На головну

II. Лексико-граматичні розряди займенників. Їх загальна характеристика

1.  Cудебнік 1497 г. Загальна характеристика
  2.  Cудебнік 1550 г. Загальна характеристика, система і джерела
  3.  I. Коротка характеристика групи займаються
  4.  I. Загальна характеристика категорії стану як частина мови
  5.  II. 1. Загальна характеристика поведінки неповнолітніх
  6.  II. Лексико-граматичні розряди прикметників
  7.  II. Лексико-граматичні розряди іменників

Найбільшого поширення набула класифікація, заснована на семантичному принципі. За значенням все займенники поділяються на 9 розрядів.

1) Особисті (Я - ми, ти - ви; він, вона, воно - вони)

Особисті займенники вказують на особу або предмет: я - На обличчя того, хто говорить; ти - На співрозмовника, тобто на особу, до якої звертаються з промовою; він, вона, воно, вони - На обличчя або предмет, про який йде мова.

морфологічні ознаки

· Число (Я - ми, ти - ви і т.д.);

· Падіж (Він - його - йому і т.д.);

· Рід (займенники 3-ї особи: він вона воно).

синтаксичні функції

· Підлягає: Я той, чий погляд надію губить (Л).

· Доповнення: Люблю тебе, Булатний мій кинджал (Л).

· Присудок: Хто є я?

2) Ще Одне займенникисебе вказує на ставлення виробника дії до самого себе.

морфологічні ознаки

Не має роду, числа, називного відмінка.

синтаксичні функції

· Доповнення: Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний (П).

3) Питальні займенники (Хто, що, який, який, чий, скільки) використовуються в питальних реченнях для уточнення особи, предмета, якостей і властивостей предметів, іхпрінадлежності кому-небудь, чого-небудь, а також черговості і кількості.

морфологічні ознаки

· Рід (який - яка - яке, І т.д., крім займенників хто і що).

· Число (який - які та ін., крім займенників хто і що).

· Падіж (хто - кого - кому і т.д.).

синтаксичні функції

· Визначення: який номер газети вийшов?

· Підлягає: що тут відбулося?

4) Відносні займенники(Хто, що, який, який, чий, скільки і ін.) не мають значення питання, вживаються в додаткові частини складнопідрядного речення та служать засобом з'єднання придаткового пропозиції з головним. У синтаксисі їх називають союзними словами. У підрядному реченні вони є різними членами речення.

синтаксичні функції

· Підлягає: Мені дорожче гайки наскрізні, які бредуть крізь хмари (Н).

· Доповнення: Часто згадую тих друзів, з якими я був у Чорнобилі (газ.).

· Визначення: Я той, чий погляд надію губить (М. Л.).

5) Невизначені займенники (Хтось, щось, якийсь, кілька, дещо, дехто, хто-то, якийсь і ін.) вказують на невизначений предмет, ознака, кількість. Невизначені займенники утворюються від відносно-питальних за допомогою частинок то, -небудь, -небудь, -кое.

морфологічні ознаки

· Рід. Змінюються за родами займенники деякий, якийсь і т.д. займенники хтось, щось, хтось, щось і деякі інші не мають роду;

· Число. Мають форми однини і множини займенника якийсь, деякий, якийсь (такий собі - якісь). займенники хтось, щось, хтось, щось, хтось, дехто не мають числа.

· Падіж. схиляються займенники деякий, деякого, деякого і т.д. займенник хтось має тільки називний відмінок; займенник щось - Називний і знахідний відмінок, а займенники нікого, нічого вживаються тільки в непрямих відмінках.

Не потрібно думати, що займенники нікого, нічого - Це відмінкові форми від займенників хтось, щось. слова хтось, щось мають значення невизначеності, а нікого, нічого - Негативний зміст.

синтаксичні функції

· Підлягає: Хтось плаче і сміється (А. Б.).

· Визначення: Хтось плаче і сміється, чийсь сміх з далеких країн, чиясь пісня тихо ллється крізь лазуровий туман (А. Б.).

6) Негативні займенники (Ніхто, ніщо, ніякий, нічий, нікого, нічого) містять заперечення того значення, яке має основа кожного з цих займенників. Вони утворені від питальних займенників за допомогою негативних частинок НЕині.

морфологічні ознаки

· Рід непослідовно (Ніякої - ніяка - ніяке). займенники ніхто, щось, нікого, нічого роду не мають.

· Число непослідовно (Ніякої - ніякі), Крім займенників ніхто, ніщо, нікого, нічого.

· Падіж послідовно (Ніхто - нікого - нікому - ніким і т.д.). займенники нікого, нічого не мають називного відмінка.

синтаксичні функції

· Підлягає: ніщо чи не порушує тиші (К. П.).

· Доповнення: Поблизу не було нікого (К. П.).

· Визначення: ніякі книги не могли відвернути мене від похмурих думок (К. П.).

· Присудок: Діти були нічиї (К. П.).

7) Присвійні займенники(Мій, твій, наш, ваш, свій, його, ee, їх) вказують на приналежність предмета говорить, співрозмовнику або будь-якій третій особі.

морфологічні ознаки

· Рід послідовно (Мій - моя - моє).

· Число послідовно (Твій - твої).

· Падіж. Змінюються за відмінками за типом прикметників (Наша - нашого - нашому - нашим і т.д.), Крім займенників його, її, їх.

займенники його, її, їх є незмінними словами, і їх не слід плутати з відмінковими формами особових займенників: Я побачив його (його - В.п., однини займенники він); Я побачив його сад (його - Присвійний займенник, незмінне слово).

синтаксичні функції

· Визначення: І ви не змиєте всієї вашої чорної кров'ю поета праведну кров (М. Л.).

· Присудок: "Ти моя! "- Сказав він грізно (П.).

8) Означальні займенники(Сам, самий, весь, всякий, кожен, інший, будь-хто, інший) служать засобом уточнення того предмета, про який йде мова, вони надають йому значення виділення або узагальнення.

займенник сам має значення "самостійно, без будь-чиєї допомоги". Це займенник вживається з іменниками, що позначають одухотворені предмети, або з особистими займенниками: Сам-то він був зросту невеликого, менше, ніж будь-який інший (І. К.).

займенник весь має збірне значення і вказує на сукупність явищ або на повноту охоплення чого-небудь: Друзі! До чого весь цей шум (І. К.).

займенник самий зазвичай вживається для уточнення при вказівних займенниках або при іменників, але при цьому має значення "саме, якраз". В тому самому місці ми побачили глибоку вирву (газ.).

морфологічні ознаки

· Рід (Кожен - кожна - кожна).

· Число (Інший - інші).

· Падіж (Самий - самого - самого і т.д.).

· Відмінюються за типом прикметників (кожен - кожного - кожному і т.д.)

синтаксичні функції

· Визначення: Як вірна у Пушкіна всяка думка, всяке почуття, всяке відчуття (Бел.).

· Обставина: Всі питання він вирішував сам (Гр.).

· Присудок: Діти бувають всякі.

· Підлягає: кожен відповідальний за свою долю.

Займенник в цьому випадку субстантивації, тобто переходить в іменник.

9) Вказівні займенники (Цей, той, такий, такий, стільки) мають загальне значення виділення серед інших будь-якого предмета, ознаки, кількості.

морфологічні ознаки

· Рід (Цей - ця - це), Крім займенники стільки.

· Число (Цей - ці), Крім займенники стільки.

· Падіж. Вказівні займенники змінюються за типом повних і коротких прикметників (Той - того - тому і т.д.) і за типом імен числівників (Стільки - стількох - стільком і т.д.).

синтаксичні функції

· Підлягає: той, з ким віталися, їхав мовчки (Л.T.).

· Доповнення: Він показав тим, що має намір їхати далі (Л. Т.).

· Присудок: Я той, чий погляд надію губить (М. Л.).

· Визначення: Він уявляв собі це море незворушно жалюгідним (Ю. Т.).

стилістичні завдання |  Орфографічний тренінг |  УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ ТЕСТ ЗА ТЕМОЮ |  морфологічні ознаки |  II. Лексико-граматичні розряди імен числівників. Їх характеристика. |  IV. відмінювання числівників |  V. Схема розбору імені числівника |  морфологічні завдання |  Орфографічний тренінг |  УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ ТЕСТ ЗА ТЕМОЮ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати