Головна

Введення 6 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

розуміння готівки чуттєвого збудження у всякому свідомому життєвому стані також залежить від того, чи беремо ми цю сторону душевного життя у всій її широті. Сюди в такій же мірі, як задоволення і незадоволення, відноситься також схвалення і несхвалення, чи подобається що-небудь або не подобається, і вся гра тонких відтінків почуттів. У всякому спонуканні чарівно діють смутні почуття. Увага спрямовується інтересом, а останній представляє собою участь почуття, що випливає з положення, в якому знаходиться наше "я", і з відносин його до предмету.

при бажанні образ, предносящійся волі, супроводжується почуттям задоволення; в ньому, крім того, часто полягає невдоволення від справжнього стану; двигунами його всюди є почуття. Встановити готівку чуттєвого збудження в нашому представляє і мислячому поведінці важче; але при ретельному спостереженні виявляється можливим довести і це. Правда, я не можу погодитися з широко поширеним вченням про те, що будь-яке відчуття, як таке, пов'язане з деяким чуттєвим тоном. Але кожен раз, коли в центр нашої уваги потрапляє просте і сильне відчуття, від нього виходить також легка чуттєва забарвлення душевного стану. Так як зоровим відчуттям притаманний найслабший чуттєвий тон, то вищевикладене положення може вважатися доведеним, якщо його вдасться перевірити в додатку до них. Це доказ випливає з досвіду, виробленого вперше ще Гете. Якщо ми будемо розглядати один і той же пейзаж крізь різному забарвлені скла, то, хоча і в мало помітною мірою, це додасть пейзажу абсолютно різний настрій, залежно від різного впливу, що чиниться на наші почуття різними кольорами. Вплив, який чиниться на життя наших почуттів висотою звуку або його тембром, багато ясніше; таке, наприклад, дія труби, флейти. Якщо перейти від цих почуттів, які є носіями естетичних впливів і пізнання, до почуттів, які лежать глибше і знаходяться в близькому відношенні до самозбереження, то участь почуттів виявиться всюди гаряче, а часом навіть і різким. Наведені факти спростовують вчення Гербарта, згідно з яким почуття випливають з відносин між уявленнями. Коли відчуття вступають у взаємини, з цього виникають нові почуття, як то видно на прикладах почуття задоволення, що виникає з співзвучності, і невдоволення - з дисонансу. Точно так само і розумовий процес, вже як діяльність уваги, супроводжується участю почуття у вигляді інтересу. До цього приєднується збудження почуттів при затримці. Враження дотепності, проникливості, несподіванки поєднань, не кажучи вже про очевидність і свідомості протиріччя, як неправильності, часто розуміються як почуття. Я схильний був би сказати, що ці внутрішні стану самі по собі - чи не почуття, але що до очевидності неминуче приєднується задоволення, а до протиріччя - неприємне почуття, подібне з дисгармонією. Так і співзвуччя в якості стану часткового злиття, хоча б основного тону і октави, є спочатку станом уявлення, і лише вдруге для нашого розуміння процесу в цьому стані уявлення міститься приємне відчуття спорідненості звуків.

Якщо ми звернемося, нарешті, до розгляду питання про наявності вольової діяльності в психічних процесах, то тут доказ в найменшій мірі задовольняє вимогам, що пред'являються. Будь-яке почуття має тенденцію перейти в потягу або огиду. Будь-яке стан сприйняття, що знаходиться в центрі моєї душевної життя, супроводжується діяльністю уваги; - Завдяки йому я поєдную і апперціпірую враження, - барвисті плями на картині стають предметом. Всякий розумовий процес в мені ведеться наміром і напрямком уваги. Але і в асоціаціях, що протікають в мені як би мимо волі, інтерес визначає собою напрямок, в якому відбуваються з'єднання. Чи не вказує це на те, що основу їх складає вольовий елемент? Тут, однак, ми потрапляємо в темні прикордонні області: початку вольового - в тривалих напрямках духу, і самодіяльного - як умови випробовується тиском або під впливом. Так як зі справжніх описів повинен бути виключений всякий гіпотетичний елемент, то треба визнати, що наявність вольової діяльності в психічних процесах може бути доведено з найменшою бездоганністю.

Але ми і загальні стану позначаємо ім'ям почуття або вольового процесу, або подання. Це засновано насамперед на те, що такого роду загальний стан ~ ми щоразу позначаємо переважно по тій стороні його, яка потрапляє у внутрішній сприйняття. У сприйнятті гарного пейзажу панує уявлення; лише при більш ретельному розгляді я виявляю стан уваги, т. е. пов'язану з поданням вольову діяльність, причому всі разом пройнятий глибоким почуттям насолоди. Однак не тільки це становить природу такого роду загального стану і підказує вирішення питання про те, назвемо ми його почуттям, воління або поданням. Справа йде не тільки про кількісному співвідношенні різних сторін одного загального стану. внутрішнє ставлення цих різних сторін мого поведінки, - як би структура, в якій переплітаються між собою ці нитки, - в чуттєвому стані інше, ніж в стані вольовому, а в цьому останньому - інше, ніж в поданні. Так, наприклад, у всякому стані, де панує уявлення, діяльність уваги і пов'язані з нею порушення свідомості абсолютно підпорядковані розвитку уявлення; вольові руху цілком увійшли в ці освіти представляє природи: вони в них розчиняються. Звідси і виникає видимість чисто представляє, вільного від волі, стану. Вольовий процес, навпаки, виявляє зовсім інше співвідношення між представляють змістом і воління, тут справа йде про абсолютно своєрідному співвідношенні між наміром, чином і майбутньої реальністю. Предметний образ тут є як би оком бажання, зверненим на реальність.

Перейдемо далі. В представляють станах ми можемо без допомоги гіпотез встановити ряд між сприйняттями, відтвореними пам'яттю уявленнями і словесними процесами мислення, причому члени цього ряду будуть знаходитися між собою у внутрішньому зв'язку. Точно так само ми можемо без допомоги гіпотез описати зв'язок, в якій порівнюються і зважуються мотиви, проводиться вибір, і доцільно захоплюючі один одного процеси руху визначаються рішенням волі. З одного боку, прогресуюче розвиток інтелекту, що викликається глибоко захоплюючою силою загальних узренія, з іншого - прогресуюча ідеалізація вольової діяльності, що викликається вихованням внутрішніх процесів і зовнішніх рухів, і представляє в розпорядження волі все більше з'єднань внутрішньої діяльності з зовнішніми рухами. Воля постійно як би підпорядковує нових рабів служінню своїм цілям. Але завдання полягає в тому, щоб встановити зв'язок між обома рядами. Один з них протікає від гри подразнень до абстрактного розумового процесу або до внутрішньої художньої формування, інший йде від мотивів до процесу руху. У життєвої зв'язку обидва ряди пов'язані між собою, і тільки виходячи з цього їх життєва цінність стає цілком зрозумілою: її-то і належить вловити.

Завдання - труднощі надзвичайної. Бо саме те, що встановлює зв'язок між цими обома членами і розкриває їхню життєву цінність, становить найбільш темну частину всієї психології. Ми вступаємо в дієву життя, не маючи ясним поглядом на це ядро ??нашого "я". Лише сама життя дозволяє нам поступово здогадуватися про те, які сили невпинно підштовхують її вперед.

Через всі форми тваринного існування проходить співвідношення між роздратуванням і рухом. У ньому відбувається пристосування тваринної особини до навколишнього її обстановці. Я спостерігаю, як ящірка пробирається уздовж яскраво освітленій сонцем стіни і в місці, куди сильніше за все падають промені, розправляє свої члени; я видаю звук, і вона зникає. Враження світла і тепла викликали її на гру, перервану сприйняттям, яке вказує на небезпеку. В даному випадку інстинкт самозбереження у беззахисного звіра з надзвичайною жвавістю зреагував на сприйняття доцільними рухами, заснованими на механізмі рефлексів. Отже, враження, реакція і механізм рефлексів знаходяться між собою в доцільною зв'язку.

Спробую з'ясувати природу цього зв'язку. Зовнішні умови, в яких знаходиться душевне життя, стояли б лише в причинному зв'язку зі змінами цьому житті, і судження про цінності їх для мінливості її не могло б виникнути, якби індивід був істотою з одного тільки здатністю уявлення. І у всіх сприйняттях, уявленнях і поняттях такого представляє істоти не укладалася б ніякого приводу для дій його. Цінність виникає лише в житті почуттів і спонукань, і тільки в цьому житті полягає те, що пов'язує гру подразнень і зміну вражень з силою довільних рухів, і що веде від одних до інших. Дивлячись по реакції в житті почуттів і спонукань, що викликається життєвими умовами, останні стають затримують або утверди. Це залежить від того, викликають зовнішні умови в сфері почуттів депресію або підйом, з цього стану почуттів виникає прагнення утримати або змінити цю установку. Завдяки тому, що образи, що доставляються нашими зовнішніми почуттями, або думки, до них примикають, пов'язані з уявленнями і почуттями задоволення, повноти життя і щастя, цими почуттями і уявленнями викликаються цільові дії, спрямовані до придбання благ, досяжних при їх допомоги. Якщо ж ці образи і думки пов'язані з почуттями і уявленнями про страждання і затримки, то виникають цільові дії, спрямовані до захисту від можливої ??шкоди. Задоволення спонукань, досягнення і збереження задоволення, повноти і підвищення життя, захисту від усього давить, принижує і перешкоджає: ось те, що об'єднує гру наших думок і сприйняття і наші довільні дії в єдину структурну зв'язок. Пучок спонукань і почуттів є центр нашої душевної структури, з якого, завдяки участі почуття, про яке повідомляється з цього центру грі вражень, останні доходять до уваги; так утворюються сприйняття і з'єднання їх зі спогадами і рядами думок; до останніх, в свою чергу, приєднуються підйом життя або, навпаки, біль, страх, гнів. Таким чином, в рух приходять всі глибини нашого єства. Саме звідси виникають потім, - при переході болю в тугу, туги в бажання, чи при аналогічних переходах в іншому ряду душевних станів, - довільні дії. І ось це-то і є вирішальним для всього вивчення зв'язку душевної структури: переходи одного стану в інший, впливу, що ведуть від одного ряду до іншого, відносяться до області внутрішнього досвіду. Структурна зв'язок переживається. Тому що ми переживаємо ці переходи, ці дії, тому що ми внутрішньо сприймаємо цю структурну зв'язок, що охоплює всі пристрасті, страждання і долі життя людської, - тому ми і розуміємо життя людське, історію, все глибини і все безодні людського. Хто по собі не знає, як його облягати уяву образи раптово викликають сильні бажання, або як бажання, борючись зі свідомістю найбільших труднощів, все ж спонукає на вольові дії? На прикладі подібних, або кілька інших конкретних зв'язків, ми переконуємося в існуванні окремих переходів і впливів, - повторюється те одне, то інше з'єднання, повторюється внутрішній досвід, в переживанні повторюється те одне, то інше внутрішнє з'єднання, поки вся структурна зв'язок в нашому внутрішньому свідомості не стає завіреним досвідом. І не одні лише великі частини цієї структурної зв'язку знаходяться між собою в пережитих внутрішніх відносинах: такі відносини доходять до свідомості і в межах цих членів. Я сиджу в залі для глядачів, на сцені Гамлет стоїть перед тінню свого батька; як з живого участі, яке я в цьому приймаю, шляхом послідовного переходу, випливає напруга уваги, цього я, як було викладено вище, сприйняти безпосередньо не можу, але в образі спогади я це можу схопити, і в будь-який наступний момент можу знову на собі випробувати. Я пов'язую укладення в доказ факту, сильно вплинув на моє життєве почуття, і в цьому об'єднанні, який укладає від положення до положення, скрізь присутній вплив, як перехід від передумов до прикінцевих положень. Я помічаю діючу силу в мотиві, порухатися мене на будь-яку дію. Звичайно, це подмечаніе, переживання, спогад не дасть мого знання цих зв'язків того, що може дати науковий аналіз. Процеси або складові частини можуть увійти як фактори в зв'язок, не викликаючи відображення у внутрішньому досвіді. Але пережита зв'язок є основою.

Ця душевна структурна зв'язок є в той же час зв'язок телеологічного. Зв'язок, що зумовлює досягнення повноти життя, задоволення спонукань і щастя, є зв'язок цільова. Оскільки частини в структурі пов'язані таким чином, що з'єднання їх здатне давати задоволення спонукань і щастя або відхиляти страждання, ми називаємо її доцільною. Більше того, характер доцільності спочатку дана тільки в душевній структурі, і якщо ми і приписуємо доцільність організму або світу, то ми лише переносимо на них поняття, взяте з внутрішнього переживання. Бо будь-яке відношення частин до цілого набуває характеру доцільності лише виходячи від реалізованої в ньому цінності, цінність ж ця пізнається тільки в житті почуттів і спонукань.

Біологія багато в чому перейшла від цієї суб'єктивної іманентною доцільності до доцільності об'єктивної. Її поняття виникає з відносини життя спонукань і почуттів до збереження індивіда і роду. Ставлення це являє собою гіпотезу, і праця, витрачена на втілення її в істину, не привів поки до достатніх результатів. Але виклад моє було б не повним, якби я не згадав тут про неї, так як обговорення її веде до розширення кругозору пропонованого дослідження. Можна уявити організми, найкоротшим шляхом пристосовуватися до навколишньої дійсності. При появі їх на світло їм притаманне було б вже достатнє знання того, що для них корисно, т. Е. Того, що сприяє їх збереженню. Знання це збільшувалося б згідно потреби і, виходячи з нього, вони припускалися відповідні рухи, необхідні для пристосування до навколишнього середовища. Подібного роду істоти мали б вміти відрізняти їжу корисну від шкідливої, починаючи з молока матері. Вони повинні були б бути в змозі правильно оцінювати придатність повітря, яким дихають, починаючи з першого подиху. Їм необхідно було б мати знання того, яка температура підтримує в них життєві процеси. Їм необхідно було б також знання того, якого роду відносини до подібних їм особинам для них всього вигідніше. Очевидно, подібні істоти мали б бути деякого роду всезнайками. Однак, природа вирішила цю задачу зі значно меншою витратою коштів. Живу особину вона пристосувала до навколишнього її обстановці, хоча і не прямим шляхом, але багато бережливее. Знання про шкоду і користь зовнішніх речей, про те, що підвищує і що знижує добробут живого організму, одноманітно представлено в усьому тваринному і людському світі почуттями радості і страждання. Наші сприйняття складають систему знаків для вираження невідомих нам властивостей зовнішнього світу: таким чином, і почуття наші є знаками. Вони також утворюють систему знаків, а саме для роду і ступенів життєвої цінності станів Я і умов, що впливають на це Я.

Зазначене співвідношення найлегше простежити на фізичних радощах і стражданнях живої істоти. Це - внутрішні знаки стану тканин, пов'язаних з мозком за допомогою чутливих нервів. Як недостатнє харчування, так і надмірна діяльність або руйнівні зовнішні впливи ведуть до гострих або хронічним страждань. Приємні ж тілесні відчуття виникають внаслідок нормального функціонування органів в живому тілі, і до того ж тим сильніше, чим більше число нервових ниток беруть участь в цьому, і чим рідше роздратування їх. Звідси випливає також, що фізичне задоволення в сенсі інтенсивності завжди залишається далеко позаду сильного фізичного болю, - бо нормальна діяльність ніколи не може піднятися настільки вище середнього рівня, наскільки її порушення і руйнування може опуститися нижче норми, до тих меж, за якими припиняються відчуття і життя. Таким чином, песимістичне вчення Шопенгауера про переважання страждання в органічного життя певною мірою підтверджується фактами. Однак, тілесні почуття являють собою мову знаків кілька грубого і недосконалого роду; перш за все, вони дають знати лише про миттєвих впливах роздратування на тканину, а аж ніяк не про подальші наслідки. Безпосередній вплив їжі на смакові органи не стає менш приємним від того, що в інших частинах тіла вона з часом викликає шкідливі наслідки і відповідно в відомих частинах нервової системи, як знаки цих наслідків, подагричні болі.

Ця доцільність тілесних почуттів знаходить продовження в області духовних почуттів, перш за все остільки, оскільки з передбаченням або невизначеним очікуванням тілесних болів зв'язується тяжке духовне почуття, а з тілесно приємним - духовне почуття задоволення.

Значно глибше йде доцільність виявляють могутні спонукання, що панують над твариною, людським суспільним і людським історичним світом. Серед них найбільш потужними є три основних фізичних спонукання, заснованих на рефлекторних механізмах. Можна стверджувати, що найбільшими силами морального світу є голод, любов і війна; в них саме і проявляються найсильніші спонукання: харчування, статевого потягу і турботи про потомство і захисту. Таким чином, природа вжила найсильніші засоби для збереження особини і роду. Рефлекторні механізми дихання, серцевої діяльності і кровообігу працюють автоматично без будь-якої участі волі; навпаки, прийом їжі, що вимагає вибору і оволодіння, відбувається за допомогою свідомого спонукання, супроводжуваного типовими почуттями голоду, насолоди їжею і ситості, і здатного виробляти відбір. Природа встановила тут гірке покарання, що виражається в почутті різкого невдоволення, за шкідливий утримання від їжі; за правильний же прийом їжі вона видає премію у вигляді почуття задоволення. Таким чином, вона змусила людей і тварин вибирати корисну для них їжу і опановувати нею навіть при найважчих обставинах. Не менш бурхливо, ніж інстинкт харчування, виражаються статевий потяг і турбота про потомство. Якщо перший служить для збереження особини, то останні спрямовані до збереження роду; і тут спонукання, бажання, настрій знаходяться в телеологічному співвідношенні з цілями природи. Настільки ж стихійний і сильний, і третє коло спонукань: захисних, пов'язаних з рефлекторним механізмом. Форма у них двояка. На шкідливі втручання вони або відповідають рухами, що відображають напад, або реагують шляхом рухів рятувального втечі. У тваринному світі з цими інстинктами пов'язані найхимерніші рефлекторні механізми. Зустрічаються тварини, які виділяють огидного запаху рідина; інші прикидаються мертвими або ж намагаються налякати ворога різкою зміною своєї зовнішності.

Моральне виховання людства грунтується насамперед на тому, що в громадському порядку його ці всемогутні інстинкти піддаються регулюванню. Вони здійснюють регулярну роботу і отримують відповідне задоволення; таким чином звільняється місце для розвитку діяльності духовних спонукань і прагнень, зростаючих в рамках суспільства до надзвичайної сили. Прагнення до владарювання і розвивається з нього в історії культури прагнення до придбання власності засновані на природі самої волі. Бо воля вільно розгортається лише в сфері своєї влади. Тому-то ці спонукання і все що випливають з них відносини зникнуть, всупереч будь-яким мріям, лише разом з самим людством. Вони стримуються громадськими почуттями, потребою в спілкуванні, радістю від визнання з боку інших людей, симпатією, задоволенням від діяльності і результатів її. У всій цій великій області духовних спонукань, прагнень і почуттів, біль і радість всюди знаходяться в телеологічному співвідношенні на користь особи і суспільства.

Така гіпотеза, завдяки якій біологічне розгляд розширює суб'єктивну іманентну доцільність душевної і структурної зв'язку, даної у внутрішньому досвіді, до об'єктивної доцільності. Разом з тим вона може служить прикладом того значення, яке має обговорення гіпотез для розширення горизонту описової і розчленованої психології. Я знову підбираю нитку. Я показав, яким чином структура духовного життя, що пов'язує воєдино роздратування і реагує на нього рух, має свій центр у пучку спонукань і почуттів, виходячи з яких вимірюється життєва цінність змін в нашому середовищі і проводиться зворотний вплив на нього. Виявилося далі, що будь-яке поняття доцільності і телеології висловлює лише те, що міститься і випробовується в цій життєвій зв'язку. Доцільність зовсім не є об'єктивне природне поняття; воно лише позначає випробовуваний в спонуканні, задоволенні і боли рід життєвої зв'язку в тваринному або людській істоті. Розглядається зсередини біологічне єдність життя прагне скористатися умовами свого середовища для досягнення почуття задоволення і задоволення спонукань. Розглядається ззовні і з точки зору вищенаведеної гіпотези, це єдність з усіма його почуттями і прагненнями пристосований до самозбереження і до збереження виду. Об'єднання настільки різних процесів уявлення, думки і воління в такого роду зв'язок становить структуру духовного життя. Притому це з'єднання воєдино настільки різнорідних процесів встановлюється не на підставі висновків, а є найбільш життєвим досвідом, на який ми взагалі здатні. Весь інший внутрішній досвід в ньому вже укладено. Доцільність є пережите основну властивість цієї зв'язку, відповідно до якого цей зв'язок має тенденцію виявити життєві цінності в задоволенні і в радості.

Цей зв'язок нашого душевного життя, дану нам у внутрішньому досвіді, можна пояснити і підтвердити оглядом її знаходження і її функцій у всьому тваринному світі. Подібного роду огляд має свою цінність, навіть незалежно від, - хоча і гіпотетичного, але майже неминучого, - допущення розвитку, що здійснюється в органічному світі.

Вся система тваринного і людського світу представляється розвитком цієї простої основної структури душевного життя в зростаючій диференціації, збільшення самостійності окремих функцій і частин, так само як і в удосконаленні їх з'єднань між собою. При труднощі тлумачення душевного життя тварин це найпростіше, так би мовити, вираховується в їх нервовій системі. Грудочку протоплазми, що не володіє ні нервами, ні м'язами, вже реагує, однак, на роздратування. Якщо я приведу амебу в зіткнення з твердою крупинкою, вона випустить частини, які розтягнуться, захоплять крупинку і повернуться назад до головної масі. У гідри ті ж клітини є разом з тим носіями чутливих і рухових функцій. У чарівних медуз, зграями плавають в морських хвилях, орган відчуття вже відділений від органу руху. Таким чином, в тваринному світі розвиток йде у напрямку до двох кульмінаційним точкам: одну з них складають членистоногі, до них належать чотири п'ятих всіх видів тварин і над різноманіттям їх форм підіймаються високорозвинені бджоли і мурахи. Інший кульмінаційний пункт - хребетні, тілесна організація яких властива і нам. Тут бачимо високорозвинена нервова система; центральні частини її встановлюють і підтримують вельми досконалу зв'язок між чутливими і руховими нервами, і система ця є носієм високорозвиненою душевної структури.

Спробуємо тепер резюмувати найбільш загальні властивості цієї внутрішньої структури душевного життя.

Спочатку і всюди, від найелементарніших до вищих форм своїх, психічний життєвий процес є єдність. Душевна життя не складається з частин, не складається з елементів; вона не є певний композитум, не є результатом замість діючих атомів відчуттів або почуттів, - спочатку і завжди вона є деякий осяжний єдність. З цієї єдності диференціювалися душевні функції, що залишаються, однак, пов'язаними з їх загальної душевної зв'язком. Факт цей, вищим ступенем вираження якого є єдність свідомості і єдність особистості, рішуче відрізняє душевну життя від усього тілесного світу. Досвід цієї життєвої зв'язку просто виключає вчення, згідно з яким психічні процеси представляють собою окремі незв'язані репрезентації фізичної зв'язку процесів. Будь-яке вчення, що йде в цьому напрямку, вступає в інтересах гіпотетичної зв'язку в протиріччя з досвідом.

Зазначена психічна внутрішній зв'язок обумовлюється становищем життєвої одиниці в навколишньому її середовищі. Життєва одиниця знаходиться у взаємодії із зовнішнім світом; особливий рід цієї взаємодії може бути позначений за допомогою вельми загального виразу, - (яке повинно бути тут лише описом факту, який в кінцевому підсумку може бути дійсно розкритий і потім описаний лише стосовно людини, наскільки це доступно нашим досвідом), - як пристосування психофізичної життєвої одиниці і обставин, при яких протікає її життя. У цій взаємодії відбувається з'єднання ряду сенсорних процесів з рядом рухових. Життя людське в найвищих її формах також підпорядкована цієї важливої ??закону всій органічної природи. Навколишня дійсність викликає відчуття. Останні представляють для нас різні властивості різноманітних причин, що лежать поза нами. Таким чином, ми бачимо себе постійно зумовленими, тілесно і душевно, зовнішніми причинами; відповідно до наведеної гіпотезі, почуття висловлюють цінність впливів, що йдуть ззовні, на наш організм і на нашу систему спонукань. Залежно від цих почуттів інтерес і увагу проводять відбір вражень. Вони звертаються до певних вражень. Але посилене збудження свідомості, що має місце в увазі, саме по собі є процесом. Воно складається тільки в процесах розрізнення, ототожнення, з'єднання, поділу, апперцепції. У цих процесах виникають сприйняття, образи, а в подальшому перебігу сенсорних процесів - процеси розумові, завдяки яким дана життєва одиниця отримує можливість відомого панування над дійсністю. Поступово утворюється міцний зв'язок відтворюваних уявлень, оцінок і вольових рухів. З цього моменту життєва одиниця відсутня більш грі подразнень. Вона затримує реакції і панує над ними, вона робить вибір там, де може домогтися пристосування дійсності до своїх потреб. І що найважливіше: там, де вона цю дійсність визначити не може, вона до неї пристосовує свої власні життєві процеси і володарює над невгамовними пристрастями і над грою уявлень завдяки внутрішній діяльності волі. Це і є життя.

Третім основним властивістю цієї життєвої зв'язку є те, що члени в ній пов'язані між собою не так, що вони можуть бути виведені один з іншого згідно пануючому у зовнішній природі закону причинності, тобто закону про кількісний і якісний рівність причини і наслідки. У рекомендацій не полягає достатніх підстав для переходу їх до тями; можна уявити істота, що володіє лише здатністю уявлення, яке в запалі битви було б байдужим і безвольним глядачем власного свого руйнування. У почуттях не укладається достатніх підстав для переходу їх в вольові процеси; можна уявити той же істота, поглядають на що відбувається навколо нього бій з почуттям страху і жаху, тоді як ці почуття не виливаються в захисні руху. Зв'язок між цими різнорідними, що не виведеними одна з іншої складовими частинами, є зв'язок sui generis. Назва доцільності не пояснює природи її, а висловлює лише щось, що міститься в переживанні душевної зв'язку, і до того ж висловлює його неповно, а лише в концептівном скорочення.

глава 8

РОЗВИТОК душевного життя

Друга охоплює зв'язок, яка проникає нашу душевну життя, дана нам у розвитку останньої. Якщо структура духовного життя як би простягається на всю її ширину, то розвиток проходить по довжині її. Тому в описовій психології цього предмету мало би бути відвести особливу детальну главу, що і робилося часто в перші дні, що більш приділяли місця опису, психологіях; тут же досить буде вказати на це доповнення до вчення про структурну зв'язку.

Обидва роду зв'язку обумовлюють одна одну. Розвиток людини не можна було б зрозуміти без проникнення в широку зв'язок його існування: більше того, вихідною точкою всякого вивчення розвитку є це осягнення зв'язку в розвиненому вже людині, а також аналіз його. Тільки тут і дана зрима при яскравому денному світлі і заснована на внутрішньому досвіді психолога дійсність, тим часом як щодо напівтемряви початкового розвитку ми отримуємо лише малодостовірні відомості шляхом експерименту і спостереження над дітьми. З іншого боку, зв'язок історії розвитку пояснює зв'язок структури. Об'єднуючи обидва методи розгляду, описова психологія прагне доповнити опис та аналіз зрілого і закінченого типу людини як би загальної біографією цього типу. Подібно до цього ми і окремої людини, як би близький він нам не був, можемо цілком зрозуміти тільки дізнавшись, як він став самим собою.

методичний хід пізнання цієї історії розвитку іншої, ніж хід самого життя або викладу цього ходу. Саме пізнання може йти лише зворотним шляхом аналітично від придбаної зв'язку душевного життя до умов і факторів її розвитку. Якщо ми розглянемо способи, які вживаються нами при вивченні історії розвитку конкретної особи, ми переконаємося, що вони однакові. Нам необхідно перш за все домогтися відомого розуміння вищої точки індивідуального розвитку, а потім вже визначити ступені, хоча, з іншого боку, знання цих колишніх ступенів проливає більше яскраве світло на ситуацію, що індивідуальну душевну життя. Згорнута життя на перших щаблях розвитку може бути зрозуміла, лише якщо виходити з розуміння того, що в загальнолюдському або в індивідуальному типі з неї зазвичай розвивається. Жоден викладач не міг би розібратися в душі хлопчика, якби не знаходив в ній зародків того, що йому відомо з подальшого розвитку.




 Введення 1 сторінка |  Введення 2 сторінка |  Введення 3 сторінка |  Введення 4 сторінка |  Введення 8 сторінка |  Введення 9 сторінка |  Введення 10 сторінка |  Калькуляція собівартості |  бібліографічний список |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати