Головна

Цивільно-правова відповідальність

1.  VII. відповідальність
  2.  VII. відповідальність
  3.  VII. відповідальність
  4.  адміністративна відповідальність
  5.  адміністративна відповідальність
  6.  адміністративна відповідальність
  7.  Адміністративна відповідальність за екологічні правопорушення

Цивільно-правова відповідальність - це встановлені нормами цивільного права юридичні наслідки невиконання або неналежного виконання особою своїх обов'язків, що пов'язано з порушенням суб'єктивних цивільних прав іншої особи. У разі невиконання або неналежного виконання договору є договірною відповідальністю, а в решті випадків - внедоговорной і полягає в застосуванні до правопорушника в інтересах іншої особи встановлених законом або договором заходів впливу, що тягнуть за собою для боржника економічно невигідні наслідки майнового характеру - відшкодування матеріальної та моральної шкоди, сплату неустойки.

Ключовим фактором цивільно-правової відповідальності є необхідність відшкодування заподіяної шкоди, заподіяної життю або здоров'ю пацієнта в результаті невиконання або неналежного виконання медичним працівником своїх обов'язків.

Згідно ст. 15 ЦК України шкода (збитки), заподіяна особі, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка заподіяла шкоду (збитки), якщо законом не передбачено відшкодування у меншому обсязі. Разом з тим, законом обов'язок відшкодування шкоди може бути покладена на особу, яка не є заподіювача шкоди. Так, відповідно до ст. 1 068 ЦК України юридична особа або громадянин відшкодовує шкоду, заподіяну його працівником при виконанні трудових (службових, посадових) обов'язків. Фактично це означає, що при заподіянні шкоди здоров'ю пацієнта персоналом медичного закладу, воно зобов'язане відшкодувати збитки, понесені в результаті заподіяння такої шкоди. У той же час статей 1 081 ГК РФ передбачається право регресу (зворотної вимоги) до особи, яка заподіяла шкоду.

Основна мета громадянської відповідальності - відшкодування шкоди (збитків), понесених пацієнтом в результаті пошкодження його здоров'я в грошовій формі, які включають в себе два елементи: реальні збитки та упущену вигоду.

Реальні збитки - це витрати, які особа, чиє право порушене, зробило або повинне буде зробити для відновлення порушеного права, втрата або пошкодження його майна.

Упущена вигода - це неодержані доходи, які ця особа одержала б при звичайних умовах цивільного обороту, якби його право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ст. 1085 ДК РФ при заподіянні громадянину каліцтва або іншого пошкодження його здоров'я відшкодуванню підлягає втрачений потерпілим заробіток (дохід), який він мав або точно міг мати, а також додатково понесені витрати, викликані ушкодженням здоров'я, в тому числі витрати на лікування, додаткове харчування, придбання ліків, протезування, сторонній догляд, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних транспортних засобів, підготовку до іншої професії, якщо встановлено, що потерпілий потребує цих видах допомоги та догляду і не має права на їх безкоштовне отримання.

До складу втраченого заробітку (доходу) потерпілого включаються всі види оплати його праці за трудовими і цивільно-правовими договорами, як за місцем основної роботи, так і за сумісництвом, що обкладаються прибутковим податком.

Відшкодування шкоди при ушкодженні здоров'я особи, яка не досягла повноліття.

Обсяг відшкодування шкоди малолітнім (від 6 до 14 років) включає тільки витрати на лікування, медичну реабілітацію та т.п., викликані ушкодженням здоров'я. Обсяг відшкодування шкоди неповнолітньому у віці від 14 до 18 років крім зазначених витрат, включає в себе втраченого заробітку (доходу), який дана особа мало на момент заподіяння шкоди або могло б мати потенційно. У першому випадку відшкодування втраченого заробітку (доходу), виходячи з його реального розміру, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У другому - п'ять мінімальних розмірів праці.

Після початку трудової діяльності неповнолітній, здоров'ю якого був раніше заподіяно шкоду, має право вимагати збільшення розміру відшкодування шкоди виходячи з одержуваного ним заробітку, але не нижче розміру винагороди, встановленого за займаної ним посади або заробітку працівника тієї ж кваліфікації за місцем його роботи.

Відшкодування шкоди особам, які зазнали збитків у результаті смерті годувальника. У разі смерті потерпілого (годувальника) право на відшкодування шкоди мають:

- Непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання;

- Дитина померлого, яка народилася після його смерті;

- Один з батьків, чоловік або інший член сім'ї незалежно від його працездатності, який не працює і зайнятий доглядом за що перебували на утриманні померлого його дітьми, онуками, братами і сестрами, які не досягли чотирнадцяти років або хоч і досягли вказаного віку, але за висновком медичних органів нужденними за станом здоров'я в сторонньому догляді;

- Особи, що перебували на утриманні померлого і стали непрацездатними протягом п'яти років після його смерті.

Один з батьків, чоловік або інший член сім'ї, не працюючий і зайнятий доглядом за дітьми, онуками, братами і сестрами померлого і став непрацездатним під час здійснення догляду, зберігає право на відшкодування шкоди після закінчення догляду за цими особами.

Шкода відшкодовується:

- Неповнолітнім - до досягнення вісімнадцяти років;

- Учням старше вісімнадцяти років - до закінчення навчання в навчальних закладах за очною формою навчання, але не більше ніж до двадцяти трьох років;

- Жінкам старше п'ятдесяти п'яти років і чоловікам старше шістдесяти років - довічно;

- Інвалідам - ??на строк інвалідності;

- Одному з батьків, дружину або іншому члену сім'ї, зайнятому відходом за які були на утриманні померлого його дітьми, онуками, братами і сестрами, - до досягнення ними чотирнадцяти років або зміни стану здоров'я.

Компенсація моральної шкоди - самостійний спосіб захисту цивільних прав (ст. 12 ЦК). «Під моральною шкодою розуміються моральні або фізичні страждання, заподіяні діями (бездіяльністю), які посягають на належні громадянину від народження або в силу закону нематеріальні блага (життя, здоров'я, гідність особи, ділова репутація, недоторканність приватного життя, особиста і сімейна таємниця і т. п.) або порушують його особисті немайнові права (право на користування своїм ім'ям, право авторства та інші немайнові права відповідно до законів про охорону прав на результати інтелектуальної діяльності), або такими, що порушують майнові права громадянина.

У сфері професійної медичної діяльності це, перш за все це життя і здоров'я людини, особиста і сімейна таємниця, яким може бути завдано шкоди в результаті дій або бездіяльності медичного працівника.

знеболювання |  Препарування каріозної порожнини |  пломбування |  ендодонтичне лікування |  професійна гігієна |  Медикаментозне лікування |  Науково-обгрунтовані підходи до усунення етичних проблем |  МІЖНАРОДНИЙ КОДЕКС МЕДИЧНОЇ ЕТИКИ |  Виконання навчальних завдань |  Структура есе. |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати