Головна

Розділ дванадцятий

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  4.  III. ГЛАВА Про НЕЗВИЧНИХ ЗДІБНОСТЯХ
  5.  IV. ГЛАВА ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
  6.  Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  7.  вісімнадцятий ГЛАВА

Час летить, і смерть постає на порозі.

Авл Персий Флакк

Рене жбурнула зім'ятою лист в вогонь і з острахом дивилася, як язики полум'я жадібно і безстрашно пожирають золоті геральдичні лілії. Це видовище вибило її з колії і вселило душевний трепет. Якщо їй в найшвидшому часі не вдасться заволодіти Талісманом, її чекає та ж сама доля, що і послання короля Франциска маркізу Руже. Довгоносий разом зі своїм найсвятішим банкіром потроху втрачали терпіння; вони хотіли, щоб маркіз почав шпигувати за нею. Ха! Але вона не дозволить собі зазнати невдачі через підступи Руже. Принцеса обернулася до вусатого чоловіка в перуці, мовчки чекав, поки вона зволить звернути на нього увагу.

- Ваш лейтенант перетворився на тягар. Він бреше. Він укладає за моєю спиною якісь таємні угоди з огидним найманцем Норфолка. Він став на заваді і загрозою для успіху нашої справи. - "Він повинен зникнути". - Ваші пропозиції?

Сержант Франческо не став ходити навколо.

- Він збрехав вам щодо медальйона. Сьогодні він самовільно залишив свій пост. Він піддав небезпеці ваше життя, мадам. Мені все відомо. Мої пропозиції? Віддайте наказ.

Рене була вражена. Франческо показав себе рішучим людиною, на якого можна покластися. А зараз їй було не до сентиментальної слабкості. Проблему слід усунути раз і назавжди, найжорстокішим, але дієвим способом. Будь вони у Франції, вона б просто відмовилася від послуг лейтенанта Армадо. Але тут він напевно перебіжить до табору кардиналів Кампеджо і Уолси.

- Зробіть те, що повинно.

- До чи після, мадам?

- Після.

Рене не могла дозволити собі мучитися докорами сумління, у всякому разі, не зараз. Що ж, якщо їй судилося горіти в пеклі через це, так тому і бути. Але вона сподівалася, що Творець буде милосердним, коли вона постане перед ним в день Страшного Суду. "Пожертвуй частина своєї безсмертної душі". Вона вже чула ці слова, вони були до неї в нічних кошмарах. Франческо пішов, і тільки тоді Рене на мить закрила обличчя руками. Дочка короля Людовика, неприступна красуня з крижаним серцем, а тепер ще й убивця. Нехай змилується над нею Господь.

Крижаний вітер жбурнув в обличчя Рене бризки холодного дощу. По річці гуляла великі брижі. Звернувшись в соболині хутра, принцеса дивилася на розсип яскравих вогнів на березі, манивших її до себе. На душі у неї було неспокійно.

Отже, сьогодні ввечері або ніколи. Вона вкраде Талісман і покине береги Англії. Адель потай вже поклала її речі. Сержант Франческо отримав всі необхідні розпорядження і знає, що робити. Невеликий баркас, на борту якого перебували п'ятеро її людей, чекав принцесу, щоб доставити її з Йорк-плейс в Грейсенд, містечко нижче за течією, де до сих пір діяв королівський едикт, згідно з яким всі бажаючі могли безперешкодно відправлятися до Франції.

- Де ж ваші італійські клоуни в своїх маскарадних костюмах? - Презирливо поцікавився її супутник.

- Я передумала щодо аудієнції, - незворушно повідомила йому Рене.

- Що? - Заволав Руже. - Ви що, з глузду з'їхали? Мадам, дозвольте дати вам одну пораду ...

- Заспокойтеся, я маю на увазі лише розподіл обов'язків. Мабуть, буде краще, якщо ви візьмете на себе переговори з приводу мого майбутнього одруження. Ви мали рацію, П'єр. Не личить мені, звичайній жінці, присутній при розмові, під час якого такі видатні мужі, як ви і його високопреосвященство, обговорюватимуть моє майбутнє. Ми мирно повечеряємо, а потім, після того як подадуть вино, ви приступите до справи. Але спочатку злегка відкашлявся. На вашу сигналу я попрошу дозволу залишити вас одних, а сама піду помолитися до каплиці, щоб не заважати вам влаштовувати моє майбутнє. До чого напускати на себе настільки пихатий вигляд, месьє маркіз? Обіцяю помолитися про вашу душу і попросити Господа Бога наставити вас на шлях істинний.

- Ви стверджували, що у вас є особисте послання від короля Франциска. Про що в ньому йдеться?

- Ось візьміть! - Дівчина витягла з ридикюля запечатаний конверт. - Передайте його кардиналу у власні руки. У ньому детально описується моє придане. - Рене неголосно розсміялася, коли маркіз схопив конверт з такою поспішністю, немов у ньому містилася карта із зазначенням місця, де зариті скарби. - Ох, П'єр, ми адже обидва чудово знаємо, що все це - чистої води лицемірство. Я ніколи не вийду заміж за англійця.

- А як щодо ірландця?

Рене, не здригнувшись, зустріла запитальний погляд його темних очей.

- Тільки якщо він буде носити картату спідницю і розфарбовувати обличчя в синій колір.

- Значить, він для вас нічого не значить?

- Хто?

Лист, написаний Майклу, загинуло у вогні. Хоча вона з самого початку не збиралася відправляти його. Рене і писала-то його тільки для того, щоб позбутися від невловимого, але дуже сильного бажання сказати молодій людині "до побачення". А через тиждень, якщо рахувати з сьогоднішнього дня, вона возз'єднається зі своїм коханим Рафаелем. І Майкл залишиться для неї лише приємним спогадом, не більше того.

- Ви прекрасно знаєте, кого я маю на увазі. Ви щовечора проводите в його суспільстві, як в приватній обстановці, так і на людях. Сьогодні він бився за вас. Що він для вас - швидкоплинне захоплення? Велика іграшка, щоб скрасити дрібні життєві незручності?

- Він не був моїм коханцем, Руже.

- Був? Хіба хтось із вас їде? - Поцікавився маркіз.

- Я сказала "був", тому що після сьогоднішнього фіаско я присягнулася більше не мати з ним справи, - пояснила Рене.

Вона відчувала, що він не зводить з неї очей.

- Але ж він, схоже, багато для вас значив.

Це була пробна куля. Принцеса повернулася до нього зі слабкою посмішкою на губах.

- Ви дійсно так вважаєте?

- А, ось ми і на місці! - Руже зістрибнув на приватну пристань палацу Йорк-плейс і простягнув їй руку.

Їх вже чекали факельники в лівреях, щоб доставити до палацу. Слуга з жезлом в руці, свідченням свого високого становища, проголосив:

- Якщо вашій високості буде завгодно, кардинали очікують вас в приймальні залі.

Піднявши однією рукою шлейф сукні, Рене прийняла запропоновану маркізом допомогу і стала обережно пробиратися між вибоїнами і калюжами. Її особисті охоронці, один з волоссям лляного кольору, інший - морквяного, слідували за нею по п'ятах.

- Залишає Англію? Ти впевнений? - Прошепотів сер Уолтер.

- Я на власні вуха чув, як французішкі говорив про це. Він заявив керуючому пристанню, що сьогодні вночі, з останнім ударом опівнічного дзвони, вони відбувають і той повинен чекати прибуття двох возів з скринями, кофрами і меблями.

- Заради всього святого, Мартін! Говори тихіше. - Уолтер щільніше загорнувся в плащ, про себе проклинаючи Норфолка за те, що той змусив його зображати жабу в ставку біля палацу Йорк-плейс під продірявився небокраєм, коли на голову ллється чортзна-що, справжній потоп. Що ж стосується принцеси, то скатертиною доріжка! - Ти приніс мені глечик елю?

Слуга відстебнув від пояса шкіряну фляжку.

- Я приніс вам дещо краще - підігріте вино зі спеціями.

- Підігріте вино! - Очі Уолтера загорілися. Він закинув голову, приклався до бурдюки і не відривав його від губ, поки не спустошив до дна. Витерши рот рукою, він запитав: - Цей французик часом не схожий на ломбардійца? Темноволосий, з темними очима?

- Білявий малий, сер. Лляне волосся до плечей. А от щодо очей не впевнений, я їх не розглядали.

- Білявий? Не може бути. Ти, мабуть, помиляєшся. - Невже принцеса бере незаконнонародженого вискочку з собою?

- Від моїх очей ніщо не сховається, ваша милість. Щодо вух нічого не стану стверджувати напевно, але мої баньки вірно служать мені ось вже багато років.

Світловолосий. Або Мартін помилився, або Уолтеру неймовірно пощастило, і він назавжди позбувся шлюхіного сина.

Біля дверей апартаментів Рене ніс варту тільки один стражник, і цей факт відразу ж здався Майклу підозрілим.

- Мені треба поговорити з твоєї пані, - повідомив йому молодий чоловік.

- Сьогодні ввечері мадам вечеряє поза стінами палацу.

Майкл намірився було розпитати стражника детальніше, але тут двері відчинилися і на порозі з'явилася огрядна камеристка принцеси. Зазирнувши через її плече в кімнату, молодий чоловік виявив там голі стіни і гори скринь посередині.

Побачивши Майкла очі служниці здивовано округлилися; слова, які вона збиралася сказати стражникові, завмерли у неї на губах. Вона поспішно зробила крок назад, закриваючи двері за собою, але Майкл моментально переступив поріг, виставивши перед собою руку, щоб не дозволити їй цього зробити.

- Що тут відбувається, Адель? - Поцікавився він по-гельської, вламуючись в кімнату і зачинив двері перед носом ошелешеного стражника. - Вона поїхала, чи не так? - Майкл окинув порожню кімнату стривоженим поглядом. - Куди вона попрямувала? Назад до Франції?

Камеристка багатозначно стиснула губи, відмовляючись відповідати.

Майкл схопив її за плечі і глянув їй прямо в очі.

- Слухай мене уважно, Адель. Сьогодні вночі разом зі своїм батьком повинен загинути ненароджена дитина королеви. Я хочу і можу захистити короля, але Рене - єдина з нас, хто має доступ до її величності. Ти ж не хочеш, щоб невинне дитя загинуло тільки через те, що одному благородному джентльменові заманулося прибрати всю владу в королівстві до своїх рук, а? Будь ласка, скажи мені, де я можу знайти її.

- Вам її не дістати, - відповіла стара служниця. - Сьогодні ввечері принцеса вечеряє разом з французьким посланником в палаці Йорк-плейс. Вона повернеться не раніше півночі.

- Вона взагалі не повернеться, правда? Чому вона їде? Відповідай мені, Адель! - Він не міг повірити, що Рене поїхала, не сказавши йому ні слова на прощання.

- Молода людина, ви повинні забути її.

Майкл проковтнув клубок у горлі і прохрипів, насилу вимовляючи слова:

- Не можу.

Камеристка потягнула носом повітря, і раптово в очах її спалахнула жахлива здогадка.

- Ви заразилися небезпечною хворобою! - Вона відскочила від молодої людини. - Якщо ви її любите, не шукайте її. Дайте їй спокій.

- А як щодо дитини? - Видихнув він. Біль в грудях заважала Майклу говорити.

Адель обдарувала його пронизливим поглядом.

- Дитина виживе. Король помре.

Майкл вчепився в дверну ручку, щоб не впасти.

- Не вмре, якщо тільки я зможу стати цьому на заваді.

Кардинал Уолси не повірив їм. Рене бачила, як він переводить погляд з неї на маркіза, намагаючись розгадати справжні мотиви їх поведінки. Шосте відчуття підказало їй, що, подібно до багатьох ієрархів церкви, він не дотримується обітницю безшлюбності. І ще принцеса зрозуміла, що він ніколи не видасть таємницю Талісмани і не покаже, де той зберігається, навіть якщо вона увійде до нього в спальню в костюмі Єви і прийметься спокушати його чуттєвими мавританськими танцями. А Руже не поспішав приходити їй на допомогу. Його розлогі просторікування про необхідність мирного співіснування і встановлення режиму відкритої торгівлі між двома країнами звучали нещиро і не справили на Уолси ні найменшого враження. Кардинал Кампеджо, який не брав участі в розмові, мовчки поглинав свою вечерю, але при кожному ударі дзвони, коли в дверях з'являвся хтось із його офіцерів, він піднімав голову і коротко кидав кілька незрозумілих слів.

Рене про себе молилася, щоб її людей, що залишилися в коридорі, погодували ситно і вчасно і щоб їх не впізнали колишні брати по зброї. Шлунок її рішуче відмовлявся приймати пишу, і вона через силу змусила себе спробувати багате частування - дев'ять змін вишуканих страв, поданих на золотому посуді.

З кожною годиною занепокоєння дівчата зростала. Думками вона раз у раз поверталася до шукачеві пригод, якого залишила позаду. Кому б він не зберігав вірність в першу чергу - собі чи королю Генріху, Майкл Деверо докладе всіх зусиль до того, щоб зруйнувати задуми герцога Бекінгема. "Цікаво, а розповіла йому Анна що-небудь цікаве?" - Запитала себе Рене. Ні, навряд чи. Ця жінка тільки прикидалася простачкою, а насправді була хитра лисиця. Як сестра нового короля вона знайде можливість вибирати собі коханців за смаком, захочуть вони того чи ні. Рене спробувала уявити собі реакцію Майкла, коли він дізнається, що вона покинула берега Англії. Чи залишить цю звістку його байдужим, або ж молода людина буде нудьгувати про неї? Принцеса не могла заперечувати очевидного - вони цілком підходили один одному і склали б вельми цікавий дует. Після того як слуги подали зацукровані фрукти і мускат, Руже почав обережно покахикувати. Спочатку Рене вирішила, що він подавився чимось, і навіть зібралася попросити пажа поплескати маркіза по спині. Але потім, піймавши його докірливий погляд, принцеса згадала власні інструкції. Вона тут же встала з-за столу.

- Ваше високопреосвященство, ваша милість, з вашого дозволу я б хотіла усамітнитися в каплиці, щоб вознести смиренну молитву Господу нашому Ісусу Христу і попросити його послати мир нашим виснаженим війною державам.

Кардинал Уолси знаком запропонував їй наблизитися.

- Вам відомо, що ми збираємося обговорити кандидатуру відповідного жениха для вас серед вищої англійської знаті? - Неголосно поцікавився він, вдивляючись в її обличчя.

- Так, ваше високопреосвященство. Я буду благати Господа, щоб він просвітив вас і не залишив своєю увагою.

Кардинал відправив пажа за своїм особистим секретарем, після чого знову звернувся до принцеси:

- Оскільки ви дружите з леді Мері, вдови королевою Франції, ви, можливо, чули, що її шлюб з його милістю герцогом Саффолком почався зі скандалу в королівському Раді. Багато його члени заперечували проти цього союзу під тим приводом, що герцог зовсім недавно отримав свій титул, що у нього недостатньо довгий родовід, але зусилля, зроблені на користь закоханих мною особисто, дозволили вирішити цю нелегку справу до загального - включаючи його величність - задоволенню.

Спочатку Рене навіть не зрозуміла, що він має на увазі. Але потім зрозуміла: він має намір видати її заміж за нового людини, не виключено, що свого протеже, щоб послабити вплив старої родової аристократії, заклятих ворогів кардинала в Раді. Маючи за спиною підкріплення у вигляді двох французьких герцогств, навіть повне нікчемність здатне перетворитися на потужний інструмент придворної політики в умілих руках кардинала.

- Леді Мері і справді присвятила мене в подробиці свого шлюбного контракту, висловивши щиру подяку вашому високопреосвященству за втручання в її інтересах.

- І ви покірно приймете наше судження у виборі вашого майбутнього чоловіка?

"Цікаво, невже у нього вже є хтось на прикметі?" - На мить задумалася принцеса. Незважаючи на те, що вибір чоловіка був тільки приводом, загадка представлялася їй цікава.

- Ввірити своє майбутнє благочестивим рукам вашого високопреосвященства - те ж саме, що довіритися Богові. Я з великою радістю прийму ваше рішення з даного питання, у чому б воно не полягало.

- Добре. Дуже добре. - Але, виявляється, він з нею ще не закінчив. Біля кардинала виник нервовий молодий чоловік з чорнильницею, пером і аркушем паперу, закріпленими на дощечці. - З дозволу месьє маркіза, майстер Кент зробить запис нашої бесіди. - Кардинал втупив в Ружі вимогливий погляд, як би кажучи: "Не розраховуйте, що вам вдасться мене обдурити". - Мадам, перш ніж ви покинете нас, прошу вас перерахувати всі свої титули і володіння.

Рене подумки поаплодувала підступності сина м'ясника. Він розраховував подати її на королівський стіл як належним чином вгодованого різдвяного гусака. Їй раптом стало душно в її важкому, рясно прикрашеному коштовностями вбранні, у чому, взагалі-то, не було нічого дивного, враховуючи пашить жаром камін в їдальні кардинала. Вона втупила гордовитий погляд в нервового майстра Кента.

- Рене де Валуа, дочка Франції, герцогиня Бретані і Шартра, графиня Нанта, Монтфора і Річмонда, віконтеса Ліможа.

Кардинал облизав губи. Простягнувши їй унизаними перснями руку для поцілунку, він накреслив над її головою хрест, благословляючи принцесу. А потім клацнув пальцями, кличучи пажа.

- Проведи міледі в каплицю.

Проливний дощ змусив багатьох придворних залишитися вдома, в своїх міських особняках, чому за вечерею панувала спокійна, майже сімейна атмосфера. Під час трапези Майкл не зводив допитливого погляду з Анни. Якщо перешкодити їй отруїти королеву, весь підступний задум Бекінгема піде прахом, але це не принесе йому слави.

"Дитина залишиться жити. Король помре". В які ще неприємності вплуталася зухвале дівчисько? Або Рене підмінила отрута, яким Анна мала намір отруїти королеву? Якщо так, чому Адель впевнена в тому, що король помре? Чи не в цьому полягала причина того, що Рене розпорядилася потихеньку упакувати речі і таємно покинула палац?

Молода людина розумів, що повинен вирішити, вірить він старої камеристки принцеси чи ні. Припустимо, Рене втрутилася, щоб врятувати життя дитині. Чому ж тоді Адель наражає на небезпеку себе та свою господиню? Стара відьма зуміла здогадатися про його хвороби; не виключено, вона здатна і на інші передбачення і пророцтва. Дитина залишиться жити. І хоча Майкл був упевнений в тому, що Рене не так безсердечна, щоб допустити вбивство невинного немовляти, її наміри щодо його вінценосного батька і раніше були покриті для нього мороком. Про боги, як же він про неї турбується! Якщо кому-небудь стане відомо, що Рене знала про підготовку змови ...

Королева Катерина покинула святковий збіговисько раніше звичайного; особа її покривала смертельна блідість. Скориставшись тим, що Стенлі відволікся, прощаючись з Мег, нової статс-дамою королеви, вимушеної супроводжувати її величність, Майкл вислизнув з зали і пішов за дамами по галереї. Розсудливо тримаючись в тіні, він крався за ними до тих пір, поки на його шляху не виникло перша перешкода. Він не міг пройти непоміченим повз стражників, які несли варту біля дверей в апартаменти королеви, але навіть якщо б це йому вдалося, єдиний чоловік в цьому жіночому царстві кидався б в очі, як лисиця в курнику.

Майкл сховався за віконною портьєрою, відчинив скляні стулки і виглянув назовні. Він спостерігав за процесією королеви, просування якої по коридорах видавали вогники свічок, які відбивалися в музичних стеклах. Цей поверх займали їх величності разом зі своїм слугами і помічниками. Два крила палацу обіймали квадратний внутрішній двір, з'єднуючись всього в двох місцях: на головних сходів, по якій піднімалися ті, хто бажав засвідчити свою повагу королю і королеві, і в короткому приватному коридорчику між їх спальнями. Відповідно, кожне вартове приміщення виходило в приймальню залу, звідки можна було потрапити в особистий кабінет, будуар, галерею, інші особисті кімнати, а також в спальню, розташовану за ними.

Десь у внутрішньому дворі ці крила стикалися. Майкл готовий був побитися об заклад, що саме там і влаштував засідку найманий вбивця. На його місці він і сам зробив би так само.

Він висунув голову назовні і почав уважно оглядати кам'яну кладку, шукаючи виступи, за якими можна пройти, і виїмки, за які можна триматися. Внизу, по двору, залитому світлом смолоскипів, безупинно ходили стражники. Якщо він зірветься і не розіб'ється під час падіння, про подальше подбають гострі наконечники їх копій. Зрозуміло, в голову йому спадало на думку оглушити якогось караульщика і запозичити у нього одяг, але як він пояснить наявність форми після того, як знешкодить найманого вбивцю? Його божевільна ідея якраз і полягала в тому, щоб створити собі ім'я рятівника корони, а не опинитися звинуваченим в державній зраді разом з іншими змовниками.

Змирившись з тим, що йому належить не найлегше підприємство, Майкл вліз на підвіконня і вхопився за сволок, щоб не впасти. Холодний проливний дощ і нічний морок за вікном були йому тільки на руку. Оговтавшись від смертельної хвороби, молодий чоловік виявив, що став прекрасно бачити в темряві, чому він, поза всяким сумнівом, був зобов'язаний диявольському зілля, яке продовжував регулярно вливати в себе. Так що тепер він з вражаючою ясністю бачив кожну тріщинку і впадинку в стіні. Досягнувши сусіднього віконного отвору, він переконався, що всередині нікого немає, і вирішив видертися по стіні на дах, справедливо розсудивши, що рухатися по горизонтальній поверхні, нехай навіть на такій висоті, буде незрівнянно легше, ніж повзти, подібно павуку або ящірці, по прямовисній стіні палацу.

Простягнувши руку над головою, він наосліп намацав невелику тріщину, за яку, втім, можна було вчепитися пальцями, і підтягнувся вгору. Майкл зробив це кілька разів, піднімаючись по стіні зі швидкістю втомленою равлики і зосередившись на пошуку підходящої опори для рук і ніг. Раптово кам'яний виступ, за який він вхопився, розсипався у нього в пальцях - і він полетів вниз.

Армадо і Франческо прилаштувалися позаду Рене, крокує за провідником в лівреї його високопреосвященства. По дорозі до особистої каплиці кардинала Уолси вона дивувалася безсоромною розкоші, виставленої напоказ. Лорд-канцлер, відповідальний за благополуччя народу Англії, займався тим, що примножував особистий добробут за рахунок цього самого народу. Резиденція в Йорк-плейс у своєму розпорядженні настільки вражаючою колекцією виробів з золота, експонатів античного світу і творів мистецтва, що знаменитий Палац задоволень короля Генріха не йшов з нею ні в яке порівняння. Навіть охоронці, які слідували за нею по п'ятах, змалку звикли до величної пишноти Рима, затамували подих, охоплені священним благоговінням.

Передзвін курантів повідомив Рене, що вечеря в палаці закінчився, і королева пішла до своїх покоїв. За розрахунками принцеси виходило, що у них є приблизно дві години на те, щоб знайти Талісман, перш ніж з палацу прибуде кур'єр з повідомленням про те, що король убитий. А за ним повинні негайно прибігти представники незадоволеною родової аристократії, щоб звести рахунки з нахабним вискочкою.

Отже, два години на те, щоб відшукати і таємно вивезти Талісман з палацу, перш ніж тут почнеться кінець світу.

- Прошу сюди, міледі. - І паж відчинив перед принцесою двері каплиці.

Навіть слуга священнослужителя поводився як придворний. Рене сховала посмішку і сунула йому в долоню монету.

- Прошу вас, подбайте про те, щоб мені не завадили. - Почекавши, поки паж сховається за рогом, вона повернулася до своїх людей. - Один з вас увійде всередину зі мною, другий залишиться вартувати зовні.

- Я залишуся охороняти двері, - зголосився лейтенант Армадо. - А ви йдіть разом з мадам, сержант. Бути може, ви зумієте пригадати щось важливе, на що не звернули уваги під час свого першого перебування тут. Ідіть.

Двері з м'яким клацанням зачинилися за Рене і сержантом Франческо. Піднявши очі на величезну скульптуру білого мармуру, здіймалася над залитим вогнем свічок вівтарем, Рене позбулася дару мови. Дівчину охопив священний трепет. Копія знаменитої "П'єти" була прекрасна: непорочна Діва Марія, плаче над сином Божим, якого вона тримала на руках. Принцеса і сержант Франческо стали на коліна і перехрестилися. Але навіть тепер Рене крізь напівопущені вії оглядала помешкання, щоб упевнитися, що вони тут одні.

Принцеса піднялася на ноги.

- Під скульптурою повинен знаходитися таємний склеп. - Підбігши до вівтаря, вона почала обмацувати поміст в пошуках будь-якого прихованого пристрою. Франческо видерся на піднесення щоб оглянути статую з близької відстані. Навіть після ретельних пошуків їм нічого не вдалося знайти. - Ми залишили поза увагою щось важливе.

Двері прочинилися, і в щілину, що утворилася просунув голову лейтенант Армадо.

- Як у вас справи? - Пошепки поцікавився він.

- Ніяк не знайдемо важіль, - відповів Франческо.

- Огляньте всі приміщення. Він може знаходитися де завгодно. А я пошукаю зовні. - Двері зачинилися.

Вони продовжили пошуки, але знову нічого не виявили.

- Але ж поворотний важіль може перебувати в самій скульптурі, - припустив Франческо і стрибнув на поміст, щоб ще раз обмацати мармурову статую з усіх боків. - Кардинал Кампеджо з силою обіймав її, коли клявся, що не виїде звідси без "нього". Не виключено, що важелем є сама скульптура.

- Але не можемо ж ми забрати з собою таку гору мармуру, і я сильно сумніваюся, що Таємна рада обтяжив кардинала Кампеджо подібним монументом. Ні, Талісман повинен бути досить маленьким, щоб його можна було непомітно забрати.

Двері знову відчинилися.

- Зовні нічого немає, - неголосно доповів лейтенант. - Які новини у вас?

- Мабуть, варто спробувати зрушити мармурову статую з місця, - запропонувала Рене. - У мене однієї не вистачить сил, але втрьох у нас може вийти.

Лейтенант приєднався до них на помості. Вони встали з одного боку, вперлися ногами в підлогу, взялися руками за слизький прохолодний мармур і почали штовхати.

Флагшток, що стирчить зі стіни, врятував Майкла від неминучого падіння на брудні кам'яні плити внутрішнього двору. Вчепившись за нього, він повис на руках, розмовляючи ногами в повітрі, оскільки спертися йому було нема на що. Трохи віддихавшись, Майкл почав перебирати руками по залізному штиря, поки не дістався до зовнішньої стіни, після чого став нишпорити по ній долонею в пошуках будь-якої щілини, досить глибокої, щоб витримати вагу його тіла. Насилу знайшовши підходящу западину, він розпластався на стіні і став шукати чергову виїмку, тепер уже на рівні коліна, куди збирався поставити ногу, щоб піднятися ще вище. Виявивши відповідний упор, він встав на нього і почав шукати наступний виступ, повільно, по-павукові піднімаючись вгору по стрімкій кам'яній кладці.

Він висів над прірвою на кінчиках пальців рук і ніг, намагаючись не дивитися вниз. Нарешті, він дістався до даху і обережно виглянув, боячись наштовхнутися на вартових. Але нагорі нікого не було, якщо не брати до уваги пташиних гнізд, що приліпилися до фронтону. Майкл ступив на дах і, пригинаючись, рушив по ній. Раптом перед ним виник провал, широкий і глибокий. Його можна було тільки перестрибнути. Відійшовши на кілька кроків назад, Майкл розбігся і стрибнув, злетівши в повітря і піднімаючись все вище і вище, немов ставши безтілесним ... "Клянуся Юпітером - я лечу", - із захопленням подумав Майкл.

Він озирнувся по сторонах, подивився собі під ноги, відмовляючись розуміти що-небудь. І тут його тіло почало повільно опускатися вниз. На дах він приземлився набагато далі того місця, куди розраховував потрапити спочатку.

Заради всього святого, що це було? Що з ним сталося?

Майкл не знаходив слів, щоб висловити охоплювали його почуття. Зате він міг діяти, чим і скористався, стрибнувши знову, - і знову злетів у повітря! Його несло високо над землею, він кричав від невгамовної радості, не звертаючи уваги на дощ, обіймаючи широко розкинутими руками ніч, закинувши голову і радісно посміхаючись сірим хмарам і далеких зірок, чітко підморгує йому.

Через деякий час він почав опускатися. Ноги його торкнулися даху, він злегка відштовхнувся і знову піднявся в повітря. Ні, він перетворився не в птаха, а в гігантського коника. "Цікаво, яку відстань я можу покрити одним стрибком?" - Запитав себе Майкл.

І тут нічне повітря розпоров повний болю стогін. Ні, не стогін - відчайдушний крик. Королева!

Майкл став вдивлятися в протилежне крило палацу. У королеви почалися перейми, її статс-дами і фрейліни перебували в паніці. Він повинен бути там, шукати мисливця, що переслідує дичину. Якщо бігти по даху, можна спізнитися. Будь-якої хвилини хтось міг схаменутися і послати за королем.

І раптом він зрозумів, що може дострибнути туди. Немає нічого простішого.

- Ти - Гермес, легконогій і бистрокрилим. - Він повторював ці слова вголос, як заклинання, і пар від його дихання клубочився в холодному нічному повітрі.

Майкл прикинув відстань, яке йому належало покрити, відійшов назад до дальнього краю даху, набрав повні груди повітря і зірвався з місця. Швидше, ще швидше. Відштовхнувшись ногою від схилу даху, він кинувся вперед і вгору, над бездонною прірвою двору, не дозволяючи собі каменем впасти на його брудні плити ...

Майкл приземлився на руки і коліно, опустивши голову. У нього вийшло. Він зробив неможливе! Однак тріумфувати було рано. Королева корчилася в муках - невже Адель обдурила його? - І в будь-який момент в її покої міг увірватися король. Майкл обережно опустив ноги за край даху, повис на руках, штовхнув стулку вікна, відкриваючи її, і тихенько ковзнув усередину, в темну кімнату.

Він виявився в маленькому неосвітленому кабінеті. Намагаючись не робити зайвого шуму, він підійшов до дверей, відчинив їх і виглянув у тьмяно освітлений коридор. У вухах у нього миттєво виник гул стривожених жіночих голосів, що долинали з апартаментів королеви. Запах гару підказав йому, що хтось зовсім недавно погасив свічки в настінних світильниках. У ніздрі йому вдарила сильна і різкий сморід немитого тіла. Зліва від нього ворухнулася смутна тінь. На підлозі в неприродних позах лежали два неживих тіла. Мертві стражники. З-за зачинених дверей зовсім поряд почулися гучні голоси, що передають один одному естафету: "Король! Король! Король!" Високі різьблені стулки відчинилися, і в коридор з шумом вдерся Генріх VIII, прямуючи в покої королеви.

Тінь зліва відступила від стіни, і в руці її блиснула сталь. Майкл не став вагатися і роздумувати. Він стрибнув на вбивцю, перехопив зап'ясті його руки із затиснутим в ній кинджалом і щосили вдарив його об стіну прямо перед приголомшеним королем Генріхом. Ніздрі молодій людині забивала огидна сморід немитого тіла. В обличчя йому полетіли бризки слини і лайки, а він знову і знову бив кисть руки з кинджалом об стіну. Судорожно стиснуті пальці відмовлялися розтискати, мертвою хваткою вчепившись в смертоносне лезо. Майкл сильніше стиснув це зап'ясті, відчуваючи, як тріщать під шкірою здавлюють кістки. Найманий вбивця завив від болю, долоню його розкрилася, і кинджал з дзвоном полетів на кам'яні плити підлоги. У коридор галасливим натовпом увірвалися стражники і обступили короля, взявши його в кільце. Оскаженілий король криками кликав Норфолка і Марни, капітана його особистої гвардії.

Тріумфуючи, Майкл вже зібрався відступити в сторону, щоб дати можливість йоменах зайнятися поваленим вбивцею, як раптом, спалах болю пронизала його правий бік. Опустивши очі, він побачив, що іспанець закривавленими пальцями стискає рукоять іншого кинджала, що стирчить з печінки Майкла. Вбивця, виявляється, однаково добре володів обома руками! А така можливість навіть не приходила йому в голову. В боці стало нестерпно гаряче, біль нищівній хвилею прокотилася по всьому тілу Майкла, пробуджуючи згаслу було лють сутички. Очі у нього защипало. Це відбувалося знову. Уже вдруге за день. Він вирвав довге лезо зі свого тіла. З рани фонтаном вдарила кров. Від раптової слабкості у молодої людини закрутилася голова. Видихнувши крізь зціплені зуби, Майкл різким рухом увігнав стилет в груди найманого вбивці. Іспанець сіпнувся всім тілом, спробував чинити опір, глухо застогнав і обм'як. Коли він віддав останній подих, на обличчі його читався невимовний жах.

Перед очима у Майкла все пливло. Похитуючись, він відступив на крок, притискаючи долоню до боці в марній спробі зупинити кров, і впав на коліна; голова стала неймовірно важкою і звісилась на груди. Крізь обступив його туман він ще встиг помітити, як навколо стало тісно від охоронців короля, що злетілися до місця замаху, як ворони на падло. Вони накинулися на мертвого найманого вбивцю, що валявся на підлозі, і почали рвати його на частини, немов розраховуючи вбити ще раз. Гвардійці оточили короля живим щитом, а кілька Йомен взялися за Майкла і поволокли його геть, вимагаючи, щоб він сказав, хто він такий, чума його забери, і що він робить в цьому крилі палацу, куди стороннім вхід заборонено. На стінах знову спалахнули світильники. В обох кінцях коридору юрмилися роззяви, жінки і чоловіки, фрейліни королеви і джентльмени короля. Король зажадав, щоб його негайно проводили до дружини, і з озброєним ескортом охоронців і благородних дворян пройшов в спальню її величності. І раптом в цьому хаосі пролунав знайомий голос:

- Відпустіть його! Він не вбивця! Він тільки що врятував життя його величності!

- Стенлі, він вмирає! - Підхопив хтось поблизу, і голос його теж видався Майклу знайомим.

З усіх боків посипалися поради та вигуки.

- Я вмираю, - здивовано пробурмотів Майкл, звертаючись до самого себе. Думки у молодої людини плуталися, він ще встиг відчути, як втрачає зв'язок з реальністю і занурюється в темне ніщо. Цікаво, що таке смерть?

- Майкл! - З туману перед ним виплило стривожене обличчя Стенлі. - Наведіть лікаря, ідіоти! Він не винен! - Кричав він обступили їх козакам. - Майкл, що ти тут робив?

Майкл нерозумно посміхнувся, і навколишній світ хитнувся і знову поплив у нього перед очима.

- Ти щось казав про мою печінки, пам'ятаєш? А куди поділися лілії?

Стенлі підсунув йому під голову щось м'яке.

- По-моєму, він випив забагато вина. А тепер поясни, як ти сюди потрапив! Поглянь на мене! Це дуже важливо! Ти заблукав?

Ті деякі сили, що ще залишалися у Майкла, швидко залишали його. Вони вирішили, що він п'яний? Нетверезий герой - йому сподобалася прихована в цьому образі іронія.

- Так, заблукав в глечику з вином ... а потім ... якийсь чоловік, смердючий стражник з ножем. "Прошу тебе, покажи мені, як вибратися звідси, добра людина", - кажу я йому. А він вирішив відправити мене в підземне царство тіней, щоб я не заважав йому. Іспанська клинок. Два мертвих стражника на підлозі ... - Юнак замовк, спустошений. Життя по краплині витікала з нього. Смерть вже готувалася прийняти його в свої обійми ... - Але я показав йому, ха! У королівському палаці завелися наймані вбивці, Стенлі. В який час ми живемо ... А-а, мені холодно. Як почесно і солодко померти за свого короля ... - І темрява зімкнулася над ним.

Усі їхні зусилля виявилися марними! Богоматір не зрушила ні на дюйм! Вони обмацали кожну п'ядь постаменту і статуї. Ніяких прихованих важелів або рукояток. Скульптура здавалася монолітною і не бажала відкривати свої таємниці. А час, як пісок, витікало крізь пальці ...

Охоплена розпачем, Рене раптом підняла голову, прислухаючись. У коридорі виникла незрозуміла метушня.

- Армадо, дізнайтеся, що там відбувається. - Вона не стала говорити підлеглим про свої підозри і, відповідно, не присвятила їх в таємницю змови.

Франческо проводив лейтенанта здивованим поглядом.

- Молю Бога, щоб вони не виявили баркас з нашими людьми. Якщо капітан Лусіо побачить їх, нам кінець.

- Ш-ш, - пробурмотіла принцеса. - Не згадуйте диявола, він і не з'явиться.

Лейтенант Армадо кілька миттєвостей постояв біля прочинених дверей, після чого повернувся до решти.

- У палаці короля виявлений найманий вбивця. Він робив замах на життя Генріха. Але замість короля загинув хтось інший. Ваша милість!

Двері каплиці з гуркотом розчинилися, і на порозі виник розгніваний Руже.

- Що тут відбувається? У Лондоні неспокійно. Хтось робив замах на короля Англії, а ви тут вирішили впасти ниць перед Дівою Марією. Нам слід негайно повернутися до палацу. Кардинал вже відправився туди.

- Справді? - Поцікавилася Рене, в душі якої зажевріла надія, а в голові почав дозрівати черговий відчайдушний план. Бути може, ще не все втрачено. Мабуть, вони зможуть позбутися від маркіза і обшукати весь особняк знизу доверху.

Ружі увійшов до каплиці і щільно причинив за собою двері.

- Послухайте мене, Рене. Що б ви не задумали, ви піддаєте себе - і своїх людей - великої небезпеки. Поки що їх безглузда маскування допомогла їм залишитися невпізнаними, але кардинал Кампеджо скликає своїх особистих охоронців. Якщо вони вас побачать ...

У Рене впало серце. Всі її безнадійне підприємство пішло прахом. Вона піднялася на ноги.

- Давайте підемо звідси.

Коли вони підбігли до дверей, в дальньому кінці коридору з'явився кардинал Кампеджо в супроводі двох своїх deletoris. Через кілька миттєвостей вони неминуче зіткнуться лицем до лиця.

- Месьє! - Схвильовано вигукнув кардинал.

- Господи Ісусе, - прошепотів сержант Франческо, зупиняючись поруч з принцесою. Він нахилив голову, щоб його не впізнали. - Ми пропали.

- Дивіться собі під ноги, і ми вийдемо звідси так само безперешкодно, як і увійшли, - ледь чутно видихнула Рене.

- Ваша високість, я змушений благати вас якомога швидше покинути палац, - промовив кардинал Кампеджо люб'язним тоном, який, однак, не допускав заперечень. - На Англію ледь не обвалилася нещастя. Мій добрий брат кардинал Уолси доручив мені убезпечити територію цього палацу від вторгнення сторонніх. Ми повинні за всяку ціну вберегти Велику королівську печатку від можливих посягань жорстоких змовників, якщо вони наважаться увірватися сюди і викрасти її. Прошу вас. - І він жестом запропонував принцесі йти вперед.

Рене очолила процесію, і всім іншим нічого не залишалося, як піти за нею.

Шлях до пристані здався Рене нескінченним. Вони виявилися в безпеці - але зазнали невдачі. Точніше, вона зазнала невдачі.

Що ж, тепер доведеться все починати спочатку. Крім того, необхідно зробити що-небудь щодо Руже. Цей зрадник явно знає більше, ніж говорить. Цікаво, що ще він від неї приховав?

Коли вони зійшли на борт баркаса і попрямували назад в королівський палац, Руже зробленої недбалістю зауважив:

- Ви повинні ще запитати у мене, хто пожертвував своїм життям заради короля.

- І хто ж? - Неуважно поцікавилася Рене. Вона сподівалася, що королева і її ненароджене дитя не постраждали.

- Якийсь п'яниця, який заблукав у переходах палацу і через безглузду випадковість опинився в особистому кабінеті королеви.

- Якийсь п'яниця? - Машинально перепитала принцеса, дивлячись, як повз пропливають болотисті річкові береги, і розмірковуючи про спіткала її невдачі. Погляд її перемістився на обличчя Руже. - У нього є ім'я?

На губах маркіза заграла жорстока посмішка, і він по-вовчому ощирився.

- Майкл Деверо. По-моєму, це і є ваш ірландець?

Ристалище замку Тайрон, Ірландія, 1518 р |  Королівський замок в Амбуазе, Франція |  Палац в Грінвічі, Лондон, квітень 1518 р |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ шостий |  Розділ сьомий |  Розділ восьмий |  Розділ дев'ятий |  Розділ десятий |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати