстань між районами освіти кислотних опадів і районами їх випадання може досягати багатьох сотень і навіть тисяч кілометрів. Наприклад, головний винуватець кислотних дощів в південній частині Скандинавії - промислові райони Великобританії, Бельгії, Нідерландів, ФРН. У канадські провінції Онтаріо і Квебек такі дощі переносяться з сусідніх районів США.

Незважаючи на настільки негативний вплив сполук сірки і азоту на навколишнє середовище, мабуть, ще більше уваги вчених, політичних діячів і широкої громадськості привертають наслідки потрапляння в атмосферу різних з'єднань вуглецю. При цьому перш за все мається на увазі діоксид вуглецю, або вуглекислий газ (СО2), Який утворюється при спалюванні всіх видів мінерального палива, але також оксид вуглецю, або чадний газ (СО), що утворюється при неповному згорянні палива і роботі двигунів внутрішнього згоряння, і метан (СН4), Що надходить в атмосферу в результаті спалювання біомаси, витоку з нафтових і газових свердловин і з інших причин. У кількісному відношенні серед них різко переважає діоксид вуглецю. Він багато в чому і визначає загальне надходження вуглецю в атмосферу. На відміну від досить отруйного оксиду вуглецю (чадного газу) діоксид вуглецю (вуглекислий газ) сам по собі не отруйний, але з його накопиченням в повітрі пов'язана небезпека виникнення парникового ефекту. Тому вуглекислий газ, як і метан, прийнято відносити до числа так званихпарникових газів.

Таблиця 32

ГЛОБАЛЬНЕ НАДХОДЖЕННЯ ВУГЛЕЦЮ В АТМОСФЕРУ ЗЕМЛІ

Аналіз таблиці 32 показує, що в 1950-2005 рр. світовий обсяг емісії вуглецю виріс в 3,7 рази досягнувши 7 млрд т, або 26 млрд т СО2.[26] За прогнозами цей обсяг в 2015 р складе 30, а в 2030 г. - 40 млрд т.

Однак відповідальність за ці викиди вуглецю в атмосферу різні регіони світу несуть в різному ступені. Із загального обсягу надходжень діоксиду вуглецю, який досяг в середині 90-х рр. XX ст. 22,4 млрд т, на Азію довелося 7,1 млрд т (31,7%), на Європу - 6,8 млрд т (30,6%), на Північну і Центральну Америку - 5,7 млрд т (25, 5%) початку XXI ст.

Ще виразніше ці відмінності виступають при аналізі даних за окремими країнами (Табл. 33).

Таблиця 33

ПЕРШІ ДЕСЯТЬ КРАЇН За розміром ВИКИДІВ ВУГЛЕЦЮ В АТМОСФЕРУ ЗЕМЛІ НА ПОЧАТКУ ХХ1в.

Як випливає з даних, наведених у таблиці 33, основну відповідальність за викиди вуглецю в атмосферу несуть розвинені країни. Звідси випливає і певна географічна закономірність, яка вже не раз була відзначена в літературі: найбільш інтенсивне надходження вуглецю в атмосферу характерно для тієї частини Північної півкулі, яка розташована між 40 і 50 ° с. ш. Проте до складу першої десятки країн за розмірами викидів вуглецю увійшли вже Китай, Індія і ПАР. Можна додати, що до другої десятки входять також Мексика, Іран і Бразилія. При цьому в Китаї, як і в економічно розвинених країнах, емісія діоксиду вуглецю пов'язана головним чином зі спалюванням мінерального палива, в Індії і Бразилії - зі спалюванням мінерального палива та зведенням (випалюванням) тропічних лісів. До речі, в викидах діоксиду вуглецю беруть участь і багато найменш розвинені країни, де збереглася підсічно-вогнева система землеробства. Не слід забувати і про те, що за розмірами викидів вуглецю з розрахунку на душу населення перші місця в світі займають нафтовидобувні і нафтопереробні країни - Бахрейн (29 т) і Катар (70 т).

Характеризуючи газоподібні речовини, що надходять в атмосферу в результаті людської діяльності, необхідно згадати також хлорфторвуглеродна з'єднання (ХФУ, фреони), які мають чисто антропогенне походження. Цю групу газів широко використовують в якості холодоагентів в холодильниках і кондиціонерах, у вигляді розчинників, розпилювачів, стерилізаторів, миючих засобів та ін. Хоча було відомо і парникову дію хлорфторуглеродов, їх виробництво продовжувало досить швидко зростати, досягнувши вже 1,5 млн т. Воно і продовжувало б зростати, якби не було виявлено негативний вплив фреонів на озоновий екран Землі.

Нарешті, не можна не згадати і про радіоактивне забруднення атмосфери. Хоча надземні атомні вибухи давно вже заборонені, все-таки до 1980-х рр. їх було вироблено (в основному США і Радянським Союзом) більше 500, в результаті чого радіаційний фон планети підвищився на 2%. Але і в наші дні радіаційне зараження повітря може відбуватися при видобутку і переробки урану, при роботі різного роду атомних об'єктів, не кажучи вже про аварії на них (приклад - Чорнобильська АЕС).

Заходи по боротьбі із забрудненням і тим більше зараженням атмосфери почали робити вже давно. Спочатку для боротьби з кислотними опадами на ТЕС стали споруджувати високі і надвисокі димові труби. Однак досвід показав, що таким способом можна захистити від шкідливих речовин лише більш-менш далеке оточення ТЕС. Наприклад, труба висотою 100 м збільшує радіус розсіювання до 20 км, труба висотою в 250 м - до 75 км. Але за цими межами кислотні опади все одно випадають. Тому в наші дні вчені та інженери прийшли до одностайного висновку: головний шлях попередження забруднення атмосфери повинен полягати в поступовому скороченні самих шкідливих викидів, ліквідації їх джерел. Звідси випливають набагато вищі вимоги до палива, заборона на використання високосірчистих вугілля і нафти і багато інших радикальних заходів з акцентом на вдосконалення існуючих та впровадження нових, прогресивних технологій. Ці заходи було використано і в міжнародних угодах.

Охорона атмосфери від забруднення дуже актуальна і для Росії. У нашій країні максимум такого забруднення був зареєстрований в 1970-і рр. Потім в результаті здійснення деяких охоронних заходів воно стало знижуватися. У ще більшою мірою це відноситься до пострадянської Росії, де таке зменшення забруднень відбулося головним чином унаслідок сильного спаду промислового виробництва і пов'язаного з ним скорочення викидів діоксиду вуглецю. Але при цьому потрібно враховувати, що в зв'язку з ростом автомобільного парку зросла надходження в атмосферу оксиду вуглецю і діоксиду сірки. В кінці 1990-х рр. в 185 містах Росії з населенням в 60 млн осіб середня за рік концентрація хоча б одного з забруднювачів атмосфери перевищувала ГДК. Тому останнім часом в Росії почали здійснювати додаткові заходи з моніторингу стану атмосфери та її охороні.

Міждисциплінарний характер проблеми «Суспільство і довкілля». Роль географії в її вирішенні |  Поняття про відтворення населення |  Історичні типи відтворення населення і теорія демографічного переходу |  Динаміка чисельності населення світу |  Демографічний вибух в сучасному світі |  Демографічна криза в сучасному світі |  демографічна політика |  Статева структура населення світу |  Вікова структура населення світу |  Світові трудові ресурси |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати