Головна

Слово восьме. 1. Утримувати в розумі читається в Божественному Писанні є дія сили Божої. 2. Про молитву і читанні. 3. Як слід християнину молитися? 3 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Іншим чином (так можеш переконатися в цьому). Владика наш і Бог, бажаючи навчити нас, що до Бога наближатися належить нам з поміччю будь-якого посередника і поручителя, Сам як у всьому іншому показав нам приклад і зразок, так і в цьому Сам був першим посередником і ходитиме людського єства, принісши оне в Собі Отця Свого і Бога. Потім поставив служителями цього посередництва і клопотання святих Апостолів Своїх, які і призводили до Владики Христа всіх повірили в Нього. Апостоли знову з числа цих уверовавших обирали найдостойніших і їх висвячували в наступників собі - бути служителями того ж посередництва. Ці знову (обирали і висвячували) інших, а ці - слідували за ними. І таким чином цей чин котрі дотримується аж досі. Бог не хоче, щоб ми переступали і зневажали таке Його встановлення та переказ, але бажає, щоб ми жили по тому чину, який Він визначив для нас. Чому Господь і Спаситель як про Себе з Отцем каже: никтоже може прийти до Мене, аще не Отець, пославий Мене, приверне його (Ін.6: 44), і знову: никтоже прийде до Отця, тільки Мною (14: 6), так встановив, що ніхто не приходить до віри в Святу і єдиносущну Трійцю, якщо не буде якихось учителем навчений догматам віри, також ніхто не буває хрещеного та ніхто не причащається Божественних Таїн сам собою, без ієрея. А хто не охреститься і не буде причащатися Пречистих Таїн, той не отримає життя вічного, як Сам Господь знову визначає, кажучи: іже віру візьме і хреститься, врятований буде; а іже не мати віри, засуджений буде (Мк.16: 16), і: аще не знести плоті Сина Людського, ні пили даху Його, живота не имате в собі (Ін.6: 53). Отже, оскільки без святого Хрещення і без причастя Божественних Таїн жоден християнин не може сподобитися життя вічного, а таїнства ці викладаються нам не через Апостолів святих і не через святих отців, колишніх після Апостолів, а викладаються через тих освячених осіб, які тепер існують і живуть серед нас, то очевидно, що ми не можемо і не повинні відчужуватися від їх посередництва у справі нашого спасіння.

Так Бог визначив, і щоб тобі охочіше було підкорятися тому закону, місти в думки, що що викладали віруючим батьки, які жили в оні часи, те ж саме викладають і нам наші батьки духовні: ті хрестили водою і Духом, то ж роблять і ці нині ; ті викладали Тіло і Кров Христову, то ж саме викладають нам і ці. І як у тих, які тоді хрестили і причащали, нічого не було зайвого проти нинішніх, так у тих, які тепер хрестять і причащають нас, нічого немає відсутнього проти колишніх. Вчили ті вірі в Христа і в Святу Трійцю, єдиносущну і нероздільну, тобто у Отця, Сина і Святого Духа, того ж самого вчать і нас нині духовні отці наші. Отже, явно з цього коротко (не пишу все, щоб не подовжився вкрай слово моє), що що тоді робили для вірних Апостоли і чому вчили їх, те ж саме роблять і для нас нині батьки наші духовні, - маю на увазі, архієреї та ієреї, - точь-в-точь того ж, без найменшого недоліку і шкоди, і вчать нас вони, і наставляють, як і ті. Якщо ж вони в цьому відношенні нічим не разнствует від Апостолів, то вони є синами Апостолів і апостоли для нас, і ті, які не сприймають їх і слів їх не слухають, нехай чують, що говорить Господь наш Ісус Христос до подібних особам: Істинно кажу вам: Легше буде землі Содомстей і Гоморрстей в день судний, неже вам (Мф.10: 15; 11:22). Бо що сказав Він апостолам: іже вас сприймає, Мене приймає (Мф.10: 40), і ще: слушаяй вас, Мене слухає; і отметаяйся вас, Мене відкидається; отметаяйся ж Мене, відмітається послав Мене (Лк.10: 16), - то відноситься і до подібних їм, наступникам їх, і тим, які тепер живуть, і тим, які будуть жити після них. І отже, ті, які не сприймають і не слухають їх, а відкидаються, не сприймають і не слухають Самого Христа Господа, а відкидаються Його. Відзначимо ж Його, вони відкидаються і Бога Отця, що послав Його.

Знаєш, звичайно, син мій коханий, що нині, в часи ці, ніхто ні з мирян, ні з ченців, ні з ієреїв або архієреїв не вважає, що не любить, не боїться і не приймає нікого, як апостола Божого і учня Христового, по любові Христової, або по заповіді, або вічних заради благ, обіцяних нам; але всі ми один одного зневажаємо і один одного осуджувати: монахи засуджують ченців, ієреї - архієреїв, миряни - всіх їх, і між собою один іншого, і ніхто абсолютно не тримає в умі, що Церква Божа, якою була в давні часи, такою перебуває і нині, і як тоді Бог визначив для неї первее (спочатку. - Ред.) Апостолів, друге - пророків, третє - учителів та інших, що перераховуються святим Павлом, так і нині вони ж перебувають в особі наступників своїх, предстоятелів Церкви, щоб всякий брав інших як апостолів, інших як пророків, інших як вчителів. Ми ж все це зовсім забули, і один над іншим підносимося без міри. Того, хто вчора охрестив мене, звільнив від гріха і псування душу мою, виконавши мене благодаттю Святого Духа, причастив пречистого Тіла і рятівної Крові Господа нашого Ісуса Христа і вчинив мене сином Бога (що інше Більш від цього робили тоді для християн і Апостоли Христові?) , на цього самого нині я подивитися не хочу і не вітаю його, тому що вважаю це соромом для себе; не виходжу зустріти його, коли він йде до мене, щоб вшанувати його і прийняти привітно, але кажу до слуги свого з досадою: чого він там хоче? скажи йому, що пан твій зайнятий і не має часу прийняти його. Не кажу вже про те, що ще гірше і непочесні цього роблять не тільки монахам, але й ієреїв, ті самі, які визнають у них і перевіряють їм душі свої. Буває, що інший щойно обере кого-небудь собі в духовні отці і вчителі за допомогою сповіді у нього, і не через якийсь час, а зараз же, як назве себе духовним йому сином, починає висловлювати гордість перед цим духовним батьком своїм, і, замість того, щоб бути духовним чадом і учнем, стає батьком духовним і вчителем і починає читати уроки батька свого духовного, суперечити йому і принижувати його, якщо трапиться, що він скаже йому що-небудь не до вподоби його, а пройде скільки-небудь часу, він і зовсім забуває, що є у нього духовний батько і вчитель. Якщо ж духовний батько сам ходить до нього, але не творить волі його, і не потурає бажанням його або, краще сказати, не падає і сам разом з ним, щоб разом з ним і загинути, то він залишає його і знаходить іншого, який би наслідував його плотських побажанням.

Таким чином все духовне у нас, як і сам ти бачиш і знаєш, нині в безладді знаходиться, засмучено; чин і переказ апостольські забуті і заповіді Христові залишені. І це тяжке зло живе в нинішньому роді, при всьому тому, що всі мріють про себе, що вони досить вивчили божественне, знають заповіді Божі і можуть розсудити, що і як личить їм творити. І ще ось що: думаючи, що все нинішнє священство є сукупність осіб недостойних і грішних, вони тримають, проте ж, переконання, що благодать Божа діє і через них, недостойних; але віруючи, що безсумнівно отримують дари Святого Духа як заставу вічних благ, обіцяних нам, за допомогою таїнств, що здійснюються цими особами, вони, проте ж, відвертаються від ієрея, через посередництво якого дається їм це, і зневажають його як грішника, недостойного священства. Також відносяться вони і до духівників своїм: думають, що за допомогою сповіді у них вони отримують відпущення гріхів своїх, а їх самих вважають позбавленими будь-якої чесноти, які не мають ніякого відваги перед Богом і ставлять їх на одну лінію з усіма іншими людьми. Так ось в якому стані знаходяться у нас майже всі: думають, що і вони отримують або, краще сказати, викрадають все ті духовні дари, які Бог дарував апостолам, апостоли передали тим, хто увірував у вигляді їх у Христа, а гідної честі і віри тим, через яких подаються їм ці дари, які не віддають: - якусь честь на початку Апостоли віддавали Владиці Христу, апостолам - потім учні їх, а цим - ті, які перебували під ними; вони ж живлять зухвалу впевненість, ніби Бог не вимагає від них, щоб вони віддавали її і нині архієреям, ієреїв, ігуменам і духівників своїм. Будучи хрещені немовлятами, вони вважають тому, що невинні бувають, коли не віддати потім честі тому, хто хрестив їх, і не боятись ним, як перед духовним батьком своїм. Мріється їм також, що, вивчивши початки християнських догматів ще в дитинстві, вони знають досить для благочестя, і що тому Бог не стягне з них за те, що вони зневажають вчителів благочестя і не хочуть більше нічому навчатися у них. Здається їм, що вони досить благочестиві і ведуть життя більш справну, ніж багато інших, чому сподіваються, що будуть виправдані заради цього одного. Ще, - сказати на духу гріхи свої, сповідатися в них і отримати дозвіл від духівників своїх, цього, їм здається, досить для порятунку, і не потрібно вже потім їм ні віри більше мати до сих батькам, ні честі їм віддавати, ні благоговіння надавати, яке личить їм, як наступникам апостолів, посередникам і молитовник за них перед Богом.

Таким чином весь всесвіт нині сповнена цією красою і цим злом. Однією цієї заповіді порушення і презирство все догори дном переворот в Церкві Божій, повалило її саму долу. У таке безчинство і сум'яття прийшла Церква, що ніде майже не видно пристойного їй благоустрою, і ознаки не знайдеш, щоб це було благопристойно поєднане тіло Владики. Ніби ми не маємо глави Христа Господа, ніби ми не брати по духу, пов'язані один з одним і поєднані благодаттю Святого Духа, що не допускаємо, щоб кожного з нас в своєму чині поставляли і упорядкували першобудівники Церкви Божої ?! Від цього ми розділені і розпорошені, як ті бездушні частки певної речовини (як пісок). Так багато поневолити ми побажанням своїм, так сильно взяли гору над нами похоті ласолюбства! Будучи захоплені ними догоджати собі лише, ми роздрібнилися, і від взаємної неприязні і гордості відвернулися і віддалилися один від одного, і втратили таким чином відмінну рису і знамення віри нашої, тобто любов, про яку сказав Господь: про се розуміють всі, яко Мої учениці есте, аще любов имате між собою (Ін.13: 35). Якщо ж втратили її, то марно називаючи християнами.

Скажи мені, прошу тебе, - коли ми не любимо духівників своїх, що доставили нам настільки великі блага, що через них Бог робить нас синами Своїми по благодаті, співучасники Його слави Своєї і спадкоємцями вічного блаженства, - коли, кажу, ми не любимо їх, не вважав і не прославляємо як повинно, як повинен бути шануємо Божий чоловік, посланий до нас від Бога, - хто може повірити нам, що ми маємо любов до інших братам, нашим ближнім? І крім цього, - якщо тих, яких маємо заступниками перед Богом і молитовниками, котрі прийняли від Бога владу давати нам дозвіл у всіх гріхах наших і примиряти нас з Ним, якщо, кажу, не беремо ми їх з повним переконанням і вірою, як святих , але дивимося на них, як на грішників, - як можемо ми сподіватися, що нам даровано через них вчинене відпущення гріхів? Бо Господь каже: по вірі ваю буди Вама (Мф.9: 29). І точно, в міру віри нашої, наскільки віруємо в них, так отримаємо і відпущення гріхів наших. До того ж, якщо вірно слово, сказане Господом: пріемляй вас, Мене приймає, І: отметаяйся вас, Мене відмітається, То дивуюся, як ті, що не мають на думці своєму переконання, що ми повинні не тільки любити всіх людей, особливо ж братів по духу, але ще повинні приймати будь-кого з нинішніх духовних мужів, як апостола Христового, щоб через посередництво його приймати Самого Христа, і всяке його слово повинні виконувати, як би воно виходило з уст Самого Христа, - як, кажу, і яким іншим способом такі можуть прийняти Христа, або стежити його всередину себе? А тим часом багато хто з нас навіть не знають ієрея, який хрестив їх; ми ж, знають їх, відвернулися від них і знехтували їх, як я сказав вище, а інші навіть не знають, хрещені вони? - Якщо ж цього не знаємо, то як можна допустити, що маємо віру, або навіть вважати нас хрещеними? Я цього не розумію: батька духовного ми не пізнали, а якщо й знали, то ми не шануємо його, як батька; вчителя, який навчав би нас благочестя, не потурбувалися приобресть, а якщо і придбали, то не робимо нічого з того, як він нас вчить, але ходимо і діємо, як волі нашої завгодно. Що можна сказати більше цього - не знаю, і не знаходжу, за що і за яку вашу доброчесність міг би я назвати вас християнами?

Бідний і нещасний чоловік! Чого заради НЕ шануєш ти духовного батька свого, як апостола Христового? - Не бачу, кажеш, щоб він виконував заповіді Божі, тому і не боюся я його. Але це порожній привід. Бо, скажи мені, сам-то ти краще його виконуєш їх, що так сміливо зневажаєш його і судиш? Але хоча б ти й справді виконав всі заповіді, і тоді не варто було б тобі засуджувати його і зневажати, і відвертатися від нього, докоряючи його в недбальстві про доброго житії, а навпаки, треба було б і тоді любити його і почитати за ті блага, які дарував тобі Бог через посередництво його, і робити його учасником в твоєму тілесному, щоб таким чином хоч скільки-небудь віддати йому за те духовне добро, яке він доставив тобі, щоб не тільки зберегти дароване тобі через нього від Бога, а й примножити те таким чином діяння. Тепер же, як сам бачиш, за невіру, невдячність і залишення духовного твого батька і вчителя, ти не тільки згубив все, отримане тобою через нього, але витер то саме, чому ти - християнин, і позбувся Христа Господа. Бо припусти в розумі своєму, що цар земний послав тобі будь-якого з самомалейшему слуг своїх, одягненого бідно, в старі лахміття, не на коні, а на поганому ослику або навіть пішки, але який приніс тобі грамоту за царською печаткою, написану власноруч царем, і в цій грамоті цар проголошує тебе братом своїм другом і обіцяє через кілька часу зробити тебе співучасником з собою в царювання, увінчати голову твою царським вінцем і наділити тебе в царський одяг, - скажи мені, як би ти поставився до цього слузі? Прийняв би його і вшанував, як царського слугу, і заради таких великих і істинно царських обіцянок і такою світлою слави, тебе чекає, зрадів разом з ним, робить добре його по силі своєї і наобіцяв благодіяти і після завжди або знехтував би його і відіслав з порожніми руками і безчестям, через те одне, що він одягнений в бідні одягу і прийшов пішки ?! Якщо припустимо, що ти знехтував би його таким чином, і цар дізнався про це, то похвалив би він тебе за це або б докорив і засудив? Якщо б сам ти був цим царем, то не вважав би докором і безчестям собі такого презирства, наданого слузі твоєму? І цього паплюження його не визнав би ганьбою собі? Звичайно, так би було. Ти так розгнівався б на нього як би він тобі самому надав презирство, як би в обличчя тебе докоряючи, що маєш таких слуг, і сказав би: хто поставив його за суддю над слугами моїми? Чи не слугу мого він докорив, що по своїй недбалості носить він такі бідні і забруднені лахміття, а мене самого, що я немилосердний і тримаю слуг в таких лахмітті. Таким чином ти розкаявся б, що наробив таких обіцянок цього погордющі слуги твого заради цього самого презирства і вірно не прийняв би його, коли б він прийшов до тебе, за те, що він, зухвалий, захопив власний твій суд і засудив слугу твого, якого судити йому недоречно.

Обговори все це в собі самому, чадо моє духовне і улюблене, і, досконало пізнав справжній порядок речей, постарайся бути справжнім християнином не словом тільки, а й ділом. Придбай собі духівника, придбай вчителя, посередника і заступника перед Богом. Приліпися до нього з любов'ю і вірою, зі страхом і бажанням, і будь з ним як би був з Самим Ісусом Христом, та сподобишся через посередництво його з'єднатися з Христом і зробитися співучасники і співспадкоємцем вічної слави і Його Царства, щоб оспівувати і славити Його зі Отцем і Святим Духом в нескінченні віки віків. Амінь.

Слова преподобного Симеона Нового Богослова. Частина 1. - М .: Правило віри, 2001, с. 131-170.

Слово на дванадцяту. 1. Розкаюваний гріхи свої ніякий не отримає користі, якщо не стягне приять від Христа Господа і лік тієї немочі своєї, через якій грішить. 2. Що б не робила людина в реальному житті, всує робить, якщо щось не сприяє до здоров'я його душевному. 3. Як гріх буває з волі нашої і без волі нашої?

Добре плакати і сумувати за свої гріхи і молити Бога про відпущення їх. Але ніякої від цього не буде користі, якщо Господь наш Ісус Христос не вилікує тих немочей кається, через яких він грішить, ніби знехотя, бо якщо він не зцілиться від них, то не можна йому втриматися від гріхів. Чому всякий той, хто кається на щось одне має звернути весь свій подвиг, щоб бути зціленням від Христа Господа, освятиться і приять силу до виконання волі Божої і заповідей Його. Бо хто не подолано Христом Господом, той іноді гріхи робить, захоплюється будучи на них своєю неміччю, а іноді з великими труднощами і стисненням виконує якусь заповідь, але такого яка користь? Подібний він того, хто будує і знову розоряє побудоване. Чому будь-яка наполягатиме на необхідності, щоб вилікувати була неміч наша Христом Господом, Який єдиний є істинний Лікар, який прийшов на землю для подолання немочі наших, через яких грішимо. Він є Агнець Божий, що взяв гріх світу, який і є неміч пошкодженого єства нашого. Бо після того, як Адам переступив заповідь Божу і вигнаний з раю, кожна людина став немічний і хворобливий. І ці немочі, бо ж знаходяться як в єстві, так і в произволением нашому, суть якісь дивні: іноді здається, що вони від природи суть, а іноді - від произволения.

Немочі, про які говорю я, суть наступні: Кожна людина немоществует і не може мати чисту любов, не може не завдавати, що не паплюжити, не засуджувати, чи не зневажати, що не Пересміхаються, не говорити неправди, не гніватися, що не похотствовать благ світу цього, які бачить, не чванливі, що не любоімствовать. Будь він розсудливо між розсудливими, наймудріший між мудрими, наймужніший між мужніми, дуже чесна між чесними, будь він всіх інших краще і досконаліше, але, як тільки неміч єства нашого перебуває в ньому (неуврачеванною), неминуче, що він або цнотливості не зможе зберегти, або не здолає себе, щоб пробачити того, хто згрішив проти нього в чому-небудь, або не знаходить в собі добрих розташувань - милостиню подавати і Бога завжди дякувати, взагалі утримуватися від усякого зла і робити всяке добро. Спостерігачеві не може не бути явним, що всі такі немоществованія залежать іноді від самовладного произволения, а іноді - від насильства з боку єства. Втім, не всі люди в рівній мірі немоществуют, але інший більше, а інший менше.

Такі-то немочі необхідно вилікувати в нас. Але перш за все необхідно стягнути лікаря, який би вилікував їх. Чому святі отці зрадили нам, християнам, щоб ми завжди так молилися Богу, волаючи до Нього, несучи зламаносердим: "Призри на нас, Господи, в ласці Своїй, і вилікуй немочі наші імені заради святого Твого". Тобто поглянь на неміч наші і вилікуй їх благодаттю Твоєю, нехай буде славімо ім'я Твоє, що Ти милостивий і милості, і єдиний єси Лікар, і хай не хвалиться ніхто сам про себе, коли подолано буде, але про Лікарі своєму да хвалиться, і його так дякує день і ніч всім своїм серцем, істинно сміренномудрствуя. І ось, в кого вилікувати будуть таким чином немочі його, той і став християнином (справжнім), а у кого є ще якісь з тих немочі, про які ми сказали, явно, що він ще не подолано. І це страждають він або від незнання, або від нерозуміння, як такий, що не знає, що говорить до Бога, коли молиться, і які немочі вилікувати просить Бога. І якщо помре він неуврачеванним, то вічно буде плакати про те в пекло, чи не чаю коли-небудь звільнитися від вогняного печіння оного. Через це заради слід нам гірко плакати про те жалюгідному стані, в яке ми прийшли. Люди-християни та волають день і ніч: зглянься Господи і вилікуй немочі наші. Але і Господь не може вилікувати їх, якщо вони не знають, що це за немочі, про яких вони просять, при всьому тому, що їх так багато і так вони різноманітні. Ось причина смерті, по якій гине стільки християн, багатих і бідних, володарів і простих, юних і старих, ченців і ієреїв. Одні ліки від усіх взагалі цих немочей - причастя Божественного єства або прийняття Божої благодаті. Якщо християнин не прийме Божественної благодаті і сили, у міру віри своєї, то хоч він чування робить, хоч спить на голій землі, хоч співає псалми день і ніч, молиться і постить, все ж він залишається неуврачеванним і знаходиться поза частини Христової, як і невірні.

2. Які б добрі справи не робив, якими б подвигами ні ходив я ні обтяжував себе в реальному житті кожна людина, мудрий чи немудрий, хто розуміється або недосвідчена, розважливий або нерозсудливий, вчений або невчений, багатий чи бідний, - якщо це не сприяє до оздравленію душі його від немочей її, метушливо все це і марно для нього, і залишає душу поза царства небесного, бо в царство небесне сприймаються тільки здорові душі, що не мають ніякої немочі. А немочі ці, нами перш зазначені, ці непотрібні прагнення плотських похотей, ці пристрасті до земних і мирських речей, багатства і слави марного, ніяка душа не може вилікувати в собі і стати здоровою ні сама собою, ні з поміччю іншого-якої людини. Тільки Господом нашим Ісусом Христом вони можуть бути подолано, як написано: Тієї недуги наша прият і хвороби понесе (Мф.8: 17). Бо якби людські душі, не кажу язичників і безбожників, хоча б самих іудеїв, віруючих в Бога істинного, могли зручно зненавидіти мирські похоті і плотські нахили і таким чином уникнути міродержателя диявола (бо він за допомогою цих пристрастей здобував собі владу смерти), то чи не було б ніякої потреби благому, милостиво і людинолюбному Богу стаю людиною, розпинатися і по смерті сходити в глибини землі, тобто в пекло. Але в тому й річ, що зненавидіти світ і все мирське і плотське ніхто не може, якщо не зробиться причасником Божественної благодаті і не отримає силу на те від Господа Ісуса Христа. А хто, Божественною силою Христовою зміцнюємо, не зненавидить перш, усім своїм серцем,, усього мирського і плотського, той ніяк не може виконати заповідей Христових, або, як написано, завжди ухилятися від зла і творити добро.

Тому кожен, хто вірує в Христа, перш за все іншого нехай просить від милостивого Бога благодаті і сили зненавидіти світ і все мирське, всі пристрасті і похоті плотські, а після того, як зненавидить їх, над тим і працює з теплою вірою, щоб досягти мертвости їх , якась мертвість Христового є, як каже Апостол Павло, що він мертвість Ісусову завжди в тілі своєму носив (2Кор.4: 10). Такі-то прохання і бувають такі вгодні Богові, і Він благоволячи слухає їх, як засвідчує святий Іоанн Богослов: яко аще чесо просимо по волі Його, послухає нас (1Ін.5: 14). Бо цього тільки й хоче Бог, щоб шукали у Нього люди, тобто того, що веде людину до вічного спасіння. Чому нехай ніхто з людей ні про що інше не дбає і ні на що інше не іждівает праць своїх в реальному житті, як тільки на те, щоб душа його в останню годину смерті виявилася здоровою і вільною від будь-якої мирської і плотської пристрасті. Так-то необхідно, щоб душа стала здоровою від всякого недуги свого, і тоді, як зробиться вона здоровою, може послужити Богу належно, виконуючи божественні заповіді Його, і з'явитися непостижденною, коли постане перед страшне судилище Христове. Якщо ж зробить вона цього, тобто не послужить Богові і не виконає заповідей Його, хоча не в великій мірі, то, звичайно, і в день суду виявиться вона нездорового від пристрастей, і буде за те вкинуті у вогонь геєнський, який поглине її в своїй пещи незгасимої і буде палити на віки вічні. Бо вогонь геєнський не може палити ніяких інших, а тільки тих, які залишили неуврачеваннимі душі свої в реальному житті і так неуврачеваннимі перейшли і в інше життя.

3. Гріх відбувається і з волі нашої, і не з нашої волі. Бо гріх завжди є перед нами тільки як якась оманлива приманка. Але як тільки душа людини нахилиться подумки до гріха, негайно підскакує до неї тиран і насілователь душ, який завжди стоїть позаду її і пильно стежить за рухами її, підскакує і тягне її на вчинення гріха справою; так що очевидно, що гріх буває і з волі людини, і не з волі його: буває по волі його тому, що розум сам схиляється на гріх, буває не з волі його тому, що коли складається він вчинити злочин справою, то на це буває ваблений і нудім дияволом. Тому-то Премудрість Божа, Господь наш Ісус Христос, підсікає самі корені і зачатки гріхів, коли заповідає у Святому Євангелії Своєму, щоб ніхто не допускав порочних побажань, і навіть очима НЕ воззревал з похоті, тому що коли душа дійде до жадання гріха, то неудобь ворушиться тому, неудобь утриматися їй від справи, через штовхання на нього від демонів, які роблять це швидше миті ока. Таким чином душі всіляко треба намагатися не допускати наближатися до себе демонам, а цього досягати не може вона ніяким іншим способом, як тільки тим, щоб не схилятися на похоті гріха, що в Христі Ісусі, Якому слава на віки. Амінь.

Слова преподобного Симеона Нового Богослова. Частина 1. - М .: Правило віри, 2001, с. 171-178.

Слово тринадцяти. 1. добре лікує, лікує душу, одне, а не багато їх. 2. Чотирма образами грішать люди. 3. Порятунок всіх в єдиній волі Божої; людина ж не має в собі нічого, чим би сам міг спастися.

Душа наша проста і нескладна; тому, коли возболезнует, одні ліки лікує його. Але тіло, будучи складено з багатьох, і до того ж неоднакових частин, які і самі складені з чотирьох стихій: землі, води, вогню і повітря, коли занедужає, має потребу, як складне, в різних лік і притому складених з різних трав. Це добре витлумачили і зовнішні мудреці виселенців, теж кажучи, що якби тіло людське було одинично, тобто просто і нескладно, то одне було б і добре лікує для нього, але, будучи складено з багатьох частин, має потребу і в лік багатьох і складних . А душа, кажу я, навпаки, будучи нематеріальна, проста і нескладна, коли занедужає, одні ліки лікує її, а не багато. Яке ж це добре лікує? Дух Святий, Благодать Господа нашого Ісуса Христа, як каже Апостол: ідеже Дух Господній, ту свобода (2Кор.3: 17). Слід тому кожному християнинові, за допомогою покаяння, милостині і будь-якої іншої чесноти, скільки сил є, помагайте нема про що інше, як про те, щоб приять дійство благодаті Святого Духа, силою Якого і почне він жити життям істинно по Христу. Бо немає іншого способу, мистецтва і методу до того, щоб християнин жив по Христі, крім сприйняття понад сили або благодаті Ісус-Христової.

2. Людина грішить чотирма образами - волею, неволею, у віданні і невіданні. Волею, тобто самовільно грішить він, коли, знаючи напевно, що зло є зло і що в його полягає волі зробити його або не зробити, робить його самовільно. Неволею, тобто без бажання, грішить він, коли буває змушуємо до того якою-небудь необхідністю, і робить зло, не бажаючи його, як, наприклад, інші мученики заперечувалися від Христа через нестерпних мук, яким їх піддавали. Буває, що хтось і іншим чином, не знаючи і не бажаючи, робить зло, коли, наприклад, пустивши стрілу, щоб вбити будь-якого звіра, вбиває людину, не бажаючи того. У веденні буває гріх, коли душа знає, що відома річ є гріх, але, бувши недуже і розслаблена вдачею, робить його, не маючи сили протистояти лайки і повсталому сильному потягу на гріх, чинить гріх, схиляючись на нього і вожделевая його ніби крім своєї волі. У цьому-то випадку особливо і пізнається віруючими сила Христова, саме: коли зміцнялося Божеє вони не робити по навіюванню возненавіденних ними похотей, тоді пізнають, що мають благодать Христову. В невіданні буває гріх, коли хто робить що худе, не знаючи, що воно зле, але вважаючи, що воно добре.

При цьому зауважити належить, що гріхів волею буває трохи, і вони, так як здебільшого бувають дуже явні і чарівно тісняться в свідомість, бодут, як остни (знаряддя для спонукання робочої худоби. - Ред.), Того, хто робить їх, і посувають його на покаяння. Інших же гріхів, тобто гріхів неволею, у віданні і невіданні, буває дуже багато, навіть без числа, але вони все майже малопамятни і скоро зовсім випадають зі свідомості і того, хто їх робить, незважаючи на свою численність, що не бодут і не посувають на покаяння, так як він і не шанує їх гріхами і не думає про них. Тому про це-то найбільше ж і належить нам молитися, щоб Бог дарував нам і пізнати їх гріховність, і восчувствовать, бо те, що ми не пам'ятаємо і не відчуваємо їх, не робить нас безвіновной в них, а тим часом диявол більшу частину людей ввергає в гординю через невідання їх, тому тобто, що й усвідомлюють їх, не думають, що вони означають щось, але ставлять їх ні в що; якісь люди, незважаючи на те, що говорять, ніби мудрі суть, виявляються буіімі (дурними. - Ред.) І нерозумними, бо ж вони не пізнали, що порятунок всіх стоїть на єдиної милості Божої.

3. Жодна людина не має в собі нічого благословного, чим би міг спастися, ні праведний, ні грішний. Бо Сам Бог говорить: помилую, егоже аще помилую, і помилувати, егоже аще Ущедри (Рим.9: 15). І Давид сповідує це, волаючи до Бога: Господи, Боже спасіння мого (Пс.87: 2). У чому порятунок то? У тому, щоб стати причасником святості Божої, а це складається в волі Божої, - то тобто, щоб Він дав святість Свою тим, які керують своїми серцями до Нього і ніякої кривизни не мають в помислах своїх, яких душі уверішася (Пс.77: 37), тобто стали вірними Богу і словес Його, бо ж, по пророку, правоти бачить особі Боже (Пс.10: 7). Люди бачать видиме, а Бог бачить і сокровенне. Уготована шлях Господній, Каже Писання, рацію творите стопи Його (Мф.3: 3). Ці стежки Божі суть душі людські, коли вони мають рацію бувають, тобто коли сповідують своє незнання, ненаученіе і ненаказанность, своє недостаточество на добро і падкість на всякі гріхи, коли не хочуть жити лицемірно, іншими бути по внутрішньому своєму облаштування та іншими здаватися перед людьми , і приймати честь від людей, а не від Бога; тому що Бог, Який випробовує серця, ненавидить такі душі, як сущі від частини діаволовой, бо диявол так робить, що, будучи ворогом, набуває вигляду одного і, будучи тьмою, представляється світлом.

Преподобний Симеон Новий Богослов |  Слова. Частина 1 |  Слово п'яте. 1. Що є самовладдя, яке дав їм Бог людині на початку? 2. І після падіння, що залишилося в людині від цього самовладдя? |  Слово восьме. 1. Утримувати в розумі читається в Божественному Писанні є дія сили Божої. 2. Про молитву і читанні. 3. Як слід християнину молитися? 1 сторінка |  Примітки |  Примітки |  Слово вісімнадцяти. 1. Віра в семи значеннях вживається. 2. Через віру сподобляється людина благодаті Божої. 3. Неможливо без віри догодити Богові. |  Слово двадцяти. 1. Хто ті, котрі істинно люблять Бога, від чого народжується любов до Бога і чим виявляється? 2. Які справи любові до ближніх по Богу? 3. Любов є глава закону. |  Слово двадцять третє. 1. Трьом пристрастям бувають порабощаеми люди: сребролюбию, Славолюб і сластолюбству. |  Примітки |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати