Головна

Глава II. Будейовицький Анабасіс ШВЕЙКА 1 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

1 Пор .: Das Tragische und die Geschichte.

2 Докладний аналіз см. В Kulturgeschichte als Kultursoziologie.

3 Zimmer H. Maya, der indische Mythos. +1936.

4 Das Tragische und die Geschichte.

+++

Глава II. Будейовицький Анабасіс ШВЕЙКА

Ксенофонт, античний полководець, пройшов всю Малу Азію, побував бозна в яких ще містах і обходився безгеографіческой карти. Стародавні готи здійснювали свої набіги, такжене знаючи топографії. Невтомно просуватися вперед, бесстрашноідті незнайомими краями, бути постійно окруженнимнепріятелямі, які чекають першого слушної нагоди, чтобисвернуть тобі шию, - ось що називається Анабасіс. У кого голова на плечах, як у Ксенофонта або як уразбойніков різних племен, які прийшли в Європу бог знаетоткуда, з берегів не те Каспійського, не те Азовського морів, - той робить в поході прямо чудеса. Римські легіони Цезаря, забравшись (знову-таки без всякіхгеографіческіх карт) далеко на північ, до галльського морю, решілівернуться в Рим іншою дорогою, щоб ще спробувати щастя, іблагополучно прибули до Риму. Напевно, саме з того часу пошлапоговорка, що всі дороги ведуть до Риму. Точно так же всі дороги ведуть і до Чеських Будейовиць. бравий солдат Швейк був в цьому глибоко переконаний, коли вместобудейовіцкіх країв побачив Мілевського село. І, що не меняянаправленія, він пішов далі, бо ніяке Мілевський не можетпомешать бравому солдату дістатися до Чеських Будейовиць. Таким чином, через деякий час Швейк опинився врайоне Кветова, на заході від Мілевська. Він вичерпав вже весьсвой запас солдатських похідних пісень і, підходячи до Кветову, був змушений повторити свій репертуар спочатку: Коли в похід ми вирушали, Сльозами дівки заливалися ... По дорозі з Кветова у ворожий, яка йде весь час назапад, зі Швейком заговорила бабуся, поверталася ізкостела додому: - Добрий день, служивий. Куди прямуєте? - Іду я, матінко, в полк, до Будейовиць, на війну етусамую. - Батюшки, та ви не туди йдете, солдатик! - Іспугаласьбабушка .-- Вам так туди ні в жисть не потрапити. Дорога-то ведетчерез вража прямісінько на Клатови. - Я вважаю - людина з головою і з КЛАТ потрапить вБудейовіци, - шанобливо відповів Швейк .-- Правда, прогулянка немаленька, особливо для людини, який поспішає до свого полки побоюється, як би, не дивлячись на всі його старання з'явитися всрок, у нього не вийшло неприємності. - Був у нас теж один такий пустотливий, - вздохнулабабушка .-- Звали його Тонічек Машек. Вийшло йому їхати в Пльзень вополченіе. Племінниці він моєї схоже. Так ... Ну, поїхав, значить. а через тиждень уже його жандарми розшукували. До полку, виходить, що не доїхав. А ще через тиждень з'явився у нас. У простойодежде, невійськової. "У відпустку, мовляв, приїхав". Староста зажандармамі, а ті його з відпустки щось потягнули ... Уже й листа отнего з фронту отримали, що поранений, однієї ноги немає. Стара соболезнующе подивилася на Швейка. - У тому геть ліску поки, служивий, посидьте, якартофельную юшку принесу, погрієшся. Хату-то нашу отсюдавідать, акурат за ліском, направо. Через наше село лучшене ходите, жандарми у нас все так само як стрижі шастають. Прямоіз ліску йдіть на Мальчин. Чижова, солдатик, обойдітестороной - жандарми там шкуродери: дезертирів ловлять. Ідітепрямо лісом на Седлець у Гораждевіц. Там жандарм хороший, пропустить через село будь-якого. Папери-то є? - Нема, матінка. - Тоді і туди не ходіть. Ідіть краще через Радомишль. тільки дивіться, намагайтеся потрапити туди до вечора, жандарми втрактіре сидіти будуть. Там на вулиці за Флоріаном будиночок, снізувикрашен в синій колір. Запитайте господаря Меліхарка. Брат він мені. вклоніться йому від мене, а він вам розповість, як пройти в етіБудейовіци. Швейк чекав у ліску більше півгодини. Потім він грелсяпохлебкой, яку бідна старенька принесла в горщику, закутаній в подушку, щоб не охолола. А стара тим временемвитащіла з вузлика окраєць хліба і шматок сала, засунула все етоШвейку в кишені, перехрестила його і сказала, що у неї вБудейовіцах два онука. Потім вона ще раз докладно повторила, через які села йому йти, а які обігнути; нарешті винулаіз кишені кофти крону і дала її Швейкові, щоб він купив собі вМальчіне горілки на дорогу, бо звідти до Радомишля кусокізрядний. За порадою бабусі Швейк пішов, минаючи Чижово, в Радомишль, на схід, вирішивши, що повинен потрапити до Будейовиць з какойугодно сторони світу. З Мальчина попутником у нього виявився старий гармоніст, Швейк підчепив його в трактирі, коли купував собі горілку, передтем як відправитися в далеку дорогу на Радомишль. Гармоніст прийняв Швейка за дезертира і порадив емуідті разом з ним в Гораждевіце: там у нього живе дочка, укоторого чоловік теж дезертир. Гармоніст, по всій видимості, в МАЛЬЧИН вхопив зайвого. - Чоловіка вона ось уже два місяці в хліві ховає і тебяспрячет теж, - умовляв він Швейка .-- просидівши там до концавойни. Удвох не нудно буде. Коли Швейк чемно відхилив пропозицію гармоніста, тотразозлілся і пішов наліво, полями, пригрозивши Швейку, що йде вЧіжово доносити на нього жандармам. Увечері Швейк прийшов до Радомишля. На Нижньої вулиці заФлоріаном він знайшов господаря Меліхарка. Швейк передав йому поклонот сестри, але це не справило на господаря Меліхарка німалейшего враження. Він весь час вимагав, щоб Швейкпред'явіл документи. Це був явно упереджений людина. Онтолько і говорив, що про розбійників, бродяг і злодіїв, коториешатаются по всьому Пісецький краю. - Тікає з військової служби. Воювати-то їм не хочеться, воти носяться по всьому світу. Де що погано лежить - стягнуть, - виразно говорив він, дивлячись Швейкові в очі .-- І каждийстроіт з себе такого невинного, немов до п'яти вважати неумеет ... Правда очі коле, - додав він, бачачи, що Швейквстает з лавки .-- Будь у людини совість чиста, він залишився бисідеть і показав би свої документи. А якщо у нього їх немає ... - Будь здоров, дідусь ... - Будь здоров! Шукайте кого дурнішого ... І Швейк уже крокував десь у темряві, а дід все не переставалворчать: - Йде, мовляв, до Будейовиць, в полк. Це з Табора-то! А сам, шаромижниками, спершу в Гораждевіце, а звідти тільки вПісек. Та це ж навколосвітню подорож! Швейк ішов всю ніч безперервно і тільки біля Путім знайшов вполе стіг. Він відгріб собі соломи і раптом над самою своейголовой почув голос: - Якого полку? Куди бог несе? - Дев'яносто першого, йду до Будейовиць. - А чого ти там не бачив? - У мене там обер-лейтенант. Було чутно, що поруч засміялися, і не одна людина, атрое. Коли сміх вірш, Швейк запитав, якого вони полку. виявилося, що двоє Тридцять п'ятого, а один, артилерист, тожеіз Будейовиць. Хлопці з Тридцять п'ятого втекли з маршевогобатальона перед відправкою на фронт, близько місяця тому, аартіллеріст в бігах з самої мобілізації. Сам він був крестьянініз Путім, і стіг належав йому. Він завжди ночував тут, авчера знайшов в лісі тих двох і взяв їх до себе. Всі троє розраховували, що війна через місяць-два скінчиться. вони були впевнені, що росіяни вже пройшли Будапешт і занімаютМоравію. У Путім все про це говорили. Завтра вранці передрассветом мати артилериста принесе поїсти, а потім хлопці ізТрідцать п'ятого рушать в дорогу на Страконице, у одного з Ніхт тітка, а у тітки є в горах за Сушиця знайомий, а узнакомого-- лісопилка, де можна сховатися. - Гей ти, з дев'яносто першого, якщо хочеш, йдемо снами, - запропонували вони Швейкові .-- На ... ти на своегообер-лейтенанта. - Ні, це так просто не робиться, - відповів Швейк Ізар глибоко в солому. Коли він прокинувся, нікого вже не було. Хтось (очевидно, артилерист) поклав до ніг Швейка окраєць хліба на дорогу. Швейк пішов лісами. Недалеко від Штекна він зустрівся постаріти волоцюгою, який вітав його як старого пріятеляглотком горілки. - У цій одежі не ходи. Як би тебе твоя обмундирування неподвела, - повчав бродяга Швейка .-- Нині всюди полножандармов, і жебракувати в такому вигляді не годиться. Нас теперьжандарми не ловлять, тепер взялися за вашого брата. Вас тільки ііщут, - повторив він з такою впевненістю, що Швейк вирішив лучшене заїкатися про дев'яносто першого полку. Нехай приймає його закого хоче. Навіщо руйнувати ілюзію славному старому? - Куди тепер мітиш? - Запитав волоцюга трохи згодом, коли обидва закурили люльки і, не поспішаючи, обминали село. - У Будейовиці. - Цариця небесна! - Злякався жебрак .-- Та тебе там водін момент сгребут. І дихнути не встигнеш. Цивільну одежу тебенадо, так порваний. Доведеться тобі стати кульгавим ... Ну да небойся: підемо через Страконице, Волинь і Дуб, і ніякої чертнам не завадить роздобути громадянську одежину. У Страконіцахмного ще чесних дурнів, які, трапляється, не замикають наночь дверей, а вдень там взагалі ніхто не замикає. Підеш кмужічку поговорити - ось тобі і громадянська одежа. Так багато літебе потрібно? Чоботи є ... Так, що-небудь тільки на себянакінуть. Шинель стара? - Стара. - Ну, її можна залишити. У селах ходять в шинелях. потрібно ще штани та піджачішко. Коли роздобудемо громадянську одяг, твої штани і гімнастерку можна буде продати євреєві Германові вВоднянах. Він скуповує казенні речі, а потім продає їх подеревная ... Сьогодні підемо в Страконице. Звідси години четиреходу до старої Шварценберзький кошари, - розвивав він свойплан .-- Там у мене пастух знайомий - старий один. Переночуємо унего, а вранці рушимо в Страконице і свиснемо десь нібудьштатское. В кошарі Швейк познайомився з симпатичним дідком, який пам'ятав ще розповіді свого діда про французькі походах. пастух був на двадцять років старше старого бродяги і поетомуназивал його, як і Швейка, "хлопчина". - Так-то, хлопці, - почав розповідати дід, коли всеуселісь навколо печі, в якій варилася картопля в мундирі .-- У ту пору дід мій, як ось твій солдат, теж дезертирував. Але вВоднянах його спіймали та так висікли, що з дупи толькоклочья летіли. Йому ще пощастило. А ось син ярешіл, дід старогоЯреша, сторожа рибного садка з Ражіц, що близько Протівіні, билрасстрелян в Пісеку за втечу, а перед розстрілом прогнали егосквозь лад і викотили шістсот ударів палицями, так що смертьбила йому тільки полегшенням і спокутою. А ти коли втік? --обратілся він зі сльозами на очах до Швейка. - Після мобілізації, коли нас відвели в казарми, - відповів Швейк, зрозумівши, що честь мундира перед старим пастухомронять не можна. - Переліз через стіну, чи що? - З цікавістю спросілпастух, очевидно згадуючи розповідь свого діда, як тог лазілчерез казармені стіни. - Інакше не можна було, дідусь. - Варта була сильна? І стріляла мабуть? - Стріляла, дідусь. - А куди тепер прямуєш? - Ось з глузду з'їхав! Тягне його до Будейовиць, і все тут, - відповів за Швейка волоцюга .-- Ясно, людина молода, без розуму, без розуму, так і лізе на рожен. Доведеться мені його взяти вученіе. Свиснемо яку ні на є одежину, а там все пойдеткак по маслу! До весни якось провештався, а веснойнаймемся до селян працювати. Цього року люди потрібні будуть. голод. Кажуть, всіх бродяг зженуть на польові роботи. Я думаю, краще піти добровільно. Людей, кажуть, тепер мало буде. переб'ють всіх. - Думаєш, в цьому році не скінчиться? - Запитав пастух .-- Твоя правда, хлопець. Довгі війни вже бували. Наполеонівська, потім, як нам розповідали, шведські війни, семирічні війни. і люди самі ці війни заслужили. І заслужено: тільки я не могбольше бачити того, як все загордилися. Вже баранина стала імне за смаком, вже й її, бач, чи не хотіли жерти! Перш до мнечуть ледве не натовпами ходили, щоб я їм з-під поли продалбарашка, а останні роки подавай їм тільки свинину та птицю, та все на маслі та на салі. Оце твої-то і розгнівався на гординюіхнюю непомірну. А ось коли знову будут варити лободу, як внаполеоновскую війну, вони прийдуть в розум. А наші бари - так тепрямо з жиру бісяться. Старий князь Шварценберг їздив тільки вшарабане, а молодий князь, шмаркач, все кругом своїм автомобілемпровонял. Стривай, господь бог ужо намажет тобі пику бензином. У горщику з картоплею булькала вода. Старий пастух, помовчавши, пророчо прорік: - А війну цю не виграє наш найясніший цісар. Який ународа може бути військовий дух, коли государ не коронувався, як каже вчитель з Страконіце. Нехай тепер втирає очкікому хоче. Якщо вже ти, стара каналья, обіцяв коронуватися, тодержі слово! - Може бути, він це тепер як-небудь обстряпает? --заметіл бродяга. - Тепер, хлопчина, всім і кожному на це начхати, - розпалився пастух, - подивися на мужиків, коли сойдутсявнізу, в Скочіцах. У будь-якого хто-небудь та на війні. Ти бипослушал, як вони кажуть! Після війни, мовляв, наступітсвобода, не буде ні імператорських дворів, ні саміхімператоров, і зверхників відберуть маєтку. Тамтешнього Коржінку за такі мови вже згребли жандарми: не підбурював, мовляв. Так щось! Нині жандарми що хочуть, те й роблять. - Та й раніше так було, - сказав бродяга .-- Пам'ятаю, вкладних служив жандармський ротмістр Роттер. Зайнялося емуразводіть цих, як їх там, поліцейських собак, вовчої породи, які все вам можуть вистежити, коли їх навчать. І розвів Онет самих собачих вихованців полну дупу. Спеціально длясобак вибудував будиночок; жили вони там, що графські діти. Так, іпрідумал ротмістр навчати їх на нас, бідних мандрівника. Ну, далпріказ по всій Кладненской окрузі, щоб жандарми сгонялібродяг і відправляли їх прямо до нього. Дізнавшись про це, кинувся яіз Лан навтьоки, забираю глибше лісом, та куди там! До гаю, куди метил, не дійшов, як вже мене сграбастал і повели кгосподіну ротмістра. Рідненькі мої! Ви собі уявити неможете, що я витерпів з цими собаками! Спочатку дали мене етімсобакам обнюхати, потім веліли мені влізти по драбинці і, коли яуже був майже нагорі, пустили слідом одну зверюгу, а вона --бестія! - Доставила мене зі сходів додолу, а потім влізла Намені і почала гарчати і посмішка над самим моїм носом. Потомету гадину відвели, а мені сказали, щоб я сховався, куди хочу. попрямував я до долини Качак в ліс і сховався в яру. Іполчаса не минуло, як прибігли два вовкодава і повалили мене землю, а поки один тримав мене за горло, інший побіг вкладних. Через годину прийшов сам пан ротмістр з жандармами, отозвалсобаку, а мені дав п'ятірку і дозволив цілих два дні собіратьмілостиню в Кладненской окрузі. Чорта з два! Я пустився прямо кБероунковскому району, немов у мене під ногами горіла, ібільше в Кладно ні ногою. Вся наша братва цих місць уникала, бо ротмістр над усіма виробляв свої досліди ... біса любив він цих собак! За жандармським отделеніямрассказивалі, що якщо ротмістр робить ревізію і побачить гдеволкодава, - то чи не інспектує, а на радощах весь деньхлещет з вахмістром горілку. І поки пастух зливав з картоплі воду і наливав у общуюміску кислого овечого молока, бродяга продовжував згадувати, як жандарми свою владу показували. - У Ліпніце жандармський вахмістр жив під самим замком, квартирував прямо в жандармському відділенні. А я, старий дурень, думав, що жандармське відділення завжди має стояти на відномместе, на площі або де-небудь в цьому роді, а ніяк, нічого вглухую провулку. Обходжу я раз вдома на околиці. На вивіски-то незважаючи. Будинок за будинком, так йдеш. Нарешті в одному будинку отворяюя двері на другому поверсі і доповідаю про себе: "Подайте Хрістараді убогому мандрівникові ..." Свєти мої! Ноги у мене відняло: Гляжу-- жандармський ділянку! Уздовж стіни гвинтівки, на столераспятіе, на шафі реєстри, найясніший цісар над столом прямона мене втупився. Я і пискнути не встиг, а вахмістр подскочілко мені так ка-ак дасть по морді! Полетів я з усіх східців, так іне зупинявся до самих Кейжліц. Ось, брат, які ужандармов права! Всі зайнялися їжею і скоро розляглися в натопленій хатинці крамницях спати. Серед ночі Швейк підвівся, тихо одягнувся і вийшов. На востокевсходіл місяць, і при його блідому світлі Швейк попрямував на схід, повторюючи про себе: "Не може цього бути, щоб я не потрапив вБудейовіци!" Вийшовши з лісу, Швейк побачив праворуч якесь місто іпоетому повернув на північ, потім знову на південь і знову вийшов Ккак-то місту. Це були Водняни. Швейк спритно обійшов егостороной, луками, і перші промені сонця вітали його напокритих снігом схилах гір неподалік від Протівіні. - Вперед! - Скомандував сам собі бравий солдат Швейк .-- Борг кличе. Я повинен потрапити в Будейозіце. Але по нещасливішим випадковості, замість того щоб йти отПротівіна на юг-- до Будейовіце, стопи Швейка попрямували насевер - до Пісек. До полудня перед ним відкрилася село. Спускаючись схолма, Швейк подумав: "Так далі справа не піде. Спершу-ка я, як пройти до Будейовіце". Входячи в село, Швейк дуже здивувався, побачивши на столбеоколо крайней хати напис: "Село Путім". - Ось-ті на! - Зітхнув Швейк .-- Знову Путім! Адже яздесь в стогу ночував. Далі він вже нічому не дивувався. Через ставка, ізокрашенного в білий колір будиночка, на якому красувалася "курка" (так називали подекуди державного орла), вишелжандарм-- немов павук, перевіряючий свою павутину. Жандарм впритул підійшов до Швейка і спитав тільки: - Куди? - У Будейовиці, в свій полк. Жандарм саркастично посміхнувся. - Адже ви йдете з Будейовиць! Будейовиці-то ваші позадівас залишилися. І потягнув Швейка в жандармське відділення. Путімскій жандармський вахмістр був відомий по всій округетем, що діяв швидко і тактовно. Він ніколи не ругалзадержанних або заарештованих, але піддавав їх такому іскусномуперекрестному допиту, що і безневинний б зізнався./ Підозрюється вшпіонаже (нім.) /. Чим далі жандармський вахмістр Фландерка писав протокол, тим ясніше ставала для нього ситуація. Скінчивши протокол, написаний на дивному канцелярському німецькою мовою, словами: "So melde ich gehorsarn wird den feindlichen Offizier heutigenTages, nach Bezirksgendarmeriekommando Pisek, uberliefert" / Доношу покірно, що ворожий офіцер сьогодні ж будетотправлен в окружне жандармське управління в городПісек. (Нім.) ./ - Він посміхнувся свого твору і визвалжандарма-єфрейтора. - Ви дали цьому ворожому офіцерові поїсти? - Згідно з вашим наказом, пане вахмістр, пітаніемми забезпечуємо тільки тих, хто був приведений і допитаний додвенадцаті годин дня. - Але в даному випадку ми маємо справу з редкімісключеніем, - вагомо сказав вахмістр .-- Це старший офіцер, ймовірно, штабний. Самі розумієте, що росіяни не пошлють сюдадля шпигунства якогось єфрейтора. Надішліть кого-небудь втрактір "У кота" за обідом для нього. А якщо обідів вже немає, нехай що-небудь зварять. Потім нехай приготують чай з ромом івсе пошлють сюди. І не говорити, для кого. Взагалі нікому незаікаться, кого ми затримали. Це військова таємниця. А що онтеперь робить? - Просив тютюну, сидить в черговій. Прітворяетсясовершенно спокійним, немов удома. У вас, говорить, дуже тепло. а грубка у вас не димить? Мені, каже, тут у вас оченьнравітся. Якщо піч буде диміти, то ви, каже, позовітетрубочіста прочистити трубу. Але нехай, каже, він прочистить еепод вечір, - боронь боже, якщо сонечко варто над трубою. - Тонка штучка! - В повному захваті восклікнулвахмістр .-- Робить вигляд, ніби його це і не стосується. А ведьзнает, що його розстріляють. Таку людину потрібно поважати, хотьон і ворог. Адже людина йде на вірну смерть. Не знаю, зміг бикто-небудь з нас триматися так само? Мабуть кожен на його местедрогнул б і піддався слабкості. А він сидить собі спокійно: "Увас тут тепло, і грубка не димить ..." Ось це, пан єфрейтор, характер! Така людина повинна мати сталеві нерви, битьполним ентузіазму, самовідданості і твердості. Якби у насвая Австрії всі були такими ентузіастами! .. Але не будемо про етомговоріть. І у нас є ентузіасти. Ви читали в "Національнойполітіке" про поручика артилерії Бергера, який вліз на високій ялина і влаштував там спостережний пункт? Наші відступили, і він уже не міг злізти, бо інакше потрапив би в полон, ось Іста чекати, коли наші знову повиганяєш ворога, і чекав целихдве тижні, поки не дочекався. Цілих два тижні сидів на дереві, щоб не померти з голоду, харчувався гілками і хвоєю, всюверхушку у їли обгризені. Коли прийшли наші, він був такий слабкий, що не міг втриматися на дереві, впав і розбився на смерть. посмертно нагороджений золотою медаллю "За хоробрість" .-- Івахмістр з серйозним виглядом додав: - Так, це я розумію! Вотето, пан єфрейтор, самопожертву, ось це геройство! Ну, заговорилися ми тут з вами, біжіть замовте йому обід, а егосамого поки пошліть до мене. Єфрейтор привів Швейка, і вахмістр, по-дружньому кивнувши на стілець, почав з питання, чи є у нього батьки. -- Немає. "Тим краще, - подумав вахмістр, - принаймні некомубудет бідолаху оплакувати". Він подивився на добродушнуюшвейковскую фізіономію і раптом під напливом теплих чувствпохлопал його по плечу, нахилився ближче і запитав отеческімтоном: - Ну, а як вам подобається у нас в Чехії? - Мені в Чехії всюди подобається, - відповів Швейк, - мневсюду траплялися славні люди. Вахмістр кивав головою на знак згоди. - Народ у нас хороший, симпатичний. Якась тамдрака або злодійство в рахунок не йдуть. Я тут вже п'ятнадцять років, і на мою розрахунку тут доводиться по три чверті вбивства нагод. - Що ж, не зовсім вбивають? Чи не кінчають? - СпросілШвейк. - Ні, не те. За п'ятнадцять років ми розслідували всегоодіннадцать вбивств: п'ять з метою грабежу, а решта шестьпросто так ... дурниця. Вахмістр помовчав, а потім знову перейшов до своєї сістемедопроса. - А що ви мали намір робити в Будейовицях? - Приступити до виконання своїх обов'язків в Девяностопервом полку. Вахмістр відіслав Швейка назад до чергової, а сам, щоб незабутні, приписав до свого рапорту в Пісецький окружноежандармское управління: "Володіти чеською мовою досконало. Мав намір в Будейовицях проникнути в Дев'яносто первийпехотний полк". Він радісно потер руки. Вахмістр був задоволений цим богатимматеріалом і взагалі результатами, які давав його метод веденіяследствія. Він згадав свого попередника, вахмістраБюргера, який навіть не розмовляв з затриманим, ні про чемего не питав, а негайно відправляв до окружного суду скраткім рапортом: «Згідно донесенню жандармскогоунтер-офіцера, такий-то заарештований за бродяжництво ініщенство". І це називається допит? Вахмістр самовдоволено посміхнувся, дивлячись на іспісанниестраніци свого рапорту, вийняв з письмового столу секретнийціркуляр Головного празького жандармського управління з обичнойнадпісью "цілком таємно" та перечитав його ще раз: "Суворо пропонується всім жандармським відділенням сособой пильністю стежити за що проходять через їх райониліцамі. Перегрупування наших військ в Східної Галичини далавозможность деяким російським військовим частинам, переваливши черезКарпати, зайняти позиції в австрійських землях, наслідком чегобило зміна лінії фронту, які перенесли далеко на западот державного кордону. Ця нова ситуація позволіларусскім розвідникам проникнути глибоко в тил країни, особливо вСілезію і Моравію, звідки, згідно із секретними даними, большоеколичество російських розвідників проникло в Чехію. Встановлено, що серед них є багато російських чехів, вихованців русскойакадеміі Генерального штабу, які, досконало владеячешскім мовою, є найбільш небезпечними розвідниками, ібомогут і, безсумнівно, будуть вести зрадницьку пропаганду ісреді чеського населення. Зважаючи на це Головне жандармскоеуправленіе наказує затримувати всіх підозрілих осіб іповисіть пильність особливо в тих місцях, де поблізостінаходятся гарнізони, військові пункти і залізничні станції, через які проходять військові поїзди. Затриманих подвергатьнемедленному обшуку і відправляти по інстанції ". Жандармський вахмістр Фландерка знову самодовольноулибнулся і уклав таємний циркуляр в папку з написом" Секретні розпорядження ". Таких розпоряджень було багато. Їх становило міністерствовнутренніх справ спільно з міністерством оборони, в веденіікоторого перебувала жандармерія. У головному жандармскомуправленіі в Празі їх не встигали розмножувати і розсилати. В папці були: наказ про спостереження за настроями місцевих жителів; повчання про те, як з розмови з місцевими жітеляміустановіть, який вплив на образ думок надають вести стеатра військових дій; анкета: як ставиться місцеве населення до військових позиками ісборам пожертвувань; анкета про настрої серед покликаних і мають битьпрізваннимі; анкета про настрої серед членів місцевого самоуправленіяі інтелігенції; розпорядження: невідкладно встановити, до какімполітіческім партіям примикає місцеве населення; насколькосільни окремі політичні партії; наказ про спостереження за діяльністю лідерів местнихполітіческіх партій і визначення ступеня лояльності некоторихполітіческіх партій, до яких примикає місцеве населення; анкета: які газети, журнали і брошури виходять врайоне даного жандармського відділення; інструкція: як встановити, з ким підтримують зв'язок особи, підозрювані в нелояльності, і в чому їх нелояльностьпроявляется; інструкція: як вербувати з місцевого населення платнихдоносчіков і інформаторів; інструкція для платних інформаторів з местногонаселенія, зарахованих на службу при жандармському відділенні. Кожен день приносив нові інструкції, настанови, анкетиі розпорядження. Потопаючи в масі цих винаходів австрійського міністерствавнутренніх справ, вахмістр Фландерка мав величезну кількість "хвостів" і на анкети посилав стереотипні відповіді: у нього все впорядке, і лояльність місцевого населення відповідає ступеню 1а. Для оцінки лояльності населення по відношенню до монархііавстрійское міністерство внутрішніх справ винайшло следующуюлестніцу категорій: I. а, I. в, I. з II. а, II. в, II.c III.a, III. в, III.c IV.a, IV. в, IV.c. Римська четвірка в з'єднанні з "а" обозначалагосударственного зрадника і петлю, в поєднанні з "в" --концентраціонний табір, а з "з" - необхідність вистежити І посадили. У письмовому столі жандармського вахмістра находілісьвсевозможние друковані розпорядження і реєстри. Влада желалізнать, що думає про свій уряд кожен громадянин. Вахмістр Фландерка не раз приходив у відчай від етойпісаніни, невблаганно прибували з кожною поштою. Як толькозавідіт, бувало, знайомий пакет зі штемпелем "вільно отоплати", "службовий", у нього починається серцебиття. Ночьюпосле довгих роздумів він приходив до переконання, що йому недождавшісь кінця війни, що крайове жандармське управленіеотнімет у нього останні крихти розуму і йому не прідетсяпорадоваться перемозі австрійської зброї, бо на той час ВЕГО голові не буде вистачати багатьох винятково. А окружне жандармське управління щодня бомбардіровалоего 7234 запитами: чому досі не відповім на анкету за No-- - - d, як виконується 88992 721a/ F 123456 інструкція за No - z, які практичні результатинаставленія за No v 822gfeh 1292b /r і т. д. Найбільше клопоту доставила йому інструкція про те, каквербовать серед місцевого населення платних донощиків іосведомітелей. Дійшовши висновку, що неможливо завербоватького-небудь звідти, де починається Блату, тому що там ввесь народ меднолобий, він нарешті вирішив взяти до себе на службудеревенского підпаска на прізвисько Пепко-Стрибни. Це билкретін, який завжди підстрибував, почувши свою кличку, нещасне, скривджене природою і людьми істота, каліка, занесколько золотих на рік та за жалюгідні харчі пас деревенскоестадо. Вахмістр звелів його закликати і сказав йому: - Знаєш, Пепко, хто такий "старий Прогулкін"? - Ме-ме ... - Не мичі. Запам'ятай: так називають государя імператора. знаєш, хто такий найясніший цісар? - Це - гоцудаль імпелатол ... - Молодець, Пепко. Так запам'ятай: якщо почуєш, когдаходішь по хатах обідати, хтось скаже, що государьімператор скотина або що-небудь в цьому роді, то моментальнопріді до мене і повідом. За це отримаєш від мене двадцатьгеллеров. А якщо почуєш, як хто-небудь скаже, ніби мипроіграем війну, знову приходь до мене, розумієш? Скажеш, ктоето говорив, і знову отримаєш двадцять шістка. Але якщо яузнаю, що ти що-небудь приховав, - погано тобі доведеться. Заберу іотправлю в Пісек. А тепер, ну-ка, стрибни! Пепко підстрибнув, а вахмістр дав йому сорок шістка і, задоволений собою, написав рапорт до окружного жандармскоеуправленіе, що завербував інформатора. На наступний день до вахмістр прийшов священик і сообщілему по секрету, що вранці він зустрів за селом сельскогопастуха Пепко-Стрибни і той йому сказав: "Батьюска, вчела панвахмістл говолі, що гоцудаль імпелатол скотина, а війну миплоіглаем. Ме-е ... Гоп ! " Після подальшої розмови сосвященніком вахмістр звелів заарештувати сільського пастуха. пізніше Градчанська суд засудив його до дванадцяти років загосударственную зраду. Він був звинувачений в небезпечних іпредательскіх злодіяння, в підбурюванні, образі еговелічество і в цілому ряді інших злочинів і проступків. Пепко-Стрибни на суді поводився, як на пасовище ілісреді мужиків, на всі питання бекав козою, а після винесеніяпріговора крикнув: "Ме-е! .. Гоп!" - І стрибнув. За це він билнаказан в дисциплінарному порядку: жорстка ліжко, одинак ??і три дні на тиждень на хліб та воду. З тих пір у вахмістра не було інформатора, і йому прішлосьогранічіться тим, що він сам вигадував собі інформатора, повідомив по інстанції вигадане ім'я і таким чином повисілсвой щомісячний заробіток на п'ятдесят крон, які онпропівал в трактирі "У кота". Після десятої гуртки його начіналімучіть докори сумління, пиво здавалося гірким, і він чув открестьян завжди одну і ту ж фразу: "Щось нині наш вахмістрневеселий, немов як не в своїй тарілці". Тоді він уходілдомой, а. після залишення ним посади хтось завжди говорив: "Мабуть, наші в Сербії знову обробилися - вахмістр сьогодні больномолчалівий". А вахмістр удома заповнював одну з незліченних анкет: "Настрій серед населення - 1а ..." Часто в очікуванні ревізії і розслідувань вахмістр проводілдолгіе безсонні ночі. Йому ввижалася петля, ось підводять його квіселіце, і в останній момент сам міністр оборони кричить емуснізу, стоячи біля шибениці: "Wachmeister, wo 178978 ist die Antwort des Zirkulars/ Вахмістр! А де відповідь націркуляр (нім.) / за No - - - x.y.z.? 23792 Але все це залишилося позаду, тепер зовсім інша справа! Тепер йому здавалося, ніби з усіх кутів жандармського отделеніяк нього лине старе мисливське привітання "ні пуху ні пера". і жандармський вахмістр Фландерка не сумнівався в тому, чтоначальнік окружного жандармського управління поплеще його поплечу і скаже: "Ich gratuliere lhnen, Herr Wachmeister"/ Вітаю вас, пане вахмістр (нім.) / Жандармський вахмістр малював у своїй уяві картіниодну привабливого інший. У звивинах його чиновницького мозгавирасталі і проносилися відмінності, підвищення і долгожданнаяоценка його криміналістичних здібностей, які відкривають шірокуюкарьеру. Вахмістр викликав єфрейтора і запитав його: - Обід роздобули? - Принесли йому копченої свинини з капустою і кнедликами. супу вже не було. Випив склянку чаю і хоче ще. - Дати! - Великодушно дозволив вахмістр .-- Когданапьется чаю, приведіть його до мене. Через півгодини єфрейтор привів Швейка, ситого і, каквсегда, задоволеного. -- Ну як? Сподобався вам обід? - Запитав вахмістр. - Обід стерпний, пан вахмістр. Тільки ось капусти заважало б побільше. Так що робити, я знаю, на мене ж нерассчітивалі. Свинина хороша, мабуть, домашнього копчення, від домашньої свині. І чай з ромом непоганий. Вахмістр подивився на Швейка і почав: - Чи правда, що в Росії п'ють багато чаю? А ром там тожеесть? - Ром в усьому світі є, пан вахмістр. "Починає викручуватися, - подумав вахмістр .-- Раньшенужно було думати, що говориш!" І, інтимно нахилившись кШвейку, запитав: - А дівчатка гарненькі в Росії є? - Гарненькі дівчата у всьому світі є, господінвахмістр. "Бач який, - знову подумав вахмістр .-- Мабуть решілвивернуться!" - І випалив, як з сорокадвухсантіметровкі: - Що ви збиралися робити в дев'яносто першому полку? - Йти з полком на фронт. Вахмістр задоволено дивився на Швейка і подумав: "Правильно! Найкращий спосіб потрапити в Росію". - Задумано чудово! - Із захопленням сказав він, спостерігаючи, яке враження справлять його слова на Швейка, в цю пору прочитав в його очах нічого, крім цілковитого спокою. "І оком не моргне, - жахнувся в глибині душівахмістр .-- Ну і витримка у них! Будь я на його місці, у мене бипосле цих слів ноги ходором заходили". - Вранці ми відвеземо вас в Пісек, - промовив він як биневзначай. - Ви були коли-небудь в Пісеку? - У тисяча дев'ятсот десятому році на імператорскіхманеврах. На обличчі вахмістра заграла приємна переможниця посмішка. він відчував, що в умінні допитувати перевершив самого себе. - Ви залишалися там до кінця маневрів? - Ясна річ, пан вахмістр. Я був в піхоті. Швейк продовжував дивитися на вахмістра, який крутився Настула від радості і не міг більше стримуватися, щоб не впісатьвсе в рапорт. Він викликав єфрейтора і наказав відвести Швейка, асам приписав в своєму рапорті: "План його був такий: проникнувши в ряди Дев'яносто первогопехотного полку, просити негайно відправити його на фронт; Тамона при першій нагоді перебіг б в Росію, бо бачив, чтовозвращеніе туди іншим шляхом завдяки пильності нашіхорганов неможливо. Цілком імовірно, що він міг би з успехомпровесті в життя свої наміри, тому що, згідно з егопоказаніям, отриманим шляхом тривалого перекрестногодопроса, він ще в 1910 році брав участь в якості рядового вімператорскіх маневрах в околицях Пісек, з чого видно, що у нього великий досвід в цій області. Дозволю себеподчеркнуть, що зібраний мною обвинувальний матеріал єрезультатом моєї системи перехресного допиту ". У дверях з'явився єфрейтор. - Пане вахмістр! Він проситься в нужник. - Bajonett auf!/ Примкнути багнет! (Нім.) /- Скомандовалвахмістр .-- Чи ні, приведіть його сюди. - Вам потрібно до вбиральні? - Люб'язно спитав Швейкавахмістр .-- Чи не криється в цьому щось більше? -- Абсолютно вірно. Мені потрібно "по-великому", господінвахмістр, - відповів Швейк. - Дивіться, щоб не сталося чого іншого, - багатозначно сказав вахмістр, пристібаючи кобуру сревольвером .-- Я піду з вами. - У мене хороший револьвер, - повідомив він Швейкові Подорога, - семизарядний, абсолютно точно б'є в ціль. Однак, раніше ніж вийти у двір, вахмістр позвалефрейтора і тихо сказав йому: - Приєднайтеся багнет і, коли він увійде всередину, станьтепозаді вбиральні. Як би він не зробив підкопу через вигребнуюяму. Вбиральня була звичайну маленькуюдеревянную будку, яка понуро стирчала посеред дворанеподалеку від купи гною. Це був старий ветеран, тамотправлялі природні потреби цілі покоління. Тепер тутсідел Швейк і притримував однією рукою мотузку від дверей, междутем як через заднє віконце єфрейтор дивився йому в дупу, стежачи, як би він не зробив підкопу. Яструбині очі жандармського вахмістра вп'ялися в двері; вахмістр обдумував, в яку ногу йому стріляти, якщо Швейкпредпрімет спробу до втечі. Але двері тихенько відчинилися, і з вбиральні вишелудовлетворенний Швейк. Він поцікавився у вахмістра: - Чи не занадто довго я там пробув? Чи не затримав я вас? - О, анітрохи, аніскільки, - відповів вахмістр і подумав: "Як вони все-таки делікатні, чемні. Знає адже, що його чекає, але залишається люб'язним. Треба віддати належне - ввічливий допоследней хвилини. Хто з наших міг би так себе тримати ?! " Вахмістр залишився в караульному приміщенні і сів поруч соШвейком на порожньому ліжку жандарма Рампи, який стояв внаряде і повинен був до ранку обходити навколишні села. Внастоящее час він уже сидів у Протівіні, в трактирі "Увороного коня" і грав з шевцем в "мар'яж", в переривахдоказивая, що Австрія повинна перемогти. Вахмістр закурив, дав набити люльку і Швейкові, ефрейторподкінул дров в грубку, і жандармське відділення перетворилося в самий затишний куточок на земній кулі, в тепле гніздечко. спустилися зимові сутінки. Настала ніч, час дружнихзадушевних бесід. Всі мовчали. Вахмістр довго щось обдумував і наконецобратілся до помічника: - По-моєму, вішати шпигунів неправильно. Людина, которийжертвует собою в ім'я боргу, за свою, так би мовити, батьківщину, заслуговує почесної смерті від кулі. Як по-вашому, господінефрейтор? - Звичайно, краще розстріляти його, а не вішати, - погодився єфрейтор .-- Послали б, скажімо, нас і сказали б: "Ви повинні з'ясувати, скільки в росіян кулеметів у іхпулеметном відділенні". Що ж, ми переодяглися б і пішли. І за ці мене вішати, як бандита? Єфрейтор так розійшовся, що встав і проголосив: - Я вимагаю, щоб мене розстріляли і поховали своінскімі почестями! - Ось тут-то і заковика, - сказав Швейк .-- Якщо хлопець недурак - спробуй-но уличі його. Ніколи нічого не доведуть. - Ні, доведуть! - Загарячився вахмістр .-- Адже вони тожене дурні, і у них є своя особлива система. Ви самі в етомубедітесь. Переконайтеся, - повторив він уже спокійніше, супроводжуючи свої слова привітною посмішкою .-- Скільки нівертісь - у нас ніякі виверти не допоможуть. Вірно я кажу, пане єфрейтор? Єфрейтор кивнув головою на знак згоди і сказав, що естьнекоторие, у яких справа вже давним-давно програно і онімогут прикидатися цілком спокійними, скільки їм влізе, ноето їм не допоможе: чим спокійніше людина виглядає, тим большеето його видає. - У вас моя школа, єфрейтор! - З гордістю провозгласілвахмістр .-- Спокій - мильна бульбашка, але деланноеспокойствіе - це corpus delicti / Склад злочину (лат.) /.-- І, перервавши виклад своєї теорії, він звернувся кефрейтору: - Що б таке придумати на вечерю? - А в трактир ви нині не підете, пане вахмістр? Тут перед вахмістром встала на весь зріст нова сложнаяпроблема, що вимагає негайного вирішення. Що, якщо заарештований, скориставшись його ночнимотсутствіем, втече? Єфрейтор, правда, людина надійна іосторожний, але одного разу у нього втекли двоє волоцюг. (Фактіческідело йшла так: єфрейторові не хотілося тягтися з ними доПісека по морозу, і він відпустив їх в полі біля Ражіц, дляпроформи випаливши разок в повітря з гвинтівки.) - Пошлемо нашу бабку за вечерею. А пиво вона нам будеттаскать в жбан, - дозволив нарешті вахмістр цю сложнуюпроблему .-- Нехай бабка побігає - разомнет кістки. І баба Пейзлерка, яка прислуговувала, действітельнопорядочно набігалася за цей вечір. Після вечері повідомлення Налін жандармське відділення - трактир "У кота" не припинявся. незліченні сліди великих важких чобіт бабкісвідетельствовалі про те, що. вахмістр вирішив повною меревознаградіть себе за відсутність в трактирі "У кота". Коли ж - в незліченну раз - бабка Пейзлерка з'явилася втрактіре і передала, що пан вахмістр кланяється і просітпріслать йому пляшку контушівки, терпіння любопитноготрактірщіка лопнуло. - Хто там у них? - Так підозрілий якийсь, - відповіла на його вопросбабка .-- Я зараз звідти - сидять з ним обидва в обнімку, агосподін вахмістр гладить його по голові і примовляє: "Золотце ти моє, голівонька ти моя слов'янська, шпіончік ти мойненаглядний! .. "Глибокої ночі жандармське відділення являло собою такуюкартіну: єфрейтор спав, голосно хропучи; він розтягнувся поперекпостелі, як був - у повній формі; навпаки сидів вахмістр состаткамі контушівки на дні пляшки і обіймав Швейка за шию, сльози текли по його засмаглому особі, вуса злиплися контушівкою. він бурмотів: - Ну, признайся - в Росії такої хорошої контушівки ненайті. Скажи, щоб я міг спокійно заснути. Зізнайся, будьмужчіной! -- Не знайти. Вахмістр навалився на Швейка: - Утішив ти мене, зізнався. Так-то ось нужнопрізнаваться на допиті. Якщо вже винен, навіщо заперечувати? Він піднявся і, хитаючись з боку в бік, з пустойбутилкой в ??руці попрямував до своєї кімнати, бурмочучи: - Якщо б-б я відразу не поп-припав на п-правильний п-шлях, могло б зовсім інша п-вийти. Перш ніж звалитися в мундирі на ліжко, він витягнув ізпісьменного столу свій рапорт і спробував доповнити егоследующім матеріалом: "Ich muss noch dazu beizufugen, das dierussische Kontuszowka / Повинен додати, що русскаяконтушовка (нім.) / на підставі $$ 56 ... "Він зробив пляму, злизав її мовою і, нерозумно посміхаючись, звалився на ліжко і заснув мертвим сном. До ранку жандармський єфрейтор, що спав на ліжку упротівоположной стіни, підняв такий хропіння з присвистом, чтоШвейк прокинувся. Він встав, гарненько потряс єфрейтора і улегсяопять. Проспівали півні, а коли зійшло сонце, бабка Пейзлерка, виспавшись після нічної біганини, прийшла розтопити піч. Дверіона знайшла відкритими, всі спали глибоким сном. Гасова лампав караульному приміщенні ще коптила. бабка підняла тривогу істащіла єфрейтора і Швейка з ліжок. Єфрейторові вона сказала: - Хоч би посоромилися спати одягненим, хіба ви скотина .-- АШвейку зробила зауваження, щоб він застібав штани, когдаперед ним жінка. Нарешті вона змусила заспаного єфрейтора піти разбудітьвахмістра і сказати йому, що не справа спати так довго. - Ну і в компанію ви потрапили; - бурчала бабця, звертаючись кШвейку, поки єфрейтор будив вахмістра .-- пияк один хужедругого. Самих себе готові пропити. Мені вже третій рік должниза послуги, а варто лише згадати, вахмістр загрожує: "Мовчіть, бабуся, а не те велю вас посадити. Нам доподлінноізвестно, що ваш син - браконьєр і панські дрова краде". ось і мучуся з ними вже четвертий рік .-- Бабка глибоко вздохнулаі продовжувала бурчати: - Вахмістра стережіться більш за все. Лисиця гадина, яких мало. Так і шукає, кого б схопити і посадити. Вахмістра ледве розбудили. Єфрейторові коштувало чималої трудаубедіть його, що вже ранок. Нарешті він продер очі, став їх терти кулаком і Струд почав воскрешати в пам'яті вчорашній вечір. Раптом йому довелося на розум жахлива думка, і він злякано запитав, мутнимвзглядом дивлячись на єфрейтора: - Утік ?! - Боронь боже, хлопець чесний. Єфрейтор заходив по кімнаті, виглянув у вікно, повернувся, відірвав шматок від лежала на столі газети і згорнув з негошарік. Було видно, що він хоче щось сказати. Вахмістр невпевнено глянув на нього і нарешті, точножелая усвідомити, що той про нього думає, сказав: - Ну гаразд, я вам допоможу, пане єфрейтор; вчора небосья знову здорово набуяніл? Єфрейтор докірливо подивився на свого начальника: - Якби ви тільки знали, пан вахмістр, що за речіви вчора вели! Чого-чого ви тільки йому не наговорили! - І, нахилившись до самого вуха вахмістра, зашепотів: - Що все ми --чехі і російські - однієї слов'янської крові, що НіколайНіколаевіч наступного тижня буде в Пршерове, що Австрії неутриманого, і радили йому при подальшому розслідуванні всеотріцать і плести з п'яте, десяте щоб він тягнув до техпор, поки його не врятують козаки. Ще ви сказали, що оченьскоро все лопне, повторяться гуситські війни, селяни пойдутс ціпами на Відень, з государя імператора пісок сиплеться, і онскоро ноги простягне, а імператор Вільгельм - звір. Потім вийманню обіцяли посилати до в'язниці гроші, щоб підгодуватися, імного ще такого. Єфрейтор відійшов від вахмістра. - Я все це добре пам'ятаю, - додав він, - тому чтоспервоначалу я клюкнул зовсім небагато, а потім вже, певно, нализався і далі не пам'ятаю нічого. Вахмістр подивився на єфрейтора. - А я пам'ятаю, - сказав він, - як ви говорили, що мипротів російських - шмаркачі, і навіть при бабці кричали: "Даздравствует Росія!" Єфрейтор нервово заходив по кімнаті. - Ви кричали все це, немов вас ріжуть, - сказалвахмістр .-- А потім повалилися поперек ліжка і захропіли. Єфрейтор зупинився біля вікна і, барабанячи пальцем по склу, заявив: - Та й ви теж, пане вахмістр, за бабці мову зазубамі не тримали. Ви їй, пам'ятаю, сказали: "Бабуся, зарубітесебе на носі: будь-який імператор або король дбає тільки освоїти кишені, тому і війна йде. Те ж саме і етаразваліна," старий Прогулкін ", якого не можна випустити ізсортіра без того, щоб він не забруднив весь Шенбрунн ". - Я це говорив ?! - Так, пане вахмістр, саме це ви говорили, передтем як йти на двір блювати, а ще кричали: "Бабуся, суньтемне палець в глотку!" - А ви теж прекрасно висловилися, - перервав еговахмістр .-- Де ви тільки підчепили цю дурість, що НіколайНіколаевіч буде чеським королем? - Цього я щось не пам'ятаю, - нерішуче отозвалсяефрейтор. - Ще б пак ви пам'ятали! П'яний був як чіп, і очі немов упоросенка, а коли вам знадобилося "на двір", ви, замість тогощоб вийти в двері, полізли на піч. Обидва замовкли, поки нарешті тривалий мовчання ненарушіл вахмістр: - Я завжди вам говорив, що алкоголь - погибель. Пити неумеет, а п'єте. Що, якби він у нас втік ?. Чим би ми свами виправдалися? Ах ти господи, як башка тріщить! Кажу вам, пане єфрейтор, - продовжував вахмістр, - саме тому, чтоон не втік, мені абсолютно ясно, що це за тонка і опаснаяштучка. Коли його там стануть допитувати, він заявить, що двері нас були замкнені всю ніч, що ми були п'яні і він міг битисячу раз втекти, якщо б відчував себе винним. Счастьееще, що такій людині не повірять, і якщо ми під прісягойскажем, що це вигадка і нахабна брехня, ті йому сам бог непоможет, а ще пришиють зайвий параграф - і все. У егоположеніі зайвий параграф ніякої ролі не грає ... Ох, хоч биголова так не боліла! Настала тиша. Через хвилину вахмістр наказав позватьбабку. - Послухайте, бабуся, - сказав вахмістр Пейзлерка, суворо дивлячись їй в обличчя .-- Роздобудьте-ка де-небудь розп'яття наподставке і принесіть сюди .-- І на запитальний погляд бабкікрікнул: - Жваво! Щоб через хвилину було тут! Потім вахмістр вийняв з шухляди дві свічки з следамісургуча, що залишилися після запечатування офіційних паперів, і, коли бабка пришкандибала з розп'яттям, поставив хрест на. крайстола між двома свічками, запалив свічки і торжественнопроізнес: - Сядьте, бабуся. Бабка Пейзлерка, остовпівши від подиву, опустилася надіван і злякано подивилася на вахмістра, свічки і розп'яття. бабку охопив страх, і було видно, як тремтять у неї ноги ісложенние на колінах руки. Вахмістр пройшовся рази два повз неї, потім зупинився іторжественно прорік: - Учора ввечері ви були свідком великої події, бабуся. Можливо, що ваш дурний розум цього не розуміє. Солдаттот - розвідник, шпигун, бабуся! - Матір божа! - Вигукнула Пейзлерка .-- Пресвятаябогородіца! Марія Скочіцкая! - Тихо! Так ось: для того щоб вивідати від негокое-які речі, довелося вести всілякі, можливо дивні, розмови, які ви вчора чули. Мабуть чули ви, Жорстока це розмови ми вели? - Чула, - тремтячим голосом промовила баба. - Ці мови, бабуся, ми вели тільки до того, щоб він намдоверілся і зізнався. І нам це вдалося. Ми витягли з неговсе. Злапали голубчика. Вахмістр перервав свою промову, щоб поправити гноти насвечках, і продовжував урочистим тоном, суворо дивлячись на бабкуПейзлерку: - Ви, бабуся, були присутні при цьому, таким чином, присвячені в цю таємницю. Ця таємниця державна, ви про неї ізаікнуться нікому не смієте. Навіть на смертному одрі не повинні проце говорити, інакше вас не можна буде на кладовищі поховати. - Матір божа, Йосип! - Заголосила Пейзлерка. - Занесламеня сюди нелегка! - Чи не ревіти! Встаньте, підійдіть до святого розп'яття, складіть два пальця і ??підніміть руку. Будете цю годину прісягатьмне. Повторюйте за мною ... Бабця Пейзлерка зашкутильгала до столу, голосячи: - Пресвята Богородиця! Марія Скочіцкая! І за чим толькоо цей поріг переступила! З хреста дивилося на неї змучене обличчя Христа, свечкікоптілі, а бабці все це здавалося страшним і неземним. Онасовсем розгубилася, коліна в неї тремтіли, руки тремтіли. Онаподняла руку зі складеними пальцями, і жандармський вахмістрторжественно, з виразом, вимовив слова присяги, коториебабка повторювала за ним. - Клянуся богу всемогутньому і вам, пане вахмістр, чтонічего про те, що тут бачила і чула, нікому до смертісвоей не скажу ні слова, навіть якщо мене будуть питати. Дапоможет мені в цьому господь бог! - Тепер поцілуйте хрест, - наказав вахмістр після того, як бабка Пейзлерка, голосно схлипуючи, повторила присягу інабожно перехрестилася .-- Так, а тепер віднесіть розп'яття туди, де його взяли, і скажіть там, що воно знадобилося мені длядопроса. Приголомшена Пейзлерка навшпиньки вийшла з розп'яттям ізкомнати, і через вікно видно було, як вона йшла по дорозі, щохвилини оглядаючись на жандармське відділення, ніби желаяубедіться, що це був не сон і вона дійсно тільки чтопережіла одну з найстрашніших хвилин у своєму житті. Вахмістр між тим переписував свій рапорт, який онночью доповнив плямами, розмазавши їх по тексту, словномармелад. Він все переробив заново і згадав, що забув допросітьШвейка ще про одну річ. Він велів привести Швейка і спросілего: - Чи вмієте фотографувати? - Вмію. - А чому не носіть з собою апарату? - Тому що його у мене немає, - щиросердно прізналсяШвейк. - А якби апарат у вас був, ви б фотографували? --спросіл вахмістр. - Якби ж то, то в роті росли боби, - простодушноответіл Швейк, зустрічаючи спокійним поглядом допитливий взглядвахмістра. У вахмістра в цей момент знову так розболілася голова, що він не міг придумати іншого питання, крім як: - Чи важко фотографувати вокзали? - Легше, ніж що інше, - відповів Швейк .-- По-перше, вокзал не рухається, а стоїть на одному місці, а по-друге, емуне потрібно говорити: "Зробіть приємну посмішку". Тепер вахмістр міг доповнити свій рапорт. "Zu dem BerichtNo 2172 melde ich ..." / На додаток до мого повідомлення No 2172докладиваю ... (нім.) / У цьому доповненні вахмістр дав волюсвоему натхненню: "При перехресному допиті заарештований, між іншим, показав, що вміє фотографувати і найохочіше делаетснімкі вокзалів. Хоча під час обшуку фотографічного апарату унего не було виявлено, але є підозра, що такий унего де-небудь захований і не носить він його з собою, щоб невозбуждать підозр; це підтверджується і його собственнимпрізнаніем про те, що він робив би знімки, якщо б мав при себеаппарат ... "з похмілля вахмістр в своєму донесенні про фотографірованіівсе більше і більше заплутувався. Він писав: "Зі свідчень арештованого абсолютно ясно випливає, щотільки відсутність при собі апарату завадило йому сфотографіроватьжелезнодорожние будови і взагалі місця, що мають стратегіческоезначеніе. Не підлягає сумніву, що свої наміри він навів бувши виконання, якщо б вищезгаданий фотографічний апарат, який він заховав, був у нього під рукою. Тільки завдяки томуобстоятельству, що апарату при ньому не виявилося, нікакіхснімков виявлено у нього не було ". Вахмістр був дуже задоволений своїм твором і сгордостью прочитав його єфрейторові. - Непогано вийшло, - сказав він .-- Бачите, ось каксоставляются доповіді. Тут все повинно бути. Слідство, наймиліший, не така вже й проста штука, і головне - умелоізложіть все в доповіді, щоб у вищій інстанції тільки ротразінулі. Наведіть-ка його до мене. Пора з цією справою покінчити. - Отже, пане єфрейтор відведе вас в окружноежандармское управління в Пісек, - важливо сказав вахмістрШвейку .-- Відповідно до припису, покладається відправити вас вручну кайданах, але, з огляду на те що ви, на мою думку, людина порядна, кайданів ми на вас не одягнемо. Я впевнений, що і по дорозі ви не зробите спроби до втечі .-- Вахмістр, видно, зворушений добродушністю, написаним нашвейковской фізіономії, додав: - І не згадуйте мене лихим словом. відведіть його, пан єфрейтор, ось вам моє донесення. - Щасливо залишатися, - м'яко сказав Швейк. - Спасібовам, пан вахмістр, за все, що ви для мене зробили. Пріслучае черкніте вам листа. Якщо потраплю в ваші краї, обов'язково зайду до вас в гості. Швейк з єфрейтором вийшли на шосе, і кожен зустрічний, бачачи, як вони захоплені дружньою бесідою, вирішив би, що етостарие знайомі, яких звів випадок, і тепер вони разом ідутв місто, скажімо, в костел. - Ніколи не думав, - говорив Швейк, - що дорога вБудейовіци виявиться такою важкою. Це нагадує мені випадок смясніком Хаурія з Кобиліс. Опинився він раз у памятнікаПалацкому на Морани і ходив навколо нього до самого ранку, думаючи, що йде уздовж стіни, а стіни цієї ні кінця ні краю. Він прішелв відчай. До ранку він зовсім вибився з сил і закричав "караул!", А коли прибігли поліцейські, він їх запитав, какему пройти додому в Кобиліси, тому що, каже, йду я вдолькакой-то стіни вже п'ять годин, а їй кінця не видно. поліцейські його забрали, а він там в ділянці все розбив. Єфрейтор не сказав ні слова і подумав: "На кой ти мені всеето розповідаєш? Знову почав заправляти арапа насчетБудейовіц". Вони проходили повз ставок, і Швейк поцікавився, чи багато в їхньому районі рибалок, які без дозволу ловятрибу .. - Тут одні браконьєри, - відповів єфрейтор .-- Прежнеговахмістра втопити хотіли. Сторож біля ставка стріляє їм в задніцунарезанной щетиною, але нічого не помогает-- у них в штанахжесть. І єфрейтор злегка торкнувся теми про прогрес, про те, дочего люди дійшли і як один іншого обставляє, і потім развілновую теорію про те, що війна - велике благо для всегочеловечества, бо заодно з порядними людьміперестреляют багатьох негідників і шахраїв. - І так на світлі занадто багато народу, - сказав онглубокомисленно .-- Всім стало тісно, ??людей розвелося до біса! Вони підходили до заїжджого двору. - Сьогодні біса мете, - сказав єфрейтор .-- Я думаю, не завадило б пропустити по чарочці. Не кажіть там нікому, чтоя вас веду в Пісек. Це державна таємниця. Перед очима єфрейтора застрибала інструкція з центру оподозрітельних особах і про обов'язки кожного жандармскогоотделенія "ізолювати цих осіб від місцевого населення і строгоследіть, щоб відправка їх до наступної інстанції НЕ давалаповода до поширення зайвих розмов і пересудів средінаселенія". - Не здумайте проговоритися, що ви за птах, - він сказав був .-- Нікому немає діла до того, що ви натворили. Чи не давайтеповода для паніки. Паніка у воєнний час - жахлива річ. хтось бовкне - і піде по всій окрузі! Розумієте ?. - Я паніку влаштовувати не буду, - сказав Швейк ідействітельно тримав себе відповідно з цією заявою. Коли господар заїжджого двору розговорився з ними, Швейкпророніл: - Ось брат каже, що за годину ми дійдемо до Пісек. - Так, значить, ваш брат у відпустці? - Запитав любопитнийхозяін у єфрейтора. Той не моргнувши відповів: - Сьогодні у нього відпустка кінчається. Коли шинкар відійшов в сторону, єфрейтор, подмігнувШвейку, сказав: - Спритно ми його обробили! Головне, не піднімати панікі-- час військове. Перед входом на заїжджий двір єфрейтор сказав, чторюмочка зашкодити не може, але він піддався зайвого оптимізму, так як не врахував, скільки їх буде, цих чарочок. Последвенадцатой він голосно і рішуче проголосив, що до трехчасов начальник окружного жандармського управління обідає ібесполезно приходити туди раніше, тим більше що поднімаетсяметель. Якщо вони прийдуть в Пісек о четвертій годині вечора, временіостанется хоч відбавляй. До шести часу вистачить. Доведеться ідтів темряві, по погоді видно. Різниці ніякої: зараз чи йти іліпопозже - Пісек нікуди від них не втече. - Добре, що сидимо в теплі, - уклав він .-- Там, вокопах, в таку погоду куди гірше, ніж нам тут, біля печі. Від великої кахельної печі несло теплом, і ефрейторконстатіровал, що зовнішнє тепло слід доповнити внутрішнім задопомогою різних настоянок, солодких і міцних, як то кажуть вГаліціі. У господаря їх було вісім сортів, і він прикрашав іміскуку заїжджого двору, розпиваючи все по черзі під звукіметелі, гудів за кожним кутом його будиночка, Єфрейтор весь час голосно підганяв господаря, щоб той отнего не відходив, і пив, не перестаючи звинувачувати його в тому , чтоон мало п'є. Це була явна наклеп, так як господар постоялогодвора вже ледь тримався на ногах, наполегливо пропонуючи сигратьв "залізяку", і навіть став стверджувати, що минулої ночі онслишал на сході канонаду. Єфрейтор гикнув у відповідь: - Е-це ти кинь! Без паніки! На цей рахунок у нас естьінструкція .-- І пустився пояснювати, що інструкція - це сводпоследніх розпоряджень, При цьому він стільком людям кілька секретних циркулярів. господар заїжджого двору вже абсолютно нічого не розумів. єдино, що він міг промимрити, це, що інструкціями войнине виграєш. Уже стемніло, коли єфрейтор разом зі Швейком решілотправіться в Пісек. Через завірюху в двох кроках нічого не биловідно. Єфрейтор безперестанку повторював: - Жми весь час прямо до самого Пісек. Коли він вимовив це в третій раз, голос його долинув вжене з шосе, а звідкись знизу, куди він скотився по снігу. допомагаючи собі гвинтівкою, він насилу виліз на дорогу. Швейкуслишал його приглушений сміх: "Як з крижаної гори". Черезмінуту його знову не було чутно: він знову з'їхав по схилу, закричав так, що заглушив свист вітру: - Упаду, паніка! Єфрейтор перетворився в працьовитого мурахи, який, впавши звідки-небудь, знову вперто лізе нагору. Він пятьраз поспіль повторював цю вправу і, вибравшись нарешті кШвейку, понуро сказав: - Я б міг вас легко втратити. - Чи не турбуйтеся, пане єфрейтор, успокоілего Швейк .-- Найкраще, що ми можемо зробити, - етопрівязать себе один до іншого, тоді ми не втратимо один одного. ручні кайдани при вас? - Кожному жандарма передбачається носити з собою ручниекандали, - вагомо відповів єфрейтор, шкутильгаючи близько Швейка .-- Етохлеб наш насущний. - Так давайте пристебніть, - запропонував Швейк, - попиткане катування. Майстерням рухом єфрейтор замкнув одне кільце ручнихкандалов на руці Швейка, а інше - на своїй. Тепер обасоедінілісь воєдино, як сіамські близнюки. Обидва спотикалися, іефрейтор тягнув за собою Швейка через купи каміння, а когдападал, то захоплював його за собою. Кайдани при цьому врізалися їм у руки. Нарешті єфрейтор сказав, що так далі не піде і нужноотцепіться. Після довгих марних зусиль звільнити себе іШвейка від кайданів єфрейтор зітхнув: - Ми пов'язані один з одним на віки віків. - Амінь, - додав Швейк, і обидва продовжували важкий шлях. Єфрейтором опанувало безнадійний відчай. Після долгіхмученій пізно ввечері вони доплентались до Пісек. На сходах вжандармском управлінні єфрейтор пригнічено сказав Швейкові: - Кепські справи - нам один від одного не позбутися. І дійсно, справа йшла погано. Черговий вахмістрпослал за начальником управління ротмістром Кеніг. Перше, що сказав ротмістр, було: - Дихніть. Тепер зрозуміло. Випробуваний нюх його швидко і безпомилково определілсітуацію. - Ага! Ром, контушівки, "чорт", горобинівки, горіхівка, вишнівка і ванільна. Пан вахмістр, - звернувся він ксвоему підлеглому, - ось вам приклад, як не повинен виглядетьжандарм. Викидати такі штуки - злочин, який будетразбіраться військовим судом. Прикувати себе кайданами карестованному і прийти вщент п'яним! Влізти сюди в етакомскотском вигляді! Зніміть з них кайдани! Єфрейтор вільної лівою рукою взяв під козирок. -- Що ще? - Запитав його ротмістр. - Насмілюсь доповісти, пане ротмістр, приніс донесення. - Про вас піде донесення до суду, - коротко бросілротмістр .-- Пан вахмістр, посадити обох! Завтра утромпріведіте їх до мене на допит, а донесення з Путімапросмотріте і надішліть до мене на квартиру. Пісецький ротмістр Кеніг був типовим чиновником: суворий кподчіненним і бюрократ до мозку кісток. У підвладних йому жандармських відділеннях ніколи не моглісказать: "Ну, слава богу, пронесло хмару!" Хмара поверталася скаждим новим посланням, підписаним рукою ротмістра Кеніга. Сутра до вечора ротмістр строчив догани, нагадування іпредупрежденія і розсилав їх по всій окрузі. З самого початку війни над усіма жандармськими отделеніяміПісецкой округи нависли важкі хмари. Настрій був жахливий. бюрократичні громи гриміли над жандармськими головами, то Ідель обрушився на вахмістрів, єфрейторів, рядових жандармовілі канцелярських службовців. За кожну дрібницю накладивалосьдісціплінарное стягнення. - Якщо ми хочемо перемогти, - говорив ротмістр Кеніг вчасно своїх інспекційних поїздок по жандармських відділенням, - "а" має бути "а", "б" - "б", завжди потрібно ставити крапку над "і". Усюди навколо себе він підозрював змови і зради. У негобила тверда впевненість, що за кожним жандармом його округіводятся грішки, породжені військовим часом, і що у каждогоіз них в це серйозне час було не одне упущення по службі. А зверху, з міністерства оборони, його самогобомбардіровалі наказами і ставили йому на вигляд, що, посведеніям військового міністерства, солдати, покликані ізПісецкой округи, перебігають до ворога. Кеніга п

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати