Головна

Географія 6 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

---

1 Фехнер Г. Т. (1801-1887) - творець так званої психофізики, під якою він розумів науку про закономірності, яким підпорядкована зв'язок між психічними і фізичними явищами. Конкретні дослідження Фехнера сприяли встановленню закону, згідно з яким інтенсивність відчуття є величина, пропорційна логарифму фізичне подразнення. Фехнер висунув ідею про особливу психічної енергії, яка прагне до рівноважного стану і в разі розрядки викликає у людини почуття задоволення. Ця ідея була сприйнята Фрейдом.

то припущення, що місце (в душі), де розігруються сновидіння, інше, ніж місце існування уявлень при стані. Правда, ми цього не розуміємо, не знаємо, що з цього приводу думати, але враження чужості, яке виробляють більшість сновидінь, тут дійсно передається. Порівняння діяльності сновидіння з діями немузичного руки також не допомагає. Адже піаніно в будь-якому випадку відповість тими ж звуками, нехай і не мелодіями, як тільки хто-небудь випадково торкнеться його клавіш. Цю другу спільну рису всіх сновидінь, як би вона не була незрозуміла, давайте не будемо випускати з уваги.

Чи є ще інші спільні риси? Я не знаходжу більше жодної, усюди бачу тільки відмінності, причому в усіх відношеннях, - як щодо уявній тривалості, так і того, що стосується чіткості, участі афектів, збереження в пам'яті і т. П. Все відбувається, власне кажучи, зовсім не так, як ми могли б очікувати при вимушеному, бідному, конвульсивному відображенні роздратування. Що стосується тривалості сновидінь, тобто дуже короткі, що містять одну або кілька картин, одну думку або навіть тільки одне слово; інші, неймовірно багаті змістом, є цілі романи і, очевидно, тривають довго. Є сновидіння чіткі, як переживання [при стані], настільки виразні, що ми якийсь час після пробудження не визнаємо їх за сновидіння, інші ж неймовірно слабкі, розпливчасті, як тіні; в одному і тому ж сновидінні дуже яскраві місця можуть змінюватися ледь вловимими і неясними. Сновидіння можуть бути осмисленими або принаймні зв'язковими, навіть дотепними, фантастично прекрасними; інші ж скуйовдженим, як би недоумкуватими, абсурдними, часто навіть божевільними. Бувають сновидіння, які залишають нас байдужими, інші сповнені всяких афектів, болем до сліз, страхом аж до пробудження, подивом, захопленням і т. Д. Більшість сновидінь після пробудження забувається, або ж вони зберігаються цілий день, але до вечора згадуються все слабше і з пробілами; інші, наприклад дитячі, сновидіння, зберігаються настільки добре, що і через 30 років ще свіжі в пам'яті. Сновидіння, як індивіди, можуть з'явитися один-єдиний раз і ніколи більше не з'являтися, або вони повторюються у одного і того ж особи без змін або з невеликими відступами. Коротше кажучи, ця нічна діяльність душі має величезний репертуар, може, власне, проробити всі, що душа творить днем, але це все-таки не те ж саме.

Можна було б спробувати пояснити це різноманіття сновидінь, припустивши, що вони відповідають різним проміжним стадіям між сном і неспанням, різним ступенів неглибокого сну. Так, але тоді разом з підвищенням значущості, змістовності і виразності сновидіння мала б посилюватися розуміння того, що це - сновидіння, так як при таких сновидіннях душа близька до пробудженню, і не могло бути так, що слідом за ясною і розумною частиною сновидіння йшла б безглузда чи неясна, а за нею - знову добре розроблена частина. Так швидко душа не могла б, звичайно, змінювати глибину сну. Отже, це пояснення нічого не дає; все не так просто.

Відмовимося поки від [проблеми] "сенсу" сновидіння і спробуємо краще зрозуміти сновидіння, виходячи

з їх спільних рис. З відносини сновидінь до стану сну ми зробили висновок, що сновидіння є реакцією на заважає сну роздратування. Як ми вже знаємо, це єдиний момент, де нам на допомогу може прийти точна експериментальна психологія; вона наводить докази того, що роздратування, вироблені під час сну, проявляються в сновидінні. Багато таких дослідів було поставлено вже згаданим Моурлі Вольда; кожен з нас в змозі підтвердити цей результат на підставі особистого спостереження. Для повідомлення я виберу деякі старіші експерименти. Морі (1878) виробляв такі досліди над самим собою. Йому давали понюхати уві сні одеколон. Він бачив уві сні, що він в Каїрі в крамниці Йоганна Марія Фарина, і далі йшли неймовірні пригоди. Або його ущипнули злегка за потилицю: йому сниться накладений наривний пластир і лікар, який лікував його в дитинстві. Або йому налили на лоб краплю води. Тоді він виявився в Італії, сильно пітнів і пив біле вино Орвието.

Те, що нам кидається в очі в цих експериментально викликаних сновидіннях, буде, може бути, ясніше з інших прикладів сновидінь, викликаних зовнішнім подразником. Це три сновидіння, про які повідомив дотепний спостерігач Гільдебрандт (1875); всі вони є реакціями на дзенькіт будильника.

"Отже, весняним ранком я йду гуляти і маренні зеленіючими полями в сусіднє село, там я бачу жителів села в святкових сукнях з молитовниками в руках, великим натовпом прямують до церкви. Ну да, адже сьогодні неділя, і скоро почнеться рання обідня. Я вирішую прийняти в ній участь, але спочатку відпочити на навколишньому церква цвинтарі, так як я трохи розпалений. Читаючи тут різні надгробні написи, я чую, як дзвонар

піднімається на дзвіницю і бачу нагорі маленький сільський дзвін, який повинен сповістити початок богослужіння. Деякий час він висить нерухомо, потім починає коливатися - і раптом лунають його гучні пронизливі звуки, такі гучні і пронизливі, що я прокидаюся. Звуки, проте, лунають із боку будильника ".

"Друга комбінація. Ясний зимовий день; на вулицях замети. Я погодився взяти участь в прогулянці на санях, але змушений довго чекати, поки мені повідомлять, що сани біля воріт. За нею йдуть приготування до того, щоб сісти, - надівається шуба, дістається ножною мішок; нарешті я сиджу на своєму місці. Але від'їзд ще затримується, поки віжками ся не дає знак нетерплячим коням. Ось вони рушають з місця; сильно трясуться дзвіночки починають свою знамениту яничарську музику з такою силою, що павутина сну моментально рветься. Знову це не що інше, як різкий дзвін будильника ".

"І третій приклад! Я бачу посудниця, що проходить по коридору в їдальню з декількома дюжинами тарілок, поставлених одна на іншу. Мені здається, що колона порцеляни в її руках ось-ось втратить рівновагу. Дивись, кажу я, весь вантаж полетить на землю. зрозуміло, слід неминуче заперечення: я вже звикла до подібного і т. д., тим часом я все ще не спускаю неспокійного погляду з яка. і справді, на порозі вона спотикається, і тендітна посуд із тріском і дзвоном розлітається по підлозі. але це нескінченно триває дзвін, як я скоро помічаю, що не тріск, а справжній дзвін, і винуватцем його, як уже розуміє що прокидається, є будильник ".

Ці сновидіння досить виразні, абсолютно осмислені, зовсім не так нескладні, як це зазвичай властиво сновидінням. Ми не будемо тому що-небудь заперечувати стосовно них. Загальна в них те, що

всі вони закінчуються шумом, який при пробудженні виявляється дзенькотом будильника. Ми бачимо тут, як виробляється сновидіння, але дізнаємося також дещо інше. Сновидіння не впізнає будильника - він і не з'являється в сновидінні, - але воно замінює дзвін будильника іншим, воно тлумачить роздратування, яке порушує сон, але тлумачить його щоразу по-різному. Чому так? На це питання немає відповіді, це здається довільним. Але зрозуміти сновидіння означало б вказати, чому саме цей шум, а не ніякий інший вибирається для позначення роздратування від будильника. Абсолютно аналогічним чином можна заперечити проти експериментів Морі: вироблена роздратування з'являється уві сні, але чому саме в цій формі, цього не можна дізнатися і це, мабуть, зовсім не випливає з природи порушує сон роздратування. До того ж в дослідах Морі до безпосередньої дії роздратування приєднується величезна кількість іншого матеріалу сновидіння, наприклад божевільні пригоди в сновидінні з одеколоном, для яких немає пояснення.

Але візьміть до уваги, що вивчення сновидіння з пробудженням дасть найкращі шанси для встановлення впливу зовнішніх подразнень, що порушують сон. У більшості інших випадків це важче. Прокидаються немає від всіх сновидінь, і якщо вранці згадати нічне сновидіння, то як можна знайти те порушує роздратування, яке діяло вночі? Одного разу мені вдалося пізніше встановити такий дратівливий шум, але, звичайно, тільки завдяки особливим обставинам. Якось вранці я прокинувся в гірському тірольському містечку з упевненістю, що я бачив уві сні, ніби помер римський папа. Я не міг пояснити собі сновидіння, але потім моя дружина запитала мене: "Ти чув сьогодні ближче до ранку жахливий дзвін, що лунав у всіх церквах і капеллах?" Ні, я нічого не чув, мій сон був міцнішим, але я зрозумів завдяки цьому повідомленню своє сновидіння. Як часто такі роздратування можуть викликати у сплячого сновидіння, в той час як він про них нічого не знає? Може бути, дуже часто, може бути, і немає. Якщо немає можливості довести наявність роздратування, то можна і переконатися в ньому. Але ж ми і без цього відмовилися від оцінки що порушують сон зовнішніх подразнень відтоді, як ми дізналися, що вони можуть пояснити тільки частина сновидіння, а не всі його цілком.

Тому нам не слід зовсім відмовлятися від цієї теорії. Більш того, вона може знайти свій подальший розвиток. Абсолютно байдуже, чим порушується сон, а душа збуджується до сновидіння. Не завжди це може бути чуттєве роздратування, що виходить ззовні, іноді це роздратування, що виходить з внутрішніх органів, так зване органічне роздратування. Останнє припущення напрошується само собою, воно відповідає також найпоширенішим поглядам на виникнення сновидінь. Часто доводиться чути, що сновидіння виникають у зв'язку зі станом шлунка. На жаль, і в цьому випадку доводиться тільки припускати, чи було вночі якесь внутрішнє роздратування, яке після пробудження неможливо визначити, і тому дія такого роздратування залишається недоказовим. Але не будемо залишати без уваги той факт, що багато достовірні спостереження підтверджують виникнення сновидінь від подразнень внутрішніх органів. Загалом безсумнівно, що стан внутрішніх органів може впливати на сновидіння. Зв'язок між деяким змістом сновидіння і переповненням сечового міхура або збудженим станом статевих органів до того очевидна, що її неможливо заперечувати. Від цих ясних випадків можна перейти до інших, в яких вміст сновидіння, по крайней мере, дозволяє точно припустити, що такі роздратування внутрішніх органів надали свою дію, так як в цьому змісті є щось, що можна зрозуміти як переробку, відображення, тлумачення цих подразнень. Дослідник сновидінь Шернер (Scherner, 1861) особливо наполегливо відстоював точку зору на походження сновидінь від подразнень внутрішніх органів і привів того кілька прекрасних прикладів. Так, наприклад, в сновидінні "два ряди красивих хлопчиків з білявим волоссям і ніжним кольором обличчя стоять один проти одного з бажанням боротися, кидаються один на одного, одна сторона нападає на іншу, обидві сторони знову розходяться, займають попереднє положення, і все повторюється спочатку ", він тлумачить ці ряди хлопчиків як зуби, відповідні одна одній, і воно знаходить повне підтвердження, коли після цієї сцени бачить сон" витягує з щелепи довгий зуб ". Тлумачення про "довгих, вузьких, звивистих ходах", мабуть, теж вірно вказує на кишкове роздратування і підтверджує положення Шернера про те, що сновидіння насамперед намагається зобразити викликає роздратування орган схожими на нього предметами.

Отже, ми, мабуть, готові вже визнати, що внутрішні роздратування можуть грати в сновидінні таку ж роль, як і зовнішні. На жаль, їх оцінювання викликає ті ж заперечення. У великій кількості випадків тлумачення роздратування внутрішніх органів ненадійно чи бездоказово, не всі сновидіння, але тільки певна їх частина виникає за участю роздратування внутрішніх органів, і, нарешті, роздратування внутрішніх органів, так само як і зовнішнє чуттєве роздратування, в змозі пояснити з сновидіння більше, ніж безпосередню реакцію на роздратування. Звідки береться решта сновидіння, залишається неясним.

Відзначимо собі, однак, своєрідність життя сновидінь, яке виявляється при вивченні дратівливих впливів. Сновидіння не просто передає роздратування, воно переробляє його, натякає на нього, ставить його в певний зв'язок, заміняє чимось іншим. Це одна сторона роботи сновидіння, яка повинна нас зацікавити, тому що вона, можливо, ближче підведе нас до сутності сновидіння: якщо хтось робить щось по спонуканню, то цим спонуканням справа не обмежується. Драма Макбет Шекспіра, наприклад, виникла як п'єса з нагоди того, що на престол зійшов король, вперше який об'єднав три країни під своєю короною. Але хіба цей історичний привід вичерпує все зміст драми, пояснює нам її велич і загадки? Можливо, що діють на сплячого зовнішні та внутрішні подразнення теж тільки побудители сновидіння, нічого не говорять нам про його сутності.

Інша загальна сновидінь якість - його психічна особливість, з одного боку, важко помітна, а з іншого - не дає відправну точку для подальшого дослідження. У сновидінні ми в більшості випадків щось переживаємо в візуальних формах. Чи можуть роздратування надати цьому пояснення? Чи справді це те роздратування, яке ми переживаємо? Чому ж тоді переживання візуально, якщо подразнення очей відбувається тільки в самих рідкісних випадках? Або слід допустити, що коли нам сняться промови, то під час сну ми чуємо розмову або подібний до нього шум? Цю можливість я дозволю собі з усією рішучістю ігнорувати.

Якщо вивчення спільних рис сновидінь не може допомогти нам в подальших дослідженнях, то, можливо, варто звернутися до вивчення їх відмінностей. Правда, сновидіння часто безглузді, заплутані, абсурдні; але є і осмислені, тверезі (nьchterne), розумні. Подивимося, чи не зможуть останні, осмислені, роз'яснити нам перші, безглузді. Повідомлю вам розумне сновидіння, розказане мені одним молодим чоловіком. "Я гуляв по Кертнерштрассе, зустрів пана X., до якого приєднався на якийсь час, потім пішов в ресторан. За моїм столиком сиділи дві дами і один пан. Я спочатку дуже розсердився на це і не хотів на них дивитися. Потім глянув і знайшов, що вони дуже милі ". Той, хто бачив сон помічає при цьому, що ввечері перед сном дійсно гуляв по Кертнерштрассе, це його звичайний шлях, і зустрів пана X. Інша частина сновидіння не є прямим спогадом, але має певну схожість з недавнім переживанням. Або інше "тверезе" сновидіння однієї дами. "Її чоловік запитує: чи не налаштувати чи піаніно? Вона відповідає: не варто, для нього все одно потрібно зробити новий чохол". Це сновидіння повторює майже без змін розмова, що стався за день до сновидіння між чоловіком і нею. Чому ж навчають нас ці два "тверезих" сновидіння? Тільки тому, що в них можна знайти повторення з денний життю або з зв'язків з нею. Це було б значимо, якби ставилося всім сновидінням. Але про це не може бути й мови; це відноситься тільки до невеликого числа сновидінь, в більшості ж їх не можна знайти зв'язків з попереднім днем, а безглузді і абсурдні сновидіння цим взагалі ніяк не пояснюються. Ми знаємо тільки, що стикаємося з новими проблемами. Ми не тільки хочемо знати, про що говорить сновидіння, але навіть в тих випадках, коли воно, як в наведених вище прикладах, ясно виражено, ми хочемо знати також, чому і навіщо повторюється це знайоме, тільки що пережите.

Я вважаю, що ви, як і я, тільки втомитеся, продовжуючи подібні експерименти. Ми бачимо, що недостатньо одного інтересу до проблеми, якщо не знати шляху, який привів би до її вирішення. Поки у нас цього шляху немає. Експериментальна психологія не дала нам нічого, крім деяких дуже цінних даних про значення подразнень як побудників сновидінь. Від філософії нам годі чекати, крім зарозумілих закидів на інтелектуальної малоценности нашого об'єкта; у окультних наук ми й самі не хочемо нічого заімствовать.1 Історія та народний поголос кажуть нам, що сновидіння повно сенсу і значення, воно передбачає майбутнє; це, однак, важко припустити і, звичайно, неможливо довести. Таким чином, при першій же спробі ми виявилися повністю безпорадні.

Несподівано допомога приходить до нас звідти, звідки ми і не підозрювали. У нашому слововживанні, яке далеко не випадково, а є вираженням древнього пізнання, хоча його і треба оцінювати з обережністю, - в нашій мові є примітна вираз "сни наяву" (Tagtrдume). Сни наяву є фантазіями (продуктами фантазії); це дуже поширені феномени, які спостерігаються як у здорових, так і у хворих і легко доступні для вивчення на собі. Найдивовижніше в цих фантастичних утвореннях то, що вони зберегли назва-

---

1 Говорячи про те, що психоаналіз нічого не запозичує у окультних наук, Фрейд мав на увазі неприйняття при тлумаченні сновидінь різних містичних уявлень про залежність цього феномена від особливих таємничих сил, недоступних науковому досвіду і раціонального аналізу. Питання про ставлення психоаналізу до окультизму (у зв'язку з питанням про сновидіннях) Фрейд детально розглядає в "Продовженні лекції".

ня "снів наяву", не маючи двох загальних для всіх сновидінь чорт. Уже їх назва суперечить відношенню до стану сну, а що стосується другої загальної риси, то в них нічого не переживається, що не галюцинує, а щось представляється: усвідомлюєш, що фантазуєш, не бачиш, але думаєш. Ці сни наяву з'являються у віці, що передує статевої зрілості, часто вже в пізньому дитинстві, зберігаються в роки зрілості, потім від них або відмовляються, або вони залишаються до похилого віку. Зміст цих фантазій зумовлено цілком ясною мотивацією. Це сцени і події, в яких знаходять своє задоволення егоїстичні, честолюбні і властолюбні потреби чи еротичні бажання особистості. У молодих чоловіків зазвичай переважають честолюбні фантазії, у жінок, честолюбство яких обмежується любовними успіхами, - еротичні. Але досить часто і у чоловіків виявляється еротична підкладка; всі геройські вчинки і успіхи повинні сприяти захоплення і прихильності женщін.1 Втім, сни наяву дуже різноманітні, і їх доля різна. Кожен з них через короткий час або обривається і замінюється новим, або вони зберігаються, сплітаються в довгі історії і

---

1 Звертаючись до процесів уяви в їх різних формах, Фрейд ігнорує чи, у всякому разі, не надає значення питання про співвідношення між цими психічними процесами і відтвореними в них (хоча і в трансформованому вигляді) зв'язками реальних, незалежних від свідомості особистості і його неусвідомлюваних установок об'єктів реального світу. У зміст і сенс продуктів діяльності фантазії він робить наголос лише одну сторону - задоволення потреби або еротичних бажань індивіда. Це неминуче веде до односторонньої і тому неадекватною інтерпретації особистісного сенсу уявлень уяви.

пристосовуються до мінливих життєвих обставин. Вони йдуть, так би мовити, в ногу з часом і отримують "печатку часу" під впливом нової ситуації. Вони є сирим матеріалом для поетичного творчості, тому що з снів наяву поет створює шляхом перетворень, переробок і винятків ситуації, які він використовує в своїх новелах, романах, пьесах.1 Але героєм снів наяву завжди є сама фантазує особистість або безпосередньо, або в який -або очевидною ідентифікації з іншою особою.

Може бути, сни наяву носять цю назву через такого ж ставлення до дійсності, підкреслюючи, що їх зміст так само мало реально, як і зміст сновидінь. Але може бути, ця спільність назв обумовлена ??ще невідомим нам психічним характером сновидіння, тим, який ми шукаємо. Можливо також, що ми взагалі не праві, коли надаємо певне значення спільності назв. Але це з'ясується лише пізніше.

---

1 Докладне обговорення Фрейдом фантазій і їх відношення до творчого процесу художника міститься в його ранніх роботах "Поет і фантазування" (1908), "Істеричні фантазії і їх ставлення до бісексуальності" (1908). Див. Також 23-у лекцію. Затвердження про еротичної підкладці "снів наяву", що ведуть до продуктам художньої творчості, висловлює загальну методологічно зрадливу установку Фрейда на виведення поетичних створінь, що мають об'єктивну культурну цінність, з інстинктивних спонукань особистості.

? ШОСТА Лекція?

ПРИПУЩЕННЯ І ТЕХНІКА ТЛУМАЧЕННЯ

Шановні пані та панове! Отже, нам потрібен новий підхід, певний метод, щоб зрушити з місця у вивченні сновидіння. Зроблю одну просту пропозицію: давайте будемо дотримуватися надалі припущення, що сновидіння є не соматичним, а психічним феноменом. Що це означає, ви знаєте, але що дає нам право на це припущення? Нічого, але ніщо не заважає нам його зробити. Питання ставиться так: якщо сновидіння є соматичним феноменом, то нам немає до нього справи; воно цікавить нас тільки за умови, що є психічним феноменом. Таким чином, ми будемо працювати за умови, що це дійсно так, щоб подивитися, що з цього випливає. Результати нашої роботи покажуть, залишимося ми при цьому припущенні і зможемо вважати його, в свою чергу, певним результатом. Чого ми, власне, хочемо досягти, для чого працюємо? Ми хочемо того, до чого взагалі прагнуть в науці, т. Е. Розуміння феноменів, встановлення зв'язків між ними і, в кінцевому рахунку, там, де це можливо, посилення нашої влади над ними.

Отже, ми продовжуємо роботу, припускаючи, що сновидіння є психічний феномен. В цьому випадку

воно є продуктом і проявом бачив сон, який, однак, нам нічого не говорить, що ми не розуміємо. Але що ви будете робити в разі, якщо я скажу вам щось незрозуміле? Запитайте мене, чи не так? Чому нам не зробити те ж саме, що не розпитати бачив сон, що означає його сновидіння?

Згадайте, ми вже були одного разу в даній ситуації. Це було при дослідженні помилкових дій, в разі застереження. Хтось сказав: Da sind Dinge zum Vorschwein gekommen, і з цього приводу його запитали - немає, на щастя, не ми, а інші, абсолютно непричетні до психоаналізу люди, - ці інші запитали, що він хотів сказати даними незрозумілими словами. Спрошенний негайно ж відповів, що він мав намір сказати: das waren Schweinereien (це були свинства), але придушив цей намір для іншого, вираженого більш м'яко. Вже тоді я вам заявив, що цей розпитування є прообразом будь-якого психоаналітичного дослідження, і тепер ви розумієте, що техніка психоаналізу полягає в тому, щоб отримати рішення загадок, наскільки це можливо, від самого обстежуваного. Таким чином, бачив сон сам повинен нам сказати, що означає його сновидіння.

Але, як відомо, при сновидінні все не так просто. При помилкових діях це вдавалося в цілому ряді випадків, але були і випадки, коли запитуємо нічого не хотів говорити і навіть обурено відхиляв запропонований нами варіант відповіді. При сновидінні ж випадків першого роду взагалі немає; бачив сон завжди відповідає, що він нічого не знає. Заперечувати наше тлумачення він не може, тому що ми йому нічого не можемо запропонувати. Може бути, нам все ж відмовитися від своєї спроби? Ні він, ні ми нічого не знаємо, а хтось третій вже напевно нічого не може знати, так що у нас, мабуть, немає ніякої

надії що-небудь дізнатися. Тоді, якщо хочете, залиште цю спробу. Якщо немає, можете слідувати за мною. Я скажу вам, що цілком можливо і навіть дуже ймовірно, що бачив сон все-таки знає, що означає його сновидіння, він тільки не знає про своє знання і вважає тому, що не знає цього.

Ви можете мені помітити, що я знову вводжу нове припущення, вже друге в цьому короткому викладі, і тим самим в значній мірі ставлю під сумнів достовірність свого методу. Отже, перше припущення полягає в тому, що сновидіння є психічний феномен, друге - в тому, що в душі людини існує щось, про що він знає, не знаючи, що він про нього знає, і т. Д. Варто тільки прийняти до уваги внутрішню неправдоподібність кожного з цих двох припущень, щоб взагалі втратити будь-який інтерес до що випливають з них висновків.

Але, шановні пані та панове, я запросив вас сюди не для того, щоб подуріти або щось приховувати. Я, правда, заявив про "елементарному курсі лекцій по введенню в психоаналіз", але я не мав наміру викладати вам матеріал in usum delphini, * зображуючи все згладженим, ретельно приховуючи від вас всі труднощі, заповнюючи все прогалини, затушовувавши сумніву, щоб ви з легким серцем могли подумати, що навчилися чогось нового. Ні, саме тому, що ви початківці, я хотів показати вам нашу науку як вона є, з її шорсткостями і труднощами, претензіями і сумнівами. Я знаю, що в жодній науці не може бути інакше, особливо спочатку. Я знаю також, що при викладанні спочатку намагаються приховати від учнів ці труднощі і недосконалості.

---

* In usum delphini - "для дофіна" (напис, зроблений на виданні класиків, яке за наказом Людовика XIV було складено для його сина). - Прим. ньому. изд.

Але до психоаналізу це не підходить. Я дійсно зробив два припущення, одне в межах іншого, і кому все це здається занадто важким і невизначеним, хто звик до більшої достовірності і витонченості висновків, тому не слід йти з нами далі. Я тільки думаю, що йому взагалі варто було б залишити психологічні проблеми, тому що, боюся, точних і достовірних шляхів, якими він готовий йти, тут він, швидше за все, не знайде. Та й зовсім непотрібне, щоб наука, яка може щось запропонувати, турбувалася про те, щоб її почули, і вербувала б собі прибічників. Її результати повинні говорити за неї самі, а сама вона може почекати, поки вони привернуть увагу.

Але тих з вас, хто хоче продовжувати заняття, я повинен попередити, що обидва мої припущення не рівноцінні. Перше припущення, що сновидіння є психічним феноменом, ми хочемо довести результатами нашої роботи; друга вже доведено в іншій області науки, і я тільки беру на себе сміливість докласти його до вирішення наших проблем.

Так де ж, в якій області науки було доведено, що є таке знання, про який людині нічого не відомо (як це має місце, за нашим припущенням, у бачив сон)? Це був би чудовий, разючий факт, що міняє наше уявлення про душевне життя, який немає потреби приховувати. Між іншим, це факт, який сам заперечує те, що стверджує, і все-таки є чимось дійсним, contradictio in adjecto. * Так він і не ховається. І не його вина, якщо про нього нічого не знають або недостатньо в нього вдумуються. Точно так же не наша вина, що про всі ці психологічні проблеми судять люди, які далекі від усіх спостережень

---

* Протиріччя у визначенні (лат.). - Прим. пров.

ний і дослідів, що мають в даному питанні вирішальне значення.

Доказ було дано в області гіпнотичних явищ. Коли я в 1889 р спостерігав надзвичайно переконливі демонстрації Льебо і Бернгейма в Нансі, я був свідком і наступного експерименту. Коли людини привели в сомнамбулічний стан, змусили в цьому стані галлюцинаторно пережити всілякі ситуації, а потім розбудили, то спочатку йому здавалося, що він нічого не знає про те, що відбувалося під час гіпнотичного сну. Бернгейм зажадав розповісти, що з ним відбувалося під час гіпнозу. Людина стверджував, що нічого не може згадати. Але Бергейм наполягав, вимагав, запевняв його, що він знає, повинен згадати, і ось чоловік завагався, почав збиратися з думками, згадав спочатку смутно одне з нав'язаних йому переживань, потім інше, спогад ставало все виразніше, все повніше і нарешті було відновлено без прогалин. Але так як він все це знав, як потім і виявилося, хоча ніхто сторонній не міг йому нічого повідомити, то напрошується висновок, що він знав про ці переживання раніше. Тільки вони були йому недоступні, він не знав, що вони у нього є, він вважав, що нічого про них не знає. Отже, це абсолютно та ж сама ситуація, в якій, як ми припускаємо, знаходиться бачив сон.

Сподіваюся, вас вразить цей факт і ви запитаєте мене: чому ж ви не послалися на це доказ вже раніше, розглядаючи помилкові дії, коли ми прийшли до висновку, що приписували обмовився людині наміри, про які він не знав і які заперечував? Якщо хто-небудь думає, що нічого не знає про переживання, спогади про яких у нього все-таки є, то тим більш імовірно, що він нічого не знає і про інших внутрішніх душевних процесах. Цей довід, звичайно, справив би враження і допоміг би нам зрозуміти помилкові дії. Зрозуміло, я міг би послатися на нього і тоді, але я приберіг його для іншого випадку, де він був більш необхідний. Помилкові дії частково порозумілися самі собою; з іншого боку, вони нагадали нам, що внаслідок загальної зв'язку явищ все-таки слід припустити існування таких душевних процесів, про які нічого не відомо. Вивчаючи сновидіння, ми змушені користуватися відомостями з інших областей, і, крім того, я враховую той факт, що тут ви швидше погодьтеся на залучення відомостей з області гіпнозу. Стан, в якому відбуваються помилкові дії, має бути, здається вам нормальним, воно не схоже на гіпнотичний. Навпаки, між гіпнотичним станом і сном, при якому виникають сновидіння, є значне подібність. Адже гіпнозом називається штучний сон; ми говоримо особі, яке гіпнотизуючи: спите, і навіювання, які ми йому робимо, можна порівняти зі сновидіннями під час природного сну. Психічні ситуації в обох випадках дійсно аналогічні. При природному сні ми гасимо інтерес до зовнішнього світу, при гіпнотичному - знову-таки до всього світу, за винятком особи, яка нас гіпнотизує, з яким ми залишаємося в зв'язку. Втім, так званий сон годувальниці, при якому вона має зв'язок з дитиною і тільки їм може бути розбуджена, є цілком нормальною аналогією гіпнотичного сну. Перенесення особливостей гіпнозу на природний сон не здається тому таким вже сміливим. Припущення, що бачив сон також знає про своє сновидінні, яке йому тільки недоступно, так що він і сам цього не вірить, не зовсім безпідставно. До речі, зауважимо собі, що тут перед нами відкривається третій шлях до вивчення сновидінь: від що порушують сон подразнень, від




 Географія 1 сторінка |  Географія 2 сторінка |  Географія 3 сторінка |  Географія 4 сторінка |  Географія 8 сторінка |  Географія 9 сторінка |  Географія 10 сторінка |  Географія 11 сторінка |  Географія 12 сторінка |  Географія 13 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати