Головна

Розділ восьмий

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  4.  III. ГЛАВА Про НЕЗВИЧНИХ ЗДІБНОСТЯХ
  5.  IV. ГЛАВА ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
  6.  Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  7.  вісімнадцятий ГЛАВА

Прийняти послугу - значить продати свою свободу.

Публій Сір. сентенції

- Ви все-таки перебралися в особняк Норфолка, але влаштувати мені зустріч з кардиналом Уолси так і не зуміли ...

П'єр не зводив очей з чортової сопливому дівки, походжав перед каміном в своїх покоях. Вона була напружена, як цибуля з натягнутою тятивою.

- А вам відомо, що ми з вами - далекі родичі по вашій матінці?

- Яке відношення це має до нашої справи? Ні, я не знала про це.

- Але ж це щира правда. Я теж родом з Бретані, як і ви, дорога леді. Ружі були і залишаються прямими нащадками по чоловічій лінії королів Бретані через святого Соломона, графа Ренна і Нанта, герцога Бретані. Мене навіть назвали в честь вашого поважного діда Франциска.

- До чого ви хилите, Руже?

- Значна частина моїх володінь знаходиться в нижній течії Луари, в околицях Нанта. Там дуже багато корисних копалин, особливо заліза. Але це вам і так відомо. А ось те, чого ви знати не можете, полягає в наступному. Навіть моє прізвище - Руже - і та нерозривно пов'язана з Бретанью. Вона походить від латинського слова "rubiacus", що означає "червоні землі" - назва, дана тамтешнім місцях через високий вміст заліза в грунті. І мені завжди здавалося, що червоні троянди Ружі будуть прекрасно виглядати на білому полі бретонського горностая. Що ви на це скажете, принцеса? Вам відомо, що червоний - це колір військової доблесті і переваги? Він символізує жорстокість, відвагу і благородство. А троянда - це ознака надії і радості ...

- Ваша геральдична історія мене анітрохи не цікавить. Я повторюю, чого ви прагнете?

- Як! Я хочу того ж, що і ви!

- І що б це могло бути? - Маленька негідниця обдарувала його спопеляючим поглядом.

Графу раптом стало цікаво: а в ліжку вона теж поводиться владно чи ні? Тендітна краса Рене - єдине, що дісталося їй від матері, - не важило для нього зовсім нічого. Граф вважав за краще фактурних і яскравих жінок і, що називається, в упор не помічав Рене, поки вона не вжалила його своїм гострим язичком. Їх союз лише виграє від того, що вона привнесе в нього свій розум і неприборканий дух. На жаль, саме ці якості істотно ускладнювали задачу, яку він перед собою поставив, - завоювати і підкорити принцесу. До Ружі доходили чутки про її останньої розірваної заручини, про те, як вона сама розпустила про себе плітки, переконавши німецького принца в тому, що він ризикує повторити долю вождя гунів Аттіли і не пережити першу шлюбну ніч. Отже, він повинен діяти дипломатично і надзвичайно обережно. Йому слід переконати вперту дівчину в тому, що, пов'язавши своє життя з ним, вона знову об'єднає в один домініон залишки спадщини своєї матері, які король Людовик щедрою рукою роздавав своїм наближеним. Маючи намір завоювати її довіру, граф з удаваною сумом продовжував:

- Моя дружина, на якій я одружився у віці вісімнадцяти років, віддала Богу душу десять років тому. Наш син, мій спадкоємець, теж помер. Я поховав рідні тіла в благословенній землі Бретані і відправився до двору, щоб вірою і правдою служити Le Pere du Peuple [34], вашого батька. Я виграв багато битв до більшої слави його величності, зібрав для нього безліч безцінних призів і втопив біль своєї втрати в розвагах його блискучого двору. Але тепер я раптом виявив, що пізніми вечорами сумую про тепло домашнього вогнища і затишку. Придворна суєта стомлює мене. Я мрію про мир і спокій, про безтурботних і радісних днів, які буду проводити зі своєю дружиною і дітьми під запашної покровом квітучих яблунь Бретані. - Руже спробував прочитати що-небудь по її обличчю. Марно. На один короткий мить П'єр втратив самовладання. Він оголив передньої свою душу, розворушив болючі спогади, а вона залишилася такою ж холодною і байдужою, як і раніше. "Боже мій, - в сум'ятті подумав Ружі, - але ж вона успадкувала від батька безжальну цілеспрямованість".

- У нас з вами повинна бути одна і та ж мета - об'єднати Бретань і відродити її давню славу.

- Визнаю, ваша мрія прекрасна, але мій король наказав мені знайти собі англійського чоловіка. А я не можу піти проти бажання свого короля, П'єр. Як і ви, втім.

- Ми можемо повінчатися таємно, - неголосно запропонував він. - А короля Франциска поставимо до відома про те, що трапилося ... трохи пізніше. Думаю, він не стане особливо заперечувати.

Абсолютно несподівано для нього Рене раптом розреготалася.

- З тих пір як ми покинули береги Франції, ви ведете себе зверхньо, ??нечемно і агресивно. Ви нічим не допомогли мені до сих пір. - Принцеса різко обірвала сміх, і її веселість випарувалася в одну мить. - Я не відчуваю, що ви доглядаєте за мною належним чином, П'єр.

Від здивування у нього відвисла щелепа. Отямившись, граф зціпив зуби.

- Виходить, ви вже думали про це?

Рене капризно надула губки.

- Подібна думка і справді приходила мені в голову, але ваше образливе поведінка змусила мене забути про неї. А тепер я повинна написати своєму королю і попередити його про те, що наша місія може закінчитися невдачею.

"Merde!" [35] - подумав він. Вона загнала його в кут. Тепер, щоб здобути її прихильність, йому доведеться домогтися аудієнції у кардинала Уолси, в результаті якої чоловіком принцеси стане хтось інший, не він. А викрасти її взагалі не представляється можливим через її численної охорони. Мабуть, йому слід все ретельно обміркувати.

- Я влаштую вам аудієнцію, про яку ви просите, - сказав граф і посміхнувся своєю найчарівнішою посмішкою. - Але мушу вас попередити, мадам: я докладу всіх зусиль до того, щоб ви вибрали мене.

- Руже! - Голос принцеси змусив його зупинитися біля самісіньких дверей. - Ви починаєте мені подобатися.

- Ти передала йому моє прохання? - Пошепки поцікавилася Анна у Рене того ж вечора, коли придворні дами розважали королеву в приймальному залі. Король надіслав своїх музикантів, і фрейліни розучували танець, який мали намір показати його величності, коли він зволить відвідати дружину.

Танцювати Рене не збиралася; замість цього вона буде співати. Мері звеличувала її спів і гру на лютні до небес, і королева Катерина, перейнявшись до Рене симпатією, з нетерпінням чекала можливості послухати її виступ. Рене навіть пошкодувала про те, що Мері згадала про її таланти. Їй не потрібні були ні зайву увагу, ні похвали.

- Ну, ти виконала моє прохання? - Наполегливо перепитала Ганна.

Рене почервоніла. Вона зовсім забула про неї. Щось пішло не так, коли він зловив її на лісовій галявині. Сталося щось незрозуміле і несподіване. По тілу її пробігла солодка дрож, кров приливає до щік, і вона могла думати лише про те, поцілує він її чи ні.

В голосі Анни зазвучали звинувачують нотки.

- Ти не передала йому моє послання ?!

- Передала, - збрехала Рене, перебираючи струни своєї лютні.

- Справді? Ти - чудова подруга! І що ж він сказав?

- Він ... був задоволений, природно ... прийшов в повне захоплення ... злякався від щастя.

- Він захотів побачитися зі мною ... без зайвих очей і вух?

- Зрозуміло! - Рене гарячково міркувала. - Йому відомо, що твій чоловік прибув до двору, тому він просить дати йому час, щоб влаштувати ваше рандеву. Його підвальне житло не підходить для того, щоб приймати там ...

- Ти була у нього в підвалі? - Перебила її Анна, знову сповнившись підозр.

- Маis non! [36] Я лише повторюю його власні слова. Він повідомить мені всі подробиці вашої зустрічі завтра. - Morbleu [37]! Припустимо, він більш не захоче бачитися з Ганною. І що вона тоді робитиме?

- Добре. - Анна насупилася і піднесла кінчики пальців до скронь. - Дякую тобі.

- Що трапилося? Тобі погано?

- Ні, нічого, все добре. - Опустивши голову, Анна зосереджено перебирала чотки. - Його світлість, мій брат, дуже незадоволений мною. А від таких скандалів у мене починається жахлива мігрень.

Вирішивши, що настав час проявити турботу і увагу, Рене обняла Анну за плечі.

- Моя камеристка Адель творить чудеса своїми трав'яними настоями. Якщо тобі знадобиться серцевий засіб або ... доброзичливий слухач ...

В очах Анни раптом промайнула настороженість.

- Твоя камеристка ... вона - цілителька?

- Причому обдарована. - Випустивши Анну, Рене почала витягати ніжні звуки зі своєї лютні і співуче заговорила в такт невигадливій мелодії: - "Адель, зніми з мене жіночу біль", - іноді прошу я її, і вона допомагає мені. "Адель, я хочу принести своєму чоловікові спадкоємця", - звернулася до неї моя сестра, і Адель приготувала настій зі свіжих трав, зірваних в нашому саду, і королева, моя сестра, народила Луїзу і Шарлотту, а в цьому році благополучно вирішилася від тягаря Франциском, дофіном Франції. - Її нехитра пісенька прогнала печаль з очей Ганни, і на губах жінки заграла слабка посмішка. - Бачиш? Моє ліки вже діє, тому що ти посміхаєшся.

Якщо Бекінгем задумав змову, вона повинна знати всі подробиці. Мабуть, варто поцікавитися у лейтенанта Армадо, чи не повернувся вже з Йорк-плейс, палацу кардинала, сержант Франческо. Крім того, треба щось робити з цією темною конячкою Майклом Деверо. Йому знадобиться пристойне житло. Цікаво, він вже розмовляв з графом Вустером? Занадто багато невідомих у цьому рівнянні ... Найважче - переконати Майкла дізнатись у Анни секрети герцога, а потім передати їх їй. І як же вона цього доб'ється, якщо він навіть не побажав поцілувати її?

- Він поцілував тебе?

Рене здригнулася від несподіванки.

- Ні, він мене не впізнав. - Вона насупилася. Він прекрасно дізнався її, але цілувати не став. Або ж просто передумав. Один Господь знає, що відбувається в маленьких і жалюгідних мізках чоловіків.

- Король! Король! Король! - Прокотилося по шерензі часових, що вишикувалися вздовж коридору, що веде в апартаменти королеви, і придворні дами захоплено підхопили цей крик: - Король!

У приймальню залу увійшов Генріх в оточенні придворних. Дами одна за одною присіли в реверанси.

- Міледі! - Король усміхнувся королеві. - Я прийшов побажати вам доброго ранку! - Катерина простягла йому руку, і він галантно підніс її до своїх губ.

Заграли музиканти. Рене пильно вдивлялась в галасливу свиту короля, виглядаючи дрібні деталі і подробиці, які пізніше повинні вписатися в складений нею план, ставши невід'ємною частиною її задуму. Де ж, цікаво, Майкл?

- По-моєму, у тебе з'явився палкий, але сором'язливий залицяльник, - прошепотіла їй на вухо Мері.

Рене різко обернулася і побачила його у себе за спиною. Він стояв, прихилившись до стіни. Як він зумів пробратися сюди так, що вона не помітила? Принцеса вже не в перший раз помічала, що він старанно оберігає свою спину. Бірюзові очі невідривно дивилися на неї. Його увагу бентежило дівчину. Вона чекала, що він підійде до неї, але він лише злегка схилив голову в ввічливому привітанні. "Щоб ти провалився", - подумала вона. Мабуть, їй самій доведеться наблизитися до нього.

- Хто він? - Поцікавилася Мері. - Я бачила його на святі після вдалого полювання. Bel homme, hein? [38]

- Поцікався про нього у свого Саффолк. Він, мовляв, знає напевно. - Рене наділу маску холодної привітності, войовничо підняла підборіддя і підійшла до нього. - Дозвольте побажати вам доброго вечора, сер. - Вона присіла перед ним в неглибокому реверансі.

- Мадам ... - Майкл, в свою чергу, відважив їй церемонний уклін.

- У вас вже була можливість поговорити з графом Вустером щодо зміни місця проживання?

- Я ... ні. Його величність влаштував змагання у стрільбі з лука після того, як королева і її придворні дами віддалилися, так що у мене просто не було часу.

- І чим же закінчилося змагання?

З-за спини він витягнув срібну троянду і простягнув квітка їй, тримаючи його за криваво-червону стрічку, що обвиває усіяний шипами стебло.

- Уклінно прошу пробачити мене за негідну поведінку в лісі.

Рене пильно глянула йому в обличчя, а потім прийняла троянду і жартівливо піднесла її до носа.

- Ви виграли приз.

- Але не той, який хотів.

По спині принцеси пробіг чуттєвий холодок, морозом обсипав плечі і згорнувся затишним клубком у животі.

- Давайте поговоримо з графом Вустером прямо зараз. - Вона взяла його під руку і змусила відірватися від стіни.

Серце Рене затріпотіло від хвилювання, коли вона зрозуміла, що їй підпорядковується чоловік, який запросто може переламати її навпіл. Він виглядав покірним, але аж ніяк не незграбним, як сер Джордж Гастінгс, який супроводжував свою нещасну дружину до грального столу. Король Генріх розташувався поруч з королевою. Фрейліни вишикувалися в коло, збираючись виконати розученого танець. Леді і джентльмени, які грали в кості за столом, перервали своє захоплююче заняття, щоб помилуватися поданням. І лише Ганна Гастінгс не зводила очей з Рене і Майкла.

Вони теж зупинилися, щоб подивитися виставу.

- Ви не танцюєте? - Неголосно поцікавився Майкл.

Рене лише знизала плечима у відповідь.

- І не захоплююся вишивкою. У мене не дуже хороші манери, та й виховання залишає бажати кращого. Це дуже сумно.

Він весело розсміявся.

- Ви жартуєте!

Танець закінчився. Зазвучали аплодисменти. Марія де Салінас допомогла королеві піднятися на ноги.

- Королеві нездужає.

Катерині Арагонской виповнилося тридцять три роки і, будучи на шість років старше короля, вона вже чотири рази вагітніла, але зуміла виносити лише одну дочку, дворічну принцесу Мері. Цілком ймовірно, що королева просто демонструє обережність. Значить, сьогодні Рене не доведеться співати. На мить вона задумалася над тим, а чи не час їй виступити в ролі звідниці, але потім вирішила, що ще не час і спочатку вона повинна завоювати довіру Майкла. Їй неодмінно потрібно отримати повний звіт про минулу ніч і домогтися від нього бажання співпрацювати з нею. Вона підвела його до одного з карткових столів і кивком голови вказала на червономордого лорда, явного любителя випити і повеселитися.

- Чарльз Сомерсет, граф Вустер, третій кузен короля з боку Бофорта. Незаконний, - прошепотіла дівчина.

"Чому ти мені допомагаєш?" - Виразно читалося в його синьо-зелених очах.

- Гадаю, буде краще, якщо ви приєднаєтеся до картковій грі, в якій бере участь граф Вустер.

- На жаль, я не граю в карти. Пропуск в мою освіту, і це дуже сумно.

"Touche" [39], - подумала вона.

- Король Генріх обожнює карти. Так що і вам варто навчитися грати в них.

- Мені знадобиться учитель.

"Або вчителька", - подумала Рене, і в голові у неї з'явилося певний план. Вона кивком вказала йому на групу молодих людей, які обступили короля.

- Бути може, вам варто звернутися з цим проханням до серу Френсісу Брайану.

Майкл простежив за її поглядом.

- Цей джентльмен вам, схоже, подобається.

Його суворий тон неабияк потішив Рене. Вона зневажала Брайана. Він був гадів продажної твариною і підлабузником. Але Майкла її думку жодним чином не стосувалося. Більш того, нотки ревнощів, що пролунали в його голосі, і злі вогники в його очах цілком могли послужити її цілям.

- Пане професоре Брайан - неперевершений майстер в тому, що стосується вміння зберегти прихильність короля. Він розбирається в речах, що цікавлять Генріха, наприклад, в роботах Еразма Роттердамського, небесних тілах, природі і знамення комет ...

- Астрологія і передбачення, вірно? Мадам, мабуть, ви будете здивовані. За дивним збігом обставин я теж дуже непогано розбираюся в подібних предметах.

- Справді? - Рене гідно оцінила його диявольську посмішку. - Ви що ж, передбачаєте долю?

- Причому напевно. Наприклад, зараз я передбачаю, що ми з вами станемо добрими друзями.

Дзвінкий сміх Рене привернув до них цікаві погляди.

- Бути може, ваші послуги виявляться мені не по кишені, доблесний сер. Вже звичайно, такий цінний дар дорогого коштує.

- Повірте, це не так, - прошепотів Майкл. - Але ж, я ...

- Майкл! - Джентльмен невисокого зросту, з віночком сивого волосся на потилиці, перевальцем попрямував до них.

- Пане професоре Нед! - Хором вітали вони шістдесятирічного сера Едварда Пойнінгса і в розгубленості втупилися один на одного. - Ви знайомі з ним? - І знову в унісон. Майкл посміхнувся.

- Я бачу сум'яття в рядах! - Пане професоре Нед підніс кісточки пальців Рене до своїх тонких уст. - Як ся маєте, моя мила? А ви вже зовсім доросла, і у вас такі ж темне волосся, як у вашої матусі-королеви. А ти? - Він міцно струснув руку Майкла і зробив вигляд, ніби підводиться навшпиньки. - Та мені вже потрібна табуретка, щоб говорити з тобою на рівних, мій хлопчик! Як поживає лорд Тайрон? Все так само міцно тримає в руках віжки ірландського парламенту, а?

- Ірландці - мирний народ, сер. Репутація мого лорда така, що для її підтримки особливих зусиль не потрібно.

- Так ви приїхали з Ірландії? - Рене була здивована.

Він настільки правильно говорив по-англійськи, що сама вона ніколи не здогадалася б про це. Її здивування лише посилилося після того, як сер Нед з добродушною і фамільярно гордістю повідав принцесі про те, як високо цінує Майкла лорд Тайрон, віце-король Ірландії. Не забув старий вояка згадати і про те, що Майкл напевно успадкує графство і, поза всяким сумнівом, посаду лорда Тайрона.

І Рене раптом виявила, що дивиться на Майкла зовсім інакше. Той засмутився потоку похвал, що обрушилися на нього, розгублено відвів очі.

- А як йдуть ваші справи, сер Нед, з тих пір як ми з вами бачилися востаннє в Дрогеді?

- Дякую, я цілком здоровий, чого і тобі бажаю, - закивав головою старий воїн.

- Пане професоре Нед - гофмейстер його величності. - Рене штовхнула Майкла в бік гострим ліктиком. - Один з шести розпорядників королівського двору.

Вона розповіла серу Неду про те, як над Майклом пожартував безчесний слуга.

- Пане професоре, я впевнена, ви погодитеся зі мною, що така щуряча нора не варта правої руки і спадкоємця віце-короля Ірландії. Вважаю, негідник повинен бути покараний.

Майкл мовчки стояв поруч, і в очах його миготіли іскорки сміху. Тепер він перед нею в боргу і усвідомлює це. Зовсім скоро вона буде годувати його з рук.

Сер Нед пообіцяв негайно владнати непорозуміння.

- Чутки про вашу підопічної і італійському художнику мають під собою підстави?

П'єр, що випив уже цілий бочонок вина, налитими кров'ю очима розглядав свого гостинного господаря Томаса Говарда, герцога Норфолка. Щоб пом'якшити свою відповідь, маркізу довелося вимушено посміхнутися.

- Я не можу брехати про дочку Франції, mon ami [40]. Це було б зрадою.

- Розумію. Дозвольте, я розповім вам все, що знаю, а потім ви розповісте мені те, що відомо вам, і ми обговоримо цей стан справ в стінах цієї кімнати. Чи згодні?

"Я дуже втомився і дуже багато випив, щоб затівати інтриги", - подумав П'єр. Йому слід було попрощатися, поки він не сказав що-небудь, про що згодом доведеться пошкодувати. Проте, він не міг відмовитися, особливо після того як Норфолк недвозначно натякнув, що має в своєму розпорядженні деякими цікавими відомостями щодо хитромудрої підопічної П'єра.

- Я слухаю.

Темні очі Норфолка задоволено блиснули.

- Кілька тижнів тому кардинал Йорк став володарем якоїсь реліквії, імовірно раки для мощей, вміст якої невідомо. Вона була доставлена ??йому з Риму особисто кардиналом Кампеджо, який, на превеликий незадоволення Уолси, не проявляє поки ні найменшого бажання повернутися додому.

- І яке ж відношення це має до мадам?

- Бути може, ніякого, а можливо, саме пряме. - Норфолк подався вперед. - За словами мого довіреної особи, лейтенант, який відповідає за її охорону, раніше служив в таємничої папської гвардії.

- Гвардійців, які охороняють святійший престол, набирають в Швейцарії. - П'єр розумів, що краще б йому набрати в рот води і мовчки слухати, але тут же з роздратуванням вимовив: - А лейтенант у них - італієць.

- Я маю на увазі не швейцарську гвардію, а особливу армію, таємну і невелику. Кардинала Кампеджо, до речі, теж охороняють її солдати. Вони називають себе deletoris.

- Знищувачі? - П'єр скривився. - У італійців незнищенна тяга до драматизму і гучних слів. Упевнений, ця армія - всього лише збіговисько паркетних вояк, одягнених в маскарадні костюми, головне завдання яких полягає в тому, щоб пробудити в короля Генріха лицарський дух шляхетності і спонукати його на ще один хрестовий похід, на цей раз - проти єретиків в Туреччині.

- Мій чоловік повідомляє мені про те, що на цей раз вони прибули не для того, щоб організувати хрестовий похід.

- Ваш чоловік - або я повинен прямо назвати його доном Леонардо? - Гіркий п'яниця і пустодзвін. - Ще один невоздержанний в споживанні алкоголю і інших надмірностей гість Норфолка, папський нунцій, вельми до речі був відсутній, на віща, очевидно, своє улюблене місце розваг з продажними дівками. - Мій дорогий Норфолк, ви щедрі в своїй гостинності і в своїй дружбі, але мені нічого вам повідомити, крім того, що ви і так вже знаєте. Дозвольте побажати вам на добраніч. - Відштовхнувшись від столу, маркіз насилу піднявся на ноги. Кімната хитнулася і попливла перед очима, так що йому довелося схопитися за спинку стільця, щоб не впасти.

- Сьогодні ввечері ви неабияк перебрали, мій друг. Ми продовжимо нашу бесіду завтра. - Норфолк теж встав. - Так, трохи не забув. Це доставили для вас сьогодні.

Він засунув руку під свій приталений короткий камзол, витягнув звідти запечатаний конверт і простягнув його Руже. На висохлому воску красувалися ініціали кардинала Йорка.

П'єр, примружившись, глянув на Норфолка.

- І що тут написано?

Норфолк напустив на себе вид ображеної чесноти.

- Звідки мені знати? Друк ціла.

Маркіз прекрасно знав про те, що Норфолк цілком міг вивчити вміст конверта, що не зламуючи друку. Рене була права. Він зробив дурницю, прийнявши пропозицію Норфолка. "Вона розумніший за мене", - подумав маркіз. Дуже небезпечний дар для дружини. Спершись ліктем на спинку розкладного стільця, він зламав печатку і розгорнув записку.

- Принцеса буде задоволена. - Руже простягнув папір герцогу.

- Запрошення на вечерю, за яким можна обговорити кандидатури майбутніх женихів? Чому б вам не одружуватися на ній самому?

П'єр криво посміхнувся.

- Справді, чому?

- Чутки, які ходять про неї, правдиві?

- О так. Королівська розпусниця завела собі коханця. - Мовою у нього крутилися непристойні бретонські слівця. Чи не слід було йому казати цього, ох, не слід було. І яка муха його вкусила, що вони злетіли у нього з мови?

- Словом, ви не бачите зв'язку між її лейтенантом і небажаним гостем Уолси?

- Єдиний зв'язок, яку бачу я, полягає в тому, що Рене подобаються італійські коханці.

- Бути може, ви маєте рацію. Прошу вас не забувати про те, що я в повному вашому розпорядженні, якщо ви надумаєте самі заволодіти цим призом.

- Якщо я допоможу вам звалити кардинала Йорка.

- А що тут такого? Чесна угода. Багатий клерикал за багате герцогство.

Маркіз посміхнувся Норфолка, коли вони разом виходили з зали.

- Дуже багатий клерикал.

- І дуже багате герцогство.

- Чи немає звісток від нашого шпигуна в палаці Йорк-плейс? - Поцікавилася Рене у лейтенанта Армадо, коли вони увійшли в її апартаменти.

- Сержант Франческо ще не доповідав. Відправляти записку, навіть шифровану, занадто небезпечно.

- Значить, нам залишається тільки чекати?

- Так, чекати і сподіватися.

- Наш час спливає. Встановіть спостереження за палацом Йорк-плейс. - Мабуть, завтра їй доведеться поговорити з Руже і остаточно розставити всі крапки над "i". - Лейтенант, відшукайте майстра Майкла Деверо і запросіть його зайти до мене.

- Буде виконано, мадам. - Армадо вклонився і вийшов з кімнати.

Рене зняла важкий головний убір.

- Адель, приготуй мій ламбіг і карти.

- Мені це не подобається, - по-Бретонська пробурмотіла Адель. - Занадто багато чоловіків ...

- Вони - пішаки, Адель. Всього лише пішаки.

У його металевому скриньці не вистачало однієї пляшки, але замок був цілий. Майкла охопило погане передчуття. Він завжди повертав порожні флакони на місце. Але і в тому, що одного бракує, він був упевнений абсолютно точно. Зітхнувши, юнак знову замкнув скриньку.

- Моя повага до тебе росте не по днях, а по годинах, - пролунав з порога голос Стенлі.

Майкл задоволено посміхнувся.

- А троль-то піднімається по суспільній драбині, а? - Носком чобота він засунув скринька глибше під ліжко, розкуйовдивши гілки тутового дерева, розкидані по підлозі, щоб відлякувати бліх.

Неквапливою ходою Стенлі увійшов всередину, уважно оглядаючи простору і затишну кімнату.

- Ліжко під балдахіном, свіжий очерет на підлозі, навіть нічний горщик, щоб позбавити постояльця від необхідності відвідувати громадський туалет. Славне містечко, хоча, дізнавшись, хто твоя покровителька, я побився об заклад з Саффолком на п'ять фунтів стерлінгів, що ти отримаєш двокімнатні апартаменти. Але і тут дуже навіть непогано. У мене така ж кімната.

- Моя покровителька? - З веселим подивом перепитав Майкл.

- Помилуй бог, зітри з особи цю широку ідіотську усмішку, хвалько нещасний. Так, вона навела на тебе блиск і глянець. Це ясно будь-кому, має очі і вуха. А ось чому - не розумію, побий мене грім.

Майкл коротко розсміявся. Він був в рівній мірі і спантеличений, і площині наданим йому увагою, хоча і побоювався очікувати занадто багато. Жінки - дуже загадкові істоти, зі своєю невідомої логікою, один вчинок яких в корені суперечить іншому.

- Ну і що ти про все це думаєш, Стенлі? Досягла шлюбного віку принцеса Франції протегує чергового вискочки. Чи не здається тобі це дивним?

- Як сказати ... Сьогодні ти зловив її в лісі. Вона поцілувала тебе в нагороду?

- Я ... не зміг правильно вгадати її ім'я.

- Велика помилка, що тут скажеш, - тихенько засміявся Стенлі. - А ти запропонував їй що-небудь в дар у вигляді компенсації?

- Я подарував їй срібну троянду. Ти можеш порадити що-небудь ще?

- Квітка слід дарувати разом з поемою, інакше леді може вважати тебе клепки в голові садівником. Саме це сказав мені сер Френсіс Брайан, коли я прийшов порадитися з ним щодо Мег.

- Хто така Мег?

Стенлі схилив голову на плече і якось дивно подивився на Майкла.

- Найсолодша штучка, яку я коли-небудь бачив, світловолоса леді, наділена чарівністю, лебединою грацією і добрим серцем, причому справжня Деверо.

- Светловолосая справжня Деверо? Що ти несеш?

- Я кажу тобі про симпатичну вдові, за якою доглядаю з наміром одружитися. Його звуть місіс Маргарет Кліффорд, вона сестра сера Уолтера Деверо, з яким, я вважаю, ти мав щастя зустрітися на полюванні.

Майкл в розгубленості дивився на нього.

- Сер Уолтер Деверо? Цей папуга? Людина Норфолка?

- Не будь ідіотом. Вона - твоя сестра, а її брат - і твій брат теж. Тут все ясно як божий день.

- Стенлі, - неголосно вимовив Майкл. - У мене немає сестри. І брата теж немає.

- Чи не твоїм батьком був сер Джон Деверо, син лорда Волтера Деверо, барона Феррерс Чартлі? Він бився з королем Річардом Третім проти Генріха Тюдора, батька нашого короля.

- Продовжуй.

- Продовжувати ?! Тобі що, невідома історія свого роду?

- Просвіти мене. Будь ласка.

Стенлі зітхнув і почав неуважно погладжувати держак свого кинджала.

- Прошу вибачення. Ти ж сам казав, що ти заблукала вівця, яка відкололася від загального стада Деверо. Тоді я тебе неправильно зрозумів. Я подумав, що ти пішов від них через якийсь древній сварки.

- Моїй матір'ю була Єлизавета Ленгхам, придворна дама королеви. Вона стала другою дружиною мого батька, сера Джона Деверо, і померла незабаром після мого народження. Мій батько воював за короля Генріха Сьомого і загинув під час корнуолльского повстання.

- Твій благородний батько воював на боці, Майкл. - Стенлі з співчуттям глянув на приятеля.

Майкл замовк. Значить, це правда. Тайрон брехав йому.

- У мене є брат і сестра...

Його здивування змусило Стенлі посміхнутися.

- Вважаю, що так.

- Ти зможеш влаштувати мені зустріч з Маргарет? Щодо Уолтера я якось не впевнений.

- Між нами кажучи, я не довіряю будь-кому, хто дружить з Норфолком. За словами Мег, його світлість пообіцяв її братові титул кавалера ордена Підв'язки після закінчення свят, і мені зовсім не хочеться знати, що саме сер Уолтер зробить для герцога натомість. Але я намагаюся без упередження ставитися до свого майбутнього шурина. До речі, якщо вже ми заговорили про це, Гаррі дав свою згоду на наш шлюб, а її величність запропонувала Мег місце придворної дами.

Майкл стиснув лапою Стенлі.

- Вітаю ... Стенлі, але ж ми будемо братами!

- Ей, і ще якимись! - І Стенлі жартівливо розкрив юнакові свої обійми. - Брат мій!

Вони поплескали один одного по спинах і весело розреготалися.

- За це неодмінно потрібно випити.

Стенлі позіхнув.

- Завтра. Зараз я йду спати. На нас чекає нелегкий, але великий день. Спи міцно і не дозволяй блохам покусати себе. - Біля дверей Стенлі призупинився. - Я поговорю з Мег. Бути може, їй сподобається ідея обзавестися ще одним братом.

- Спасибі тобі, Стенлі. Клянуся, ти хороший хлопець і гідний майбутній брат.

Майкл присів до холодного каміна, задумливо постукуючи носком чобота по залізній підставці для дров. Виходить, його батько був прихильником династії Йорків. І тепер у нього є брат і сестра. Зрештою, в цьому світі він виявився не самотній.

До кімнати увійшов Пиппин, тримаючи в руках кошик із провізією, яку він поцупив з кухні.

- Розвести вогонь в каміні? - З надією поцікавився він, звалюючи свою здобич на маленький столик.

- Ні. - Ніч видалася прохолодною, але Майклу було жарко, дуже жарко. Власне, тепер йому завжди було жарко, за що слід було дякувати лихоманку і невгасимий вогонь, обпалює його шкіру. Помітивши, що його слуга несхвально насупився, він додав: - Ти можеш йти, якщо хочеш. І візьми з собою Конна.

В очах Піппін загорівся вогник поки ще слабкого інтересу.

- На всю ніч?

- Тримай! - Юнак опустив пригорщу срібних монет в жадібно підставлену руку; їх цілком вистачило б, щоб весело провести час в суспільстві згідливих жінок. В одну мить Пиппин вислизнув за двері.

За останні два дні Майкл майже не спав і неабияк виснажився, але заснути не зміг. Втома перетворилася в якесь порушену і неспокійне неспання. Він не знав, куди себе подіти. У палаці панувала відносна тиша. Майкл вийняв з-за пазухи кинджал Бекінгема і підніс його до полум'я свічки, милуючись майстерною роботою збройових справ майстра. На рукоятці багряним вогнем горіли рубіни, викладені буквою "3" - Стаффорд.

- І що ж мені з тобою робити, красень?

В цю мить пролунав стук у двері.

Майкл знову сховав кинджал під одягом.

- Заходьте!

На порозі виріс офіцер в синьому з золотом мундирі, прикрашеному геральдичними ліліями.

- Пане професоре, міледі запрошує вас скласти їй компанію, - по-французьки вимовив він. - Я проведу вас.

Майкл встав.

- Міледі бажає мене бачити в таку годину?

- Sub rosa [41], як кажуть у вас в Англії. Конфіденційно.

Юнак відправив приталений камзол, щоб приховати сліди фізичного збудження.

- Sub rosa, показуйте дорогу.

Його абсурдні надії застати маленьку ласу штучку в прозорих шовкових шатах пішли прахом, коли італієць відчинив перед ним двері в яскраво освітлену кімнату. Ніс Майкла негайно вловив суміш запахів лаванди і амбри, чому перед очима у нього відразу ж попливли солодкі бачення. Рене сиділа на дерев'яній лаві з високою спинкою, засіяної маленькими подушками блакитного оксамиту з золотими китицями. Вона була повністю одягнена, якщо не брати до уваги головного убору, і водоспад синяво-чорних локонів обрамляли її маленьке личко.

Огрядна літня дама сиділа на підбитому повстю стільчику поруч з каміном, в якому палав вогонь, і голка в її руках снувала туди-сюди, щомиті занурюючись в те, що здалеку здавалося прозорою білою блузкою. Майкл негайно спітнів.

Рене з посмішкою вітала юнака, знаком запропонувавши йому увійти, як ніби опівнічні візити чоловіків були для неї звичайною справою.

Відсутність ліжка означало, що це - приймальня двокімнатних апартаментів. І дійсно, юнак запримітив зачинені двері прямо навпроти входу. Всюди тремтіли вогники запалених свічок.

Між лавою і каміном, займаючи майже все вільне місце, стояв великий дубовий стіл, покритий повстю. На ньому чекали свого часу глечик, два кубки і прикрашена емаллю коробочка.

Майкл відважив господині церемонний уклін, не знаючи, чого очікувати. Зазвичай любовні побачення проходили без слуг. Рене поплескала по подушці поруч з собою.

- Проходьте і сідайте.

"Вона грає зі мною", - подумав юнак, обережно опускаючись біля неї на дерев'яну лаву. Вона зловила його погляд і, очевидно, вгадала, про що він думає. Повітря між ними немов заіскрився, як буває перед грозою.

- Як вам ваше нове житло, подобається? - Голос її був несподівано хрипким і трепетним.

- Так мадам. Моя кімната ... Я вважав свою кімнату розкішною до тих пір, поки не побував у вашій. Тут просто чудово! - Майкл вказав на величезний гобелен, витканий в античному стилі, колись забутому, але потім відтвореному флорентійськими майстрами.

- Він називається "Le Triomphe d'Amour" [42]. Оригінал є фреску в моїй спальні в Амбуазе, створену маестро Рафаелем ді Перуджа, блискучим молодим художником, висхідною зіркою при французькому дворі.

Принцеса вимовила ім'я художника з м'яким, пестить придихом, і Майкл вирішив, що цей Рафаель йому не подобається. Бажаючи справити на неї враження, він прочитав напис по-латині внизу гобелена: "Отже, ким би я не був, мене завжди будуть називати Тінню, що належить тобі: сила любові досягає навіть берегів Смерті".

Майкл посміхнувся їй і процитував такі рядки, які, як це не дивно, врізалися йому пам'ять: "І тут, навіть якщо вітати мене прийде цілий сонм прекрасних напівбогинь, яких падіння Трої зробило рабинями героїв Греції, жодна з них, Цинтия, не зможе доставити мені задоволення так, як це робиш ти. І хай вибачать мене праведники, хоча похилі роки змінили тебе, але тіло твоє назавжди залишиться дорогим для сліз моїх ".

- Браво! - Принцеса доторкнулася пальцями однієї руки до долоні інший, що, мабуть, символізувало бурхливу овацію.

- Мене виховали на римських авторів, але, - куточки губ юнаки піднялися в усмішці, творчість Проперція [43] більше підходить мрійливим дівчатам, як і ваш чарівний гобелен.

- Ви знаходите його сентиментальним? - Рене, надувши губки, задумливо споглядала свій скарб.

- Погляньте, його меч зламаний, крила подерті на шматки, - Майкл вказав на оголеного, покритого сажею і кіптявою білявого ангела, що стоїть на колінах перед своєю смертної коханої, - але замість того, щоб боротися з вовками, гложущую його ізлохмаченние крила, він плаче , втупившись у коліна жінки. Романтична сцена, але навряд чи її можна назвати героїчною.

- Це спірне питання. Він поплатився своїм місцем в раю, вигнав своїх демонів і знайшов розраду в обіймах коханої. Його сльози очищають. А його капітуляція означає торжество любові.

- Прошу вибачення за те, що не погоджуюся з вами. Мене виховали солдатом. На мою думку, жінкоподібний ангел не володіє стійкістю характеру, необхідної для того, щоб битися зі своїми ворогами. Це ... сентиментальна слабкість.

- Слабкість! Ви вважаєте його вразливість слабкістю, але ви помиляєтеся. Погляньте на повалених чоловіків на задньому плані. Погляньте на кров на його мечі. Він зламав його, бо втомився від війни. Припустимо, він відрікся від любові заради слави майбутніх битв і перемог. Невже він став би щасливішим? Хіба поети не вчать нас тому, що вища цінність полягає в любові і слави, бо присмак останньої гіркий без першої?

Майкл здивовано вдивлявся в розчервоніле особа Рене і її сяючі очі.

- Для чого я тут? - Прошепотів він. - Для любові ... або слави?

- І для того, і для іншого. - Принцеса наповнила кубки і запропонувала один йому. - Бретонське яблучне бренді?

Він спостерігав за нею, дивлячись на її обличчя поверх краю кубка, потягуючи обпалює рідина і гадаючи, який ще сюрприз піднесе йому шалена фея. А вона відставила в сторону кубок і відкрила невелику коробочку. Карти! Рене швидко перетасувала їх і виклала акуратним стовпчиком на столі.

- А зараз я навчу вас грати в прімеро [44]. Це улюблена гра короля Генріха, хоча гравець з нього навіжений і він частенько спускає великі суми. Я покажу вам все трюки, навчу, як запам'ятовувати карти, які знаходяться на руках у наших супротивників, і як побити їх, але при цьому ви повинні завжди програвати королю. Зрозуміло?

Юнак зачаровано кивнув.

- Так, до речі, у мене для вас є послання. Міледі Анна доручила мені передати, що вона хоче зустрітися з вами знову. Наодинці.

Послання виявилося настільки недоречним, що Майкл розгубився. Виходить, їй все відомо про минулу ніч.

- Розумію.

- І що ж?

- Прошу вибачення?

Рене нетерпляче зітхнула.

- Яку відповідь ви дасте леді Ганні?

Юнака охопив гнів. Існувало тільки одне слово для опису того, чим вона займалася.

- Сподіваюся, вона буде згадувати мене в своїх молитвах.

- І це все? Ви не бажаєте побачитися з нею ще раз? - Допитувалася Рене.

- Я буду зустрічатися з леді Гастінгс на публічних заходах і захоплюватися нею здалеку.

Крила носа Рене гнівно затріпотіли.

- Минулої ночі ви не відчували ніяких душевних мук, захоплюючись нею поблизу!

"Однак", - подумав Майкл.

- Мадам, якщо вже ви відкинули всі формальності, я висловлю вам все, що думаю, але мої слова призначені тільки для ваших вух. Отже, я приїхав до двору не для того, щоб удосконалюватися в мистецтві позашлюбного співжиття, створюючи собі репутацію інтригана, а для того, щоб заслужити славу доблесного воїна і гідного супутника його величності. І мої вчорашні вчинки цілком узгоджуються з моїми цілями. - Він метнув виразний погляд у спину камеристки принцеси, а потім підняв очі на Рене, немов кажучи: "Більш я не скажу ні слова до тих пір, поки тут знаходяться зайві вуха".

- Адель не розуміє ні слова по-англійськи, - невдоволено стиснула губи Рене. - Так що ви можете говорити цілком відверто.

- Вважаю, що висловив свою думку абсолютно недвозначно. Минулої ночі я рятував життя свого короля. І переслідувати леді і далі було б з мого боку безчесно.

В очах у принцеси засвітилося розуміння.

- А що, якщо я скажу вам, що король знову наражається на смертельну небезпеку і ваша честь і доблесть все ще необхідні для того, щоб врятувати його?

- Це Анна просила передати мені ці слова?

- Не зовсім. Але у мене склалося враження, що її брат-герцог продовжує замах проти короля і має намір використовувати її в якості приманки. Що сталося після того, як ви з Ганною покинули бал-маскарад?

- А що знадобилося вам в підвалі?

- Я стежила за нею. Вона - моя подруга, і у неї талант вплутуватися у всілякі неприємності. Прошу вас, розкажіть мені про те, що сталося минулої ночі.

- Анна захопила мене за гобелен із зображенням Венери, де ми стали чекати, коли герцог накинеться на мене з кинджалом в руці. Але я обернувся вчасно і обеззброїв його.

- Він бачив ваше обличчя?

- Ні. Як, втім, і я не бачив його обличчя, але дізнався його.

- І як же вам вдалося його зупинити? Ви його поранили?

- Я лише вирвав у нього кинджал, а потім просто прогнав його.

- Як ви надійшли з Ганною? Ви говорили про те, що трапилося? І що ж було далі?

Поки вона засинала його питаннями, Майкл милувався її задертою личком і настороженим блиском в очах. Але не міг же він розповісти Рене про те, як задер Ганні спідниці до пояса і оволодів нею, притиснувши до стіни, після чого повторив приємну процедуру ще кілька разів в її ліжку, поки не настав світанок.

- Я сказав Ганні, що якийсь чоловік спробував урізати мій гаманець і я злякав його. Більш ми на цю тему не розмовляли.

Рене пильно глянула йому в очі.

- Це ж не все, але більшого ви мені не скажете, чи не так?

"Зате я можу показати тобі", - похмуро подумав Майкл. Він відчував, що цікавий їй, що дівчина побоюється його, і в той же час її тягне до нього. Щоб дізнатися цікаві її подробиці, їй зовсім не обов'язково було запрошувати його в таку пізню годину до себе і навчати премудростям гри в прімеро.

Щось прошелестіло за вікном, а секундою пізніше пролунав зловісний вереск, який перейшов в регіт. Рене злякано здригнулася і пригорнулася до нього, шукаючи захисту і зі страхом дивлячись на темні віконні прорізи.

- Що це було?

Майкл обійняв її за плечі і відчув, що дівчина вся тремтить.

- Не знаю, - пробурмотів він, вдихаючи запашний запах її волосся. Вона здавалася йому тендітною і вразливою. - Хочете, щоб я подивився?

Рене стиснула його руку і кивнула.

- Будь ласка.

Він залишив її на лаві біля камеристки, підійшов до багатостулкові вікна, відчинив його і виглянув назовні. Навколо панувала непроглядна темрява. Холодне нічне повітря здався Майклу благословенним бальзамом, остудивши його розпалений лоб і приглушивши бажання. Над річкою висів густий туман. Нижче за течією спалахував і тут же гас якийсь вогник. Напружуючи зір, Майкл зрозумів, що це ліхтар, укріплений на щоглі човна. Все було тихо, і в цьому мовчанні не відчували нічого загрозливого. Раптово з темряви виринув пугач і пролетів повз, обдавши Майкла нечистим запахом і змусивши його відскочити в кімнату. Рене тихенько скрикнула.

- Це ворона? Або кажан?

- Ні те ні інше. - Майкл коротко розсміявся. - Філін. Нічого страшного.

Він відігнав настирливу птицю і закрив вікно на гачок.

- Філін? - Особа Рене залила смертельна блідість. Камеристка сунула їй в тремтячу руку кубок з бренді і змусила зробити великий ковток. Рене здригнулася всім тілом. - Ненавиджу пугачів. І сов теж.

Майкл повернувся до столу і опустився на лаву поруч з нею, насолоджуючись заслуженою славою.

- З вами все в порядку? Бути може, мені краще піти?

Рене глянула йому в очі, намагаючись прочитати його думки.

- Ви нам допоможете? Анна не скаже мені, що затіяв Бекінгем. А як інакше я зможу захистити її, якщо вона буде зберігати мовчання? - Дівчина міцно вчепилася в рукав його камзола побілілими пальцями. - Прошу вас, Майкл! Дізнайтеся у неї всі подробиці, а потім ми з вами разом подумаємо і складемо план, як нам врятувати його величність і Анну від жахливої ??біди.

Майже відчутний страх дівчини торкнув його серце. Йому хотілося повірити їй, допомогти і врятувати, але якесь незрозуміле й тривожне відчуття, яке він навіть не взявся б писати словами, не давало йому спокою.

- Чому ви намагалися перешкодити мені врятувати короля минулої ночі?

Вона опустила очі.

- Я боялася за вас.

Юнак посміхнувся.

- Отже, мені потрібно все гарненько обміркувати, після чого я сповіщу вас про свої плани.

- У мене є ідея. Я скажу їй, щоб вона зайшла до вас в кімнату завтра ввечері перед вечерею.

Від здивування у молодої людини відвисла щелепа. Так, чого доброго, свавільна нахаба побажає бути присутнім при його зустрічі з Ганною.

- Міледі, я цілком здатний сам призначити власне побачення!

Літня камеристка, не обертаючись, обурено пирхнула. Майкл, примружившись, кинув пронизливий погляд на Рене. - А я-то думав, стара карга не розуміє ні слова по-англійськи.

- Стара карга прекрасно розуміє ваш підвищений тон, сер, - зарозуміло заявила йому принцеса.

- Ще зовсім недавно ви називали мене Майклом.

- Це була неналежна вільність з мого боку. Прошу вибачити мене. Мені не слід було так фамільярно називати вас.

- А все це, - Майкл широким жестом обвів кімнату, - цілком належно?

- Я запросила вас, щоб обговорити серйозні питання, що не терплять зволікання. Як незнайомі мандрівники, що їдуть в одному напрямку, часто ночують в одній і тій же ліжка, так і ми з вами повинні об'єднати зусилля, щоб зруйнувати зрадницькі плани герцога.

У Майкла - в який уже раз! - Від подиву відвисла щелепа. Внутрішній голос підказував йому, що його просто використовують. Її люб'язність, яка то з'являлася, то зникала знову, схожа на дзюрчання весняного струмочка, була награною і, безсумнівно, служила якийсь цілком певної мети.

- Отже, - сказав він, - більше ніяких карт?

Лукава посмішка, яку вона послала йому, збираючи колоду, ледь не вбила його наповал.

- Розкажи мені про свою пані. Яка вона?

Армадо Бальоні, ледь тримаючись на ногах, втупився почервонілими від випитого очима на брудний стіл таверни "Дзвін і півень".

- З нею нелегко.

Уолтер презирливо пирхнув у відповідь.

- Ти цедішь слова, як дріб'язковий єврей дає в борг під відсотки.

- Роrса miseria! [45] - вилаявся Армадо, коли невдало випали кістки позбавили його останніх, та до того ж ще і позичених грошей. - Уолтер, позич мені ще один золотий. Удача ось-ось повернеться до мене. Я відчуваю її!

- Який цікавий ... у тебе ... медальйон, - Уолтер затремтів від збудження.

- А-а-а! Bene, bene! [46] - Армадо зірвав ланцюжок з шиї і жбурнув її на стіл. - Це чисте золото! Позич мені ще монету!

Уолтер задумливо покрутив у пальцях медальйон із золотим хрестом на чорному тлі. Крихітними золотими літерами внизу по-латині був вигравіруваний девіз: "Солдати на службі Господа". Норфолк буде задоволений.

- Як вийшло, що ти опинився в підпорядкуванні у принцеси? Ти давно їй служиш? І королю Франції ти служиш теж?

Армадо роздратовано знизав плечима.

- Колишній солдат Риму повинен якось заробляти собі на життя.

- На легке життя, очевидно, якщо ти вже два дні поспіль залишаєш свій пост.

- Ба! - Армадо відкинувся на спинку стільця. - Сьогодні ввечері вона розважається.

- Ось як? І хто ж цей чортів щасливчик?

- Ніхто. Високий світловолосий малий з Ірландії. Уолтер, ще пару золотих?

Уолтер постарався приховати за недоречною веселістю раптово охопила його лють і згріб медальйон зі столу.

- Як ти поставишся до того, щоб одним махом оплатити всі свої борги?

Королівська кров |  анотація |  Ристалище замку Тайрон, Ірландія, 1518 р |  Королівський замок в Амбуазе, Франція |  Палац в Грінвічі, Лондон, квітень 1518 р |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ шостий |  Розділ десятий |  Розділ одинадцятий |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати