Головна

Красномовство під відкритим небом

  1.  IBM І ЕКСПЕРИМЕНТ З ВІДКРИТИМ КОДОМ
  2.  Будьте об'єктивними і відкритими для нових ідей
  3.  В. Ціни стрибнули при обсязі більше, ніж в два рази перевищує середній. Це знак того, що тренд може змінитися. Посилити зупинки по відкритих позиціях.
  4.  ВИКОНУВАТИ ЦИГУН КРАЩЕ З ВІДКРИТИМИ АБО ЗАПЛЮЩЕНИМИ ОЧИМА
  5.  Декламація і красномовство - Sprechkunde und Redekunst
  6.  Красномовство в елліністичної Греції

Одного вечора, в холодну і вітряну погоду, коли, здавалося, нікому не могла прийти полювання затримуватися на вулиці, якийсь чоловік, що проходив по Тарінзофілду, зупинився раптом біля стін Тедкастерской готелю. Був кінець зими 1704-1705 року. Людина цей, судячи з одягу - матрос, був гарний собою і високий на зріст - якості, які вимагаються від придворних, але не забороняються і простолюду. Для чого він зупинився? Він зупинився, щоб послухати. Що ж він слухав? Голос, який лунав по ту сторону стіни, очевидно з двору; голос цей був старечим, але звучав так голосно, що його чутно було на вулиці. І в той же час у дворі, звідки лунав цей голос, чувся гул натовпу. Голос говорив:

- Ось і я, жителі і мешканки Лондона. Від щирого серця вітаю вас з тим, що ви - англійці. Ви - великий народ. Скажу точніше: ви - велике простолюдді. Ви б'єтеся на кулачках ще краще, ніж на шпагах. У вас чудовий апетит. Ви - нація, яка поїдає інші народи. Чудове заняття! Ця здатність поглинати інших ставить Англію на абсолютно особливе місце. У своїй політиці і філософії, в своєму мистецтві прибрати до рук колонії і цілі народності, в ремеслах і промисловості, в своєму умінні завдавати шкоди іншим зло, яке приносить вам вигоду, ви ні з ким не можна порівняти, ви дивовижні! І недалекий вже день, коли земна куля буде розділений на дві частини; на одній буде напис: «Володіння людей», на іншій - «Володіння англійців». Стверджую це до більшої вашої слави - я, який не має відношення ні до тих, ні до інших, бо я не англієць і не людина: я маю честь бути ведмедем. Крім того, я ще й доктор - одне не заважає іншому. Джентльмени, я повчаю. Чому, запитаєте ви? Двом різним речам: тому, що я знаю, і тому, чого я не знаю. Я продаю зілля і подаю думки. Підходьте ж і слухайте. Вас закликає наука. Гарненько нагострив вуха; якщо вони малі, істини потрапить в них не багато; якщо вони великі, в них увійде чимало дурості. Отже, увага. Я вчу науці, яка називається Pseudodoxia epidemica. У мене є товариш, який вчить сміятися, я ж вчу мислити. Ми живемо з ним в одному ящику, бо сміх так само шляхетний, як благородно знання. Коли Демокрита [189] запитували: «Як пізнаєш ти істину?», Він відповів: «Я сміюся». А якщо запитають мене: «Чому ти смієшся?», Я відповім на це: «Тому що пізнав істину». Втім, я зовсім не сміюся. Я викорінювати забобони. Я хочу прочистити ваші мізки. Вони дуже засмічені. Господь бог охоче дозволяє, щоб народ обманювався і був обманутий. Відкинемо удавану скромність; я абсолютно відкрито заявляю, що вірую в бога, навіть тоді, коли він буває неправий. Однак, коли я бачу сміття, - а забобони той же сміття, - я вимітаю його. Звідки я знаю те, що я знаю? Це вже моя справа. Кожен вчиться по-своєму. Лактанцій [190] запитував бронзову голову Вергілія, і вона відповідала йому. Сильвестр Другий [191] розмовляв з птахами. Що ж, птиці говорили по-людські, - або, може бути, тато щебетав по-пташиному? Це не з'ясовано. Померлий дитина рабина Елеазара розмовляв зі святим Августином. Говорячи між нами, я сильно сумніваюся в істинності всіх цих подій, крім останнього. Припустимо, що цей померла дитина дійсно розмовляв; але під язиком у нього була золота пластинка з зображеннями різних сузір'їв. Значить, тут крутійство. Все це цілком піддається поясненню. Як бачите, я неупереджений. Я відділяю правду від брехні. А ось вам інші помилки, яких ви, бідні, неосвічені люди, напевно віддаєте данину і від яких я хочу звільнити вас. Діоскорид [192] вважав, що бог прихований в блекоті, Хрізіпп [193] знаходив його в чорній смородині, Йосип [194] - в ріпі, Гомер - в часнику. Всі вони помилялися. Чи не бог укладений в цих рослинах, а диявол. Я це перевірив. Невірно, що у змія, що спокусив Єву, було людське обличчя, як у Кадма [195]. Гарсіа де Горті, Кадамосто [196] і Жан Гюго, архієпископ Тревскій, заперечують, ніби досить підпиляти дерево, щоб зловити слона. Я схильний погодитися з ними. Громадяни, помилкові переконання виникають завдяки старанням Люцифера. Коли знаходишся під пануванням князя пітьми, що дивного в тому, що помилки так і сиплються дощем? Добрі люди, знайте ж, Клавдій Пульхр [197] помер зовсім не від того, що кури відмовилися вийти з курника; це Люцифер [198], передбачаючи смерть Клавдія Пульхра, завадив курям клювати корм. Тим, що Вельзевул дав імператору Веспасіана силу зцілювати калік і повертати зір сліпим, він зробив вчинок похвальний, але спонукання Вельзевула при цьому були злочинні. Джентльмени, чи не довіряйте шарлатанам, які застосовують корінь переступня і білої сволока і робить очні примочки з меду і крові півня. Навчіться відрізняти брехню від правди. Невірно, ніби Оріон з'явився на світ унаслідок того, що Юпітер задовольнив свою природну потребу; в дійсності це світило сталося таким чином від Меркурія. Неправда, що у Адама був пуп. Коли святий Георгій убив дракона, поруч не було ніякої дочки святого. У святого Ієроніма в кабінеті не було ніяких камінних годинників: по-перше, тому, що в його печері не було ніякого кабінету; по-друге, тому, що там не було каміна; по-третє, тому, що в той час ще не існувало годин. Перевіряйте, перевіряйте всі. Любі мої слухачі, якщо вам скажуть, ніби в мозку людини, що нюхає валеріанових траву, заводиться ящірка, ніби бик, розкладаючись, перетворюється в бджолиний рій, а кінь - в шершнів, ніби небіжчик важить більше, ніж живий, ніби смарагд розчиняється в цапиною крові , ніби гусениця, муха і павук, помічені на одному дереві, віщують голод, війну і чуму, ніби падучу можливо вилікувати за допомогою хробака, знайденого в голові козулі, - не вірте цьому. Все це забобони. Але ось вам справжні істини: тюленяча шкура оберігає від грому; жаба харчується землею, і від цього в голові, у неї утворюється камінь; ієрихонська троянда цвіте в святвечір; змії не переносять тіні ясеня; слон не має суглобів, і він змушений спати стоячи, спершись об дерево; якщо жаба висидить куряче яйце, з нього вилупиться скорпіон, який народить вам саламандру; якщо сліпий доповість одну руку на ліву сторону вівтаря, а другою закриє собі очі, він пробреет; невинність не виключає материнства. Добрі люди, вбирає в себе ці очевидні істини. А там можете вірити в бога по-різному - або як спраглий вірить в апельсин, або як осел вірить в батіг. Ну, а тепер я познайомлю вас з нашою трупою.

В цю мить досить сильний порив вітру потряс віконні рами і віконниці готелі, що стояла в стороні від інших будівель. Це було схоже на гуркіт грому, що донесли з неба. Голос почекав хвилину, потім продовжував:

- Перерва. Що ж, не заперечую. Нехай говорить Аквілон. Джентльмени, я не серджуся. Вітер балакучий, як всякий відлюдник. Там, нагорі, йому нема з ким поговорити. Ось він і відводить душу. Отже, я продовжую. Перед вами трупа артистів. Нас четверо. A lupo principium - починаю зі свого друга; це вовк. Він не заперечує, щоб на нього дивилися. Дивіться ж на нього. Він у нас вчений, серйозний і проникливий. Як видно, провидіння збиралося зробити його спочатку доктором наук, але для цього потрібна деяка частка тупоумства, а він зовсім не дурний. Додамо, що він позбавлений забобонів і аж ніяк не аристократ. Принагідно він не проти завести знайомство і з собакою, хоча має всі права на те, щоб його обраниця була вовчицею. Нащадки його, якщо тільки вони існують, ймовірно премило гурчать, наслідуючи тявканье матері і вою батька. Бо вовк виє. З людьми жити - по-вовчому вити. Але він також і гавкає - з поблажливості до цивілізації. Така м'якість манер - прояв великодушності. Гомо - вдосконалена собака. Собаку слід поважати. Собака - екое дивну тварину! - Потіє мовою і посміхається хвостом. Джентльмени, Гомо не поступиться по уму безшерста мексиканському вовку, знаменитому холойтценіскі, але перевершує його добросердям. До того ж він смиренний. Він скромний, як тільки може бути скромний вовк, що усвідомить користь, яку він приносить людям. Він щедрий, завжди готовий прийти на допомогу, але робить це нишком. Його ліва лапа не відає, що творить права. Такі його гідності. Про другий свого приятеля скажу тільки одне: це чудовисько. Ви тільки подивитесь на нього. Колись він був покинутий піратами на березі океану. А ось це - сліпа. Хіба на світі мало сліпих? Ні. Всі ми сліпі, кожен по-своєму. Сліпий скупий: він бачить золото, але не бачить багатства. Сліпий марнотрат: він бачить початок, але не бачить кінця. Сліпа кокетка: вона не бачить своїх зморшок. Сліпий учений; він не бачить свого невігластва. Сліпий і чесна людина, бо не бачить шахрая, сліпий і шахрай, бо не бачить бога. А бог теж сліпий - в день створення світу він не побачив, як в його творіння затесався диявол. Та й я сліпий: говорю з вами і не помічаю, що ви глухі. А ось ця сліпа, наша супутниця, це жриця таємничого культу. Веста могла б довірити їй свій світильник. В її характері є щось загадкове і разом з тим ніжне, як овече руно. Думаю, що вона королівська дочка, то не стверджую цього. Мудрому властива похвальна недовірливість. Що стосується мене самого, то я вчу і лечу. Я мислю і лікарі, Chirurgus sum [199]. Я исцеляю від лихоманки, від чуми та інших хвороб. Майже всі види запалень і недуг не що інше, як Заволоки, що виводять хвороба назовні, і якщо правильно лікувати їх, можна позбутися ще й від інших хвороб. І все ж не раджу вам обзаводитися багатоголовим Веред, іншими словами карбункулом. Це безглузда хвороба, від якої немає ніякого пуття. Від нього вмирають, тільки і всього. Не подумайте, що з вами говорить невіглас і грубіян. Я високо шаную красномовство і поезію і перебуваю з цими вежами в дуже близьких, хоча і невинних відносинах. Закінчую свою промову радою: панове і милостиві государині, вирощуйте в душі своїй, в самому світлому її куточку, такі прекрасні квіти, як чеснота, скромність, чесність, справедливість і любов. Тоді кожен з нас зможе тут, в цьому світі, прикрасити своє віконце невеликим горщиком з квітами. Панове і панове, я скінчив. Зараз почнемо уявлення.

Людина в одязі матроса, який прослухав всю цю промову на вулиці, увійшов в низький зал харчевні, пробрався між столами, заплатив, скільки з нього зажадали, за вхід і відразу ж опинився у дворі, переповненому народом; в глибині двору він побачив балаган на колесах з відкинутою стінкою: на підмостках стояли якийсь старий, одягнений у ведмежу шкуру, молода людина з обличчям, схожим на потворну маску, сліпа дівчина і вовк.

- Чорт забирай, - вигукнув матрос, - ось чудові актори!





 Oculos non habet, et videt - Не має очей, а бачить |  Прекрасно підібраний подружжя закоханих |  Лазур серед мороку |  Урсус наставник і Урсус опікун |  Сліпота дає уроки ясновидіння |  Не тільки щастя, а й благоденство |  Безумство, яке люди без смаку називають поезією |  Погляди на речі і на людей людини, викинутого за борт життя |  Гуинплен - глашатай справедливості, Урсус - глашатай істини |  Урсус-поет захоплює Урсуса-філософа |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати