Головна

КОМПЛЕКТНІСТЬ внутрішньосімейних РОЛЕЙ У нуклеарна СІМ'ЯХ З ДВОМА БАТЬКАМИ

  1.  III. Технологія педагогічної взаємодії з батьками школярів
  2.  V. ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПОРУШЕНЬ ПРОЦЕСУ соціалізації НЕПОВНОЛІТНІХ В СІМ'ЯХ ГРУПИ РИЗИКУ
  3.  Алгоритм рішення дилем в драмі з двома гравцями
  4.  У період між вісьмома місяцями і двома роками
  5.  У СІМ'ЯХ З бере участь у найману працю
  6.  Ведучий тип діяльності - вчення і освоєння соціальних ролей.
  7.  Взаємини з розведеними батьками
 Гіп сім'ї  Розмір сім'ї  Чіслодетей  число ролей  Різновид гь ро ч е в і структур и  № типу сімейної структури
 Багатодітна родина  3 сина, 2 дочки
 3 дочки, 2 сина
 10 **  4 сина I дочка
 4 дочки, 1 син
 8 ***  5 синів
 5 дочок
 Среднедет ная сім'я  2 сина, 2 дочки
 3 сина 1 дочка
 3 дочки 1 син
 4 сина
 4 дочки
 2 сина, 1 дочка  '2
 2 дочки, 1 син
 3 сина
 3 дочки
 Мал одягнений ная сім'я  1 син, 1 дочка
 2 сина
 2 дочки
 1 син
 i дочка
 Супружес кая «сім'я» -  Чоловік дружина

Повний набір ролей батько, мати, сини, дочки, син, дочка, брати, сестри брат, сестра

"Ні ролей дочки, сестри або сини, брати

"* Ні ролей дочка, сестра, дочки, сестри або син, брат, сини, брати


щення в родині Схема показує, що саме народження дітей робить сім'ю сім'єю і що зубожіння структури очевидно в типах 19-20 (од-нодетная сім'я) і 21 (бездітна пара)

Все інтеракції, які тільки можливі в однодетной сім'ї, покояться на «обескровленной» соціокультурної основі, і тому плюралізм контактів тут неможливий Наявність мінімального розміру сім'ї - трьох членів сім'ї (2 батьків і 1 дитину) і найменшого числа ролей спрощує соціокультурне спілкування до межі Звідси величезна навантаження падає на міжособистісні ролі, на необхідність творення багатства сімейного спілкування, щоб якось компенсувати убогість соціокультурних ролей

Якщо враховувати число можливих интеракций (взаємних контактів, а не односторонніх дій), то виявиться, що в подружній парі завжди одна інтеракція за розміром «сім'ї», і одна за кількістю соціокультурних ролей, і 0 по контактам з дітьми Зазвичай розрахунок ведеться за такою формулою

К = 2 "- п - 1,

де "- чисельність групи К-число двосторонніх контактів

У бездітній парі К = 1 (4-2-1), в родині з однією дитиною сім'ї число контактів за розміром сім'ї збільшується до 4 (1 контакт подружній плюс 3 контакту, пов'язаних з появою дитини батько-дитина, мати-дитина, батьки-дитина) У двухдетноі сім'ї число контактів дорівнює 11 (по 1 контакту між подружжям і між двома дітьми і 9 контактів між батьками-дітьми) у трехдетной сім'ї число контактів 26 - в основному за рахунок зростання контактів між батьками і дітьми (21), т е за рахунок ускладнення структури зв'язків і спілкування батьків і дітей, що залишилися 5 контактів поділяються на I контакт всередині шлюбної пари і 4 контакту всередині трехдетной групи дітей

У четирехдетной сім'ї - найповнішою формою среднедетной моделі сім'ї - число интеракций досягає 57, в тому числі між батьками і дітьми 45 (з решти 12 контактів I контакт відноситься, як завжди, до подружній парі і 11 - до контактів між дітьми) Точно так само можна розрахувати число контактів в багатодітних сім'ях з 5 і 6 дітьми, однак цим не вичерпується структурний аналіз Слід ввести ще один вимір - по числу внутрішньосімейних ролей і порівняти структури интеракций в сім'ях з 5, 8, 10 і 12 внутрісімейними ролями

ПРАКТИКУМ Потрібно описати структури интеракций між сімейними ролями в нуклеарні сім'ях з комплектом з 8, 10 і 12 ролей Візьмемо як приклад розрахунок структури по родині № 19 з 5 ролями, де є син Тоді загальне число рольових інтеракіій виявиться 26 (32-5-1), але 2-е з них не є, за нашим визначенням,


взаємним контактом, так як це контакти одного і того ж людини з самим собою, але в різних ролях, або одного і того ж носія ролей (чоловік-батько, дружина-мати). З решти 24 интеракций 1 - подружній контакт, 2 відносяться до зв'язків батьків з дитиною: батько-син, мати-син; 5 контактів «порожніх»: чоловік-чоловік, батько-батько, мати-мати, дружина-дружина, син-син; 6 контактів «конфліктних» через плутанину рольового взаємодії: не батько-син, а чоловік-син, дружина-син, чоловік-батько, дружина-мати, чоловік-мати, дружина-батько; і 10 контактів беззмістовних, пов'язаних з некомплектністю ролей в даному типі сім'ї.

Слід зазначити, що збільшення числа ролей не просто збільшує число интеракций - воно збагачує і урізноманітнює сімейне спілкування. Разом з тим неминуче наявність «порожніх», беззмістовних контактів і конфліктних интеракций. Це питання не досліджений теоретично, оскільки сімей з 3 і більше дітьми майже не залишилося, а в малодітних сім'ях мізерна рольова структура. Але саме рольова дезорганізація сучасної сім'ї змушує задуматися про суть рольових конфліктів. Можна виділити як мінімум три типи конфліктно-рольової взаємодії (грунтуючись на положенні справ в малодітних сім'ях).

Перший тип - коли батьки в силу девальвації материнства і батьківства все сильніше ідентифікують себе при спілкуванні зі своєю дитиною ні з батьківськими, а подружніми і навіть тендерними ролями. Тому щодо «мати-син» роль матері підміняється роллю «дружина» або «жінка». Звідси виникає рольова плутанина: номінально зберігається формула «мати-син», але насправді активізуються відносини «дружина-син» або «жінка-син». У цій ситуації неминучі рольові конфлікти, так як син продовжує ставитися до матері, виходячи зі своїх рольових очікувань (Експект-цій). Другий тип рольового конфлікту пов'язаний з відстороненням дітей від ролей сина-дочки в спілкуванні з матір'ю-батьком. Діти починають грати за правилами групи однолітків (не "мати-син», а «мати-хлопчик»).

Третій вид рольових конфліктів об'єднує всі інші різновиди рольових невідповідностей. По-перше, це невідповідність батьківських і подружніх ролей у зв'язку зі знеціненням батько-ства, це перевага значимості ролей дружини та чоловіка над ролями матері і батька в рольових зв'язках дружина - мати, чоловік - батько. По-друге, це дисонанс ролей «чоловік-мати», «дружина-батько», коли в ситуаціях, що вимагають однозначності взаємодії батько-мати і чоловік-дружина, один з подружжя (або обопільно) починає плутати правила «сімейної гри».

Важливо пам'ятати, що аналіз можливих рольових комбінацій будується в рамках повного комплекту з 12 ролей, без введення яких-небудь


інших ролей. У вищенаведених міркуваннях ця умова була порушена, коли згадувалися ролі «жінка» і «хлопчик», що відносяться власне до міжособистісних ролей. Всі сімейні ролі - соціокультурні за своєю природою, але у вузькому сенсі це назва закріплюється чисто конвенционально лише за 12 ролями, зазначеними в схемі 4.4. Міжособистісних сімейних ролей набагато більше, і вони характеризують специфіку стосунків у сім'ї. Наприклад, дружина може ставитися до чоловіка, як до дитини, або чоловік - до дружини, як до хворої. Або надмірно опікуваний дитина в родині з однією дитиною сім'ї може стати деспотом, претендуючи на лідерство у всьому і всюди. Або в сім'ях з кількома дітьми, де спілкування будується в контексті сиб-лінгов (братів і сестер разом), будь-якої дитина може нав'язувати оточуючим себе в ролі «улюбленця». У соціальній психології міжособистісних ролей приділяється особлива увага. Деякі теорії особистості, як, наприклад, трансактний аналіз Е. Берна, цілком побудовані на взаємодії Его-станів Батька - Дорослого - Дитину, т. Е, на ідентифікації Я з цими трьома міжособистісними символами - внутрісімейними ролями.

Описана вище структура сім'ї по внутріродинним ролям (крім типу № 21) відображає єдність трьох утворюють сім'ю відносин «шлюбу - батьківства - споріднення» і побічно характеризує через виникнення нових ролей перші три стадії сімейного циклу. Для розрізнення нуклеарной і розширеної сім'ї потрібна розробка інших структурних критеріїв, ніж фіксація події, пов'язаного з відокремленням від батьків виросли і одружилися дітей. Ця подія, розмежовує стадії соціалізації і прабатька, в силу свого масового характеру стало дискримінує, який вирізняє сім'ю 2-й і 3-й стадій циклу від сім'ї, яка об'єднує в собі сім'ю батьківську з сім'єю репродуктивної.

Разом з тим є чіткий критерій розрізнення цих двох типів сімей, запропонований Г. Мердоком, найбільшим американським соціологом, в його часто цитованої і сьогодні (і не тільки в підручниках) книзі «Соціальна структура» (1949)48. Поняття нуклеарной позиції дозволяє здійснити цю процедуру. Нуклеарная позиція є не що інше, як здвоєні, попарні ролі «ядра» сім'ї: батьків - подружжя та їх нащадків - сіблінгов (чоловік - батько, дружина - мати, син або дочка - брат або сестра (остання позиція у множині буде виглядати так : діти - сиблинги, т. е. брати і сестри). Повна нуклеарна сім'я має три і тільки всі три нуклеарні позиції. Неповні види сім'ї або осколкові форми нуклеарную складаються з:

43 Murdock G.P. Social structure. N.Y., 1949.


а) двох нуклеарні позицій в разі бездітної пари, б) «полуторної" нуклеарной позиції в разі одного з батьків з дитиною або дітьми (?-мати, дитина - син, або сини - брати і т. п.), в) однієї нуклеарной позиції , коли залишаються діти без батьків.

Розширена сім'я, яка трапляється сьогодні в Європі і Північній Америці вкрай рідко, визначається як та, в якій з'являється більше трьох нуклеарних позицій, причому комбінації можуть бути будь-які. Наприклад, сім'я, що складається з чоловіка, дружини, сина і тещі, не є нуклеарною, так як з'явилася теща - мати дружини, т. Е. Позиція, яка не входить в число нуклеарні. Інший приклад: чоловік з двома дружинами і сімома дітьми - це нуклеарная, а не розширена сім'я, бо тут лише три позиції, хоча шлюб полігінія (полігінія є різновид полігамії, другий її вид - поліандрія, або шлюб однієї жінки з кількома чоловіками, причому, якщо вони брати, тоді їх шлюб називається фратернальной поліандрія, відповідно шлюб кількох сестер з одним чоловіком веде до сороральной полігінії).

Порівняльний крос - культурний аналіз поширеності структур розширеної сім'ї дозволив Г. Мердоку виділити три найбільш часто зустрічаються типу. За ступенем збільшення складності структури це стрижнева або коренева сім'я, лінеальная і повна розширена сім'я (stem family, lineal family and fully extended family). Стрижнева сім'я має місце, коли один, і тільки одна дитина (син або дочка), залишається в батьківській родині разом зі своїм чоловіком і дітьми. Цей тип помітний найбільше в сільській місцевості Європи і у нас також в містах. Лінеальная сім'я - набагато більш екзотичний вид і утворюється, якщо всі діти однієї статі (брати або сестри) залишаються в рідній домівці після шлюбу.

В Індії спостерігається варіант цієї сім'ї, іменований складовою (joint) сім'єю, де брати після смерті їх батька формують свої сім'ї. Це система з двома і більше нуклеарную сім'ями, кожна з яких має не менше двох поколінь. Повністю розширеної сім'єю ця патрілінеальная сім'я (де успадкування ведеться по батьківській лінії) стає тоді, коли як мінімум два брата залишаються жити в рідному домі і коли їхні сини одружуються і живуть зі своїми дітьми все під одним дахом. Подібний тип сім'ї був поширений в Китаї, в горах Паміру і ін. Розглянуті типи сімей дозволяють розрізняти сімейні структури по спадкоємства (патрілінеальность і мат-рілінеальность), за вибором місця проживання молодятами - в будинку батьків чоловіка (патрилокальний) або в будинку батьків дружини (мат-рілокальность), за формою шлюбу (моногамія або полігамія).

У XX столітті особливо прискорився процес історичного відмирання багатодітності сімейних систем і розкладання структури расшірен-


ної сім'ї, де пряме спорідненість грає важливу роль при формуванні складних сімей. Процес нуклеарізації сім'ї означає таке відділення репродуктивних сімей від розширеної сім'ї, коли відбувається відчуження від мереж спорідненості і буквальне відмирання багатьох родинних ролей. Другий процес, паралельно йде і триває нині, може бути названий коньюгалізаціей - за назвою того типу сім'ї, який характерний для індустріальної системи. Третій процес - автономізації або індивідуалізації - розкриває в зв'язку з однодетная, зростанням розлучуваності і позашлюбних сожительств тенденцію до відокремлення індивідуальних членів сім'ї і росту одиночних ЕЮМОХОЗЯЙСТВ.

Термін «коньюгальная сім'я» введений відомим американським дослідником сімейних змін Вільямом Гудом і відноситься до родини епохи індустріалізації. У центрі сімейної життєдіяльності - подружня пара (звідси і назва коньюгальная сім'я), яка зовсім не пориває контакти з системою спорідненості і властивості, а лише виключає з більшості повсякденних справ значну частину родичів і свояків. Не можна розуміти коньюгальную сім'ю як абсолютно ізольовану від родинних зв'язків просто обчислення спорідненості ведеться тепер як би подвійне і з урахуванням властивості, хоча немає колишньої з'єднуваності відносин споріднення і властивості у сімейно-род-дарських груп. Далі, щодо вільніше став шлюбний вибір, практично зникли придане і викуп, а в подружніх інтеракііях ослабло верховенство чоловіка, менш авторитарними стали відносини батьків та дітей49.

Дуже часто сьогодні в наукових і публіцистичних текстах вживають словосполучення «сучасна сім'я» в протиставленні «традиційної сім'ї». Точно не визначається зміст цих понять, але передбачається, що на відміну від сім'ї минулого, за всіма статтями застарілої, процес модернізації суспільства призводить до зміни «якості» сімейного життя і до трансформації структур і видів родини. Сучасний сімейний спосіб життя також часто протиставляється «патріархальщини», під якою розуміється все віджиле і архаїчне в сімейному житті. Разом з тим в соціології сім'ї «патріархальна сім'я» поряд з «матріархальної сім'єю» - всього лише одна з багатьох різновидів сім'ї, тіпологізіруемих за критерієм домінування, верховенства або лідерства50.

49 Goode W World revolution and family patterns N Y, 1963 P 7-10. Goode W The family. N.J., 1963. P 51-52.

50Ze] dich M. Family, Marriage and Kinship // Handbook of Modern Sociology. Chicago, 1964. Див. Схему М Зелдіча в книзі А. Н. Антонова, В. М Медкова «Соціологія сім'ї». З 72.


Патріархальна сім'я відноситься до сімей з однією структурою впливу, де домінування у всіх областях прийняття сімейних рішень належить чоловікові, а не дружині Є кілька типів сімей, де домінує дружина або лідирує чоловік, а також де вони домінують поперемінно в різних сферах життєдіяльності Всі ці види впливів присутні в сучасних сім'ях і протиставляються не друг друга, а тим типам сімей, де є спільне прийняття рішень Однак повсякденна інтерпретація «сучасної сім'ї» закріплює за нею лише одне значення «демократичної», колегіальної сім'ї, де не менше двох рівних структур впливів у цьому не можна НЕ бачити вплив фемінізму, коли політична термінологія антагонізму підлог в суспільстві переноситься на міжособистісні відносини батьків

Отже, поряд зі структуруванням сім'ї відразу за трьома відносин шлюбу - батьківства - споріднення, існують структури, утворені окремо по кожному з цих відносин У зв'язку з ослабленням родинних зв'язків в даний час і вирівнюванням в цьому сенсі значущості спорідненості із значущістю властивості доцільно розглянути дані структури докладніше при цьому слід зазначити, що феномен спорідненості в культурі займає особливе місце і в культурології та антропології (етнографії) поряд з соціологією сім'ї є однією з центральних тем дослідження

Видатний антрополог Л Морган в XIX столітті відкрив інерційність систем спорідненості в порівнянні з більш рухливими і мінливими формами сімейної життєдіяльності У реальності завжди спостерігається поєднання старих, віджилих форм спорідненості і явно не відповідають їм нових способів дій і зразків, патернів сімейної активності В антропології це послужило підставою для конструювання існували в минулому типів сім'ї по еше збереженим формам спорідненості, колись викликаним до життя цими типами сімейного функціонування за аналогією можна припустити, що актуальні нині види сімейної організації також творять на наших очах нові відносини спорідненості (редуціруемие до властивості9), Хоча масова однодетность виключає всі види споріднення в зв'язку з відсутністю сіблінгов (т е виключається пряме спорідненість між дітьми і непряме спорідненість двоюрідного і т д плану) Хоча багато видів спорідненості і властивості вже сьогодні стають на наших очах «музейними експонатами», тим не менше (а може бути, і тому) слід розглянути всю повну систему спорідненості (первинного, вторинного і третинного) в нуклеарною сім'ї, заснованої на полигамном шлюбі і складається з 151 родинно-властивого відносини (див схему 4 5) з урахуванням моногамних і полігамних стосунків можливість


Схема 4,5.

ДІАГРАМА МАКСИМАЛЬНОГО ЧИСЛА родинних зв'язків В полігамні шлюби


ни 7 типів первинного спорідненості, 33 вторинного (з яких 21 тип дає 99 сімейних уз і 12 типів утворюють ще 52 сімейно-родинні зв'язки - все 40 типів спорідненості дають в сумі мережу з 153 теоретичних уз).

ПРАКТИКУМ. Побудувати таку діаграму і з'ясувати загальне число родинно-властивих відносин в нуклеарною сім'ї, заснованої на моногамному шлюбі. Але попередньо треба познайомитися з існуючої в антропології практикою, коли в центр діаграми збожеволіє Я або ЕГО будь-якого члена сім'ї, стосовно якого ведеться відлік. У зв'язку з цим наведемо довгу, але дуже важливу цитату з книги відомого етнографа Ю. І. Семенова '

«Системою спорідненості в нашій етнографічній літературі прийнято називати сукупність термінів, які позначають існуючі в тому чи іншому суспільстві родинні стосунки ... Спорідненість є одна з форм зв'язку між людьми. Тільки наявність між даними конкретними особами такої форми зв'язку робить їх родичами. Що ж це за форма зв'язку? Поняття про спорідненість нерозривно пов'язано сьогодні з поняттям про походження. Родичами є люди, пов'язані походженням. Є дві форми такого зв'язку: перша - це зв'язок між людьми, з яких один походить від іншого, друга - зв'язок між людьми, які походять від одного і того ж предка. У першому випадку люди пов'язані просто походженням, у другому - спільністю походження ...

Зв'язок за допомогою народження є найпростішою, елементарної формою відносини спорідненості. Для позначення цієї елементарної одиниці нерідко вживається термін «ступінь спорідненості». Люди, з яких один народжений іншим, пов'язані одним ступенем спорідненості, є родичами в першого ступеня. Онука пов'язує з дідом вже не одна ступінь спорідненості, а дві, вони є родичами в другому ступені. Правнука пов'язують з прадідом три ступеня споріднення, вони є родичами в третього ступеня.

Будь-яке відношення між родичами незалежно від числа ступенів споріднення утворює лінію споріднення. Лінія спорідненості може складатися як з одного ступеня, так і з багатьох. В останньому випадку вона являє собою ланцюг ступенів споріднення. Якщо людей з'єднує лінія, що складається з одного ступеня споріднення, то кажуть, що їх пов'язує перша ступінь спорідненості, якщо лінія, куди входять п'ять елементарних одиниць, то кажуть, що їх з'єднує п'ятий ступінь споріднення, і т. П.

Люди, що відбуваються один від одного, пов'язані лінією походження або лінією прямого споріднення. Вони перебувають у родинних стосунках по прямій лінії або просто в прямому спорідненні. На відміну від них люди, проис-


йшли від загального предка, характеризуються як перебувають у родинних стосунках з бічної лінії або просто в бічному спорідненні ... Бічна лінія спорідненості є будь-яка лінія походження, що відходить від загального предка, виключаючи лише ту, на якій знаходиться людина, від якого ведеться відлік і якого прийнято позначати як Я. Першої бічною лінією називають лінії, що йдуть від моїх батьків через моїх братів і сестер. Другий бічною лінією називаються лінії, що йдуть від батьків моїх батьків через братів і сестер моїх батьків і т. Д Дане значення бічної лінії споріднення ... ніяк не може пов'язувати братів ... Мене і брата пов'язує лінія, що складається з двох відрізків, двох ступенів спорідненості, з яких одна ступінь (зв'язує мене і мого батька) лежить на моїй прямої лінії, а інша ступінь (зв'язує мого батька і мого брата) лежить на його прямій лінії. Подібного роду ламану лінію фактично і мають на увазі, коли говорять, що ті чи інші люди пов'язані бічним спорідненістю ...

Поставимо питання, що, власне, означають терміни спорідненості? На перший погляд здається, що певних, конкретних людей ... Але звернімо увагу, що людину, яку я називаю батьком, інші люди називають інакше: сином, братом, дядьком, дідом і т. Д. І це зрозуміло. Батьком він є лише по відношенню до мене, а по відношенню до інших людей він виступає в іншій якості. Таким чином, називаючи людини батьком, я позначаю моє ставлення до нього. Мене і батька пов'язує лінія, що складається з одного ступеня споріднення ... Термін «батько» позначає дану лінію споріднення, але лише в тій якості, в якому вона виступає тільки для мене, але не для мого батька. Для нього ця лінія спадна, для мене - висхідна. Для мене ця лінія є ставлення до батька, для нього - ставлення до сина. Таким чином, родинні відносини являють собою не тільки і не просто відносини між індивідами, вони завжди виявляються як відносини одного індивіда, який виступає в якості центру системи і не може бути позначений інакше, ніж Я (лат. ЕГО) до всіх інших, які виступають як його родичів і позначаються відповідними термінами. Від того, хто в занном контексті виступає в якості ЕГО, залежить характеристика Ханною лінії як прямий або бічний в першому вищевказаному сенсі, розподіл прямої лінії на висхідну і спадну. Від ЕГО йде на всі боки відлік рівнів спорідненості »5'. Коментар. Ця Цитата прекрасно пояснює, чому в діаграмах родинних і властивих уз в центр відліку поміщається ЕГО. Однак міркування Ю. І. Семенова розкривають і вельми наочно вихідну від-

Семенов Ю. І Походження шлюбу і сім'ї. М., 1974. С. 16-20.


несенност' соціальної реальності (в даному випадку системи спорідненості) з окремим соціальним суб'єктом. Одні і ті ж лінії споріднення сприймаються і трактуються зовсім в різних термінах, т. Е. Об'єкт соціологічного спостереження виявляється «всередині себе» не "абсолютною реальністю», а конструюється учасниками повсякденного взаємодії системою не збігаються, а розрізняються між собою повсякденних інтерпретацій. Систему спорідненості неможливо уявити безвідносно до окремого ЕГО або як би для всіх відразу, що охоплює всі і вся (ось вже воістину «не можна обійняти неосяжне»!). Науковий підхід в такому випадку фіксує увагу на пошуку відмінностей, на диференціації значень і розумінні їх змісту для самих ЕГО.

На схемі 4.5 у вигляді концентричних кіл представлено все різноманіття системи спорідненості і властивості нуклеарні сім'ї. Однак можливий і інший спосіб зображення тих же відносин. Спорідненість вторинне позначається поєднанням двох первинних термінів, спорідненість третинне або третього ступеня - поєднанням трьох термінів і т. Д., Оскільки у кожної людини (тепер, на порозі XXI століття, треба додавати: якщо він не «гібрид» і не «клон») не може бути менше двох і більше двох батьків.

Від нього завжди відходять дві і тільки дві висхідні лінії, а ось тих, які сходять ліній може і не бути, але в повному варіанті, отже, утворюється 4 елементарних терміна - батько, мати, син, дочка. За допомогою цих елементів можна описати інші родинні стосунки, наприклад, дід - батько батька або батько матері, брат - син батька і т. П. Однак в більшості культур спеціально виділяються в силу їх надзвичайної значущості також терміни брата і сестри. Відомі окремі системи спорідненості, де, крім цих 6 термінів, інших не існує, але в багатьох в мові закріпилися терміни, колись грали велику роль в реальному сімейному життєдіяльності, і тому треба було їх словесне виділення у вигляді спеціальних найменувань.

До таких належать і терміни властивості. «Властивість є відношення, що існує між одним з подружжя і родичами іншого, а також між родичами подружжя. Кожен родич одного з подружжя для другого з подружжя і його родичів є свойственником. Для позначення відносин властивості існують особливі терміни (зять, теща, зовиця, свекор, невістка, шурин і т. П.). Разом з термінами спорідненості, а також термінами, що вживаються для позначення подружжя (чоловік, дружина), вони і утворюють те, що

52 Семенов Ю. І. Походження шлюбу і сім'ї М., 1974. С. 23


Морган називав системою спорідненості і властивості, хоча точніше було б говорити про систему термінів спорідненості, шлюбу і властивості »52.

Єдиний термін, що охоплює значення всіх зазначених позначень плюс відносини батьківства, міг би називатися «сімейно-родинною системою». Але в етнографії, як, втім, і в інших науках, найчастіше йдеться про систему спорідненості в найширшому сенсі. В даному навчальному посібнику система родства і система сімей-но-родинних зв'язків вживаються як синоніми.

ПРАКТИКУМ. Слід визначити всі терміни властивості для моногамной нуклеарні сім'ї з повним комплектом соціокультурних внутрішньосімейних ролей. З цією метою потрібно освоїти систему умовних позначень сім'ї П. Ласлетта53 і по словника російської мови відібрати всі потрібні терміни.




 Основні положення ГЛАВИ 3 |  глава 4 |  Стадій СІМЕЙНОГО ЦИКЛУ |  Там же. С. 25. |  ДЕЯКІ ХАРАКТЕРИСТИКИ СТАДІЇ репродуктивного батьківства |  Неповнота життєвого циклу СІМ'Ї |  В. Неповний сімейний цикл |  Схема 4.2. |  Циклічного ПОДХОДА i (ПРИ ВИВЧЕННІ СІМЕЙНИХ БЮДЖЕТІВ |  У СІМ'ЯХ З бере участь у найману працю |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати