На головну

ДИТЯЧОЇ ДУШІ 17 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

ке дуже бідна відповідними спостереженнями, і навіть здається, що існує прямий небажання розробляти дану область. Тим фактичним матеріалом, який є в цій сфері, ми зобов'язані виключно робіт англо- і франкомовних дослідників. Збагачення нашої літератури є бажаним щонайменше з однієї точки зору. Ці роздуми спонукали мене опублікувати спостереження, які, можливо, будуть сприяти розширенню наших знань про ставлення істеричних затьмарення свідомості до проблем історії та до психології нормальних людей.

1. Випадок сомнамбулізму у жінки з обтяженою спадковістю

(Спіритичного медіума)

Викладений нижче випадок я спостерігав в 1899 і 1900 роках. Я не був лікарем пацієнтки С. В., так що не мав можливості провести тілесне обстеження істеричних стигматів. Щодо сеансів я вів докладний щоденник, заповнюючи його регулярно і ретельно. Подальше повідомлення є стислий виклад цих нотаток. В інтересах С. В. та її сім'ї змінені деякі малозначні дати і опущені різні деталі при викладі її романів, більшу частину яких складали досить інтимні моменти.

Пацієнтка С. В., 15 з половиною років, протестантка. Дід по батьковій лінії - духовна особа; був дуже розумний; часто мав галюцинації в бадьорому стані. Переважно це були бачення, але часто і цілі драматичні сцени з діалогами і т. Д. Брат діда - імбецильності, химерний - теж духовидець. Сестра діда відрізнялася рідкісним, своєрідним характером. Бабуся по батьківській лінії на 20 році життя після хвороби, що супроводжувалася лихоманкою (тиф?), Мала напад уявної смерті, в якому вона перебувала три. дня і від якого поступово прийшла до тями лише після того, як їй припекли тім'я гарячим залізом. Пізніше глибокі душевні переживання супроводжувалися у неї нападами фізичної слабкості, майже регулярно приводили до короткочасного сомнамбулічному станом, в якому вона пророкувала. Батько - своєрідна і оригінальна особистість з

химерними ідеями. Те ж саме два її брата. У всіх трьох бували галюцинації в бадьорому стані (другий зір, передчуття і т. Д.). Третій брат з ексцентричним, навіженим характером, односторонньо обдарований. Мати від народження психопатичних неповноцінна, часто на межі психотичного стану. Одна з сестер істеричка, з баченнями, а інша страждає від "нервових серцевих нападів". С. В. дуже тендітної статури, виявляє злегка рахітичне будова черепа без вираженої гідроцефалії, колір обличчя кілька блідий, темні очі зі своєрідним колючим блиском. Чи не перенесла жодного серйозного захворювання. У школі вчилася середньо, помітного інтересу ні до чого не проявляла, бувала неуважна. Загалом, в її поведінці переважала сором'язливість, яка, однак, могла раптово поступитися місцем самої неприборканої, самої екзальтованої радості. Інтелект розвинений середньо, яскравих обдарувань не має. Вона дуже немузичного, не любить книг, вважає за краще рукоділля або мрійливу неробство. Уже в школі вона, як би несучись думками геть, часто робила дивні помилки при читанні вголос, наприклад замість слова "Ziege" читала "Gais", замість "Tгерре" "Stege"

*; подібне траплялося настільки часто, що брати і сестри навіть висміювали її за це. Яких би там не було інших відхилень від норми у С. В. не спостерігалося; тим більше ніколи не виявлялося важких істеричних явищ. Сімейство її, що складається з ремісників і торговців, має дуже обмежене коло інтересів. Книг містичного змісту в сім'ї не терпіли. Виховання в сім'ї залишало бажати кращого. Братів і сестер було багато, і виховували їх усіх разом, проте в зверненні матері з дітьми позначалися непослідовність, неосвіченість, а часто і пряма грубість, і діти сильно страждали від цього. Батько був дуже зайнятий своєю торгівлею і не міг приділяти дітям багато уваги; він помер задовго до того, як С. В. підросла. Немає нічого дивного в тому, що в цих малоутеші-

* Йдеться про заміну слова близьким синонімом або діалектних варіантом: Ziege - "коза", Geis - "коза" в південнонімецьке діалекті, Tieppe "сходи", Stege - "трап, сходні, містки".

тільних обставин вона відчувала себе обмеженої і нещасною. Нерідко вона боялася йти додому і в будь-якому іншому місці знаходилася з великим задоволенням, ніж удома. Тому вона багато часу проводила з подружками в своїх дитячих іграх і, таким чином, дорослішаючи, слабо розвивалася в культурному відношенні. Відповідно рівень її освіти залишився відносно низьким, а коло інтересів досить обмеженим. Помітно обмежений також і обсяг її літературних знань. Вона знає пісні Шиллера і Гете, зазвичай заучували напам'ять в школі, а також вірші деяких інших поетів, крім того, цілком або частково пам'ятає деякі піснеспіви і уривки з псалмів. Що стосується прози, верхня межа може бути позначена романами Хаймбурга або тими художніми творами, які друкуються в газетах. Книг більш серйозного змісту вона не читала аж до періоду розвиненого сомнамбулізму. Будинки і від подружок вона чула розповіді про столоверченія, і її це зацікавило. Одного разу вона побажала, щоб їй дозволили взяти участь в подібному експерименті. Її бажання незабаром здійснилося. У липні 1899 року в порядку жарти С. В. кілька разів взяла участь в столоверченія в колі своїх подруг, а також братів і сестер. При цьому було зроблено відкриття, що вона чудовий "медіум". Деякі з її повідомлень носили вельми серйозний характер і були сприйняті із загальним подивом. Особливо вражав їх пасторальний тон. Дух видавав себе за дідуся медіума. Оскільки я був знайомий з їхньою родиною, мені вдалося брати участь у відповідних експериментах. На початку серпня 1899 року в моїй присутності мали місце перші напади сомнамбулізму. Протікали вони переважно в такий спосіб: С. В. повільно, сильно бліднучи, опускалася на підлогу або на стілець, закривала очі, впадала в каталепсію, робила кілька глибоких вдихів, після чого починала говорити. На цій стадії вона, як правило, бувала абсолютно розслабленою, рефлекси століття зберігалися, так само як і тактильна чутливість. Вона була сприйнятлива до несподіваних дотиків і лякалася їх, особливо в початковій стадії.

Коли її гукали по імені, вона не реагувала. У своїх сомнамбулічному розмовах вона виключно спритно копіювала померлих родичів і знайомих з усіма притаманними останнім особливостями, так що виробляла незабутнє враження навіть на глядачів, вільних від упередження. Наприклад, вона настільки точно копіювала людей, яких знала тільки за описом, що будь-який слухач не зміг би відмовити їй принаймні у видатному акторський талант. Поступово до мови її приєднувалися також жести, і це вело зрештою до attitudes passionelles

*, До цілих драматичним сценам. Вона брала молитовну, захоплену позу, говорила з сяючими очима, і її палаюча пристрастю мова прямо-таки зачаровує. При цьому вона користувалася виключно німецьким літературною мовою, на якому - в повну протилежність станом неспання, коли поведінка її було вельми непевним і обмеженим, - вона говорила з цілковитою впевненістю і звичністю. Її рухи були абсолютно розкуті, сповнені вишуканої грації і чудовим чином висловлювали мінливі стану її почуттів. Поведінка під час цієї стадії в різних нападах змінювалося по-різному і було надзвичайно різнорідним. С. В. то спокійно лежала з закритими очима на канапі або на підлозі, не рухаючись, - це тривало від десяти хвилин до двох годин, - то, перебуваючи в положенні напівлежачи, говорила зміненим голосом або на чужій мові, то перебувала в постійному русі і брала всілякі пантомімічна пози. Настільки ж мінливим і безсистемним було зміст її промов. То вона говорила про себе в першій особі - переважно лише для того, щоб передбачити свій наступний напад (це, правда, ніколи не тривало довго); то вона говорила про себе в третій особі - і це було її традицією. Тоді вона представляла будь-якого іншого людини - або когось із померлих знайомих, або довільно обрану особу, роль якої вона послідовним чином розігрувала після того, як сама давала їй характеристику. Після закінчення екстазу

* Установкам, викликаним пристрастю (фр.).

виникала, як правило, ще одна, каталептичного, стадія, яка поступово переходила в пробудження. Майже завжди мала місце раптово виникала блідість, яке сягало воскового анемічного кольору, вселяв побоювання; нерідко вона з'являлася вже в першій половині нападу, але часто виникала також і в його другій половині. Пульс при цьому бував слабким, але рівномірним і нормальної частоти, дихання тихим, поверхневим, часто майже непомітним. Як вже було сказано, С. В. часто передбачала свої напади. Безпосередньо перед нападом її охоплювали особливі почуття, вона бувала збуджена, злегка полохлива і часом висловлювала думки про смерть: говорила, що, можливо, одного разу вона помре під час такого нападу, що так чи інакше її душа під час нападу пов'язана з тілом лише дуже тонкою ниткою, що в тілі її часто ледь жевріє життя. Одного разу після каталептичного стадії спостерігалося прискорене дихання

* Тривалістю до двох хвилин з частотою до 100 вдихів за хвилину. Спочатку напади виникали спонтанно, пізніше С. В. навчилася їх провокувати, при цьому вона сідала в темний куток і ховала обличчя в долонях. Однак цей експеримент частенько їй не вдавався, у неї бували так звані "хороші" і "погані" дні. Питання щодо амнезії після нападів є, на жаль, досить неясним. У всякому разі, дуже виразно, що після кожного нападу вона точно орієнтувалася в тому, що пережила "в захопленні". І навпаки, немає визначеності в тому, як вона запам'ятовувала розмови, яким служила в якості медіума, і ті зміни, які відбувалися в її оточенні під час нападу. Часто виникала видимість того, що деяке загальне спогад про це у неї вже було. Тому що безпосередньо після пробудження вона часто говорила: "Хто тут був? Чи не було тут Х чи Y? Що він сказав?" Вона виявляла також деяку поверхневу орієнтацію щодо змісту розмов. Далі, вона часто згадувала, що духи перед пробудженням повідомили їй,

* Прискорене дихання без його поглиблення.

про що йшла мова. Однак найчастіше це повідомлення не відповідало дійсності. Коли ж на її вимогу присутні повідомляли зміст того, що вона говорила в трансі, С. В. часом годинами перебувала в поганому настрої, особливо якщо мала місце неделікатність за частиною чужих таємниць. У таких випадках вона могла мало не сваритися і часто запевняла, що в наступний раз попросить своїх провідників, щоб подібних духів тримали від неї подалі. Її обурення не було удаваним, бо в бадьорому стані вона ледь могла впоратися зі своїми афектами, так що будь-який засмучення тут же позначалося на її обличчі. Щодо зовнішніх подій під час нападу кожен раз здавалося, що вона зовсім або майже зовсім не орієнтується в них. Вона рідко помічала, коли хтось залишав кімнату або входив. Так, одного разу вона заборонила мені входити в кімнату, так як очікувала повідомлення, яке хотіла б приховати від мене. Я тим не менш увійшов, сів разом з іншими трьома присутніми і все прослухав. Очі у С. В. були відкриті, і вона говорила, прямо звертаючись до присутніх, але мене не помічала. Побачила вона мене тільки тоді, коли я почав говорити, і наслідком цього був вибух щирого обурення. Що стосувалося слів інших учасників, слів, які належали або прямо до неї, або до того, що було сказано нею в трансі, то їх вона пам'ятала дещо краще, проте теж, мабуть, лише в загальних рисах. Я ніколи не міг виявити в цьому певного ставлення рапорту. Поряд з цими "великими" нападами, які завжди протікали з відомою закономірністю, С. В. виявляла і велике число інших автоматизмів. Передбачення, передчуття, непередбачувані стану і раптово мінливі настрої бували у неї постійно. Стану звичайного сну я не спостерігав жодного разу. Навпаки, мені відразу кинулося в очі, що С. В. посеред жвавої розмови раптом починала говорити абсолютно безглуздо і заплутано, зі своєрідною монотонністю, і при цьому мрійливо дивилася перед собою напівприкритими очима. Ці "відключення" тривали зазвичай лише кілька хвилин. Потім вона раптово схоплювалася: "Так, так що ви

сказали? "Спочатку вона не хотіла давати будь-яких роз'яснень з приводу цих" відключень ", відповідаючи ухильно: їй-де стало трохи не по собі, у неї запаморочення і головний біль і т. д. Однак пізніше вона сказала просто:" Так вони-то знову тут "- малися на увазі її парфуми. Схильність такого роду" відключень "була дуже неприємна, і вона часто оборонялася проти них:" я не хочу, я не можу тепер, вони повинні прийти в інший час, вони думають, що я існую тільки заради них "." Відключення "переслідували її також на вулиці або в магазині, взагалі в будь-якій ситуації. Якщо цей стан наздоганяли її на вулиці, вона тулилася до якогось дому і перечікувала, поки напад не проходив. Під час цих "відключень", інтенсивність яких завжди була дуже різною, у неї регулярно бували бачення, крім того, вона дуже часто "подорожувала" - і це особливо відноситься до тих нападів, коли вона сильно бліднула; це означало, за її словами, що вона покидала своє тіло і переміщалася в віддалені місця, куди переносили її парфуми. Дальні подорожі в екстазі вимагали від неї особливої ??напруги. Після цього вона годинами бувала абсолютно виснаженою і скаржилася іноді, що духи знову витягли з неї всі сили, що подібні перенапруги це занадто обтяжливо для неї, що духи повинні пошукати собі іншого медіума і т. П. Одного разу після подібного екстазу наступила півгодинна істерична сліпота. Вона йшла похитуючись, навпомацки, її потрібно було вести, вона не бачила світильника, що стояв на столі. Зіниці реагували. Бачення траплялися у неї також і крім власне "відключень" - якщо цим словом ми будемо позначати тільки глибокі порушення уваги - і навіть у великій кількості. Спочатку бачення трималися в рамках першої стадії сну. Деякий час після того, як С. В. укладалася в ліжко, кімната висвітлювалася, і з загального туманного світіння виділялися білі, сяючі образи. Усі без винятку вони були одягнені в білі, хвилясті одягу, жінки носили головний убір, що нагадує тюрбан, і пояс. Схоже (все це за повідомленнями С. В.), "духи, приготувавшись, вже стояли біля ліжка", коли С. В. збиралася лягти. В

Врешті-решт вона стала бачити духів і серед білого дня, правда лише смутно і короткочасно, до тих пір поки не було між ними власне "відключення", і тоді образи ущільнювалися до відчутної натуральності. Однак вона завжди вважала за краще темряву. Як видається за повідомленнями С. В., зміст бачень в переважної частини носило надзвичайно приємний характер. У спогляданні прекрасних образів вона відчувала почуття блаженного наснаги. Значно рідше бували жахливі бачення демонічного характеру: вони з'являлися виключно в нічний час або в темному приміщенні. Іноді С. В. бачила чорні образи на нічній вулиці або в своїй кімнаті; одного разу вона дуже злякалася, зіткнувшись віч-на-віч з жахливою мідно-червоною фізіономією, яка тупо дивилася на неї з темряви передпокої. Я не міг отримати скольконибудь задовільних відомостей щодо першої появи видінь. С. В. повідомляє, що одного разу на п'ятому чи шостому році життя їй привидівся провідник - її дід, якого вона ніколи не знала за життя. Я не міг отримати від родичів С. В. ніяких об'єктивних вихідних даних для цього раннього бачення. Пізніше нічого подібного не відбувалося аж до першого сеансу столоверченія. За винятком гіпнагогіческіх світіння і миготіння іскор, ніколи не було навіть елементарних галюцинацій, однак розпочавшись, вони відразу ж набули систематичного характеру і зачіпали всі органи чуття в рівній мірі. Що стосується інтелектуальної реакції на ці явища, то просто приголомшувало, до якої міри природно С. В. сприймала свої фантазії. Всі її розвиток в сомнамбулу, все її незліченні загадкові переживання представлялися їй самі собою зрозумілими. Все своє минуле вона розглядала лише в цьому світі. Будь-яке мало-мальськи значна подія минулих років перебувало в необхідної і ясною зв'язку з її нинішнім станом. Вона була щаслива свідомістю того, що знайшла справжню завдання свого життя. Вона, звичайно, була непохитно переконана в реальності видінь. Я часто намагався запропонувати їй критичне пояснення, однак вона трималася завжди ухильно, причому в звичайному стані була малосприйнятливими до

розумним поясненням, а в стані геми-сомнамбулізму знаходила останні безглуздими, навіть образливими для неї. Так, одного разу вона сказала: "Я не знаю, чи правда те, що говорять мені духи, і те, чому вони мене вчать; я, нарешті, не знаю і того, ті чи вони насправді, чиїми іменами себе називають, але то, що мої парфуми існують - тут питання немає. я бачу їх перед собою, я можу їх відчувати, я говорю з ними про все, про що захочу, так само голосно і природно, як я розмовляю тепер. Вони дійсно існують, і це не може бути інакше ". Про хворобливості своїх явищ вона абсолютно не бажала знати. Взагалі, сумніви в її здоров'я і в реальності світів її фантазії глибоко засмучували С. В. Їй дуже заважали мої спостереження, так що вона закривалася від мене і довгий час відмовлялася експериментувати в моїй присутності; тому я остерігався згодом висловлювати вголос надто вже явні сумніви і підозри. Зате С. В. користувалася неподільним повагою і захопленням з боку найближчих родичів і знайомих, які просили у неї ради щодо всіляких речей. Вона з часом набула настільки сильний вплив на своїх прихильників, що троє з її родичів теж почали галлюцініровать, причому аналогічним чином. Здебільшого ці галюцинації починалися як нічні сновидіння дуже жвавого, драматично завершеного характеру, які поступово перетікали в стан бадьорості, частиною гіпнагогіческіх, частиною гіпнопомпіческіе. Зокрема, заміжня сестра С. В. мала виключно яскраві сновидіння, які послідовно розгорталися від ночі до ночі і нарешті з'явилися і в бадьорому свідомості, спочатку як неясні ілюзії, потім як справжні галюцинації, однак вони ніколи не досягали пластичної виразності видінь С. В . Так, наприклад, вона бачила уві сні чорний демонічний образ, який підходив до її ліжка, жваво перемовляючись з білим, прекрасним чином, намагалися утримати чорного; чорний, незважаючи на це, накинувся на неї і почав душити, вона ж при цьому прокинулася. Їй привиділася схилилася над нею чорна тінь з людськими обрисами і поруч білий

туманний образ. Бачення пропало тільки тоді, коли вона включила світло. Такі ж і подібні до цього бачення повторювалися дюжинами. Бачення двох інших родичів були аналогічного характеру, але меншої інтенсивності. Напади описаного типу, що містять масу фантастичних видінь і ідей, менш ніж за місяць розвинулися до найвищого ступеня, згодом вже неперевершеною. Що додалося пізніше, так це упорядкування всіх цих думок і циклів видінь, які вже і в самому початку тлумачилися до деякої міри систематично, як би по певній програмі. Поряд з "великими" нападами і малими, але за змістом рівноцінними станів "відключення", гідна згадки ще одна, третя категорія станів. Це стану геми-сомнамбулізму. Вони виникають на початку або в кінці "великих" нападів, однак трапляються і незалежно від них, самі по собі. Оформлялися ці стани поступово протягом першого місяця. Привести точні дані щодо часу їх виникнення неможливо. У подібному стані впадає в очі застигле вираз обличчя, блискучі очі і характерна важливість і розміреність рухів. У цих станах С. В. залишається сама собою; відповідно виступає її сомнамбулічний Я. При цьому вона повною мірою орієнтується в зовнішньому світі, хоча можна сказати, що одночасно однією ногою вона стоїть в світі своїх мрій. Вона бачить і чує своїх духів, бачить, як вони снують по кімнаті між учасниками гуртка, як зупиняються то біля одного, то біля іншого. Вона має в своєму розпорядженні ясними спогадами про колишніх у неї видіннях, про свої подорожі і про сприйнятих нею дорученнях. Вона каже спокійно, ясно і виразно і постійно перебуває в серйозній, майже урочистому настрої. Всім єством своїм вона демонструє глибоку релігійність, вільну від присмаку пиетизма; в її мові, зокрема, не відчувається ні найменшого впливу мови Біблії або жаргону релігійних трактатцев, характерного для її провідника. Її урочисте поведінку несе на собі наліт меланхолії, в ньому є риси страждання. Вона болісно відчуває велику різницю між-

ду своїм нічним, ідеальним світом і грубої повсякденністю. Це стан виявляє різку протилежність її активного, в ньому немає і сліду того невпевненого, негармонійного істоти, того імпульсивного, знервованого темпераменту, який так характерний для її поведінки в іншому. Коли говориш з нею, то відчуваєш почуття, ніби розмовляєш з людиною, на багато років старшим, який завдяки великому життєвому досвіду досяг спокою, гармонії і поважності. Саме в цьому стані вона і видавала кращі свої результати, в той час як її романи здебільшого зверталися до предметів, що складали інтереси її неспання. Геми-сомнамбулізм проявлявся переважно спонтанно, як правило, під час експериментів зі столом, і це проявлялося кожен раз в тому, що С. В. починала передбачати кожне повідомлення столу. Тоді вона звичайно припиняла столоверчение і через короткий час більш-менш раптово впадала в екстаз. С. В. проявила себе дуже вразливою. Вона могла вгадувати найпростіші питання, про які тільки думав якийсь учасник гуртка, сам не колишній медіумом, і відповідати на них. Було досить покласти руку на стіл або їй на руку, щоб це дало необхідний імпульс. Ментального перенесення думок досягти ніколи не вдавалося. На тлі очевидного розширення її особистості тим помітніше ставало збереження її колишнього, звичайного характеру. З неприхованим задоволенням розділяла С. В. все маленькі дитячі переживання, все закоханості і серцеві таємниці, все прокази і всі прогалини у вихованні, які притаманні дівчатам її віку та стану. Для кожного, хто не знав її таємниці, вона була дівчинкою п'ятнадцяти з половиною років, яка нічим не відрізнялася від тисяч їй подібних. Тим більшим було здивування, коли її впізнавали з іншого боку. Для найближчих родичів це перетворення спочатку було незбагненним; почасти вони так ніколи і не зрозуміли цього, і справа доходила до жорстоких суперечок в сім'ї, оскільки одна частина склала партію прихильників С. В., а інша партію її противників; одні віддалися мрійливої ??переоцінці, а інші - презирливому осуду

"Забобони". Таким чином, в той час, коли я був близько знайомий з С. В., вона вела досить дивне, повне протиріч існування, своєрідну подвійне життя - життя різних особистостей, що чергуються або співіснують поруч і постійно заперечують позиції одна в іншої. Далі в хронологічному порядку йдуть повідомлення про деякі найбільш цікавих сеансах.

а) Повідомлення про сеансах

Перший і другий сеанси, серпень 1899 г. С. В. негайно ж прийняла на себе ведення "комунікацій". "Псіхографія" - в даному випадку перевернутий стакан для пиття, на який було покладено два пальця правої руки, - пересувався з блискавичною швидкістю від букви до букви. (Листочки з написаними на них буквами і цифрами були розкладені навколо склянки.) Прозвучала повідомлення, що тут знаходиться дід "медіума" і він буде говорити з нами. Далі йшов швидкий ряд численних повідомлень переважно релігіознопоучітельного характеру; частиною в правильно оформлених словах, почасти з перестановками, а іноді на протилежне букв. Останні слова і пропозиції виникали так швидко, що простежити за змістом не представлялося можливим, лише після можна було дізнатися його. Ці комунікації один раз були безцеремонним чином перервані нової комунікацією, яка сповістила про присутність дідуся автора. При цьому подію було зроблено жартівливе зауваження, що "очевидно, ці два духи з працею переносять один одного". Поки йшли досліди, настали сутінки. Раптово С. В. стривожилася, злякано підхопилася, впала на коліна і закричала: "Ось, ось, хіба ви не бачите цей світ, цю зірку ось тут?" - І вказала на темний куток кімнати. Вона ставала все більш збудженої і злякано вимагала світла. С. В. була бліда, плакала: їй так не по собі, вона не розуміє, що з нею відбувається. Коли загорівся світло, вона заспокоїлася. Досліди були припинені. На наступному сеансі, який відбувся через два дні, знову ввечері, знову були досягнуті аналогич-

ні комунікації з дідусем С. В. З настанням темряви С. В. раптово відкинулася на канапу, зблідла, напівприкривши очі і лежала нерухомо. Рефлекси століття зберігалися, так само як і тактильна чутливість. Дихання було тихим, майже непомітним, пульс поверхневий, м'який. Це стан тривав близько півгодини, після чого С. В., глибоко зітхнувши, раптово піднялася. Сильна блідість, яка зберігалася протягом усього нападу, поступилася місцем і раніше, блідо-рожевого кольору особи. С. В. була збентежений і збентежена, пояснила, що бачила багато всього, але не захотіла нічого розповідати. Тільки після самих наполегливих розпитувань вона сказала, що, будучи в стані своєрідного неспання, вона бачила свого дідуся рука об руку з дідусем автора. Потім вони несподівано проїхали повз неї, сидячи поруч у відкритій колясці. Третій сеанс. На третьому сеансі, який відбувся через кілька днів, - той же напад, аналогічний тим самим, тривалістю трохи більше півгодини. С. В. розповідала після цього про численні білих, що світяться духів, кожен з яких передав їй по квітці з особливим символічним значенням. Здебільшого це були померлі родичі. Про більш детальному зміст розмов вона вперто замовчувала. Четвертий сеанс. Після того як С. В. впала в сомнамбулізм, вона почала робити дивні рухи губами, видаючи при цьому ковтають і булькающие звуки. Потім зашепотіла дуже тихо і невиразно. Це явище тривало кілька хвилин, потім вона несподівано почала говорити, що змінилися і низьким голосом. Вона говорила про себе в третій особі: "Її немає тут, вона далеко". Після цього було кілька фраз релігійного змісту. За змістом і мови легко було зробити висновок, що копіювався її дідусь, який був священиком. Сенс промов не виходив за рамки духовного рівня "комунікацій". Тон голосу був дещо штучним і вимушеним і почав набувати природність тільки тоді, коли в ході розмов став все більше наближатися до голосу медіума. (У наступних сеансах голос ненадовго змінювався тільки

тоді, коли оголошувався новий дух.) Після закінчення нападу сказане в трансі було забуто. Пояснення з приводу перебування в потойбічному світі: вона говорила про немислиме блаженстві, яке відчувала. Слід ще зауважити, що мова її під час нападу була абсолютно спонтанною і їй не передувало відповідної сугестії. Безпосередньо після цього сеансу С. В. познайомилася з книгою Юстінус Кернера "Ясновидюща з Преворста"

21. Після цього С. В. початку магнетизувати себе після закінчення нападів, вдаючись частково до рівномірним пассам, почасти до дивним рухам круговим, що нагадує вісімку, - які вона здійснювала симетричним чином одночасно обома руками. Вона робила це, як вона сама пояснювала, для позбавлення від сильного головного болю, починалася після нападів. На одному з сеансів в серпні (тут не отреферірован) до дідуся приєдналися численні інші духи, духовно споріднені з ним, які, однак, не справили нічого гідного уваги. Всякий раз, коли виступав хтось новий, впадало в очі, як змінювалися руху склянки: найчастіше він пробігав уздовж цілого ряду, натикаючись на ті чи інші літери, але ніякого сенсу з цього не випливало. Орфографія була сама довільна і невпевнена, і перші пропозиції часто виявлялися незавершеними або переривалися зовсім безглуздою мішаниною з букв. Після цього зазвичай відбувалося активне записування. Кілька разів намагалися вдатися до автоматичного письма в повній темряві. Записуючі руху починалися з енергійних рвучких поштовхів всієї руки, так що олівець протикав папір. Перші проби листи складалися з численних штрихів і звивистих ліній сантиметрів десяти висотою. При подальших спробах спочатку з'являлися нечитабельним, дуже крупно записані слова, і лише поступово почерк ставав дрібніше і виразніше, майже не відрізняючись від почерку медіума. Контролюючим духом знову був дідусь. П'ятий сеанс. Сомнамбулический припадок в сентяб

ДИТЯЧОЇ ДУШІ 6 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 7 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 8 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 9 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 10 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 11 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 12 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 13 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 14 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 15 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати