загрузка...
загрузка...
На головну

Питання 38. Філософія суб'єктивного ідеалізму

1.  Google і Китай сьогодні конфліктують з питання про свободу інформації. Такі конфлікти між компаніями і державою стануть звичайним явищем в найближчі 10 років ».
  2.  I. Вчення про неврози як проблема. До питання про дефініції і класифікації невротичних розладів.
  3.  II. Теоретичний питання NN
  4.  IV. ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДО ЗАЛІКУ
  5.  IV.2. Перелік питань до заліку (іспиту)
  6.  Quot; ФІЛОСОФІЯ І ДЗЕРКАЛО ПРИРОДИ "(" Philosophy and the mirror of nature ", 1979) - робота Рорті.
  7.  Quot; ФІЛОСОФІЯ ІСТОРІЇ "- робота Риккерта (1904).

1. На відміну від об'єктивних ідеалістів (Гегеля і ін.), Які вважали, що первинна по відношенню до матерії ідея існує сама по собі як об'єктивна реальність, незалежно від свідомості людини, прихильники суб'єктивного ідеалізмубули переконані в тому, що:

- По-перше, єдиною реальністю є ідея;

- По-друге, що ідея існує тільки в свідомості людини, тобто свідомість людини є суттєвою реальністю, поза яким нічого не існує.

Видатними представниками суб'єктивного ідеалізму були Берклі, Юм, Фіхте.

2. Джордж Берклі(1685 - 1753) - англійський філософ нового часу, суб'єктивний ідеаліст. Можна виділити наступні основні ідеї його філософії:

- Саме поняття матерії помилково;

- Існують окремі речі, окремі відчуття, але єдиної матерії як такої немає;

- Матеріалізм - тупиковий напрямок в філософії, матеріалісти не здатні довести первинність окремих речей (які вони називають матерією) по відношенню до ідеї;

- Навпаки, первинність ідеї легко доказова - перед виготовленням будь-якої речі існує її ідеал, задум в розумі людини, як і задум навколишнього світу в свідомості Бога-творця;

- Єдина очевидна реальність є свідомість людини;

- Зі смертю людини і його свідомості зникає все;

- Ідеї - це самостійний субстрат, а не відображення чогось, навколишній світ підлаштовується під ідеї;

- Вищим доказом первинності ідеї є існування Бога; Бог вічно існує і не може зникнути, в

той час як його творіння, навколишній світ непостійний,

крихкий і цілком залежить від нього.

3. Девід Юм (1711 - 1776) - інший англійський філософ, суб'єктивний ідеаліст - дотримувався наступних поглядів:

- Проблема відносини буття і духу нерозв'язна;

- Людська свідомість схильне до ідей;

- Сама людина є концентрована ідея (все людське життя є процес росту його ідеальної сили - досвіду, знань, почуттів);

- Без своєї ідеальної сутності (наприклад, без виховання, досвіду, системи цінностей) людина не змогла б взагалі повноцінно сприйняти світ;

- Людина складається з двох ідеальних начал: "враження зовнішнього досвіду" - набуті знання і досвід; "Враження внутрішнього досвіду" - афекти, пристрасті;

- Афекти, пристрасті грають велику роль в житті людини і в ході історії.

4. Особливий внесок у розробку системи суб'єктивного ідеалізму вніс Йоганн Готліб Фіхте(1762 - 1814) - представник німецької класичної філософії, професор (в останній роки життя - ректор) Берлінського університету.

Ключовим моментом філософії Фіхте було висунення так званої "Я-концепції"Привід до її висунення - протиріччя у філософії Канта, учнем і прихильником якого був Фіхте. Головне протиріччя Фіхте бачив вкантовському поділі пізнає суб'єкта (людини) і непізнаваного навколишнього світу ( "речей в собі"). Цей поділ, по Фіхте, як і ідеал про обмежені пізнавальні можливості розуму, антиномії, остаточно позбавляє філософію надії виконати її головне завдання - об'єднати буття і мислення.

Фіхте йде далі свого вчителя Канта:

- Відкидає саму ідею "речей в собі" - непознаваемой розумом зовнішньої реальності;

- Єдиною реальністю проголошує внутрішньо, суб'єктивне, людське "Я", в якому полягає весь світ (тобто об'єднує буття і мислення шляхом приміщення буття всередину мислення, причому суб'єктивного, перенесення суб'єкта в об'єкт);

- Вважає, що життя навколишнього світу відбувається тільки всередині суб'єктивного "Я";

- Поза мисленням, поза "Я" самостійної навколишньої дійсності немає;

- Саме "Я" - не просто свідомість людини, це рух, витворюючи сила, вмістилище навколишнього світу, наддействітельность, фактично вища субстанція (по аналогії з вищої субстанцією - Богом в філософії Декарта і Спінози).

"Я" має складні взаємини з навколишнім світом, які Фіхте описуються діалектично за схемою "теза - антитеза - синтез", а саме:

- Абсолютна Я вважає саме себе ( "Я" вважає Я);

- "Я" вважає (утворює) «не-Я" - зовнішню навколишню дійсність (антитеза);

- "Я" (активне творіння, початок, суб'єкт, свідомість людської особистості) взаємодіє з «не-Я" (пасивним початком - навколишнім світом) всередині Абсолютного Я (вмістилища, вищої субстанції).

Взаємодія між "Я-людиною" і "не-Я" - навколишнім світом всередині "Абсолютного Я" - суб'єктивного духу може бути:

- Практичним (від "Я" - до "не-я"; "Я" - творить, визначає «не-Я", основний вид взаємодії);

- Теоретичним (від «не-Я" до "Я" - другий, більш рідкісний вид взаємодії, емпіричний, передача досвіду, інформації з "не-Я" - навколишнього світу - в "Я" (конкретне свідомість). Інше питання філософії Фіхте - проблема свободи.За Фіхте, свобода - добровільне підпорядкування загальної потреби. Вся людська історія - процес поширення свободи, шлях до її торжества. Основа загальної свободи - наділення всіх приватною власністю.

В кінці життя Фіхте став поступово переходити з позицій крайнього суб'єктивного ідеалізму (соліпсизму) на позиції поміркованого об'єктивного ідеалізму - почав визнавати об'єктивний вищий дух, що існує незалежно від людської свідомості, об'єктивну реальність - втілення духу.

Передчасна смерть у розквіті сил (в 1814 р) завадили Фіхте внести зміни і глибше пропрацювати "Я-концепцію". Незважаючи на те, що "Я-концепція" залишилася незавершеною і була не зрозуміла і не прийнята багатьма його сучасниками (особливо матеріалістами), вона залишається оригінальним поглядом на навколишній світ, його пристрій, нетрадиційної спробою його філософського осмислення.

Питання 28. Філософія Нідерландів (Голландії) епохи Відродження і нового часу |  Бекон висунув новаторську ідею, відповідно до якої головним методом пізнання повинна стати індукція. |  Питання 30. Філософія Лейбніца. Вчення про монади |  Питання 31. Філософія французького Просвітництва XVIII ст. Загальна характеристика |  Питання 32. Деїстичний напрямок філософії французького Просвітництва XVIII ст. |  Питання 33. атеїстичного-матеріалістичний напрямок філософії французького Просвітництва XVIII ст. |  Питання 34. Социалистическо-утопічне (комуністичне) напрямок французької філософії |  Німецька філософія XIX ст. - Унікальне явище світової філософії. |  Питання 36. Філософія Іммануїла Канта |  Питання 37. Філософія Гегеля |

загрузка...
© um.co.ua - учбові матеріали та реферати