Головна

Розділ десятий

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  4.  III. ГЛАВА Про НЕЗВИЧНИХ ЗДІБНОСТЯХ
  5.  IV. ГЛАВА ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
  6.  Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  7.  вісімнадцятий ГЛАВА

Цей чоловік або збожеволів, або пише вірші.

Квінт Горацій Флакк. сатири

Рене потайки передала Ганні флакончик, попередивши подругу, що зілля набере чинності тільки до завтрашнього вечора, після чого залишила сестру Бекінгема кипіти від безсилої люті і велично пішла. Чаклунське зілля камеристки не просто прогнало головний біль; ще воно розвіяло її страх і тугу.

Труби, дудки, шалмей і бубни сповістили двір про те, що в королівській приймальні залі починається бенкет. Кожне вишукану страву, що подається на стіл, супроводжувалося будь-якої забавою. У перервах між змінами основних страв, представлених лобстерами, олениною з імбиром, лелеками, фаршированими гусьми з часником, павичами, баранячими головами, морськими свинками, Каплун, вальдшнепів з корицею, биками на рожнах, дельфінами і куріпками, подавали вишукані ласощі - замки з марципану і фруктові тарталетки зі святим Георгієм, валить зеленого дракона. Слуги збивалися з ніг, розносячи по столах частування простіше: солодкі вафельні бісквіти, прикрашені королівським гербом, імбирні пряники і айвовий мармелад.

У міру того як тіні ставали довшими, двір все глибше занурювався в гульня і розгул. В залу внесли жаровні, і виходить від них тепло, укупі з танцями і ллється рікою вином, розігрівало кров присутніх, яким вже не було діла до протягів і безперервної барабанного дробу проливного дощу по шибках. Рене випила досить рожевого вина, щоб погодитися заспівати для їх величність. Вона вибрала любовну баладу про бідного англійською лицаря і іспанській принцесі, яку написала ще у Франції.

Вона повністю заволоділа увагою аудиторії. Королева Катерина посміхнулася крізь сльози, коли король Генріх взяв її руку і поцілував кінчики пальців. Вайатт назвав Рене "французьким соловейком" і умовив її виступити з ним дуетом, після чого став експромтом складати вірші, а вона акомпанувала йому на лютні. Вайатт заспівав:

Невже ви покинете мене невтішним,

Скажіть, що немає, скажіть, що немає, жорстокосерда!

Я боюся згоріти у вогні своєї любові і скорботи.

Невже ви покинете мене невтішним,

Скажіть, що немає, скажіть, що немає, жорстокосерда!

Піддавшись чарам чарівного голосу принцеси, Майкл навіть не помітив, як поруч з'явився Стенлі зі своєю супутницею. Забувши про все, він не зводив очей з чарівною співочої пташки, що сиділа на високому стільці посеред зали. Яскраво-червоні спідниці котилися навколо ніг дівчини, подібно червоним макам, а маленькі витончені пальчики спритно перебирали струни лютні. Очі кольору аметисту метали на Вайатт жартівливі блискавки, а з чарівних губ злітали уїдливі строфи, від яких придворний поет лише зимно наїжачуємося:

Месьє, ваші слова прекрасні,

Але скільком жінкам ви повторювали їх?

Ідіть геть, поки я не розсердилася остаточно!

- Майкл!

Молодий чоловік здригнувся від несподіванки, спускаючись з небес на землю. Спираючись на руку Стенлі, йому посміхалася та сама струнка леді, з братом якої він мав нещастя посваритися в день свого приїзду. Зніяковівши, він розгублено дивився на неї, втративши дар мови.

- Мег, - сказав Стенлі, - дозволь відрекомендувати тобі майстра Майкла Деверо. Майкл, прошу любити і жалувати - місіс Маргарет Кліффорд, дочка покійного сера Джона Деверо.

В очах молодої жінки світилися участь, теплота і одвічне жіноче цікавість. Вона низько присіла перед ним в реверансі у відповідь на його уклін. Хоча вони вже бачилися раніше, обидва вважали за краще не згадувати про першу зустріч.

- Мег повинна стати новою придворною дамою королеви, - порушив незручне мовчання Стенлі. - Завтра вона приступає до виконання своїх обов'язків. Майкл, хіба ти не хочеш привітати Мег з новим призначенням?

- Безсумнівно, її величність гідна самих утішних компліментів, оскільки зуміла придбати настільки яскрава прикраса для кола своїх наближених. Щасливий познайомитися з вами, місіс Кліффорд.

Жінка легко і щиро посміхнулася йому у відповідь.

- Будь ласка, називайте мене Мег. А я можу називати вас Майклом?

- Буду дуже задоволений. Ви вже давно при дворі?

- НЕ занадто. Мій ... е-е ... тобто наш ... - Вона метнула роздратований погляд на брата, який стояв у натовпі придворних франтів, які обступили принцесу. - Уолтер послав за мною, коли герцог Норфолк зробив його шталмейстером. - Посміхнувшись, вона невпевнено торкнулася його руки. - Мені б хотілося продовжити наше знайомство і сподіватися, що ми станемо добрими друзями. Що до Уолтера, прошу вас, проявіть трішки терпіння. Йому було нелегко жити в тіні батька, звинуваченого в державній зраді і позбавленого всіх цивільних і майнових прав.

- Розумію. - Майкл сумно посміхнувся у відповідь. - Я щасливий, що ви вважали за можливе поговорити зі мною.

- Вважала можливим? - Мег перевела погляд на свого супутника. - Та я мало не на колінах благала Стенлі познайомити нас!

- Так воно і є. - Стенлі з обожнюванням глянув на свою подругу. Майкл зрозумів, що його приятель закохався по вуха. - Варто було мені заїкнутися про це, як моя сором'язлива коза перетворилася в настирливу бджолу! - І його здоровенна лапою накрила витончену долоньку, яку жінка з незвичайною ніжністю поклала йому на лікоть.

"Так ось, значить, як виглядає справжня любов", - в сум'ятті подумав Майкл.

- Можу я першим привітати вас, барон Монтігліо? Вважаю, тепер ви і справді непереможні.

- Поки що ні, але, з Божою поміччю, це трапиться дуже скоро. Ну ладно, малюк, нам пора. Ми залишаємо тебе ... - насупившись, він кілька миттєвостей споглядав дівчину, до якої були прикуті погляди майже всіх чоловіків в залі, - і далі займатися дурницями. - Нахилившись до вуха Майкла, він додав: - Цілься вище - і потрапиш в королеву.

Не встигли Стенлі і Мег залишити його одного, як погляд його знову кинувся до принцеси Рене. Проспівавши дуетом з Вайатт, вона виявилася в центрі загальної уваги, перебуваючи у статусі, якого всіма силами намагалася уникнути. Що ж змінилося? І як йому поводитися, щоб не уподібнитися пускає слину обожателям? Всі вони, від досвідчених ловеласів до зелених новачків-шанувальників, хотіли її. Хтиві шакали!

- Зіграйте нам "Світло любові", міледі! - Благав сер Френсіс Брайан, пустивши в хід вульгарне чарівність потягати ловеласа.

Але увагу дівчини раптом привернув посильний з запискою. Вона вихопила у нього складений вчетверо аркуш паперу, спритно сунув йому в долоню монетку.

- Хто її тобі дав, Робін?

- Слуга одного джентльмена. Наступного разу я неодмінно зверну увагу на кольори його лівреї! - Він з посмішкою доторкнувся пальцем до кінчика свого носа.

На скроні у дівчини забилася жилка, а щоки розчервонілися. Вибачившись перед розпаленим поклонників, вона неквапливо попрямувала до великого залізного канделябри, що стояв у кутку, на ходу розкриваючи лист.

Цікавість змусила Майкла покинути свій спостережний пост біля стіни. Не встиг він отямитися, як уже заглядав їй через плече, ревниво пробігаючи очима солоденькі рядки:

Найпрекрасніша з жінок,

Я в розпачі мрію про те,

Як розпущу Ваші локони,

Зачарувала мене.

Відлиньте свою холодність,

Пошліть мені слова вибачення

Не зволікаючи, поки я не загинув.

Я невтішний і не знаходжу спокою.

І нехай мене ненавидять суперники,

Їм не вдасться погасити мою любов.

"Написано рукою того, хто бажає вам одній тільки радості. Невидимка (солдат, що загинув в нерівній боротьбі, але не втратив надію)".

Рене неголосно розсміялася. Сентиментальні вірші явно справили на неї враження. Її реакція викликала у Майкла посмішку, і він не міг не поцікавитися:

- Таємничий закоханий, так?

Дівчина різко обернулася до нього і обдарувала молодої людини гнівним поглядом.

- Як ви смієте, мосьє! Це негідно чоловіка - підкрадатися до леді зі спини і пхати носа в її особисту кореспонденцію!

- Особисту кореспонденцію? - Нарочито розтягуючи слова, сказав він. - Я б сказав, таємну і боязку. Вашій нещасному солдату любові бракує сміливості постати перед вами у плоті.

- Месьє Деверо, служити любові здатне тільки благородне серце.

- Бути може, делікатність і справді не відноситься до числа моїх достоїнств, мадам. Але, оскільки я не з чуток знайомий з "горінням" чоловічої половини роду людського, запевняю вас, що ваш благородний поклонник не мав на увазі нічого благородного, коли дряпав ці жалюгідні вірші.

Рене виставила перед собою долоню, іншою рукою притискаючи до грудей послання.

- Прошу вас, ні слова більше, оскільки ви лише оголюєте жахливі глибини власного невігластва. Поезія - це сльози серця, а не ... - тут її погляд виразно ковзнув до його стегнах, і дівчина швидко закліпала, щоб приховати розгубленість, - іншої зброї. Служіння любові для благородної людини стає піднесеною метою, яка досягається самозреченням або ...

Майкл розреготався.

- Повірте мені, єдиний аргумент, який змушує вашого залицяльника приховувати своє обличчя, - це ваш високий статус, а не якась безглузда концепція поетичного самобичування, принцеса.

- ... Або, - продовжувала дівчина, поглядом докоряючи йому в тому, що він перебив її, - стає заслугою завдяки високому становищу його дами серця. - І на закінчення цієї одповіді Рене презирливо фиркнула.

- Міледі, я готовий закластися, що зовсім скоро ваш сентиментальний ріфмоплет вставить в своє творіння жваву рядок, яка пропонує вам запросити його на північне зняття масок в ваших апартаментах.

- Дозвольте з вами не погодитися! Мій благородний поет знає, хто я така, тому він не понизиться до пропозиції чогось подібного. - Принцеса ображено надула губки.

На жаль, він відчував до дівчини не просто фізичний потяг. Дружній суперечка з Рене де Валуа перетворився в еротичне змагання в дотепності. Її неприборканий дух і гострий розум заворожували його; ні з однією жінкою він не відчував нічого подібного. Посміхаючись її чуттєвої запалу, він підняв руки над головою, здаючись.

- Мир, міледі! Ваш язичок не поступається в гостроті новомодної іграшці дона Альваро - рапірі.

- Що, для вас він занадто гострий?

- Ні, надто швидкий ... - Зачувши перші звуки вольти, він запропонував їй руку. - Потанцюйте зі мною.

Сміливо зустрівши його погляд, Рене поклала свою вузьку долоню йому на зап'ясті і дозволила підвести себе до решти танцюристам. Вони кружляли в абсолютному мовчанні, дивлячись один одному в очі. Майкл взяв її спочатку за праву руку, потім за ліву, потім зробив поворот і зустрів її блискучий погляд, коли Рене, підкоряючись ритму музики, теж зробила пірует. Все відбувалося, як у казці, де править бал добре чаклунство. А коли настала черга чуттєвого стрибка, він обхопив долонями її тонку талію, згораючи від бажання стиснути її в обіймах, і підняв високо над собою. Як і раніше тримаючи її на витягнутих руках, молодий чоловік зробив кілька кроків і повільно опустив її на підлогу, давши їй зісковзнути по його напруженого тіла. А потім Майкл раптом знову, вже ad lib [49], повторив цей збудливий підйом, якого не було в танці. Йому хотілося, щоб музиканти не зупинялися і продовжували грати до самого світанку.

Він бажав її пристрасно і відчайдушно, бажав душею і тілом, розриваючись на частини і божеволіючи, і хотів, щоб і вона відчувала такі ж почуття. Нехай вона кидає йому в обличчя уїдливі зауваження, як недавно, все ж вони будуть займатися любов'ю, і на наступний ранок тіло її буде солодко стогнати від пристрасті, якої вони віддавалися всю ніч напередодні. Так, Майкл знав, що обманює себе, як і той невідомий віршомаз, адже якими б наполегливими, спокусливими і дотепними були його залицяння, Рене де Валуа все одно дістанеться якомусь королю.

Коли закінчився наступний танець і всі пари розпалися, обмінюючись поклонами і реверансами, Рене зробила спробу відібрати у нього свою руку.

- Мені хочеться пити.

Немов за помахом чарівної палички, перед нею раптом з'явився кубок з вином. Майкл і Рене в подиві обернулися.

- Міледі! - Проголосив сер Уолтер. - Як завжди, ви можете мати у своєму розпорядженні мною на свій розсуд.

Майкл представив, як цей павич натикається обличчям на його кулак, і так кілька разів поспіль. Погляди суперників скористалися, викрешуючи іскри, в той час як Рене спокійнісінько прийняла запропонований їй кубок. Уолтер злорадно посміхнувся, а Майкл скрипнув зубами від безсилої люті. Дівчина жадібно надпила ковток ароматної рідини, потім ще один, вдячно зітхнула і повернула порожня посудина Уолтеру.

- Ви дуже люб'язні.

Він тут же запропонував їй спертися на свою руку.

- Чи не хочете пройтися трохи?

- Дякую вам, сер. Іншим разом. - Рене посміхнулася серу Уолтеру і, до неймовірного здивування обох чоловіків, взяла під руку Майкла.

Внутрішньо зрадів, Майкл хвацько підкрутив уявні вуса.

- Іншим разом. Може бути! - Він посміхнувся прямо в обличчя Позеленілі від злості павичеві і захопив Рене за собою.

Поки вона не дасть йому зрозуміти зворотного, можна вважати, що на сьогоднішній вечір він її ангажував. Вони відійшли до віконної ніші і зупинилися, спостерігаючи за танцюристами, що ковзали по залі, освітленій тремтячими вогниками свічок.

- Ви повинні мені таємне побачення, - прошепотів юнак.

Рене миттєво напружилася і заціпеніла.

- Прошу вибачення?

Він весело розсміявся, помітивши який виступив у неї на щоках жаркий рум'янець. Бути може, для трубадура ще не все втрачено. Схилившись до її вуха і майже торкаючись його губами, він неголосно вимовив:

- Невже ви забули про свою обіцянку посприяти моїм відносинам з відомої нам обом леді? Я вважаю, що прямо-таки зобов'язаний стрибнути в одне ліжко з нею, щоб зруйнувати зрадницькі плани якогось герцога.

- Клянуся всіма святими, як же вам подобається грати словами! - З обуренням вигукнула принцеса. Майкл весело пирхнув.

- Мені подобається грати, і не тільки словами. Втім, як і вам.

У дальньої стіни танцювальної зали в оточенні своїх самовдоволених родичів чоловічої статі стояла Анна, спостерігаючи за Рене і Майклом з видом кішки, від якої тільки що втік мишка.

- Потанцюйте зі мною ще трохи, - захриплим голосом раптом попросила Рене.

"Цікаво, що вона задумала на цей раз?" - Запитав себе Майкл.

- Здається, ви обіцяли взяти на себе обов'язки довіреної особи.

- Посередника, - поправила його принцеса, злегка похитуючись в такт музиці.

- Посередник, довірена особа ... - Він легко поплив поруч з нею в ритмі танцю. - Ви говорили, що влаштуєте мені таємну зустріч з цією леді, щоб я зміг вичавити з неї важливі відомості.

- Після того як ми зробимо перерву, - загадково і двозначно зронила Рене, здійснюючи пірует, як і всі інші дами, і не випускаючи його пальців зі своєї руки. Підкоряючись заданому ритму, дівчина на мить притулилася до нього і глянула на Майкла від низу до верху. Фіалкові очі палахкотіли таким жаром, що юнак вмить забув про все на світі. - Мабуть, на сьогоднішній вечір я з радістю виберу вас своїм партнером в танцях, - тихо мовила вона.

Юнак на секунду міцно заплющив очі, відчуваючи почуття фізичної незручності від стрімкого припливу крові до члена. Як виражається в подібних випадках Стенлі?

- Нехай змилується над нами Господь, міледі.

Освітлювані тьмяним світлом догоряють свічок, вони залишалися останньою парою в залі, коли музиканти, виряджені в лівреї королівських квітів, зіграли заключні акорди. З апартаментів королеви протягом майже всієї ночі не долинало ні звуку, і у Рене зажевріла поки ще слабка надія, що завтра все пройде як по маслу. Вона навмисно не уникала суспільства завзятих гуляв, щоб перебувати поблизу від спальні Катерини на той випадок, якщо з королевою трапиться щось непередбачене. До світанку залишалося всього чотири години, але, схоже, Бекінгем проковтнув брехня, піднесену Ганні.

- Можу я сподіватися, що ви привезете мені задоволення і дозволите проводити вас до ваших покоїв, принцеса?

Рене прекрасно знала, що після тривалого веселощів виглядає далеко не кращим чином, і тому з побоюванням глянула на златовласого джентльмена поруч з собою, дивуючись тому, що він і зараз схожий на архангела, що зійшов з небес на землю.

- У мене є озброєний ескорт.

- Я пропоную вам дружній ескорт, мадам, - посміхнувся Майкл.

В черговий раз цьому юнакові вдалося здивувати принцесу. Наскільки вона знала представників сильної половини роду людського, зараз він повинен був зробити чемну, але наполегливу спробу спокусити її. Але Майкл всього лише посміхався їй, привітно і стримано, і на обличчі його не було ні тіні розбещеності. Його усмішка сяяла добротою, але більш за все вразило Рене то, що він явно ставився до неї з повагою. Приголомшена і розгублена, дівчина покірно поклала долоню на його зап'ясті, і вони разом покинули королівські апартаменти. Лейтенант Армадо рушив за ними, тактовно тримаючись на чималій відстані.

Обидва відчували себе невимушено, неквапливо крокуючи по тьмяно освітленим коридорами, і нічну тишу лише зрідка порушував брязкіт зброї Стрепенувшись при їх наближенні стражника або приглушений непристойний сміх, що доноситься з-за щільно закритих дверей. В глибині душі, однак, Рене тремтіла від збудження. Довгі роки вона прагнула до того, щоб навколишній світ ставився до неї не просто як до коштовного, але банального і порожньому квітки в королівському саду, яким слід було милуватися здалеку і використовувати з вигодою в іграх королів. Разом із тим у тому, що її сприймали саме так, полягала і своя принадність. Дівчина часто замислювалася над тим, а чи не був кинутий нею виклик суспільної моралі звичайним інфантильним бунтом проти усталених традицій? Інакше, чому раптом думка рядового шукача пригод стало означати для неї так багато? Її бунт віддавав запахом сірки і угодою з дияволом. Розлучившись з невинністю, вона знайшла деяку свободу, але при цьому втратила чогось набагато важливішого, і думка про це не давала їй спокою.

- Звідки раптом така печаль на вашому обличчі, моя люба мавпа?

Рене метнула на Майкла боязкий і недовірливий погляд.

- Ви вважаєте, що я схожа на маленьку мавпочку?

- Я вважаю, що ви прекрасні, - з почуттям видихнув він. - І все-таки, чому ви раптом засумували?

Вона важко зітхнула. Рано чи пізно він дізнається про її гріху.

- Не варто споруджувати в мою честь храми і воскурять фіміам на моєму вівтарі.

Майкл широко посміхнувся.

- Ага, ми ще й забобонні, чи не так, моя чарівна бретонка?

Вона зупинилася перед дверима своїх апартаментів.

- Ні, справа не в цьому. Я ...

Їй лестило, що він ставиться до неї як до дорогоцінного і забороненого плоду, юної і недосвідченою дівчині, тільки почала виїжджати в світ. Як приємно, хоча б для різноманітності, відчувати себе не ганебною французької повією королівської крові, якою її вважали дами, і не легкодоступною особою, яку досить поманити пальцем, в чому були впевнені всі чоловіки.

Майкл кинув на лейтенанта Армадо такий погляд, що офіцер поспішив приєднатися до своїх підлеглих, що несли варту біля її дверей, і захопив Рене до віконної амбразури в декількох кроках далі по коридору. Досить близько, щоб було видно їх темні силуети, але при цьому досить далеко, щоб охоронці не могли розібрати ні слова з їхньої розмови.

Однак цей спритний маневр ледь не розбив ущент її недавно знайдену віру в нього. Рене підкорилася лише з почуття зухвалого цікавості, з якимось збоченим насолодою смакуючи, як зараз поставить його на місце. Дівчина чекала, що він накинеться на неї, але знову була приголомшена і розгублена, коли він поставив ногу в гострому чоботі на підвіконня, обперся ліктем об коліно і став задумливо дивитися в темряву за шибкою.

- Я дуже вдячний вам за безроздільне увагу, яким ви вшанували мене сьогодні ввечері, - ледь чутно прошепотів юнак. - І все ж мене не покидає таке відчуття, ніби ви - або, точніше, ми - старанно уникаємо згадки про одне дуже важливій справі. Минулої ночі вам знадобилася моя допомога, щоб запобігти катастрофі. А тепер у мене складається враження, що ваше ставлення до того, що трапилося змінилося. Чому?

Святі угодники! Рене знову недооцінила його. Майкл виявився набагато розумніші і ввічливі, ніж вона вирішила спочатку. Він розгадав її прийом, коли вона намірилася зіграти роль звідниці для нього і Анни, і тепер хотів отримати - ні, не задоволення в ліжку, навіть не поцілунок, - а відповіді на свої питання. Він як і раніше ставився до неї з великою повагою, за що принцеса була йому щиро вдячна, але при цьому запідозрив її в тому, що вона веде якусь свою гру. Або ж його турбувало те, що вона могла втратити віру в нього? Зараз Рене повинна була зробити все, щоб він не побачився з Анною ще хоча б один день. А ось потім, коли Талісман буде у неї в руках, Майкл може зображати святого Георгія, що вражає дракона Бекінгема. Але проблема полягала в тому, що ні виправдань, ні інших пояснень у неї не було. Тому дівчині нічого не залишалося, як напустити на себе ображений вигляд і гнівно заявити йому:

- Якщо танець зі мною був для вас тягарем, вам слід було передати мене серу Уолтеру! Доброї ночі, месьє! - І Рене рішучим кроком рушила геть.

Майкл схопив її за руку, перш ніж вона встигла дійти до дверей своїх апартаментів. Стоячи позаду неї, він міцно, але дбайливо тримав її за зап'ястя, і вона відчувала у себе на скроні його подих. Варто було Рене крикнути, як на її заклик збіглися б стражники, але вона не могла говорити. І поворухнутися теж не могла. Від його могутньої постаті виходило бажане тепло, і вона загорнулася в нього, як в ковдру. Тремтіння передчуття, від якої у неї солодко завмирало серце, коли вона танцювала з ним, перемістилася нижче, і принцеса відчула жар між стегон.

- Ви хочете сказати, що сьогодні вночі не прикидалися? - Його сильний і глибокий голос пестив її слух. - Що ви танцювали зі мною, тому що вам цього хотілося?

Рене міцно заплющила очі. У неї перехопило подих. Вона не наважувалася повернути голову, щоб поглянути на нього. Якщо вона зробить це, вони неодмінно почнуть цілуватися, і вона не зможе відштовхнути його. Намагаючись бути чесною з собою, Рене змушена була визнати, що їй хочеться поцілувати хлопця; значить, вона свідомо змінила б Рафаелю. Як вона може відчувати таке сильне потяг до цього чоловіка, коли закохана в іншого?

А від Майкла виходило прямо-таки палюче тепло. Раптово захриплим голосом він сказав:

- Мені б дуже хотілося, щоб ви не були принцесою.

- Прошу вас, відпустіть мене, - ледь чутно благала вона.

Дівчина тремтіла всім тілом.

Він негайно відпустив її руку.

- Що стосується нашої суперечки, - добродушно гукнув він її, коли Рене зробила крок вперед. - Якщо ваш боязкий і сором'язливий менестрель все-таки виявиться нормальним чоловіком з плоті і крові, як і всі ми, прості смертні, то я наполягаю на тому, щоб бути присутнім в той момент, коли він скине маску!

Тепер, відійшовши від нього на безпечну відстань, Рене з посмішкою повернулася до юнака.

- Якщо я права, і він виявиться скромним і шанобливим молодим лицарем, тоді вже я буду наполягати, щоб ви присвятили мені поему!

- Мадам, ми з вами уклали парі! - Майкл відважив їй вишуканий уклін і пішов, насвистуючи пісеньку, яку вона виконувала сьогодні ввечері з Вайатт в королівської приймальні.

Рене притулилася до відчинених дверей своїх апартаментів і стала дивитися, як він зникає в темряві. Отже, відтепер у неї є цілих два шанувальника при дворі англійського короля: один - поетичний і загадковий, а інший - войовничий і чарівний.

Королівська кров |  анотація |  Ристалище замку Тайрон, Ірландія, 1518 р |  Королівський замок в Амбуазе, Франція |  Палац в Грінвічі, Лондон, квітень 1518 р |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ шостий |  Розділ сьомий |  Розділ восьмий |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати