Головна

Г 'Книга перша

1.  Chapter One (глава перша) The Eve of the War
  2.  I Видимий світ, початок його. - Всесвіт у великому сенсі слова - колір фізичний і світло духовний. - Три царства. - Велика книга природи. - Світлі надії життя в Бозі.
  3.  Max-OT Принципи харчування Частина перша.
  4. " Бунт людина "(1943-1951, опублікована в 1951) - книга Камю
  5. " ЄВРОПЕЙСЬКІ РЕВОЛЮЦІЇ І ХАРАКТЕР НАЦІЙ "(" Die Europischen Revolutionen und der Charakter der Nationen ". Jena, 1931) - книга Розенштока-Хюссі.
  6. " ЗІРКА СПОКУТИ "- книга Розенцвейг, один з найважливіших документів иудаистского модернізму.
  7. " ЩОСЬ, що відносяться до грамматология "(" De la Grammatologie ". Paris: Les Edition de Minuit, 1967) - книга Дерріда.

I. (1) Існує давнє думка, що веде свій початок мало не з героїчних часів, думка, якого дотримуються і римляни і всі інші народи (і ця єдність, без сумніву, підкріплює його), що є у людей щось таке, що у нас називається дивінація (divinatio) , т. е. здатність предчув-

.547

відати і дізнаватися майбутнє. Це була б, звичайно, чудова і рятівна річ (якби тільки вона існувала в дійсності), з її допомогою смертна природа могла б впритул наблизитися до божественної. Так що ми в цьому, як і багато в чому іншому, надійшли краще, ніж греки, присвоївши цієї превосходнейшей здатності назву, похідне від слова «divus» (божественний), тим часом як греки, судячи з тлумаченню Платона, справили свою назву від [слова «цсма», що означає] "несамовитість" (furor).

(2) Я принаймні не знаю жодного народу, будь то самий цивілізований і освічений або дикий і варварський, який не вірив би в можливість ознак майбутнього і в те, що якісь люди здатні розуміти ці ознаки і провіщати.

Звернемося до авторитету найдавніших і почнемо з ассірійців. Населяючи країну рівну і велику, вони могли спостерігати небо, з усіх боків відкрите, уважно стежити за пересуванням і переміщенням зірок. Спостерігаючи все це, вони помітили, що предзнаменует ті чи інші зміни в положенні небесних світил, і ці свої пізнання передали пізнішим поколінням. Серед цього народу халдеї (назва це відбувається не від їх мистецтва, а від назви їх племені), постійно спостерігаючи за зірками, створили, як вважають, цілу науку, яка дає можливість прогнозувати, що з ким трапиться і хто для якої долі народжений. Вважають, що це мистецтво розвивалося також у єгиптян з глибокої давнини і протягом майже незліченних століть.

Жителі ж Кілікії, Пісідіі і сусідній з ними Памфілії (я свого часу сам керував цими країнами) вважають, що політ птахів і їх спів - це найвірніші ознаки, щоб передбачати майбутнє. (3) А Греція хіба вислала хоч одну колонію в Ео-Лію, Іонію, Азію, Сицилію, Італію без оракула Піфії, або додонского, або Амона? А яка війна робилася Грецією без ради, отриманого від богів?

//. І в державних і в приватних справах застосовується не один тільки вигляд дивинации. Не кажучи про інші народи, яке безліч видів [дивинации] в ходу у нашого! Спочатку батько цього міста [Рима], Ромул, згідно з переказами, не тільки застосував ауспіції при закладці міста, а й сам також був найкращим авгурів. Потім і інші царі використовували авгурів, а після вигнання царів ніяке державна справа ні в мирний час, ні на війні не велося без ауспіцій. А так як здавалося, що наука гаруспиків мала велике значення і тоді, коли потрібно було випросити що-небудь у богів, і тоді, коли треба було приймати якесь рішення або витлумачити знамення і принести умілостівітельную жсртну, к) | рімліпе | перейняли з Етрурії всю цю павуку, ч і> <> м жоден вид дивинации не опинився у них до npciK орсжсніі. (4) Оскільки ж душі, [як вважали наші предки), Moiyr без участі розуму і науки, власним споїмо незалежним і вільним рухом надихає Д1ЮЯКО: АБО В СТАНІ шаленства, або уві сні, - то, вважаючи сивил-Ліни, здебільшого в віршах, віщування даними в стані шаленства, [римляни] вважали за потрібне вибирати для їх тлумачення з числа громадян по десять чоловік. За цих же міркувань часто вважали за потрібне уважно прислухатися також до натхненним провіщення таких віщунів і провидців, як Корнелій Куллеол під час Октавіевой війни. Чи не нехтував наш верховний рада і більш важливими сновидіннями, якщо в них вбачалося щось, що має відношення до державних іш-єресі. Так ось і на нашій пам'яті Л. Юлій, колишній консулом разом з П. Рути-лием, відновив храм Юнони Соспіти (рятівниця) за розпорядженням сенату на підставі сну, побаченого дочкою Метела Балеарского Цецилією.

///. (5) Але древні, як я думаю, дотримувалися всього цього, швидше за слідуючи традиції, ніж керуючись розумом. Філософами ж були підібрані деякі докази можливості істинної ді-

вінаціі. З філософів, якщо почати розмову з найдавніших, Ксенофан з Колофона (єдиний з тих, хто стверджував, що боги існують) повністю відкидав Дівінація. А інші все, крім Епікура, базікати пусте і про природу богів, призна-, вали Дівінація, але неоднаковим чином. Так, Сократ і все сократики, а також Зенон і його учні залишилися при тому ж думці, що і древні філософи, в злагоді зі Старої Академією і перипатетиками. Ще раніше 11іфагор іисоко по / і «ял авторитет цієї думки, адже він і сам хотів бути авгурів. Також і Демокріт, серйозний автор, у багатьох місцях визнає можливість передбачення майбутнього. А ось перипатетик Дикеарх відкидав всі види дивинации, за винятком тих, які даються в сновидіннях і в нестямі. І наш друг Кратіпп, якого я вважаю рівним найзнаменитішим перипатетики, також цим видам дивинации надає довіру, а інші відкидає.

(6) Але стоїки майже всі види дивинации захищають відповідно до того вченням, якого як би насіння розсіяв ще Зенон у своїх коментарях, а Клеанф це вчення ще трохи поповнив. Потім приєднався до них ще Хрисипп, людина надзвичайно гострого розуму, який все вчення про дивинации виклав в двох книгах, і, крім цього, ще в одній - про оракул і в одній - про сновидіння. А слідом за ними видав одну книгу його учень, Діоген вавилонянина, дві - Антипатр, п'ять - наш Посидоний.

Але відступився від стоїків їх, можна сказати, глава, учитель Посидонія і учень Антіпатра, Панетій. Чи не наважившись, правда, заперечувати можливість і значення дивинации, він заявив, що сумнівається в ній. А раз йому, стоїку, дозволено було висловлювати такі, небажаних для стоїків, думки по якомусь одному питанню, то чому б стоїків не дозволити нам того ж з решти питань? Особливо, якщо враховувати те, що Панетом здавалося незрозумілим, іншим представникам тієї ж школи представляється ясніше сонячного світла. (7) Але як би там не було, це велика честь для Академії мати в під-

кріплення своїх поглядів судження і свідоцтво превосходнейшего філософа.

IV. Я сам, займаючись дослідженням питання, що слід думати про дивинации, - питання, по якому Карнеад так багато і дотепно сперечався зі стоїками, і, побоюючись, як б не захопитися ненароком теорією або помилковою, або недостатньо обґрунтованою, прийшов до думки, що слід і в цьому випадку вчинити так, як я зробив в написаних мною трьох книгах про природу богів, а саме ретельно ще і ще раз зіставити аргументи з аргументами. Бо якщо легковажна довірливість і помилки ганебні у всіх справах, то в цьому - надзвичайно, оскільки тут доводиться вирішувати, який запобіжний довіри ми повинні мати до ауспіціям, обрядам, культу богів. І слід недь побоюватися, як би ми або, проявивши до цього i ipci 1сбрсжітсш> 1 юс суп к) П1С1 me, I ie впали в гріхи, або, прийнявши [все на віру), що не віддалися бабиним забобонам.

V. (8) Ці та деякі інші питання ми часто обговорювали, і більш грунтовно недавно, коли ми, я і мій брат Квінт, були в моєму Тускуланские маєтку. Ми прогулювалися в Ликее (це назва верхнього гимнасия), і Квінт сказав: «Я перечитав нещодавно твою третю книгу про природу богів. І хоча в ній доводи Котта похитнули мої переконання, але повністю їх не підірвали ». «От і добре, - кажу, - бо і сам Котта міркував таким чином, щоб швидше спростувати аргументи стоїків, ніж розтрощити релігію людей». «Про це-то Котта і сам говорив, і багато разів, - зауважив Квінт, - думається мені, з тією метою, щоб не виглядати таким, що ухиляється від загальноприйнятих вірувань. Але мені здається, що старанність його нападок проти стоїків зовсім усуває богів. (9) Я зовсім не збираюся відповідати на його мова, так як Луцилий в другій книзі досить захистив релігію, і, як ти пишеш в кінці третьої книги, тобі самому саме його думка здалося ближче до істини Але ти в тих книгах обійшов мовчанням Дівінація, т. Е . пророкування і передчуття таких подій, які вважаються випадковими (fortuitae).

Ти це зробив, гадаю, тому що вважав зручніше розглянути і обговорити це окремо. Так ось, якщо завгодно, давай розглянемо зараз, що собою являє дивінація і які її можливості. Тому що я так міркую: якщо існують такі справжні види дивинации, через які ми дізнаємося про майбутнє і які ми тому і застосовуємо, то існують і боги; і, в свою чергу, якщо існують боги, то повинні бути і люди, здатні прозирати майбутнє ».

VI. (10) «Ти, - кажу я Квіта, - захищаєш саму цитадель стоїків, приводячи їх подвійний аргумент: якщо є дивінація, то існують боги, а якщо існують боги, то повинна бути дивінація. Але ні перше, ні друге з цих положень не так легко прийняти, як ти гадаєш. Адже і майбутнє може бути предзнаменовало природним чином, без участі Бога, і, нехай боги існують, вони, може бути, ніякої Дівінація рід людський не наділені ».

«А для мене, - відгукнувся Квінт, - цілком вистачає доказів і того, що боги існують і що вони піклуються про людей, так як я вважаю, що є цілком ясні і безсумнівні види дивинации. Якщо завгодно, я викладу, що я про це думаю, якщо, звичайно, у тебе є час і ти не вважаєш за краще зайнятися чим-небудь іншим замість цих розмов ». (11) «У мене, - кажу, - Квінт, завжди знайдеться час для філософії. А тепер, коли у мене немає нічого іншого, чим би я зміг з полюванням займатися, я тим більше хотів би почути, що ти думаєш про дивинации ».

«Я, - відповів Квінт, - не скажу нічого нового, нічого такого, що б не сказали інші до мене. Бо я дотримуюся тієї думки, яке не тільки склалося в далекій давнині, а й отримало загальне визнання у всіх народів і племен, а саме, що є два види дивинации, з них один --іскусственний, інший - природний (alterum artis est, alterum naturae). (12) Чи є такий народ або така держава, які не надавали б ніякого значення прогнозам майбутнього по внутреннос-

тям жертовних тварин або за тлумаченнями дивовижних явищ, блискавок, по прогнозам авгурів або астрологів або за тлумаченнями жеребів (адже у всьому цьому є і якесь мистецтво), або отриманим в сновидіннях, або в екстазі (ці два види вважаються природними)? І я вважаю, що в цих питаннях факти мають велике значення, ніж пошуки їх причин. Тому що є якась сила і природа (vis et natura quaedam), яка при тривалому спостереженні над знаменнями, так само як і при дії якогось натхнення і божественного натхнення (aliguo instinctu inflatuque divino) сповіщає майбутнє ». <...>

XXIII. (46) Перейдемо тепер до іноземних прикладів. Гсраклід 11онтійскій, чоловік розумний, слухач і учень 11л; 1топа, пише, що мати Фаларід побачила носч до * статуї Погон, які вона сама освятила в своєму будинку. Одна з цих статуй, Меркурія, тримала в правій руці жертовну чашу, і було видно, як з неї лилася кров на землю. І, досягнувши землі, кров на очах розливалася, так що весь будинок залило кров'ю. Безприкладна жорстокість Фаларід цілком підтвердила сон його матері.

Чи повинен я також нагадати відому з книг дінон Перської історію про те, як маги витлумачили те, що наснилося знаменитому царю Кіру? Кір, пише цей історик, уві сні побачив сонце у своїх ніг. Три рази він простягав руки, марно намагаючись охопити сонце, але воно кожен раз, відкотившись від нього, випадало і йшло. Маги (у персів це був коло вчених і мудрих людей) пояснили царю, що три його спроби схопити сонце знаменують, що він буде царювати тридцять років. Що й здійснилося, бо він помер 70 років від роду, а царювати почав в 40 років.

(47) Є, звичайно, і у варварських народів якась здатність передчувати і передбачати. Індієць Калан, сам забажав померти, вступивши в палаюче багаття, вигукнув: «О, славний відхід з життя! Коли смертне моє тіло згорить, як тіло Геркулеса, дух піднесеться до світла ». А коли Олександр запитав

у нього, чи не бажає він ще що сказати, той відповів: «Добре, скажу: незабаром побачу тебе». Так воно і вийшло. Бо через кілька днів і Олександр помер у Вавилоні.

Тепер я ненадовго відхилюся від снів, до яких, втім, скоро повернуся. Кажуть, що в ту ніч, коли згорів храм Діани в Ефесі, Олімпіада народила Олександра. І на зорі наступного дня маги сповістили: минулої ночі народився бич і смерть Азії. Це про індійців і магів. Але повернемося до снам.

XXIV. (48) Целий пише, що коли Ганнібал хотів винести з храму Юнони Лаціна золоту колону, яка там стояла, і засумнівався, золота вона вся або тільки позолочена, то він наказав просвердлити її наскрізь. Виявилося, що колона справді золота, і Ганнібал наказав її винести. Але уві сні йому явилася Юнона і застерегла, щоб він цього не робив, пригрозивши, що якщо він не послухається, то вона подбає про те, щоб він і те око, який у нього добре бачить, втратив. І цей геніальний людина не знехтував радою, отриманим уві сні. А з висвердленого золота він наказав робити статуетку теличка, яку він поставив на верх колони.

(49) А ось що ще можна прочитати в «Грецької історії» Силена, докладно описав життя Ганнібала (Целий багато в чому дотримується цього історику). Ганнібал після взяття Сагунта побачив уві сні, що Юпітер викликав його на раду богів. Коли він з'явився туди, Юпітер наказав йому йти війною на Італію та дав йому супроводжуючим одного бога з числа тих, які були на раді [богів]. Після того як військо виступило в похід, який супроводжував бог наказав Ганнібалу не оглядатися назад. Але той не зміг довго втриматися; спонукуваний цікавістю, він озирнувся і ось побачив: чудовисько, величезне та страшне, оточене зміями, рухається за військом, знищуючи все на своєму шляху, вивертаючи дерева і кущі, перекидаючи будинку. Здивований Ганнібал запитав у бога, що це за

чудовисько таке? І бог відповів: це йде опустоше-. ня Італії. І велів Ганнібалу рухатися далі ,! не зупиняючись, і не турбуватися про те, що робиться ззаду.

(50) Історик Агафокл пише, що карфагенянин Гамилькар, коли облягав Сіракузи, уві сні почув голос, який повідомив йому, що завтра він буде обідати в Сіракузах. Але коли настав наступний день, в таборі його сталося сильне зіткнення між входили до складу його війська карфагенською і сіцілійськими воїнами. А сіракузяни, почувши це, зробили несподівано вилазку. Вони увірвалися в табір Гамилькара, і їм вдалося захопити його живим. І таким чином сон його збувся. Історія повна подібними прикладами, та й повсякденне життя 'людей - теж.

(51) У консулат М. Валерія і А. Корнелія П. Де-ций (син Квінта, той, який став першим консулом з роду Децісв) був ще тільки військовим три- * Буном. Тоді йшла війна з самнитами, і вороги сильно * тіснили нашу армію. Деций в цій війні відзначився своєю зухвалою відвагою і повним презирством до небезпек. А коли його переконували бути обережніше, він відповідав - і ці слова записані в анналах, - що уві сні йому було обіцяно, що якщо він прийме смерть, б'ючись в гущі ворогів, то це принесе йому велику славу. Однак в тій війні він залишився живий і неушкоджений і позбавив військо від облоги. Але через три роки, вже будучи консулом, він сам приніс себе в жертву. Зі зброєю в руках увірвавшись в лад латинов, він упав, борючись, але подвиг його привів до поразки і винищення латинов. А смерть була настільки славної, що його син все життя пристрасно прагнув наслідувати приклад батька.

(52) А тепер, якщо завгодно, перейдемо до снам, які бачили філософи.

XXV. У Платона ми читаємо, що Сократ, коли перебував у державній в'язниці, сказав своєму другові Критона, що йому повинно померти через три дні, тому що він бачив уві сні жінку видаю-

щейся краси, яка, назвавши його по імені, вимовила наступний вірш Гомера:

На третій день тебе вітер щасливий доставить у Фтию,

1 (Іліада IX, ЗБЗ)

що, пише Платон, і збулося, як було сказано.

Ксенофонт, учень Сократа (який це була велика людина!), В тому поході, який він зробив з Киром-молодшим, записував свої сни і дивні події, які підтверджували ці сни. Чи можна сказати, що Ксенофонт обманював або зійшов сума?

(53) А Аристотель, людина розуму надзвичайного і майже божественного, може бути, теж помилявся або хотів інших обдурити, коли описав те, що сталося з його знайомим, кіпріотом Евдемом. Той, збираючись відвідати Македонію, зупинився в дорозі в місті Фери, в Фессалії. Тоді це був славний місто, але правил їм жорстокий тиран Олександр. У цьому місті Евдем захворів, і так важко, що всі лікарі зневірилися. І ось уві сні Евдем побачив прекрасного на вигляд юнака, який сказав, що він, Евдем, дуже скоро одужає, що тиран Олександр через кілька днів помре і ще що через п'ять років Евдем повернеться додому. Перша частина передбачення, пише Аристотель, збулася відразу: і Евдем видужав, і тиран був незабаром убитий братами своєї дружини. А на п'ятий рік, коли сподівалися, що Евдем відповідно до сновидінням з Сицилії повернеться на Кіпр, він, беручи участь в битві під Сиракузамі, був убитий. І це, здається, дає можливість тлумачити його сон в тому сенсі, що, коли душа Евдема покине тіло, вона повернеться додому.

(54) До авторитету філософів додамо авторитет ученейшего людини і божественного поета Софокла. Коли з храму Геркулеса була вкрадена важка золота чаша, Софокл кілька разів бачив уві сні самого цього бога, який сказав, хто це зробив. У перший раз і в другій Софокл не надав цьому ніякого значення. Але коли сон став повторюватися

частіше, він пішов в Ареопаг і розповів про це. Арео-пагіти наказали затримати людину, якого назвав Софокл, той на допиті зізнався і повернув чашу. Від цього випадку і пішла назва «Храм Геркулеса-донощика».

XXVI. (55) Але що це я все про греків? Не знаю чому, але мені все ж більше подобається наше, римське. І ось факт, про який згадують всі наші історики: Фабий, Гелій, а ближче до нашого часу Це-лий. Коли під час війни з латина вперше відбулися присвячені богам гри, несподівано громадяни були покликані до зброї. Ігри тому були перервані, і вирішено було пізніше провести їх вдруге. Вони вже мали розпочатися, і вже народ, що прийшов на них, розсівся на місця, коли через цирк був від-ден раб, тільки що покараний різками, oi 1 + 1 ice сні ж> i lametti iyio колодку (furca). А трохи часу по тому одному римському селянинові уві сні з'явився хтось, хто сказав, що йому не сподобався перший танцюрист на іграх, і наказав селянинові повідомити про це в сенат. Той не наважився. Знову той же сон з тим же наказом, яке на цей раз супроводжувалося погрозами. Знову селянин не посмів іти в сенат, і незабаром помирає його син. І в третій раз той же сон і той же наказ, після чого селянина паралізувало. Тоді вже він розповів про все своїм друзям.

За їхньою порадою його поклали на носилки і принесли в сенат. І як тільки селянин розповів в сенаті свій сон, він тут же видужав і на своїх ногах повернувся додому. 1 1о переказами, сенат, переконаний в достовірності сну, розпорядився заново провести гри. (56) У того ж Целія можна прочитати, що, ще домагаючись посади квестора, Гай Гракх багатьом говорив, що бачив уві сні свого брата Тіберія, який сказав йому: «Рано чи пізно ти повинен будеш померти тієї ж смертю, що і я». Це Гай Гракх говорив багатьом ще до того, як став народним трибуном, і Целий пише, що і сам чув від нього ці слова. Так чи є що-небудь більш вірогідним цього сновидіння?

I XXVII. А хто ж може знехтувати тими двома сновидіннями, на які особливо часто посилаються стоїки? Одне - Симонида. Він одного разу, побачивши труп незнайомої йому людини, що лежав на дорозі, зрадив його землі. Симонид збирався незабаром здійснити плавання по морю. І ось уві сні йому явіл- 'ся той, кого він поховав, і попередив його, щоб він не їздив, якщо ж поїде, то загине при корабельній аварії. І Симонид відмовився від поїздки, а інші, які відплили на тому кораблі, всі загинули.

(57) А про другий, дуже широко відомому, сні передають таке. Двоє друзів, деякі аркадяне, були <разом в дорозі. Прибувши в Мегару, один з них зупинився в трактирі, інший - у свого знайомого. ^ Після вечері обидва лягли спати. І пізно вночі той v аркадянін, що зупинився у знайомого, побачив уві сні свого друга, благав його прийти до нього скоріше на допомогу, так як шинкар збирається його вбити. Наляканий цим сном він було піднявся з ліжка, але потім, поміркувавши, вирішив, що не варто надавати значення побаченому уві сні, і сно-1 ва ліг спати. І йому знову наснився товариш, який тепер вже просив його, щоб він, якщо не прийшов йому на допомогу живому, по крайней мере помстився за його смерть. Шинкар, який убив його, поклав його труп на візок і зверху закидав гноєм. І мертвий уві сні просив живого раніше I прийти до міських воріт, щоб перехопити там 1 візок, перш ніж вона вийде за місто. На цей раз «аркадянін був настільки стурбований сновидінням, 11что зовсім рано він уже стояв біля міської брами і, 5 коли з'явилася візок, запитав у людини, пого- <нявшего волів, що у нього в возі? І той в страху тут же кинувся бігти. Небіжчика виявили у візку. Шинкар, після того як цю справу розкривати; лось, був страчений.

*, XXVIII. (58) Чи можна заперечувати, що цей сон но-з сил божественний характер? Але що це я обраща- «юсь все до старих прикладів? Часто ж і сам я розповідав тобі про моє сновидінні і від тебе чув про твоє. Я, коли був проконсулом провінції Азії,

S

одного разу побачив уві сні тебе. Верхи на коні ти під'їхав до берега якийсь великий річки, і раптом ти впав в річку і зник в її хвилях. Охоплений жахом, я весь тремтів. Але раптово ти знову з'явився, веселий, на тому ж коні переправився на протилежний берег, і ми кинулися один дру! У в обійми. Пояснити цей сон було легко. Коли я розповів його досвідченим снотолкователям в Азії, то вони передбачили все ті події, які згодом і сталося.

(59) Тепер перейду до твого сну, про який я і від тебе самого чув, а ще частіше мені про нього розповідав наш Саллюстій. Під час того втечі, яке принесло нам славу, батьківщині лиха, ти затримався в одній віллі, поблизу Атіни. Більшу частину ночі ти бодрстнонал, по під ранок ти заснув важким і міцним сном. Хоча можна було гаяти часу, Саллюстій все ж наказав, щоб було тихо, і заборонив турбувати твій спокій. Л коли ти прокинувся о другій годині дня, то розповів свій сон Саллюс-тію. Наснилося тобі, що ти сумний, блукаєш в якомусь безлюдному місці. І привидівся тобі Марій з фасції, оповитими лаврами, і він запитує тебе, чому ти сумний. І коли ти відповів, що насильство виганяє тебе з батьківщини, то він узяв тебе за праву руку і велів підбадьоритися. А ліктора, що стояв ближче до тебе, він наказав відвести тебе до свого пам'ятника (monumentum), сказавши, що там тобі буде порятунок. Тоді і Саллюстій вигукнув (як він сам розповідав мені), що тобі належить швидке і славне повернення. А ти і сам був втішений цим сном. У всякому разі, як мені незабаром розповіли, ти, коли дізнався, що то чудове постанову Сенату про твоє повернення, внесену знаменитим і славнейшим чоловіком, консулом, було прийнято саме біля пам'ятника Марія і що величезна зібралася в театрі натовп громом оплесків і радісними криками вітала його, ти сказав, що неможливо уявити більш божественного дива, ніж цей сон в Атін.

XXIX. (60) Скажеш, у снах багато помилкового, багато

темного для нас? Нехай є помилкові сни, але що можна сказати проти вірних? І цих було б набагато більше, якби ми відходили до сну в кращому стані. Але, перевантажені їжею і вином, ми бачимо бурхливі і плутані сни. Глянь-но, що говорить Сократ у Платоновой «Політ»: «Коли ми спимо, то та частина душі (animus), що причетна розуму (mens) і розуму (ratio), усипляння, слабшає. Але інша частина, та, в якій є якась лють і невгамовна лютість, коли вона ще до того ж оглушена непомірним вживанням пиття і їжі, уві сні надзвичайно збуджується і несамовитий. І за відсутності розуму і розуму її осаджують всякому видінні. Людина уві сні вступає в кровозмісних зносини з матір'ю, або сполучається з будь-якою людиною, або з Богом, часто з твариною. Він уві сні вбиває когось і купається в невинної крові і ще багато іншого робить нечисте і огидне, без сорому і совісті.

(61) Але хто віддається сну чистим і помірним в поведінці і їжі, у того та частина душі, яка пов'язана з розумом і розумом, як би наситившись добрими думками, приходить в діяльну і піднесений стан; друга ж частина, що харчується насолодами, які не виснажена ні убогістю, ні надмірністю (адже і те й інше притупляє гостроту розуму: як відсутність чогось потрібного для природи людини, так і зайве достаток). А третя частина душі, вмістилище гніву і палких пристрастей, умиротворений і спокійна. І ось, коли ці дві безрозсудні частини душі приборкані, коли перша частина, вмістилище розуму, прояснюється і стає діяльної і готової до породження сновидінь, тоді-то сни приходять і спокійні і віщі ». Це слова самого Платона.

XXX. (62) А може бути, краще послухаємо Епікура? Тому що Карнеад, великий любитель посперечатися, говорить щось одне, то інше. А що ж думає з цього приводу Епікур? Ніколи нічого піднесеного (elegans), нічого гідного він не думає. І його-то ти протиставиш Платону і Сократу, ко

торие, не кажучи вже про розум, перемагають цих незначних філософів вже одним своїм авторитетом. Отже, Платон рекомендує, відходячи до сну, так підготувати своє тіло, щоб ніщо не могло ввести душу в оману і обурити її. Вважають, що саме тому піфагорійцям було заборонено їсти боби, так як від цієї їжі сильно здуває, що погано діє на спокій розуму, котра домагається істини. (63) І так як сном душа відволікається від спілкування і взаємодії з тілом, то вона згадує минуле, споглядає справжнє, провидить майбутнє. Тіло сплячої лежить точно мертве, душа ж сповнена життя і енергії, і це в ще більшому ступені відбудеться з нею після смерті, коли вона зовсім покине тіло. Тому-то перед самою смертю душа проявляє набагато більше божественного. Так, люди, уражені важкої і смертельною хворобою, відчувають наближення смерті. Їм є здебільшого образи померлих людей, і вони всіляко намагаються заслужити їх похвалу. А ті, які прожили своє життя не так, як слід було, тоді гірко жалкують про свої гріхи (рес-cata).

(64) Щоб довести, що вмираючі здатні прозирати майбутнє, Посидоний наводить такий приклад. Якийсь родосец, вмираючи, назвав шість своїх ровесників і точно передбачив, хто з них помре першим, хто другим, хто потім наступним і так до останнього, шостого. Цей філософ вважає, що люди при впливі богів бачать віщі сни трьома шляхами: перший шлях, коли душа провидить сама по собі, в силу свого спорідненості з богами. Інший шлях, коли провидить тому, що повітря наповнене безсмертними духами, які несуть на собі як би виразний друк істини; третій шлях, коли самі боги вступають в розмову зі сплячою людиною. Як я вже сказав, при наближенні смерті душам легше прозирати майбутнє. (65) Ось чим пояснюється і передбачення Калана, про який я раніше згадав, і Гектора, який у Гомера, вмираючи, сповіщає про близьку смерть Ахілла. 1ж.

XXXI. Якби нічого цього не було, то не вва * лись би мудрими відомі слова: "

Чула душа, що даремно йду, коли з будинку виходив.

(Плавт. Кубишка)

Адже слово sagire якраз означає «тонко відчувати» (acute sentire), звідси і вираз «sagae anus» - віщі бабусі, тому що вважається, що вони багато знають і чують наперед, і собак теж називають чуйними (sagaces). Про те, хто заздалегідь «чує» (sagit), як станеться ту чи іншу подію, кажуть, що він «передчуває» (praesagire), т. З. заздалегідь ^ відчуває майбутнє. (66) Отже, є в наших душах передчуття (praesagitio), закладене і укладену в нас ззовні по волі богів. Якщо ця здатність проявляється дуже бурхливо, то це називається «несамовитість» (furor). При цьому наш дух, відокремившись від тіла, порушується божественним натхненням (divino instinctu).

античність |  античність |  Епікур ВІТАЄ ПІФОКЛА »r |  античність |  М " '« ««. Ч |  I. Tf «Проти Феофраста» i.-ййС |  Ідоменей |  УРИВКИ З НЕВІДОМИХ ДЖЕРЕЛ |  античність |  античність |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати