Головна

РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 12 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Під час бою наш комсомольський батальйон глибоко врізався на територію противника. Він діяв під гаслом: "Громити ворога на його території!"

Батальйон це завдання виконав з честю.

Потрібно сказати, що колосальну роль в бою грає присутність воєнкома частини на передньому краї. Побачивши комісара бійці і командири відчувають натхнення, горять бажанням будь-що-будь виконати поставлене завдання.

Після бою політруки представили мені особливо відзначилися бійців і командирів.

Перед боєм подавалися сотні заяв бійців і командирів з проханням прийняти їх в комсомол і партію. Заяви подавали кращі, відважні люди частини.

"Прошу прийняти мене в члени партії, так як безпартійним в бій йти не можу. Хочу йти в ногу з нашої комуністичною партією Леніна Сталіна", - писав старший лейтенант Холопік. Він мужньо боровся в бою, отримав поранення.

Лейтенант Робук В. І. напередодні бою писав в парторганізацію:

"Прошу прийняти мітивши до лав ВКП (б). В боях я виправдаю довіру партії. Попереду всіх зі своїм кулеметом до кінця життя буду показувати доблесть, сміливість і геройство. Прошу в моїй проханні не відмовити".

І тов. Робук дійсно виправдав велике звання члена партії. Він кулеметним вогнем нещадно знищував самураїв до тих пір, поки не отримав кількох поранень.

Червоноармієць Жуков М. А. писав в низову комсомольську організацію розвідувальної роти:

"Прошу прийняти мене до лав Ленінського комсомолу. З огляду на порушення японськими військами кордону СРСР я, боєць РККА, вступаю в ряди Ленінського комсомолу і зобов'язуюсь виконати свій обов'язок перед трудящими СРСР. Якщо буде потрібно, то я не помилую, віддам життя і сили на благо народу. Нехай живе і міцніє наша країна! "

У бою тов. Жуков тримав себе героїчно. Будучи вже важко пораненим, він застрелив японського офіцера.

Після боїв парторганізація полку розгорнула роботу з оформлення партійних справ. Захисники батьківщини бажали, і цілком законно, швидше бути в рядах партії і комсомолу. Межі потрібно було охороняти виключно пильно. Японці знаходилися в будь-яких 400-500 метрах. Тому ми проводили не загальні партійні збори, а делегатські.

За час боїв лав комсомолу в полку потроїлися. В партію на позиціях прийнятий тридцять один чоловік. Решта заяв розбирали на зимових квартирах.

Лейтенант Я. Борисенко

У розвідці

Сонце спустилося за горизонт. На блакитному вечірньому небі серед сопок засяяла місяць, відображаючи свій сріблястий блиск в водах річки Тумень-Ула. Милуватися красою було колись. Ми, п'ять комсомольців - Ваня Толмачов, Петя Байкалов, Саша Золотарьов, Кузьма Тулін і я, - сидячи в окопі, слухали розповідь капітана Шапошнікова про героїчних епізодах боротьби Червоної Армії в. громадянську війну і під час конфлікту на Китайсько-Східної залізниці в 1929 році.

Бесіда тривала до тих пір, поки місяць не буде вже сховалася за високі чорні маньчжурські сопки.

- Тепер, товариші, - підводячись, сказав капітан, - не втрачаючи ні хвилини, приступайте до виконання бойового завдання.

Нам треба було розвідати сили противника на південно-східних схилах висоти Заозерной і поблизу села Хомоко.

- Міцно сподіваюся на вас, - стиха промовив капітан, - в дорозі будьте обережні, бажаю успіху.

Разом з нами вона виліз з окопу. Про щось думаючи, він стояв нерухомо, а ми рушили поповзом від нього в сторону ворога.

Місцевість була відкрита. Тому доводилося ретельно маскуватися, щоб не видати себе.

Обвішані гранатами, напружуючи увагу, ми йшли вперед так, щоб не чути було шелесту трави. Доводилося трохи затримуватися, щоб усім бути разом.

Ми вже були на схилах висоти. Раптом до вас долинув звук тертя якихось металевих предметів. На хвилину зупинилися. Ще раз продумали план розвідки. Розбилися на дві групи.

Я і Ваня Толмачов пішли туди, звідки доносився звук. Повземо ближче. Перед очима промайнув вогник. Всім тілом лягли на землю. Вдивляємося: в долині миготить вже кілька вогників, видно рух людей, що палять. Поблизу стоять воли, жують траву. Стало ясно, що це ворожий тил.

Ми повернулися назад на умовлене місце, де повинні були зустрітися з іншою групою. Чекаємо. Їх немає. Чекаємо, 10-15 хвилин - не чути навіть шереху. Я хвилююся, в голову приходять різні припущення: може бути, вони потрапили в руки японців, а може бути, виявили противника і спостерігають за ним. Починаю нервувати. Долає занепокоєння. Кілька разів прилягав до землі, вставав - нікого не було видно. Але раптом шурхіт. Метрів за п'ятнадцять повзуть двоє. Ми залягли, дивимося - це наші товариші.

Взаємна радість. Вони доповіли, що противника в своєму напрямку не виявили.

- Мабуть, тікають, дісталося їм від наших снарядів, - сприймав дотиком Саша Золотарьов.

- Це, звичайно, вірно, але ми повинні пам'ятати, що бій ще не скінчився, - відповів я. - Японці групують сили і, очевидно, спробують знову кинутися на Заозерную. Ми повинні виявити, де вони групуються.

Вирішили продовжити розвідку у напрямку до села Хомоко. Тут йшли однією групою, тримаючи інтервал один від іншого в 10-1 5 метрів.

Наткнулися на японський окоп. Ретельно і обережно оглядаємо його. В окопі порожньо. Йдемо далі - ще окоп. Заходимо в нього - теж нікого. На землі розкидані галети. Оглянувши їх, попрямували далі.

Ніч вже підходила до кінця. Гасли зірки. З-під ніг вистрибували коники і підлягає цокотіли. Поблизу річки заграв жайворонок.

Переборовши дрімоту, ми підійшли до третього окопу. Він, як і перші два, був весь усіяний нашими снарядами. Навколо кілька глибоких улоговин, по сторонам валяються розбиті кулемети і гвинтівки, каски. Ваня Толмачов, помацавши розбитий японський кулемет, знову не витримав:

- Поставили наші перцю їм! ..

Із села Хомоко долинало пирхання коней. Просуваємося ближче. Натикаємося на ретельно замаскований окоп. Приймаємо рішення: я з Ванею Толмачовим заходимо в окоп справа, а Байкалов з іншими товаришами - зліва.

Спускаємося в окоп безшумно. Чуємо хропіння. Сидячи, сплять двоє японців, гвинтівки їх валяються під ногами.

Що з ними зробити? Вирішили пов'язати, заткнути роти і відвезти живими.

Раптом над окопом пролунав постріл. Японці здригнулися, в переляку почали шукати свої гвинтівки. Але вони були вже в ваших руках. Так як піднялася тривога, б'ємо японців прикладами по голові. Прокинулися солдати в найближчих окопах, почали стріляти і оточувати нас. На мої руки впало щось важке. Роняю гвинтівку. Нагинаюся, щоб підняти її. Японці з вереском кидаються на мене. Ваня Толмачов і Кузьма Тулін спритно працюють прикладом і багнетом. Я вириваюся з ворожих лап, і ми біжимо.

Опинившись у бруствера окопу, я роблю стрибок і відчуваю, як по моєму животі сковзнуло щось холодне. Я покотився по схилу. Зупинившись, відчув, що гімнастерка мокра. Ми були в долині - порівняно безпечно. Біля мене стояли троє бійців. питаю:

- Кого немає?

Толмачов сумно відповів:

- Ні Саші Золотарьова, його вбили. Куля потрапила йому прямо в груди.

Я відчув біль в животі. Розстебнув ремінь, підняв гімнастерку і бачу: тече струмінь крові. Товариші перев'язали рану.

Ми рушили до своїх окопів. Уже світилася зоря. Приминаючи мокру траву, ми поповзом дісталися до наших окопів. Я детально доповів капітану Шапошникову результати розвідки. Він подякував нам за хороше виконання наказу і розпорядився негайно направити мене до санітарного інструктора.

Мене потягнуло до сну. Я тут же задрімав. Пролунав гарматний постріл. Я відкрив очі. Біля мене стояв Толмагаев і, хвилюючись від радості, розповідав:

- Товаришу командир, наші снаряди б'ють прямо туди, де ми тільки що билися з японцями, і в балку, де мелькали вогні.

Я був радий, що розвідка не пропала даром, і: знову задрімав під гуркіт гармат.

Батальйонний комісар Д. Іващенко

непартійні більшовики

Бій за батьківщину партійні і непартійні більшовики йшли з ім'ям великого Сталіна на вустах. Єдиною думкою - розгромити ворога, що не віддати жодного вершка радянської землі - жили безстрашні патріоти, готові в будь-яку хвилину пожертвувати собою за справу партії: Леніна - Сталіна.

Зібравшись перед боєм на мітинг, партійні і непартійні більшовики нашої частини писали в своїй резолюції:

"Запевняємо Верховна Рада СРСР, що ми не хочемо чужої землі, а й не дозволимо заклятому ворогові ступити на нашу велику землю. Кожен з нас готовий віддати своє життя за щасливе, радісне життя багатомільйонного радянського народу, за торжество Сталінської Конституції, за великого батька і вчителя - товариша Сталіна. Нехай пам'ятають вороги, що немає такої сили в світі, яка могла б зупинити переможну ходу комунізму в нашій країні ".

Слова не розходилися зі справою. Непартійні більшовики рука об руку з комуністами героїчно билися в боях проти знахабнілих японців. Вони показали безмежну відданість своїй батьківщині, нерозривний зв'язок з більшовицькою партією.

Молодого патріота тов. Сельвестрова і раніше, до боїв, знали в багатьох підрозділах як скромного в спілкуванні з товаришами, відмінника бойової і політичної підготовки, ніколи не мав поломок і аварій машини. Після бою з японцями виявилося ще одне прекрасне якість товариша Сельвестрова - безстрашність, мужність і відвага в бою.

Добре збитий, відмінно опанував технікою екіпаж тов. Сельвестрова одним з перших пішов у бій проти японців. Короткими кулеметними чергами екіпаж виводив з ладу живу силу противника, потужним вогнем гармати придушував вогневі точки.

Японці, відступаючи, зосередили вогонь протитанкових гармат на машині Сельвестрова. Навколо рвалися десятки снарядів. Екіпаж продовжував мужньо боротися і насідати на ворога.

Японцям вдалося підбити танк. Водій Буланцев був поранений. Стрілець Ландін убитий. Тов. Сельвестров не розгубився. Він вжив заходів до евакуації машини і товаришів, ремонтував танк під вогнем. Хтось мимохідь кинув йому, що поранений комісар Туляков може потрапити в руки ворога. Він кинувся шукати улюбленого комісара. Безпартійний більшовик Сельвестров кілька годин під обстрілом шукав комісара. Дізнавшись, що комісар живий і знайдений, він знову приступив до ремонту машини.

Після евакуації танка з поля бою командування посилає Сельвестрова для виконання складного завдання. І тут він показує героїчні зразки.

Таких патріотів соціалістичної батьківщини, вихованих партією Леніна Сталіна, готових будь-якої хвилини віддати своє життя за щастя народу, у нас сотні, тисячі.

Лейтенант Федоров на початковому етапі подав заяву про вступ до лав більшовицької партії. Слідом за ним десятки інших непартійних більшовиків заявили:

- У бій хочемо йти комуністами.

"У відповідь на зухвалу провокацію японської вояччини прошу парторганізацію прийняти мене в кандидати ВКП (б). Це високе звання виправдаю на ділі", писав у своїй заяві тов. Богданов.

"У відповідь на провокаційну вилазку японських нальотчиків, які намагаються втягнути СРСР у війну і поневолити наш трудовий народ, я як патріот своєї батьківщини бажаю бути вірним кандидатом партії. Зобов'язуюсь виконувати і проводити в життя всі рішення партії, бути активним пропагандистом в масах, вивчити праці Леніна - Сталіна, вести неухильну боротьбу з ворогами народу, повсякденно підвищувати бойову готовність РСЧА. Зобов'язуюсь за партію, за справу Леніна - Сталіна, за нашу соціалістичну батьківщину віддати, якщо буде потрібно, своє життя ", - писав тов. Остапенко.

Йшла незвичайна підготовка до партійного зібрання. Залишалося кілька хвилин до атаки. До висоти Заозерной приковували десятки поглядів непартійних більшовиків. Там після атаки було призначено партійні збори з прийому їх до лав великої партії Леніна - Сталіна. Парторг тов. Бичков (загинув у бою) готував до зборів документи на вступають в партію.

Після атаки під артилерійським вогнем партійні збори прийняло героїв-патріотів в "ряди комуністичної партії і в співчуваючі. Цей момент у багатьох залишиться в пам'яті.

За шість днів боїв подано сімдесят чотири заяви про вступ до партії, п'ятнадцять заяв - про вступ до групи співчуваючих і сто сімдесят шість - в комсомол. Товариші в своїх заявах висловлювали свої щирі, глибокі почуття і безмежну любов непартійних більшовиків до партії і до вождя народів товариша Сталіна.

Щодня десятки рапортів ми отримували від бійців, командирів і політпрацівників, що залишилися в тилу, з проханням надіслати їх в бій.

Безпартійний механік-водій тов. Житеньов писав:

"Японські розбійники нахабно порушили священні кордони країни соціалізму. Кров наших братів не пройде грабіжникам даром. Клянуся перед батьківщиною, перед партією, перед урядом, що за своїх товаришів помщуся і буду нещадно знищувати фашистських гадів. Прошу не відмовити в моє прохання і послати мене в бій ".

У дні перемир'я в міста і села Радянського Союзу пішли сотні листів бійців і командирів, в яких непартійні більшовики розповідали про героїку боїв і висловлювали свою готовність в будь-яку хвилину рука об руку з комуністами, під їх керівництвом знову встати на захист соціалістичної вітчизни, а якщо буде потрібно , то і віддати своє життя за щастя і радість народу, за квітучу нашу країну.

Старший лейтенант Н. Михайлов

Під покровом ночі

Самураї не покидали надії вибити нас з Заозерной. Для здійснення цього вони вдавалися до всього. Пригадується мені відомі випадки, як вони намагалися захопити нас зненацька. Глибока ніч з 7 на 8 серпня. Тов. Григор'єв доповів мені, що чути гомін японців. Я віддав наказ: кидати гранати тільки після того, як ми кинемо їх зі свого окопу.

Все стихло. Ні шереху.

Ми причаїлися, напружуючи слух. Чуємо: самураї, як вужі, підповзають до наших окопів. Робимо вигляд, що нічого не помічаємо. Але тільки вони наблизилися, я дав знак Григор'єву, і гранати, клацаючи і шипінням полетіли назустріч самураям.

Піднявся страшний, безладний передсмертний крик. Японці кинулися бігти. Навздогін їм наші кулемети послали кілька черг.

Атака була відбита. Ворог, що ризикнув перевірити нашу пильність, був розбитий.

... Починався світанок. Ми окопалися і лягли спати, виставивши спостерігача. Та недовгим був сон. Японці, які перебували в окопі на схилі висоти, відкрили мінометний вогонь. Потрібно було знищити ворога. Для цієї операції ми виділили взвод під командою тов. Циганкова. Він пішов в обхід, а ми з тов. Дрягин наблизилися до японського окопу і почали закидати його гранатами. Тов. Циганков непомітно підповз зі взводом до японських грабіжникам з флангу і з криками "ура" кинувся знищувати їх.

Жоден японець не пішов з окопу: всі були знищені.

Після цього розгрому японці притихли.

Поповнивши запас ручних гранат та інших вогневих засобів, я уклав бійців спати, так як попереду чекала ніч, повна тривог і несподіванок. Не спали тільки спостерігачі, тримаючи під контролем кожен метр японської території.

Я перевірив спостерігачів: службу вони несли пильно, в чому нам ще неодноразово припала переконатися.

Тільки я почав засинати, як пролунали вибухи гранат і голоси.

Ми зайняли свої місця. Перед нами постала велика група противника. Мабуть, вистеживши, що ми лягли відпочивати, вони вирішили застати нас зненацька. Ця спроба, як і всі інші, закінчилася для них вельми плачевно. Ми обстріляли їх з флангів кулеметами, а в лоб - гранатометами. Мало хто з них пішли назад.

Лейтенант В. Двушерстнов

Радісно йти попереду

Глибока ніч. Нам наказано пройти на лівий фланг фронту і знищити зосередилися там японців. Попереду - десять кілометрів палаючого у вогні жартуй. Днем по цій дорозі не тільки групі людей, а й одному не пройти. Закріпившись за кілька днів на радянських висотах, самураї встигли пристрелять кожен кущик. І зараз їх артилерія заливає вогнем ваш шлях.

Далекосхідна ніч коротка. Ми напружуємо зусилля. Здається, стрілки годинника рухаються швидше звичайного. Вже близько 4 години ночі. Зараз бризне світанок, вигляне багряне сонце і зрадить нас.

- Підтягніться, товариші! Ще трошки, - раз у раз чуються підбадьорюючі голоси командирів і політпрацівників. Зрідка доносяться жарти. І тоді в рядах чути; приглушений сміх.

З жартами легше долаються труднощі. А їх не злічити. Хоча і ніч, але на повний зріст рухатися не можна, доводиться пригинатися, подекуди повзти на колінах, на животі.

Світанок застав нас уже в призначеному місці. Не гаючи часу, бійці швидко рили окопчики, встановлювали кулемети.

Мене викликав командир частини.

- Товариш Двушерстнов, організуйте спостереження за противником.

Я з радістю приступаю до нової обов'язки.

Озброївшись біноклем і картою, взяв з собою відокремленого командира тов. Максимова я відправився спостерігати.

Ось тягнеться нескінченна стрічка залізничних рейок. А там, лівіше, на пагорбах, біліє зигзагоподібний автотракт. По ньому раз у раз снують машини, рухаються нові підкріплення. Все це я наношу на карту. Раптом чую голос Максимова:

- Товариш лейтенант, на станцію прибув військовий ешелон.

В оперативне донесення вношу новий запис. Не встиг дописати, як зовсім поруч почув ще один знайомий голос. Обернувся, бачу: комбат Кульков. Він прибув сам подивитися, що робиться у японців. Побачивши мене, він з запалом заговорив:

- Дивіться: на кулеметні сопці (так ми назвали висоту, що стоїть ліворуч від Заозерной) дротяні загородження, а далі, в сідловині, батарея.

Треба мати виняткової витримкою, щоб спостерігати дії ворога і спокійно наносити все на карту. Хочеться битися самому.

Незабаром мене змінили. Я йшов у штаб і думав, як би мені піти з бійцями по баченим місцях.

У штабі йшла нарада начскладу. Командир Провалов разом з командирами підрозділів обговорював план майбутнього наступу на Заозерную.

- На висоті Заозерной завтра повинен знову замайорів радянський червоний прапор. Японці повинні бути знищені! - Говорив Провалов.

Потім командир і комісар частини окремо розмовляли з комуністами. Бесіда була коротка. Комісар попереджав:

- Пам'ятайте, товариші, йдете виконувати партійне завдання. За вами стежать партія, Сталін, весь радянський народ!

Як я заздрив цим щасливцям! Вранці вони підуть на боротьбу з ворогом, а я. Не хотілося вірити, що я знову буду возитися з біноклем і картою.

Прийшов помічник командира частини. Ми сіли писати наказ по тилу. Раптом комісар гукнув мене. Я підійшов.

- Ви призначаєтеся командиром 2-ї стрілецької роти. Приймайте роту і перемагайте! Пам'ятайте, що комуніст повинен показати чудеса.

Від радості я навіть не дослухав останніх його слів і на ходу крикнув:

- Будьте впевнені!

У роті очікували бійці і комбат.

Я зібрав командирів взводів, поставив завдання перед кожним взводом і почали готуватися до наступу.

В середині дня повітря наповнилося оглушливим ревом літаків. Серебрянокрилие винищувачі і важкі бомбардувальники, пілотовані нашими прекрасними льотчиками, відкрили нам дорогу. Як тільки Заозерна покрилася густим чорним димом розриваються бомб і полегшені літаки повернули назад, я скомандував: "Рота, за мною, вперед!" - І кинувся в атаку.

Радісно було йти попереду, коли знаєш, що за тобою йдуть безстрашні бійці, що гнівом клекоче весь радянський народ.

Старший політрук Г. Дворецький

політрук Ушаков

Про події на Хасану Ушаков дізнався в поїзді. Він, молодий політрук, достроково закінчив Ленінградське військово-політичне училище, їхав до місця свого призначення - в Ворошилов.

Йому здавалося, що експрес йде повільно. Кожна зайва хвилина стоянки на станції викликала у нього почуття нетерпіння. Хотілося прибути якомога швидше туди, до озера Хасан, де частини Фарбою Армії билися проти японських провокаторів війни.

Нарешті, млосно довгий шлях закінчився. Під гуркіт артилерійської канонади і зловісний свист самурайських куль пробрався політрук Ушаков в політвідділ дивізії. Представився комісару тов. Іванченко. Комісар познайомив його з обстановкою на фронті, розповів про майбутні завдання частини і потім, вказавши рукою на сопку, сказав:

- Ось бачите схил сопки?

- Бачу, - відповів Ушаков.

- Там залягла на вихідному положенні; рота. Ви призначаєтеся в неї політруком. Ідіть, увійдіть командиру роти і готуйтеся до атаки ...

Поповзом, від укриття до укриття, під безперервним обстрілом Ушаков пробрався до роті, розшукав командира, представився.

Після знайомства з командиром роти тов. Ушаков під градом куль переповзає з окопу в окоп, від однієї вогневої точки до іншої, знайомлячись з бійцями. Через короткий час не було в роті жодного бійця, який не знав би свого відважного політрука. Він швидко зумів завоювати собі великий авторитет серед бійців. На його ім'я сипалися заяви з проханням прийняти в партію і комсомол, із запевненням про готовність у будь-яку хвилину, якщо буде потрібно, померти за батьківщину.

Наказ йти в атаку на сопку Заозерную бійці зустріли з величезним ентузіазмом. До моменту атаки в роті не було жодного бійця, що не подав заяви про прийом в партію або в комсомол.

За умовним сигналом рота пішла в атаку. Попереду йшов взвод лейтенанта Глотова. Кулеметний взвод, підтримуючи роту, відкрив стрілянину по вогневих точках противника і змусив їх замовкнути. Рота, стрімко просуваючись вперед, зустріла на шляху дротяні загородження. Політрук Ушаков швидко проповз під ним; за політруком подолали дротяні загородження і всі бійці роти.

Місячна ніч. Яскраво вимальовується силует сопки Заозерной. У гулі гарматних залпів, в рушничного і кулеметної тріскотні раз у раз чуються вигуки політрука Ушакова: "За Сталінську Конституцію!", "За улюблену батьківщину!", "Вперед!"

Рота успішно просувається. Станкові кулеметники змінюють позиції. Потрібно негайний вогонь станкових кулеметів. Ушаков під обстрілом біжить на допомогу до кулеметників; він підтягає на собі кулемет крутими сопці.

Кулемети швидко встановлюються на вогневій позиції і знову косять своїм вогнем ворожі полчища. Рота накопичилася для кидка в атаку. Першими піднімаються політрук Ушаков і лейтенант Глотов. Зі словами: "Вперед!", "Ура!", Вони кидаються на ворога, захоплюючи своїм прикладом бійців. У самий розпал рукопашної сутички, обливаючись кров'ю, падає відважний син батьківщини лейтенант Глотов. Убитий і серце кулею, він встигає кілька разів вимовити одне, глибоко увійшло в свідомість слово: "Вперед!"

Бойовий політрук Ушаков штурмує сопку в перших рядах. Своїм прикладом, гаслами "За Батьківщину!", "За великого Сталіна!" він захоплює бійців.

Під рішучим натиском наших бійців розбиті самураї біжать, залишаючи зброю, поранених і численні трупи. Рота, атакувавши вершину сопки, залягла. Попереду, в укритті, засіло до 25 самураїв. Вони ведуть по роті сильний вогонь гранатами. Кинутися в атаку через вершину гребеня неможливо: можуть бути великі втрати. Але треба будь-що-будь вибити банду, яка засіла в укритті.

- Хто йде зі мною в обхід? - Запитує Ушаков бійців.

Мисливців багато. Політрук бере десяток сміливців і йде з ними в обхід. Зайшовши у фланг, бійці закидають ворога гранатами і кидаються в багнети. Більше половини засіли в укритті було знищено гранатами, інших просто приголомшили кулями, добили багнетами.

У розпалі бою Ушаков, не відчув, як гарячим металом його кольнуло в бік, і тільки гострий біль при рухах дала зрозуміти, що він поранений. Не покидаючи поля бою, він перев'язує рану і продовжує брати участь в бою.

Зайняту сопку потрібно було закріпити. "Японці в лоб в контратаку не підуть", - швидко метикує політрук. Він розшукує відважного кулеметника Чурилова, разом з ним встановлює на фланзі кулемет і дає йому вказівку бути готовим до відбиття контратаки.

- Ми не помилилися, встановивши кулемет на фланзі, - з гордістю каже Ушаков. - Самураї спробували зайти з флангу і кинутися в контратаку. Але прорахувалися. Вони були зустрінуті потужним шквалом кулеметного вогню і змушені були відкотитися з великими втратами. Те, що нами взято раз, ми ніколи не віддамо. Не врахували цього японські нальотчики.

Ще кілька днів хоробро бився політрук Ушаков з японськими самураями, і тільки тоді, коли отримав ще два поранення, він був змушений піти у тил. Але не міг Ушаков довго залишатися в госпіталі. Трохи оговтавшись від ран, він знову повернувся на фронт, на ділі показуючи, як треба захищати батьківщину вірному синові партії.

Старший політрук Курдюмов

Вірш, написаний перед боєм

У боях біля озера Хасан молодший командир тов. Абраменко Г. С. відмінно керував стріляниною з гармати. Він посилав снаряд за снарядом, знищуючи вогневі точки ворога. Коли японці виявили знаряддя, тов. Абраменко прийняв рішення змінити вогневу позицію під обстрілом противника. І ось при зміні вогневої позиції ворожий снаряд обірвав життя героїчно воював тов. Абраменко. У його кишені знайшли пробитий осколком комсомольський квиток, фотокартка дружини і друковане тут вірш.

З шахт, полів і підприємств,

Від комбайна і зграйка

Поїзд соколом крилатим

Нас промчав на ДВК.

Радість наша безмежна,

Стати до лав бійців ОКДВА!

Захищати країну і особисто

Вразити в упор ворога.

Ми за призовом наркома

Борг свій виконати прийшли

І в серцях, відваги повних,

Сміливість, хоробрість принесли.

У нас вогонь патріотизму

Яскравим полум'ям горить,

Він ворогам соціалізму

Загибель вічну обіцяє.

Якщо хто з них посміє

Наш кордон переступити,

Молодий боєць зуміє

Порушника відбити.

Ми в будь-який момент готові

До битв в майбутній війні,

Гасло наш, він всім відомий,

Бити ворогів на їхній землі!

Червоноармієць Н. Горпіневіч

З блокнота

Перед боєм з японськими самураями в районі озера Хасан ми зробили нічний марш по дорозі, розмитою пройшли недавно сильним дощем. Бруд прилипала до чобіт, ноги грузли в болотистому ґрунті. Бійці йшли, дотримуючись повну тишу. Було так темно, що очі не розрізняли йде попереду товариша. Щоб не порушувати похідного ладу, я причепив на ранець товариша, що йшов переді мною, шматочок білого паперу: на близькій відстані на чорному тлі вона була чітко видна.

Коли, згорнули на шосейну дорогу, вже світало. Я помічаю, що боєць тов. Монастирський втомився. Хочу допомогти йому, прошу передати мені частину його спорядження. Він відмовляється.

Повз колони проходить старший лейтенант тов. Гольберг. Він дбайливо оглядає нас. Його уважний погляд зупинився на тов. Монастьірском.

- Дайте вашу гвинтівку, - звертається він до бійця.

Тов. Монастирський, спітнілий, намагається запевнити командира, що він не втомився, але ніщо не допомагає. Його гвинтівка переходить до старшого лейтенанта тов. Гольбергом.

Ми йдемо кілька хвилин мовчки, а потім у мене, комсомольця-агітатора, зав'язується розмова з тов. Монастирським. Поштовхом до розмови послужив факт любовного відносини командира тов. Гольберга до бійця. Факт - звичайний для відносин між бійцями і командирами Червоної Армії. Я розповідаю тов. Монастирському про окремі епізоди, вичитаних мною в книзі Будьонного "Боєць-громадянин", де яскраво описано звіряче поводження офіцерів з солдатом в царській армії. В нашу бесіду "на ходу" непомітно включаються інші бійці. Один з них згадує розповіді свого батька - солдата царської армії, учасника світової війни. Розмова потім перейшов на інші теми. Молодший командир тов. Голенко став говорити про багатства Далекосхідного краю. Я допомагаю йому, розповідаю про поклади вугілля, про ліси, про райони з нафтою, з золотом, про промисловості Радянського Далекого Сходу, відродженого кипучою енергією більшовиків.

На марші від політрука і командира ми дізналися про те, що підлі японські бандити зазіхнули на наші: кордону. Немає слів висловити обурення, що охопило всіх бійців при цьому звістці. Кожен горів одним бажанням міцно провчити зарвалися самураїв. Куди поділася втома ?!

Раз у раз було чутно:

- Товаришу командир, чому ми так повільно йдемо? Самураїв розіб'ють і нам не вистачить! ..

- Для самураїв, це буде друга Волочаевка, - кажу я.

- Не просто Волочаевка, а Волочаевка в: квадраті або в четвертого ступеня, - заявляє курсант Битер.

Ми згадуємо бойові епізоди з кінокартини "Волочаевские дні". У наших рядах панує пожвавлення, чуються жарти, сміх. Всі впевнені в швидкої і повної перемоги над шаленими псами-самураями.

Відразу ж після приходу на місце, наша група зв'язківців - товариші Тиморин, Мухомедяров, Звіринець, я та інші - з командиром відділення тов. Бондарєв отримали наказ дати зв'язок до спостережного пункту. Сонце вже посилало на землю останні промені. Лінію доводилося наводити виключно по вершинах розташувалися поруч скель, інакше наші грізні бойові машини, йдучи в бій, порвали б провід, намотуючи кабель на свої потужні гусениці. Найчастіше доводилося підніматися майже на стрімкі скелі. Робили зупинки, щоб трохи перепочити після напруженої роботи і швидкого руху з важким кабелем. Кожну хвилину відпочинку я намагався використовувати для агітаційної роботи. В одну з таких зупинок хтось із зв'язківців сказав:

- Ми знаємо, за що боремося. А заради чого йдуть під кулі японські солдати?

- Темний народ, обманутий і забитий офіцерами, ось і все. Коли-небудь прийде в розум, - переконано заявляє тов. Звіринець.




 РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 1 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 2 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 3 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 4 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 5 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 6 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 7 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 8 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 9 сторінка |  РОСІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ДОСЛІДНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ 10 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати