Головна

Розділ тринадцятий

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  4.  III. ГЛАВА Про НЕЗВИЧНИХ ЗДІБНОСТЯХ
  5.  IV. ГЛАВА ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
  6.  Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  7.  вісімнадцятий ГЛАВА

Смерть для нас - ніщо, вона - дрібниця, не вартий нашої уваги.

Тіт Лукрецій Кар. Про природу речей

- Він буде жити, ваша величність. На мою освіченому думку, сталося справжнє диво, - з апломбом заявив доктор Линакр, головний лікар короля і засновник Королівського коледжу лікарів. - Спочатку серце його не билося, але плоть була ще жива. Він смикався і метався, подібно до дикого звіра, видаючи непристойні вигуки і навіть гарчання. Безсумнівно, у нього почалися гарячка і затьмарення розуму, викликані втратою крові. Четверо чоловіків тримали його за руки і за ноги, поки мій вчений колега, старший хірург Джонсон, зашивав і перев'язував його рану. Я схильний припускати, що саме вино, яке влив в себе сьогодні ввечері майстер Деверо, дозволило йому пережити зупинку серця. Дуже незвичайний випадок, сир, і справді чудовий, як і всі чудеса, що являє нам Творець.

Погляд короля був прикутий до виснаженому тілу на ліжку, яке ще зовсім недавно було повним сил.

- Чудо це чи наукове відкриття, мій добрий доктор, але ми вважаємо, що воно увійде в нову главу вашої змістовної книги.

- Ваша величність дуже люб'язні. - Доктор низько схилив голову перед Генріхом, задоволений його компліментом.

Старший хірург Томас Джонсон на прізвисько Королівська П'явка прийняв естафету з рук свого побратима по ремеслу і пустився в пояснення.

- Ваша величність, я належним чином вичистив, зашив і змастив бальзамами його рану. Його шкіра, наскільки я встиг помітити, має воістину чудовими властивостями. Але не встиг я зашити його рану, як ... - Стримана покашлювання колеги змусило його повернутися до предмету міркувань. - На жаль, він ще не вийшов з темної хащі, ваша величність. Він втратив дуже багато крові, що не менше барильця. Небезпека лихоманки і гнильного розкладу теж поки не минула. Може трапитися і зараження крові. Але завтра ми будемо знати більше і зможемо повідомити вам точніші звістки, ваша величність.

- Дякую вам, мої добрі доктора. За вашим особам я читаю, що ви задоволені ходом його одужання. Стенлі, повтори героїчні слова майстра Деверо ще раз, - розпорядився король.

- "Як солодко і почесно померти за свого короля", сир.

- "Солодко і почесно ..." Панове! - Звернувся король до своєї свиті. - Уявляю вам майстри Деверо. Ця людина поставив нашу персону понад своєї власної. Він самовіддано зустрів грудьми оголене лезо, призначене для нас, продемонструвавши мужність, вірність і кмітливість. Запобігши підступне напад на нашу миропомазав особу, він тим самим зруйнував задуми наших ворогів, чатував заволодіти троном, і забезпечив собі довічне почесне місце при дворі. Нарікаю його нашим безстрашним захисником!

Поки придворні неголосним мимренням висловлювали своє повне схвалення, король звернувся з наказом до свого головного лікаря:

- Зробіть так, щоб він залишився жити. Він дорогий нам. Завтра ми очікуємо від вас задовільних звісток про його одужання.

Король розвернувся і вийшов геть, а добра половина придворних підлабузників потягнулася за ним.

"Я живий, але терплю за це пекельні страждання", - сказав собі Майкл, тіло якого мучила пекучий біль. Гостре печіння в боці було нестерпним і зводило його з розуму.

- Стенлі, - прохрипів він. - Що з королевою? І її дитиною?

- Обидва здорові, слава Богу. Добрий доктор приписує болю харчового отруєння. Однак же, оскільки ніхто більше не страждає розладом шлунка, включаючи слугу, який пробує страви перед тим, як їх подають її величності, Норфолк вважає, що лиходій ховається серед її наближених, і тому зараз допитує всіх домашніх.

- Стенлі ... зроби для мене дещо. - Майкл скривився від болю і міцно заплющив очі. - Прошу тебе...

- Священика? Хочеш причаститися? Але доктор Линакр сказав, що ...

- Ніяких священиків! - Біль в рані пульсувала в такт биттю його серця. В горлі у молодої людини пересохло так, немов його шкребли пемзою. Майкл ледь міг говорити. Йому терміново потрібна таємна панацея, його диявольське зілля. Ліки. - Відійшли всіх геть. Дайте мені спокій одного ... ненадовго. Пиппин!

- Так, господар? - По інший бік ліжка з'явився вірний слуга і схилився над своїм молодим паном.

- Я не можу дихати ... - Майкл весь горів, як у лихоманці, свідомість то покидало юнака, то знову поверталося до нього. - Відкрий вікно. Нехай всі підуть ... стій біля дверей і нікого не пускайте до мене ... поки я сам не покличу тебе. А тепер іди. Негайно!

- Малюк, зараз не найкращий час для того, щоб ховати перлів своєї бабусі. Тобі потрібен постійний догляд.

- Чи не сперечайся зі мною ... будь ласка. Мені ... потрібно ... залишитися ... одному ... ненадовго, - втрачаючи останні сили, ледь чутно прошепотів Майкл.

- Як тобі буде завгодно. - Невдоволено бурмочучи собі під ніс, Стенлі почав ввічливо випроваджувати з кімнати його світлість герцога Саффолк, доктора, якого довелося навіть підштовхнути трохи, і інших цікавих глядачів.

- Я закриваю двері, господар! - Проголосив Пиппин перед тим, як вислизнути в коридор.

У розчинене вікно увірвався потік прохолодного свіжого повітря. Майкл глибоко вдихнув його на повні груди. Зараз йому стояло нелегке завдання. Він знав, що зволікання для нього смерті подібно. Він вже і так стояв на самому краю прірви.

Туга полотняна пов'язка на животі ускладнювала його руху, але ціною неймовірних зусиль йому вдалося перекотитися на інший, здоровий, пліч і сунути руку під ліжко в пошуках заповітного металевого ящика. Кінчиками пальців Майкл ледь дотягнувся до кільця на його кришці. Лаючись на чому світ стоїть, він все-таки примудрився підчепити його і витягти скриньку на світ божий. Юнак упав на живіт, важко дихаючи і здригаючись усім тілом. На лобі у нього виступили великі краплі поту. Від перевтоми очі в нього позападали, під ними з'явилися темні кола. Ех, якби у нього був конфідент, якому він міг би довірити своє життя, надійний і вірний помічник ... Але розраховувати Майкл міг тільки на себе. Навіть Пиппин, прислуговував йому з самого дитинства, відвернеться від нього, якщо дізнається, що господар хворий страшною потових лихоманкою.

Упевнившись в тому, що найважче вже позаду, Майкл зірвав з шиї тонкий шкіряний ремінець і тремтячими пальцями почав намацувати замкову щілину. Кожен рух забирало багато сил і часу: вставити ключ, повернути його в замку, відкинути кришку ... Схопивши перший-ліпший скляний флакон, він підніс його до обличчя. Прокляття. Бульбашка був порожній. Він засунув його назад і взяв наступний. На цей раз вибір виявився вдалим. Юнак зубами витягнув пробку і обхопив горлечко губами, закидаючи голову. Перший ковток здався йому божественним, другий повернув його до життя, після третього він здійнявся над зім'ятими простирадлами ...

По жилах Майкла заструмувала солодка життєва сила. Повернувши порожню пляшечку в скриньку, запас чудодійного зілля в якому неухильно зменшувався, Майкл переконався, що два інших його скарби перебувають на місці в цілості й схоронності: кинджал Бекінгема і особистий перстень лорда Тайрона. Він обіцяв своєму благородному прийомного батька і покровителю ніколи не носити кільце прилюдно, але зараз спокуса виявилося занадто велике, і юнак надів його на палець, милуючись витонченої змійкою, викладеною з дорогоцінних каменів. Його раптом охопило почуття гордості, сили і впевненості в собі і своїй родині, чого ніколи не користувалася його яскраво-червона татуювання роду Деверо на зап'ясті. Він відчув себе заново народився і непереможним ... Він не боявся нічого - і ніщо на землі не могло зупинити його. Він ніколи не знав своїх батьків, зате прийомний батько замінив йому обох, і Майкл підніс гарячу подяку небесам за те, що у нього є великий і мудрий наставник, улюблений і обожнюваний їм.

Юнак замкнув скриньку, засунув його назад під ліжко і знову зав'язав шкіряний шнурок у себе на шиї. Спершись спиною об подушки, він задоволено зітхнув. Чудесне зілля угамувало біль і наповнило його неземним блаженним спокоєм, яке зазвичай сходить на людину після довгих занять любов'ю з жінкою, тільки стократ сильніше і чистіше. Що б не обіцяв йому завтрашній день, смерть, забуття або повну радощів життя, зараз він перебував в світі з самим собою. "Безстрашний захисник короля ... він дорогий нам". Ах, якби маленька інтриганка опинилася зараз тут, щоб розділити з ним його миті тріумфу і слави! Юнак уявив, як кладе їй голову на коліна, подібно занепалого ангела, а вона схиляється над ним, і її ніжні пальчики бережно гладять його по волоссю. На жаль, йому ніколи не судилося її побачити. Майкл зітхнув і вилаявся. І ще раз. І ще ...

Золоті монети створили чудеса з пам'яттю людської. В їх сліпучому блиску загубилися і забулися численні скрині і кофри, які то виносили з палацу, то затягували назад. Повернувшись назад в свої апартаменти, які, як принцеса передбачала ще зовсім недавно, вона покинула назавжди, Рене сиділа як на голках, приводячи себе в порядок. А її домашній тиран, віддана камеристка, командувала слугами, які знову розвішували по стінах гобелени і збирали ліжко, привезену з Франції. Дзвін пробив уже дві години після півночі, але чоловіки, не нарікаючи і не протестуючи, надривалися, як каторжники, під наглядом Аделі. Всі вони прекрасно усвідомлювали, що з настанням ранку кожен стіл, скриню, килимок, подушка і табуретка повинні стояти на колишньому місці. Ніхто не здогадається про те, що минулої ночі вони ледь не поїхали звідси назавжди.

Герцог Норфолк, граф-маршал Англії, і сер Генрі Марни, капітан особистої гвардії короля, почали опитувати всіх домашніх і наближених королеви. Цікаво, Анна вже побувала на допиті чи ні? І не вибовкав вона все, що знала? Рене здогадувалася, що допити триватимуть і весь завтрашній день, тому дівчина не могла не хвилюватися про те, викличуть її чи ні.

І ще думки її займав Майкл. Чи живий він?

Уривки пліток, що дійшли до Рене після того, як вона повернулася до палацу, суперечили один одному. Одні говорили, що він вижив; інші клятвено запевняли, що помер. Рене вважала його найхоробрішим з усіх дурнів, коли-небудь жили на світі. Господь свідок, вона захоплювалася тієї спритністю, з якою він виловив подробиці майбутнього замаху у Анни, і його воістину божевільної хоробрістю. Дівчина ні секунди не сумнівалася в тому, що юнак був тверезий.

Повернувся стражник, якого вона посилала впоратися про здоров'я юнака.

- Які новини? - Кинулася до нього Рене.

- Він буде жити. Лекарь короля говорить, що це чудо. А король відтепер називає його не інакше як "мій безстрашний захисник".

Рене закрила очі і зашепотіла "Аве Марія", завдяки Пресвяту Діву за те, що та пощадила цього палкого дурня, і дала обітницю зробити щедрі пожертви бідним і будинкам престарілих в Лондоні.

Стоячи на порозі спальні, Адель презирливо фиркнула:

- Я ж казала тобі, що він залишиться живий.

Рене невдоволено насупилася.

- Я не довіряю цим англійським вченим лікарям. Бути може, буде краще ...

- Залиш його в спокої. Йому не потрібні мої відвари і еліксири. Цей молодий чоловік не може померти. - І камеристка накреслила в повітрі знак, що відганяє диявола, після чого знову почала зневажати своїми безсловесними рабами.

- Дурна стара відьма, - пробурчала Рене, дивлячись в віддаляється спину служниці.

Стражник відкашлявся, нагадуючи про своє існування.

- Мадам, сьогодні рано вранці паж доставив вам ось це.

Можна було очікувати, що після всіх хвилювань і переживань у Рене більш не залишиться душевних сил, але вона була зворушена. Вихопивши послання з рук стражника, вона поспішила до каміна, щоб прочитати його:

Безневинна, як сніжно-біла лілія,

Вона пливе над землею,

Запашна і свіжа, як травнева троянда,

Вона навіки позбавила мене спокою і сну.

Рене зніяковіло захихотіла. Як все-таки різко контрастували дурні вірші з тим, що їй довелося пережити сьогодні вночі! Але від цього вони подобалися ще більше. Справжній промінчик світла в навколишньому царстві темряви. Таємничого поетові вдалося розвіяти її похмурий настрій. Їй було б шкода розлучитися з Англією, не впізнавши, хто ховається під псевдонімом "Невидимка". І ось тепер принцесі представився ще один шанс вирішити загадку свого сором'язливого стіхоплету. Виявляється, в навколишньому її суворому і жорстокому світі є місце і для маленьких радостей. Вона домоглася аудієнції у кардинала Уолси. Тепер він, серед іншого, зайнятий ще й вибором відповідного кандидата на роль її чоловіка. Завтра вона подумає про те, як скористатися ситуацією, що склалася. Все, що від неї вимагається, - не падати духом і по можливості не потрапляти на очі Ганні. Рене дочитала інше:

Вона - перша серед розсудливих і скромних дівчат,

Затьмарює їх своїм розумом і красою.

Ця леді живе на заході,

Найблагородніша серед найблагородніших.

Ночною часом відвідавши її,

Будь-який чоловік знайде свій довгоочікуваний рай!

Ось дивина! Останні рядки знову змусили Рене зніяковіло розсміятися. Не виключено, що в усьому винна була чергова заспокійливе зілля, яке Адель змусила її проковтнути після того, як вони повернулися до палацу. Майкл мав рацію в своїх прогнозах. Мабуть, в жилах невідомого поета все-таки знайшлася крапелька гарячої крові, раз він наважився натякнути на можливість опівнічного побачення. Але як може вона запросити його в гості, якщо навіть не знає, хто він такий? Дівчина пробігла очима підпис: "Написано рукою того, кого ви залишили в печалі і страждання. Невидимка (солдат, що загинув в нерівній боротьбі, але не втратив надію)".

За шкірі дівчата раптово пробігли крижані мурашки. Поет знає, що вона поїхала, але йому невідомо, що вона повернулася.

- Франко! - Гукнула вона охоронця, який збирався повернутися на свою посаду. - Які-небудь підозрілі особи нишпорили поблизу, поки я була відсутня?

Стражник насупився.

- Так, приходив один джентльмен.

- Як він виглядав?

- Чи не прикидайся невинною овечкою, - презирливо фиркнула, з'являючись на порозі спальні, Адель. - Тобі прекрасно відомо, як він виглядає.

Рене різко розвернулася до неї, як і раніше стискаючи в руках листок паперу з віршами.

- Він був тут? Ти з ним розмовляла?

- Рафаель гниє у французькій в'язниці через тебе.

- А мені здавалося, ти не схвалюєш моєї дружби з Рафаелем.

- Вже краще він, ніж той, інший, - заявила Адель.

Рене опустилася на стільчик перед каміном і ще раз перечитала поему.

Ні, це напевно Майкл. Це він ховається під псевдонімом "Невидимка", більше нікому. Але ж як він висміював її поета! І вона ще так палко захищала його! Повинно бути, нишком він від душі посміявся над нею. Але продовжував надсилати їй свої любовні вірші.

Перед її внутрішнім поглядом раптом спливла інша сцена - Майкл з Ганною. У ту ніч, коли вона вчила його грати в прімеро, він навідріз відмовився побачитися з її подругою. Юнак наполягав, що роман із заміжньою жінкою зробить йому честі. Йому не було ніякого діла до хтивої повії. "Я дам вам привід шпигувати за мною".

Тоді він був дуже злий. Уражений її холодністю. Вона грала з ним, і він знав про це. Ах, якби тільки цей негідник Уолтер навчився тримати язик за зубами! Так що Майкл лише помстився їй. Він захищав честь жінки на дуелі, жінки, яку він вважав непорочної, як перший сніг, і тільки для того, щоб дізнатися згодом, що весь двір без кінця пересуджує про її гріхах! Це стало болючим ударом по його самолюбству, гіркою образою, проковтнути яку він не зміг, будучи справжнім джентльменом, на відміну від його зведеного брата.

Власне, в своїй думці про її характер Майкл був недалекий від істини. Вона не уявляла для нього особливою загадки. Він їй подобався, і вона знала, що теж подобається йому. У цьому-то і полягала головна трудність. Рене дістала медальйон з портретом Рафаеля і почала розглядати його. Потім перечитала поему. Правда проти вигадки. Далеко від свого природного оточення важко зберегти природну чистоту. Їй доведеться прийняти нелегке рішення.

- Мадам! - З її спальні один за одним виходили втомлені слуги. - Все в порядку.

Її апартаменти виглядали майже так само, як раніше, створюючи враження, що вона нікуди не виїжджала.

- Я дуже вдячна вам за допомогу. Відпочивайте.

З важким серцем Рене взяла чотки, підійшла до своєї молельной лавці і опустилася колінами на подушку, що лежала на ній. Схиливши голову, вона беззвучно прошепотіла "Отче наш", "Аве Марія" і "Слава Всевишньому", молячись про ще одну душу. Про людину, чия кров пролилася на її руки. Незабаром після того, як слуги пішли, пролунав стук у двері, якого вона чекала і боялася. В її апартаменти увійшов сержант Франческо. Вони мовчки глянули один на одного. Справу було зроблено.

Королівський замок в Амбуазе, Франція |  Палац в Грінвічі, Лондон, квітень 1518 р |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ шостий |  Розділ сьомий |  Розділ восьмий |  Розділ дев'ятий |  Розділ десятий |  Розділ одинадцятий |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати