Головна

Королівський замок в Амбуазе, Франція

1.  Halitherium з Пуансо, Франція
  2.  Англія і Франція. XVIII століття
  3.  Англія, Америка і Франція в кінці XVIII - початку XIX століття
  4.  Г., Франція
  5.  Г., Франція
  6.  Гідростатичний замок, пускач Hydrostatic release
  7.  Глава 42. Королівський трофей

- Ворушіться, маленька повія!

Принцеса Рене де Валуа Французька, яку під руку виводив, точніше, витягував із спальні черговий спостерігач, побажала йому провалитися крізь землю, але все ж, накинувши простирадло на голе тіло, пішла за ним. Приниження заглушило голос бушувала в ній люті, коли вона побачила безліч виряченими від подиву око, що насолоджуються безкоштовним поданням: її, молодшу дочку покійного короля Людовика, в дезабилье волокли по галереї, як засуджену злочинницю на шибеницю.

Позаду неї під конвоєм королівської варти понуро крокував її коханий Рафаель. І без того неохайний одяг художника усеівалі численні плями, тому як його грубо перервали під час створення чергового шедевру, для якого як раз і позувала принцеса. Свавільна і вперта Рене, яку відтепер при дворі стануть величати не інакше як "розпусної принцесою, зганьбила будинок Валуа", допомагала художнику створити образ Венери.

Герцог де Субіз, її жорстокосердий мучитель, посміхнувся з похмурим задоволенням, коли натовп розступився перед ними, відкриваючи прохід до апартаментів короля Франциска. Рене високо тримала голову, демонструючи фамільне велич, успадковане нею від королеви Анни, герцогині Бретонською, улюбленої і передчасно пішла матінки. Принцеса щосили намагалася загнати глибше і придушити в собі перелякану маленьку дівчинку-сироту, якій відчайдушно хотілося забитися в затишний куточок і виплакатися досхочу. Але звинувачувати в те, що трапилося їй не було кого, крім себе.

Субіз всього лише скористався її безглуздям. Принцесі і в голову не могло прийти, що старий гульвіса і п'яниця, якого вона вважала досконалим нікчемою, посміє коли-небудь увірватися до неї в спальню в супроводі охоронців, виконуючи наказ довгоносих [6]. І ось, поки Рене з усім запалом юності віддавалася своїй першій любовну інтрижку, яка видавалася їй найбільшої любов'ю всього життя, Субіз в найдрібніших деталях спланував свій завершальний смертельний удар.

Рене згадала себе, слухняна дитина з поступливим характером, якою вона була ще зовсім недавно. Та дівчинка і подумати не могла про те, щоб стати коханкою жебрака художника, але після смерті матінки три зими назад вона стала сама не своя. А потім, трохи оговтавшись, вона повною мірою продемонструвала успадкованим від матері гордий норов і з гнівом розірвала пута, накладені на неї безсердечним батьком, перетворившись в настільки свавільне і непокірне створення, що королю Людовику довелося в терміновому порядку укласти новий шлюбний контракт для п'ятнадцятирічної шибайголови -дочері. Оскільки її наречений, принц Андре Наваррский, загинув смертю хоробрих на полі битви, її вінценосний батько зупинив свій вибір на літньому герцога Лотаринзький. На превеликий полегшенню Рене, герцог помер ще до того, як на шлюбному контракті висохло чорнило.

Рене пам'ятала, як батько заявив їй, що вона зведе його в могилу, якщо він в самому незабаром не підшукає їй чоловіка і не збуде з рук. В результаті вони оголосили один одному війну. Щоб зломити її впертість і змусити дочка шукати порятунку в шлюбному союзі, король тримав Рене при собі, примушуючи принцесу займатися нудними державними справами, виснажує її сили і терпіння.

Двома роками пізніше король програв цю битву і залишив цей світ, від роздратування і безсилля, як вважала Рене. Хоча придворні шепотілися по кутках, що це сталося "внаслідок надмірної старанності в ліжку", коли одряхлілий король зробив останню і відчайдушну спробу обзавестися спадкоємцем чоловічого иола від своєї третьої і дуже молодої дружини Марії Тюдор, сестри короля Англії Генріха VIII, що стала найкращою подругою Рене.

"Свавільна Рене" - так назвав її на смертному одрі король Людовик, і це прізвисько якось дуже швидко підхопили придворні, після чого воно прилипло до принцеси намертво.

- Ви вважаєте, що пішли в матір, але насправді вдалися в мене. Якби не закон, який забороняє жінкам претендувати на трон Франції, то на своєму місці я волів би побачити вас, дочка моя.

- Але моя сестра Клоді старше мене, - нагадала його величності Рене.

- Господь наділив нашу Клоді розумом корови, - з огидою кинув вінценосний батько. - Вона суща корова, наша Клоді, і більше мені нічого додати.

Після смерті батька Рене жодного разу не затужила про нього.

На жаль, дуже скоро їй довелося пошкодувати про це, тому як Довгоносий, обійнявши спорожнілий престол, підшукав принцесі нового нареченого. Ним виявився німецький принц, за словами пліткарів, тугодум і урод. Але Рене позбулася нього з надзвичайною легкістю. Вчасно розпущене чутки про можливе отруєння швидко змусили його відмовитися від думки поєднуватися з нею шлюбом. Король же Франциск розлютився.

- Ви страшенно спокусливі і чарівні, Рене, справжня богиня любові, - нахабно заявив старий і потасканий Субіз, хтиво прицмокуючи губами. - Ви більше подобалися мені оголеною, якою ви були хтось щойно. Справжній бенкет для моїх очей ...

- Я видряпаю ваші безсоромні очі, старий дурень!

- Ось воно, сумне вплив мадам Маргарити. У неї дуже дивні уявлення про місце жінки при дворі. Ця свобода думки, свобода вдач і любові ...

Рене метнула на Субіза вбивчий погляд. Маргарита Ангулемська, старша сестра короля Франциска, вважалася покровителькою мистецтв, гуманістів і реформаторів, поетесою і драматургом. Її користується широкою популярністю салон "Новий Парнас" став справжнім притулком для Рене після того, як вона втратила обох батьків, а старша сестра Клоді знову вийшла заміж. Саме там з самотньою, незадоволеною і замкнутої дівчинки вона перетворилася на справжню леді, якій завжди хотіла бути.

- Я впевнена, його величності буде дуже цікаво дізнатися вашу думку про його сестрі, Субіз.

- Ви неправильно мене зрозуміли, ma petite [7]. Я вдячний сестрі короля за те, що ви потрапили до мене в руки. Не турбуйтеся, ми з вами продовжимо невтомно вправлятися в любовних утіхах, які вона так люто проповідує. А при дворі скажуть: "Блискуча і повна життя молода принцеса з фіалковими очима стала улюбленою дружиною ..."

- Старий дурню, у вас в мізках вже черви завелись! - Вигукнула Рене, коли його висохлі пальці боляче стиснули її зап'ясті.

- Краще вже я, ніж ніхто, тому що ні один блискучий принц не погодиться взяти вас в дружини, безпутна принцеса.

Дівчина зробила помилку, глянувши на нього - на неприховану хіть в очах, на крапельки слини в куточках губ, на відвислий друге підборіддя, - і здригнулася від огиди. При дворі не було більш огидного створення.

Зазвичай даму, викриту в перелюбстві, запроторювали в монастир (при цьому жінка, що ділила ложе з чоловіком, ставала об'єктом їдких насмішок), а коханець розплачувався дуеллю, на яку його викликав або обдурений чоловік, або розлючений батько. Але з принцесою крові справа йшла далеко не так просто. Зрозуміло, дочки не доставляли стільки радості своїм вінценосним батькам, як сини, зате вони були ходовим товаром, який при деякій вправності можна було обміняти на трон або землі, як сталося з матір'ю Рене. Таким чином, невинність принцеси була національним надбанням.

Рене, незаміжня принцеса, створила прецедент, коли завела коханця, та ще й незнатного ж. Звичай вимагав, щоб її спокусника звинуватили в державній зраді і стратили. Бідний Рафаель! Що він знав про палацових інтригах, демонстрації сил і обдуреного довірі? Він був усього лише жебракам художником з убогої села поблизу Перуджі, пензлем заробляв на життя. Рене зрозуміла, що їй доведеться захищати його, ось тільки як? Бути може, король Франциск пощадить Рафаеля, якщо вона погодиться пожертвувати тими багатствами, дістати які він так прагнув, - своїм тілом і правом на землі герцогства Бретань.

"Дурна вівця, - в голові у Рене раптом зазвучав голос її батька, - невже я тебе нічому не навчив?"

- А ось і ми! - Проголосив герцог Субіз, коли стражники відчинили перед ним двері королівської опочивальні. Випрямивши спину і гордо піднявши голову, Рене зробила крок через поріг.

Король Франциск сидів за столом зі своєю сестрою Маргаритою. У ніші біля вікна причаївся кардинал Медічі. Старша сестра Рене, королева Клоді, вельми до речі була відсутня. Субіз виштовхнув Рене па середину розкішно обставленій кімнати, з кректанням став на коліна перед своїм паном і взявся в подробицях живописати компрометуючу сцену, свідченням якої став. Принцеса розуміла: марно запевняти, що вона лише позувала художнику, бо її неодмінно підданий фізичному обстеженню. Особи короля і його сестри стали жорсткими і непохитними. В голові у Рене зародилися поки ще певні підозри. У заключній частині свого оповідання старий герцог, це суще нікчемність, підлабузник і нахаба, великодушно запропонував себе на роль рятівника зганьбленої невинності, прозоро натякнувши, що готовий взяти безпутну принцесу в дружини. Король Франциск відпустив герцога Субіза з невиразним обіцянкою розглянути його пропозицію руки і серця, попутно наказавши взяти Рафаеля під варту. Маргарита веліла пажу принести Рене накидку і туфлі, за що принцеса була їй щиро вдячна.

А ось їх праведне обурення аж ніяк не виглядало щирим.

Король Франциск наказав піти всім своїм помічникам, так що в його кабінеті залишилися лише він сам, Маргарита, кардинал Медічі і Рене.

- Ми шоковані тим, що сталося! - Тоном державного обвинувача заявив король принцесі. - Твоє розпуста ганьбить нас в очах усього світу! Чи не дівчина і не вірна дружина, одне твоє ім'я вже означає скандал, твоя честь зневажено - і ми маємо намір вдатися до найсуворішим заходам. З цього моменту твоє більш ніж завидне придане і ануїтет [8] відгукуються і анулюються, твій спокусник буде звинувачений у державній зраді, а ти сама вийдеш заміж за герцога Субіза!

Рене, демонструючи цілковиту байдужість, успадковане від вінценосного батька, незворушно вислухала довгоносих і про себе здивувалася тому, як же він має намір управляти Францією, якщо дитині зрозуміло, що все його обурення шито білими нитками. Син третьорозрядного французького принца, Франциск Валуа зійшов на трон по праву народження, підкріпленому одруженням на Клоді. І хоча він зумів здобути славу гуманістом і вигадником, Рене знала його як людину аморального. Її батько якось зауважив: якщо щось виглядає як пастка і пахне нею ж, значить, це і справді пастка. Так що Субіз зовсім не випадково застав її en flagrante delicto [9].

- Ваша величність ... - Рене опустилася на коліна і покаянно схилила голову. - Негідна вашу щедрість і милості смиренно молить вас про прощення, підкорена вашої доброзичливістю і чеснотою.

Її каяття явно повалило глядачів в замішання. Кардинал Медічі вийшов зі своєї схованки біля вікна.

- Вона розмовляє англійською?

- Вона вільно розмовляє по-англійськи, по-латині, по-грецьки, по-іспанськи і по-італійськи, - відповіла Маргарита.

Кардинал взяв Рене за підборіддя і підняв їй голову.

- Ви керуєте знайомство з наближеними англійського короля?

Рене з побоюванням розглядала кардинала. Він не був блазнем гороховим начебто довгоносих, всі задуми якого було видно наскрізь. Ні, це була птиця зовсім іншого польоту, схоже її вінценосному батькові.

- Я веду переписку з королевою Франції, у другому шлюбі стала герцогинею Саффолк. Ми з леді Мері друзі.

Кардинал допоміг їй піднятися на ноги.

- Покажіть мені свої зуби.

Рене оторопіла від несподіванки.

- Ви що ж, вважаєте мене за коня?

- Роби, як велить тобі його високопреосвященство, зухвале дівчисько! - Наказала Маргарита.

Рене розгубилася остаточно. Значить, Субіз мав рацію, коли говорив, що до подій доклала руку і Маргарита. Господи Ісусе, спаси і помилуй! Невже і Рафаель замішаний в цій історії? Ні, він теж був вражений тим, що трапилося. Він любить її і ніколи б не зрадив. Маргарита виявилася ганебною обманщицею. Киплячи від обурення, Рене посміхнулася кардиналу в усі свої тридцять два зуби.

- Чудово, чудово. - Він задоволено похитав головою. - А тепер зніміть накидку.

Очі принцеси перетворилися в щілинки.

- Мені холодно.

- Це займе всього лише хвилину, не більше.

Вона неохоче корилась, скинувши з плечей накидку.

- І простирадло.

Від такого нахабства Рене ледь не втратила дар мови. Отямившись, вона з викликом підняла підборіддя.

- Я відмовляюся.

- Тоді ми покличемо варту, щоб вона зробила це замість тебе. - Мадам Маргарита клацнула пальцями.

Рене спалахнула. Але не від збентеження - від люті! Як сміють вони ображати принцесу королівського дому Франції? З неприхованим презирством дівчина подивилася на короля Франциска. Хтивий дегенерат ось уже багато місяців не залишав безуспішних спроб зірвати з неї одяг. Думка про те, що зараз його бажання здійсниться, хоча б частково, і він побачить її голою, привела принцесу в сказ.

- Клянуся розп'яттям, що тут відбувається ?! - Побажала дізнатися вона.

- В даний момент це вас не стосується, - незворушно відповів кардинал. - Простирадло!

- Варта! - Крикнула Маргарита, змусивши Рене здригнутися.

- Відкличте їх! - Прошипіла дівчина.

Вона не поворухнулася до тих пір, поки не почула звук захлопнувшейся двері. Що ж, якщо ці збоченці хочуть оглянути її, як породистого кобилу, вона влаштує їм справжню виставу. Тим солодше буде її помста. Схоже, вони навіть не уявляють, з ким мають справу. Принцеса втупила в кардинала холодний погляд, заганяючи приниження в найдальші куточки душі і, презирливо посміхнувшись, одним рухом позбулася простирадла.

- Як вам буде завгодно. - Не соромлячись своєї наготи, Рене розправила плечі, від чого її невеликі грудки зухвало прянул вгору. Їй хотілося померти. - Я принесла задоволення вашій величності і вашому високопреосвященству?

Кардинал Медічі окинув її швидким уважним поглядом і відвів очі.

- Який її характер?

Король Франциск, випробувавши всі, за винятком згвалтування, щоб завалити її в ліжко, і зазнав невдачі, з пожадливістю розглядав принцесу. Рене відчувала, як його хтивий погляд ковзає по її грудях, животу, mons veneris [10] стегнах, ногах, і буквально відчувала його жадібні і пітні руки.

- Вона має всі пороками, властивими дорогою повії ...

Рене задихнулася від обурення. Брехливий негідник!

- ... Гордим самодурством своєї матері, досконало володіє всім арсеналом прийомів і трюків свого батька, - з гіркотою продовжував король Франциск, не зводячи очей з оголеного тіла Рене.

Кардинал допитливо заглянув їй в обличчя.

- Скільки коханців у вас було, Рене?

- Я не повія! - Викрикнула вона і розлючено тупнула ногою, нітрохи не злякавшись, а, навпаки, сповнившись відважної зухвалості. - Якщо ви думаєте, що зможете змусити мене лягти в ліжко до якого-небудь заразне ...

- Саме вона нам і потрібна, - відповіла замість неї мадам Маргарита.

Кардинал Медічі метнув на Франциска незадоволений погляд.

- Досвідчений в мистецтві професійної cortigiana [11]? Втім, мабуть, воно й на краще. Чоловіки, як правило, вміють визначати, який шлях у жінки за плечима. А чистота дорогого коштує.

- Чистота! - Обурено пирхнула Маргарита. На любовному ристалище вона могла дати фору будь-скакового коня.

- Мені холодно, - втрутилася в незрозумілу для неї лайку Рене. - Від мене не буде ніякої користі, якщо я помру від запалення легенів.

- Ви можете прикритися, - дозволив дівчині кардинал. Коли вона знову загорнулася в простирадло і накинула поверх неї накидку, він продовжував: - Флорентійський посланник відгукується про вас як про надзвичайно майстерною, спритною і освіченою дівчині ангельської краси. Тепер я і сам в цьому переконався. Він стверджує, що ви не схильні до звичайного жіночого проведення часу і вельми обізнані в мистецтві дипломатії. У вас є інші навички та таланти?

- Вона з легкістю цитує драматургів, філософів, поетів і теологів, - сухо відповіла Маргарита. - Прекрасно танцює, співає і акомпанує собі на лютні. Розбирається в живописі і добре грає в карти. А її хитромудрим витівок немає числа.

Який несподіваний удар! Рене готова була задушити цю жінку, яку ще зовсім недавно вважала своєю покровителькою.

- Як щодо академічної освіти? - Поцікавився кардинал.

- Ха! - Презирливо фиркнула Маргарита. - Королева Анна навідріз відмовлялася розлучитися зі своїм маленьким талісманом. Після смерті її величності король Людовик проявив несподіваний інтерес до дівчини. Він називав її "не по роках розвинене дитя, створене на мою образом і подобою". Вона стала берегинею його секретів і спритною лицеміркою. Не знаю, чого він сподівався досягти, забиваючи їй голову марними знаннями та відомостями. Він своїми руками створив особу, яку не потерпить жоден принц. До цієї жінки слід ставитися з усією обережністю, ваше високопреосвященство.

Рене кипіла від ледь стримуваної люті. Вона ні в чому не схожа на свого батька! Вона була дочкою своєї матері!

- Господи Ісусе, змилуйся наді мною! Чого ви від мене хочете? Скажіть мені, і покінчимо з цим раз і назавжди!

- Боюся, що розраховувати на її лояльність не доводиться, - додала Маргарита. - Вона нікому не вірить, і до неї теж немає довіри.

- Я вірила вам! - З гіркотою вигукнула Рене. - Як нерозумно з мого боку!

- Її лояльність - це менша з моїх турбот, тому що її легко можна купити. - Кардинал сів за стіл і наповнив кубок вином. - Вона дуже молода. Ось що мене турбує по-справжньому. Проте ... її чистота і недосвідченість роблять її прекрасним інструментом, бо хто запідозрить у свіжій молодій дівчині що-небудь інше?

Король Франциск виглядав задоволеним, мов свиня, заляпані багнюкою.

- Сестра, ми пропонуємо тобі можливість обілити своє ім'я в наших очах і повернути наше розташування.

Ага! Ось, нарешті, і почалася торгівля.

- Мене що, зашлють в монастир? - Поцікавилася Рене.

- Наш всеблагої Господь пропонує грішникам незліченні способи спокутувати свої гріхи, - прорік кардинал. - Дівчина, яка бажає позбутися від гріха розбещеності, йде в монастир, але ж ви не покаялися, чи не так? Ви жалкуєте лише про те, що вас піймали.

Рене слабо посміхнулася.

- Бути може, мені слід покаятися в гріху безпорадності? - Вона вже накликала на себе такі неприємності, що ще одне зухвале зауваження не могло істотно погіршити її стан.

- У вас буде маса можливостей, щоб покаятися в цьому, дорога моя.

- Заслати тебе в жіночий монастир, ха! - Довгоносий, в черговий раз демонструючи, що він, як то кажуть, заднім розумом міцний, зневажливо пирхнув. - Цікаво, скільки пройде часу, перш ніж ти втечеш до родичів своєї матері в Бретань і піднімеш проти мене повстання?

- Я ніколи не зраджу Францію! - Палко вигукнула Рене, свято вірячи в свої слова.

- Тоді давайте поговоримо про ваш винагороду.

- Про мій винагороду? - Рене, не вірячи своїм вухам, в розгубленості втупилася на кардинала. Невже вона щось пропустила?

- На той випадок, якщо ви досягнете успіху, - уточнив він.

- У чому?

- Я удвічі збільшу твій ануїтет, - бундючно проголосив Довгоносий.

- Як і щодо оплати що? - Наполягала Рене. Навряд чи це підприємство виявиться корисним для її здоров'я.

- І вашому коханцеві буде збережено життя, - замість відповіді пообіцяв їй кардинал. - Знову ж таки, в разі вашого успішного і щасливого повернення.

- Мого повернення? Звідки, з Англії? - Серце дівчини тривожно забилося. - Але ваша величність нічого не скаже мені до тих пір, поки ми не домовимося про оплату і я не дам своєї згоди на співробітництво.

- Дуже добре, - похвалив принцесу кардинал.

- Я ж казала вам, що вона дуже хитра і прониклива.

- Я не повія!

- Мова йде про доручення, виконання якого неможливо довірити повії, - поспішив заспокоїти дівчину кардинал.

- Тим не менше, я рішуче відмовляюся.

- Якщо ти зараз відмовишся, то покарання буде негайним і буде саме таким, яке я тобі обіцяв, - відповів Франциск. - Субіз, кара твого коханця, втрата приданого і ануїтету. І, можливо, ще й звинувачення в державній зраді.

- Погоджуйтеся, ви тільки виграєте від цього. Однак, - перестерігає голос кардинала Медічі раптом сталь жорстким і твердим як сталь, - якщо ви приймете наші пропозиції, а потім відмовитеся, то покаранням для вас стане смерть.

- І ви всерйоз вважаєте, що я назву свою ціну і прийму рішення до того, як дізнаюся у всіх подробицях, що саме від мене потрібно?

- Як тільки ми почнемо переговори, шляху назад вже не буде, - підкреслив кардинал Медічі. - А якщо вас спіткає невдача і ви спробуєте втекти ...

- Я завжди виконую те, за що беруся, - зарозуміло повідомила Рене, ставлячи крапку в безплідною дискусії. У той же час вона гарячково зважувала всі "за" і "проти". Наскільки далеко вона може зайти в спробах забезпечити власне майбутнє? - Від мене буде потрібно зробити смертний гріх?

- Вас попросять виконати священний обов'язок, - запевнив її кардинал.

- З яких це пір шпигунство за англійцями перетворився в богоугодну діяння? - З викликом кинула Рене.

- Ми не просимо вас шпигувати за ким-небудь, - пробурмотів кардинал. - Так чи ні? Вирішуйте негайно.

- Якщо мене спіймають англійці, вони мене стратять. Якщо я відмовлюся, ви карайте Рафаеля. Якщо мене спіткає невдача, ви мене вб'єте. Отже, мені залишається єдиний вихід - прийняти вашу пропозицію і з блиском виконати його.

- Так! - Життєрадісно і в один голос закричали король і кардинал.

- Як плати за свої послуги я вимагаю герцогство Бретань і свободу Рафаелю.

- Бретань ти не отримаєш! - В гніві заревів Франциск.

Маргарита, уражена, вигукнула:

- Ну і нерви у цієї дівчинки!

Рене втупилася на Маргариту.

- Це ж не вас просять ризикувати власним життям. - Дівчина оглянула викликає поглядом короля і кардинала. - Що б ви не змусили мене зробити, нагородою за це для мене стане Бретань. Як тільки мій "священний обов'язок" до вашого задоволення буде виконаний, мені повернуть титули і землі моєї матері-королеви, причому повернуть з королівськими гарантіями того, що право спадкування я зможу передавати сама, і по жіночій лінії теж. Після цього я покину ваш двір і межі вашого королівства.

На скроні у короля Франциска нервово пульсувала жилка.

- Герцогство Бретань знаходиться в моєму королівстві, під моєю юрисдикцією, як це було і при моєму попереднику, твого батька!

- Відповідно до полусаліческім законом про спадкування герцогство Бретань належало моєї матері-королеві.

- Бретань ти не отримаєш, - рішуче заявив король Франциск. - Тобі заплатять золотом.

- У в'язниці золото мені буде ні до чого. Я даю згоду в обмін на свою незалежність або рішуче відмовляюся від тієї високої честі, якої ви мене удостоюється.

- Нагадую, твій рішучу відмову означає шлюб з Субіз, - нагадав король. - А заодно і кара коханця.

- Що ж, нехай буде так. - Рене спрямувала на нього свій знаменитий впертий погляд.

Схоже, кардиналу Медічі не доставила задоволення нездатність короля Франциска вирішити питання на загальне задоволення.

- Змушений нагадати вашій величності, що договір з банком Медічі ...

- Мій дорогий кардинал-протектор Франції! - Заволав Франциск. - Я не стану платити за вашу благословенну тіару громадянською війною. Я не вірю всім клятвам вірності цієї дівчинки. Як тільки ця нахаба роздобуде свою Бретань, вона негайно відновить суверенітет своєї матері і відпаде від Франції. Я ж втрачу значної частини своїх доходів, а на руках у мене виявиться франко-бретонська війна. Вашого флорентійського золота не вистачить, щоб покрити збитки.

Рене посміхнулася про себе. Золото Медічі в обмін на папський трон! Їй дуже хотілося дізнатися, хто з них першим зіграє відбій. Принцеса готова була піти в заклад, що їм виявиться блазень гороховий, через непорозуміння став королем Франції.

- Ти отримаєш герцогство Шартрський, - як і слід було очікувати, дав задній хід Довгоносий.

Принцеса відповіла:

- Ваша величність вже завітали мені Шартр як придане.

- Воно у тебе відібрано! Але якщо ти виявиш послух, ми дозволимо тобі зберегти його.

- Бути може, ви позбавите мене від принизливого торгу? Субіз чекає.

Кардинал метнув на Франциска незадоволений погляд, і король неохоче пробурчав:

- Шартр і землі поблизу Нанта.

"Цікаво, це його останнє слово?" - Подумала Рене. Або ж мільйони золотом, які флорентійський банк Медічі готовий заплатити за відновлення на святому престолі представника свого клану, виявляться для короля занадто сильною спокусою?

- Ваша величність, боюся, ви покладаєте надмірні надії на мої скромні можливості. Зрештою, я всього лише жінка - слабка, покірна, смиренна, недосвідчена в мирських справах ...

- Ха! - Фиркнула Маргарита. - Уперта шахрайка, ось хто ти така!

- Що буде, якщо я зникну десь на півдорозі між Францією і Англією і ніколи не повернуся?

- Ви, звичайно, можете поступити так, але пам'ятайте - ви позбудетеся не тільки Бретані, але і свого коханця. Крім того, все життя вам доведеться озиратися через плече, - м'яко заперечив кардинал.

Рене з готовністю підхопила:

- Якщо я відмовлюся, то загину. Якщо моя місія не вдасться, я загину. Якщо мені вдасться задумане, я опинюся в смертельній небезпеці. Ви не залишаєте мені вибору - мені майже нічого втрачати. Тому я повторюю - чи Бретань, або нічого. В іншому випадку гра не варта свічок.

Довгоносий звернувся до кардинала.

- Яким чином ви маєте намір компенсувати мені втрату Бретані?

- Подвоївши цифру, на якій ми зійшлися.

- Утройте її.

- Згоден. - Кардинал засяяв. - Моя дорога дівчинка, ви підете в Англію, виконаєте свій священний обов'язок, а після повернення отримаєте титул герцогині Бретонською.

- І Шартрський, - педантично поправила його принцеса. - Я вимагаю письмового свідчення про це, з підписами і печатками вашої величності, а титул можновладною герцогині я отримаю до свого від'їзду. - Вона мило посміхнулася присутнім. - Якщо це влаштовує ваша величність.

Особа Маргарити налилося кров'ю.

- Ти ... уперта, нахабна, самовпевнена дівчисько! Да уж, в першу чергу і завжди вперта.

Кардинал Медічі запропонував їй кубок з вином.

- Вип'ємо за успіх вашої місії, ваша світлосте!

Рене змусила себе зробити крихітний ковток чудового рожевого вина, молячись при цьому, щоб її правління не стало найкоротшим в історії Бретані і Шартра.

- Ваша величність, ваше високопреосвященство, тепер, коли між нами улагоджені всі непорозуміння, я хотіла б дізнатися подробиці дорученого мені справи. Вже напевно ви не проявили б подібної щедрості, якби мені треба було всього лише шпигувати за англійцями, тому як я впевнена, що у вашому розпорядженні є безліч послів і посланників.

- На все свій час, - відповів кардинал і послав за якимось лейтенантом Армадо Бальоні.

А це ще хто такий? Голова у Рене пішла обертом від можливостей, що відкриваються.

- Я повинна вкрасти діаманти королеви? Велику королівську печатку Англії, можливо?

- Для виконання цього завдання я б послав злодія.

- Отруїти лорда-канцлера?

Кардинал зітхнув.

- Для виконання цього завдання я б послав отруйника. Ага, ось і лейтенант Армадо. Мадам, дозвольте представити вам начальника вашої особистої варти.

Італійський офіцер вклонився. На шиї у нього погойдувався медальйон - золотий хрест на чорному тлі. Рене з інтересом, йому в нього.

- Це ваш фамільний герб, лейтенант?

- Ні, мадам. Це знак ... - Кардинал Медічі прошипів щось нерозбірливе, і присоромлений лейтенант замовк.

Принцеса презирливо фиркнула.

- Якщо цей знак слід приховувати, на вашому місці я б залишила його тут, лейтенант.

- Розумна рада, - погодився кардинал. - У моєму замку для вашої світлості підготовлені особливі кімнати. Пропоную вам негайно відправитися туди.

- Хто буде офіційно супроводжувати мене в Англію? - Поцікавилася Рене.

Володарі її всесвіту обмінялися здивованими поглядами. Схоже, про це вони не подумали.

- Вибирайте самі, кого вам завгодно, - кинув король.

- Тоді я вибираю маркіза де Руже, але з однією умовою.

- Яким? - В один голос вигукнули король, кардинал і сестра короля.

- Маленьким.

Королівська кров |  анотація |  Розділ четвертий |  Розділ п'ятий |  Розділ шостий |  Розділ сьомий |  Розділ восьмий |  Розділ дев'ятий |  Розділ десятий |  Розділ одинадцятий |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати