Головна

Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 15 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Найпоширенішим і цілком доречним міфологічним чином, що втілює таке повернення, залишається поняття «нового народження», появи на світло в новому світі. Саме цей символ прийшов на розум нашому самоісцелівшемуся хворому відразу після несподіваного одужання: «Я відчув раптом, що все навколо набагато реальніше, ніж здавалося раніше: трава зеленіша, сонце яскравіше, а люди по-справжньому живі. Я бачив все набагато виразніше, почав ясніше розрізняти добре і погане. Я взагалі став більше помічати ».

«Тепер важко не погодитися із тим, що від подібного подорожі зовсім не потрібно лікувати, - додає доктор Ленг в коментарі до розповіді Уоткінс, - адже це природний шлях зцілення від нашої власної жахливої ??відчуженості, іменованої нормальністю».

Його висновок практично повністю співпав з думками доктора Перрі і доктора Сильвермана, висловленими в згадуваних раніше статтях. А зовсім недавно я дізнався, що ця ідея народилася ще в 1902 році, коли Карл Юнг опублікував роботу «Про психології та патології так званих окультних явищ».

Підіб'ємо підсумки: внутрішні подорожі міфологічного героя, шамана, містика і шизофреніка по суті збігаються, а повернення або одужання сприймається при цьому як нове народження - поява, так би мовити, «двічі народженого» особистості, вже не скутою горизонтами повсякденності. Зараз вже відомо, що це лише відображення ширшого «я», а завдання його - внесення енергій архетипической системи інстинктів у плідний спектакль, який розгортається тут і зараз, в просторі і часі, в звичайних обставинах. Людина вже не боїться ні природи, ні її не менше жахливого дітища, суспільства, - а по-іншому і бути не може, інакше людям просто не вижити. Оновлена ??особистість перебуває в злагоді, гармонії, ладу з усім навколо. Повернулися з такої подорожі розповідають, що життя їх стала багатшими, здоровішими і радісніше.

Головна проблема, судячи з усього, полягає в тому, як пройти цей шлях - можливо, неодноразово, - без корабельної аварії. І рішення зовсім не в тому, щоб просто не дозволяти людині сходити з розуму. Краще заздалегідь розповісти йому хоч трохи про те, куди він потрапить і які сили там зустріне, - дати своєрідне чарівне заклинання, що дозволяє розпізнати, підпорядкувати і використовувати ці енергії. Здолавши Фафніра, Сігурд робить ковток драконячої крові та тут же усвідомлює, на свій подив, що почав розуміти мову природи - як власної, так і зовнішньої. При цьому він зовсім не перетворюється в дракона, хоча його новонабутий дар пояснюється, звичайно, драконьими силами. Втім, Сігурд втрачає над ними владу, як тільки повернеться до звичайного людський світ.

Подорож завжди таїть в собі загрозу того, що в психології називають «розбуханням»; саме воно нерідко опановує психотиком. Він починає вважати самого себе тим, що бачить, ототожнює спостерігача зі спостережуваним. Спритність полягає в тому, щоб усвідомлювати об'єкт, який не гублячись в ньому, і осягнути, що кожна людина може допомогти друзям і ворогам, стати для них своєрідним рятівником, але не самим Месією. Ми - батьки і матері, але ніяк не Богиня Мати або Великий Батько. Коли підростаюча дівчинка починає помічати чарівне вплив своєї распускающейся жіночності на інших, але приписує цю заслугу самій собі, це вже легке божевілля, так як ототожнення помилково. Причиною захоплення оточуючих є не її здивована крихітна душа, а чудове перетворення наділяти особистість тіла. Мені пригадується почута колись японське прислів'я про п'ять стадій людського розвитку: «У десять - звір, в двадцять - безумець, в тридцять - невдаха, в сорок - шахрай, в п'ятдесят - злочинець». Я б додав, що в шістдесят, коли все перераховане вже позаду, людина починає давати поради друзям, а в сімдесят, коли йому ясно, що слова завжди тлумачать неправильно, він замовкає, і тому його приймають за мудреця. «У вісімдесят, - робить висновок Конфуція, - я знаю своє коріння і стою твердо».

Для того щоб зберегти цю ноту нашого уроку спасенних думок, дозвольте закінчити розмову фрагментом з божевільного бачення, настігшего святого Іоанна під час життя у вигнанні на острові Патмос:

І побачив я нове небо і нову землю; перше бо небо та перша земля проминули, і моря вже не було.

І я Іоанн побачив святе місто Єрусалим, що сходив із неба від Бога, приготований, як наречена, прикрашена для чоловіка свого

І почув я гучний голос із неба, який кликав: Оце оселя Бога з людьми, і Він житиме з ними; Вони будуть народом, і Сам Бог буде з ними їх;

І Бог кожну сльозу з очей їхніх зітре, і не буде вже; Ані смутку, ані крику, ані болю вже не буде; бо перше минулося. [...]

І показав мені чисту ріку живої води, ясну, мов кришталь, що випливала з престолу Бога й Агнця.

Посеред його вулиці, і по цей бік і по той бік ріки дерево життя, дванадцять раз плоди, що дає на кожен місяць плід свій А листя дерев -для зцілення народів (Отк.21: 1-4,22: 1-2.).

XI. Прогулянка на МІСЯЦЬ: ПОДОРОЖ У ЗОВНІШНІЙ СВІТ (1970 р)

Схоже, сьогодні ми перетворюємо міфи в дійсність!

Мені хочеться, щоб дивовижну тему цієї глави передував уривок з «Божественної комедії». Наступні слова поет вимовляє в ту мить, коли уявну подорож веде його від земного Раю до Місяця, першої небесної зупинці духовного польоту до Божого престолу. Данте звертається до читачів:

О ви, які в човні хиткому, Бажаючи слухати, пливли по хвилях, Слідом за кораблем моїм співучим, поворот до ваших берегів! Не довіряйте водного простору! Як би, відставши, не загубитися вам! Тут не бував ніхто з цієї пори: Мінерва віє, править Аполлон, Ведмедиць-музей указуют погляду. ( «Рай», 2: 1-9; в пров. М. Лозинського)

Нехай ці рядки зададуть тон нашої розмови. Дихання Мінерви, покровительки героїв, наповнить наші вітрила, присутність Аполлона обіцяє приємні несподіванки, а натхненниці мистецтв укажутпутеводние зірки. Але наше плавання до зовнішніх меж стане одночасно і внутрішнім, так як попрямуємо ми до джерел в великих звершень, а вони зароджуються не десь зовні, а тут, в наших душах - де, до речі, живуть і музи.

Я згадую себе зовсім ще малюком, коли одного вечора дядько привіз мене на Ріверсайд-драйв, щоб показати «людини, який пролетів на аероплані (так в ті часи називали літаки) з Олбан аж до Нью-Йорка». Було це в 1910 році, йдеться про Гленн Кертісе літав він на чимось на зразок саморобного повітряного змія з мотором Уздовж невисокою огорожі на західній околиці міста вишикувалися ланцюжка людей: всі дивилися в сторону сонця і чогось чекали Натовпи роззяв зібралися і на дахах навколишніх будинків. Вже сутеніло і тут хтось, піднявши руку, вигукнув: «Он він!» Побачене нагадувало привид темної птиці, парівшей в згущаються мороці в парі сотень футів над рікою.

Сімнадцять років тому, в рік, коли я виїхав з округу Колумбія, Ліндберг здійснив переліт через Атлантику. А вже в цьому році всі ми бачили по телевізору дві висадки на Місяць.

Я хочу присвятити цю главу прославлянню нашої дивовижної епохи, нашої чудової країни і всього людства, яке зовсім недавно знайшло, нарешті, свободу, відірвалося від Землі і злетіло вгору, де незабаром розпочнеться наше найбільша пригода.

Коли я чую, з яким байдужістю кажуть деякі мої колеги-науковці про ці епохальні події, мені відразу пригадується анекдот про одну стару даму. Їй видалася можливість поглянути на Місяць в телескоп, але, відвернувшись від окуляра, вона пробурчала: «Ви мені покажіть Місяць, який її Бог створив!» У світовій пресі я зустрів тільки одну адекватну реакцію на першу прогулянку людини по Місяцю: захоплені рядки італійського поета Джузеппе Унгаретті, опубліковані в ілюстрованому журналі «Епоха». На яскравій обкладинці номера від 27 липня 1969 року красувалася фотографія сивого пана, який тріумфально тикав пальцем в телеекран, а нижче були написані проникливі слова: Queste е іпа nottediversadaognialtranottedelmorido-

Це і справді була «ніч, не схожа ні на одну іншу ніч на світлі»! Чи можна забути 20 липня 1969 року і чарівність того незбагненного миті, коли телевізори доставили прямо в наші вітальні зображення дивного літального апарату і обережно опускається черевика Нейла Армстронга, який залишив на ґрунті далекого супутника Землі перші сліди живої істоти? А потім, відразу відчувши себе серед цього казкового пейзажу як вдома, два астронавта в скафандрах, з дивовижною легкістю пересуваючись з місця на місця надзвичайно м'якими стрибками, діловито взялися за доручену їм роботу - встановили американський прапор і деяке устаткування. Між іншим, зображення того, що відбувалося в космосі, в двісті тридцять вісім тисяч миль від Землі, ми побачили завдяки іншому сучасному чуду - до нього зараз теж відносяться як до чогось зовсім звичайного. Я маю на увазі телебачення. «Людство, - проголосив якось Бакминстер Фуллер, пророкуючи це перетворює вплив на наші органи чуття, - стоїть на порозі народження абсолютно нових відносин із Всесвітом».

З точки зору дослідника міфології, найважливішим наслідком того, що написав в 1543 році про будову Всесвіту Коперник, стали погляди, що суперечать очевидним, доступним кожному «фактами». Перш богословські і космологічні поняття людства спиралися на переконаність в тому, що Всесвіт улаштований саме так, як виглядає з Землі. Уявлення людини про самого себе і навколишній природі, його поезія і переживання були породжені зором, прикутим до поверхні. Сонце піднімається на сході, проходить по південній стороні небосхилу і зникає на заході. Полінезійський герой Мауї ловить Сонце силками, щоб уповільнити його хід і дати матері час приготувати вечерю. Ісус Навин зупиняє Сонце і Місяць, щоб завидна закінчити чергову бійню, а його соратник, Бог, скидає з небес град величезних каменів - «і не було такого дня ні перед ним, ані по ньому, щоб Господь так чув би голос людський» (Іс. 10:14).

У давнину Місяць вважали (а дехто і тепер вважає) Обителлю Отців, притулком покійних і чекають нового народження душ, оскільки сама Місяць, який вона видна людині, постійно пропадає і воскресає. Занурюючись в тінь, вона оновлюється, ніби саме життя, яка губить цілі покоління, щоб відродити їх в нащадках. Але замість картини, багаторазово засвідченої в священних писаннях, віршах, почуттях і видіннях, Коперник запропонував Всесвіт, яку звичайним оком не побачити і можна споглядати тільки думкою, - математична, абсолютно незрима конструкція,

здатна зацікавити хіба що астрономів. Для інших представників роду людського, чий зір і почуття як і раніше були прикуті до Землі, таке світобудову залишалося невидимим і невідчутним.

Однак зараз, чотири з чвертю століття по тому, завдяки зображенням, які приходять до нас з місячної поверхні, ми побачили - і не просто побачили, а відчули всією душею, - що навколишній світ і абстрактне побудова Коперника дійсно узгоджуються. Знамените кольорове фото, де старенька Земля сходить величним диском над беззвучним місячним ландшафтом, - видовище незабутнє! У тому ж випуску «Епохи» Джузеппе Унгаретті опублікував перші вірші нового світу, що славлять це місячне одкровення:

Chefai tu, Terra, in del? Dimmi, chefai, Silenziosa Terra?

Що робиш. Земля, на Небесах? Чим зайнята ти там, Мовчазна Земля?

Всі колишні зв'язки порушені. Відтепер центр світобудови - всюди і ніде. Земля - ??рядова небесне тіло, нехай і найпрекрасніше з усіх, а будь-яка поезія архаїчна, якщо не узгоджується з дивом нової картини світу.

З іншого боку, я згадую, який сором випробував в переддень Різдва два роки тому, в ніч першого пілотованого польоту навколо Місяця, коли троє відважних хлопців там, нагорі, відправили світу звістку, зачитавши першу главу «Книги Буття»: «На початку створив Бог небо і землю. А земля була пуста та порожня ... »- і так далі. Адже це не мало абсолютно ніякого відношення до світу, який вони самі зараз бачили і вивчали!

Пізніше я питав кількох приятелів, що відчували вони, почувши, як з місячної орбіти доносяться ці слова, і все без винятку відповіли, що сказане було на рідкість зворушливим. Як дивно! І як сумно, думав тоді я, що в нашій поезії не знайшлося підходящих рядків, які передали б почуття, викликані цим дивовижним подією! Жодного вірші, хоча б частково відображає всю чудесность і велич Всесвіту, в чиї глибини ми нарешті вторглися! На жаль, знайшовся лише все той же древній і дитячий сон єврея народився в Вавилоні близько четвертого століття до нашої ери, - картина зародження світу, повністю опровергнугая самими астронавтами, нагадаємо про неї з космосу! Яке розчарування ... На мій погляд, куди краще було б прочитати вголос прекрасні строфи Данте з вступу до «Раю»:

Промені Того, Хто рухає світобудову, усе досліджує славою і струмінь Де - більше, де - менше сяйво. Я в тверді був, де світло їх восприят Всього повній, але вів би мова марно Про побачене повернувся назад.

Звичайно, сьогодні ми не в силах передбачити символіку прийдешньої поезії, але ті самі астронавти, спустившись з небес, мимоволі висловили про це кілька припущень. Вони швидше думки піднеслися в безмежнепростір, зробили кілька витків навколо пустельній Місяця, почали довгий повернення - і який же гостинній, за їхніми словами, здавалася тепер принадна мета, наша Земля, «схожа на квітучий оазис в пустелі нескінченного космосу!» Ось він, красномовний образ: наша планета, самотній оазис в темряві - можна сказати, єдина священний гай, відведена для ритуалів життя. Храмом, святою землею, став відтепер не окрему ділянку суші, а всю земну кулю. Більше того, ми своїми очима побачили, яка вона крихітна, наша народжена небом Земля, як ризиковано наше існування на тверді цій киплячій вихорами і сліпуче яскравою сфери. Але астронавти висловили і іншу думку. Коли Центр управління поцікавився, хто пілотує корабель, з космосу тут же відповіли:

«Ньютон!» Подумати тільки! Вони спокійно мчали у відкритому космосі завдяки математиці, яка народилася давним-давно в блискучому Розум Ньютона,

Цей вражаючий відповідь відразу нагадав мені про головну проблему свідомості, над якою розмірковував Іммануїл Кант. Як виходить, задумався він, що, залишаючись тут, на своєму місці, ми проводимо математичні розрахунки, які будуть справедливі і десь там, в абсолютно іншій точці? Ніхто не міг ще припустити, якою буде глибина шару пилу на місячній поверхні, а математики вже вміли працювати з точними законами космосу, і завдяки їх обчислень астронавтам молодецький здійснити політ навколо не тільки рідної Землі, але і далекої Місяця подолавши розділяють нас тисячі миль незнайомій Всесвіту . Як же так виходить, запитав себе Кант, що людина здатна apriori виносити математичні судження про простір і просторових відносинах?

Проходячи повз кривого дзеркала, ми не в силах передбачити, які обриси прийме в наступну мить наше рухоме відображення. З космосом, однак, інша справа. Простір одноманітно, ніщо в ньому не спотворює математику трьох вимірів. По телевізору показували, як спускався з неба на парашуті посадковий модуль Другий Місячної експедиції потрапив саме в ту точку океану, де і планувалося приводнення. Так ми своїми очима переконалися в дивовижною істині: до Місяця більше двохсот тисяч миль, але знання про законах зовнішнього космосу народилися в людському розумі - в усякому разі, в голові Ньютона - вже за кілька століть до того, як ми увірвалися у Всесвіт. До цього часу нам вже було відомо, що там, далеко, швидкість можна оцінювати за земними мірками: при однаковій швидкості тут, на Землі, за одну хвилину покривається тій самій відстані, що й там, у космосі. А це означає, що подібні істини ми знаємо до досвіду. Більше того, можна не сумніватися, що ці закони будуть застосовні і в прийдешньому, коли наші космічні кораблі попрямують до Марса, Юпітера, Сатурна і ще далі.

Кант розсудив, що простір і час - «додосвідні форми сприйняття», неодмінні умови, що передують будь-яким переживань і дій. Тіло і органи чуття знають про простір і час ще до народження, оскільки це і є сфера їх майбутнього буття. Ці категорії існують не просто «десь там», немов далекі планети; їх не потрібно пізнавати розумом і шляхом багаторазових спостережень. Ми несемо закони простору і часу в самих собі і, отже, спочатку охоплюємо розумом Всесвіт. «Світ широкий, - писав Рільке, - але в наших душах він глибокий, як море». В душі приховані закони, на яких засновано світобудову, і тому ми самі не менш загадкові, ніж весь світ. Розгадуючи його чудові таємниці, ми одночасно пізнаємо щось про власну чудесности. Той політ на Місяць, подорож назовні, був і зануренням в глибини нашої душі. І це не просто поетичне порівняння, а дійсність, історичний факт. Я говорю про те, що, телетрансляції подробиць цієї експедиції змінили, поглибили і розширили людську свідомість до такого ступеня, що тепер, можливо, пора відзначати початок нового духовного ери.

Перша людина на Місяці опустив ногу на грунт з великим побоюванням. Потім на поверхню вийшов другий астронавт, і якийсь час обидва рухалися дуже обережно - їм потрібно було звикнути до іншої силі тяжіння, іншому вазі скафандрів і незнайомій обстановці. І тут - їй-богу! - Вони раптом почали бігати, підстрибувати, скакати, ніби кенгуру! А два члена наступної експедиції хихикали і реготали, гралися, як ненормальні, - одне слово, лунатики! І я подумав: «Красуня Місяць кружляє поруч із земним кулею добрих чотири мільярди років, немов прекрасна незнайомка, намагаючись привернути його увагу. Тепер старина, нарешті, помітив її - і влучив у сильця. Так завжди трапляється, коли відгукуєшся на любовний заклик: нас чекає відтепер нове життя, і вона буде такою повнокровним, цікавою і багатою, що й не снилося ». Уже зараз десь поруч підростають діти, які оселяться на Місяці і побувають на Марсі. А куди занесе їх нащадків, годі й уявити!

Пам'ятайте чудовий фільм «Космічна одіссея: 2001 рік». Там розказано про уявному польоті потужного космічного корабля, а дія розгортається в не такому вже далекому майбутньому. До нього і справді рукою подати; я впевнений, що його на власні очі побачать навіть перші глядачі цього фантастичного фільму. Але починається кіно з цікавих кадрів із життя зграї людиноподібних мавп близько мільйона років тому: гомініди, яких сучасна наука називає австралопітека, гарчать, б'ються - коротше, ведуть себе як мавпи. Але серед них знаходиться один, в чиїх зачатки душі криється щось більше, і проявляється цей потенціал в благоговіння перед невідомим, привабливою допитливості, бажанні підійти ближче і розглянути та всіх сторін. У фільмі ця риса показана символічним епізодом, коли наш розумниця-предок з подивом розглядає небачену кам'яну плиту, невідомо звідки виросла серед одноманітного пейзажу. Родичі і раніше зайняті мавпячої суєтою: вирішують економічні проблеми (добувають їжу), вдаються до приємного спілкування (ловлять Друг на одного бліх) і долучаються до політичної діяльності (вступають в постійні бійки), а не схожий на інших самотній дивак сидить осторонь, милується монолітом і нарешті вирішується протягнути до нього лапу і пробує камінь на дотик - в точності як на астронавт, чия нога повільно стосується місячного грунту. Наприклад сміливця слідують потім і інші мавпи, хоча далеко не всі, адже і серед нас вистачає тих, кого анітрохи не чіпає «краще в людині» (Гете). Втім, такі люди і в наш час залишаються на рівні допотопних мавп, зайнятих виключно економікою, соціологією і політикою; вони спершу кидаються камінням, а після зализують один одному рани.

Ці до Місяця не літають! Вони взагалі навряд чи розуміють, що найбільші кроки людського прогресу - слідства не зализаних ран, а проявів глибокого трепету. Віддаючи належне одвічної наступності основних спонукають принципів людської еволюції, автори фільму показують потім такий же символічний моноліт в затишному куточку Місяця, де до нього торкається рукавиця астронавта. Третій моноліт знаходять вільно ширяє в далекому космосі - і він як раніше загадковий, тому що уособлює споконвічну Таємницю.

Одним з найбільш ранніх ознак відмінності людської свідомості від тваринного можна вважати приручення вогню; вогонь, на мій погляд, близький за символічним змістом до моноліту з фільму. Ми не знаємо, коли саме людина приборкав полум'я; відомо тільки, що в печерах синантропов вогнища розводили вже чотириста тисяч років тому. Але навіщо? Цього ми теж не знаємо. Очевидно, що їду на вогні тоді ще не готували. Можливо, біля вогнищ просто грілися; не виключено, що вогнем відлякували диких звірів. Але найбільш вірогідним виглядає припущення, що танцюючі язики полум'я просто заворожували стародавньої людини. У всіх куточках світу збереглися численні міфи про викрадення вогню, і майже всюди в це ризикована справа пускаються не заради практичної користі, але тільки тому, що вогонь прекрасний. Навколо вогню можна танцювати або просто сидіти і дивитися на нього. Крім того, в міфах зазвичай підкреслюється, що саме цей великия подвиг дозволив людині стати схожим на звірів. Вогню дотепер поклоняються як божеству. У багатьох культурах розведення домашнього вогнища має явні ознаки ритуалу. У Римі однією з найбільш почітамих богинь була Веста, на славу якої весталки розводили священний вогонь.

Зачарованість полум'ям, чия загадковість порівнянна з таємницею моноліту з фільму Кубрика, можна вважати найдавнішим в історії нашого роду свідченням відкритості і готовності пускатися в небезпечні подорожі, які здавна стали найважливішою і унікальною рисою людини, що відрізняє його від звичайних тварин. І ця риса з вражаючою ясністю проявилася в подію, про яку я не втомлюся говорити із захопленням.

У попередніх розділах ми міркували про інші прояви душевного трепету, завдяки якому представники нашого виду перевершували самих себе. Мисливці з побожним трепетом ставилися до оточували їх диким звірам, хлібороби - до чуда посіяного зерна, древнешумерскому жерці-звіздарі - до розміреного ходу планет на небосхилі. Все було таким таємничим, невимовним і дивним! Ніцше назвав людину «хворим звіром», daskrankeTier, тому що наш спосіб життя мінливий і непередбачуваний. На відміну від інших видів тварин, наше єство не скута жорсткими схемами. Лев змушений все життя бути левом, собака - собакою, але людина може стати астронавтом, троглодитом, філософом, моряком, хліборобів або скульптором. Він вміє грати і втілювати в своєму житті безліч абсолютно різних доль, а вибір його не визначається ні розумом, ні просто здоровим глуздом - тільки нападами захоплення, або, як сказав Робінсон Джефферс, «міражами, виманюють за огорожу». Той же поет заявив: «Людство - яйце, звідки потрібно вилупитися, панцир, який треба розколоти, вугілля, що повинен стати полум'ям, атом, що вимагає розщеплення». Але що ж виманює нас за огорожу?

Закоханість дика, що скаче вище стін природи,

Мистецтво стрибуна, якому огорожі не перешкода, - Або розумність зірок далеких і таємничі знання

кружляють демонів, тих, що складають атом.

Судячи з усього, саме перша захопленість вогнем виманила людини за огорожу, до невідомого раніше способу життя, де священним центром суто людської сфери турбот став рідний дім. І лише після того, як людина відокремився від звірів, його уяву було зачароване пристроєм тваринної і рослинної життя і справило на світ великі міфологічні схеми як зовнішнього, громадського ладу, так і внутрішніх, особистих переживань: з'явилися шамани, живуть як вовки, ритуальні договори з бізонами, танцюристи в масках, тотемний первопредки і все інше. Цілі народи підкоряли своє життя законам і обрядам рослин - умертвіння, розчленовування і жертвопринесення кращих, найвидатніших одноплемінників в ім'я загального блага. Ця ідея збереглася навіть в Євангелії від Іоанна: «Істинно, істинно Я кажу вам: якщо пшеничне зерно, впавши в землю, не помре, то залишиться одне; а якщо помре, то принесе багато плоду. Люблячий душу свою погубить її, хто ж ненавидить душу свою на цім світі, збереже її в життя вічне »(12: 24-25). Вона ж лягла в основу притчі Христа про лозі сказаної на Таємній Вечері: «Як та вітка не може вродити плоду сама собою, якщо не буде на лозі, так і ви, якщо не будете в Мені. Я єсмь Лоза а ви гілки »(15: 4-5).

Як видно, міфологічна рослинна символіка передбачає нерозривне злиття особистого життя з існуванням суспільства, «виманюють людини за огорожу». Порівняємо з мисливськими племенами: їх обряди, засновані на міфології угод з тваринним світом, визнають «обмін послугами», який розширює коло інтересів людського духу, що прагне охопити щось крім його власних безпосередніх потреб. І все ж, мабуть, найбільший захват, коли-небудь запалювали людську думку, відчували жерці-звіздарі, споглядали більше п'яти тисячоліть назад нічне небо над Месопотамією. Спостереження за світилами викликали відчуття стрункості, математичної визначеності світобудови, в згоду з яким слід привести і устрій суспільства. Саме тоді з'явилися иератическую міста-держави - джерело і надовго утвердився зразок пристрою всіх вищих, інтелектуальних цивілізацій.

Іншими словами, зовсім не економіка, а небесна механіка стала причиною розвитку релігійної думки, мистецтва, літератури, науки, моралі і суспільного укладу, які в ті часи піднесли людей До рівня цивілізованого життя - в черговий раз «виманили за огорожу» і дозволили досягти чого -то незмірно більшого, ніж вирішення суто економічних чи політичних завдань.

Як відомо, сьогодні подібні ідеї і принципи безповоротно канули в минуле, а спираються на них цивілізації роз'єднані і стоять на межі загибелі. Суспільство вже непідвладне руху планет, а соціологію і фізику, політику і астрономію не вважають розділами єдиної науки. Нарешті, саму особистість більше не сприймають (у всякому разі, у нас, на демократичному Заході) невід'ємною і другорядною частинкою гігантського державного організму. Тепер ми знаємо - якщо взагалі що-небудь знаємо, - що особистість унікальна і не має підпорядковуватися правилам чужого життя. Крім того, дам відомо, що якщо божественне і існує, то криється воно зовсім не «на небесах», серед планет або десь за ними. Галілей довів, що фізичні закони руху земних тіл застосовні і до того, що вище, серед небесних сфер: недавно ми самі стали свідками того, як наші, земні закони перенесли астронавтів на Місяць. Незабаром людина ступить на Марс і інші планети, і ми можемо не сумніватися, що на той час математика далекого космосу вже буде розрахована людським розумом нашої планети. Там немає законів, які не виконувалися б тут, немає богів, безсилих тут - і не тільки тут, але і всередині нас, в наших душах. Що ж робити тепер з простими образами тілесного вознесіння Іллі, Діви Марії та Христа на небеса?

Що робиш, Земля, на Небесах? Чим зайнята ти там, Мовчазна Земля?

Астронавти переставили Місяць вниз, а нашу планету пустили в політ по небу. З марсіанських рівнин старенька Земля буде виглядати ще більш далекій, піднесеної, «неземної», - і все ж нітрохи не наблизиться до якогось богу. З Юпітера вона взагалі здасться крихітної точкою - і так далі, до нескінченності. Рідна планета буде здаватися все менше по мірі того як наші діти, внуки і прапраправнуки будуть йти все далі по відкритому зовсім недавно шляху, наяву стикаючись з тим, що ми вже передбачили розумом.

Іншими словами, те, що відбувається зараз перетворення міфологічно сфери порівняно з величчю хіба що з переворотом, здійсненим в четвертому тисячолітті до нашої ери древнешумерскому Звіздар. Гине не тільки світ богів і людей, але і сам настрій, породівщее їх в ту захоплену епоху. Багато років тому незабутнє враження справили на мене роботи Лео Фробеніуса, якого досі вважаю найкращим міфологом свого часу. Він сприймав всю історію людства як єдиний органічний процес, подібний до розвитку живої особини, яка проходить стадії зростання, зрілості і старості. Існування людського роду, як і окремої особистості починається з дитинства, переходить від пори юності до зрілого віку а після до в'янення. Дитинством людства була давня і неймовірно довга епоха первісних мисливців, рибалок, збирачів і сіячів жили в тісному спілкуванні з сусідами з тваринного і рослинного світу. Друга стадія, яку Фробениус назвав «монументальної» почалася з розквітом перших землеробських міст. Уклад життя володіли писемністю цивілізацій був узгоджений з уявним пристроєм світобудови, проявлявшимся в законах руху небесних тіл. Пізніше в світила почали бачити обителі вищих духів, хоча насправді планети, як вже добре відомо, абсолютно матеріальні. Закони Землі і нашого мислення поширилися настільки що захопили території, що належали колись богів, - і ми дізналися в богів самих себе. В результаті уявні основи «монументального світопорядку» були перенесені «звідти» в наші власні душі. Почалася нова епоха - «матеріалістична», як назвав її Фробениус, глобальна, порівнянна по духу з натхненням давніх часів, коли верх взяла позбавлена ??ілюзій мудрість і турбота про матеріальному тілі і людина зосередився на потреби сьогодення, а не мрії про далеке майбутнє. З язиків полум'я, світу звірів і трав і міжзоряного заграничності Дух переселився в людини, прямо на землю - ту Землю, яку астронавти побачили і сфотографували, ширяючи в небесах у самого Місяця.

Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 4 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 5 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 6 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 7 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 8 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 9 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 10 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 11 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 12 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 13 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати