Головна

Стиль символу 10 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

АНТОН. я б купив побільше матеріалу, зберігав би його не тільки в коморах, але і в основному приміщенні майстерні, я б найняв побільше швачок-мотористок, які працювали б на всіх наявних у мене швейних машинках, я б збільшив тривалість робочого дня, я б ввів дві, краще три зміни, я б скасував вихідні, я б сам почав працювати на швейній машинці.

БАРБОС. Який жах! Хто б тоді виводив мене на прогулянку?

ІГОР. Чудесно! А що ж тобі завадить раціонально поєднувати обсяги змінного і постійного факторів?

АНТОН. Давай подумаємо. Згадаймо насамперед, що протягом цього літнього сезону мені ніяк не встигнути побудувати нову будівлю, щоб збільшити виробничі площі, де я міг би встановити нові швейні машинки.

ІГОР. Значить, перераховані фактори: виробничі площі, швейні машинки і, напевно, талант підприємця, залишаться без змін? І саме тому ми їх називаємо постійними?

АНТОН. Ну звичайно, для мого швейної справи короткий період, мабуть, займе навіть більше, ніж три літніх місяці. За цей час я зможу збільшити кількість застосовуваних матеріалів. Цілком можливо, що зберігання матеріалів в непристосованих місцях збільшить час їх пошуку, ускладнить пересування по самій майстерні, а ще може бути, що від зберігання цих матеріалів в приміщенні майстерні буде нічим дихати.

ІГОР. А тепер згадаємо про працю, який застосовується в усі більшому обсязі.

AHTOH. Так Так Так. Раніше у мене робота йшла в одну зміну, а ввечері проводилася профілактика обладнання. Дві швейні машинки в мене були в резерві на випадок ремонту і термінової роботи. Тепер же я займу все машинки, та ще влаштую дві або три зміни. Швидше за все, це призведе до більш частих поломок машинок і простоїв. І ще: я буду набирати нових людей, а навички роботи над нашою продукцією у них немає, працювати вони будуть повільніше. До того ж в третю зміну продуктивність, безсумнівно, взагалі буде набагато нижче.

ІГОР. Ну ось, картина вимальовується, а тепер розкажи про свій підприємницький хист.

АНТОН. Звичайно, мені доведеться відмовитися від думки працювати самому на швейній машинці, але навіть керувати виробництвом в три зміни мені буде дуже важко. я буду так втомлюватися, що мої рішення навряд чи будуть такими ж вдалими, як раніше.

ІГОР. Так що ж у підсумку? Виробництво збільшено буде, але додаткові змінні ресурси будуть працювати з усе меншою продуктивністю?

АНТОН. Ну ось, тепер мені ясно, як відповісти на свій власний питання про те, що мені заважає поєднувати фактори завжди найбільш раціонально. Думаю, що читач теж здогадався про причину всіх наших труднощів. Ця причина короткий період, в якому знаходилася моя майстерня.

БAPБOC. Ось це ясність розуму. Сам поставив запитання, сам на нього відповів, а відповів наче відрізав. Мені до цього навіть і додати нічого.

ІГОР. А як же тривалий період?

АНТОН. Так, тепер нам з тобою потрібно представити нашу, а вірніше, мою передбачувану швейну майстерню вже не протягом літнього сезону, а на інтервалі, скажімо, на два роки.

ІГОР. Іншими словами, ти хочеш звільнитися від стримуючих розвиток твоєї майстерні обставин короткого періоду?

АНТОН. Саме так. У тривалому періоді всі фактори можуть змінюватися разом зі зміною обсягу випуску, і ніщо не заважає нам збільшити ресурси одночасно.

БАРБОС. Так, я відчуваю, Антон мріє перетворити свою, вірніше, нашу майстерню в швейну фабрику. На фабриці у мого Антона буде свій кабінет з килимом, а я дуже люблю лежати на килимі. я тоді буду вважатися головною сторожовим собакою, що охороняє самого господаря, а інші собаки будуть стрімко бігати вздовж фабричних стін, нагадуючи зловмисникам про себе гучним гавкотом.

ІГОР. Цікаво, як би ти повівся на цей раз?

АНТОН. На цей раз у нас було б просторе приміщення, де були б встановлені нові швейні машинки. Їх би вистачило, щоб організувати роботу у дві зміни, а в третю зміну проводити профілактику обладнання. Чи не довелося б захаращувати проходи матеріалами, вони зберігалися б у спеціальних приміщеннях.

ІГОР. Інакше кажучи, ти вільний тепер від умов короткого періоду і живеш за законами тривалого періоду?

АНТОН. Тепер-то мені все по плечу!

БАРБОС. Так, богатир, справжній богатир! Можна сказати Антон Муромець.

ІГОР. А все-таки, чи можеш ти розраховувати, що укрупнення виробництва в тривалому періоді завжди призводить до зростання продуктивності ресурсів?

АНТОН. Звичайно, не завжди, Прийнято вважати, що спочатку збільшення масштабу дає позитивний ефект. Наприклад, ресурси збільшилися в три рази, а випуск Ч в чотири.

БАРБОС. Не останнє місце в нашому успіху зіграла спеціалізація кожної сторожового пса.

ІГОР. У цьому випадку часто наводять приклад Адама Сміта. Якби шпильку довелося виготовляти від початку до кінця одній людині, то більше однієї в день він би не зробив, а якщо розділити процес виготовлення на 18 послідовних операцій, то збільшення масштабу в 18 разів давало б можливість виробляти в день на одного працівника 4800 шпильок.

АНТОН. я в своїй майстерні теж розділю роботу швачок-мотористок на кілька послідовних операцій, і, сподіваюся, це призведе до зростання віддачі від масштабу.

ІГОР. Значить, це і є найважливіший закон виробництва в тривалому періоді?

АНТОН. Не квапся, Ігор. я ж сказав, що це буває спочатку, а потім, коли підприємство стає занадто великим, їм стає важко управляти.

ІГОР. Зрозумів. Значить, можливо, що якщо ти збільшиш ресурси вже не в три, а в шість разів, то обсяг випуску зросте тільки в п'ять разів?

АНТОН. Дуже може бути. В цьому випадку ми зіткнемося з порядку спадання віддачею від масштабу.

БАРБОС. У нас ніколи і не було гігантоманії, адже недарма ж мій господар любить повторювати: Все добре, що в міру, все добре, що в міру!

РОЗДІЛ 1. Виробнича функція

Виробництво не може створювати продукцію з нічого. Процес виробництва пов'язаний зі споживанням різних ресурсів. У число ресурсів входить все те, що необхідно для виробничої діяльності, - і сировину, і енергія, і праця, і обладнання, і простір.

Для того щоб описати поведінку фірми, необхідно знати, яка кількість продукту вона може виробити, використовуючи ресурси в тих чи інших обсягах. Ми буде виходити з припущення, що фірма виробляє однорідний продукт, кількість якого вимірюється в натуральних одиницях - тоннах, штуках, метрах і т. Д. Залежність кількості продукту, яке може призвести фірма, від обсягів витрат ресурсів отримала назву виробничої функції.

Але підприємство може по-різному здійснити виробничий процес, використовуючи різні технологічні способи, різні варіанти організації виробництва, так що і кількість продукту, що отримується при одних і тих же витратах ресурсів, може бути різним. Керівники фірми повинні відхилити варіанти виробництва, що дають менший вихід продукту, якщо при тих же самих витратах кожного виду ресурсу можна отримати більший вихід. Точно так же вони повинні відхилити варіанти, що вимагають великих витрат хоча б одного ресурсу без збільшення виходу продукту і скорочення витрат інших ресурсів. Варіанти, відхиляються з цих міркувань, звуться технічно неефективних.

Припустимо, ваша фірма виробляє холодильники. Для виготовлення корпусу потрібно розкроїти листове залізо. Залежно від того, як буде розмічений і розкроєний стандартний лист заліза, з нього можна вирізати більше або менше деталей; відповідно-для виготовлення певної кількості холодильників потрібно менше або більше стандартних листів заліза.

При цьому витрата всіх інших матеріалів, праці, устаткування, електроенергії залишиться без зміни. Такий варіант виробництва, який може бути поліпшений шляхом більш раціонального розкрою заліза, повинен бути визнаний технічно неефективним і відхилений.

Технічно ефективними називають варіанти виробництва, які не можна поліпшити ні збільшенням виробництва продукту без збільшення витрат ресурсів, ні скороченням витрат будь-якого ресурсу без зниження випуску і без збільшення витрат інших ресурсів.

Виробнича функція враховує тільки технічно ефективні варіанти. Її значення - це найбільша кількість продукту, яке може призвести підприємство при даних обсягах споживання ресурсів.

Розглянемо спочатку найпростіший випадок: підприємство виробляє єдиний вид продукції і витрачає єдиний вид ресурсу.

Приклад такого виробництва досить важко знайти в дійсності. Навіть якщо розглянути підприємство, що надає послуги на дому у клієнтів без застосування будь-якого обладнання і матеріалів (масаж, репетиторство) і витрачають тільки праця працівників, нам довелося б допустити, що працівники обходять клієнтів пішки (не використовуючи послуг транспорту) і домовляються з клієнтами без допомоги пошти та телефону. Отже, підприємство, витрачаючи ресурс в кількості х, може зробити продукт в кількості q.

Виробнича функція:

 q = f (x) (1)

встановлює зв'язок між цими величинами. Зауважимо, що тут, як і в інших лекціях, все об'ємні величини - це величини типу потоку: обсяг витрат ресурсу вимірюється кількістю одиниць ресурсу в одиницю часу, а обсяг випуску - кількістю одиниць продукту в одиницю часу.

На рис. 1 наведено графік виробничої функції для даного випадку. Всі точки, що лежать на графіку, відповідають технічно ефективним варіантам, зокрема точки А і В. Точка С відповідає неефективного, а точка D - недосяжного варіанту.


 Мал. 1. Виробнича функція в разі єдиного ресурсу

Виробнича функція виду (1), що встановлює залежність обсягу виробництва від обсягу витрат єдиного ресурсу, може використовуватися не тільки в ілюстративних цілях. Вона корисна і тоді, коли може змінюватися витрата лише одного ресурсу, а витрати всіх інших ресурсів з тих чи інших причин повинні розглядатися як фіксовані. У цих випадках інтерес представляє залежність обсягу виробництва від витрат єдиного змінного фактора.

Значно більшу різноманітність з'являється при розгляді виробничої функції, яка залежить від обсягів двох споживаних ресурсів:

 q = f (x1, x2) (2)

Аналіз таких функцій дозволяє легко перейти до загального випадку, коли кількість ресурсів може бути будь-яким. Крім того, виробничі функції двох аргументів широко використовуються в практиці, коли дослідника цікавить залежність обсягу випуску продукту від найважливіших чинників - затрат праці (L) і капіталу (K):

 q = f (L, K). (3)

Графік функції двох змінних неможливо зобразити на площині.

Виробничу функцію виду (2) можна представити в тривимірному декартовом просторі, дві координати якого (x1 і x2) Відкладаються на горизонтальних осях і відповідають витратам ресурсів, а третя (q) відкладається на вертикальній осі і відповідає випуску продукту (рис. 2). Графіком виробничої функції служитьповерхню "пагорба", підвищується з ростом кожної з координат x1 і x2. Побудова на рис. 1 при цьому можна розглядати як вертикальний розріз "пагорба" площиною, паралельної осі x1 і відповідної фіксованому значенню другої координати x2 = x*2.


 Мал. 2. Виробнича функція в разі двох ресурсів

Горизонтальний розріз "пагорба" об'єднує варіанти виробництва, які характеризуються фіксованим випуском продукту q = q * при різних поєднаннях витрат першого і другого ресурсів. Якщо горизонтальний переріз поверхні "пагорба" зобразити окремо на площині з координатами x1 і x2, Вийде крива, яка об'єднує такі комбінації витрат ресурсів, які дозволяють отримати даний фіксований обсяг випуску продукту (рис. 3). Така крива одержала назву ізокванти виробничої функції (від грец. Isoz - однаковий і лат. Quantum - скільки).


 Мал. 3. Ізокванта виробничої функції

Припустимо, що виробнича функція описує випуск продукції в залежності від витрат праці і капіталу. Одне і те ж кількість продукції можна отримати при різних поєднаннях витрат цих ресурсів. Можна використовувати невелику кількість машин (т. Е. Обійтися невеликими витратами капіталу), але при цьому доведеться затратити велику кількість праці; можна, навпаки, механізувати ті або інші операції, збільшити кількість машин і за рахунок цього знизити витрати праці. Якщо при всіх таких поєднаннях найбільший можливий обсяг випуску залишається постійним, то ці поєднання зображуються точками, що лежать на одній і тій же ізокванте.

Зафіксувавши обсяг випуску продукту на іншому рівні, ми отримаємо іншу ізокванту тієї ж самої виробничої функції. Виконавши серію горизонтальних розрізів на різних висотах, отримаємо так звану карту ізоквант (рис. 4) - найбільш поширене графічне представлення виробничої функції від двох аргументів. Вона схожа на географічну карту, на якій рельєф місцевості зображений горизонталями (інакше - з-гіпсами) - лініями, що з'єднують точки, що лежать на однаковій висоті.


 Мал. 4. Карта ізоквант

Неважко помітити, що виробнича функція багато в чому схожа на функцію корисності в теорії споживання, изокванта - на криву байдужості, карта ізоквант - на карту байдужості. Пізніше ми переконаємося в тому, що властивості і характеристики виробничої функції мають багато аналогій в теорії споживання. І справа тут не в простому схожості. Стосовно ресурсів фірма веде себе як споживач, і виробнича функція характеризує саме цю сторону виробництва - виробництво як споживання. Той чи інший набір ресурсів корисний для виробництва остільки, оскільки він дозволяє отримати відповідний обсяг випуску продукту. Можна сказати, що значення виробничої функції виражають корисність для виробництва відповідного набору ресурсів. На відміну від споживчої корисності ця "корисність" має цілком певну кількісну міру - вона визначається обсягом виробленої продукції.

Та обставина, що значення виробничої функції відносяться до технічно ефективним варіантам і характеризують найбільший випуск продукції при споживанні даного набору ресурсів, також має аналогію в теорії споживання.

Споживач може по-різному використовувати придбані блага. Корисність купується набору благ визначається таким способом їх використання, при якому споживач отримує найбільше задоволення.

Однак при всіх зазначених рисах подібності споживчої корисності і "корисності", яка виражається значеннями виробничої функції, це абсолютно різні поняття. Споживач сам, виходячи тільки зі своїх власних уподобань, визначає, наскільки корисний для нього той чи інший продукт, - купуючи або відкидаючи його.

Набір виробничих ресурсів в кінцевому рахунку виявиться корисним в тій мірі, в якій буде схвалений споживачем той продукт, який зроблений з використанням цих ресурсів.

Оскільки виробничої функції властиві найбільш загальні властивості функції корисності, ми можемо далі розглянути основні її властивості, не повторюючи докладних міркувань, наведених у II частини.

Будемо вважати, що збільшення витрат одного з ресурсів при незмінних витратах іншого дозволяє збільшити вихід продукції. Це означає, що виробнича функція - функція, яка збільшується кожного зі своїх аргументів. Через кожну точку площини ресурсів з координатами х1, х2 проходить єдина изокванта. Все ізокванти мають негативний нахил. Изокванта, що відповідає більшому виходу продукту, розташовується правіше і вище ізокванти для меншого виходу. Нарешті, все ізокванти вважатимемо опуклими в напрямку початку координат.

На рис. 5 зображені деякі карти ізоквант, що характеризують різні ситуації, що виникають при виробничому споживанні двох ресурсів. Мал. 5, а відповідає абсолютному взаємозаміщення ресурсів. У разі, представленому на рис. 5, б, перший ресурс може бути повністю заміщений другим: точки изоквант, розташовані на осі х2 показують кількість другого ресурсу, що дозволяє отримати той чи інший вихід продукту без використання першого ресурсу. Використання першого ресурсу дозволяє скоротити витрати другого, але повністю замінити другий ресурс першим неможливо.

Мал. 5, в зображує ситуацію, в якій обидва ресурси необхідні і жоден з них не може бути повністю заміщений іншим. Нарешті, випадок, представлений на рис. 5, г, характеризується абсолютною взаємодоповнюваністю ресурсів.


 Мал. 5. Приклади карт ізоквант

Виробнича функція, що залежить від двох аргументів, має досить наочне уявлення і порівняно проста для розрахунків. Потрібно зауважити, що в економіці використовуються виробничі функції різних об'єктів - підприємства, галузі, національного і світового господарства. Найчастіше це функції виду (3); іноді додають третій аргумент - витрати природних ресурсів (N):

 q = f (L, K, N).

Це має сенс, якщо кількість природних об'єктів, що потребують в виробничу діяльність, є змінним.

У прикладних економічних дослідженнях і в економічній теорії використовуються виробничі функції різних типів. Їх особливості і відмінності будуть обговорюватися в розділі 3. У прикладних розрахунках вимоги практичної обчислюваності змушують обмежитися невеликим числом факторів, і ці фактори розглядаються укрупненно - "праця" без підрозділу за професіями і кваліфікації, "капітал" без урахування його конкретного складу, і т. д. При теоретичному аналізі виробництва можна відволіктися від труднощів практичної обчислюваності. Теоретичний підхід вимагає кожен вид ресурсу вважати абсолютно однорідним. Сировина різних сортів має розглядатися як різні види ресурсів, точно так же, як машини різних марок або праця, що розрізняються за професійним та кваліфікаційним ознаками.

Таким чином, використовувана в теорії виробнича функція - це функція великого числа аргументів:

 q = f (x1, x2, ..., Xn). (4)

Такий же підхід застосовувався і в теорії споживання, де число видів споживаних благ ніяк не обмежувалася.

Все, що було раніше сказано про виробничої функції двох аргументів, може бути перенесено і на функцію виду (4), зрозуміло, з застереженнями щодо розмірності.

Ізокванти функції (4) - це не плоскі криві, а n-мірні поверхні. Проте ми й надалі будемо користуватися "плоскими изоквантой" - і в ілюстративних цілях, і як зручним засобом аналізу у випадках, коли витрати двох ресурсів є змінними, а інших вважаються фіксованими.

РОЗДІЛ 2. Характеристики виробництва

продуктивність

З виробничою функцією пов'язаний ряд важливих характеристик виробництва. В першу чергу до них відносяться показники продуктивності (продуктивності) ресурсів, що характеризують обсяг виробленого продукту, що припадає на одиницю витрачається ресурсу кожного виду. Середнім продуктом i-того ресурсу називається відношення обсягу продукції q до обсягу використання цього ресурсу х1:

 APi = Q / xi.

Якщо, наприклад, підприємство випускає 5 тис. Виробів на місяць, а місячні витрати праці становлять 25 тис. Годин, то середній продукт праці дорівнює 5000/25 000 = 0.2 изд. / Год.

Ця величина нічого не говорить про те, як зміниться вихід продукту при зміні обсягу витрат даного ресурсу.

Якщо витрати i-тогo ресурсу збільшилися на величину, і внаслідок цього випуск продукту збільшиться на величину (при незмінних витратах інших ресурсів), то приріст випуску на одиницю приросту витрат даного ресурсу визначається відношенням /. Межа цього відношення при, яка прагне до нуля, отримав назву граничного продукту даного ресурсу:

.

Якщо в умовах попереднього прикладу число працівників дещо збільшиться, так що витрати праці в місяць складуть 26 тис. Годин, парк обладнання, витрати сировини, енергії тощо залишаться колишніми і при цьому місячний випуск продукції складе 5100 виробів, то граничний продукт дорівнює приблизно (5100-5000) / (26 000-25 000) = 0.1 изд. / год (приблизно, так як збільшення не є нескінченно малими).

Граничний продукт дорівнює похідної виробничої функції за обсягом витрат відповідного ресурсу:

.

На графіку типу рис. 1, що показує залежність випуску продукції від обсягу споживання даного ресурсу при постійних обсягах інших ресурсів ("вертикальний розріз"), величиною МР відповідає кутовий коефіцієнт нахилу графіка (т. Е. Кутовий коефіцієнт дотичній).

І середній, і граничний продукт не є постійними величинами, вони змінюються зі зміною витрат всіх ресурсів. Загальна закономірність, якій підпорядковані різні виробництва, отримала назву закону спадної граничного продукту: з ростом обсягу витрат будь-якого ресурсу при постійному рівні витрат інших ресурсів граничний продукт даного ресурсу знижується. З чим пов'язано зниження граничного продукту? Уявімо собі підприємство, добре оснащене різним обладнанням, що має достатню площу для здійснення виробничого процесу, забезпечене сировиною і різними матеріалами, але що має малим числом робочих. На тлі інших ресурсів робоча сила є свого роду вузьким місцем, і, треба думати, додатковий працівник буде використаний досить раціонально. Відповідно приріст продукції може бути значним. Якщо ж при збереженні колишніх рівнів всіх інших ресурсів число робочих буде великим, праця додаткового працівника не буде вже настільки добре забезпечений інструментом, механізмами, йому, можливо, буде мало місця для роботи і т. Д. У цих умовах залучення додаткового працівника не викличе великого приросту випуску продукції. Чим більше працівників, тим менше приріст випуску продукції, обумовлений залученням додаткового працівника.

Подібним же чином змінюється граничний продукт будь-якого ресурсу. Зменшення граничного продукту ілюструє рис. 6, на якому представлений графік виробничої функції в припущенні, що тільки один фактор є змінним. Залежність обсягу продукту від витрат ресурсу виражається увігнутою (випуклою вверх) функцією.


 Мал. 6. Зменшення граничного продукту

Деякі автори формулюють закон спадної граничного продукту інакше: якщо обсяг споживання ресурсу перевищує деякий рівень, то при подальшому збільшенні споживання цього ресурсу його граничний продукт знижується. При цьому допускається зростання граничного продукту при малих обсягах споживання ресурсу.

Крім того, технічні характеристики багатьох видів ресурсів такі, що при надмірних обсягах їх використання вихід продукту не збільшується, а зменшується, т. Е. Граничний продукт виявляється негативним. З урахуванням цих ефектів графік виробничої функції набуває вигляду кривої на рис. 7, на якій виділяються три ділянки:

1 - граничний продукт зростає, функція опукла;

2 - граничний продукт зменшується, функція увігнута;

3 - граничний продукт від'ємний, функція спадає.


 Мал. 7. Три ділянки виробничої функції

Точки, що потрапляють на ділянку 3, відповідають технічно неефективним варіантам виробництва і тому не представляють інтересу. Відповідна область значень витрат ресурсу отримала назву неекономічній. До економічної області відносять ту область зміни витрат ресурсів, де з ростом витрат ресурсу випуск продукту зростає.

На рис. 7 це ділянки 1 і 2.

Але ми будемо розглядати закон спадної граничного продукту в першій формі, т. Е. Вважатимемо граничний продукт убутним при будь-яких обсягах витрат ресурсу (в межах економічної області).

заміщення ресурсів

Як уже зазначалося в розділі 1, одне і те ж кількість продукту може бути отримано при різних комбінаціях ресурсів, і изокванта виробничої функції з'єднує точки, що відповідають таким комбінаціям. При переході від однієї точки ізокванти до іншої точки тієї ж самої ізокванти відбувається зменшення витрат одного ресурсу з одночасним збільшенням витрат іншого, так що при цьому випуск продукції залишається без зміни, т. Е. Має місце заміщення одного ресурсу іншим.

Будемо вважати, що виробництво споживає два види ресурсів. Міру заменяемости другого ресурсу першим характеризує кількість другого ресурсу, компенсує зміна кількості першого ресурсу на одиницю при русі по ізокванте. Ця величина називається нормою технічної заміни і дорівнює -Dx2/ Dx1 (Рис. 8). Знак "мінус" пов'язаний з тим, що збільшення і мають протилежні знаки. Величина норми заміни залежить від величини приросту; щоб позбутися від цієї обставини, користуються граничною нормою технічної заміни:

.

Гранична норма технічної заміни пов'язана з граничними продуктами обох ресурсів. Звернемося до рис. 8. Перехід з точки А в точку В виконаємо за два кроки. На першому кроці збільшимо кількість першого ресурсу; при цьому випуск продукції дещо збільшиться і ми перейдемо з ізокванти, відповідної випуску q, в точку С, що лежить на ізокванте. Вважаючи збільшення малими, можемо приріст уявити наближеним рівністю:

Dq = MP1Dx1.


 Мал. 8. Заміщення ресурсів

На другому кроці зменшимо кількість другого ресурсу і повернемося на вихідну ізокванту. Негативне приріст випуску при цьому одно:

-Dq = MP2Dx2.

Зіставлення двох останніх рівностей приводить до співвідношення:

- (Dx2 / Dx1) = MP1 / MP2.

У межі, коли обидва збільшення прагнуть до нуля, отримаємо:

 MRTS = MP1 / MP2. (5)

Графічно гранична норма технічної заміни зображується узятим зі зворотним знаком кутовим коефіцієнтом нахилу дотичній в даній точці ізокванти до осі абсцис.




 Стиль символу 1 сторінка |  Стиль символу 2 сторінка |  Стиль символу 3 сторінка |  Стиль символу 4 сторінка |  Стиль символу 5 сторінка |  Стиль символу 6 сторінка |  Стиль символу 7 сторінка |  Стиль символу 8 сторінка |  Стиль символу 12 сторінка |  Стиль символу 13 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати