Головна

Географія 13 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Ті деталі, що за першої шахтою слід довга платформа, а потім нова шахта, він сам пояснює біографічно. Він довгий час вів статеве життя, потім відмовився від статевих зносин внаслідок труднощів і тепер сподівається знову відновити їх за допомогою лікування.

8. Обидва наступних сновидіння одного іноземця зі схильністю до полігамії я наведу вам на доказ твердження, що власне Я виявляється в кожному сновидінні, навіть якщо воно приховано в явному змісті. Валізи в сновидінні є жіночими символами.

а) Він їде, його багаж доставляється в екіпажі на вокзал, багато валіз один на іншому, серед них два великих чорних "зразкових" валізи. У розраду він комусь каже: але ж ці їдуть лише до вокзалу.

Насправді він подорожує з дуже великим багажем, під час лікування розповідає також дуже багато історій з жінками. Два чорних валізи відповідають двом брюнеткам, які в даний час грають в його житті головну роль. Одна з них хотіла приїхати слідом за ним до Відня; але за моєю порадою він відмовив їй по телеграфу.

б) Сцена в митниці: один пасажир відкриває свою валізу і каже, байдуже закурюючи цигарку: тут нічого немає. Митний чиновник, здається. вірить йому, але опускає ще раз руку і знаходить щось особливо заборонене. Тоді пасажир розчаровано каже: тут нічого не поробиш. Він сам - пасажир, я - митний чиновник. Зазвичай він дуже щирий у своїх зізнаннях, але вирішив приховати від мене новий зв'язок з жінкою, тому що правильно вважав, що вона мені відомий. Неприємне становище бути викритим він переніс на чуже обличчя, так що сам він ніби не з'являється в цьому сновидінні.

9. Ось приклад використання символу, про який я ще не згадував:

Він зустрічає свою сестру в супроводі двох подруг, які самі сестри. Він подає руку обом, а сестер немає.

Ніякого зв'язку з дійсними подіями. Його думки несуться на той час, коли він розмірковував над своїм наглядом, що груди дівчаток розвивається так пізно. Отже, обидві сестри - це грудях, він із задоволенням би їх помацав, але тільки щоб це не були грудей його сестри.

10. А ось приклад символіки смерті в сновидінні:

Він йде по дуже високому крутому залізного містка з двома особами, імена яких знає, але при пробудженні забуває. Раптом ті двоє зникають, а він бачить людину, схожу на привид, в ковпаку і полотняному костюмі. Він питає у нього, чи не телеграфіст він. Ні. Чи не візник чи що? Ні. Тоді він іде далі, ще уві сні відчуває сильний страх і, прокинувшись, продовжує сновидіння фантазією, що залізний міст раптом ламається, і він падає в прірву.

Особи, про яких підкреслюється, що вони невідомі, що їх імена забуті, здебільшого дуже близькі люди. Той, хто бачив сон має двох сестер; якби він хотів їм обом смерті, то було б цілком справедливо, що за це його збагнув би страх смерті. Про телеграфіста він зауважує, що такі люди завжди приносять погані вести, судячи з форменому одязі, це міг бути і ліхтарник, який так само гасить ліхтарі, як геній смерті гасить факел життя. З візником він асоціює вірш Уланда про морський поїздці короля Карла і згадує небезпечне морське подорож з двома товаришами, під час якого він грав роль короля з вірша. З приводу залізного моста йому приходить в голову один нещасний випадок останнього часу і дурне вираз: "життя є міст з ланцюгів".

11. Іншим прикладом зображення смерті може служити сновидіння:

Невідомий пан подає за нього візитну картку з чорною облямівкою.

12. Багато в чому вас зацікавить наступне сновидіння, до передумов якого, правда, відноситься невротичний стан.

Він їде по залізниці. Поїзд зупиняється у відкритому полі. Він вважає, що загрожує катастрофа і треба подумати про те, щоб врятуватися втечею, проходить по всіх відділеннях поїзда і вбиває всіх, кого зустрічає: кондукторів, машиніста і т. Д.

З цього приводу - спогад про оповідання одного. На якийсь лінії в Італії в напівкупе перевозили душевнохворого, але через недогляд впустили до нього пасажира. Психічнохворий вбив супутника. Таким чином, він ідентифікує себе з цим душевнохворим і обгрунтовує своє право нав'язливим поданням, яке його часом мучить, що він повинен "усунути всіх співучасників". Але потім він сам знаходить кращу мотивування, яка дає привід для сновидіння. Вчора в театрі він знову побачив дівчину, з якою хотів одружитися, але залишив, так як вона дала йому підставу для ревнощів. При тій інтенсивності, до якої у нього доходить ревнощі, він справді з'їхав би з глузду, якби одружився на ній. Це означає: він вважає її настільки ненадійної, що з ревнощів мав би вбивати всіх людей, які траплялися йому на шляху. Ходіння через ряд кімнат, в даному випадку відділень, як символ стану в шлюбі (Verheiratetsein) (протилежність одношлюбності - Einehe) ми вже знаємо.

Про зупинення поїзда у відкритому полі і страху перед катастрофою він розповідає: коли одного разу під час поїздки по залізниці сталася несподівана зупинка не так на станції, одна їде разом з ним молода жінка заявила, що, можливо, належитьзіткнення і тоді найдоцільнішим було б втекти [die Beine hoch zu heben - підняти вгору ноги]. Але це "ноги вгору" (die Beine hoch) відігравало також свою роль в багатьох прогулянках і екскурсіях на лоно природи, які він робив з тією дівчиною в перший щасливий час любові. Новий аргумент для того, що він повинен був зійти з розуму, щоб тепер одружитися з нею. Я міг вважати безсумнівним, знаючи ситуацію, що у нього все ще було це бажання бути таким божевільним.

? Тринадцятий Лекція?

Архаїчні риси І інфантилізм СНОВИДІНЬ

Шановні пані та панове! Дозвольте мені знову почати з отриманого нами результату, що робота сновидіння під впливом цензури переводить приховані думки в іншу форму вираження. Приховані думки - це не що інше, як відомі нам свідомі думки нашому житті в стані неспання; новий спосіб їх вираження незрозумілий нам через своїх різноманітних чорт. Ми сказали, що він повертається до тих станам нашого інтелектуального розвитку, які ми давно подолали, до образної мови, символічному відношенню, може бути, до відносин, які існували до розвитку мови нашого мислення. Спосіб вираження роботи сновидіння ми назвали тому архаїчним чи регресивним.

Звідси ви можете зробити висновок, що завдяки поглибленому вивченню роботи сновидіння нам, мабуть, вдасться добути цінні відомості про маловідомих засадах нашого інтелектуального розвитку. Я сподіваюся, що так воно і буде, але до сих пір до цієї роботи ще ніхто не приступав. Доісторичний час, до якого нас повертає робота сновидіння, двоякого роду: по-перше, це індивідуальне доісторичне час, дитинство, з іншого боку, оскільки кожен індивідуум в своє дитинство якимось чином коротенько повторює все розвиток людського виду, то це доісторичне час також філіпченкове. Можливо, нам вдасться розрізнити, яка частина прихованих душевних процесів відбувається з індивідуальної, а яка - з філогенетичної епохи. Так, наприклад, мені здається, що символічне ставлення, якому ніколи не вчився окрема людина, має підставу вважатися филогенетическим спадщиною.

Однак це не єдина архаїчна риса сновидіння. Ви все, ймовірно, знаєте з власного досвіду про дивну амнезії дитинства. Я маю на увазі той факт, що перші роки життя до п'ятого, шостого чи восьмого року не залишають в пам'яті слідів, як більш пізні переживання. Правда, зустрічаються окремі люди, які можуть похвалитися безперервними спогадами від раннього дитинства до теперішнього часу, але інші, з провалами пам'яті, - незрівнянно більш часте явище. Я вважаю, що цей факт не викликав здивування, якого він заслуговує. У два роки дитина може добре говорити, скоро він виявляє, що розбирається в складних душевних ситуаціях, і сам висловлює такі судження, які протягом багатьох років по тому йому переказують, так як сам він їх забув. І при цьому пам'ять в ранні роки більш продуктивна, тому що завантажена менше, ніж в більш пізні роки. Немає також жодних підстав вважати функцію пам'яті особливо високою і важкою діяльністю душі; навпаки, хорошу пам'ять можна зустріти у осіб, що стоять на дуже низькому ступені інтелектуального розвитку.

В якості другої дивною особливості, яка доповнює першу, слід виділити те, що з порожнечі спогадів, що охоплює перші дитячі роки, спливають окремі добре збережені, здебільшого наочні спогади, зберігати які немає ніяких підстав. З матеріалом вражень, можна зустріти нам в подальшому житті, пам'ять розпоряджається таким чином, що робить з нього вибір. Вона зберігає щось важливе, а від неважливого відмовляється. Зі збереженими дитячими спогадами інша справа. Вони відповідають не найважливішим переживань дитинства, і навіть не тим, які мали б здаватися важливими з точки зору дитини. Часто вони настільки банальні і самі по собі незначні, що ми тільки дивуємося, чому саме ця деталь уникнула забуття. Свого часу я намагався за допомогою аналізу досліджувати загадку дитячої амнезії і проривають її залишків спогадів і прийшов до висновку, що все-таки в спогадах у дитини залишається тільки важливе. Лише завдяки вже знайомим вам процесам згущення і особливо усунення ця важлива в спогаді представляється іншим, що здається неважливим. Ці дитячі спогади я назвав тому покривають спогадами (Deckerrinerungen), шляхом ґрунтовного аналізу з них можна витягти все забуте.

При психоаналітичному лікуванні цілком закономірно виникає завдання заповнити прогалину в дитячих спогадах, і оскільки лікування взагалі в якійсь мірі вдається, і це трапляється досить часто, ми в змозі знову відновити зміст тих забутих дитячих років. Ці враження ніколи по-справжньому не забуваються, вони були тільки недоступними, прихованими, належали до несвідомого. Але саме по собі трапляється і так, що вони спливають з несвідомого, і відбувається це в зв'язку зі сновидіннями. Виявляється, що життя уві сні вміє знаходити доступ до цих прихованим інфантильним переживань. У літературі є прекрасні тому приклади, і я сам мав можливість опублікувати повідомлення про подібний випадок. Одного разу я бачив уві сні в певному зв'язку одну особу, яка, ймовірно, зробило мені послугу і яке я ясно побачив перед собою. Це був одноокий чоловік маленька на зріст, товстий, з глибоко сидить між плечима головою. Із загального контексту я зробив висновок, що він був лікар. На щастя, я міг розпитати свою тоді колишню ще в живих мати, як виглядав лікар тієї місцевості, де я народився і яку я покинув в три роки, і дізнався від неї, що він був одноокий, короткий, товстий, з глибоко сидить між плечима головою, отримав також відомості про те, при якому забутому мною нещасливий випадок він надав мені допомогу. Таким чином, ця можливість розпоряджатися забутим матеріалом дитинства є інший архаїчної рисою сновидіння.

Те ж саме відноситься і до іншої з тих загадок, з якими ми вже до цього зіткнулися. Ви пам'ятаєте, з яким подивом ви все прийняли результати нашого дослідження, які показали, що збудників сновидінь є злобно-енергійні і нестримні сексуальні бажання, які зробили необхідними цензуру і спотворення сновидінь. Коли ми тлумачили таке сновидіння бачив сон, він в кращому разі не оскаржував саме тлумачення, але все-таки постійно ставив питання, звідки у нього береться таке бажання, так як він сприймає його як чуже і усвідомлює протилежне йому. Нам нема чого соромитися вказівок на їх походження. Ці злісні бажання походять з минулого, часто з дуже недалекого. Можна показати, що колись вони були відомі і усвідомлені, хоча тепер цього вже немає. Жінка, сновидіння якої означає, що вона хотіла б бачити мертвою свою єдину 17-річну дочку, під нашим керівництвом визнає, що вона колись майже хотіла цієї смерті. Дитина є плодом нещасного, невдовзі розірваного шлюбу. Коли вона носила дочка ще в утробі, одного разу після бурхливої ??сцени з чоловіком у припадку люті вона почала бити кулаками по животу, щоб убити в ньому дитини. Скільки є матерів, які в даний час ніжно, може бути, занадто ніжно люблять своїх дітей, які, однак, неохоче зустріли їх поява на світ і колись бажали, щоб життя в них припинилася; та вони й перекладали це бажання в різні, на щастя, нешкідливі дії. Таке пізніше позірна загадковим бажання смерті коханому особі відбувається, таким чином, з більш раннього ставлення до нього.

Батько, сновидіння якого підтверджує тлумачення, що він бажає смерті свого улюбленого старшому дитині, теж змушений згадати про те, що колись це бажання було йому не чуже. Коли ця дитина була ще немовлям, незадоволений своїм шлюбом чоловік часто думав, що якби маленька істота, нічого для нього не значуще, померло, він знову був би вільний і краще використав би цю свободу. Можна виявити, що велика кількість подібних почуттів ненависті мають таке ж походження; вони є нагадуваннями про те, що відносилося до минулого, колись було свідомим і відігравало свою роль в душевного життя. Звідси ви захочете зробити висновок, що таких бажань і таких сновидінь не повинно бути, коли подібні зміни відносини до якогось особі не мали місця, коли це відношення було рівним з самого початку. Я готовий погодитися з цим вашим висновком, хочу тільки попередити вас про те, щоб ви мали на увазі не буквальний текст сновидіння, а його зміст після тлумачення. Може статися, що явне сновидіння про смерть улюбленого особи лише надягло страшну маску, а означає воно зовсім інше, або улюблене обличчя виступає оманливим заступником іншої особи.

Але ті ж факти викличуть у вас інший, більш серйозне питання. Ви скажете: якщо це бажання смерті навіть було колись і підтверджується спогадом, то це все-таки ще не пояснення, це б то давно подолано, сьогодні воно може існувати в несвідомому лише як позбавлене афектів спогад, а не як сильне прояв почуття. На користь останнього адже нічого не говорить. Навіщо ж сновидіння взагалі про нього нагадує? Це питання дійсно виправданий; спроба відповісти на нього завела б нас надто далеко і змусила б визначити свої позиції по відношенню до одного з найзначніших моментів теорії сновидінь. Але я змушений залишатися в рамках нашого розбору і утримуватися від зайвого. Змиріться з цим тимчасовим відмовою. Задовольнятимемося фактичним зазначенням на те, що це подолану бажання, як доведено, є побудником сновидіння, і продовжимо дослідження щодо того, чи не виводяться чи й інші злісні бажання з минулого.

Зупинимося на бажаннях усунення, які ми в більшості випадків можемо пояснити необмеженим егоїзмом бачив сон. Можна довести, що таке бажання дуже часто є причиною утворення сновидіння. Всякий раз, коли хто-небудь постає у нас на шляху - а як часто це трапляється в складних життєвих відносинах, - сновидіння відразу готове його вбити, чи це батько, мати, хтось із братів і сестер, партнер по шлюбу і т . п. Ми вже досить дивувалися цієї зіпсованість людської натури і, звичайно, не схильні беззастережно вважати правильним цей результат тлумачення сновидінь. Але якщо нам вказують на те, що витоки таких бажань треба шукати в минулому, то незабаром ми відкриваємо період індивідуального минулого, коли такий егоїзм і такі бажання навіть проти найближчих зовсім не дивні. Саме такий дитина в ті перші роки, які пізніше огортаються амнезією, він часто виявляє ці різкі прояви егоїзму, постійно дає відчути явну схильність до нього або, вірніше, його залишки. Дитина насамперед любить самого себе і тільки пізніше вчиться любити інших, жертвувати часткою свого Я заради інших. Навіть осіб, яких він, здається, любить з самого початку, він любить тільки тому, що має потребу в них, не може без них обійтися, так що знову-таки з егоїстичних мотивів. Тільки пізніше почуття любові робиться незалежним від цього егоїзму. Він фактично на егоїзмі навчився любові.

У зв'язку з цим буде повчально порівняти установку дитину до його братам і сестрам з установкою до його батьків. Своїх братів і сестер маленька дитина не завжди любить, часто ж явно не любить. Безсумнівно, що він ненавидить в них конкурентів, і відомо, як часто ця установка існує безупинно протягом довгих років аж до часу зрілості, навіть ще довше. Правда, вона досить часто змінюється або, краще сказати, покривається більш ніжної, але ворожа, мабуть, цілком закономірно, з'являється раніше. Найлегше її спостерігати у дитини від 2, 5 до 4 і 5 років, якщо з'являється новий братик або сестричка. У більшості випадків це зустрічає дуже недружній прийом. Вислови на кшталт "Я його не люблю, хай лелека знову візьме його з собою" дуже звичні. Згодом використовується будь-яка можливість принизити прибульця і ??навіть спроби скалічити його, прямі замаху на нього не є нечуваними подіями. Якщо різниця років менш значуща, то при пробудженні інтенсивнішою

душевної діяльності дитина знаходить конкурента вже на місці і пристосовується до нього. Якщо різниця більше, то новий дитина з самого початку може викликати певні симпатії як цікавий об'єкт, як жива лялька, а при різниці в вісім років і більше, особливо у дівчаток, вже можуть проявитися турботливі, материнські почуття. Але, відверто кажучи, якщо за сновидінням відкриваєш бажання смерті братам і сестрам, не потрібно вважати його незбагненним, його прототип без праці знаходиш в ранньому дитячому віці, досить часто - також і в більш пізні роки спільного життя.

Ймовірно, немає жодної дитячої без жорстоких конфліктів між її мешканцями. Мотивами є боротьба за любов батьків, за володіння загальними речами, за місце в кімнаті. Ворожі почуття направляються як проти більш старших, так і проти більш молодших братів і сестер. Здається, Бернард Шоу висловив думку: "Якщо є хтось, кого молода англійська дама ненавидить більше, ніж свою матір, то це її старша сестра". Але в цьому вислові є щось дивовижне для нас. Ненависть братів і сестер і суперництво ми можемо в крайньому випадку зрозуміти, але як може виникнути ненависть у відносинах між дочкою і матір'ю, батьками і дітьми?

Це ставлення і дітьми оцінюється безсумнівно як більш сприятливий. Воно відповідає також нашим очікуванням; ми вважаємо значно більше ганебним, коли бракує любові між батьками і дітьми, ніж між братами і сестрами. У першому випадку ми, так би мовити, вважаємо святим те, що в іншому є звичайним. Однак повсякденне спостереження показує, як часто почуття між батьками і дорослими, дітьми не відповідають поставленому суспільством ідеалу, скільки в них накопичилося ворожості, готової прорватися, якщо б її не стримувало трохи шанобливості і ніжних почуттів. Мотиви цього загальновідомі і виявляють тенденцію відокремити осіб тієї ж статі, дочка від матері, батька від сина. Дочка знаходить в матері силу, яка обмежує її волю і на яку покладена місія провести в життя необхідний суспільством відмова від сексуальної свободи, в окремих випадках ще й конкурентку, яка противиться витіснення. Те ж саме, але в ще більш різкій формі повторюється між батьком і сином. Для сина в батька втілюється будь-насильницьке соціальне примус; батько закриває йому доступ до прояву власної волі, до передчасного сексуальної насолоди і до користування загальносімейним надбанням там, де воно є. У престолонаслідника бажання смерті батька виростає до розмірів, що межують з трагедією. Менш небезпечним представляється ставлення між батьком і дочкою, матір'ю і сином. Останнє дає найчистіші зразки непорушеною ніякими егоїстичними міркуваннями незмінною нежності.1

Для чого я говорю про ці банальних і загальновідомі речі? Тому що є очевидне прагнення заперечувати їх значення в житті і видавати соціально обумовлений ідеал за здійснений гораз-

---

1 У цих судженнях виступає корінний методологічний недолік психоаналізу Фрейда - підміна соціальних чинників особистісно-психологічними (в свою чергу, зведеними до психосексуальним). Відносини, які складаються в сім'ї між її членами, можуть відбивати особистісно-психологічні симпатії і антипатії (які, в свою чергу, обумовлені історією внутрішньосімейних стосунків, характерологическими властивостями членів сім'ї). Однак сама сім'я - продукт соціальної історії. Соціальне ж примус не є продуктом статевовікових відмінностей.

до частіше, ніж він насправді здійснюється. Але краще, якщо правду скаже психолог, ніж цинік. У всякому разі, це заперечення відноситься тільки до реального життя. Але літературі і драматичної поезії надається вільно користуватися мотивами, що випливають з порушення цього ідеалу.

Отже, нам не слід дивуватися тому, що у великої кількості людей сновидіння виявляє бажання усунути батьків, а саме того з них, хто однієї статі з бачили сон. Сміємо припустити, що це бажання є в стані неспання і навіть іноді усвідомлюється, якщо воно може замаскуватися під інший мотив, наприклад, під співчуття до непотрібним мукам батька, як це було у бачив сон в прикладі 3. Рідко одна тільки ворожість визначає ставлення, набагато частіше за нею виступають більш ніжні спонукання, якими вона придушується і має вичікувати до тих пір, поки сновидіння її як би ізолює. Те, що сновидіння з допомогою такий ізоляції зображує перебільшеним, потім знову зменшується, коли після нашого тлумачення входить у загальну життєву зв'язок (Sachs, 1912, 569). Але ми знаходимо це бажання сновидіння навіть там, де воно не має зв'язку з життям і де дорослий ніколи не зізнався б у ньому спати. Причина цього в тому, що найглибший і постійний мотив відчуження, особливо між особами однієї статі, з'являється вже в ранньому дитячому віці.

Я маю на увазі суперництво в любові явно статевого характеру. Син уже маленькою дитиною починає відчувати особливу ніжність до матері, яку він вважає своєю власністю, а батька сприймає як конкурента, який оскаржує у нього це виняткове володіння, і точно так же маленька дочка бачить в матері особа, що заважає її ніжному відношенню до батька і займає місце, яке вона сама із задоволенням би зайняла. Зі спостережень слід дізнатися, до якого раннього віку доходить ця установка, яку ми називаємо Едиповим комплексом, 1 тому що в легенді про Едіпа реалізуються з абсолютно незначним ослабленням обидва крайніх бажання, що випливають з положення сина, - вбити батька і взяти в дружини мати. Я не хочу стверджувати, що Едипів комплекс вичерпує ставлення дітей до батьків, воно може бути набагато складніше. Едипів комплекс може бути також більш-менш сильно виражений, може сам зазнати протилежне вираз, але він постійний і дуже значний чинник духовного життя дитини, і виникає небезпека швидше недооцінити його вплив та обумовлене ним розвиток, ніж переоцінити його. У всякому разі, діти часто реагують едипової установкою на почуття батьків, які досить часто керуються статевим відмінностями в своєму любовному виборі, так що батько віддає перевагу дочка, мати - сина, а в разі охолодження у шлюбі заміняють ними знецінений об'єкт любові.

Не можна сказати, щоб світ був дуже вдячний психоаналітичному дослідженню за відкриття Едіпового комплексу. Навпаки, воно викликало самий лютий протест дорослих, і особи, які втратили можливість взяти участь в запереченні цього надан-

---

1 Едипів комплекс - одне з головних пояснювальних понять фрейдизму. Детально він обговорюється в одній з наступних лекцій.

До подання про едипове комплексі Фрейд, за його твердженням, прийшов, виходячи з аналізу взаємин з власним батьком. Фрейд незмінно дотримувався версії про едипове комплексі, відкинутої колишніми прихильниками ортодоксального психоаналізу, в тому числі Адлером і Юнгом, на яких і міститься натяк в цій лекції,

судітельной або забороненого чуттєвого відносини, виправили згодом свою помилку за допомогою перетолкований, позбавивши комплекс його значення. На моє тверде переконання, тут нічого заперечувати і нічого прикрашати. Слід погодитися з фактом, який навіть грецьким сказанням визнається як невблаганна доля. Цікаво, що виключений з життя Едипів комплекс надається поезії, хіба що передається в її повне розпорядження. О. Ранк в старанно проведеному дослідженні (1912в) показав, що саме Едипів комплекс дав драматичної поезії багаті мотиви в нескінченних змінених, пом'якшених і замаскованих формах, т. Е. В таких викривлення, в яких ми дізнаємося результат дії цензури. Цей Едипів комплекс ми можемо, таким чином, приписати також тим особам, яким пощастило уникнути в подальшому житті конфліктів з батьками, і в тісному зв'язку з ним ми знаходимо те, що називаємо комплексом кастрації, реакцію на приписувану батькові сексуальне залякування чи придушення ранньої дитячої сексуальної діяльності.

Посилаючись на вже проведені дослідження дитячої душевному житті, ми сміємо також сподіватися, що подібним же чином буде знайдено пояснення походження іншій частині заборонених бажань сновидінь, надмірних сексуальних почуттів. Таким чином, у нас виникає прагнення вивчати розвиток дитячої сексуального життя, і ми дізнаємося при цьому з численних джерел наступне: неприпустимою помилкою є, перш за все, заперечення у дитини сексуального життя і припущення, що сексуальність починається тільки на час статевого дозрівання разом із дозріванням геніталій . Навпаки, у дитини з самого початку є багата сексуальне життя, яка багато в чому відрізняється від тієї, яку пізніше прийнято вважати нормальною. Те, що в житті дорослих ми називаємо "збоченням", відрізняється від норми такими властивостями: по-перше, виходом за межі виду (прірву між твариною і людиною), по-друге, виходом за межі відрази, по-третє, виходом за межі інцесту (заборона сексуального задоволення з близькими по крові родичами), по-четверте, гомосексуальними відносинами і, по-п'яте, перенесенням функцій геніталій на інші органи і ділянки тіла. Всі ці обмеження не існують з самого початку, а створюються лише поступово в ході розвитку і виховання. Маленька дитина вільний від них. Він ще не знає страшну прірву між людиною і твариною; зарозумілість, відрізняє людину від тварини, виникає у нього лише пізніше. Спочатку у нього немає відрази до екскрементів, він дізнається про нього поступово під тиском виховання; він не надає особливого значення різниці підлог, швидше, передбачає в обох однакову форму геніталій; він спрямовує свої перші сексуальні потяги і свою цікавість на найближчих і з різних причин найулюбленіших осіб - батьків, братів і сестер, які доглядають за ним людей і, нарешті, у нього виявляється те, що знову проривається пізніше при найбільшої силі любовного відносини, а саме те, що він отримує задоволення не тільки від статевих органів, але що багато інших ділянки тіла мають тієї ж чутливістю, доставляють аналогічні відчуття насолоди і можуть, таким чином, грати роль геніталій. Таким чином, дитина може бути названий "полиморфно збоченим", і якщо у нього виявляються лише сліди всіх цих почуттів, то це відбувається, з одного боку, через незначну їх інтенсивності в порівнянні з більш пізніми роками життя, з

іншого боку, через те, що виховання відразу ж енергійно пригнічує все сексуальні прояви дитини. Це придушення переходить, так би мовити, в теорію, коли дорослі намагаються не помічати якусь частину дитячих сексуальних проявів і позбавити сексуальної природи шляхом перетлумачення іншу її частину, поки вони потім не починати заперечувати все. Часто це ті ж люди, які тільки в дитячій обурюються через всіх сексуальних поганих звичок дітей, а потім за письмовим столом захищають сексуальну чистоту тих же дітей. Там, де діти надані самі собі або були спокушені, вони часто виявляють досить значні збочення. Зрозуміло, дорослі мають рацію, ставлячись до цього несерйозно, як до "ребячество" і "забавам", тому що дитину не можна судити ні судом моральності, ні за законом, але ж ці речі існують, вони мають значення як ознаки вродженої конституції, а також як сприятливі причини подальшого розвитку, вони багато нам відкривають в дитячій сексуального життя, а разом з тим і в сексуальному житті людини взагалі. Отже, коли за своїми спотвореними сновидіннями ми знову знаходимо всі ці перекручені бажання, то це тільки означає, що сновидіння і в цій області зробило крок назад до інфантильного стану.

Серед цих заборонених бажань особливу згадку заслуговують ще інцестуозние, т. Е. Спрямовані на статевий акт з батьками, братами і сестрами. Ви знаєте, яке відразу відчуває або, принаймні, проявляє людське суспільство проти статевих стосунків такого роду і яку увагу звертається на заборони, спрямовані проти цього. Додавалися найнеймовірніші зусилля, щоб пояснити цей страх перед інцестом. Одні припускали, що це міркування поліпшення виду в природі, психічно представлені в цій забороні, тому що інцест погіршив б характерні ознаки рас, інші стверджували, що завдяки спільному житті з раннього дитинства сексуальне прагнення до вказаних осіб слабшає. В обох випадках, втім, уникнення інцесту було б забезпечене автоматично, і незрозуміло, навіщо потрібні суворі заборони, які свідчать скоріше про наявність сильного жадання. Психоаналітичні дослідження недвозначно показали, що инцестуозную вибір об'єкта любові є, навпаки, першим і звичайним, і тільки згодом проти нього виникає опір, походження якого з індивідуальної психології слід, мабуть, заперечувати.




 Географія 2 сторінка |  Географія 3 сторінка |  Географія 4 сторінка |  Географія 5 сторінка |  Географія 6 сторінка |  Географія 7 сторінка |  Географія 8 сторінка |  Географія 9 сторінка |  Географія 10 сторінка |  Географія 11 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати