Головна

Основи законодавства в сфері охорони здоров'я

1.  II. ОСНОВИ ТЕОРІЇ МЕХАНІЗМІВ І МАШИН
  2.  II. Система дієслівних форм. Основи дієслова.
  3.  IV.4.1. Розробка законодавства Юстиніана
  4.  X. ПРАВОВІ ОСНОВИ ОЦІНКИ
  5.  XIII. ПРАВОВІ ОСНОВИ ЕКОЛОГІЧНОГО АУДИТУ
  6.  А) У сфері мислення
  7.  Абрамова Г. С., Юдчіц Ю. А. Поняття про внутрішню картину здоров'я

Право на охорону здоров'я та медичну допомогу - Одне з основних конституційних соціальних прав людини, основний зміст якого становить можливість отримання безкоштовної медичної допомоги в державних і муніципальних установах охорони здоров'я. Закріплено в головному законі Російської Федерації Конституції Російської Федерації.

Конституція РФ:

Стаття 41:

1. Кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу. Медична допомога в державних і муніципальних установах охорони здоров'я надається громадянам безкоштовно за рахунок коштів відповідного бюджету, страхових внесків, інших надходжень.
 2. У Російській Федерації фінансуються федеральні програми охорони та зміцнення здоров'я населення, приймаються заходи щодо розвитку державної, муніципальної, приватної систем охорони здоров'я, заохочується діяльність, що сприяє зміцненню здоров'я людини, розвитку фізичної культури і спорту, екологічному і санітарно-епідеміологічному благополуччю.

3. Приховування посадовими особами фактів та обставин, що створюють загрозу для життя і здоров'я людей, тягне за собою відповідальність згідно з федеральним законом.

У розвиток конституційних прав на охорону здоров'я та медичну допомогу в кінці 2011 року в Російській Федерації прийнято важливий законодавчий акт - Федеральний закон Російської Федерації від 21 листопада 2011 № 323-ФЗ «Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації» (далі - Федеральний закон РФ № 323-ФЗ), в ст. 1 якого зазначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у сфері охорони здоров'я громадян у Російській Федерації, і визначає:

1) правові, організаційні та економічні основи охорони здоров'я громадян;

2) права і обов'язки людини і громадянина, окремих груп населення в сфері охорони здоров'я, гарантії реалізації цих прав;

3) повноваження і відповідальність органів державної влади Російської Федерації, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування в сфері охорони здоров'я;

4) права і обов'язки медичних організацій, інших організацій, індивідуальних підприємців при здійсненні діяльності в сфері охорони здоров'я;

5) права та обов'язки медичних працівників та фармацевтичних працівників.

Велике значення має ст. 2 Федерального закону РФ № 323-ФЗ, в якій сформульовані в такому значенні:

здоров'я - Стан фізичного, психічного і соціального благополуччя людини, при якому відсутні захворювання, а також розлади функцій органів і систем організму;

охорона здоров'я громадян - Система заходів політичного, економічного, правового, соціального, наукового, медичного, в тому числі санітарно-протиепідемічного (профілактичного), характеру, здійснюваних органами державної влади Російської Федерації, органами державної влади суб'єктів Російської Федерації, органами місцевого самоврядування, організаціями, їх посадовими особами і іншими особами, громадянами з метою профілактики захворювань, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я кожної людини, підтримання його довголітнього активного життя, надання йому медичної допомоги;

медична допомога - Комплекс заходів, спрямованих на підтримку і (або) відновлення здоров'я та включають в себе надання медичних послуг;

медична послуга - Медичне втручання або комплекс медичних втручань, спрямованих на профілактику, діагностику та лікування захворювань, медичну реабілітацію та мають самостійне закінчене значення;

медичне втручання - Виконуються медичним працівником по відношенню до пацієнта, що зачіпають фізичний або психічний стан людини і мають профілактичну, дослідницьку, діагностичну, лікувальну, реабілітаційну спрямованість види медичних обстежень і (або) медичних маніпуляцій, а також штучне переривання вагітності;

профілактика - Комплекс заходів, спрямованих на збереження і зміцнення здоров'я та включають в себе формування здорового способу життя, попередження виникнення та (або) розповсюдження захворювань, їх раннє виявлення, виявлення причин і умов їх виникнення і розвитку, а також спрямованих на усунення шкідливого впливу на здоров'я людини факторів середовища її проживання;

діагностика - Комплекс медичних втручань, спрямованих на розпізнавання станів або встановлення факту наявності або відсутності захворювань, що здійснюються за допомогою збору та аналізу скарг пацієнта, даних його анамнезу і огляду, проведення лабораторних, інструментальних, патолого-анатомічних та інших досліджень з метою визначення діагнозу, вибору заходів по лікуванню пацієнта і (або) контролю за здійсненням цих заходів;

лікування - Комплекс медичних втручань, які виконуються за призначенням медичного працівника, метою яких є усунення або полегшення проявів захворювання або захворювань або станів пацієнта, відновлення або поліпшення його здоров'я, працездатності і якості життя;

пацієнт - Фізична особа, якій надається медична допомога або яке звернулося за наданням медичної допомоги незалежно від наявності у нього захворювання і від його стану;

медична діяльність - Професійна діяльність з надання медичної допомоги, проведення медичних експертиз, медичних оглядів і медичних оглядів, санітарно-протиепідемічних (профілактичних) заходів і професійна діяльність, пов'язана з трансплантацією (пересадкою) органів і (або) тканин, зверненням донорської крові та (або) її компонентів в медичних цілях;

медична організація - Юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, що здійснює в якості основного (статутного) виду діяльності медичну діяльність на підставі ліцензії, виданої в порядку, встановленому законодавством Російської Федерації. Положення цього Закону, що регулюють діяльність медичних організацій, поширюються на інші юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, що здійснюють разом з основною (статутний) діяльністю медичну діяльність, і застосовуються до таких організацій в частині, що стосується медичної діяльності. У цьому Законі до медичним організаціям прирівнюються індивідуальні підприємці, які здійснюють медичну діяльність;

медичний працівник - Фізична особа, яка має медичну або іншу освіту, працює в медичній організації і в трудові (посадові) обов'язки якого входить здійснення медичної діяльності, або фізична особа, яка є індивідуальним підприємцем, безпосередньо здійснюють медичну діяльність;

лікуючий лікар - Лікар, на якого покладено функції з організації та безпосереднього надання пацієнтові медичної допомоги в період спостереження за ним і його лікування;

захворювання - Виникає у зв'язку з впливом патогенних факторів порушення діяльності організму, працездатності, здатності адаптуватися до мінливих умов зовнішнього і внутрішнього середовища при одночасній зміні захисно-компенсаторних і захисно-пристосувальних реакцій і механізмів організму;

стан - Зміни організму, що виникають у зв'язку з впливом патогенних і (або) фізіологічних чинників і потребують надання медичної допомоги;

основне захворювання - Захворювання, яке саме по собі або в зв'язку з ускладненнями викликає першочергову необхідність надання медичної допомоги в зв'язку з найбільшою загрозою працездатності, життю і здоров'ю, або призводить до інвалідності, або стає причиною смерті;

супутнє захворювання - Захворювання, яке не має причинно-наслідкового зв'язку з основним захворюванням, поступається йому в ступеня необхідності надання медичної допомоги, впливу на працездатність, небезпеки для життя і здоров'я і не є причиною смерті;

тяжкість захворювання або стану - Критерій, який визначає ступінь ураження органів і (або) систем організму людини або порушення їх функцій, зумовлені захворюванням або станом або їх ускладненням;

якість медичної допомоги - Сукупність показників, що відображають своєчасність надання медичної допомоги, правильність вибору методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації при наданні медичної допомоги, ступінь досягнення запланованого результату.

МІЖНАРОДНИЙ КОДЕКС МЕДИЧНОЇ ЕТИКИ |  Виконання навчальних завдань |  Структура есе. |  Юридична відповідальність медичних працівників |  Цивільно-правова відповідальність |  дисциплінарна відповідальність |  адміністративна відповідальність |  Кримінальна відповідальність |  Заподіяння смерті з необережності внаслідок неналежного виконання особою своїх професійних обов'язків (ч.2 ст.109). |  Ненадання допомоги хворому (ст.124 КК). |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати