Cuvant inainte 7

1. 1
  2. 1
  3. 1
  4. 1
  5. 1
  6. 1
  7. 1

Am fi teribil de nedrepti, chiar egoisti, fata de generatia noastra daca am proceda ca misionarii din exemplul nostru, vorbind deliberat intr-un singur dialect. Motivul pentru care nu putem sa comunicam adesea cu copiii nostri, ca sa nu mai vorbim de ai altora, e ca nu ne-am facut niciodata timp sa intelegem cat de diferite sunt tiparele lor de gandire in comparatie cu ale noastre. Prin lectura si educatie, precum si prin intregul bombardament cultural modern al mass-mediei, chiar si copiii din patura mijlocie au ajuns sa-si insuseasca pe deplin mentalitatea secolului al XX-lea. Multi parinti, multi pastori si invatatori crestini au pierdut contactul cu copiii Bisericii in numeroase domenii cruciale, iar pentru majoritatea celor din afara Bisericii ei vorbesc intr-un limbaj strain.

Asadar, cele discutate in aceasta carte nu sunt doar probleme supuse unor dezbateri intelectuale. Ele nu ii vizeaza doar pe academicieni, ci prezinta un interes vital pentru toti aceia dintre noi care dorim cu adevarat sa comunicam Evanghelia in secolul al XX-lea.

Cartea a treia

EL EXISTA SI NU TACE

Introducere

Aceasta carte (El exista si nu tace) formeaza un corp comun cu Dumnezeu care exista si Evadare din rational. Fara baza acestor trei carti, diferitele aplicatii din cartile mele de mai tarziu sunt greu de urmarit. Cartea de fata trateaza una dintre cele mai importante intrebari din cate exista: cum cunoastem si cum cunoastem ca cunoastem. Daca epistemologia noastra este gresita, totul va fi gresit. De aceea spun ca aceasta lucrare este legata de Dumnezeu care exista - Legatura evidentiata si prin titlul. Dumnezeul infinit si personal exista si, de asemenea, El nu tace. Acest fapt schimba intreaga lume. In Tractatus, Wittgenstein gaseste numai tacere in zona valorilor si a sensului. Bergman a ilustrat acelasi lucru in filmul sau The Silence. Cartea de fata se constituie ca o provocare la adresa pesimismului lor. Dumnezeu exista, si El nu tace.

Aceste trei carti formeaza o unitate deliberata - o unitate care cred ca reflecta unitatea Scripturii insesi.

Va fi limpede ca aceasta carte, tratand o problema atat de importanta, aduce o contributie substantiala la metodologia noastra de comunicare a crestinismului pentru omul secolului al XX-lea. Dumnezeu exista si El nu tace, nici nu este departe de noi.

Francis A. Schaeffer, 1982 (Din "Introducere" la

Opere complete)

Vizibilitatea | Realism in prezentare 1 | Realism in prezentare 2 | Realism in prezentare 3 | Realism in prezentare 4 | Cuvant inainte 1 | Cuvant inainte 2 | Cuvant inainte 3 | Cuvant inainte 4 | Cuvant inainte 5 |

© um.co.ua -