На головну

Аронсон Введення в соціальну психологію 7 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

лится надія, що перероблені видання "Громадського тваринного" все ще зберігають компактне витонченість першого і що вони відповідають духу часу, але тільки не за рахунок виключення або значного скорочення багатьох прекрасних результатів, отриманих в недавньому минулому.

Подяки

На титульному аркуші цієї книги значиться, що я - її єдиний автор. Це дійсно так. Мною, і ніким іншим, написані всі склали її слова і продумані всі втілені в цих словах думки. Тому, якщо ви в міру читання натрапите на будь-які дурниці, то ці дурниці - мої власні, і якщо щось в книзі вас розсердить, то і всі претензії повинні бути звернені до мене.

У той же час я хотів би зізнатися: ще жодного разу в житті мені не вдалося зробити що-небудь абсолютно самостійно. Безліч людей допомогли мені в роботі своїми знаннями та ідеями, і я хочу скористатися наданою можливістю, щоб подякувати їм за продуктивну допомогу.

Особливо мені хотілося б виділити внесок Віри Аронсон і Еллен Бершейд, які стоїчно прочитали рукопис в оригіналі - сторінку за сторінкою і рядок за рядком, зробивши безліч пропозицій і зауважень, що в значній мірі і вплинуло на остаточний варіант книги, яку ви тримаєте в руках. Більш того, їх ентузіазм щодо цього проекту виявився просто заразливим і допомагав мені долати часті напади "письменницького відчаю", знайомі кожному автору.

Цінні ідеї і пропозиції надходили до мене і від багатьох інших людей. Я не маю фізичної можливості згадати всіх, але найбільш значний внесок припадає на частку Ненсі Естон, Леонарда Беркова-ца, Девіда Бредфорда, Джона Дарл, Річарда Істерліна, Джонатана Фрідмана, Джеймса Фріла, Роберта Хелмрейча, Майкла Кана, Джона Каплана, Джадсона Міллса і Джева Сайкса.

Крім того, я в боргу перед Джуді Хілтон і Фей Гібсон, які друкували і передруковували різні чорнові варіанти рукопису, як ніби це приносило їм справжню радість, і перед Лін Еллісор, терпляче працювала над бібліографічними примітками і посиланнями, і перед Вільямом Айкс, які підготували покажчики . Велика частина книги була написана в той час, коли я працював в Стенфорді (Каліфорнія), в Центрі перспективних досліджень в області наук про поведінку, і я глибоко вдячний персоналу цього прекрасного наукової установи за надані мені можливості, включаючи необхідну дозвілля.

На закінчення я радий повідомити, що мій друг і вчитель Леон Фестінгер до даної рукописи не мав ніякого відношення, якщо розуміти це буквально: він не читав її і навіть, наскільки мені відомо, поняття не мав, що я пишу цю книгу. Однак відповідальність за її вихід у світ лежить також і на ньому. Леон був чудовим учителем і вельми вимогливої ??"рольовою моделлю". Мушу визнати, що саме він навчив мене всьому, що я

знаю про соціальної психології, хоча сказати тільки це - значить нічого не сказати. Він навчив мене набагато більшого: мистецтву виявляти те, що ні я, ні будь-хто інший раніше не знали.

Березень 1972 р

Зараз ви тримаєте в руках сьоме видання моєї книги. Можна сказати, я постарів, весь час переписуючи її. І почуття, з якими я спостерігаю за обличчям на фотографії, вміщеній на останній сторінці (моїм власним обличчям, який став ще більш зморшкуватим і сивобородий!), Можна назвати солодкими і гіркими одночасно.

Як випливає з вищесказаного, весь час, поки я писав книгу, я відчував почуття неоплатному боргу перед другом і вчителем - Леоном Фестінгер. Немає потреби повторювати, що до цього дня я вдячний і вдячний цій прекрасній і великій людині, і мої почуття лише зміцніли, як ніщо інше, за минулі роки. Мені доставляло радість вчитися у нього, і сьогодні я не перестаю вважати себе його учнем. У 1989 р Леон помер, і його відхід ознаменував собою кінець цілої епохи в соціальній психології. Нам його дуже не вистачає. Я говорю не тільки про тих, хто знав і любив його, але і про всіх, на кого вплинули його дослідження і теорії (до них відносяться майже всі, хто коли-небудь вивчав соціальну психологію).

У міру того як ми разом з книгою ставали старше, в мені росло почуття обов'язку і по відношенню до моїх власних учням. В процесі уточнень і переробок, пов'язаних з кожним новим перевиданням, доводилося часто переглядати багато власні дослідження, а також переформулювати багато моїх ідеї. І в мені міцніла переконання, що це не тільки мої ідеї, бо вони отримані в процесі спільної роботи з тією чи іншою групою разюче талановитих учнів, співпраця з якими приносило мені виняткове задоволення. Тепер, коли я постарів, багаторазово переписуючи цю книгу, я прийшов до переконання, що в процесі роботи над нею я і сам багато чому навчився у своїх учнів: починаючи з перших моїх асистентів, що з'явилися в 1960 р, коли я тільки-тільки приступив до самостійної дослідницької роботи, - Меррілл Карл-сміт. Тоні Грінвальда і Джона М. Дарл, і закінчуючи тими обдарованими молодими людьми, які працюють разом зі мною сьогодні.

Говорячи конкретно про це, сьомому виданні книги, я хотів би висловити подяку моїм студентам Керрі Фрайд і Андре кард ш-Поделл за постійну допомогу в роботі, а також моєму колезі Ентоні Пратканіс за його мудрі поради.

У певному сенсі ця книга частково є і сімейний проект. Особливо явно це проявилося в останні роки, коли мій життєвий досвід поповнився унікальним почуттям вдячності моїм дітям, що підросли, по-своєму надали на мене глибоке вплив. Молодший син Джошуа Аронсон - фахівець в експериментальній соціальної психології - виконав велику роботу, щоб тримати мене в курсі пос-23

Ледньов методологічних і теоретичних нововведень. Старший - Хел Арон-сон, що займається соціологічними проблемами навколишнього середовища, допоміг розширити мій кругозір за межі лабораторних стін. Нарешті, мій середній син Ніл Аронсон, що працює пожежним в місті Санта-Круз, і дочка Джулі Аронсон, експерт в питаннях соціальної політики, щодня приходять на допомогу людям, своїм прикладом постійно нагадували мені, що в кінці кінців соціальна психологія повинна прагнути до того, щоб приносити користь людям в їх повсякденному житті.

І нарешті, як ви вже помітили, ця книга має посвяту "Звичайно, Вірі". Інакше кажучи, Вірі Аронсон, колишньої моїм кращим другом і коханим консультантом протягом майже сорока років і стала (по щасливому випадку) моєю дружиною. Для будь-якого, хто добре знає нас обох, слово "звичайно" в моєму посвяченні здасться зайвим. Але оскільки багатослівність відноситься до професійної небезпеки, що підстерігає кожного, хто вирішив зіграти роль вчителя, я з фарбою сорому на щоках повинен зізнатися: майже напевно це не останній випадок багатослів'я, з яким вам доведеться ще зіткнутися.

Елліот Аронсон Август 1994 р

Людина за своєю природою є тварина суспільна, а той, хто в силу своєї природи, а не внаслідок випадкових обставин живе поза суспільством, - або недорозвинене в моральному сенсі істота, або надлюдина ... Суспільство існує по природі і по природі передує кожній людині. .. А той, хто не здатний вступити в спілкування або, вважаючи себе істотою самодостатнім, не відчуває потреби в ньому, вже не становить елемента суспільства, стаючи або звіром, або божеством.

Аристотель "Політика", ок. 328 м до н.е.

Що таке соціальна психологія? *

Наскільки ми знаємо, першою людиною, що сформулював основні принципи соціального впливу і переконання, був Аристотель. Однак, хоча він першим і заявив, що людина - це суспільна тварина, давньогрецький мислитель, цілком ймовірно, виявився далеко не першим, хто зробив подібне спостереження. Більш того, є підстави припускати, що і до Аристотеля були люди, захопитися правотою цього твердження і одночасно спантеличені його банальністю і безпідставно.

Люди і справді громадські тварини, проте там є ще багато інших створення - від мурах і бджіл до мавп і великих мавп. Що ж мається на увазі, коли говорять, що люди - це громадські тварини? Давайте розглянемо конкретні приклади.

Студент коледжу на ім'я Сем і четверо його приятелів стежать за виступом кандидата в президенти по телевізору. На Сема мова виробляє саме сприятливе враження: своєю щирістю даний кандидат подобається йому більше, ніж його опонент. Коли виступ закінчено, одна зі студенток заявляє, що даний кандидат викликав у неї відразу і вона вважає його абсолютним шахраєм і перевагу віддає його опонентові. Всі інші швидко погоджуються з нею, а Сема ця ситуація неабияк спантеличує і навіть злегка засмучує. Врешті-решт він бурмоче крізь зуби щось на кшталт: "Так, дійсно, він не справляє враження щирої людини. А я-то сподівався ..."

Вчителька запитує учнів другого класу: "Скільки буде 6 + 9 +4+ II?" Хлопчик, який сидить за третій партою, кілька секунд розуміє в розумі, колеб- * У цьому виданні підрядкові наводяться примітки перекладача, виноска на які дається зірочкою. Цифри відсилають до літератури і коментарям автора, які поміщені в кінці книги. Примітки наукового редактора, а також автора книги наводяться підрядкові. Вони мають спеціальні позначки - "Прим. Наукового редактора" і "Прим. Автора". Виноска на них також дається зірочкою.

лется, потім нерішуче піднімає руку і, коли його викликають, відповідає з відтінком невпевненості: "30?" Вчителька киває, посміхається і зі словами: "Дуже добре, Тед!" - Урочисто вручає йому золоту зірку *. Потім вона задає класу нову задачку: "Скільки буде 7 + 4 + 8 +3+ 10?" Тут вже Тед не роздумує, а миттєво схоплюється з місця і викрикує відповідь: "32!"

Чотирирічної дівчинці подарували на день народження іграшковий барабан. Після декількох хвилин гри на ньому вона відставляє нову іграшку в сторону і протягом наступних тижнів ніби не помічає її. В один прекрасний день до дівчинки в гості приходить приятель і, випадково наткнувшись на барабан, збирається пограти на ньому. І тут юна власниця барабана вириває його з рук хлопчика і сама починає стукати по ньому, та так, немов це її найулюбленіша іграшка.

Десятирічна дівчинка щодня уплітає по дві великі упаковки "Уітіз" тільки тому, що цей сорт пластівців рекламувала олімпійська чемпіонка з гімнастики, підкреслюючи при цьому, що саме йому вона зобов'язана своїми спортивними успіхами.

Власник магазину, який прожив все своє життя в штаті Монтана і ніколи не зустрічав живого чорношкірого, проте "точно знає", що всі вони неповороткі, ліниві і схиблені на сексі.

Учень випускного класу школи Чарлі недавно переїхав в нове місто. Серед своїх колишніх приятелів він користувався певною популярністю, але не більше того. А нові однокласники хоча і поводяться з ним ввічливо, проте особливої ??прихильності не виявляють. Чарлі відчуває себе самотнім, беззахисним і непривабливим. В один прекрасний день під час ланчу він виявляється за одним столом з двома однокласницями. Одна з них випромінює тепло, вона красива, жива і розумна. Чарлі вона явно подобається, він марив про цю дівчину все останнім часом і чекав тільки нагоди, щоб заговорити. Інша - не так приваблива. І тим не менше Чарлі не звертає увагу на героїню своїх снів і починає гаряче обговорювати щось з її непримітною подругою.

Незабаром після трагедії 1970 р Кентском університеті (штат Огайо), в результаті якої брали участь в демонстрації проти війни в Південно-Східній Азії четверо студентів були застрелені національними гвардійцями, вчителька місцевої школи стала наполягати на тому, що ці четверо заслуговували того, щоб бути вбитими. Вона стверджувала це, відмінно знаючи, що принаймні двоє з них зовсім не брали участь в демонстрації, а просто мирно прогулювалися по університетському містечку, коли почалася стрілянина. Проте вона вперто твердила: "Все, хто дозволяє собі з'являтися довговолосими, в брудному одязі або босими на вулицях такого міста, як Кент, заслуговують кулі" [1].

Коли преподобний Джим Джонс подав сигнал тривоги, більше дев'яти сотень членів секти "Народний Храм" в Гайані зібралися навколо свого ватажка. Джонс знав, що деякі члени комісії Конгресу, які прибули до Гайани з метою розібратися, що відбувається в "Народному Храмі", вбиті, отже, дуже скоро святості і відокремленості Джонстауна прийде кінець. А тому Джонс проголосив, що прийшов час всім померти. Баки з отрутою були приготовлені заздалегідь, і. незважаючи на рідкісні вигуки протесту і окремі випадки непокори, матері й батьки спочатку напоїли смертельним питвом немовлят і дітей, а потім прийняли отруту самі. Вони лягли поруч, тримаючись за руки, і стали чекати смерті.

* Зірочки різного кольору - форма заохочення, прийнята в ряді американських початкових шкіл.

Мері щойно виповнилося дев'ять років. На день народження вона отримала дитячий кухонний набір, що включав навіть маленьку дитячу духовку. Батьки Мері вибрали цей подарунок, тому що дочка виявляла явний інтерес до приготування їжі, вона завжди допомагала мамі накривати на стіл, готувати їжу і прибирати в будинку. "Ну хіба не диво!" - Радів батько Мері. - "Їй всього дев'ять років. А вона так цікавиться домашнім господарством! Мабуть, у всіх маленьких дівчаток тяга до цього закладена в генах. А ці феміністки самі не знають, про що базікають".

Друг мого дитинства Джордж Вудс - афро-американець. У 1940-і рр., Коли ми разом росли в Массачусетсі, він вважав себе "кольоровим" та відчував комплекс неповноцінності по відношенню до своїх білим друзям [2]. І у нього було для цього безліч причин. Безпосередній вплив на нього чинило, звичайно, ту обставину, що оточували його білі саме так і сприймали Джорджа - як істота нижче. У ті дні Джордж розважався тим, що включав радіо і слухав "Еймоса і Енді" - надзвичайно популярну передачу, в якій чорношкірі дорослі зображувалися наївними дітьми - дурними, ледачими і неосвіченими, проте досить хитрими, коротше, дуже нагадували вірних і доброзичливих домашніх тварин. Природно, ролі чорношкірих грали білі актори. Що стосується кіно. то Джордж найчастіше бачив на екрані стереотипний образ "кольорового", як правило, це був шофер або лакей. Стандартний сюжет зазвичай будувався на тому, що чорний супроводжував героя-білого в який-небудь будинок з привидами. У той момент, коли лунав пронизливий, зловісний крик, крупним планом показувалося спотворене від жаху обличчя "кольорового", який з диким криком: "Ноги, виручайте!" - Починав ломитися в двері, забувши її попередньо відкрити. Можна здогадатися, з якими почуттями Джордж дивився подібні фільми в компанії з білими однолітками.

Часи змінюються. Хоча дискримінація і несправедливість все ще складають значну частину життя нашого суспільства, діти Джорджа Вуд-са, які виросли в 70-80-і рр. XX ст., Вже не стикалися з ситуацією, добре знайомої їх батькові. Засоби масової інформації перестали зображати чорношкірих виключно в ролі слуг; за ці роки і в їх середовищі з'явилося почуття гордості за свою расу, виріс інтерес до історії і культурі афроамериканців. Суспільство впливає на дітей Джорджа зовсім по-іншому, ніж впливало на нього самого.

Хоча щось дійсно змінюється в нашому житті, однак не слід сліпо вірити в те, що всі зміни протікають лінійно і виключно в гуманістичному напрямку.

Під час громадянської війни в Іспанії всього один літак 30 серпня 1936 р бомбив Мадрид. В результаті були постраждалі, але не було жодного убитого. Проте світ був шокований самою ідеєю нападу на густонаселений місто з повітря, а газетні передовиці висловлювали жах і обурення громадян всіх країн. Лише через дев'ять років американські літаки скинули ядерні бомби на Хіросіму і Нагасакі. Цього разу було вбито більше ста тисяч чоловік, не кажучи вже про десятки тисяч людей, які отримали важкі поранення. Проведений відразу ж після цього опитування громадської думки показало, що тільки 4,5% населення США вважали, що нам не слід було застосовувати подібну зброю, а 22,7% опитаних - що разюче - висловилися за необхідність більш масованих бомбардувань, перш ніж Японія капітулювала [ 3]. Цілком очевидно, що за ці дев'ять років відбулося щось істотне і грунтовно змінила громадську думку.

визначення

Що таке соціальна психологія? Існує майже стільки ж визначень соціальної психології, скільки соціальних психологів. Однак, замість того щоб перераховувати деякі з них, доцільно було б дати можливість самому предмету обговорення визначити суть соціальної психології.

Приклади, з якими ви познайомилися на попередніх сторінках, є ілюстраціями різних соціально-психологічних ситуацій. Незважаючи на наявні відмінності, всі вони містять загальне - соціальний вплив.

Думки приятелів Сема щодо якостей кандидата в президенти вплинули на судження Сема (або, як мінімум, на його публічне висловлювання з приводу власного судження). Заохочення вчителя вплинуло на швидкість відповідей і впевненість Теда в собі. Чотирирічної дівчинці її іграшковий барабан здався більш привабливим, тому що на неї вплинув ненавмисний інтерес, проявлений до цієї іграшці її приятелем. У той же час вплив олімпійської чемпіонки на нашу юну любительку пластівців важко назвати ненавмисним: навпаки, воно було свідомо вчинено таким чином, щоб дівчинка переконала батьків купити їй саме рекламований сорт і ніякої іншої. Звичайно, власник магазину в Монтані ні народжений з упередженнями проти чорношкірих - хтось якимось чином вклав їх в його голову. І те, що Чарлі проігнорував дівчину своєї мрії, майже напевно продиктовано страхом юнака перед можливою відмовою, пов'язане з його ставленням до самого себе, а також з його неусвідомленим передчуттям того, яка саме дівчина з тих, з ким він спілкувався, його відкине.

Питання про те, яким чином шкільна вчителька з Кента прийшла до свого переконання, що невинні люди заслуговують смерті, - і інтригуючий і водночас лякає. Давайте поки просто скажемо, що на це переконання, найімовірніше, вплинуло її власне непряме співучасть в трагічних подіях, що мали місце в університетському містечку. І ще більш тривожний питання виникає у зв'язку з подіями в Джонстауне: які сили могли змусити батьків сприяти вбивства власних дітей? Це складні питання, і на них я сподіваюся дати часткові відповіді в ході подальшого викладу.

Звернемося тепер до випадку з маленькою Мері, якій був подарований кухонний набір. Цілком припустимо, що тяга дівчинки до домашнього господарства обумовлена ??генетично. Однак куди ймовірніше, що з раннього дитинства Мері заохочували і підтримували щоразу, як тільки вона проявляла інтерес до таких традиційних елементів жіночого буття, як кухня, швейна машинка і ляльки. Сумніваюся, що її так само заохочували б, якби вона зацікавилася футболом, боксом чи хімією. Здоровий глузд підказує, що якби маленький братик Мері виявив інтерес до домашнього господарства, то йому навряд чи подарували б на день народження дорогий дитячий кухонний набір.

Також як і у випадку з молодим Джорджем Вудсом, які відчували комплекс неповноцінності по відношенню до приятелів, Я-образ маленької Мері міг бути сформований засобами масової інформації з їх тенденцією зображати жінок в ролях, які їм нав'язує наша культура: домашньої господині, секретарки, медсестри, шкільної вчительки. Засоби масової інформації рідко показують жінок - біохіміків, університетських професорів або керівників бізнесу. Якщо ми порівняємо молодого Джорджа Вудса з його дітьми, то побачимо, що Я-образи представників груп національних меншин можуть змінюватися, і це зміна взаємопов'язане зі змінами, що відбуваються в засобах масової інформації та аттітьюд * населення. Ці ж процеси знайшли відображення і в результатах проведеного в 1945 р опитування американців з проблеми ядерної зброї.

Ключовим словосполученням в попередніх абзацах є "соціальний вплив". Воно і стане нашим робочим визначенням соціальної психології: вплив, яке люди надають на переконання або поведінку інших людей. Використовуючи його, ми і спробуємо розібратися в багатьох явищах, описаних у щойно наведених прикладах.

Як люди підпадають під вплив? Чому вони піддаються йому? Що їм до нього? Які ті змінні, які збільшують або зменшують ефективність соціального впливу? Чи володіє такий вплив властивістю сталості, або воно проходить з часом? А які змінні сприяють збільшенню або зменшенню часу дії соціального впливу? Чи можуть ті ж самі принципи бути в рівній мірі застосовні і до аттітьюд вчительки з Кента, і до вибору іграшок маленькими дітьми? Яким чином одна людина починає відчувати симпатію до іншого? Чи однакові процеси лежать в основі наших переваг - неважливо, це нова спортивна машина або особливий сорт пластівців? Як у людини народжуються забобони проти етнічних чи расових груп? Чи схоже це на появу симпатії, або ж за цим стоять зовсім інші психологічні процеси?

Багатьох людей всерйоз займають подібні питання, в цьому сенсі можна говорити про те, що більшість з нас - соціальні психологи.

Завдяки тому що ми проводимо значну частину життя у взаємодії з іншими людьми - піддаємося з їх боку впливу і в свою чергу впливаємо на них, відчуваємо радість, здивування або злість, викликану ними, більшість з нас, що цілком природно, виробляє якісь припущення щодо соціального поведінки. Хоча багато подібних соціальні психологи-любителі і перевіряють для власного задоволення свої гіпотези, ці "перевірки" позбавлені строгості і неупередженості ретельного наукового дослідження. Проте часто резуль- * Англійський термін "attitude", що позначає словесну оцінку людиною деякого предмета чи явища, тут і далі перекладається словом "аттітьюд". Поширений в літературі переклад цього терміна словами "соціальна установка" не цілком адекватний. Вибираючи варіант перекладу, треба зважати на те, що в психології термін "установка" використовується для опису зовсім інших явищ, а додавання до цього терміну слова "соціальна" часто суперечить змісту аттітьюдних феноменів. - Прим. наукового редактора.

тати подібного дослідження ідентичні тим судженням, які більшість людей і без того вважають істинними. Це не дивно: буденна мудрість зазвичай заснована на спостереженнях, які витримали випробування часом.

Таким чином, коли ви будете читати цю книгу і знайомитися з описами експериментів, вас не раз відвідає несподівана думка: "Але це ж очевидно! Навіщо було витрачати стільки часу і грошей на доказ очевидного?" Так ось, існує безліч причин, за якими ми проводимо експерименти, навіть коли здається, що результати мало кого здатні здивувати.

Перш за все, ми всі схильні так званому ефекту "заднього розуму", пов'язаному з нашою схильністю перебільшувати власні можливості передбачення після того, як результат конкретного події вже відомий. Наприклад, дослідження показало, що на наступний день після виборів, коли людей запитували, які кандидати здавалися їм більш ймовірними переможцями, респонденти майже завжди були переконані, що це були саме ті, які реально перемогли. Хоча за день до виборів їх прогнози не були настільки безпомилковими [4]. Точно так же результати експерименту майже завжди здаються більш передбачуваними, якщо вони вже є у нас на руках; результати представляються менш передбачуваними, якщо нас попросять зробити прогноз, не маючи всіх переваг "заднього розуму".

Додам до цього, що є ще одна причина, по якій дуже важливо проводити дослідження, навіть якщо його результати представляються очевидними: багато з того, про що ми "знаємо" як про справжній, в результаті ретельно проведених досліджень виявляється, навпаки, помилковим.

Ось один приклад. Цілком розумно припустити, що люди, перелякані перспективою жорстокого покарання за певні дії, можуть врешті-решт навчитися їх уникати. Однак виявляється, що результати наукового дослідження даного явища призводять до прямо протилежного висновку: люди, яким загрожує нестроге покарання, дійсно, виробляють в собі неприйняття "забороненого" поведінки, а люди, яким загрожує суворе покарання, якщо що і відчувають, так це тягу до тому, за що їх покарали.

Досвід підказує, що варто нам тільки почути, як хтось за спиною говорить про нас щось хороше, ми тут же починаємо перейматися до мовця симпатією (при інших рівних умовах, звичайно). Це схоже на правду, чи не так? Але говорить може сподобатися нам ще більше, якщо деякі його висловлювання будуть нам не зовсім приємні. До цих феноменам я ще повернуся в наступних розділах.

У своїх спробах зрозуміти соціальну поведінку людей професійні соціальні психологи мають велику перевагу перед "любителями". Хоча, подібно "любителям", вчені-професіонали зазвичай починають з уважного спостереження того чи іншого явища, поступово вони просуваються далі. Їм немає необхідності вичікувати, поки відбудуться якісь події, щоб поспостерігати за реакцією на них інших людей; професійні дослідники самі викликають розвиток цих подій. іншими

словами, вони проводять експеримент, в рамках якого безліч людей виявляються в різних умовах, піддаючись тим чи іншим діям - це можуть бути, наприклад, загрози суворого або, навпаки, м'якого покарання, це можуть бути приємні речі, сказані за спиною, або ж комбінація приємних і неприємних. Більш того, дослідники можуть підтримувати незмінними всі умови, змінюючи лише ті, які вивчаються.

Завдяки всьому цьому професійні соціальні психологи мають можливість прийти до висновків, які засновані на набагато більш точних і великих даних, недоступних в такій же мірі "любителям", адже висновки останніх залежать від спостережень за подіями, що відбуваються випадково або в результаті складного сплетення різних обставин.

Майже всі дані в цій книзі засновані на експериментальних доказах. З цієї причини важливо, щоб читач зрозумів, в чому полягає сутність експерименту в соціальній психології, і одночасно усвідомив, які вигоди, невигоди, етичні проблеми, а також захоплення, головні і серцеві болі з цим пов'язані.

Однак, хоча розуміння експериментального методу дуже важливо, воно жодним чином не є вирішальним для розуміння основного матеріалу книги. Саме тому глава під назвою "Соціальна психологія як наука" є завершальною. Якщо ви віддаєте перевагу спочатку зрозуміти технічні деталі, перш ніж звертатися до суті справи, то ви можете уважно вивчити цю главу ще до початку читання всієї книги або ж ознайомитися з нею в будь-якій точці вашого подорожі по книзі - як тільки у вас виникне до цього інтерес.

Люди, які творять безумства, зовсім не обов'язково божевільні

Соціальні психологи вивчають соціальні ситуації, що впливають на поведінку людей. У ряді випадків ці природні ситуації починають "тиснути" на людей, та так грунтовно, що їх поведінка легко класифікувати як патологічне. Коли я говорю "люди", я маю на увазі значне їх більшість. І з моєї точки зору, наше розуміння людської поведінки зовсім не покращиться від того, що цих людей ми зарахуємо до тих, хто страждає тими чи іншими психозами. Набагато кориснішим було б спробувати зрозуміти суть ситуацій, а також природу процесів, які керують виникненням подібних форм поведінки. Це призводить нас до Першого закону Аронсона:

"Люди, які творять безумства, зовсім не обов'язково божевільні".

Візьмемо, наприклад, вчительку з Огайо, яка стверджувала, що четверо студентів Кентського університету заслуговували смерті. Не думаю, що вона була самотня в своєму переконанні, і хоча всі, хто поділяв його, могли

2-1126

Аронсон Введення в соціальну психологію 1 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 2 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 3 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 4 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 5 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 9 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 10 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 11 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 12 сторінка |  Аронсон Введення в соціальну психологію 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати