Головна

Розділ сьомий

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I. ГЛАВА Про самадхи
  3.  II. ГЛАВА Про ДУХОВНОЇ ПРАКТИЦІ
  4.  III. ГЛАВА Про НЕЗВИЧНИХ ЗДІБНОСТЯХ
  5.  IV. ГЛАВА ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ
  6.  Аліментні обов'язки батьків і дітей (глава 13).
  7.  БЕСІДА 7 Остання (сьома) чаша гніву Божого. - Небувале землетрус. - Град вагою в півпуда. - Долі відновленої Римської держави. - Загибель великого Вавилону.

З власного тіла я перенісся

У самотнього бродячого самця-оленя,

Скачу з лісу в ліс я швидко,

Рятуючись від своїх гончих собак.

Франческо Петрарка. поема XXIII

Кавалькада мисливців з королем Генріхом на чолі мчала галопом за зграєю шалених і галасливих гончих, злітаючи по схилах зелених пагорбів і минаючи букові гаї. Вершників, коней і псів об'єднувала б'є через край життєва сила, передчуття хорошою бійки і можливості помірятися силами. Власне, полювання почалося з першими променями сонця, ще до того, як король піднявся з ліжка. Загоничі Грінвіч-парку вибрали для забави особливого самця, розташувавшись із зграями гончих собак в стратегічних місцях навколо мисливських угідь. А коли прибув король з супутниками, вони підняли оленя-самця і почалася гонитва.

Попереду заревли роги, передаючи основної частини кавалькади відомості про те, куди прямує дичину. Король, що світився від щастя, зрозумілого тільки природженим мисливцям, зупинив свою свиту на вершині пагорба, з якого відкривався приголомшливий вид на околиці і, приклавши долоню козирком до очей, щоб захистити їх від променів ранкового сонця, почав вдивлятися в далечінь.

Майкл, загальмований і осоловевшей від недосипання, порівнявся зі Стенлі і натягнув віжки свого коня. Гончаки, свіжі і бадьорі після ситної ночі, проведеної на королівської псарні, оточили його з усіх боків, гучним гавкотом висловлюючи своє обурення, зовсім як сержанти, підганяють недбайливих новобранців.

Король, лучники, що складали його особисту варту, і благородні гості подалися назад, щоб заспокоїти тремтячих від збудження тварин. Майкл почервонів до коренів волосся. Він виявився в суцільному кільці гавкаючих псів і хлопчаків-погоничів, що намагаються їх втихомирити, відчуваючи, що на нього спрямовані співчуваючі і зневажливі погляди короля і його свити. Не в силах терпіти подібне приниження, він простяг руку над головами скажених зграї, немов тримаючи в ній меч, і голосно вигукнув:

- Sede [31]!

Вражаюче, але злісні пси заспокоїлися моментально. Плюхнувшись на дупи, вони покаянно похнюпили морди і запобігливо замахав хвостом, як нашкодили цуценята. Подумки витираючи піт з чола, Майкл лише мовчки кивнув ураженим королю і його гостям, а потім направив Архангела до Стенлі, немов маленький хлопчик, який шукає порятунку біля спідниці матері.

- Відмінна робота, малюк! - Схвально розреготався його приятель. - Наступного разу ти навчиш злісних тварин стояти на задніх лапах, танцювати і жонглювати кубками. Ну, ну, спокійно, мій хороший хлопчик! - Він поплескав по шиї свого коня, злякано позадкував від Майкла. - А чи знаєш ти, що ти схожий на великого і незграбного ірландського троля, а? У них теж є погана звичка жити в брудних і запущених підземних норах, під мостами, навіть в підземеллях палаців і замків ...

- Ха-ха, дуже смішно. Як ти дізнався, де шукати мене? Я і сам ще толком не розібрався в географії тих катакомб, в яких мене поселили.

- Я запитав дорогу, і мені підказали, - відповів Стенлі, продовжуючи заспокоювати свого нервувати коня. - Гаррі [32] прекрасний мисливець. Так що найнадійніший спосіб зробити приємне королю - це подарувати йому відмінного скакового коня. - "Або яструбів", - додав про себе Майкл. Стенлі зверхньо посміхнувся йому: - Мій милий, ти що, програв парі?

- Відстань, - пробурчав Майкл. Він втомився, що не виспався і перебував рішуче не в настрої відповідати на дурні піддражнювання приятеля.

Але Стенлі Не вгамовувався.

- Тоді як вийшло, що ти спиш з пацюками?

- Я схибив. Мені слід було дати хабар негідникові-воротареві, щоб він виділив мені більш пристойне приміщення. Але звідки, диявол мене роздери, мені було знати, що він нахабно бреше, запевняючи мене, що всі кращі кімнати вже розподілені заздалегідь.

- Хм ... - Стенлі запекло почухав потилицю. - Запізнився дістаються одні кістки, вірно? Мабуть, його світлості герцога Саффолк, який прибув сьогодні до палацу разом зі своєю дружиною леді Мері, сестрою нашого короля і вдови королевою Франції, доведеться ночувати на стайні разом з кіньми. - На губах у нього заграла широка посмішка. - Ой, не будеш дивитися на мене так виразно, а то мені стає страшно! Розмовляти з тобою сьогодні вранці - все одно, що дражнити розлюченого ведмедя.

- Ну, так не дратуй. - Майкл, голова якого після безсонної ночі відмовлялася міркувати, раптом згадав блискучий рада, даний йому напередодні ввечері її високістю принцесою Рене де Валуа. - До речі, сьогодні я маю намір побачитися з графом Вустером, щоб обговорити питання про моє розміщенні. Так що можеш бути спокійний, до заходу я розраховую переселитися в світлу і чисту кімнату з м'яким ліжком.

- Ну ну! Молодь вчиться на ходу! Але мені чомусь здається, що якась розумна пташка наспівала тобі на вушко про те, як слід поводитися при дворі. Чи не підкажеш, до речі, яка? Малинівка або синій птах щастя з королівськими ліліями?

- Синя птиця.

Але більше вона вже ніколи не заговорить з ним. Вона хотіла танцювати з ним, захистити його, подарувати йому поцілунок примирення, а він з презирством відштовхнув її від себе, вирішивши зіграти роль героя, рятівника короля і Вітчизни! Ну ось, він засмутив змова, відібрав у герцога його кинджал, але так і не здобув лаври переможця. Ніхто не знав про його тріумф, за винятком принцеси Рене. Синьої пташки щастя.

- Чому ти качаешь головою?

- Дивуюся власної тупості.

- О ні! - Стенлі насупився. - На твоєму місці я не став би розпускати перед нею хвіст, малюк. Марна трата часу і сил. Її король не скаже тобі за це "спасибі". Та й наш теж. Вона як красива картина, якої краще милуватися на відстані.

Майкл раптом відчув, що його охоплює дурне, якесь щеняча впертість, але здаватися не збирався. Юнак хотів заявити Стенлі: йому плювати, хто її батько. Однак, як не сумно визнавати, Стенлі мав рацію. Майкл зітхнув. Навколо досить англійських дівчат, здатних допомогти йому погасити жар в стегнах, який так недоречно розпалила синя пташка щастя. "Чарує, але не люби; дозволяй любити себе, але не закохувався сам". Здоровий і розумну пораду.

Поруч протяжно простогнав Стенлі, і увагу Майкла переключилася на вершника, що прямував до них.

- Гастінгс, як ся маєте?

Серу Джорджу Гастінгс не було потрібно особливого запрошення, і він з жаром почав перераховувати численні подвиги, здійснені ним на кордоні з Уельсом на славу свого шурина, герцога Бекінгема. "Боже мій, який сумовитий і безпардонна хвалько", - з тугою відзначив про себе Майкл. Чоловік Ганни. Не дивно, що вона шукала розради на стороні.

На щастя, король Генріх позбавив їх від надокучливого співрозмовника.

- Ось він! - Його величність вказував на лісистий пагорб на північний схід від них.

Олень-самець підняв золотисту шию, увінчану благородної головою, з заростей чагарнику і подивився на небезпечних сусідів. У променях ранкового сонця Майкл чітко розгледів, як округлилися від страху його великі вологі очі, а серце, напевно, прискорено забилося. Раптово олень зірвався з місця. Король торкнув колінами боки своєї гнідий кобили, посилаючи її в галоп. Свита кинулася слідом за Генріхом, підбиті хутром плащі тріпотіли на вітрі, подібно до крил гігантських птахів, гучні крики і хвацький посвист рознеслися навкруги, даючи зрозуміти всім, хто міг спостерігати за ними, які вони досвідчені і відчайдушні мисливці.

Король і його наближені наполегливо переслідували оленя, тримаючи під рукою луки, аж до самого берега вузького струмка, де гончаки втратили його слід. Розлючені пси люто стрибали на болотистому березі, облаюючи ні в чому не винні води.

Коли Майкл натягнув віжки, зупиняючи Архангела, з верхівок дерев на іншому березі з шумом злетіла зграя птахів. Король Генріх гнівно зажадав відповіді від свого головного єгеря:

- Чому олень зумів вислизнути від нас?

- Ніколи не бачив нічого подібного, сир, - вибачаючись промимрив той. - У нього наче виросли крила, і він просто розтанув в повітрі. Повинно бути, щось налякало його, ваша величність.

- Бачиш? Казав же я тобі, щоб ти вмився, - весело посміхнувся Стенлі.

Але Майкл не звернув уваги на дружню насмішку. Напружуючи всі свої почуття, він вдивлявся і вслухався в навколишній світ: ось білки з шумом порскнулі з ближніх дерев, кролики злякано поховалися по нірках, коники з скрекотом розліталися в різні боки. Складалося враження, що весь тваринний світ в страху розбігаються хто куди. І незабаром дивна, якась надприродна тиша обступила короля і його супутників.

- Треба було потурбуватися заздалегідь і хоча б захистити оленя прапорцями, - презирливо кинув вершник праворуч від Майкла. А потім, розвернувшись до нього і розуміюче посміхнувшись як чоловік чоловікові, додав, явно маю на увазі єгеря: - Безмозкий осів.

Стенлі з готовністю посміхнувся на весь рот.

- Бачу, з тих пір як ви пішли на проживання в село, ваше знамените мисливську мистецтво отримало нові, простуваті і мужицькі межі, ваша світлість. Адже ми зібралися тут, щоб підстрелити оленя, а не зацькувати його собаками.

Вершник весело розреготався.

- Моя світлість дякує тебе за те, що ти вважав за можливе поділитися зі мною своєю безмежною мудрістю і проникливістю, але, як ти тільки що резонно зауважив, Стенлі, ми зібралися тут, щоб підстрелити оленя, а не ганятися за ним весь день, винюхуючи його сліди в траві, як гончаки собаки.

- Не дивно, що бідну тварину визнало, що життя дорожче сніданку. Майкл, дозволь представити тобі мого давнього соратника по зброї, розваг і походів по тавернах, Чарльза Брендона, герцога Саффолк. А це Майкл Деверо, васал і спадкоємець графа Тайрона.

Саффолк розвернувся в скріпнувшем шкірою сідлі і простягнув Майклу затягнуту в рукавичку руку.

- Тайрон, значить? Чи не мав задоволення бути з ним знайомим. Очевидно, пане Тайрон готує вас до управління островом. Не хотів би я опинитися на його місці. Скажіть-но, це не фляжка ірландської вогненної води булькає у вас в сідельній сумці?

- Віскі? - Майкл розуміюче посміхнувся. - Ні.

- Шкода. Стенлі, ти часом не знаєш якусь ірландську таверну, в якій подають цей золотистий отрута?

- Жодна з них не підійде вашій світлості. Вас адже вигнали вже звідусіль.

Саффолк посміхнувся Майклу.

- Як приємно усвідомлювати, що ти досяг успіху хоч у чомусь, не має рації та чи?

Майкл посміхнувся герцогу у відповідь. Наскільки він пам'ятав, Чарльз Брендон був сином прапороносця, якого близькі стосунки з королем Генріхом дозволили отримати титул герцога і руку принцеси.

Король, між тим, почав нервувати і не знаходив собі місця від занепокоєння. Він уже відправив піших єгерів прочесати ліс вздовж берега річечки, щоб спробувати знайти втік оленя або хоча б його сліди.

- Через що затримка? - Поцікавився Майкл у Стенлі. - Оглянути місцевість можна ж і не злазячи з коня.

- Як тільки дичину вислизає за межі Грінвіч-парку, діяти треба з великою обережністю, щоб не завалити помилково чужу здобич. В іншому випадку король потрапить у скрутне становище, і йому навіть доведеться виплатити компенсацію власникові іншого оленя, не кажучи вже про те, що його репутація вмілого мисливця буде поставлена ??під сумнів.

- Одну річ я вже зараз можу стверджувати з усією певністю. Наш олень перетнув струмок. Ти хіба не бачиш, як з лісу розбігаються всі тварини? Озирнись на всі боки. Тут не видно жодної птиці. Природа завмерла, вона, немов затамувала подих, але тільки по цей бік струмка. Тобі не здається це дивним?

Струмок був широким, але дрібним. Уважно вдивляючись у густі зарості зелені, що починаються майже біля самої води, Майкл раптом помітив королівського оленя - той ховався за деревами, його золотисто-червона шкіра блищала від вологи, а великі карі очі пильно стежили за мисливцями.

- Ось він, - неголосно вимовив юнак. - Він ховається на узліссі, так, щоб його не видно було з берега.

Стенлі і Стаффорд з подивом глянули на Майкла, а потім стали вдивлятися в ту ділянку лісу, на який він показував рукою. - Ти його бачиш?

- Бачу. Він причаївся прямо навпроти нас. Дивіться, він не зводить з нас очей!

Стенлі глянув на короля і змусив Майкла опустити руку, неголосно пробурмотів:

- Ти зовсім впевнений в цьому?

- Абсолютно. Олень он там. Я бачу його. - Невже Стенлі осліп остаточно?

- Якщо він каже, що бачить оленя, значить, ми повинні дозволити цій молодій людині привести нас до нього, - заявив Стаффорд і направив свого коня до короля. - Схоже, серед нас слідопит, який ні в чому не поступиться будь-гончака.

Стенлі метнув на Майкла проникливий погляд.

- Звідки ти знаєш, що це той же самий олень?

Питання приятеля кинув Майкла в здивоване мовчання. Запах. Грім і блискавка, але не може ж він зізнатися, що відрізняє саме цього оленя по запаху! Він і сам насилу вірив в те, що це можливо. Він просто знав, що помилки немає і бути не може.

- Ірландські трюки, - вважав за краще відбутися жартами юнак.

- Ого! Ви помітили оленя, чи не так? - Король Генріх під'їхав впритул до Саффолк. - Ну і де ж він? - Він окинув пильним поглядом зелені зарості на іншому березі. - Покажіть його мені.

- Краще б ти не помилився, - прошепотів Стенлі так, щоб його чув один тільки Майкл. Він більше не посміхався.

- Олень ховається в гущавині, в ста ярдів від вашої величності, - сказав Майкл.

- Чого ж ми чекаємо? Ведіть нас! - І король Генріх першим звернув свого коня на ту сторону струмка.

Майкл штовхнув колінами Архангела, але його зупинив Стенлі. Його друг явно хотів сказати щось, але потім передумав і рушив слідом за королем. Не встигли вони вибратися на інший берег, як повторилася та ж картина: дрібне звірина кинулося врозтіч, а оленя і сліду не було. Дехто з супутників короля гучно висловив свої сумніви. Генріх же втупив уважний погляд в Майкла.

Відчуваючи, як колишня впевненість залишає його, Майкл почав вдивлятися в густі зарості зелені. Немає ніякого сумніву, він виразно відчував запах. Загострення слух Майкла вловив ще один звук - ритмічне постукування. Цікаво, що це - стукіт копит ... або серцебиття? Якщо його власний пульс бився рівно і впевнено, то підозрілий стукіт прискорювався, стаючи схожим на часті удари молота по ковадлу.

- За мною, сюди!

Юнак направив Архангела в зарості беріз, слідом за тікають оленем. Тупіт став більше чуємо. Король і інші мисливці слідували за ним по п'ятах. Втім, рухатися їм доводилося з граничною обережністю, щоб низько нависають над головою гілки або стирчать із землі коріння не вибили вершників з сідла, і подібна повільність виводила Майкла з себе. Тим часом наляканий олень, рятуючи своє життя, віддалявся від них все далі і далі.

Коли вони заглибилися в ліс на цілу лігу [33], Майклом знову оволоділи сумніви. Він більш не бачив оленя; він просто йшов по його слідах, як гончак: на запах і на звук, ведений якимось шостим почуттям. "Я сходжу сума, - сказав він собі, - якщо довіряю таким невловимим відчуттям". Мабуть, краще б він залишився лежати в ліжку або послухався поради Стенлі. Завести короля під час полювання на оленя чорт знає куди, в сусіднє графство - не найкращий спосіб завоювати його прихильність.

І раптом олень зупинився, тремтячий, захеканий, переляканий.

- Він уже недалеко! - Не обертаючись, крикнув Майкл, відчуваючи, як до нього знову повертається впевненість у власних силах.

Не звертаючи уваги на листя і гілля, що загрожували виколоти йому очі, він пустив коня галопом, справедливо побоюючись, що олень знову кинеться бігти, і тоді вони вже точно втратять його. Але бідну тварину залишалося на місці; його запах і стукіт серця ставали все більше чуємо. Майкл і очолювана ним мисливська кавалькада ось-ось повинні були побачити його. Олень закричав, і від його жалобного крику кров застигла у юнака в жилах.

- Ось він! - Король Генріх збуджено вказав своїм супутникам на благородна тварина, заплуталися в гілках своїми розлогими рогами.

Мисливці спішилися, топчучи чобітьми сухе листя і гілля. Уражені побожним жахом, вони наближалися до чудесного створення із золотистою шкірою, не зводячи з нього захоплених очей. Король Генріх, як заворожений, став витягувати з піхов свій мисливський ніж. І тут Майкл зробив непрощенну помилку. Він глянув оленя в очі, коли король завдав смертельного удару. У ту ж саму мить хлопець відчув, що серце його розривається на частини, а легкі горять як у вогні. Тепла кров струмком ринула на землю. Спотикаючись, Майкл ступив убік і сховався за дерево. Невідома біль роздирала його зсередини. Очі щипали, немов хтось насипав в них жменю піску. У роті з'явилася гіркота. Так що з ним таке відбувається? Адже він стільки разів полював в Ірландії! І жодного разу не відчував нічого подібного. Майкл відчував, що ось-ось знепритомніє. Ось тільки до світанку було ще далеко.

Він прихилився спиною до шорсткого стовбура дерева, дістав з сумки флакон і одним ковтком осушив його. "Я повинен припинити це, - в розпачі подумав юнак. - Переможцем вважається тільки той, хто перемагає сам".

Рев мисливського роги сповістив про смерть оленя, скликаючи супутників короля, щоб обробити видобуток і відвезти її до палацу. Коли Майкл, кілька оговтавшись, здався з заростей, Стенлі схопив його за плече.

- Ну, ти даєш, мій хоробрий! Де тебе носило? Підемо. Гаррі хоче сказати тобі дещо.

Майкл внутрішньо підібрався, готуючись до питань, на які у нього не було відповідей. Розумного пояснення охопило його божевілля не існувало. А Стенлі вимовив:

- Ваша величність, дозвольте представити вам Майкла Деверо, законного спадкоємця і прийомного сина лорда Тайрона. Він тільки вчора прибув з Ірландії.

Майкл схилив коліно перед королем і опустив голову, чуючи, як серце гулко, калатає у нього в грудях.

- Деверо, - розтягуючи склади, вимовив король, і в голосі його пролунало веселе здивування. - Це ви - той самий посланець, який привіз ірландських пташок, без угаву щебечучих в моїх клітинах, немовби якийсь кельтський парламент?

Питання викликало стриманий сміх у стовпилися навколо глядачів, і навіть Майкл скупо посміхнувся.

- Істинно так, ваша величність. Мій благородний покровитель молить Господа послати вам свою милість і шле запевнення у своїй незмінній любові і вірності.

- Якщо ваші балакучі дари ще й розділяють ваше вміння вистежувати видобуток, то нас очікує воістину чудова соколине полювання. Чи не правда, джентльмени? - Слова короля були зустрінуті згодним наріканням свити. - Чи не ви син сера Джона Деверо від другого шлюбу?

Приглушений гомін став на октаву вище і змінив тональність.

- Так, ваша величність, - підтвердив Майкл, збитий з пантелику.

- Народжений від зрадника, позбавленого цивільних і майнових прав, і вихований нашим самим вірним прихильником ... Яке цікаве потомство! Мілорд Тайрон написав нам про ваш майбутній приїзд і попередив, що від вас слід очікувати великих подвигів.

Майкл був абсолютно приголомшений і збитий з пантелику. Виходить, його батько - зрадник? "Твій благородний батько воював, як лев і помер за свого короля в бою під Блекхітом, під час придушення заколоту корнуолльци". Але чому ж лорд Тайрон сказав йому неправду?

Юнак обвів поглядом палаючі цікавістю особи придворних, одним з яких прагнув стати і він сам. Він з полегшенням зазначив, що всі вони дивилися на нього без злоби і ненависті. Один тільки Уолтер, прозваний їм павичем, здавався враженим до глибини душі. Король продовжував:

- Панове, ми будемо судити цього лева за його пазурах. Встаньте, Деверо. Ми задоволені вами.

Рене перебувала в піднесеному настрої. Сьогодні, відразу ж після меси, до палацу прибула її краща подруга леді Мері. Їх возз'єднання, ще солодше від того, що стало повною несподіванкою для Мері, супроводжувалося бурею сліз, веселим сміхом і нескінченними запитаннями. Мері була щаслива, красива і світилася любов'ю. Вона народила вже двох дітей, лорда Генрі і леді Френсіс, а зараз чекала третю дитину. Будучи двома роками старше Рене, Мері володіла гострим розумом і впертістю, сірими очима і копицею вогненно-рудого волосся, грецьким профілем, вишуканою блідістю і високим зростанням. З того моменту як вони впали один одному в обійми, вона без угаву базікала про свого чоловіка і зміни, що відбулися в її житті. Рене, обтяжена чужими таємницями, виявилася вдячним слухачем.

- Генріх прийшов в лють. Знаючи, що ми любимо один одного, він все ж взяв з Чарльза слово, що той не зробить мені пропозицію до тих пір, поки не привезе мене з Франції. А коли він дізнався про те, що ми таємно повінчалися, в страшному поспіху і не отримавши його згоди, він оскаженів, обізвавши Чарльза проклятим зрадником і авантюристом, і повелів нам не показуватися йому на очі. Чарльз адже був його найближчим другом, а я - рідний і коханою сестрою, але він все одно довго не наважувався благословити наш союз, оскільки старичье в королівській раді вимагало для мого чоловіка довічного ув'язнення. Але завдяки втручанню і заступництву Уолси Чарльзу вдалося уникнути шибениці, а мені не довелося оплакувати свого пана і сумувати про передчасне вдівство. Генріх наклав на нас великий штраф і повелів не з'являвся при дворі, поки буря НЕ вляжеться і його гнів не охолоне.

- Але ти тепер знову у фаворі. Це ж чудово!

Очі у Мері сяяли.

- Так, тепер все добре. Минулого місяця король гостював у нас в Абінгдоні і залишився дуже задоволений, оскільки йому доповіли, що від чуми не помер жоден чоловік, хоча в інших містах люди гинули щодня. А як ти живеш з тих пір, як ми бачилися востаннє, Рене? Щось ти незвично мовчазна.

Рене тихенько зітхнула. Все одно Мері рано чи пізно почує про її необережному вчинку. І їй не хотілося, щоб до подруги дійшла спотворена злими язиками версія подій. Тому вона розповіла Мері про Рафаеля і відчула величезне полегшення, виливши душу гідною всілякого довіри і співчуває слухачці. Вони подружилися в той момент, коли обидві переживали не найлегші часи. Рене тільки що втратила матір, яку забрала важка хвороба. Мері стала молодою дружиною старого короля в чужій країні. І коли дівчата зрозуміли, що у них є багато спільного, це стало для них справжнім порятунком. Кончина короля Людовика позбавила Рене від деспотичного батька, а Мері - від нелюбого чоловіка. Англійська Роза змогла вийти заміж за свою справжню любов - Чарльза Брендона, першого герцога Саффолк. Про розлуці з найкращою подругою Рене горювала сильніше, ніж про смерть свого батька, внаслідок чого поступово прибилася під крило Маргарити, яка виявилася продажною і підлої відьмою. Так що тепер поява Мері стало для Рене ковтком свіжого, запашного чарівними ароматами повітря. Мері вдалося неможливе: вона вийшла заміж за людину, тільки недавно піднестися і здобув популярність, по суті, вискочку і парвеню. Але її успіх і щастя вдихнули в Рене надії на нове життя. Якщо англійська принцеса зуміла домогтися бажаного, то чому б і французької не повторити її успіх?

- Художник? - Поцікавилася Мері, запитально зігнувши руду брову, коли Рене закінчила свою розповідь. - Чи не краще зупинити свій вибір на якомусь джентльмена шляхетного походження, що володіє деяким станом і земельними володіннями?

- Родовід для мене нічого не означає, а придане у мене самої цілком пристойне. Мені належать герцогства Бретань і Шартр. Як тільки моє вигнання закінчиться, ми з Рафаелем поїдемо кудись в село і заживемо там мирно і щасливо, як ти з Чарльзом.

- Послухай мене, Рене. Будь же розсудливою! Довгоносий напевно зробить так, що твій коханий просто зникне, а для тебе укладе шлюбний контракт. Кажу тобі, вибери собі приємного чоловіка з числа друзів мого брата і таємно вийди за нього заміж, як свого часу зробила я. По крайней мере, тоді у тебе з'явиться право голосу, ти зможеш вплинути на своє майбутнє і знайдеш щастя.

- Мене задовольнить лише шлюб з моїм коханим Рафаелем.

- Задоволеність, достаток - це все поняття досить відносні. Як тільки наше сокровенне бажання збувається, нам хочеться більшого. Мій дорогий чоловік ненавидить сільське життя. Йому бракує придворної суєти. Він пристрасно бажає займати якусь посаду, брати участь в розвагах або війнах. А я, наприклад, починаю реконструкцію Уесторп-Хілла, нашого гніздечка в Саффолку. Він же збирається вибудувати кам'яну резиденцію в Лондоні на березі Темзи. - Мері зітхнула з жалем. - А що буде з тобою, Рене? Ти - придворна леді, народжена для інтриг і влади. Невже ти задовольнити вирощуванням винограду і ...

- Яблук для сидру і бренді, ячменю для солодкого елю, гречки для галет ... - Закривши очі, Рене начебто знову відчула на мові смак бретонских млинчиків з тертими яблуками, вершками і чорною смородиною, які вона запивала ламбігом, чудовим бретонским яблучним бренді .

Мері посміхнулася.

- Отже, ми вирішили, що ти будеш цілком задоволена. А от як щодо твого художника?

- Він буде щасливий, поки зможе малювати.

Оскільки чоловіки вирушили на полювання, Рене залишалося лише губитися в здогадах щодо того, чи зумів Майкл Деверо уникнути кинджала Бекінгема. Однак, оскільки ніяких розмов про смерть кого-небудь за гобеленом із зображенням Венери в палаці не було, вона вирішила, що золотоволосий самозванець виявився щасливим, і лише сподівалася, що і герцог не відмовиться від задуманого.

У міру того як настрій принцеси поліпшувалося, їй раптом захотілося поніжитися на сонечку, внаслідок чого вона тут же склала хитромудрий план. Свою ідею вона розповіла Мері, яка оголосила її блискучою. Удвох вони випросили дозволу побачити королеву Катерину і запропонували їй свою затію: дами переодягаються і ховаються в засідці в очікуванні повернення з полювання його величності з почтом. Як буде весело і забавно, коли чоловіки несподівано побачать перед собою Діану Мисливицю у всій красі разом з її амазонками, безтурботно відпочиваючими на лісовій галявині! Пропозиція була зустрінута з захопленням, ентузіазм королеви нітрохи не поступався радості самої останньої дурки з числа її фрейлін, які, як розсудила про себе Рене, все-таки були на рідкість тупі.

Розпорядникам і камердинера негайно були віддані потрібні накази. Коли на дзвіниці пробило полудень, королева в супроводі придворних дам, вирядився в яскраві весняні тони, виїхала в парк на пошуки відповідного місця для засідки. Була обрана мальовнича галявина, поросла густою травою, і вершники спішилися, щоб підготувати сюрприз для короля і його супутників. На галявині розстелили пухнасті килими, на трон королеви поклали м'які подушки з китицями і поставили його в центрі імпровізованого табору. Для дам всюди розкидали подушки простіше, розставили столи, накривши їх білосніжними лляними скатертинами, а з особистої кухні її величності доставили дорогий посуд і ласощі. Замки на скринях, битком набитих усілякими сукнями і прикрасами, були зламані, і всі учасниці імпровізованого дійства обступили їх, поспішаючи причепуритися до появи короля з почтом. Королева Катерина вирішила постати в образі Діани Мисливиці, озброївшись золотим луком і сагайдаком зі стрілами, придворні дами і фрейліни перетворилися в наяд і дріад богині, а джентльмени, навіть найстаріші і суворі, теж переодягнувшись, зображували інших мешканців дикого лісу.

Що розкинувся в лісі галасливий табір зачарував Рене своєї красою: ласкавою прохолодою дерев, в гілках яких дзвінкими трелями виспівували птиці, різнобарв'ям перших лісових і польових квітів, запашним свіжим повітрям, пурхають всюди метеликами і діловито дзижчать джмелями і бджолами. І їй раптом здалося, що в такій красі просто неможливо сидіти і нічого не робити, пасивно чекаючи появи мисливського загону короля, для якого вони і приготували свій сюрприз.

- Ваша величність! - Рене присіла в реверансі перед королевою. - Благаю вас дозволити мені відлучитися. Я хочу нарвати квітів, з яких ми сплетемо вінки для нас і гірлянди - для святкових столів.

Королева гаряче підтримала пропозицію, і незабаром добра половина прекрасних амазонок розсипалася по галявині, збираючи оберемки жимолості, жовтого первоцвіту, глоду, шипшини, братків, дроку, чорнобривців, лаванди, білих маргариток, лавра, конвалій, квітів плодових дерев і пахучих трав, щоб прикрасити і надати пахощі майбутнього костюмовані видовища.

Рене і Мері збирали квіти разом, весело сміючись, розмовляючи і розпускаючи плітки. Вони не помічали, що хтось невідступно слідує за ними, поки їх не застали зненацька у куща будяків. Леді Анна Гастінгс, без смаку і кричущо одягнена, з незмінними чотками в руках, які носила виключно заради того, щоб завоювати прихильність королеви Катерини, невпевнено наблизилася до них і пробурмотіла:

- Міледі Рене, я сподівалася, що мені буде дозволено переговорити з вами. Наодинці.

Рене пильно глянула на підступного хамелеона. Розпусна дівка ночами, черниця днем. Вона б неодмінно відмовила прохачці з усім зарозумілістю і презирством, якби не той факт, що Анна припадала сестрою і конфіденткой Бекінгем і що удавана дружба з нею могла привести до цікавих відкриттів. Наприклад, вона зуміла б дізнатися, як і коли Бекінгем спробує завдати королю черговий смертельний удар.

- Мері?

- Іди. Не звертайте на мене уваги. - Мері посміхнулася і погладила себе по животу, який ще не видавав її вагітність. - Я якраз збиралася запропонувати повернутися в табір і трошки перепочити.

Отже, Рене залишилася наодинці з Анною, і вони рушили далі в тяжкому мовчанні.

Нарешті Анна заговорила.

- Ти сердишся на мене.

- Я? Серджуся? З чого б це мені сердитися на тебе?

- Минулої ночі ти була так добра до мене. Ти визволила мене з пастки, розставлені Суррея, а я відплатила тобі чорною невдячністю. Благаю, прости мене! Мені б дуже хотілося, щоб ми подружилися. Будь ласка, пробач мене!

- Про яку невдячності ти говориш? - Поцікавилася Рене, в якій тут же прокинулися певні підозри.

- Мій чоловік сер Джордж Гастінгс прибув сьогодні вранці. Ти хіба не бачила його?

- Поки не мала такого задоволення. Він що ж, відправився на полювання? Ти можеш уявити нас один одному пізніше, ось і все.

Анна гірко розсміялася.

- Ти не станеш дякувати мене за це сумнівне задоволення.

- Ось як?

- Правду кажуть про художника-італійця? - Бачачи, що Рене розгубилася і не знає, що сказати, Анна поспішно продовжила: - Прошу вибачення. Це було грубо і нетактовно з мого боку. Я запитала лише тому, що сама відчуваю щось схоже ... Моє ім'я теж пов'язано зі скандалом.

І настирлива дама пустилася в опис інтимних подробиць тих подій, які привели її три роки тому в жіночий монастир Святої Марії. Повинно бути, вона вважала, що до Рене неодмінно дійшли деякі чутки, і сподівалася викликати участь, виливши принцесі душу. Але та мовчала.

- Білявий вікінг ... Ну, той юнак, він ще сподобався тобі ...

Рене не звикла до того, щоб двічі протягом однієї розмови хтось примудрявся потрясти її і поставити в глухий кут. Курка перехитрила лисицю. У ній заграло цікавість, і вона побажала дізнатися, що ж все-таки відбулося минулої ночі за гобеленом із зображенням Венери. З видом ображеної невинності вона заявила:

- Він мені ніколи особливо не подобався. А тобі?

Замість відповіді Ганна густо почервоніла.

Ось, значить, як йдуть справи. Рене відчула, як щось обірвалося у неї всередині. Що ж, тепер неважко здогадатися про те, що сталося за портьєрою. Невже герцог помітив підміну і відмовився від свого задуму? Або ж Майкл просто переміг його в рукопашній сутичці?

Анна повернулася до неї обличчям і схопила принцесу за руки.

- Ох, Рене! Я повинна знову побачитися з ним віч-на-віч. Неодмінно! Але тепер, коли до двору повернувся Джордж, я не можу заговорити з іншим чоловіком, навіть поглянути на нього. Після всього, що сталося ...

Святі угодники! Рене була вражена до глибини душі. Анна просила її виступити в ролі звідниці! Гнів захлеснув принцесу, і її зарозуміло-презирливе ставлення до хтивої стерва перетворилося у відверто вороже. Але вона тут же взяла себе в руки. Через що вона, власне, гнівається? Їй надавалася чудова можливість заздалегідь дізнатися про плани герцога Бекінгема.

- Я допоможу тобі! - Більш не роздумуючи, гаряче вигукнула Рене.

- Ох! Ти моя вірна повірниця! Дорогоцінна подруга! - Анна рвучко обняла її. Рене відчула, що її зараз знудить.

- Король! Король наближається! - Пролунав неподалік чийсь захоплений крик, слідом за яким безладно заревли мисливські роги.

Рене і Анна поспішили назад до імпровізованого табору, щоб зайняти свої місця біля королеви. Коли мисливці на чолі з королем натягнули поводи, зупиняючи своїх скакунів, в тіні під полотняним навісом вже вальяжно розкинулася Діана Охотница в оточенні своїх німф та інших лісових створінь, потягуючи вино і неспішно пощипуючи ягоди, а вдалині паслися білі коні. Рене дивилася, як супутники короля зістрибує з сідел, кидаючи поводи Грум. Із загальної маси вона відразу ж виділила Бекінгема, шістьох лідерів короля - Невілла, Брайана, Кері, Комптона, Норріса і Невета, графа Суррея, сера Уолтера і інших, чиї особи все ще залишалися для неї незнайомими. І тут погляд її зупинився на трійці, що замикала процесію: Майкл Деверо, його бородатий приятель і чарівний незнайомець. Але загадка особистості останнього благополучно вирішилася, коли він широкими кроками наблизився до Мері і міцно поцілував її.

Король був у захваті від приємного сюрпризу дам. Він винагородив королеву таким компліментом, що на щоках у неї розцвів рум'янець, а Рене заробила зайве очко в її очах. Сама ж принцеса тим часом не зводила очей з Мері і її добродушного і галантного герцога. Вони буквально світилися щастям, тримаючись за руки. Цікаво, вона веде себе також в суспільстві Рафаеля? Король Генріх представив героя нинішньої полювання, прославляючи його ірландське чуття і спритність. Погляд бірюзових віч зустрівся з поглядом Рене. Вона відвернулася.

Засада, влаштована королевою Катериною, привела короля в благодушний настрій. Мисливці та мисливці розсілися на килимах, щоб перекусити. Німфи і дріади з вінками на головах кружляли навколо королеви в розвіваються стрічках. Рене, схожа на квітку в своїй сукні небесно-блакитного кольору, виявилася між Ганною і ще однієї леді. Майклу дуже хотілося заговорити з нею, але він не знав, як це зробити. Вона здавалася йому такою далекою, наполегливо уникаючи його погляду ...

Що до кинджала Бекінгема, який він зберігав у своєму металевому скриньці, то той виявився практично марний. Не міг же Майкл підійти до короля і привселюдно проголосити: "Ваша величність, герцог Бекінгем плете змови, щоб змістити вас з трону і зайняти ваше місце. Ось кинджал, який я вирвав у нього з рук минулої ночі, коли він прийняв мене за вас і спробував убити ". У нього не було ні впливових покровителів, здатних підтвердити висунуте їм обвинувачення, ні вчителі, до якого він би міг звернутися за порадою.

- При французькому дворі грають в ігри після сніданку на свіжому повітрі? - Поцікавився Вайатт, придворний поет і підлесник, у принцеси Рене.

- Зрозуміло, - відповіла Рене, - ми знаємо багато ігор.

Повз свідомості Майкла пройшли всі названі нею гри; він не запам'ятав жодної. Юнак був зайнятий більш важливою справою - він поглядав на принцесу закоханими очима. Темні кучеряве волосся, густі і блискучі, відтіняли її шкіру кольору вершків; лебедина шийка здавалася крихким стеблом; повні рожеві губки були складені бантиком, відкриваючи рівні перлинні зуби. Її невеликі груди в прикрашеному діамантами декольте манили його. Принцеса здавалася йому витонченої і витонченої штучкою, яку так і хочеться з'їсти. Але більш за все Майкла залучали її очі. Яскраві, фіолетові, оксамитові, обрамлені пухнастими довгими віями, ці вікна в її душу виблискували полум'ям і були такою ж невід'ємною її частиною, як і геральдичні лілії королівського роду Валуа і всієї Франції.

Рене стала найяскравішою перлиною в скарбниці королеви Катерини.

"Я готовий померти, - раптом зовсім чітко зрозумів Майкл, охоплений поганим передчуттям, приголомшений і розгублений, слухаючи скажений стукіт власного серця. - Я готовий померти заради щастя доторкнутися до цієї жінки".

- І яку ж гру ви любите найбільше, принцеса?

- Хованки. - Рене посміхнулася, і очі її пустотливо блиснули.

- Прошу вас, навчіть нас! - Вимогливо вимовив король Генріх.

- Добре. - Рене надпила ковток вина, щоб змочити пересохлі губи. - Пані тікають і ховаються, а чоловіки, надівши на очі пов'язки, шукають їх. Якщо чоловік зловить даму, він повинен вгадати, хто вона така. Якщо він має рацію, вона дарує йому поцілунок; якщо ж він помилиться, то повинен спокутувати свій промах подарунком. Таким може вважатися поема, квітка, дрібничка, брелок, якщо він щедрий, - словом, що завгодно.

- Ну, що я казав! - Радісно вигукнув Вайатт. - Найпростіші піжмурки, тільки з зіпсованим французьким акцентом!

Однак короля спокусила нова гра.

- Але якщо у чоловіка на очах пов'язка, як він зможе зловити жінку?

- О, ми щебечемо, як пташки, щоб привернути увагу і вказати напрямок. - І Рене надзвичайно вміло почала наслідувати співу солов'я.

- І часто вас ловлять, леді Рене? - Продовжував допитуватися Вайатт.

Майклу не сподобався хтивий блиск, яким, як йому здалося, блиснули очі придворного чепуруна.

- Мене завжди ловлять! - Весело розсміялася Рене. - Правда, потім чоловікам доводиться відкуповуватися подарунками.

Король Генріх розреготався.

- Пані, ви готові ризикнути і вирушити в гущавину лісу разом з чоловіками? - Коли навколо пролунали захоплені крики згоди, він встав на ноги. - Чим ми будемо зав'язувати очі? - Не встиг він поставити своє запитання, як німфи і дріади вже почали зривати з себе шарфики, палантини, хутряні накидки і вуалі, складаючи їх купою до його ніг, як варварське підношення завойовника. - Пані, розбігайтеся!

- Все ховаються! Хто не сховався, я не винен! - Закудкудакав, давлячись сміхом, Вайатт, немов квочка, що збирає курчат.

Щебечучи і повискуючи від захвату, фрейліни постарше і молоденькі придворні дами королеви кинулися врозтіч, ховаючись за кущами і деревами.

Майкл не пропустив би такого задоволення ні за що на світі. Підхопивши із землі прозорий небесно-блакитний шарф, запашний амброю і лавандою, він кинувся в зарості.

Рене, міцно тримаючи Мері за руку, потягла її за собою під покров дерев, а потім, повернувшись за Анною, потягла і її слідом. Вона не мала наміру ні на хвилину випускати цю жінку з поля зору. Звідусіль лунали істеричне хихикання, здавлений сміх і веселий щебет. З-під кожного квіткового куща доносився спів птахів.

Грюкнули гуркіт чоловічого сміху. Анна зойкнула, сподіваючись привернути увагу Майкла. Мері перебігла до найближчого дерева, ближче до свого чоловіка, і знову солодко зацвірінькали. Саффолк, широко розставивши руки в сторони, невпевнено рушив до неї. Мері відступила назад і защебетала трішки тихіше. Спостерігаючи за ними, Рене здогадалася, що вони розігрують ритуал знайомства і залицяння. Вона фліртує, він відповідає, вона відступає, він переслідує її, вслухаючись в подаються сигнали. Він зловив її, і Мері розтанула в його обіймах.

- Моя канарейка, - прошепотів Саффолк і поцілував дружину, як і раніше не знімаючи з очей пов'язку.

Раптово засоромившись того, що настільки безсовісно підглядає за закоханими, Рене відвернулася і притулилася спиною до дерева. Розплющивши очі, вона виявила, що зовсім поруч з нею ходить колами Майкл Деверо. Він зав'язав очі її небесно-блакитним шарфом, що підкреслює золоте сяйво його волосся. Немов відчувши, що вона на нього дивиться, він рушив в її сторону. Невже він почув шурхіт спідниць, а тепер розраховує, що вона защебече, щоб привернути його? Ніколи! Нехай він ловить свою Анну, а потім вони разом знайдуть затишний куточок, де зможуть досхочу потішитися.

Рене помітила короля Генріха, який безпорадно кружляв на одному місці, в той час як з-за дерев і кущів його дратував і вабив цілий хор жіночих голосів. Він нагадував чудового, але сліпого лева, якого докучає зграя качок, вирядився метеликами. Регочучи на все горло і перегукуючись з ними, король ніяк не міг вирішити, кого ж з них він повинен схопити. Незабаром, як і слід було очікувати, в обійми йому впала містрис Блаунт.

- О-хо-хо, мій маленький соловейко! - Вигукнув лорд Стенлі, коли його м'язисті ручищи обхопили довгоногу молоду жінку зі світлим волоссям.

- Ви ні за що не вгадаєте, як мене звуть, сер, бо ми не знайомі. - Жінка посміхнулася йому в прикрите шарфом особа з таким видом, що Рене вирішила, ніби у неї зароджується до нього інтерес.

- Ну, так в чому ж справа? Назвіться, будь і ми з вами познайомимося! - Життєрадісно запропонував він, і жінка весело засміялася.

- Ви пестите мою сестру, сер! - Розлютився обережно крокували поруч сер Уолтер Деверо.

- Я ставлюся до вашої сестри з усім повагою, якого вона заслуговує, сер. Можете не сумніватися! - Відповів Стенлі.

- Поставтеся до неї хоч трішки по-іншому, і до вечері ви обвінчався з вістрям мого меча, - заявив Вайатт.

- А ось і мій чоловік, - скорботно прошепотіла Анна, вказуючи на чоловіка, який безцільно блукав по галявині в гордій самоті, наполегливо виклікая на ім'я своєї дружини, оскільки жодна з "пташок" не побажала фліртувати з ним. Він виглядав зарозумілим, незграбним і смішним. - Він чекає, що я стану співати для нього.

- А мені здалося, ніби ти хочеш, щоб тебе зловив Вікінг, - неголосно відгукнулася Рене.

- Я не можу, у всякому разі, не у всіх на виду. Але ... я хочу попросити тебе про послугу. Ти передаси йому моє послання?

Рене нагострила вуха.

- Що за послання?

- Передай йому, що я хочу побачитися з ним знову! - Без жодного попередження Анна раптом виштовхнула Рене на галявину, прямо в руки гігантові, а сама щодуху кинулася до свого чоловіка.

Майкл вичікував, поки подруги Рене розбіжаться в різні боки або будуть спіймані своїми кавалерами, щоб зробити свій крок напевно. За нею полювали Вайатт і цей павич. Отже, він повинен опинитися між ними і принцесою, що юнакові легко вдалося. Він ні на мить не втрачав її з поля зору. І нехай запашний шарф принцеси закривав йому очі, його загострилися почуття надійно вели його до неї, подібно до того як моряк орієнтується по Полярної зірки або як він сам переслідував оленя в заростях. Він вслухався в її приглушений розмова з Ганною і, як тільки вона опинилася на галявині, схопив її за зап'ястя.

- Ну ось, тепер я міцно тримаю вас, - посміхнувся Майкл, притягаючи її до себе. Тримати її в обіймах було страшенно приємно, вона здавалася гнучкою і чудово чарівної. Йому хотілося забрати її на руках в чарівний ліс, укласти на покрив з моху, дбайливо зняти з неї одяг, пожирати очима її красу, покривати поцілунками її тремтяче незаймане тіло і змусити її божеволіти від бажання. Але цієї честі йому ніколи не удостоїтися. Однак поцілунок він заслужив. - Хіба ви не хочете привітати мене, щоб я міг почути ваш голос і вгадати, хто ви така?

- Дурень! - Вона напружилася в його обіймах, і легкий, природний запах поту змішався з ароматом парфумів.

- Заспівайте для мене, маленька Сильфіда, щоб я міг вгадати, як вас звуть. - В очікуванні її відповіді Майкл раптом відчув, як вона напружилася і відкинулася назад, не дозволяючи йому притиснути її до своїх грудей. Вона не хоче, щоб він поцілував її. Вражений, юнак випустив її зі своїх обіймів. Він розв'язав шарф, що закриває йому очі, і в черговий раз вражений, до чого ж вона хороша, особливо поблизу, при яскравому світлі дня. Не здригнувшись, він сміливо зустрів її погляд. - Ви в який вже раз перехитрили мене, мадам.

- Чому ви не стали намагатися вгадати моє ім'я? - Неголосно поцікавилася вона.

- Тому що я знав його з самого початку.

- Ви знали, хто я, але не стали вимагати нагороди?

Майкл прийшов в замішання. Виходить, вона все-таки хотіла, щоб він поцілував її?

- Назвіть своє бажання.

Рене вихопила свій шарф у нього з пальців і прошипіла:

- Ідіть геть і будьте прокляті!

Королівська кров |  анотація |  Ристалище замку Тайрон, Ірландія, 1518 р |  Королівський замок в Амбуазе, Франція |  Палац в Грінвічі, Лондон, квітень 1518 р |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ дев'ятий |  Розділ десятий |  Розділ одинадцятий |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати