Головна

Лист!

и

Сенека вітає Лу1; Ілля! ^ (1) Так і роби, мій Луцилий! Відвоюємо себе для себе самого, бережи і копальні час, яке раніше у тебе забирали або крали, яке даремно проходило. Сам переконайся в тому, що я пишу правду: частина часу у нас відбирають силою, частина викрадають, частина витікає даремно. Але ганебні всіх втрата по нашій власної недбалості. Придивіться-но пильніше: адже найбільшу частину життя витрачаємо ми на погані справи, чималу - на неробство, і все життя - не на ті справи, що потрібно. (2) Вкажеш ти мені такого, хто цінував би час, хто знав би, чого варто день, хто розумів би, що вмирає з кожною годиною? В тому-то й біда наша, що смерть ми бачимо попереду; а велика частина її у нас за плечима, - адже скільки років життя минуло, все належать смерті. Роби ж так, мій Луцилий, як ти мені пишеш: це не відходить ні години. Втримаєш в руках сьогоднішній день - * менше будеш залежати від завтрашнього. Не те, поки будеш відкладати, все життя і промчить. (3) Все у нас, Луцилий, чуже, одне лише час наше. толи

до час, що вислизає і плинне, дала нам у володіння природа, а й його хто хоче, той і забирає. Смертні ж дурні: отримавши що-небудь незначне, дешеве і напевно легковозместімое, вони дозволяють пред'являти собі рахунок; а ось ті, кому приділили час, не вважають себе боржниками, хоча єдино часу і не поверне навіть знає подяку.

(4) Бути може, ти запитаєш, що я роблю я, якщо смію тебе повчати? Зізнаюся щиро: як марнотрат, ретельний в підрахунках, я знаю, скільки розтратив. Не можу сказати, що не втрачаю нічого, але скільки втрачаю, і чому, і як, скажу і назву причини моєї бідності. Справа зі мною йде так само, як з більшістю тих, хто не через власний порок дійшов до злиднів; все мені вибачають, ніхто не допомагає. (5) Ну так що ж? По-моєму, не бідний той, кому досить і самого малого залишку. Але ти вже краще бережи своє надбання зараз: адже зачати саме час! Як вважали наші предки, пізно бути бережливим, коли залишилося на денці. Та до того ж залишається там не тільки мало, але і найгірше. Будь здоров. /

/. П.. - 5 »Д ЛИСТ II t уд *

rfw ! WP.

Сенека вітає Луцилия!

(1) І те, що ти мені писав, і те, що я чув, вселяє мені на твій рахунок чималу надію. Ти не мандруєш, що не тривожиш себе зміною місць. Адже такі метання - ознака хворої душі. Я думаю, перший доказ спокою духу - здатність жити осіло і залишатися з самим собою. (2) Але поглянь: хіба чтенье безлічі письменників і найрізноманітніших книг не те саме бродяжництва та непосидючості? Потрібно довго залишатися з тим або іншим з великих умів, живлячи ними душу, якщо хочеш отримати щось таке, що в ній залишилося б. Хто скрізь - той ніде. Хто проводить життя в мандрах, у тих в результаті гостепріімцев безліч, а друзів немає. Те ж саме неодмінно буде

I

! : І з тим, хто ні з одним з великих умів не освоєний, t: а пробігає все поспіхом і наспіх. (3) Чи не приносить користі і нічого не дає тілу їжа, якщо її вивергають, ледь проковтнувши. Ніщо так не шкодить здоров'ю, як часта зміна ліків. Чи не зарубцюється рана, якщо пробувати на ній різні зілля. Чи не окреп-: немає рослина, якщо часто його пересаджувати. Навіть найкорисніше не приносить користі на льоту. У безлічі книги лише розсіюють нас. Тому, якщо не можеш прочитати все, що маєш, май стільки, скільки прочитаєш, - і досить. (4) «Але, - скажеш ти, - іноді мені хочеться розгорнути цю книгу, іноді іншу». - Пробував від безлічі блюд - ознака перенасиченості, надмірне ж різноманітність страв не має, але псує шлунок. Тому читай завжди визнаних письменників, а якщо заманеться часом відволіктися на іншу, повертайся до оставлен-

-ному. Кожен день запасатися що-небудь проти бідностіi "Ності, проти смерті, проти будь-якої іншої напас-f ти і, пробігши багато, вибери одне, що можеш переварити сьогодні. (5) Я і сам так роблю: з багато чого прочитаного щось одне запам'ятовую. Сьогодні ось на що натрапив я у Епікура (адже я частенько ^ переходжу в чужій стан, не як перебіжчик, а як ла-3; зутчік): (6) «Весела бідність, - говорить він, - річ) чесна». Але яка ж це бідність, якщо вона весела? Бідний не той, у кого мало що є, а той, хто хоче мати більше. Хіба йому важливо, скільки у нього в скринях і в засіках, скільки він пасе і скільки отримує на сотню, якщо він зазіхає на чуже і рахує не придбане, а то, що треба ще придбати? Ти запитаєш, яка межа багатства? Нижчий - 1 г мати необхідне, вищий - мати стільки, скільки - "*; до з тебе досить. Будь здоровий.

i ' " Ч, - .. »

f-'х. лист Ш агов »*

.-,; :: * .Mft

'1'1"Сенека вітає Луцилия!

(1) Ти пишеш, що листи для передачі мені віддав; одному, а потім попереджаєш, щоб не всім, тебе

-I Стосуються, я з ним ділився, бо і сам ти не

маєш звичаю робити так. Виходить, в одному листі ти і визнаєш, і не визнаєш його своїм другом. Гаразд ще, якщо ти вжив це слово як поширену і назвав його «другом» так само, як усіх претендентів на виборах ми називаємо «доблесними мужами» або як зустрічного, якщо не можемо пригадати його імені, вітаємо зверненням «пан». (2) Але якщо ти когось вважаєш другом і при цьому не віриш йому, як самому собі, значить, ти помиляєшся і не відаєш, що є справжня дружба. У всьому старайся розібратися маєте з одним, але перш за розберися в ньому самому. 11одружівшісь, довіряй, суди ж до того, як подружився. Хто всупереч повчанням Феофраста судить, полюбивши, замість того, щоб любити, склавши судження, ті плутають, що має робити раніше, що пізніше. Довго думай, чи варто ставати одним того чи цього, але, зважившись, приймай друга всією душею і говори з ним так само сміливо, як з собою самим. (3) Живи так, щоб і собі самому не доводилося визнаватися в чому-небудь, чого не можна довірити навіть одного. Але раз є речі, які прийнято тримати в таємниці, поділися лише з одним усіма турботами, всіма думками. Будеш вважати його вірним - вірним і зробиш. Нерідко вчать обману тим, що обману бояться, і підозрами дають право бити віроломним. 11очему не можу я вимовити ті чи інші слова в присутності одного? Чому не можу думати, що в його присутності я все одно що наодинці з собою?

(4) Одні першому зустрічному розповідають про те, що можна розповісти тільки одному, і всякому, аби він слухав, викладають все, що у них накипіло. Іншим боязно, щоб і найближчі що-небудь про них знали; ці, якби могли, самі собі не довіряли б, тому вони і тримають все про себе. Робити не слід ні так, ні сяк: адже порок - і вірити всім, і нікому не вірити, тільки, я сказав би, перший порок благородніше, другий - безпечніше. (5) Точно так же осуд заслуговують і ті, що завжди стурбовані, і ті, що завжди спокійні. Адже і пристрасть до суєти - ознака не діяльного, але мяту-

щегося в постійному порушенні духу, і звичка вважати кожен рух обтяжливим - ознака не безтурботності його, але зніженості і розбещеності. (6) Тому спини в душі слова, які вичитав я у Помпония: «I Гекоторие до того забилися в темряву, що неясно бачать все освітлене». Все повинно поєднуватися: і любителю спокою потрібно діяти, і діяльній - побути в спокої. Запитай ради у природи: вона скаже тобі, що створила і день і ніч. Будь здоров.

'.: ОД,'.

лист IV »;

-l * i

Сенека вітає Луцилия!

(1) Завзято продовжуй те, що почав, і поспішає скільки можеш, щоб довше насолоджуватися досконалістю та спокоєм твоєї душі. Є насолоду і в тому, щоб удосконалювати її, щоб прагнути до спокою; але зовсім інше насолоду ти відчуєш, споглядаючи дух, вільний від псування і бездоганний. (2) Ти, мабуть, пам'ятаєш, яку радість відчув ти, коли, знявши претексту, надів на себе чоловічу тогу і був виведений на форум? Ще більша радість чекає на тебе, коли ти позбудешся від дитячого вдачі і філософія запише тебе в число чоловіків. Адже і до цієї пори залишається при нас вже не дитячий вік, але, що набагато небезпечніше, ребячливость. І це тим гірше, що нас шанують як старих, хоча в нас живуть пороки хлопчаків, і не тільки хлопчаків, але і немовлят; адже немовлята бояться речей дріб'язкових, хлопчаки - уявних, а ми - і того і іншого. (3) Зроби крок вперед - і ти зрозумієш, що багато чого не так страшно як раз тому, що найбільше лякає. Ніяке зло не велике, якщо воно останнім. Прийшла до тебе смерть? Вона була б страшна, якби могла залишатися з тобою, вона ж або не з'явиться, або скоро буде позаду, ніяк не інакше.

(4) «Нелегко, - скажеш ти, - домогтися, щоб дух знехтував життя». - Але хіба ти не бачиш, по яким нікчемним причин від неї з погордою від-

показувала? Один повісився перед дверима любов-s ниці, інший кинувся з даху, щоб не чути більше, як бушує господар, третій, пустившись в бе-i га, встромив собі клинок в живіт, тільки щоб його не повернули. Так невже, по-твоєму, чесноти не під силу те, що робить надмірний страх? Спокой-ва життя - не для тих, хто занадто багато думає о її продовження, хто за велике благо вважає пере-з жити безліч консульств. (5) Кожен день думай про це, щоб ти міг байдуже розлучитися з життям, за яку багато чіпляються, і тримаються, немов буря потоком - за колючі { кущі і гостре каміння. Більшість так і метається 1 між страхом смерті і мук життя; жалюгідні,. вони і жити не хочуть, і померти не вміють. (6) Отже, зроби це своє життя приємною, залишивши всяку тривогу про неї. Ніяке благо не принесе радості власникові, якщо він в душі не готовий його втратити, і все без-j / болезненней втратити те, про що неможливо шкодувати, if втративши. Тому зміцнюй мужністю і загартовуй 3 свій дух проти того, що може статися навіть з найпотужнішими. (7) Смертний приго-. злодій Помпею винесли хлопчисько і скопець, Крассу -; жорстокий і зухвалий парфянін. Гай Цезар наказав Лсііду підставити шию під меч трибуна Декстре - і сам підставив її йод удар Хереі. Ніхто не був так високо піднесений фортуною, щоб загрози її були i менше її потурання. Не вір затішью.- в один j мить море захвилюється і поглине щойно жваво кораблі. (8) Подумай про те, що і розбійник j і ворог можуть приставити тобі меч до горла. Але нехай ;; не грозить тобі висока влада - будь-який раб вільний i розпоряджатися твоїм життям і смертю. Я скажу так: хто зневажає власну життя, той став хо-, зяіном твоєї. Згадай приклад тих, хто загинув від дсь. машніх підступів, винищення або силою, або хитре-I ма, - і ти зрозумієш, що гнів рабів згубив не I менше людей, ніж гнів владик. Так яке тобі діло, до могутності того, кого ти боїшся, якщо то, чого ти боїшся, може зробити будь-який? (9) Ось ти потрапив в руки ворога, і він наказав вести тебе на смерть.

Але ж і так йдеш ти до тієї ж мети! Навіщо ж ти обманюєш себе самого, ніби лише зараз збагнув те, що завжди з тобою відбувалося? Кажу тобі: з години твого народження йдеш ти до смерті. Про це повинні ми думати і пам'ятати постійно, якщо хочемо спокійно чекати останньої години, страх перед яким позбавляє нас спокою в усі інші години.

(10) А щоб міг я закінчити лист, - дізнайся, що впало в око мені сьогодні (і це зірвано в чужих садах): «Бідність, відповідна закону природи, - велике багатство». Знаєш ти, які кордону ставить нам цей закон природи? Чи не терпіти ні спраги, ні голоду, ні холоду. А щоб прогнати голод і спрагу, тобі немає потреби оббивати пихаті пороги, терпіти похмуру пиху або образливу привітність, немає потреби катувати щастя в морі або йти слідом за військом. Те, чого вимагає природа, є і досяжне, потіємо ми лише заради надлишку. (11) Заради нього зношуємо ми тогу, заради нього старимся в наметах табору, заради нього заносить нас на чужі берега. А то, чого з нас досить, у нас під рукою. Кому і в бідності добре, той багатий. Будь здоров.




 Книга друга г |  античність |  Про ПРИРОДІ РЕЧЕЙ * Книга третя |  античність |  книга четверта |  античність |  Діоген Лаертський про Зенона з Кітію |  I. ЛОГІКА А. Теорія пізнання |  Б. Діалектика |  III. ЕТИКА |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати