На головну

ДИТЯЧОЇ ДУШІ 12 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

замінити ніяким іншим. Ми живемо в стихії колективності і користуємося колективними нормами - так само як потребуємо спільною мовою. Ми ніколи не зможемо принцип колективного виховання принести в жертву розвитку індивідуальної своєрідності, навіть якби дуже хотіли, щоб колективне виховання не задушила це безцінне своєрідність. Більш того нам слід взяти до уваги, що індивідуальне своєрідність є чимось безцінним не у всіх обставинах навіть для самого індивіда. Якщо проаналізувати, хто з дітей чинить опір колективному вихованню, то найчастіше це виявляються діти з різноманітними психічними аномаліями вродженого або набутого виду. Сюди я відношу також розпещених і зіпсованих дітей. Інший вихованець з їх числа знаходить, так би мовити, свій порятунок якраз в тому, що може спертися на нормальну колективність і дійсно захистити себе від своєї індивідуальної своєрідності, який шкодить йому самому, досягаючи відомого одноманітності. Я аж ніяк не вважаю, що людина в основі своїй завжди добрий і що погане в ньому є лише невірно витлумачене добро. Навпаки, я вважаю, що є чимало таких, які представляють собою настільки негідну комбінацію спадкових якостей, що їм краще відмовитися від будь-якого індивідуального своєрідності як в інтересах суспільства, так і в своїх власних. Тому можна зі спокійною совістю стверджувати, що колективне виховання є, по суті, щось безсумнівно корисне, а для дуже багатьох - і зовсім достатня. Однак його не можна звеличувати як винятковий принципу, тому що серед дітей чимало таких, які потребують третьої формі виховання, а саме в індивідуальному вихованні. 3. Індивідуальне виховання. Тут все колективні нормативи, правила і методи повинні відступити на задній план заради головної мети - розвитку людської індивідуальності в протилежність завданню колективного виховання, яке нівелює і уніфікує індивіда. Всі діти і виховуваних взагалі, які успішно чинять опір колективному вихованню, потребують індивідуального підходу. серед

них, природно, виявляються самі різні, і перш за все ті, хто через патогенного виродження не здатний до навчання; здебільшого такі діти ставляться до категорії недоумкуватих. Крім того, є чимало таких дітей, які аж ніяк не здатні до навчання, а навіть, навпаки, виявляють особливі обдарування, проте ці задатки або однобічні, або надто своєрідні. Мабуть, найбільш часто зустрічається у дітей нездатність розуміти математику, яка виражається в наочних числах. Мабуть, з цієї причини вища математика в школі викладається лише факультативно, оскільки формування логічного мислення не має з математикою нічого спільного. Внаслідок цього вища математика для таких індивідів - це абсолютно безглузде заняття і марне мука. Математика відповідає певному духовному складу, яким володіють далеко не всі люди, причому ця якість не можна сформувати штучно. Ті, хто його позбавлений, можуть тільки "визубрити" математику, не розуміючи сенсу. Ці люди в той же час бувають високообдарованих в якомусь іншому відношенні, так що вони або вже мають здатність до логічного мислення, або набувають її шляхом безпосереднього навчання логіці. Звичайно, цей недолік математичної здатності, строго кажучи, не можна назвати індивідуальною своєрідністю. Однак цей приклад показує, наскільки легко шкільна програма може схибити проти такого важливого чинника, яким є психологічний своєрідність учня. Точно так же найдієвіші і гуманні принципи виховання можуть виявитися надзвичайно марними, а іноді і прямо-таки шкідливими в тих випадках, коли психологічну своєрідність вихованця потребує виключно індивідуальний підхід. Досить часто буває так, що не тільки окремі педагогічні прийоми, а й виховний вплив в цілому наштовхується на непереборний опір. У більшості випадків це стосується так званих невротичних дітей. Як правило, в таких випадках вчитель або вихователь схильні до того, щоб пояснити свої невдачі насамперед болючою

установкою вихованця. Однак при більш уважному розгляді часто виявляється, що причина криється в домашній обстановці, особливості якої досить прояснюють непристосованість і непріспособляемость дитини. Вдома дитина придбав установку, яка виявляється непридатною для адаптації до колективу. Природно, змінити ці домашні обставини поза можливостями вихователя, хоча нерідко навіть просто добрі поради можуть зробити диво з самими батьками. Як правило, однак, потрібно вилікувати недугу саме вихованця. Для цього потрібно знайти підхід до його своєрідною психології, щоб зробити її відкритою для впливу. І тут перш за все, як уже було сказано, потрібно ґрунтовне знання особливостей сімейного життя вихованця. Нам вже багато що стане зрозумілим, якщо ми розкриємо причини якогось явища, і все ж цього недостатньо. Наступне, що ми повинні дізнатися, - які наслідки викликали ці зовнішні причини в душі дитини. Ми доберемося до цього знання тільки за допомогою ґрунтовного вивчення психологічної біографії індивіда, з огляду на його власні свідчення і пояснення людей, що його оточують. З цими відомостями, та й то за певних умов, вже можна домогтися багато чого. Адже досвідчені вихователі в усі часи надходили саме таким чином; ось чому мені нема чого більше на цьому затримуватися. Тільки уявивши собі, що дитина з несвідомого стану поступово розвивається в свідоме, ми зможемо зрозуміти той факт, що більшість впливів оточення, в усякому разі найелементарніші і глибокі з них, суть впливу несвідомі. Перші життєві враження - найсильніші і чреваті найбільшими наслідками, навіть будучи несвідомими, а можливо, якраз тому, що вони ніколи не усвідомлювалися і тому не піддалися якому б то ні було зміні. Адже ми здатні до виправлення чогось тільки в свідомості. Те, що несвідомо, залишається незмінним. Тому, бажаючи досягти якихось змін в дитині, ми повинні підняти ці несвідомі змісти до рівня свідомості, щоб на них можна було вплинути і спробувати щось виправити. У цій операції зовсім немає

необхідності в тих випадках, коли ми в результаті ретельного вивчення домашньої обстановки і психологічної біографії отримали в руки засіб дієвого впливу на індивіда. Якщо ж, як уже сказано трапляється так, що цього недостатньо, значить, дослідування психіки має йти ще глибше. Однак тут ми вже маємо справу як би з особливим видом хірургічного втручання, яке без достатньої технічної підготовки легко може привести до вельми поганих наслідків. Необхідний чималий лікарський досвід щоб точно визначити, де і коли потрібно зробити це втручання. На жаль, профани часто недооцінюють небезпеку, які тягнуть за собою такого роду вторгнення в психіку. Справа в тому, що коли несвідомий зміст переводять в свідомість, то тим самим штучно викликають стан, яке дуже схоже з божевіллям. Переважна більшість випадків божевілля (якщо вони за своєю природою не є безпосередньо органічними) мають в своїй основі розпад свідомості, викликаний нестримним вторгненням несвідомих змістів. Тому слід точно знати, де можна піти на таке втручання без ризику завдати шкоди здоров'ю пацієнта. Якщо з цією стороною справи все гаразд, то тим самим ми позбулися ще далеко не від усіх небезпек. Одним з найбільш звичайних наслідків роботи з несвідомим є те, що Фрейд назвав перенесенням. Строго кажучи, перенесення - це проекція несвідомого змісту на ту людину, яка аналізує несвідоме. Однак поняття перенесення вживається також в більш широкому сенсі і включає в себе практично всі найрізноманітніші процеси, які викликають прихильність пацієнта, що піддається аналізу, до анализирующему. Якщо аналітик поводиться невірно, ця прихильність може викликати великі труднощі. Нерідко справа доходила навіть до самогубства. Одна із звичайних причин цього полягає в тому, що осознаніваніе несвідомих змістів проливає часом зовсім новий, негативний світло на домашні відносини. Можуть бути усвідомлені речі, які перетворюють любов і довіру до батьків в протест і ненависть. Через це

індивід виявляється в нестерпної для нього порожнечі відносин і в розпачі повисає на аналітиці, щоб принаймні через нього отримати зв'язок зі світом. Якщо, перебуваючи в цьому критичному положенні, лікар внаслідок якої-небудь технічної помилки - руйнує і таке ставлення, то це може привести прямо до самогубства. Ось чому я дотримуюся думки, що будь-яке таке втручання - якщо воно являє собою аналіз несвідомого - потребує як мінімум в контролі і сприянні лікарів, які пройшли школу психіатрії та психології. Яким же чином несвідомі змісти можуть надійти до тями? Як ви розумієте, однієї лекції недостатньо, щоб описати всі методи, за допомогою яких ця мета може бути досягнута. Практично найефективнішим і водночас найважчим методом є аналіз і пояснення сновидінь. Сновидіння, безсумнівно, суть продукти несвідомої душевної діяльності. З'являючись під час сну, без нашого наміру і нашого сприяння, вони з'являються перед нашим внутрішнім зором, і нам вдається - за допомогою крихітного залишку свідомості - перевести їх в стан бадьорості свідомість. Їх часто чужорідні, ірраціональні і незрозумілі сюжети викликають до снам недовіру як до дуже ненадійному джерела інформації. Своєю спробою зрозуміти сновидіння ми далеко відходимо від всіх природничо-наукових методів, від величин і вимірювань. Ми знаходимося швидше в положенні археолога, який повинен розшифрувати невідомий древній текст. І все ж сновидіння, оскільки взагалі існують якісь несвідомі змісти, найбільш придатні для розуміння останніх. Велика заслуга Фрейда полягає в тому, що він вперше вказав на цю можливість. Таємницею сновидінь люди займалися до нас, ймовірно, в усі часи, і далеко не завжди це було даниною забобонам. Тлумачення сновидінь стародавнього Артемідора з Далди

* - Це

* Мабуть, неточність. Артемидор (138-150 IT. Н. Е.) Був родом з Ефеса. Дадвдан - його прізвисько, за яким його відрізняють від іншого Артемідора, теж з Ефеса. Згаданий Юнгом Артемидор - автор твору "Снотолкователь" ( "Онейрокрітіка") (відп. Ред.).

свого роду наукова робота, яку не можна недооцінювати, а Йосип Флавій повідомляє про деякі заслуговують на увагу тлумаченнях сновидінь у есеїв

*. однак, якби не Фрейд, наука так і не повернулася б до сновидінь як до джерела інформації, незважаючи на те що в давнину лікарі приділяли сновидінь велику увагу. Ще й сьогодні думки щодо значення сновидінь дуже різняться. Навіть багато психіатри відмовляються від аналізу сновидінь: з одного боку, метод здається їм дуже ненадійним, довільним або важким, з іншого боку, вони вважають, ніби аналізувати несвідоме немає потреби. Я, звичайно, дотримуюся протилежної думки, і довгий досвід переконав мене в тому, що сновидіння пацієнта у всіх важких випадках можуть надати психотерапевта зовсім неоціненну послугу - і як джерело інформації, і як терапевтичний інструмент. Що ж стосується методу аналізу сновидінь, що викликає багато суперечок, ми чинимо зовсім як розшифровщик ієрогліфів. Перш за все необхідно зібрати всі доступні матеріали, які в змозі надати про своїх снах образах сам сновидець. Потім виключаються ті зауваження, які лунають із боку будь-якої теоретичної концепції: адже вони майже завжди виступають довільними спробами тлумачення. Ми наводимо довідки як про події, викладених сновидцем, так і про його настрої, загальних планах і намірах за день або за тиждень до сновидіння. Дуже корисно отримати хоча б деяке уявлення 'про інтимні життєвих обставинах пацієнта, а також про його характер. Ця робота вимагає великої уваги і старанності, якщо ми взагалі хочемо хоч якось підступитися до сновидіння. Я не довіряю тлумаченням сновидінь з маху, які сфабриковані на підставі упереджених теоретичних уявлень. Навпаки, треба уникати того, щоб тлумачити сновидіння на основі будь-яких теоретичних припущень; іншими словами, варто було б виходити з тієї

* Ессеї, іудейська секта. Див .: Йосип Флавій. Іудейська війна. Кн. 2, гл. 8,12 (відп. Ред.).

посилки, що сновидіння взагалі не має ніякого сенсу: тоді можна вберегти себе від упередженості. Адже результати аналізу сновидіння можуть виявитися абсолютно непередбачуваними. Можливо, серед образів сновидінь виявиться щось вельми важке і неприємне, від обговорення чого ми, звичайно ж, постаралися б ухилитися будь-яку ціну, якщо б були готові до цього заздалегідь. Ймовірно, будуть виявлені такі результати, які спочатку здаватимуться темними і незрозумілими, тому що наша свідомість поки не в змозі досягти висоти всіх душевних таїнств. У таких випадках краще зайняти вичікувальну позицію, ніж прагнути отримати вимучені пояснення. У такій роботі потрібно вміти миритися з великою невизначеністю. У міру того як ми займаємося збором вже вимальовується матеріалу, окремі частини сновидіння поступово прояснюються, ми починаємо розпізнавати в хаосі низки образів, спочатку здавалися безглуздими, щось на зразок тексту, спершу тільки у вигляді окремих пропозицій, але незабаром уже як все більш чіткий ціле . Мабуть, буде краще, якщо я приведу деякі приклади зі свого лікарського досвіду. Спочатку я повинен трохи познайомити вас з особистістю пацієнта, тому що інакше вам буде дуже важко відчути своєрідність настрою його сновидінь. Бувають сновидіння, які представляють собою найчистіші вірші, і тому вони можуть бути зрозумілі тільки виходячи з їх загального настрою. Сновидець, якому трохи більше 20 років, виглядає ще зовсім як хлопчик. У його зовнішності і манері говорити є навіть щось дівоче. За його мови можна судити, що він отримав дуже хорошу освіту і виховання. Він інтелігентний, з вираженими інтелектуальними та естетичними інтересами. Естетичне помітно стоїть на першому плані. Відразу ж відчуваються хороший смак і тонке розуміння всіх форм мистецтва. Його емоційне життя відрізняється ніжністю, делікатністю і деякою захопленістю; вона характеризується рисами, властивими дівчаткам пубертатного віку. Значне переважання жіночого начала безперечно.

Немає ні сліду пубертатної грубості. Безсумнівно, він занадто молодий для свого віку, т. Е. В наявності очевидний випадок уповільненої розвитку. З цим узгоджується те, що він звернувся до мене з приводу гомосексуальності. Вночі, напередодні першого візиту до мене, він бачив таке сновидіння: "Я перебуваю в просторому соборі, повному таємничих сутінків. Начебто це Лурдську собор. Посередині знаходиться якийсь глибокий темний джерело, в який я ось-ось скину". Це сновидіння, абсолютно очевидно, є чіткий вираз настрою. Зауваження самого сновидіння такі: "Лурд - це містичний цілюще джерело. Вчора я, звичайно, думав про те, що у вас я зможу лікуватися і знайти зцілення. У Люрді як нібито є такий колодязь. Ймовірно, дуже неприємно опускатися в цю воду. В церкви колодязь був дуже глибоким ". Так про що ж говорить це сновидіння? Зовні воно абсолютно ясно, і можна було б задовольнятися його розумінням як свого роду поетичним виразом настрою напередодні сновидіння. Але цим, очевидно, аж ніяк не можна обмежитися, тому що, як свідчить досвід, сенс сновидінь багато глибше і значніше. З цього сновидіння цілком можна припустити, що сновидець прийшов до лікаря в дуже поетичному настрої, що він підійшов до лікування як до урочистого богослужбовому дійства в містичному напівсвітлі таємничого місця благодаті. Але це тлумачення абсолютно не узгоджується з фактичної дійсністю. Пацієнт прийшов до лікаря тільки потім, щоб позбутися від однієї неприємної речі, а саме від гомосексуальності. І це аж ніяк не поетично. У всякому разі, ми не зможемо зрозуміти з фактичного настрою попереднього дня, чому приснилося щось настільки поетично, якщо ризикнемо припустити, що у виникненні сновидіння винна пряма каузальний зв'язок. Ймовірно, ми могли б припустити, що це було саме враження від вкрай непоетичних обставин, які спонукали пацієнта звернутися до мене за допомогою, що і дало привід до сновидіння. Ми могли б швидше передбачити, що пацієнтові - саме через прозаичности його настрою напередодні - приснилося щось перебільшено поетіче-

ське; приблизно так, як того, хто постив днем ??вночі сняться рясні трапези. Не можна заперечувати, що в сновидінні знову і знову повторюється думка про лікування, зцілення і неприємну процедуру, однак все це - в поетичному перетворенні, т. Е. У формі, яка максимально відповідає живий естетичної та емоційної потреби сновидіння. Цей привабливий образ невідворотно притягнув його до себе, незважаючи на темряву, глибину і холод колодязя. Щось з цього настрою сновидіння триватиме навіть після сну і захопить ранок того дня, коли він повинен буде виконати неприємну і непоетіческую обов'язок. Сіра дійсність, ймовірно, прийме на себе легкий золотий наліт сновідних відчуттів. Можливо, це і є мета даного сновидіння? Це було б цілком вірогідним, бо, як каже мій досвід, переважна більшість сновидінь мають компенсаторну природу. Щоб підтримати душевну рівновагу, вони відповідно посилюють іншу сторону. Однак компенсація настрою-не єдина мета, закладена в образі сновидіння. Він нерідко є і корекцією переконань. Пацієнт, звичайно ж, не мав ніяких задовільних думок щодо лікування, на яке він зважився. Сновидіння ж пропонує йому образ, який за допомогою поетичної метафори виражає сутність майбутнього лікування. Це стане явним, як тільки ми простежимо за інтуїціями і зауваженнями пацієнта щодо способу собору далі. "Що стосується собору, - каже він, - мені спадає на думку Кельнський собор. Він мене сильно займав ще в ранній юності. Я пригадую, що спочатку мені про нього розповідала мати. Я також пригадую, що, коли я побачив якусь сільську церкву, я запитав, чи не це Кельнський собор. я хотів стати священиком в такому соборі ". У цих інтуїціях пацієнта відображений важливий момент юнацького життя. Як майже у всіх подібних випадках, у нього є особлива внутрішня прихильність до матері. Під цим, звичайно, слід розуміти не гранично хороше або явно виражене свідоме ставлення до матері, а радше щось на кшталт таємної, під-

польної прихильності, яка виражається в свідомості, ймовірно, тільки при повільному розвитку характеру за допомогою відносного інфантилізму. розвиток особистості, звичайно, пригнічується такої несвідомої інфантильною пов'язаністю, тому що ніщо так не перешкоджає розвитку, як застигання в несвідомому, можна навіть сказати, в психічно ембріональному стані. Тому інстинкт хапається за перший-ліпший привід, щоб замінити мати якимось іншим об'єктом. Цей об'єкт повинен бути в даному разі аналогічним матері, щоб дійсно її замінювати. І до нашого пацієнта це повною мірою відноситься. Інтенсивність, з якою його дитяча фантазія підхопила символ Кельнського собору, відповідає сильної несвідомої потреби знайти якусь заміну матері. Ця несвідома потреба, звичайно, зростає в тому випадку, коли інфантильна прихильність загрожує неприємностями. Звідси ентузіазм, з яким його дитяча фантазія звернулася до образу Церкви, бо Церква в повному розумінні і в будь-якому значенні є мати. Кажуть не тільки про матері-церкви, а й про її лоні; в церемонії "benedictio fontis"

* В католицькій церкві купіль розглядається навіть як immaculatus divini fontis uterus

**. Адже ми вважаємо, ніби кожен повинен усвідомлювати ці значення, щоб вони проявилися в його фантазії, і вважаємо неможливим, що нетямущий дитина може вмістити ці значення. Звичайно, ці аналогії діють не шляхом свідомості, а зовсім іншим шляхом. Церква ж являє собою найвищу духовну заміну для природного, так би мовити "плотської", прихильності до батьків. Тим самим вона вивільняє індивіда з несвідомого природного відносини, яке, строго кажучи, є зовсім не ставленням, а станом початкового несвідомого тотожності, станом, яке в силу своєї несвідомості і володіє надзвичайною відсталістю, яка надає сильний опір всякому більш висо-

* "Благословення джерела" (лат.) (Обряд водосвяття).

** Непорочне черево божественного джерела (лат.).

кому духовному розвитку. Чи можна помітити, чому ж в такому стані людина істотно відрізняється від стану тварини. Сприяти відходу індивіда від початкового жівотноподобного стану аж ніяк не прерогатива виключно християнської церкви, а просто сучасна (особливо західна) форма інстинктивного пориву, ймовірно, настільки ж старого, як і людство взагалі. Цей порив можна виявити в найрізноманітніших формах навіть у відносно розвинених і ще не дегенерувати дикунів. Це інститут ініціації, або посвячення в чоловіки: в пубертатному віці юнака починають приводити в чоловічий будинок або в яке-небудь інше місце посвяти, де він методично відчужується від сім'ї. Одночасно він присвячується в релігійні таємниці і таким чином виявляється втягнутим не тільки в абсолютно нові відносини, але також - як оновлена ??і змінена особистість, "quasi modogenitus"

* В абсолютно новий світ. Ініціація часто пов'язана зі всілякими жорстокими випробуваннями, нерідко з обрізанням і т. П. Без сумніву, ці звичаї дуже давні; і вони залишили свої сліди в нашому несвідомому, як і багато інших первісні переживання. Вони стали мало не інстинктивним механізмом, так що все знову і знову репродукують себе без зовнішнього примусу, наприклад, в студентських хрестинах або в ще більш вражаюче обряді посвячення в студенти в Америці. Вони викарбувані в несвідомому як початковий образ, цей, за висловом Августина, "arehetypus". Коли мати розповідала маленькому хлопчикові про Кельнському соборі, цей праобраз було порушено і розбуджений до життя. Однак з боку кліру не знайшлося вихователя, який розвинув би це початок далі. Хлопчик залишився в руках матері. Але стара туга по керівному чоловікові продовжувала у хлопчика розвиватися, правда, в формі гомосексуальної схильності, яка, ймовірно, не привела б до дефектного розвитку, якби якийсь чоловік розвивав його дитячу фантазію. Відхилення в сторону гомосексуальності

* Як би за допомогою народження (лат.).

має, звичайно, безліч історичних прикладів. У Стародавній Греції, як, втім, і в інших первісних колективах, гомосексуальність і виховання були, так би мовити, тотожні. В цьому відношенні гомосексуальність в юнацькому віці хоча і помилково зрозуміла, але тим не менш закономірна потреба мати поруч чоловіка. Для пацієнта (згідно з глузду його сновидіння) початок лікування означає реалізацію сенсу його гомосексуальність, а саме вступ у світ дорослого чоловіка. Те, що тут ми повинні викладати за допомогою тягучих і багатослівних міркувань (інакше це просто неможливо зрозуміти), сновидіння ущільнити до декількох виразних метафор і тим самим створило образ, який впливає на фантазію, почуття і розум сновидіння незрівнянно сильніше, ніж повчальне твір. Тим самим пацієнт виявляється краще і швидше підготовленим до лікування, ніж за допомогою самих солідних медичних і педагогічних цитатник. З цієї причини я оцінюю сновидіння не тільки як цінне джерело інформації, але і як вкрай дієвий інструмент виховання або лікування. Тепер мені залишилося тільки доповісти вам про другий сновидінні, яке пацієнт мав в ніч Після першої консультації. Воно найкращим чином доповнює сказане вище. Я повинен цього передувати наступне: під час першої консультації я зовсім не займався тільки що обговорювалося сновидінням. Про нього навіть не згадувалося. Та й взагалі мною не було промовили жодного слова, яке хоч якось могло бути поставлено в віддалену зв'язок зі сказаним вище. Друге сновидіння таке: "Я у великому готичному соборі. У вівтарі стоїть священик. Я з моїм другом стою перед ним і тримаю в руці маленьку японську фігурку зі слонової кістки з почуттям, як ніби її треба буде хрестити. Раптово приходить стара дама, бере у мого друга перстень і надягає його на мою руку. Мій друг боїться, як би це його не зв'язало. Але в цей момент лунає чудова органна музика ". Тісні рамки доповіді, на жаль, не дозволяють мені увійти в усі подробиці цього багатого змістом сновидіння. Я лише хочу тут виділити ті моменти,

які продовжують і доповнюють сновидіння попереднього дня. Безсумнівно, друге сновидіння спирається на перше; сновидец знову в церкві, т. е. в стані посвячення в чоловіки. Однак з'явилася нова фігура - священик, про відсутність якого в колишньої ситуації ми вже говорили. Таким чином, сновидіння підтверджує, що несвідомий зміст його гомосексуальність вже збувся і тому, ймовірно, може початися подальший розвиток. Власне ж ініціація - а саме хрестини - може тепер відбутися. У символіці сновидіння підтверджується те, про що я говорив вище: влаштовувати подібні психічні переходи і перетворення - це не прерогатива християнської церкви. За цим криється древній образ, який в даному випадку може спонукати і до таких перетворень. Те, що згідно сновидіння треба хрестити, всього лише маленька фігурка зі слонової кістки. Пацієнт помічає: "Це був маленький, карикатурний чоловічок, який нагадував мені чоловічий член. Дивно, звичайно, що цей член потрібно хрестити. Однак адже у євреїв обрізання - щось на зразок хрещення. Це, звичайно, має стосунок до моєї гомосексуальності, тому що один, який стоїть зі мною перед вівтарем, саме той, з яким я гомосексуально пов'язаний. Він знаходиться в такому ж відношенні до мене. Перстень представляє, очевидно, наш зв'язок ". Як ви знаєте, кільце має досить поширену символічне значення зв'язку або відносини (наприклад, обручка). Тому в даному випадку ми можемо спокійно розуміти перстень як метафору гомосексуального відносини; той факт, що сновидець з'являється уві сні разом зі своїм другом, означає те ж саме. Недуга, від якого треба позбавлятися, - це, звичайно ж, гомосексуальність. З цього щодо дитячого стану сновидец повинен - ??шляхом як би церемонії обрізання при пособництві священика - перейти в стан дорослого. Ці міркування в точності відповідають тому, що я виклав з приводу попереднього сновидіння. До цього етапу, ймовірно, і дійшло логічне і смислове розвиток за сприяння архетипових уявлень. Але тут, мабуть, з'являється

якась перешкода. Стара дама раптово привласнює собі перстень, іншими словами, тепер дама привертає до себе те, що раніше було гомосексуальним ставленням, через що сновидець побоюється бути втягнутим в нові зобов'язують відносини. Так як кільце тепер на руці жінки, було укладено, мабуть, щось на зразок шлюбу, т. Е. Гомосексуальна відношення перейшло в гетеросексуальное. Однак це гетеросексуальное ставлення незвичайного роду, так як мова йде про стару дамі. "Вона, - каже пацієнт, - подруга моєї матері. Я її дуже люблю, вона для мене навіть подругамать". З цього висловлювання ми можемо встановити, що сталося в сновидінні. В результаті посвячення гомосексуальна прихильність розривається і замінюється гетеросексуальним ставленням - на перший раз платонічної дружбою до жінки, подібної матері. Незважаючи на подібність матері, ця жінка все ж не мати. Ставлення з нею означає також крок за межі впливу матері, крок у напрямку до мужності, звільнення від матері і подолання пубертатної сексуальності. Страх перед новою прихильністю легко зрозуміти просто як страх перед материнським подобою. Це могло б означати, що через розірвання гомосексуального відносини він знову повністю повернувся до матері, а крім того, страх перед новим і невідомим, властивим дорослому гетеросексуальному станом з його можливими обов'язками, такими, як одруження і т. Д. Очевидно, що звучить тут же музика підтверджує, що це все-таки не відступатися крок, а прогрес. Пацієнт адже музикальний, і урочиста органна музика особливо доступна його почуттів. Музика означає для нього дуже позитивне почуття, в даному випадку також і особистісну розв'язку сновидіння, яке знову стало в нагоді для того, щоб залишити після себе прекрасне, милостиве настрій наступного ранку. Якщо ви тепер зверніть увагу на той факт, що пацієнт до цього моменту бачив мене тільки на одній консультації, де до того ж розмова йшла тільки про загальний медичному анамнезі, то ви, ймовірно, повинні погодитися зі мною, коли я стверджую, що обидва сновидіння дають вражаюче передбачення. З однією

ДИТЯЧОЇ ДУШІ 1 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 2 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 3 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 4 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 5 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 6 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 7 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 8 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 9 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 10 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати