Головна

ДИТЯЧОЇ ДУШІ 2 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

5: Ганні, очевидно, хотілося б теж мати дитинку, щоб його "виховувати", - точно так само, як його має сестра-вихователька. Адже цілком зрозуміло, звідки у сестри-виховательки дитинка; і Анна зможе отримати дитинку, коли буде великий. Чому ж мати тоді не стала просто вихователькою? Іншими словами, звідки ж у неї дитина, якщо він їй дістався не так, як сестрі-виховательці? Мати дитини так, як його має сестра, Ганна теж могла б, однак абсолютно незрозуміло, як це могло б здійснитися в майбутньому, т. Е. Як вона могла б

5 Розуміння мети дитячих запитань з відповідей матері, здається, ймовірно, парадоксальним, потребує пояснення. Найбільша психологічна заслуга Фрейда полягає в тому, що він розкрив всю сумнівність свідомих вольових мотивів. Наслідком витіснення мотивів є те, що значення свідомого мислення у вчинках безмірно переоцінюється. Як критерій для психології вчинків Фрейд встановив несвідомо мотиви, а результат (останній, проте, не в його фізичному, а в психологічному сенсі). Це розуміння дозволяє побачити вчинок в якомусь новому, біологічно значимому світі. Я йду від прикладів і обмежуся тільки вказівкою на те, що це розуміння є істотним і евристичний надзвичайно цінним для психоаналізу.

уподібнитися матері в отриманні дитини. Звідси і виникає замислений питання: "А, тоді я буду іншою жінкою, не такий, як ти?" І буду я в усіх відношеннях інший? З теорією лелеки зовсім нічого не ясно, з теорією смерті - точно так само, значить, дитини отримують так, як його, наприклад, отримала вихователька. Таким природним шляхом вона його, звичайно, могла б отримати, але як же тоді йде справа з матір'ю, яка не є вихователькою, але все ж має дитину? Виходячи з цього Анна задає таке питання: "Чому ж ти тоді не стала вихователькою?" (scilicet

*: Ти отримала дитини безпосередньо?). Цей своєрідний непрямий спосіб в постановці питання типовий і, ймовірно, пов'язаний з неясністю в розумінні проблеми, якщо ми не припускаємо деякої "дипломатичної невизначеності", яка диктується ухиленням від прямої постановки питання. Очевидно, що ми стоїмо перед питанням: "Звідки береться дитина?" Його не приніс лелека, мама не померла, вона не отримала його і як сестра. Адже Анна вже раніше питала батька і дізнається, що дітей приносить лелека; але це зовсім не так - на цей рахунок вона ніколи не помилялася. Значить, тато і мама брешуть, так і всі інші - теж. Таким чином негайно пояснюється її недовірливе ставлення до пологів і її закиди матері. Це пояснює ще й інше, а саме елегійний мрійливість, яку ми звели до часткової інтроверсії. Тепер ми знаємо, якого реального об'єкта повинна була втратити її любов - і интровертированному, як втратила об'єктну прихильність: це - батьки, які їй набрехали і не бажають говорити правду. (Що ж це тоді має бути, якщо про це не можна сказати? Що при цьому відбувається? Приблизно так само трохи пізніше будуть звучати питання дитини, які треба читати між рядків. Відповідь така: це, мабуть, щось таке, що має бути прихованим, може бути навіть, це щось небезпечне.) Неможливо також і спроба викликати на розмову мати і виманити у неї правду за допомогою каверзних питань; таким чином, опір протиставляється опору

* А саме, тобто (лат.).

ню і настає интроверсия любові. Зрозуміло, здатність до сублімації розвинена у чотирирічної дитини ще дуже слабо, так що вона, ймовірно, в змозі надати лише симптоматичні послуги. Тому почуття звертається до іншої компенсації, а саме до залишеним вже інфантильним формам примусу до любові, з яких самим улюбленим є нічний рев і покликання матері. Це вже старанно практикувалося і використовувалося на першому році життя. Зараз це знову повертається, будучи, правда, мотивованим відповідно до вікової щаблем і оснащеним свіжими враженнями. Щойно стався землетрус в Мессіні, і за столом говорили про ці події. Анна надзвичайно цим зацікавилася і змушувала знову і знову розповідати (особливо бабусю) про те, як тремтіла земля, як падали будинки і скільки людей загинуло при цьому. Саме з цього моменту можна датувати її щонічний страх: вона не могла залишатися одна, мати повинна була до неї приходити і залишатися з нею, інакше вона боялася, що настане землетрус, будинок обвалиться і задавить її. Цілими днями вона жваво займалася цими роздумами; якщо вона ходила на прогулянку з матір'ю, то мучила її питаннями: "А наш будинок ще буде стояти, коли ми повернемося додому? Папа буде ще живий? Це правда, що вдома немає землетрусу?" Про кожний камені, що лежить на дорозі, вона питала: "Це від землетрусу?" Якась новобудова була будинком, зруйнованим в результаті землетрусу, і т. Д. На довершення всього вона часто кричала ночами, ніби наближається землетрус і що вона вже чує гуркіт. Вечорами доводилося давати їй урочисті обіцянки, що землетрус, звичайно ж, не наступить. Її намагалися заспокоїти різними способами, наприклад сказали, що землетрус буває тільки там, де є вулкани. Тоді їй, однак, потрібні були нові докази того, що гори в околицях міста, звичайно ж, не вулкани. Це резонерство поступово призвело дитини до наскільки сильною, настільки ж і неприродною для цього віку бажання отримувати знання, яка виражалася в тому, що дитині повинні були принести все геологічні книги і атласи

з бібліотеки батька. Годинами вона обмацували ці роботи з зображеннями вулканів і землетрусів і без кінця задавала питання. Тут перед нами дуже енергійна спроба сублімації страху у "потяг до науки", однак вимагати його в цьому віці зовсім передчасно. Але як і в разі обдарованих дітей, які точно так само страждають від подібних проблем, такий передчасної сублімації намагаються потурати - і дітям, звичайно, це не на користь! Адже заохочення сублімації в цьому віці веде тільки до закріплення елементів неврозу. Коренем наукового потягу є страх, а страх цей вислів конвертованого лібідо, т. Е. Інтроверсії, що стала тепер невротичної, тієї інтроверсії, яка в цьому віці ще не потрібна і не сприяє розвитку дитини. Куди в кінцевому рахунку мітить це наукове потяг, стане ясно з ряду питань, які порушувалися майже щодня: "Чому С. (молодша сестричка) молодше, ніж я? Де був Фрітцік (братик) перш? Якщо він був на небі, то що він там тоді робив? Чому він спустився вниз тільки зараз, а не раніше? " Це положення справ вселило батькові думка, що мати повинна розповісти дитині правду про походження братика при першому ж сприятливому випадку. Ось що сталося, коли Анна якось незабаром знову стала вивідувати про лелеку. Мати сказала їй, що історія з лелекою не відповідає істині, що Фрітцік виріс в мамі, як квіти з землі. Спершу він був дуже маленьким, а потім все ріс і ріс, як рослини. Дівчинка слухала уважно, без найменшого подиву, а потім запитала: "Так, значить, потім він вийшов абсолютно самостійно?" Мати: "Так". Анна: "Але ж він ще зовсім не вміє ходити". Молодша сестричка: "Тоді він, напевно, виповз рачки". Анна (пропустивши відповідь сестри повз вуха): "Так, значить, там (показуючи на груди) існує діра? Або він вийшов з рота? Хто тоді вийшов з виховательки?"

Але вона перебила себе вигуком: "Ні, я знаю, братика приніс з неба лелека!" Потім, перш ніж мати зуміла відповісти на питання, дівчинка залишила цю тему і знову попросила подивитися зображення вулканів. Вечір, що пішов після цих розмов, був спокійним. Раптове роз'яснення нав'язав дівчинці, очевидно, цілий ряд припущень, що виявилося в деякій поспішності питань. Відкрилися нові, несподівані перспективи, і вона швидко наближалася до головної проблеми, а саме до питання: звідки вийшов дитина з дірки в грудях або роту? Обидва припущення придатні до того, щоб стати міцними теоріями. Іноді буває навіть так, що молоді заміжні жінки все ще дотримуються теорії отвори (в черевній стінці) і кесаревого розтину, що має висловлювати абсолютно особливу невинність. Звичайно ж, в таких випадках мова йде перш за все про прояви інфантильною сексуальності, що дискредитують (на більш пізніх стадіях розвитку дитини) vias naturales

*, Але, боже упаси, не про якусь то невинності. По суті кажучи, ми повинні були б дивуватися тому, звідки у дитини зародилася така безглузда ідея ніби в грудях існує діра або ніби народження відбувається через рот; почему не через природні, вже наявні отвори в нижній частині тіла, з яких щодня щось виділяється? Пояснення просто: адже ще зовсім не так давно наша маленька проявляла підвищений і не завжди відповідає вимогам охайності і пристойності увагу до цих двох отворів в нижній частині тіла і до їх цікавим продуктам, що зажадало виховного мистецтва матері. Тоді-то вона в перший раз і дізналася про існування виняткових законів для цих частин тіла і як вразливий дитина незабаром зрозуміла, що там знаходиться якесь "табу". Тому цю область слід виключити з розрахунків; маленька розумова помилка, яку, далебі, можна пробачити чотирирічній дитині, якщо ми подумаємо про всіх тих людей, які ніде не в змозі виявити нічого сексуального, навіть у себе під носом. В цьому відношенні наше малятко реагує

* Природні (родові) шляху (лат.).

куди більш понятливо, ніж її молодша сестричка, яка, звичайно ж, проявила винятковий інтерес до області калу і сечі, а тому демонструвала відповідну поведінку і за їжею. Свої ексцеси вона позначала як "потішні". Мати ж говорила: "Ні, це не смішно" - і забороняла їй такі забави. Здавалося, що дівчинка погодилася з цими незбагненними педагогічними капризами, але незабаром вибухнула її помста. Як тільки на столі з'являлося якесь нове блюдо, вона категорично відмовлялася до нього доторкатися не, помічаючи при цьому: "Це не смішно". Відтепер вона відхиляла все незвичне в стравах як "непотешное". Психологія цього негативізму типова, і її можна зрозуміти без праці. Логіка почуттів проста: "Якщо ви вважаєте мої художества непотешнимі і примушуєте мене від них відмовитися, тоді і я також знаходжу ваші художества, які ви звеличуєте, непотешнимі і не буду в них брати участь". Як і всі настільки часто зустрічаються у дітей випадки компенсації подібного роду, ця також слід важливого инфантильному принципом: "Поделом вам, коли мені боляче". Після цього відступу повернемося до нашого випадку. Анна виявилася чутливою і настільки пристосувалася до вимог культури, що додумалася до найпростішого (по крайней мере, заговорила про це) в останню чергу. Вона роками тримається неправильних теорій замість абсолютно законних, поки раптом не отримує ззовні суворе роз'яснення. Тому не дивно, що такі теорії, виникнення і зміцнення яких навіть заохочувалося батьками і вихователями, пізніше стають важливими детермінантами симптомів при неврозі або маячними ідеями при психозі

6. Все, що протягом довгих років існувало в душі, завжди в наявності там так чи інакше, нехай навіть заховане за комплексами, викликаними зовсім іншими причинами. Ще не покінчено з питанням, звідки, власне кажучи, виходить дитина, але вже нав'язується нова проблема: Тепер нехай діти виходять з матері, то як же

6 Як я довів в роботі Psychologi'e der Dementia Praecox.

бути в разі виховательки? З неї тоді теж хтось вийшов? І після цього питання відбувається зрив: "Ні, ні, братика приніс з неба лелека". Що ж особливого в тому, що ніхто не вийшов з виховательки? Згадаймо, що Анна ідентифікувала себе з нею і планувала теж стати вихователькою, тому що їй теж хотілося мати дитинку і вона могла б його отримати точно так же, як і сестра-вихователька. Але зараз, коли відомо, що братик виріс в мамі, як бути зараз? Цей боязкий питання поспішно відкидається шляхом рецидиву теорії ангела-лелеки, якою, власне, ніколи й не було віри, - теорії, яка після кількох спроб була відкинута остаточно. Тепер в повітрі витають два питання; перший говорить: "Звідки з'являється дитина?" Другий значно важче: "Як сталося, що мама має дітей, а вихователька і служниці - ні?" Всі ці питання раніше не виникали. На інший день за обідом Анна заявила начебто зовсім безпосередньо: "Мій брат в Італії, у нього будинок з матерії (сукна) і скла, і він не руйнується". Як і завжди, в цьому випадку також не можна було добитися пояснення, тому що опір настільки серйозно, що Анна не дає на цьому зупинятися. Дане нею унікальне пояснення, що нагадує щось офіціозне, дуже симптоматично. Уже приблизно місяці три, як діти замишляють стереотипну фантазію про якомусь "великому братові", який все знає, все може і все має, який був і є всюди, де діти не були, і з яким дозволяють робити все те, що діти робити не сміють. Кожна дівчинка має такого брата, який володіє великими коровами, вівцями, кіньми і собаками і т. Д.

7 Джерело такої фантазії не доводиться шукати занадто далеко: моделлю є батько; здається, він є чимось на зразок брата для матері. Тому діти повинні також мати такого ж могутнього "брата". Цей брат дуже відважний, знаходиться в Італії, небезпечної в даний час, живе в неймовірно старезному будинку, яка не руйнується. тим

7 Примітивне визначення божества.

самим реалізується важливе для дитини бажання: землетрус вже не небезпечно. Тому страх і фобія повинні відпасти, і ось вони проходять. З цього моменту страх землетрусів зовсім зникла. Тепер замість того, щоб закликати вечорами до ліжечка батька для заклинання страху, малятко виявляє більше ніжності і просить батька поцілувати її. Для того щоб випробувати новий стан справ, батько показав їй нові зображення вулканів і наслідків землетрусу. Анна залишилася, однак, холоднокровною і розглядала малюнки байдуже: "Це мерці! Я їх вже часто бачила". Фотографія з виверженням вулкана теж вже не мала в собі нічого привабливого. Таким чином, весь науковий інтерес раптово сокрушился і зник, як колись виник. Адже в найближчі після роз'яснення дні у Анни були важливіші справи; вона поширювала знову отримані знання на своє оточення, правда, в такий спосіб: перш за все ще раз було докладно констатовано, що Фрітцік виріс в мамі, втім, як і вона сама і її молодша сестричка; папа - в своїй мамі, мама - в своїй і служниці також в своїх матерів. Часто задаючи питання, вона перевіряла свою нову істину на міцність - адже у дитини прокинулося неабияку недовіру, яке потребувало багаторазових посвідченнях для того, щоб розсіяти всі сумніви. Тим часом часто траплялося так, що обидві дитини як би ненароком відтворювали теорію лелеки і ангелів (проте як малоправдоподібним), коли викладали її, кілька співуче, своїм лялькам. Втім, нове знання безумовно витримало перевірку, так як фобія зникла. Лише одного разу впевненість загрожувала розбитися вщент. Приблизно через вісім днів після моменту роз'яснення батько якось залишився в ліжку до полудня через грип. Діти нічого про це не знали. Анна увійшла в кімнату батьків і побачила, що батько, проти звичаю, лежить в ліжку. Вона знову зробила на рідкість здивоване обличчя, застигла на значній відстані від ліжка, не бажаючи наблизитися, з очевидним переляком і недовірою. Раптово вона випалила: "Чому ти в ліжку? Може, у тебе теж рослина в животі?" Природно, батько розреготався і заспокоїв її, об'єк

яснів, що у тата не можуть вирости ніякі діти, що чоловіки не мають дітей, а тільки жінки, - після чого дитина тут же знову став довірливим. У той час, однак, поки на поверхні все залишалося спокійним, проблема продовжувала опрацьовуватися в глибині. Кількома днями пізніше Анна розповіла за обідом: "Сьогодні вночі мені приснився Ноїв ковчег". Батько запитав її, що ж їй наснилося потім, на що Ганна стала нести сущу нісенітницю. У таких випадках потрібно просто чекати і слухати. І справді, через кілька хвилин вона сказала бабусі: "Сьогодні вночі мені приснився Ноїв ковчег, і всередині там було багато різних звіряток". Потім знову настала пауза, після якої вона почала розповідь втретє: "Сьогодні вночі мені приснився Ноїв ковчег, і всередині там було багато звіряток, і внизу там була кришечка, яка відчиняється, і звірятка вивалюються". Той, хто знає, зрозуміє, про що йде мова. У дітей дійсно є іграшковий ковчег, проте отвором є кришечка на даху, а не внизу. Тим самим робиться тонкий натяк: історія про народження з рота або з грудей не потрібна вона виникає підозра про справжній стан справ: це відбувається саме внизу. Без будь-яких визначних подій пройшло багато тижнів. Одного разу мало місце сновидіння: "Я бачила уві сні маму і тата, вони довго-довго були в кабінеті, і діти були там же". На поверхні лежить відоме бажання дітей, щоб їм дозволили так само пізно відходити до сну, як і батькам. Це бажання тут реалізується або, скоріше, навіть використовується для маскування іншого, куди більш важливого бажання: залишатися ввечері з батьками, коли ті залишаються наодинці, і, звичайно ж, абсолютно безневинним чином - в кабінеті, де малятко бачила стільки цікавих книг, де вона вгамувала спрагу знань, т. е., власне кажучи, намагалася відповісти на пекучий питання, звідки з'явився братик. Якби діти при цьому були присутні, вони б знали це. Кілька днів по тому мав місце кошмар, і Анна прокинулася з криком: "Настає землетрус, будинок вже тремтить!" Мати приходить до неї, заспокоює і втішає, кажучи, що землетрусу немає, все спокійно і

всі люди сплять. Анна каже вельми серйозно: "Я хочу побачити весну, як виходять все квіточки і як весь луг повно квітів; я хочу зараз подивитися на Фрітціка, у нього таке миле личко; що робить тато? Що він говорить?" (Мати відповідає: "Він спить і не говорить нічого".) Тоді дівчинка зауважує з глузливою посмішкою: "Напевно, завтра він знову буде хворий!" Цей текст слід читати навпаки: в останній фразі не варто припускати нічого серйозного, тому що вона була сказана глузливим тоном: коли батько в останній раз був хворий, Анна підозрювала його в тому, що у нього "в животі якусь рослину". Насмішкою вона, однак, явно хоче сказати: завтра у тата, напевно, буде дитина? Але все ж всерйоз вона не має на увазі, що у тата буде дитина, тому що тільки у мами бувають діти; можливо, завтра у неї знову хтось буде, але звідки? "Що робить тато?" Тут, безсумнівно, спливає формулювання важкої проблеми: що, власне кажучи, робить батько, якщо він не народжує дітей? Дівчинці дуже сильно хотілося б знайти відмичку для всіх своїх проблем, вона хотіла б знати, як з'явився на світ Фрітцік; хотіла б бачити квіточки як вони виходять з-під землі навесні; всі ці бажання ховаються за страхом землетрусу. Після цього епізоду Анна спокійно проспала до ранку. Вранці мати її запитала: "Що з тобою сталося сьогодні вночі?" Малятко, проте, все забула і думала, що у неї був тільки один сон: "Мені наснилося, що я можу робити літо, потім хтось спустив Петрушку в ватерклозет". У цьому дивовижному сновидінні, очевидно, є два різні сценарії, які розділені словом "потім". Друга частина бере свій матеріал з одного недавнього бажання - мати Петрушку, т. Е. Ляльку чоловічого роду, так само як і мама має хлопчика. Хтось кидає Петрушку в ватерклозет, зазвичай туди спускають зовсім інші речі. Так само, як це робиться в туалеті, з'являється і дитинка. Таким чином, ми бачимо тут аналогію з теорією "подтірок" у "маленького Ганса". Якщо в сновидінні наявна безліч сцен, то кожна сцена зазвичай є особливим варіантом в переробці комплексу. Тут також перша

Про конфлікти дитячої душі

частина є тільки варіантом теми, загальної з другою частиною. Що означає "бачити весну" або "бачити як виходять квіточки" - ми вже бачили вище. Зараз Ганні сниться, що вона може робити літо, т. Е. Викликати появу квіточок, вона може сама зробити дитинку; а друга частина сновидіння говорить: це точно так само, як робиться випорожнення. Тут ми маємо егоїстичне бажання, яке лежить за інтересами нічної бесіди, удаваними об'єктивними. Два дні потому матері завдала візит одна дама, яка чекала дитину. Діти ніби не звертали на неї уваги. На наступний день, однак, вони затіяли, за свідченням батьків, особливу гру: вони наштовхали собі під спідниці старі газети з паперової кошика батька, безсумнівно, з бажання наслідувати. Вночі малятко знову бачила сон: "Мені наснилася якась жінка в місті, у якій був дуже товстий живіт". Головною дійовою особою в сновидінні завжди є сам бачить сон, але в якомусь певному аспекті; так дитяча гра напередодні знайшла своє повне тлумачення. Деякий час по тому Ганна вразила мати наступної сценою: вона засунула собі під спідницю ляльку, потім повільно її витягла, головою вниз, і сказала: "Дивись, ось зараз з'явиться дитинка, він вже зовсім вийшов". Тим самим Анна сказала матері: бачиш, як я розумію пологи; що ти думаєш про це? Це правильно? Гру, звичайно, треба розуміти як питання, тому що - як ми побачимо далі - дівчинка потребувала тільки в офіційному підтвердженні цього розуміння. Про те, що пережовування проблеми на цьому ще не закінчилося, свідчать випадкові натхнення, що мали місце протягом наступних тижнів. Так, ту ж гру вона повторила кількома днями пізніше зі своїм ведмедем (який грав роль найулюбленішою іграшки). Одного разу вона сказала бабусі, вказуючи на троянду: "Дивись, троянда отримує дитинку". Бабусі це думка зовсім не довелося за смаком. Анна, однак, показала на кілька роздуту чашечку: "Дивись, тут вона вже зовсім товста". Одного разу Анна посварилася з сестричкою і та їй гнівно крикнула: "Я тебе вб'ю!", На що Анна возразі-

ла: "Якщо я буду мертва, то ти залишишся зовсім одна, і тоді тобі доведеться молити Господа Бога про живому дитинчаті". І сцена тут же змінилася: Анна була ангелом, а сестричка мала схилити перед нею коліна і просити подарувати їй живого дитинчати. Так Анна стала матір'ю, щедро роздає дітей. Якось раз на десерт були апельсини, і Анна, з нетерпінням чекаючи, коли їх можна буде їсти, сказала: "Я візьму апельсин, проковтну його цілком, зовсім всередину живота, і тоді я отримаю дитинку". Ну як тут не згадати про казки, де бездітні жінки в кінці кінців вагітніють, ковтаючи фрукти, рибу тощо?

8 Так Анна спробувала вирішити для себе проблему: як, власне, діти входять в матір? Таким чином, вона піднімає те питання, яке дотепер ще жодного разу не формулювався з такою гостротою. Рішення відбувається в формі алегорій, які взагалі властиві архаїчного мислення дитини. (Мисленням по алегорії мають також і дорослі - в тому шарі психіки, який лежить безпосередньо під свідомістю. Сновидіння виносять алегорії на поверхню точно так же, як це робить dementia praecox

*.) Характерно, що порівняння, подібні дитячим, дуже часто зустрічаються як в німецьких казках, так і в казках інших народів. Казки, як видається, суть міфи дітей і тому містять в собі крім усього іншого і міфологію, яка складається у дитини з приводу сексуальних процесів. Чари поезії казок, що діють і на дорослого, покояться, мабуть, не в останню чергу на тому, що в нашому несвідомому деякі зі старих теорій все ще живі. Адже саме таке цілком своєрідне і таємне почуття виникає в нас, коли в нас прокидається щось з нашої далекої юності не досягаючи свідомості, а лише посилаючи в нього відблиск своєї сили почуття. Питання про те, як дитина входить в матір, важкий для дозволу. У тіло адже потрапляє тільки те, що проходить через рот; тому можна припустити, що мати

8 CM. Rikiin, WunsCherfuHung und Symbolik im Murchen.

* Раннє слабоумство (лат.).

з'їла що-небудь на зразок фрукта, який потім виріс всередині тіла. Однак тепер виникає наступне утруднення: напевно відомо, що дітей виробляє мати - а на що ж тоді потрібен батько? Ось воно, древнє правило економії нашого духу: пов'язувати воєдино дві невідомі величини і при знаходженні однієї прихоплювати і іншу. Отже, дитина дуже швидко зміцнюється в думці, що батько брав якусь участь у всій цій справі - і зовсім особливе; тому-то в проблемі виникнення дітей все ще залишається відкритим питання про те, як дитина входить в матір. Що робить батько? Тепер Анну займає виключно це питання. Якось вранці малятко забігла в спальню батьків, якраз тоді, коли батьки займалися своїм туалетом, вискочила в ліжко батька, вляглася на живіт і стала сукати ногами. При цьому вона кричала: "Правда, так робить тато?" Батьки розсміялися і нічого не відповіли на це питання, так як їх лише потім осінило можливе значення цього подання. Аналогія з конем "маленького Ганса", яка "робить шум" ногами, прямо-таки разюча. Здавалося, разом з цим останнім успіхом проблема вже вирішена, принаймні батьки були не в змозі зробити відповідних спостережень. Те, що проблема прийшла в стан застою в цей момент, не повинно дивувати, тому що це дійсно найважче місце. Крім того, з досвіду відомо, що далеко не всі діти переходять цю межу вже в дитячому віці. Проблема надто важка для дитячого розуму, тому що йому бракує багатьох необхідних відомостей, без яких проблему не можна вирішити. Дитина нічого не знає про сперму і про статевий акт. Єдина можливість: мати щось їсть, тому що тільки так щось може увійти в тіло. Але що ж тоді при цьому робить батько? Часті порівняння з вихователькою і іншими особами, які не перебувають у шлюбі, не пройшли, очевидно, даром. З цього Анна повинна зробити висновок, що існування батька має значення. Однак що він робить? І маленький Ганс і Анна дотримуються тієї думки, що тут має бути щось пов'язане з ногами.

Стан застою тривало приблизно п'ять місяців, протягом цього часу не спостерігалося ні симптомів фобії, ні якихось ознак обробки комплексу. Після закінчення цього терміну з'явилися передвісники подій. Сім'я Анни жила тоді в заміському будинку у води, де дітям дозволялося купатися разом з матір'ю. Так як Анна боялася входити в воду глибше ніж по коліно, то батько якось раз занурив її в воду, що викликало гучні крики. Увечері, лягаючи спати, Анна запитала матір: "Правда ж, батько хотів мене втопити?" Через кілька днів після цього знову був гучний крик. Анна так довго бовталася під ногами у садівника, що той врешті-решт жартома поставив її в тільки що вириту маленьку ямку. Анна почала жалібно кричати і після цього стверджувала, що він насправді хотів її зарити. Наостанок якось вночі вона прокинулася зі страшними криками. Мати увійшла до неї в сусідню кімнату і заспокоїла її. Ганні приснилося, що там, нагорі, проходить залізниця і руйнується. Є у нас і історія про омнібус "маленького Ганса". Ці інциденти досить свідчать про те, що в повітрі знову носиться страх, т. Е. Знову з'явилося перешкоду для перенесення на батьків, і тому більша частина лібідо була конвертована в страх. На цей раз недовіру було вже спрямоване не на матір, а на батька, який, звичайно ж, повинен знати суть справи, але ніколи навіть не торкнувся цього. Розум дівчинки був зайнятий тим, що ж батько затіває або робить. Дитині ця таємниця здається чимось дуже небезпечним, тому, очевидно, що з боку батька слід очікувати чогось самого кепського. (Це дитяче настрій страху щодо батька ми дуже часто бачимо у дорослих, і в особливо виразно вигляді у пацієнтів з діагнозом dementia ргаесох, так якби це психічне захворювання вело себе відповідно до психоаналитическими принципами і знімало покрив з багатьох несвідомих процесів.) Ймовірно , тому Анна і приходить до безпідставній підозрою, ніби батько хотів її втопити. Тим часом Анна значно підросла, і її інтерес до батька прийняв особливий відтінок, який насилу

піддається опису. У мові бракує слів, щоб передати абсолютно особливий вид ніжного цікавості, яке світилося в очах дитини. Звичайно ж, зовсім випадковістю було те, що саме в цей час діти пустилися в одну милу гру. Вони звели двох найбільших ляльок в ранг своїх бабусь і грали з ними в "лікарню", причому садова альтанка вважалася "госпіталем". Туди вони віднесли "бабусь", інтернували їх і залишили на ніч. "Бабуся" в цьому випадку без сумніву нагадує "великого брата" колишніх часів. Здається досить імовірним, що бабуся просто заміщає мати. Таким чином, малятко вже приступає до того, щоб прибрати мати

Kapл Густав Юнг |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 4 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 5 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 6 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 7 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 8 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 9 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 10 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 11 сторінка |  ДИТЯЧОЇ ДУШІ 12 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати