Головна

Chab ^ ° Тзамечательниі гімн вперше став відомий завдяки Шаба * Аль 1 К0Т0Рийопубліковал його переклад з примітками в «Revue ^ hlgique» (T. 14, р. 65 ff. - Paris, 1857).

1.  Gerund перекладається на російську мову іменником, деепричастием, інфінітивом або цілим реченням.
  2. " ГОЛОС І ФЕНОМЕН: введення в проблему знаків в феноменології Гуссерля "(" La voix et le phenomene ". Paris, 1967) - робота Дерріда.
  3. " Наглядати і карати "(" Surveiller et punir ". Paris, 1975) - робота Фуко.
  4. " Про таємниці від почину світу "(" Des choses cachees depuis la fondation du monde ". Paris, 1978; avec J.-M. Oughourlian et G.Lefort) - книга Жирара
  5. " ОКО І ДУХ "(" L'?il et l'esprit ". Paris, 1964) - остання видана за життя робота Мерло-Понті
  6. " ПРОЗОРІСТЬ ЗЛА "(" La transparence du mal ". Paris, 1990) - твір Бодріяра.

Глава П. Осіріс, бог воскресіння

IV династії, близько 3800 до н.е., цар Мен-кау-Ра * (Мі-Керін греків) ототожнюється з ним, і написи на його гробниці не тільки величають його «Осирисом, царем Півдня і Півночі, Мен-кау ра, що живуть на віки вічні ", а й приписують йому генеалогію Осіріса, і він проголошується« народженим небом, нащадком Нут, плоттю і кістками Себа ». Жерці Геліополя, очевидно, редагували релігійні тексти, які листувалися і копіювалися в Колегії1, І пристосовували їх до своїх поглядів, але в давні часи, коли вони тільки починали свою роботу, поклоніння Осирису було настільки широко поширене і віра в нього як в бога воскресіння настільки глибоко вкоренилася в серцях єгиптян, що навіть в геліопольським системі теології Осирису і богам його циклу відводилося особливе місце. У всі епохи він втілював в очах єгиптян ідею істоти, колишнього одночасно і богом і людиною, що зазнав під час життя на землі страждання і смерть і тому здатного співчувати їм в їх хворобах і смерті. Ідея про людську сутність Осіріса відповідала потреби людей у ??спілкуванні з істотою, яке, будучи частково божественним, мало б, проте, більше схожості з ними. Спочатку єгиптяни сприймали Осіріса як людини, який жив, подібно до них, на землі, потребував у воді та їжі, зазнав жорстоку смерть, але за допомогою богів переміг її і досяг вічного життя. Але те, що зробив Осіріс, могли зробити і інші люди, адже боги, що надали допомогу Осирису, повинні допомогти їм; і якщо, воскресивши Осіріса, вони зробили його правителем підземного світу, значить, воскресивши людей, вони повинні дозволити їм увійти в його царство і жити там так само довго, як і самі боги. У деяких своїх іпостасях Осіріс ототожнювався з Нілом, Ра і іншими «богами», відомі-і єгиптянинові. Але саме як бог воскресіння і вічного зни він був найбільш близький жителям долини Нілу. ° го тисячоліть чоловіки і жінки вмирали, вірячи в

меется на увазі Колегія жерців Будинку Життя. - Прим. ред.

Єгипетська релігія

то, що все, зроблене для Осіріса, символічно віднесено і до них і, подібно до нього, вони повстануть з мертвих і успадкують вічне життя. Навіть простеживши релігійні погляди єгиптян аж до самої глибокої давнини, ми не досягнемо часів, про які з упевненістю могли б сказати, що тоді не існувало ідеї воскресіння, оскільки у всіх відомих нам джерелах стверджується, що Осіріс ожив. Напевно існували і скептики, запитували своїх жерців, як питали коринфяне святого Павла: «Як воскреснуть мертві і в якім тілі прийдуть?»1 Але, поза всяким сумнівом, віра у воскресіння була прийнята панували класами Єгипту. Церемонії, яких припустилися єгиптянами для того, щоб допомогти померлим пройти випробування суду і перемогти ворогів в іншому світі, а також форма, в якій вони повставали з мертвих, будуть описані нижче, ми ж повернемося до теологічної історії Осіріса.

Батьківщиною культу Осіріса і центром поклоніння йому при ранніх династій був Абидос *, де, як кажуть, похована голова бога. Згодом культ цей поширився на північ і на південь, і багато великих міст претендували на володіння якою-небудь частиною тіла Осіріса. Багато епізоди з життя бога лягли в основу святкових вистав у храмах, і поступово виконання обов'язкових і необов'язкових обрядів, пов'язаних з ними, зайняло в деяких храмах більшу частину часу жерців. Початкові ідеї, які стосуються Осирису, забулися, і з'явилися нові. з прикладу людини, повсталого з мертвих і досяг вічного життя, він перетворився в причину воскресіння, і право дарувати смертним вічне життя перейшло від богів до нього. Історію про розчленування Осіріса забули, оскільки в підземному світі його тіло було цілим, і, незалежно від того, був він розчленований чи ні, після своєї смерті він став батьком Хору, який народився у Ісіди. Вже за часів XII династії (близько 2500 р. До н.е.) * поклоніння

1 Кор. 15:35. - Прим. ред.

Глава П. Осіріс, бог воскресіння

Осирису стало майже загальним, а через тисячу років він став чимось на зразок національного бога. Йому приписали атрибути великих космічних богів, і він вважався тепер не тільки богом і суддею померлих, але також і творцем світу і всього сущого. Він, колишній сином Ра, виявився рівним своєму батькові і зайняв місце поруч з ним на небесах.

Цікаве доказ ототожнення Осіріса і Ра ми знаходимо в XVII чолі Книги мертвих. Слід нагадати, що ця глава складається з ряду тверджень, які, мабуть, можуть бути названі кодексом віри. При цьому кожне з тверджень супроводжується одним або декількома поясненнями, що представляють різні думки з даного питання. Глава містить також серію ілюстрацій. В сто десятий рядку йдеться:

Я є душа, яка живе в двох Чафі1. Що це? Це Осіріс, коли він йде в Тату (т. Е. Бусирис. - У. Б.) і зустрічає там душу Ра, там один бог обіймає іншого, і душі приходять в життя в двох Чафі.

На малюнку, що ілюстрував цей уривок, душі Ра і Осіріса в Тату зображені у вигляді соколів, що стоять на постаменті і повернені обличчями один до одного. На голові першого знаходиться диск, другий же, маючи голову людини, увінчаний білою короною. Цікаво, що навіть при зустрічі з душею Ра душа Осіріса зберігає обличчя людини - знак його спорідненості з людьми.

Отже, Осіріс стає богом не тільки рівним Ра, а й у багатьох відношеннях більш великим. Згідно з переказами, з ніздрів голови Осіріса, похованої в Абідосі, вийшов скарабей2, Який свого часу був символом і уособленням бога Хепера, творця всього сущого, і символом воскресіння. Таким чином, Осіріса почали вважати ис-очників і початком богів, людей і речей, і людське Р исхождение його було забуто. На наступному етапі йому

2 1 ° є Душі Осіріса і Ра. * -м .: Von Bergmann // Aeg. Zeitschrift. - 1880. - P. 88 ff.

Єгипетська релігія

стали приписувати атрибути Бога, і при XVIII і XIX династій він, мабуть, сперечався за верховенство над трьома Еннеада богів (так званими трьома тріадами трійок)1, З Амен-Ра, який на той час зазвичай іменувався «царем богів». Про поглядах на Осіріса, поширених тоді, можна судити по гімнів:

Слава тобі, про Осіріс, Ун-нефер *, великий бог в АБТУ (Абидосе. - У. Б.), цар вічності, владика сталості, що проходить через мільйони років в своєму існуванні. Старший син лона Нут, зачата Себом, Предком [богів], владика Корон Півдня і Півночі, владика величної Білій Корони; як правитель богів і людей він отримав гак і батіг * і сап його божественних батьків. Так буде досить серце твоє, що перебуває в горах Амент *, бо твій син Хор сів на твоєму троні. Ти - коронований владика Тату (Бусіріса. - У. Б.) і правитель в Абідосі ...2

Хвала тобі, про Осіріс, владика вічності, Ун-нефер, Херу-Хуті (Хармачіс), чиї обличчя різноманітні, чиї властивості величні, хто є Птах-Сскер-Тим * в Анну (Гелиополе. - У. Б.), владика прихованих земель і творець Хет-ка-Птах (Мемфіса *. - У. Б.) і богів [в ньому]; правитель підземного світу, що прославляється [богами], коли ти входиш в Нут. Ісіда обіймає тебе в світі і виганяє демонів з твого шляху. Повернув Ти плечима свій лик до аментет і змушуєш землю сяяти чистою міддю. Мертві пробуджуються, щоб побачити тебе, вони вдихають повітря і дивляться на твій лик, коли диск піднімається над горизонтом. Їх серця перебувають у світі, оскільки вони бачать тебе, про ти, хто є вічність і сталість.3

В останньому уривку Осіріс ототожнюється з великими богами Гелиополя і Мемфіса, де святилища бога Сонця існували майже з додііастіческіх часів, і в кінці проголошується «вічністю і постійністю». Таким

1 Кожна Еннеада богів складається з трьох трійок, або тріад.

2 Див .: Chapters of Coming Forth by Day (translation). - P. 11.

3 Див .: Chapters of Coming Forth by Day (translation). - P. 34.

Іочь

Фрагмент папірусу Хунефера

nJne4a7o?yUIy осіРіса (2) в ТаттУ-Кот (тобто Ра) "ерсеі (d) відрізає голову Змію, яка уособлює

Єгипетська релігія

Глава II. Осіріс, бог воскресіння

чином ідеї воскресіння і безсмертя об'єднуються в одному божественному суті. У наступній літанії триває ототожнення Осіріса з богами:

1. Слава тобі, про ти, хто є зоряні божества в Анну і
 небесні істоти в Хер-аба1. Ти - бог Анти2, Славний більш,
 ніж всі боги, що приховані в Анну. О, даруй мені шлях, який
 я міг би пройти в світі, бо я справедливий і правдивий. Я не
 говорив неправди свідомо і не робив нічого з обманом.

2. Слава тобі, про Ан в АНТЕС, Хармачіс. Ти крокуєш
 небесам широкими кроками, про Хармачіс. О, даруй мені шлях ...3

3. Слава тобі, про душу вічності; ти - Душа, що мешкає в
 Тату, Ун-нефер, син Нут; ти - володар Акерта (т. е.
 підземного світу. - У. Б.). О, даруй мені шлях ...

4. Слава тобі в твоєму володарювання над Тату; Корона Урсрет *
 покладено на твою голову. Ти Єдиний, який створив
 силу, що захищає тебе, живеш в світі в Тату. О, даруй
 мені шлях ...

5. Слава тобі, про владика древа Акації ". Тура Секер5 водво
 рена на свої полози. Ти відвернув Демона, що творить Зло, і
 зробив так, що Вчать * (т. е. Око Хору або Ра. - У. Б.) спочиває
 на своєму місці. О, даруй мені шлях ...

6. Слава тобі, хто сильний в свій час; ти великий і могутній
 Правитель, що мешкає в Ан-рут-ф6, Владика вічності і
 творець сталості. Ти - володар Сутень-хенена (т. З.
 Гераклсополя Великого. - У. Б.). О, даруй ...

7. Слава тобі, про ти, хто спирається на Справедливість і
 Істину, ти - владика Абидоса, і члени твої зібрані

1 Область неподалік від Мемфіса.

2 Божество, яке проходить перед турою бога АФА, тримаючи по зірці
 в кожній руці.

3 Це звернення ми наводимо лише один раз, але воно повинно
 повторюватися після кожної з дев'яти строф літанії.

4 Це древо росло в Гелиополе, і Кот, тобто Сонце, сидів біля
 нього (див. с. 53).

5 Церемонія встановлення тури Секер на полози відбувалася на
 світанку.

6 Місце, де нічого не росте, - підземний світ.

воєдино в Та-чесерт (т. е. в Священної країні, в підземному світі. - У. Б.); ти - той, кому обман і хитрість ненависні. О, даруй ...

8. Слава тобі, про ти, хто перебуває в своєму човні. ти порож
 даєш Хапи (т. е. Ніл. - У. Б.) з його витоку. Світло сяє на
 твоєму тілі, і ти живеш в Нехеп. О, даруй ...

9. Слава тобі, про творець богів, ти - цар Півдня і Півночі, про
 Осіріс переможний, що правив світом в добрі часи.
 Ти - владика світу небесного. О, даруй ...

І знову:

Ра приходить як Осіріс - з усіма вінцями божественних духів і богів Амеітета. Він - єдиний божественний образ, прихований образ Туата, священна Душа на чолі Амен-тета, Ун-нефер, чиє життя триває вічно.4

Ми вже згадували про те, як Той допоміг Исиде, повідомивши їй слова, які оживили її вбитого чоловіка, але найбільш повний виклад всього того, що цей бог зробив для Осіріса, міститься в гімні з папірусу Хунефера1, Де від імені померлого йдеться:

Я прийшов до тебе, про син Нут, Осіріс, Володар сталості. Я йду за богом Тотом, і я зрадів всьому, що він зробив для тебе. Він вдихнув свіже повітря в твої ніздрі, життя і силу в твій прекрасний лик; і північний вітер, що виходить від Тему, приніс він для твоїх ніздрів, про владика Та-чесерт. Він змусив бога Шу * сяяти на твоєму тілі; він висвітлив твій шлях променями світла; він зцілив твої члени магічною силою слів, що виходять з його вуст. Заради тебе він змусив Сета і Хору жити в світі; він знищив бурю і ураган; він змусив Двох противників (т. е. Сета і Хору. - У. Б.) бути добрими до тебе і зробив так, щоб дві землі * були в світі перед тобою; він вигнав гнів, що наповнював їхні серця, і кожен з них змирився зі своїм братом (т. е. з тобою. - У. Б.).

ВОІ син Хор переміг перед зборами всіх богів; ладичество над світом дано йому, і влада його простягається

'С »" Sapters of Coming Forth by Day. - P. 334. M"Chapters of Coming Forth by Day. - P. 343.

Єгипетська релігія

до найвіддаленіших частин землі. Трон бога Себа * присуджений йому разом з саном, створеним богом Тему, затвердженим рішенням, [прийнятим] в камері Архівів, що написано на залізної скрижалі за велінням твого батька Птах-Танена *, воссевшего на великому престолі. Він поставив свого брата над тим, що породив бог Шу (т. Е. Небесами. - У. Б.), щоб води простяглися над горами, і дана було життя всьому, що росте на пагорбах, і зерну (?), що пускає паростки в землі, і він виплекав їх водою і землею. Боги небесні і боги земні передають себе в служіння твоєму синові Хору і слідують за ним в його зал, [де] виноситься рішення про те, що він буде владикою над ними, і вони виконують [його волю] негайно. Так зрадіє серце твоє, про владика богів, та зрадіє серце твоє пребагато. Єгипет і Червона земля * покояться в світі і покірно служать твоєї державної влади. Храми споруджені на їх землях, міста і номи спокійно володіють добром, яким вони володіють по праву, і ми будемо підносити належні тобі божественні дари і приносити жертви в ім'я твоє на віки віків. Радість вершиться в ім'я твоє; здійснюються узливання твоєму ка, і похоронна їжа [приноситься тобі] духами з твоєї свити, і водою кроплять ... з усіх боків душі померлих в цій землі. Все, що було призначене тобі початковим задумом і велінням Ра, здійснилося. Тому відтепер, про син Нут, ти коронуешься, як Неб-ер-чер коронується при сході. Ти живеш, ти міцний, ти відновлює свою молодість, ти правдивий і досконалий. Твій батько Ра зміцнює твої члени, і сонм богів захоплено вітає тебе. Богиня Ісіда з тобою, і вона ніколи не залишить тебе; [Ти] непереможний для своїх ворогів. Владики всіх земель славлять твою красу, так само як вони славлять Ра, висхідного на початку кожного дня. Ти піднімаєшся на своєму постаменті, подібно піднесеного суті, твоя краса піднімає особа [людини] і робить [його] кроки широкими. Панування твого батька Себа було дано тобі, і богиня Нут, твоя мати, що дала життя богам, породила тебе першим з п'яти богів, створила твою красу і надала форму твоїм членам. Ти поставлений царем, Біла Корона на твоїй голові, і ти тримаєш в своїх руках гак і батіг. Коли ти перебув у середині і ще не вийшов звідти на землю, ти вже коронованим королем двох земель і «Атеф» * - корона

Ра - була на твоєму чолі. Боги приходять до тебе, схиляючись низько до землі, вони бояться тебе, вони відступають і йдуть, побачивши тебе, з жахом перед Ра, і серця їх схиляються перед твоїм величчю. Життя дане тобі; і приношення їжі і. пиття слідують за тобою, і те, що належить тобі, приноситься перед лицем твоїм.

В одному з розділів іншого гімну1, Багато в чому схожого сцим, мова йде про інших іпостасях Осіріса, і після слів «Слава тобі, про Правитель тих, хто в аментет», його називають істотою, «що дає народження чоловікам і жінкам вдруге»2, Тобто тим, «хто робить так, щоб смертні народилися знову». Оскільки в тому ж розділі йдеться про Осіріса, «відновлюючої себе», і про те, що він робить себе «молодим, подібно Ра, кожен день», то під «другим народженням чоловіків і жінок» автор гімну, без сумніву, має на увазі саме воскресіння померлих , тобто їх народження в новому житті. З цього уривка ми бачимо також, що Осіріс став рівним Ра і з бога мертвих перетворився в бога живих. Більш того, за часів, коли були написані наведені вище фрагменти, не тільки Осирису приписувалося положення, яке раніше займав Ра, а й його син Хор, народжений після його смерті, отримав, завдяки своїй перемозі над Сетом, право бути спадкоємцем инаступником батька. Причому він не тільки успадкував «звання і сан» Осіріса, але в своєму образі «месника за батька» поступово зайняв особливе місце посередника і заступника за людини від імені його дітей. Так, в сцені сУДА він призводить померлого до Осірісу і волає до свого відЦу, кажучи, що померлому може бути дозволено насолоджуватися усіма благами, доступними тим, хто «прав голосом» виправданий на суді. Подібне звернення до Осірісу в рісутствііІсіди, зроблене сином, народженим при ь Дивовижних обставин, забезпечувало, по ію єгиптян, прихильність бога; і син, народжений

57 58

Єгипетська релігія

після смерті тіла батька, був, природно, найкращим захисником для померлого.

Під час правління XVIIIдинастії (близько 1600 р.до н.е.) такі погляди на Осіріса і його положення серед богів були широко поширені серед єгиптян. І все ж в текстах зустрічаються вказівки на те, що деякі з них, побоюючись, що, незважаючи на всі обережності, тіло їх може звернутися в прах, вважали за необхідне спеціально звернутися до Осірісу, щоб уникнути такої жахливої ??долі. Наступна чудова молитва вперше була виявлена ??в написи на лляних пеленах, переховували мумію Тотмеса III *,а потім той же текст в ієрогліфічним записи було знайдено в папірусі Ну1 і в більш пізніх папірусах, що зберігаються в Турині та опублікованих покійним доктором Лепсиусом * в 1842 р Цей текст, нині широко відомий як глава CLIV Книги мертвих, має назву «Глава про те, як не дати загинути тілу». Текст починається так:

Слава тобі, о мій божественний батько Осіріс! Я прийшов до тебе тому, що ти можеш забальзамували, так, забальзамували мої члени, щоб я не загинув і не прийшов до кінця, [а був] подібний до мого божественного батька Хепера, його божественному образу, який не знає розкладання. Прийди і дай мені владу над моїм диханням, про ти, владика вітрів, хто звеличує тих божественних істот, що подібні тобі. Зміцни мене і дай мені силу, про владика похоронного скрині. Дай мені можливість увійти в країну вічності так само, як це було подаровано тобі і твоєму батькові Тему, про ти, чиє тіло не відає розкладання і хто сам ніколи не відав розкладання. Я ніколи не робив того, що ти ненавидиш, немає, я радів з тими, хто полюбив твого ка. Та не буде моє тіло звернене в хробаків, але визволи мене [від них] так само, як ти звільнив себе. Я прошу тебе, не дай мені згнити, як не даєш ти всякому богу, і всякої богині, і кожному звіру, і кожному, що плазує випробувати розкладання, коли ДУша

1 Британський музей, № 10477, лист 18. Я опублікував цей текст i своїй книзі Chapters of Coming Forth by Day. - P. 398-402.

виходить з них після смерті. Бо, коли душа йде, людина відчуває розкладання, і кістки його тіла гниють і стають огидними, члени поступово розпадаються на шматки, кістки кришаться на безформну масу, плоть перетворюється на смердючу слиз, і він стає братом розкладанню, яке приходить до нього. І він перетворюється у безліч черв'яків, і він стає безліччю черв'яків, і кінець приходить йому, і він гине перед поглядом бога Шу так само, як будь-який бог, і будь-яка богиня, і будь-яка дичину, і всяка риба, і все, що повзає, і всяке плазун, і всяка тварина, і будь-яке інше істота. Коли черв'яки побачать мене і впізнають мене, так вони попадають на свої животи, і нехай страх переді мною опанує ними; нехай буде так з усяким живою істотою після [моєї] смерті, будь то звір, чи птиця, або риба, або черв'як, або плазун. І так повстане життя зі смерті. Та не стане гниття ні від одного плазуна кінцем [мені], і нехай не підуть вони проти мене в різних своїх видах. Не видай мене кровожерові, що живе в цій камері мук (?), Вбиває члени тіла і що змушує їх гнити, який руйнує багато мертві тіла, сам залишаючись прихованим і живучи вбивством. Дозволи мені жити і виконувати його доручення і дозволь робити те, що він велить мені. Не видай мене його пальцях, і нехай не матиме він влади наді мною, бо я підкорююся тобі, про владика богів.

Слава тобі, о мій божественний батько Осіріс, ти живеш зі своїми членами. Ти не розкладається, ти не стаєш хробаками, ти не слабшаєш, ти не починаєш розкладатися, ти не гниєш, і ти не перетворюєшся на хробаків.

Потім померлий, ототожнюючи себе з Хепера, Який створив Осірісаі богів його циклу, каже:

Я бог Хепера, і мої члени будуть існувати вічно. Я не

буду розкладатися, я не перетворюся на труху і не буду гнити, я

Чи не перетворюся в черв'яків, і я не побачу розкладання перед оком

оога Шу. Я буду існувати, я буду існувати; я буду

ить, я буду жити; я буду проростати, я буду проростати, я

УДУ проростати; я прокинуся в світі. Я не згнию, мої внутрен-

сти не загинуть, я не понесу шкоди, моє око НЕ згниє, мій

раз не зникне, моє вухо не оглухне, моя голова не буде

Єгипетська релігія

відділена від моєї шиї, мій язик не буде викинута; мої волосся не будуть відрізані, мої брови не будуть збриті, і загибель не прийде до мене. Моє тіло буде міцно, і воно не загине і не зруйнується на цій землі.

Виходячи з наведених вище уривків можна зробити висновок, що деякі єгиптяни сподівалися на відродження фізичного тіла, а згадка його різних частин, здавалося б, підтверджує це. Але в дійсності тілом, про нетлінність і безсмертя якого так наполегливо говориться в цих текстах, є саху, або духовне тіло, яке народжується з фізичного шляхом трансформації під впливом молитов і церемоній, що здійснюються в день похорону або при приміщенні тіла в гробницю. Цікаво відзначити, що в главі CLIV не згадується про їжу і питво, і єдине, про що померлий говорить як про необхідний для свого існування, це повітря, який він отримає від бога Тему, завжди зображуваного у вигляді людини. Мова тут йде про іпостасі цього бога, яка уособлювала нічне сонце, на противагу Ра, денного сонця, що робиться з явним наміром порівняти смерть людини зі щоденною смертю сонця. Як уже зазначалося, голову бога-людини Осіріса поховали в Абідосі, і всюди в Єгипті люди були впевнені, що вона збереглася. Але в тексті, наведеному вище, померлий каже: «Моя голова не буде відділена від моєї шиї», т. Е., Мабуть, бажає зберегти тіло цілісним, незважаючи на те, що Осіріс всемогутній і міг би відновити його члени і зібрати тіло так само, як він зробив це зі своїми членами та тілом, порубані Сетом на шматки. У розділі XLIII Книги мертвих1 також є важливе згадка про голову Осіріса. Вона називається «Глава про те, як не допустити відсікання голови людини в підземному світі» і є, очевидно, дуже давньою. У ній померлий каже:

Я - Великий, син Великого, Я - Вогонь, син Вогню, кому даноа була його голова після її відсікання. Голова Осіріса була

Див .: Chapters of Coming Forth by Day. - P. 98.

віднята від нього; Хай не буде голова померлого віднята від нього. Я зростив себе (або: відновив себе. - У. Б.), я зробив себе цілісним і повним, я відродив свою молодість, Я - Осіріс, владика вічності.

З даного уривка можна зробити висновок, що, згідно з однією з версій історії про Осіріса, голова його не тільки була відрубана, але і пройшла через вогонь. Якщо ця версія дійсно найдавніша (а, по-видимому, так воно і є), то вона повертає нас в доісторичні часи, коли тіла померлих розчленовувалися і спалювалися. Професор Видеман вважає1, Що розчленування і дроблення тіл померлих проводилося для того, щоб змусити ка, «Двійника», покинути цю землю, бо для цього, як вважалося, тіло, якому він належав, має бути зруйновано. На підтвердження він наводить той факт, що всі інші предмети, що містилися в могили, при похованні були зламані. Досліджуючи доісторичні поховання Єгипту, він виявив також, що протягом деякого, досить недовгого періоду, звичаї, які вимагали поховання тіла цілком і в розчленованому вигляді, співіснували. У деяких з поховань тіла були розсічені на шматки, але при цьому, очевидно, робилися успішні спроби відновити їх, поміщаючи відсічені частини, наскільки це можливо, на свої місця. Може бути, саме цей звичай має на увазі померлий, заявляючи в різних місцях Книги мертвих, що він зібрав свої члени і «зробив своє тіло знову цілим». Вже за часів V династії єгиптяни зверталися до свого царя Тета: «Повстань, про ти, Тета! Ти отримав свою голову, ти зв'язав воєдино свої кістки2, Ти зібрав свої члени ».

Отже, історія Осіріса, бога воскресіння, простежено

нами з найдавніших часів до кінця періоду правління

жРецов Амена (близько 900 м до н.е.), коли Амен-Ра був

ознесен над богами підземного світу і молитви, предназ-

чавшіеся Осирису, в деяких випадках підносилися

2 рМ: J- de Morgan. Ethnographie Prehistorique. - P. 210. «ecueil de Travaux. - T. 5. - P. 40 (I. 287).

Єгипетська релігія

йому. З тих пір Амен міцно зайняв провідне становище серед богів, і в період правління Птолемеїв в зверненні до померлого Керашеру ми читаємо:

Твоє обличчя сяє перед Ра, твоя душа живе перед Амен, і твоє

тіло відроджено перед Осирисом.

І знову:

Амен поруч з тобою, щоб зробити тебе живуть знову ... Амен приходить до тебе, маючи дихання життя, і він змусить тебе вдихнути твоє дихання в твоєму поховальному житло.

Але, незважаючи на все це, в свідомості єгиптян Осіріс і раніше зберігав своє найвище становище як бог-чоловік, істота, колишнє одночасно божественним і людським. І ніякі вторгнення ззовні, ніякі релігійні і політичні хвилювання, ніякі іноземні впливу не змогли змусити їх вважати богом щось менше, ніж причину, символ і образ воскресіння і вічного життя. Бо впродовж майже п'яти тисяч років тіла померлих муміфікувалися в наслідування образу муміфіковані Осіріса і люди сходили в могилу, вірячи, що тіло переможе сили смерті і тління, тому що Осіріс переміг їх. У них була тверда надія на воскресіння в безсмертному і вічному духовному тілі, бо Осіріс став над перетвореному духовному тілі і піднявся в небеса, де досяг вічного життя і став царем і суддею померлих.

Головною причиною того, що культ Осіріса продовжував існувати в Єгипті всупереч всьому, було, ймовірно, те, що він обіцяв своїм послідовникам воскресіння і вічне життя. Навіть після прийняття єгиптянами християнства вони продовжували муміфікувати померлих і впродовж довгого часу поєднували атрибути свого Бога і «богів» з атрибутами Бога Всемогутнього і Христа. З власної волі вони ніколи б не відступили від віри в те, що тіло повинно бути муміфіковані, хоча померлому і гарантувала 'вана вічне життя, але християни, проповідуючи той же вчення про воскресіння, що і єгиптяни, зробили крок вперед, утвер *'

дая, що в муміфікації померлих немає необхідності взагалі. Св. Антоній Великий просив своїх послідовників НЕ забальзамувати його тіло і не тримати в будинку, але поховати і нікому не говорити, де воно поховано; інакше ті, хто любив його, можуть викопати і муміфіковані тіло, як вони зазвичай надходять з тілами тих, кого шанують святими. «Дуже довго, - говорив він, - я благав єпископів і проповідників переконувати людей залишити цей непотрібний звичай». Про своє тіло він сказав: «При воскресінні з мертвих я отримаю його нетлінним від Спасителя»1. Поширення цієї ідеї завдало смертельного удару мистецтву муміфікації, хоча через вродженого консерватизму і бажання мати поблизу реально існуючі тіла дорогих їм людей єгиптяни продовжували ще деякий час зберігати їх. Причини муміфікації поступово забулися, мистецтво померло, похоронні обряди скоротилися, молитви стали мертвою буквою і звичай виготовлення мумій вийшов з ужитку. Разом з мистецтвом муміфікування померли культ і віра в Осіріса, який з бога мертвих став мертвим богом. Для християн Єгипту його місце зайняв Христос, «Сподівання покійних», чиє воскресіння і можливість дарувати вічне життя проповідували в той час в більшості країн доступного їм світу. У Осіріса єгипетські християни знайшли прототип Христа; в зображеннях і статуях Ісіди, що годує свого сина Хору, вони розпізнавали прототип Діви Марії і її Дитини. Ніде в світі християнство не знайшло людей, чия свідомість було настільки добре підготовлено до сприйняття його вчення, як в Єгипті.

Цю главу доречно буде закінчити кількома витягами з «Пісень Ісіди і Нефтіди», які співалися в храмі Амена-Ра в Фівах двома жінками-жрицями, олицетворявшими двох богинь.2

Atba див': Rosweyde. Vitae Patrum. - P. 59; Life of St. Anthony, by

, Asms (Mlgne) // Patrologioe. - Ser. Graec. - T. 26, col. 972. Vol. ттт \М' М0Ю Раб ° ту Hieratic Papyrus of Nesi-Amsu (Archsologia -

Єгипетська релігія

Привіт тобі, владика підземного світу, ти - Бик перебувають там, ти - Образ Ра-Хармачіса, ти - Дитя прекрасної зовнішності, прийди до нас в світі. Ти відвів свої біди, ти подолав злий рок, Владика, прийди до нас в світі. О, Ун-нефер, владика їжі, ти правитель, ти жахливий у своїй величі, ти Бог, цар богів, коли ти наповнюєш землю [всім], що породжене. Ти милостивіше, ніж боги. Виділеннями твого тіла живуть померлі і живі, про ти, владика їжі, пан зелених трав, ти - могутній владика, ти - опора життя, ти - приносить дари ботам і похоронну їжу - блаженним померлим. Твоя душа летить позаду Ра, ти сяєш на світанку, ти сідаєш в сутінках, ти приходиш кожен день; ти будеш сходити зліва від Атму * на віки віків. Ти осяйний, намісник Ра, сонм богів приходить до тебе, волаючи до твого лику, полум'я від якого наздоганяє твоїх ворогів. Ми радіємо, коли ти збираєш воєдино свої кістки і щодня робиш своє тіло цілим. Анубіс приходить до тебе, і дві сестри (т. Е. Ісіда і Нефтида. - У. Б.) приходять до тебе. Вони отримали те, що приємно тобі; вони збирають твої члени для тебе і розшукують відсічені частини твого тіла, щоб зібрати їх разом. Витри бруд, що осів на них, про наше волосся, і прийди до нас, забувши про те, що заподіяло тобі горе. Прийди до нас у своєму обличчі «Правителя землі», відкинь своє хвилювання і пребудь в світі з нами, о Владико. Ти будеш проголошений спадкоємцем світу і Єдиним богом, виконавцем помислів богів. Всі боги волають до тебе, прийди в свій храм і не бійся. Про Ра (т. Е. Осіріс. - У. Б.), ти коханий Ісіди і Нефтіди, перебувай у своїй обителі навіки.

глава III

ЄГИПЕТСЬКА РЕЛІГІЯ |  ЄГИПЕТСЬКА МАГІЯ |  ЄГИПЕТСЬКА РЕЛІГІЯ |  ВІРА ВО Всемогутнього Бога |  III. З папірусу Ані3. |  СУД НАД мертвих 1 сторінка |  СУД НАД мертвих 2 сторінка |  СУД НАД мертвих 3 сторінка |  СУД НАД мертвих 4 сторінка |  ЄГИПЕТСЬКА МАГІЯ |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати