Головна

Розділ дев'ятий

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  4.  III. ГЛАВА Про НЕЗВИЧНИХ ЗДІБНОСТЯХ
  5.  IV. ГЛАВА ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
  6.  Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  7.  вісімнадцятий ГЛАВА

Живіть сьогоднішнім днем ??і якомога менше довіряйте дня завтрашнього.

Квінт Горацій Флакк. оди

Чорні хижі птахи кружляли над казематами, видаючи оглушливі хрипкі крики і стукаючи кігтями і дзьобами в вітражні шибки. Вона не могла поворушити ні рукою, ні ногою, в роті у неї був кляп. Вона спробувала крикнути на весь голос, але видала лише слабке пхикання. Всюди панувала непроглядна темрява. Вона була одна - як завжди. Ніхто не прийде їй на допомогу. У темряві раптом замерехтів тьмяне світло і зазвучав хрипкий шепіт: "Довірся мені, довірся ..."

Але вона не могла цього зробити і повинна була боротися самотужки. Сонячне світло. Бретань. Біжи! Біжи, і спасешся ... З гучним брязкотом розлетілися шибки. В кімнату хлинули страшні чорні птиці. Вони схопили її за руки, почали торсати, вигукували її ім'я ... Рене пронизливо закричала.

- Відкрий очі, моя дитино.

Задихаючись, Рене раптом виявила, що сидить на ліжку в купі зім'ятих простирадл, судорожно обертаючи широко розкритими, але нічого не бачать очима. Нічна сорочка на спині промокла від поту. Перед нею раптом виникло повне обличчя камеристки, спотворене занепокоєнням. За вікном її кімнати тьмяний світанок шмагали струмені дощу. Дівчина злякано здригнулася і стиснулася в грудочку. Гроза. Господи Ісусе, вона буквально розвалюється на шматки. Проте, вона зобов'язана взяти себе в руки і виконати свій обов'язок.

В кутках кімнати замерехтіли теплі вогники свічок, і їх сяйво потроху повернуло дівчині душевний спокій.

- Випийте! - В руках у неї з'явилася тепла чашка; на лоб лягла прохолодна вологою ганчіркою. - Мерзотна, мерзенна погода. - Адель погрозила в сторону вікна кулаком. - Ух!

- Дякуємо! - Рене надпила ковток солодкого вина.

Перед її внутрішнім поглядом все ще пропливали обривки нічного кошмару: чорні птиці, оманливий блиск золота, страшне усвідомлення того, що їй доведеться пожертвувати частиною себе, щоб вижити. Рене глянула у вікно. Огидна погода. Що ж їй робити з Майклом і Ганною? Мабуть, чи не слід було допомагати йому отримати пристойне житло. Тоді вона могла б організувати "випадкову зустріч" в своїх апартаментах.

А Майкл ... Майкл виявився чудовим, наївним і надзвичайно небезпечним. У ньому відчувалися сила і завзятість. Він швидко вчився, схоплював все на льоту, моментально зважував і прикидав, підкрадався нишком і зачаровував. У нього такі довгі, сильні і швидкі пальці ... По тому, як чоловік вчиться грати в прикладі, можна дізнатися багато. Він же залишався для неї загадкою. Джокером. Невизначеною величиною. Вона не довіряла йому ні на гріш.

Відкинувши убік простирадла і покривала, Рене босоніж підбігла до бюро. Тут стояли два залізних шухлядки. В одному лежали її коштовності, в іншому - письмове приладдя. У кожного внизу були вигравірувані три срібних кружечка. Принцеса присунула до себе один ящичок, особливим чином торкнулася трьох срібних точок, і різьблена кришка відкинулася.

- Замкнути б вас на рік в монастир, ось тоді був би толк.

Бурмочучи, Адель розкладала на ліжку предмети одягу: найтоншу батистову блузку з дрібними складками, буфами і мереживними манжетами, які будуть виглядати з рукавів її плаття; яскраво-червону атласну верхню спідницю; нижню спідницю; плаття з низьким вирізом з переливається бордовою тафти і чорного оксамиту.

- Не пам'ятаю, щоб я цікавилася твоєю думкою, стара відьма.

Рене вийняла зі скриньки сувій пергаменту, вмочив перо в чорнильницю і почала подумки складати послання для Руже.

Адель презирливо фиркнула у відповідь.

- Дочка Франції не повинна плести інтриги з сторонніми чоловіками у власній спальні серед ночі, - прорекла вона, ховаючи круглий футлярчик з амброю і лавандою в сумочку чорного оксамиту, розшиту золотою ниткою і прикрашену рубінами. Вона почепила її до золотого поясу, який принцеса пов'яже на талії. - Ви складаєте змову з метою обікрасти кардинала, вас, як чоловіка, вчать боротися, ви дратуйте могутніх лордів, граєте в карти і фліртуєте з нікчемами ... Фу!

- Ти знаєш, що зробив би зі мною Довгоносий, якби я відмовилася? Віддав би Субіз!

- Ваш слабак-художник не набагато краще. Вам потрібен сильний чоловік, який дбав би про вас, - просторікувала стара служниця, любовно викладаючи на покривало дамські рукавички з лайки з прорізами на пальцях, що дозволяють побачити кільця і ??персні, криваво-червоні панчохи і вовняні рейтузи, шовкові підв'язки і олов'яні гачки, призначені для того, щоб підтримувати вишитий поділ сукні, не дозволяючи йому забруднитися.

- Рафаель - тонка творча натура, - заперечила Рене, чухаючи пером кінчик носа.

- Звичайнісінький жебрак. Він навіть не в змозі оцінити належним чином той діамант, що звалився йому в забруднені фарбою долоні. Він не заслуговує вас, дитя моє. - На комір сукні Адель виклала горжетку з хутра куниці і розкішний капор, зшитий за останньою французькою модою.

- Ні, заслуговує! - Палко вигукнула Рене, з невдоволенням дивлячись на зіпсоване лист, на якому красувалася пляма. Ну ось, тепер доведеться переписувати.

- Уперта дівчисько! Вилита королева-мати, яку я любила всім серцем. Ви ж знаєте, що я говорю правду. Ваш художник слабкий і немічний. Він не зможе дати вам дітей, про яких ви мрієте, маленьких хлопчиків і дівчаток, які бігали б наввипередки по березі Луари. Я бачу це по білках його очей, за кольором його шкіри. Вам потрібен сильний і дорослий чоловік з гарячою кров'ю, здатний збагатити ваше життя щасливим дитячим сміхом.

- Твоя балаканина заважає мені зосередитися і скласти важливий лист.

Принцеса закреслила невдало підібрані слова. Їй потрібна була доречна заключна фраза, яка вселила б у Ружі страх перед гнівом довгоносих. Але зосередитися дівчина не могла. Діагноз, поставлений служницею, перекреслив безтурботне майбутнє, за яке вона настільки відчайдушно боролася.

- А якщо ти помиляєшся?

- Хіба таке бувало?

Рене міцно заплющила очі і зціпила зуби. Все-таки Адель знає її як ніхто інший. Принцеса дуже любила дітей і обожнювала грати зі своїми маленькими племінниками.

- Прошу тебе, не скажемо вже обговорювати моє становище. Я тут, і я маю намір виконати свій обов'язок. - І Рене почала перечитувати лист.

- Мені потрібні коштовності.

- Скільки ще наочних показів знадобиться тобі, для того щоб ти нарешті вивчила шифр на пам'ять?

- А коли ви нарешті зрозумієте, що граєте з вогнем? - Адель пробурмотіла щось невиразне на своєму давньому діалекті.

Рене втупила в стару камеристку гнівний погляд.

- Мені почулося, або ти й справді обізвала мене маленькою гускою?

- Вам видніше! - Адель струснула пару коротких шкіряних чобітків з квадратними носами, червоними атласними стрічками замість зав'язок і золотими пряжками, а потім впустила їх на підлогу в узголів'я ліжка.

- Нудна стара карга!

Рене підсунула до себе другий скриньку і знову в суворій послідовності натиснула на срібні кругляшки на днище.

Не встигла кришка распахнуться, як Адель тут же витрусила на стіл всі його вміст. Тут були золоті кільця з чорними сапфірами і криваво-червоними рубінами; агатові медальйони, прикрашені камеями батьків Рене; брошка з великим чорним кришталем, оточеним рубінами, з емблемою дикобраза - гербом короля Людовика XII; ще одна брошка з розсипом дрібних чорних турмалінів, що зображують бретонського горностая на поле з діамантів; намиста і браслети в тон з кулонами у вигляді золотих геральдичних лілій і маргариток, прикрашені рубінами, перламутровими білими і чорними перлами і блискучим турмаліном; нарешті, чотки з огранених вогненних опалів, чорного бурштину та гранатів в золотій оправі.

Рене виразно закотила очі, коли Адель зсипала все коштовності собі в поділ.

- Хіба сьогодні вранці я виступаю перед англійським парламентом або присутній на власній коронації? - Уїдливо поцікавилася вона.

Але стара камеристка лише презирливо фиркнула у відповідь.

- Ви - принцеса Франції, герцогиня, що володіє величезними і багатими домініонами. Тому і виглядати повинні відповідно. Фамільярність породжує зневагу, а ви поводилися надто вже фамільярно з деякими абсолютно нікчемними особистостями при цьому дворі.

- Господи! - Розсміялася Рене. - Невже ти думаєш, що я закохалася в Майкла Деверо? Ха! Я всього лише граю з ним.

Адель скривилася і кинула на свою підопічну похмурий погляд.

- Не будьте занадто самовпевненою. Він теж може почати грати з вами. - І стара камеристка дуже схоже зобразила грайливий сміх, яким недавно весь вечір заливалася Рене в присутності Майкла.

Принцеса розлютилася.

- Ось, розігрій краще віск. Я повинна закінчити розпочате.

- У Елізабет Ленгхам не було сина. Вона померла від бубонної чуми через три місяці після того, як наш батько одружився на ній, - вселяв сестрі Уолтер, проводжаючи її до каплиці францисканців в Грінвічі. Якою б не була погода, присутність на месі з їх величності вважалося обов'язковим.

Мег насупилася.

- А як ти поясниш наявність у нього татуювання на зап'ясті, про яку говорив мені Стенлі? Люди не впорскують собі під шкіру фарбу просто заради задоволення. Більш того, родовий герб Деверо вийшов з Фавор, після того як король Річард Третій програв битву за трон Генріха Тюдору. Навіщо ж виставляти себе напоказ як сина загиблого зрадника, позбавленого до того ж усіх цивільних і майнових прав? Думаю, наш батько хотів, щоб він ...

- Сер Джон помер в тому ж році, що і його друга дружина. У нього просто не було часу зачати і виростити сина.

- Ти стверджуєш, що Майкл - самозванець, забуваючи при цьому про безсумнівну фізичному схожості. Адже він вилитий батько, тільки очі в нього блакитні.

- А я кажу, що він - син повії, зачата в гріху і в ньому ж виріс! - Вибухнув Уолтер. - Шахраї авантюрист!

Мег невдоволено стиснула губи.

- Він мені подобається. І я з ним зустрінуся.

- Мег! - Скрикнув Уолтер, вражений до глибини душі. - Ти насмілишся послухатися мене в такій справі?

- Ти сповнений ненависті, Уолтер. А це не та якість, яке король цінує в людях свого кола.

- Та що тобі відомо про людей королівського кола? - Злобно оскалом, прошипів її брат. - Що ж стосується твого приятеля Стенлі, то я не схвалюю твій вибір. Ти можеш і повинна знайти собі кого-небудь познатнее. Наприклад ...

- Уолтер, я не бажаю тебе більше слухати. Не хочу, і все тут.

Майкл жодного разу не пропустив месу, на якій неодмінно присутні їх величності разом зі своїми наближеними. Подібно полохливий неофітові, він завжди приходив вчасно, шепочучи молитви з урочистістю і серйозністю, яким позаздрив би й сам єпископ. Він не міг дозволити собі помилитися. Язичників в Англії як і раніше палили на вогнищах.

Хоча дрімуче невігластво юнаки щодо основних постулатів християнського віровчення здатне було підпалити величезну в'язанку дров під його ногами, порятунок плоті, якщо вже духа, прийшло до нього у вигляді потрійної благодаті: бездоганного володіння латиною, вкраденої Біблії і дрібних подробиць церковної служби, які йому колись розтлумачив в Ірландії один священик.

Ці відомості вірою і правдою служили Майклу під час покаяння в гріхах, після якого починалося читання уривків з Біблії. Священик бубонів з кафедри:

- І все це сталося після того, як Господь наш випробовував Авраама, і сказав Він йому тоді: "Авраам, побач, ось він я!"

Уявлення про те, що Господь зажадав від свого вірного слуги принести в жертву єдиного сина, викликало у Майкла суперечливі почуття. В результаті він втратив інтерес до проповіді, і погляд його зупинився на чарівній особі, що сиділа на лаві для дам поруч з королевою.

Ця жінка ... вона зачарувала його! Йому подобалися її гострий розум і наполегливий, впертий характер. Її тендітна краса радувала погляд юнака, а запах амбри і лаванди, що йшов від шарфика, захованого за пазухою його короткого приталеного камзола, паморочить йому голову.

Монотонне бурмотіння священика навіювало на нього сон, і щоб не заснути, він спробував уявити собі її маленькі груди, звільнені з пут вишуканої сукні. Але від подібних фантазій молодий чоловік почав відчувати фізичний дискомфорт, тому переключився на інші, більш безпечні речі: наприклад, її сміх. Майклу дуже подобався сміх дівчини, в якому звучали ласкаві срібні дзвіночки, від чого по тілу його пробігала солодка дрож.

Священик благословив короля, королеву, інфанту і майбутнього сина, саме королівство, а потім запропонував особливе благословення лицарям-сподвижникам ордена Підв'язки, знову закликаючи Святий Дух зміцнити їхні руки, які тримають зброю, зробити їх бойових скакунів швидкими, як вітер, і уберегти їх від тяжких ран на майбутньому турнірі. Далі святий отець закликав всю конгрегацію проклясти сатану і його злі діяння, залишаючись вірними Господу нашому Ісусу Христу.

Одним оком поглядаючи на своїх сусідів і повторюючи їх руху, Майкл пригадав все, що колись розповідав йому ірландський священик про Бога і сатани, а тому смиренно відкинув Зло і прославив Добро.

На закінчення служби дитячий церковний хор заспівав, немов хор ангельський. Їх голоси, божественні, а не людські, кинулися вгору, до небес, підносячи всю паству до нових граней духовного очищення і єдності. Схоже, насіння їх призову впали на благодатний грунт. Майкл побачив, як Рене схилила голову і скоса озирнулася. Раптово його обпекла яскравий спалах фіалкових очей. Він підморгнув - і дівчина посміхнулася.

При дворі короля Генріха проти поганої погоди були два засоби: пияцтво та азартні ігри. Рене, дивлячись на картковий стіл зі свого спостережного пункту в ніші у еркерного вікна, із задоволенням відзначила, що її учень з блиском застосовує на практиці отримані від неї відомості, оббираючи придворних і дозволяючи вигравати королю. Але чарівність, розум і природна грація, з якими він тримався, були притаманні йому від народження. Її заслуги тут не було.

До неї підійшла пухка дама, загороджуючи огляд.

- Ми можемо поговорити наодинці? - Попросила Анна. Очі в неї опухли і почервоніли, під ними залягли темні кола, а в тремтливому голосі дзвеніли стримувані сльози.

Рене ласкаво обняла Анну за плечі, здригається від ридань, і захопила її в свої апартаменти. Посадивши засмучену подругу на подушки, розкидані по дерев'яній лаві біля каміна, вона співчутливо поцікавилася:

- Що трапилося?

Анна здригнулася всім тілом.

- Мені ... мені потрібна твоя допомога.

- Адель, будь люб'язна, подай підігріте вино для моєї гості.

- Сьогодні вранці ти виглядаєш просто приголомшливо, - чмихаючи носом, помітила Ганна, поки Адель знімала з триноги в каміні горщик і наповнювала кубок гарячим ароматним вином. Вона сиділа, похиливши голову і судорожно стискаючи складені на колінах руки.

- Що трапилося, Анна? Говори ж. Я допоможу тобі.

Анна в розпачі затрясла головою.

- Сталося щось настільки жахливе, що я не можу навіть розповісти про це.

Рене вклала в руку подруги кубок з вином і змусила її зробити ковток.

- Тут ти в безпеці, - проворковала принцеса. - Не все так страшно, як здається. Який-небудь дрібницю, якщо носити його в собі, може перетворитися в жахливе горе, але варто виговоритися, і виявляється, що не такий страшний чорт, як його малюють.

- Спасибі тобі, - насилу, пригнічуючи гикавку, пробурмотіла Анна. Вона осушила кубок до половини і тепер намагалася зловити погляд Рене. А у самій у великих карих очах тремтіли Непролитих сльози. - Прошу тебе, не суди мене надто суворо. Протягом останніх трьох років я тільки те й робила, що на колінах благословляла Діву Марію. - Кісточки пальців, якими вона стискала кубок, побіліли. Анна надпила ще ковток вина і, зібравшись з духом, раптом випалила: - Я вагітна! - Не витримавши напруги, вона розплакалася, і сльози струмком хлинули з її очей.

Рене була вражена. Визнання Анни застало її зненацька. Спочатку вона вирішила, ніби вся справа в тому, що Бекінгем, або Анна, або вони обидва потрапили під підозру в державній зраді. А тепер її раптом охопила не гідна справжнього християнина заздрість. Її ж подруга, навпаки, зовсім не схильна була радіти повідомленням про те, що в її лоні зароджується нове життя.

- Чому ж ти плачеш? - Неголосно поцікавилася вона, хоча їй самій найбільше на світі хотілося зараз розридатися.

У припухлих очах Анни плескався сором.

- Ти напевно думаєш про мене погано. Мені не слід було приходити, але - Пресвята Діва Марія! - Я просто не знаю, що мені робити і до кого звернутися за допомогою. Але ж ти говорила, що твоя камеристка, - вона метнула запитальний погляд на Адель, - творить сущі чудеса з травами. - Схопивши Рене за руку, вона притиснула її до своїх грудей. - Я розумію, що прошу від тебе дуже багато чого, але я в розпачі, довершеному розпачі. Якщо мій чоловік дізнається ...

Рене почала розуміти, в чому справа, але все-таки запитала:

- Дитина була зачата, - схаменувшись, вона ледь не сказала "в гріху", але зуміла знайти правильні слова, - поза законного шлюбу?

Схлипуючи, Анна закивала головою.

- Я повинна позбутися від нього. У нас з Джорджем однаковий колір волосся і очей. І у наших дітей Френсіса і Вільяма карі очі і каштанове з рудуватим відливом волосся. А якщо дитина, якого я ношу, піде в батька, - вона знову почала підвивати і схлипувати, - мій чоловік вб'є його, а мене назавжди заховає в монастир. Я пропала, якщо тільки ти мені не допоможеш. Минулої ночі ти сама запропонувала мені свою допомогу. Інакше я б ніколи не прийшла до тебе і не стала б благати надати мені сприяння в цьому ганебному справі. - Анна знала, що через те, про що вона просила, Рене, Адель і вона сама могли запросто відправитися на багаття за звинуваченням у чаклунстві.

- Ти й справді виявилася в скрутному становищі, - ухилилася від прямої відповіді Рене.

Раптово Анна наразилася Рене особою в коліна. Захлинаючись сльозами, вона молила Господа покласти край її стражданням.

- К-капелан в м-монастирі Святої М-Марії. Одного разу він застав мене в темному кутку і ...

Рене прийшла в лють.

- Капелан силою оволодів тобою ?!

Анна кивнула.

- Коли?

Подруга підняла до неї заплакане обличчя.

- За два тижні до того, як я покинула монастир.

Виходить, з тих пір пройшло менше місяця.

- Хіба не слід почекати два місяці, щоб бути абсолютно впевненою?

- Я впевнена! - З викликом заявила Ганна. В очах її стояв дикий страх. - Жінка завжди знає, особливо матір, вже народила двох дітей. Я не можу більше чекати! Це потрібно зробити якомога швидше! Сьогодні ввечері!

- Сьогодні ввечері? - Рене відчула, як в душу їй заповзає холодна змія підозр. - Але, можливо, не варто так поспішати? Почекаємо трохи, хоча б ще місяць. Сер Джордж нізащо не ...

- Благаю тебе! Чи не прирікай мене на довгі страждання! Все повинно бути зроблено сьогодні ввечері!

Наголос, зроблене Ганною на цих словах, лише зміцнило Рене в її підозри. Події розвивалися надто швидко і помчали, як сніжний ком з гори. Бекінгем знову готується нанести королю смертельний удар! Але куди ж подівся сержант Франческо?

- З твого дозволу, мені необхідно проконсультуватися з Адель. - Коли Анна згідно кивнула головою, Рене швидко заговорила по-Бретонська: - Вона бреше. Я не вірю, що вона хоче перервати вагітність. Очевидно, мова йде про королеву. Це частина змови, задуманого її братом. Саме він стоїть за тією драматичної інтерлюдією, яку вона щойно розіграла перед нами.

Адель фиркнула.

- Вона вміло прикидається.

- Вона брехлива до мозку кісток, але її відчай видається мені щирим. Швидше за все, її братик надає на неї неабияке тиск. На жаль, сьогоднішній вечір настане вже зовсім скоро.

Принцесі бракувало двох важливих речей: по-перше, вона не знала, де саме зберігається древній Талісман в палаці Йорк-плейс, а по-друге, їй було невідомо, коли відбудеться її аудієнція у кардинала Уолси. Де ж, чорт забирай, носить цього проклятого Ружі? Він уже мав отримати її послання.

Адель нервово почухала бородавку на своєму подвійному підборідді.

- Скажіть їй, що у мене немає при собі всіх необхідних інгредієнтів і мені знадобиться кілька днів, щоб зібрати їх. Скажіть їй ...

- Вона звернеться до кого-небудь ще. Ми повинні взяти ситуацію під контроль. А тепер я хочу, щоб ти напустила на себе засмучений вигляд через те, що тобі належить зробити настільки гріховний вчинок. Але дивись, чи не переграй. Кивни головою на знак згоди і діставай товкач і ступку.

- Якщо ви погодитеся допомогти їй, у нас залишиться занадто мало часу ...

Рене і сама відчувала, як час витікає, немов пісок крізь пальці, і не потребувала зайвих нагадувань. Проте, в її розпорядженні залишався ще цілий день, так що вона цілком встигне скласти свій план.

У кімнаті запанувала мертва тиша, і Анна, не витримавши, знову розридалася.

- Гаразд, - сказала Рене. - Я допоможу тобі.

Анна молитовно притиснула руки до грудей.

- Ти так добра до мене! Черниці кажуть, що Господь посилає нам випробування, щоб перевірити нашу твердість духу. І ще кажуть, що друг пізнається в біді. Твоя дружба стала для мене благословенням.

- І для мене теж. А тепер витри сльози і допивай вино.

Миттєво забувши про свої нещастя, Анна підняла коров'ячі очі на Рене.

- А ти випадково ще не отримувала звісток ... від нашого золотоволосого одного?

Рене відчула огиду. Мабуть, не встигне Анна позбутися одного небажаного, нехай і уявного, дитини, як тут же завагітніє по-справжньому. Принцесу так і кортіло уїдливо поцікавитися, розсудливо за даних обставин призначати побачення коханцеві, але потім вона передумала. Так, чого доброго, вона своїми руками поховає всі надії на вдалий результат справи.

Бачачи, що вона мовчить, Анна продовжувала:

- Невже він не виявив бажання побачитися зі мною знову? Я думала, він хоче, щоб я нанесла візит до нового помешкання.

- Я розмовляла з ним ще до того, як його переселили в нову кімнату. Але не хвилюйся, я поговорю з ним знову.

- Ой, як добре! - Анна захоплено заплескала в долоні, і очі її заблищали.

Перед тим як вийти з апартаментів, Рене призупинилася біля порога і заговорила з камеристкою.

- Ось, я придумала. Звари яке-небудь нешкідливе зілля з медунки, легке проносне для шлунка і нічого більше. Королева не повинна втратити свою дитину. І страждати занадто сильно теж не повинна. Нехай воно буде готове у тебе до обіду. Якщо від Ружі надійдуть будь-які звістки, негайно відправ за мною пажа. Я буду у королеви.

Отже, сьогодні ввечері! Рене неспокійно ерзала, сидячи на лавочці біля краю тенісного корту. Як же вона зуміє потрапити до палацу Йорк-плейс сьогодні ввечері? Від відчаю і розчарування вона готова була закричати. Її плани знову опинилися сплутані! Від Руже не було ніякого толку; Армадо втратив колишню хватку; від сержанта Франческо не надходило ніяких звісток; Анна розраховувала отримати відвар болиголова і призначити побачення загадкового юнака, якому Рене так безтурботно довірилася минулої ночі.

Єдине, в чому Рене була зовсім впевнена, так це в тому, що дуже скоро у неї розіграється жахлива мігрень.

А навколо корту було жарко і шумно. У повітрі висіла дурманний суміш запахів поту і парфумерії. Джентльмени, які зібралися подивитися на цікаве видовище, кричали, свистіли і улюлюкали, підтримуючи гравців, роблячи і приймаючи на них ставки. Король Генріх в парі з герцогом Саффолком грав проти сера Френсіса Брайана і сера Вільяма Криптону. Мері, яка стояла поруч з Рене, спостерігала за ними і радісно плескала в долоні щоразу, коли її улюблений Чарльз вигравав очко.

А Рене хотілося, щоб всі вони згоріли в пеклі. Піти звідси вона не могла. Вона повинна була не підпускати Майкла до Анни і уникати уваги Ружі, якщо цей кретин вирішить вшанувати придворну забаву своєю присутністю. Закривши очі, вона молила Богородицю про допомогу і заступництво. Дотик до ліктя змусило Рене підстрибнути від несподіванки. Робін, хлопчисько-посильний, простягнув їй записочку.

- Це для вас, міледі.

Нарешті! Принцеса дала хлопчику монетку і розгорнула послання. Воно свідчило:

Любов спалює мене своєю невтомною спрагою,

У маренні божевілля я лепечу незв'язно.

Ось муки пекла, терпіти які готовий я для неї однієї.

Якого біса, що це таке ?! Рене розраховувала отримати звісточку від Ружі або Франческо, але аж ніяк не любовну записку у віршах! З губ її зірвався істеричний схлип, схожий і на сміх, і на плач одночасно. Рене поспішно прикрила рот рукою і почала читати безглузді вірші далі:

Я ніколи не втомлююся дивитися

На це чарівне створіння,

Але мої благання перемежовуються зі стогоном і сльозами.

Презирство незабаром змінило цікавість, і Рене раптом захотілося дізнатися, хто ж автор цих рядків. Вона пропустила кілька чотиривіршів, прочитавши лише підпис під поемою: "Написано рукою того, хто готовий віддати її заради вас. Невидимка (солдат, що загинув в нерівній боротьбі, але не втратив надію)".

О ні, це вже занадто - тепер ще й таємний залицяльник звалився на її голову! До сих пір з нею такого не траплялося. Дівчина раптом відчула себе задоволеною. Яка безглуздість!

Згляньтесь над моїм поганими манерами,

Про леді, що заподіює мені біль,

І з'єднайте знову мої тіло і душу,

Відтепер життя моя належить тільки вам.

Рене перечитала поему кілька разів і тепер визнала її прекрасною. У всякому разі, вірші допомогли їй відволіктися і на коротку мить забути про свої неприємності. Вона озирнулась по сторонам у пошуках автора цього послання. Дівчина помітила огидного сера Уолтера, який, піймавши її погляд, розплився в сліпучою усмішкою. Фу! Вона поспішно відвернулася. Їй не хотілося, щоб Невидимкою, що підписали поему, виявився саме він. Рене продовжувала вдивлятися в обличчя оточуючих. Одні джентльмени не зводили очей з тенісного м'яча, що літав туди і назад; інші, схоже, відчайдушно фліртували з придворними дамами. Слуги розносили вино і солодощі, так що глядачі з кожною хвилиною ставали все розв'язніше. Після гри в приймальні залі короля повинен був відбутися вечеря, і веселощі продовжиться аж до півночі. З огляду на, що за стінами палацу бушувала негода, зайнятися особливо було нічим, крім як пити, є і раболіпствувати перед королем, тобто вдаватися до всіх тих розваг, в яких процвітають придворні будь-якої країни.

Рене не припиняла пошуки. Вона дозволила погляду зупинитися на білявою голові, дивитися на яку старанно уникала з того моменту, як приєдналася до почту королеви. Майкл Деверо, що стояв поруч зі своїм бородатим приятелем, здавалося, перебував не в найкращому настрої і зовсім не стежив за тенісним матчем. Його збудження і тривога кидалися в очі, як грозова хмара на ясному літньому небосхилі. Він виглядав так, ніби відчував сильний біль.

Безцільно блукаючий погляд Майкла раптом зустрівся з поглядом принцеси. Бірюзові очі небезпечно звузилися. Рене прочитала в них невисловлене питання. Дівчина завмерла і напружилася, а на щоках у неї виступив зрадницький рум'янець. Невже він і є автором послання у віршах? Але вона тут же відкинула цю думку як виключно безглузду, згадавши його зневажливе ставлення до піднесеної любові. Йому потрібні були лаври дещо іншого ґатунку. Його думками і вчинками управляли амбіції провінціала, який бажає домогтися популярності. Тут юнак почав повільно вибиратися з обступила його натовпу. Рене затамувала подих. Якщо Майкл попрямує до неї, значить, він і є Невидимка.

Але молодий чоловік не зробив навіть спроби наблизитися до неї. Він явно кинувся до високих дверей зліва від неї.

Природно, Рене вирішила піти за ним.

Майкл неабияк спітнів, поки пробирався крізь галасливу юрбу, що заполонила тенісний корт. Важкий, солодкуватий аромат парфумів, що забиває різкий запах немитих тіл, гул голосів, відлуння тенісного м'яча, літаючого взад і вперед по майданчику, перетворили його на суцільний клубок натягнутих, як струни лютні, нервів. Ні, зовсім виразно він божеволіє. Голова у нього готова була ось-ось вибухнути від внутрішньої напруги - йому відчайдушно потрібна хоча б ковток "драконівської крові". Зціпивши зуби, він заблукав у перший же ліпший затишний куточок і тремтячими руками вихопив з своєї шкіряної сумки скляний флакончик. Випивши його одним ковтком, він раптом відчув, що до його укриттю навшпиньки підкрадається чарівна маленька шпигунка. Господи, ця жінка коли-небудь відпочиває чи ні?

- Мадам! - Пролунав у неї за спиною роздратований чоловічий голос.

- Нарешті! - Різко кинула особа, яка переслідувала Майкла по п'ятах. - Ваше безвідповідальна поведінка переходить будь-які межі, Руже!

До слуху Майкла долинув здивований подих, супроводжуваний шелестом спідниць, і він зрозумів, що шпигунка піддалася фізичному насильству.

- Ви брехлива інтриганка! - Прошипів розлючений француз. - Ви тут зовсім не для того, щоб знайти собі чоловіка! Ви ...

- Прошу вас негайно залишити міледі в спокої, - гнівно кинув Майкл, і на губах його заграла загрозлива посмішка.

Маркіз відсмикнув руку, немов обпікшись. Темні очі з неприязню втупилися на Майкла. Двоє стражників будинку Валуа, трясучи піхвами, кинулися йому навперейми. Здається, побачивши їх на обличчі Рене відбилося полегшення. "Хтось повинен пояснити цій маленькій задавакою, - похмуро подумав Майкл, - що шастати однієї з темних закутках небезпечно для здоров'я".

Рене метнула на нього вдячний погляд і пішла. Маркіз і стражники пішли за нею по п'ятах.

П'єр відчував себе кімнатної декоративної собачкою, яку ведуть на короткому повідку. Охоронці в небесно-блакитних з золотом мундирах трохи відстав на кілька кроків.

- Моя аудієнція? - Ледь чутно прошипіла вона, не удостоївши його поглядом.

П'єр не поспішав з відповіддю. Нехай понервувати трохи!

- Якщо ви зараз скажете мені, що до сих пір не маєте відповіді від кардинала, я негайно відправлю вас назад у Францію! Я терпіла ваше байдуже ставлення досить довго. Якщо ви відмовляєтеся співпрацювати, то переходите в розряд тих, хто протидіє мені, а ці люди називаються ворогами. Одного цього вже цілком достатньо для того, щоб повісити вас.

П'єр, який втратив від злоби дару мови, дивився на її тендітну, витончену шийку і уявляв, як стискає її руками, а обличчя Рене стає синім. Він приніс їй добрі вісті, але тепер, змушений вислуховувати погрози і завуальовані образи, вирішив не говорити Рене нічого просто з шкідливості. А погляд фіалкових очей буквально спопеляв його.

П'єр чіпко схопив нестерпну дівчину за зап'ясток.

- Ви не посмітите!

- Посмію, і ще як! - Рене кивнула охоронцям, і маркіз відчув, як в шию йому вперлося гостре лезо стилета.

Він завмер, із запізненням зрозумівши, що ця дияволка в черговий раз перехитрила його, заманивши на свою територію, і тепер їх обступили четверо дужих стражників-італійців. Відчуваючи на губах гіркий присмак поразки, маркіз неохоче пробурмотів, рятуючи себе життя:

- Кардинал Уолси запрошує вас повечеряти з ним завтра ввечері.

Рене жестом показала охоронцям, що ті можуть прибрати зброю, і увійшла в свої апартаменти.

Подумки вилаявшись, маркіз пішов за нею. Він пристрасно жадав роздобути Бретань, прекрасно розуміючи при цьому, що Рене не з тих жінок, що перетворюються на покірних і покірливих овечок, варто тільки чоловікові підняти на них руку. Вона просто вб'є його. Легко і просто, так що він навіть нічого не відчує.

- Ви не хочете привітати мене з успішним виконанням нелегкого завдання? - Злобно поцікавився він.

Дівчина зупинилася у віконної палітурки, дивлячись, як зовні ллє дощ.

- Привітати вас? Мабуть, я повинна дивуватися тому, що король вибрав мені в супутники ледачого мишолова замість лютого тигра.

- Мені подобається перебувати у вас під каблуком, мадам, але, слово честі, ви заходите занадто далеко!

- Чи не згодна, По-моєму, роль підкаблучника вам дуже йде, Руже.

- Та ви маєте хоча б найменше уявлення про те, як важко домогтися аудієнції у тирана-святенники?

- Я хочу, щоб ви прискорили цю зустріч. Я маю намір побачитися з ним сьогодні ввечері! - Принцеса різко розвернулася на підборах і глянула маркізу прямо в обличчя. - Вам потрібна сторінка в моїй геральдичної книзі? Тоді зробіть це!

У тьмяному світлі дощового дня він розгледів, що особа Рене покриває смертельна блідість, що під очима у неї залягли кола, а в розвороті плечей таїться неймовірне напруження. Вона не просто хвилювалася. Вона божеволіла від невизначеності і занепокоєння. І раптом маркіз зрозумів, що в глибині душі захоплюється мужністю цього розбещеного кодла.

- Ах, вибачте! Цей англійський кардинал схиблений на владі, вона п'янить його, як добре вино. Те, що Генріх самоусунувся від ведення державних справ і вручив своєму лорду-канцлеру велику печатку королівства, зробило Уолси ipse rex [47]. Все починається з нього, проходить через його руки і ним же закінчується. Іноземні посли про це чудово знають. Це їм не подобається, але що поробиш? Поки король Генріх працював не покладаючи рук, щоб створити собі репутацію організатора і покровителя найсміливіших розваг в Англії, палац Йорк-плейс став осередком світської влади. Якщо я відправлю йому подання з проханням прискорити аудієнцію, б'юся об заклад, його відповіддю стане лише подальша відстрочка нашої зустрічі. Або ви хочете підставити під загрозу успіх вашої місії, зіпсувавши з ним стосунки?

Рене довго мовчала.

- Я можу впоратися з прирученим тигром, якщо тільки він зберігає вірність і постійність. Якщо вам вдасться пересунути наш вечерю ... - Принцеса обірвала себе на півслові, притиснувши до скронь кінчики пальців.

- Вам нездужає. - Маркіз присунувся до неї, щоб галантно запропонувати свою руку. - Прошу вас, сядьте на лаву.

Рене різко підняла голову.

- Побачимося завтра ввечері. Всього доброго, Руже.

Обличчя його закам'яніло. Йому хотілося розпитати принцесу про справжню мету її перебування в Англії, але маркіз відчував, що в її нинішньому стані вона швидше викличе охоронців, чим відповість йому. Постаравшись приховати своє невдоволення, він люб'язно посміхнувся їй.

- До скорого побачення.

Завтра. Рене впала на лаву перед каміном і опустила голову на схрещені руки. Що б не задумав Бекінгем, він почне діяти сьогодні ввечері; завтра буде вже занадто пізно. Ах, якби не ця диявольська мігрень, від якої у неї розколювалася голова, вона взялася б за маркіза всерйоз! Умілий дипломат напевно передбачав би відповідь кардинала і знав би, як прискорити хід подій. Але Ружі, нехай він і вважає себе хитрим, як лисиця, виявився всього лише ледачим паразитом. Яке раболіпство і догідливість він проявив у гонитві за її герцогством! Або він дійсно вважає, що у нього є шанс дістати його?

Перед нею постало Адель.

- Ось вам від голови. - Вона силою засунула кубок в руку Рене. - А це, - стара камеристка витягла зі складок свого неосяжного сукні невеликий флакон, - для тієї леді.

Рене уважно розглянула самий звичайний бульбашка, запечатаний простим воском. Ніхто не зможе довести, що він належав їй.

- Хай благословить тебе Діва Марія, Адель. Я знала, що завжди можу розраховувати на тебе, хоча у мене часом і виникали сумніви ...

- Пийте зілля. Воно приглушить головний біль. А якщо ви все-таки вирішили віддати настоянку тієї леді, скажіть їй, нехай додасть в вино не більше трьох крапель не раніше, ніж за годину до вживання.

- За годину? - І тут на Рене зійшло осяяння. - За годину ... а почему не цілий день? - Принцеса відкинулася на спинку лави і зітхнула, відчуваючи, як потроху відходить неймовірне напруження, а в животі розсмоктується крижаний грудку страху. - Ох, Адель, здається, я врятована! Я скажу Ганні, що отрута буде настоюватися цілий день і що до завтрашнього вечора він не зробить необхідного дії. Думаю, герцог як-небудь зуміє перетерпіти один зайвий день.

- Ви добре придумали. Може бути, у вас ще все вийде.

- Один день ... - Дівчина надпила ковток зілля. - Прошу тебе, скажи правоохоронцям, що я хочу поговорити з лейтенантом Армадо. Боже, як же я втомилася ... - Вона заплющила очі. - Поклич до мене лейтенанта, Адель.

Через сорок секунд двері відчинилися, і в приймальню принцеси стройовим кроком увійшли двоє.

- Мадам ...

Стримуючи вже готовий зірватися з губ стогін, Рене випросталася і виявила, що перед нею стоять лейтенант Армадо і сержант Франческо, Ардмадо - у формі офіцера, а Франческо - в одязі звичайного городянина.

- Які новини? - Поцікавилася принцеса. - Прошу вас, нехай принесені вами звістки виявляться сприятливими для результату нашої справи.

Головний біль вщух, але вона ніяк не могла зібратися з думками.

Сержант Франческо понуро переступив з ноги на ногу. Серце у Рене впало.

- Доповів мадам про все, що тобі вдалося дізнатися, - підштовхнув лейтенант свого підлеглого.

- На жаль, моє перебування в палаці Йорк-плейс виявилося занадто нетривалим, щоб я зумів встановити точне місцезнаходження Талісмани. Там всюди шастають deletoris кардинала Кампеджо. Мені довелося тікати звідти, коли один з них вистежив мене.

- Вас дізналися?

Рене знала, що це катастрофа: якщо кардинал Уолси виявить, що і її супроводжують deletoris, вона загинула.

- Марчелло, солдат, який міг бачити і дізнатися мене, був моїм товаришем в академії. Він не зумів добре розгледіти мене, але я вважав за краще забратися звідти, щоб він нічого не запідозрив. Бути може, він нічого не скаже капітану Лусіо, нашому, - він обмінявся ще одним винуватим поглядом з лейтенантом Армадо, - колишньому командиру.

- Що ще?

- Солдати deletoris взяли під охорону палац Йорк-плейс. Хілл, капітан варти, у нестямі від люті. Кожен день між двома таборами спалахують сварки і сутички. Кардинал Уолси хоче, щоб кардинал Кампеджо скоріше поїхав, але не наважується примусити його до цього. Солдати deletoris цілодобово постійно патрулюють замок і прилеглу територію, як ніби вся будівля - це дорогоцінний банківське сховище. Я намагався не потрапляти їм на очі, коли обшукував палац від верху до низу. Я шукав і вдень, і вночі - але не знайшов нічого.

- Де кардинали проводять більшу частину часу? - Побажала дізнатися Рене. В голові у неї більше не стукали молоточки, зате їй стало неймовірно важко зосередитися.

- У своїх особистих апартаментах, в каплиці і за столом.

- Адель, відкривши вікно. Мені потрібне свіже повітря. Сержант, ви обшукали їх кімнати?

- Так ретельно, як тільки зміг. Як я вже доповідав, там всюди стоять вартові.

- І ви нічого не помітили? Нічого, що привернуло б вашу увагу? Подумайте гарненько, Франческо. Будь-яка дрібниця, хоч би незначною вона не здавалася, може мати величезне значення.

Франческо заклав руки за спину і насупився, пригадуючи.

- Сьогодні рано вранці мені наказали зібрати брудний очерет [48] на галереї біля каплиці. І я почув, як всередині про щось сперечаються кардинали. Я обережно прочинив двері і побачив кардинала Кампеджо, однією рукою обіймаєш статую Скорботної Богоматері. Він поклявся Святим Граалем, що не виїде звідси без "нього". Я вирішив, що він має на увазі Талісман.

- Прошу вас, продовжуйте ... Е-е, а через що вони сперечалися?

- Через протистояння між вартовими, яке стає все гостріше. Капітан Хілл побив батогом одного з deletoris. Цей Хілл - дуже неприємний і підлий тип. В помсту капітан Лусіо пришпилив Хілла до стіни замку стрілами, які пробили одяг Хілла, але не торкнулися шкіри і не поранили його. - Франческо посміхнувся, дивлячись на свого лейтенанта. - Він був моїм учителем в Римі, мадам, цей капітан.

- А тепер розкажіть мені про статую Скорботної Богоматері.

- Це велика скульптура білого мармуру. Наша Матір Божа тримає на руках Господа нашого Ісуса Христа. Це чудова і дуже точна копія статуї Богоматері роботи самого Мікеланджело в Римі.

- Отже ... Кардинал Кампеджо однією рукою обіймав статую Скорботної Богоматері, коли заявив кардиналу Уолси, що не виїде звідси без "нього" ... Значить, це і є наш Талісман. Скорботна Богоматір! - Принцесі хотілося кричати від захвату, і вона не могла приховати свого наснаги. Але тут вона дещо помітила. - Лейтенант Армадо, а де ваш медальйон?

Армадо густо почервонів.

- Я залишив його у Франції, мадам, як ви і радили.

Рене помітила гострий і швидкий погляд, який сержант Франческо метнув на лейтенанта. Армадо брехав. Але чому? Лейтенант випростався.

- Отже, ми дізналися, де зберігається наш скарб!

- Ми можемо тільки гадати і сподіватися, - поправила його принцеса. - Але зовсім скоро ми будемо знати напевно. Аудієнція призначена на завтрашній вечір. Маркіз і я запрошені на вечерю в Йорк-плейс. Пропоную вам, Франческо, запозичити театральний грим і костюми в крамниці розваг, щоб вас не можна було впізнати. І останнє - гарненько доглядайте за маркізом. Перехоплюйте його кореспонденцію і негайно доставляйте її до мене.

- Буде виконано, - пообіцяв лейтенант.

Рене піднесла руку до чола. Вона повинна була сказати їм щось дуже важливе, але не могла згадати, що саме.

- Сьогодні ввечері будьте напоготові. - Якщо Бекінгем, відповідно до свого плану, завдасть удару сьогодні вночі, охоронці кардинала Кампеджо неодмінно спробують вивезти Талісман з Англії. Логічно припустити, що вони попрямують до Франції, але Рене не була в цьому впевнена. - Скільки людей в загоні капітана Лусіо?

- Їх уп'ятеро більше, ніж нас, - відповів сержант Франческо.

- Тоді слід проявити пильність, панове. Якщо вони зважаться вивезти Талісман, викрасти його ми зможемо лише таємно ... - Ні, позитивно, з нею відбувається щось дивне. Їй потрібно ретельно все обдумати, виробити чіткий план дій, врахувати можливі непередбачені повороти подій, але в голові у дівчини панувала дзвінка порожнеча, яка змінила недавній неумолчний стукіт молоточків. Вона не могла мислити складно. - Дякую вам. Ви можете йти, панове.

Рене гнівно обернулася до камеристки.

- Що ти підмішала свого зілля, стара бретонська карга? Я просто не в змозі думати ні про що! - Принцеса ледь не застогнала, коли стара служниця обдарувала її пустотлива усмішка, демонструючи діри в зубах. - Ох, Адель! Невже ти не розумієш, що я не можу дозволити собі ні найменшої помилки?

Нітрохи не зніяковівши, Адель спокійнісінько взяла Рене за руку і підвела дівчину до дверей.

- Флакон лежить в ридикюлі. Віддайте його тієї леді і скажіть, що скористатися ним вона зможе не раніше завтрашнього вечора. По-моєму, на сьогодні вистачить. Саме час відпочити і розважитися.

- Не говори дурниць. У мене немає ніяких гарантій, що Анна проковтне наживку і замах на життя короля сьогодні вночі не відбудеться. Більш того, я не можу дозволити їй поговорити з Майклом наодинці.

- Ну ... так відволікаючи його. Пококетував з ним. Ось вам і зручний привід.

Рене показала камеристки мову.

- Стара відьма.

Королівська кров |  анотація |  Ристалище замку Тайрон, Ірландія, 1518 р |  Королівський замок в Амбуазе, Франція |  Палац в Грінвічі, Лондон, квітень 1518 р |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ шостий |  Розділ сьомий |  Розділ одинадцятий |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати