Головна

Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 14 сторінка

  1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

Тепер я перейду до короткого огляду цих етапів в їх послідовності.

Першим, звичайно ж, є дитинство - дванадцять років фізичної та психологічної залежності від батьків, від їх турботи і вказівок. Як вже зазначалося в третьому розділі, найбільш очевидною біологічної аналогією є життя сумчастих - кенгуру, опосума і Інших. Вони виношують плід без плаценти, і тому він не може залишатися в утробі матері після того, як вичерпані поживні запаси яйця (жовток). Таким чином, дитинчат доводиться народжуватися задовго до того, як вони будуть готові до самостійного життя. Кенгуренок з'являється на світ всього через три тижні після зачаття, але його сильні передні лапки вже твердо знають, що їм робити. Кроха повзе до живота матері до сумки - знову-таки, зауважте, підкоряючись інстинкту! - Забирається всередину, чіпко впивається (зрозуміло, інстинктивно) в набряклий сосок і залишається в другому череві «з дверним вічком» до тих пір, поки не буде готовий вистрибнути назовні.

Подібну біологічну функцію виконує для нашого виду міфологія - свого роду природний орган, настільки ж необхідний для життєдіяльності, але він має, очевидно, зовсім іншу природу. Міфологія, немов пташине гніздо, складена з матеріалів, зібраних неподалік, в місцевому середовищі, - на вигляд свідомо, але в повній відповідності з архітектурою, яку почерпнув з неусвідомлюваних глибин. Не має значення, чи залишаться її ніжні, заспокійливі і керівні образи корисними для дорослої особини. Вона призначена зовсім не для зрілої особистості. Її головне завдання - виростити недосвідчену душу, підготувати її до зустрічі з зовнішнім світом. Таким чином, доречний лише одне питання: до чого буде пристосований вихований на ній людина - до життя в реальному світі або в якомусь раю, уявної соціальному середовищі? Відповідно, друга функція міфології - допомогти підготовленому потомству вибратися назовні, покинути міф, це друге черево, і стати, як кажуть на Сході, «двічі народженим», тобто повноправним дорослою людиною, який залишив дитячі роки позаду і займається тепер реальною діяльністю в реальному світі.

Доречно висловити ще одну гидоту на адресу наших релігійних інститутів: вони адже наполягають саме на тому, щоб людина ніколи не накидав їх утроби, - але це все одно що примушувати кенгуренка вічно сидіти в материнській сумці! Добре відомо, що сталося в результаті в шістнадцятому столітті: сумка Матері-Церкви лопнула по швах, і вся королівська кіннота, вся королівська рать так і не змогла зібрати її клаптики. І тепер, коли вона знищена, у нас більше немає підходящої еумкі навіть для самих крихітних кенгуру. Ми, звичайно, спробували загнити її скроєним з поліетилену пакетом з написом: «читання, письмо і арифметика» - неорганічним інкубатором, де можна просидіти років до сорока п'яти, поки не отримаєш ступінь доктора філософії. Я ось помітив, до речі, що при виступах по телевізору ці професори, вислухавши питання, починають бубоніти, мукати і хмикати, так що мимоволі замислюєшся: що це - ознаки якогось душевного кризи або нездатність передати словами неймовірно витончену думку? З іншого боку, професійні футболісти і бейсболісти відповідають на досить заплутані питання витончено і просто. Воно і зрозуміло! Вони-то вибралися з утроби вже років до дев'ятнадцяти, тому і стали кращими гравцями на нашому пустирі. А тих бідолах до похилого віку тримали під професорським пологом, і тепер, незважаючи на вистраждану вчений ступінь, їм вже занадто пізно виховувати в собі якість, яке за старих часів прийнято було називати упевненістю в собі. На їх ВВМ навіки закарбувалося тавро професорства, і вони, бідолашні, досі бояться, що їм за відповідь поставлять погану оцінку.

Отже, варто роздобути справжню, дорослу роботу і зайняти своє місце в суспільстві, як тут же починаєш відчувати себе старим шкарбун, а на горизонті вже маячить вихід у відставку - і не просто маячить, а поспішає назустріч з усіма своїми медичними страховками і відрахуваннями до пенсійного фонд. В руках же у тебе - твоя власна безпритульна душа, тягар того, що Юнг назвав «непотрібним лібідо». Що з ним робити? Настає класична криза середнього віку з його нервовими зривами, розлученнями, алкоголізмом та іншими принадами: непідготовлений вогник життя марніє і тоне в пучині настільки ж непідготовленого несвідомого. Ех, якби в дитинстві тобі міцніше вселили відповідні дитячі міфи, то до часу цього руху назад і вниз навколишній пейзаж був би хоч трішки знайомий! Щонайменше, ти пригадав би імена - а можливо, і озброєння - зустрічаються в глибинах чудовиськ. Факт простий, але дуже важливий: міфологічні образи, які сприймаються в дитинстві як посилання до зовнішніх надприродним явищам, представляють собою в дійсності символи структурирующих сил (юнговских «архетипів») несвідомого. Саме до них і уособлює ними силам природи - долинає зсередини голосам Шили, душі Всесвіту, повертається людина в цьому неминуче, як сама смерть, зануренні.

З огляду на майбутнє нам випробування, спробуємо заздалегідь ознайомитися з приливами і течіями внутрішнього моря. Дозвольте розповісти вам дещо про чудеса шизофренічного занурення в себе, про яких я сам дізнався досить недавно. Спочатку відчувається розкол. Світ ніби ділиться надвоє: якась частина віддаляється, а сама людина залишається на іншій стороні. Це початок зворотного руху, розщеплення, догляду. Час від часу людина бачить себе відразу в двох ролях. Перша - маска блазня, примари, відьми, дивака або чужинця. Це його удавана, зовнішня роль; він немов валяє дурня, знущається над самим собою, розігрує простака або чокнутого. Однак в душі він - рятівник, і сам прекрасно це усвідомлює. Він - герой, обраний для особливої ??місії.

Не так давно я був удостоєний честі цілих три рази зустрітися з одним таким рятівником - добрим і рослим юнаків з борідкою, ніжним поглядом і звичками Христа; головними його таїнствами були, втім, ЛСД і секс. «Я бачив свого Отця, - відкрив він мені таємницю під час другої бесіди. - Він уже старий і велів мені почекати зовсім трохи. Я сам зрозумію, коли прийде термін зайняти Його місце ».

Другий етап описаний у багатьох клінічних дослідженнях. Це повна деградація, повернення назад в часі (в тому числі і біологічно). Провалюючись у власне минуле, психотика перетворюється в немовляти, аж до зародка в утробі. Його переповнюють страхітливі переживання повернення до звірячому свідомості і вигляду, навіть чогось більш низькому, чи не рослинному. Пригадується легенда про Дафне - німфу, перетвореної в лаврове дерево. З психологічної точки зору, це і є образ психозу. Бог Аполлон занадто наполегливо домагався від німфи взаємності, перелякана діва покликала на допомогу батька, бога річок Пенея, а той звернув її в дерево.

«Яким було твоє обличчя до народження твоїх батьків?» Ці слова вже згадувалися, коли мова йшла про улюблених темах для медитації японських вчителів дзен. В ході шизофренічного регресу психотика Теж може спіткати захват єднання з усією Всесвіту, виходу за межі власної особистості, «океанічного почуття», як називав його Фрейд. Ці відчуття викликані, до речі, новими знаннями: то, що здавалося раніше таємничим, нині осягається у всій повноті. Приходять зовсім невимовні прозріння; читаючи про них, залишається тільки Дивуватися. Я ознайомився з десятками подібних оповідань і всі вони узгоджуються - схожість часом разючу! - З осяяннями містиків, образами індуїзму, буддизму, Стародавнього Єгипту і античних міфів.

Скажімо, людина, яка раніше не просто не вірив в перевтілення, але навіть не чув про них, раптом відчуває, що він вічний: проживши безліч життів, але не народжувався і ніколи не помре. Таке враження, ніби він і справді осягнув себе як атмана, про який в «Бхагавад гіті» сказано:

Він [Дух] ніколи не народжується, не вмирає; не виник,

Він ніколи не виникне, [...]

Невразливий, неопалім Він, неіссушім, не намокає;

Всюдисущий, зостається, стійкий, непорушний, вічний. [...] Невразливий втілений завжди в цьому тілі ...

Хворий - а ми вже можемо називати його так - з'єднав залишки своєї свідомості з загальним свідомістю каменів, дерев і світу природи в цілому, звідки всі ми приходимо. Він змирився з тим, що і справді існує вічно (на глибокому рівні це стосується всіх нас), і знаходить спокій; як то кажуть в тій же «Бхагавад-гіти»:

Хто в біді не вагається серцем, хто загасив спрагу щастя, Відчужений від пристрасті, страху і гніву, стійкий духом, -

називається борошна. [...] Хто ні до чого не прагне, з приємним і неприємним зустрічаючись, Чи не ненавидить і не бажає, стійко того сознанье. Як черепаха вбирає члени, так він відволікає все почуття Від їх предметів, стійко його сознанье.

Коротше кажучи, друзі мої, я з'ясував, що наш пацієнт-шизофренік і справді не зумисне відчуває ту саму чудову океанську глибину, до якої тягнуться йоги і святі. Різниця тільки в одному: вони в ній плескалися, а шизофренік тоне.

Слідом за цим, судячи з ряду свідоцтв, приходить передчуття прийдешнього найтяжчого подвигу, в ім'я якого доведеться подолати чимало небезпек; одночасно відчувається присутність незримих помічників, вказуючий шлях і дають корисні поради. Це боги, ангели або демони-охоронці - вроджені сили психіки, здатні дати бій терзати, ненаситним і згубним протидіє силам і здолати їх. І якщо людині вистачить сміливості йти вперед, рано чи пізно, в нападі жахливого блаженства, настане кульмінація, всепоглинаючий прорив - а часом і цілий ряд таких нестерпних сплесків.

Ці кризи можна розділити на чотири основних види, які визначаються насамперед характером труднощів, що викликали свого часу зворотній рух. Якщо, наприклад, в дитинстві людині не вистачало щирої любові, турботи, домашнього тепла і він виріс в атмосфері строгості, владності, жорстких наказів або ж в будинку, де немає кінця злобі, безладу, п'яним дебошів батька і т. Д., - В свою подорож назад він буде шукати нові орієнтири і спробує зробити основою свого життя любов. Відповідно, кульмінацією цих пошуків (вже після того, як він прорветься до самих витоків своєї біографії, а то і ще далі, до відчуття першої еротичної тяги до життя) стане відкриття в глибинах власної душі осередку ніжності і любові, де можна знайти довгоочікуваний спокій. Це і було метою і сенсом усієї подорожі, а завершенням його буде переживання в тому чи іншому вигляді уявного «священного шлюбу» з уособленням дружини і матері (або просто матері).

Інший приклад: якщо вдома батько був ніким, порожнім місцем, безвольною лялькою, тобто хворий ніколи не відчував батьківської влади і не бачив, що заслуговує поваги зразка мужності, виріс серед суєти домашнього побуту і безладних жіночих клопотів, метою і закінченням пошуків стане гідний батьківський образ - символічне досягнення надприродного ідеалу відносин сина або дочки з батьком.

Третій типовий вигляд емоційних позбавлень виникає в тих випадках, коли дитина відчуває себе в колі домашніх ізгоєм, відчуває свою непотрібність або взагалі росте без сім'ї. Так буває, напри-wep, при другому шлюбі одного з батьків, коли в життя дитини вторгається нова сім'я і його дійсно виключають зі сфери спілкування, відштовхують на задній план. На цьому побудовані старовинні казкові сюжети про злу мачуху і зведених сестриці. У своєму самотньому подорожі назад такий вигнанець мріє знайти або створити місце, де він сам може зайняти центральне положення - але вже не просто в родині, а в усьому світі.

Доктор Перрі розповідав мені про пацієнта, який був настільки усунутий від того, що відбувається навколо, що ніхто не міг налагодити з ним будь-яке спілкування. Але одного разу бідний мовчун намалював в присутності доктора нерівний коло і поставив в середині точку. Схилившись над малюнком, доктор Перрі вимовив: «Це ж ти тут, в центів Правда? Так, це ти! »І на ці слова хворий відгукнувся, що стало початком повернення.

У передостанній главі книги доктора Ленга «Політика переживань» наводиться захоплюючий звіт від першої особи про шизофренічною зриві. Автор розповіді, колишній коммодор Британського флоту а нині скульптор, оповідає про власний шизофренічною подорожі, кульмінацією якого стало прозріння четвертого виду: споглядання найчистішого світла, жахливо грізного, переважної і нестерпно яскравого сяйва. Цей звіт разюче нагадує описаний в «Тибетської Книзі мертвих» світло Будди, який, як стверджується, душа бачить відразу після смерті; якщо людина змогла стерпіти його блиск, що мало кому вдається, він знаходить свободу від перероджень. Відставний офіцер Британського флоту, тридцятивосьмирічний м-р Джессі Уоткінс нічого не знав про східних філософів і міфологіях, але в кінці десятиденного плавання образний ряд його видінь майже не відрізнявся від індуїстської та буддійської символіки.

Все почалося з тривожного відчуття, ніби час звернулося назад. Це моторошне відчуття нахлинуло, коли поважний джентльмен відпочивав у своїй вітальні під легку музику по радіо. Він встав і підійшов до дзеркала: відображення було знайомим, і все ж обличчя здавалося якимось чужим. У лікарні його поклали в ліжко, і тієї ж ночі він відчув, що вже помер, а разом з ним і сусіди по палаті. Поступки хід часу тривав, і він опинився серед дикого пейзажу, де бродив в звіриному вигляді носорога - хропти, переляканий, але в той же час лютий і готовий до сутички. Крім того, хворий уявляв себе немовлям і чув, що плаче, як дитина. Він був одночасно і спостерігачем, і об'єктом спостереження.

Коли йому дали почитати газету, він не зміг просунутися далі заголовків, так як кожен з них викликав самі неприборкані асоціації. Лист від дружини породило у нього таке відчуття, ніби вона живе в іншому світі, куди він вже ніколи не повернеться. У нього з'явилося відчуття що тут, де він зараз, йому доступні приховані в кожному з нас сили. Скажімо, він не дозволив санітарам подбати про випадково порізаному пальці і залікував ранку за один день - як він сам пояснив, зосередженим увагою ». Крім того, він виявив, що силою пильного погляду здатний змусити лягти і заспокоїтися галасливих сусідів по палаті. Пацієнт відчував, що є чимось більшим, ніж припускав раніше; він усвідомлював, що живе вічно, у всьому живому, а тепер просто заново це збагнув. З іншого боку, він знав, що йому судилося здійснити довгу і жахливе подорож, і саме це передчуття викликало у нього гострий страх.

Новонабутий сили, дарують влада над собою та іншими, в Індії називають сиддхи. Там вважають, що силами цими від природи володіє кожен (так, між іншим, вважав і наш хворий, представник Заходу), що вони притаманні всьому живому і проявляються у всіх досвідчених йогів. Щось подібне є і в християнському вченні: «зцілення вірою», молитви за недужих і так далі. Іншими добре відомими прикладами цих сил є чудеса, вчинені святими, рятівниками і шаманами. Що стосується відчуттів єдності з усім живим і перетворення в звіра, то вони теж відзначалися дуже давно. Послухаємо, наприклад, пісню легендарного поета-вождя Амергіна, заспівати їм, коли головне кельтське судно причалило до берегів Ірландії:

вихор в далекому море Я хвилі б'ються в берег Я грім прибою це Я бик семи битв Я бик скелі це Я крапля РОСНО це Я прекрасний це Я вепр могутній це Я Він в затоці це Я озеро в долині Я слово бога це Я полум'я пісні це Я очолюю військо Я бог глави [= думки] палаючої Я

Стежачи за уявними подіями того десятиденного внутрішнього подорожі, ми знову ступаємо на добре освоєну землю міфів, який би незвичній і змінилася вона не здалася. Дивні - але і знайомі - найбільш хвилюючі повороти цього шляху.

Мандрівник каже, що його переповнило «надзвичайно гостре відчуття» того, що споглядаємо їм зараз світ охоплює три рівні; сам оповідач перебуває в серединній його сфері, над ним розташований план вищих осяянь, а внизу - щось на кшталт залу очікування. Порівняємо цю картину з біблійним образом Космосу: вгорі Бог, нижче -земная твердь, а під нею - води. Можна згадати і Дантової «Божественну комедію», індійські або майянскіе храми-вежі, шумерські зіккурати. Десь внизу - пекельні муки, вгорі - блискучі Небеса, а посередині - гора, по якій душі сходять до вищих стадій духовного розвитку. За словами Джессі Уоткінс, більшість з нас перебуває на найнижчому рівні і просто сидить - можна сказати, в очікуванні Годо - у своєрідній передпокої, не підозрюючи поки навіть про існування серединного залу шукань і боротьби, куди дістався наш оповідач. Над головою, неподалік, всюди навколо він відчуває присутність незримих божеств, пануючих над пристроєм і видозміною світу, а десь на самому верху вершить свій найвищий працю головний бог.

Але найжахливішим було свідомість того, що рано чи пізно кожному доведеться зайнятися справою на самій вершині. Навколо нього - справжня божевільня, чиї мешканці, як і він сам, вже вмирали і перебували на проміжному, очисному етапі «як би пробудження» (так описує його сам оповідач, а нам залишається згадати, що значення слова будда - «пробуджений») . Оточували Уоткинса безстрокові мешканці бедламу своїми шляхами йшли -пробуждалісь! -до того щоб в свій термін зайняти вище положення, де нині сидів Бог. Бог був божевільний. Саме він терпів «жахливе тягар, що зобов'язує всі усвідомлювати, за всім наглядати і все приводити в рух», як висловлюється Уоткінс. На завершення він каже: «Подорож неминуче, кожному з нас доведеться відправитися в дорогу. Від цього не відкрутитися »мета всього навколо, сенс буття в тому, щоб дати нам необхідне для чергового кроку, і для наступного, і наступного - до нескінченності ...»

Хіба не дивно зустріти такий широкий ряд східних сюжетів в судновому журналі відставного британського моряка, який пустився в одиночне плавання по нічному морю - а просто кажучи, схибленого? Точно таке ж закінчення шляху описано в раннебуддійской притчі про чотирьох шукачів скарбів, яка збереглася у відомому індійському збірнику «Панчатантра». Це розповідь про чотирьох друзів-брахманів, які, втративши свої статки, вирушили разом на пошуки багатства і зустріли в країні Аванті - там, де колись жив і вчив Будда, - чарівника на ім'я Бхайравананда - «Жах-Радість». Коли брахмани розповіли йому свою історію і попросили допомоги, могутній чаклун подарував кожному чарівний світильник і велів йти до північних схилів Гімалаїв: де світильник впаде, там, за його запевненням, неодмінно знайдуться скарби.

Першим впав світильник старшого з друзів, і він побачив, що грунт в тому місці - чиста мідь.

- Дивіться! - Вигукнув він. - Бери - не хочу!

Але останні побажали йти далі, так що старший сам зібрав всю мідну руду і відправився додому. Там, куди впав світильник другого, земля була вся покрита сріблом, і він теж залишився копати видобуток. Третій брахман знайшов золото.

- Хіба ти сам не бачиш? - Сказав йому четвертий. - Спочатку мідь, потім срібло і золото. Наступними будуть дорогоцінні камені!

Але третій брахман задовольнився своїм золотом, так що четвертий рушив далі один.

І ось що з ним сталося:

... Його палили розпечені промені сонця, мучив нестерпний спрага. Заблукавши, він кидався то в один бік, то в іншу, поки нарешті на пагорбі не побачив людину. Він обливався кров'ю, а на голові у нього оберталося колесо. Підбігши до нього, брахман запитав:

- Хто ти такий, поважний? Чому тут стоїш і чому на голові у тебе крутиться колесо? І ще скажи мені, де тут можна напитися.

Тільки-но він це сказав, як колесо відразу ж перескочила з його голови на Голову молодого брахмана.

- Що це? - Здивувався він.

- Колись це колесо точно так же перескочила на мою голову - відповів незнайомець.

- Воно заподіює мені сильний біль, - поскаржився брахман. - Як би мені від нього позбутися?

- Ти позбудешся від нього тільки після того, як до тебе підійде який-небудь мандрівник зі світильником, озаряющей шлях до життєвого успіху, і задасть той же питання, з яким ти звернувся до мене, - сказав незнайомець.

- Скільки ж часу ти так простояв?

- А хто нині панує в країні?

- Цар Ватса, музикант, прославлений своєю грою на вині.

- Не знаю, скільки часу минуло, - вимовив незнайомець, - але в ту пору, коли я прийшов сюди зі світильником, озаряющей шлях до успіху, країною правил Рама. При ньому-то це все і сталося.

- А як же ти, з колесом на голові, тамував спрагу і голод? - Запитав його брахман.

- Володар багатств, побоюючись, як би хто-небудь їх не викрав, вселяє страх у всякого, хто сюди забреде, навіть в сиддхов. Якщо ж хто-небудь все-таки добереться до цих місць, то звільняється від спраги і голоду, від старості і смерті, зберігши лише здатність відчувати біль. Спасибі тобі. Ти від важких мук. Я йду додому.

В остаточному своєму вигляді старовинна притча покликана застерегти від надмірної жадібності, але в ранній формі була махаянского переказом про шляхи бодхісаттви, де поспішний питання духовного шукача вказував на безкорисливе досконалість його співчуття. Пригадується понівечений король з середньовічної легенди про Святий Грааль: якби простодушний Лицар без роздумів поставив господареві питання про його недугу король тут же видужав би, а сам гість прийняв королівський титул (див. Дев'яту главу). Помітно схожість з терновим вінцем на голові розп'ятого Христа; згадується і безліч інших персонажів: Прометей на кавказької скелі і орел, що клює його печінку, або прикутий кручі Локі, по голові якого стікає вогненний отрута космічного змія; нарешті, сам Сатана, яким побачив його Данте: в серцевині Землі, центрі її обертання - там же, де мешкав його прообраз, грецький Аїд (римський Плутон), владика не тільки підземного світу, а й багатства. Чудове збіг з тих, з якими нерідко стикаєшся при зіставленні міфічних образів! Ми знайшли на Заході близнюка індійського бога землі Кубери - владики багатства і заподіює нестерпний біль обертового колеса, про який розповідалося в старовинній притчі.

Втім, в обговорюваному нами випадку шизофренії оповідач усвідомлював, що не витримає ролі божевільного, невимовно страждає бога на самій вершині Всесвіту. Та й хто, питається, добровільно зважиться на безмежність переживань цьому житті - і цьому Всесвіті - как она есть, в усій повноті її страхітливого захоплення? Такий, імовірно, і повинна бути остаточна перевірка досконалості співчуття:

зуміє людина беззастережно прийняти цей світ таким, який він насправді, стерпіти цю жахливу радість, та ще й шалено бажати такого щастя всього живого? Так чи інакше, навіть божевільний Джессі Уоткінс зрозумів, що з нього досить.

«Переживання були часом настільки спустошує, - зізнавався він згодом, оцінюючи свою подорож в цілому, - що зараз мені страшно було б пережити це знову ... Я раптово зіткнувся з чимось незмірно великим - стільки почуттів, стільки знань, що просто не витримуєш ... Всього-то пара миттєвостей, але при цьому здається, що на тебе обрушився сліпуче яскраве світло або найсильніший порив вітру, а ти занадто беззахисний і самотній, щоб витримати цей натиск ».

В один прекрасний день він вирішив більше не брати заспокійливих засобів і за всяку ціну прийти в себе. Він присів на краю ліжка, міцно зціпив руки і почав повторювати власне ім'я. Знову і знову, до тих пір, поки не зрозумів раптом - а подібне завжди відбувається раптово, - що абсолютно здоровий. Так воно і було: переживання припинилися, він знову був в своєму розумі.

Думаю, можна стверджувати, що саме в цьому і криється ключ до всього подорожі, якщо тільки людині судилося повернутися назад. Ось він головний секрет: чи не ототожнювати себе з жодною з сприймаються сил або образів! Прагне до свободи індійський йог ототожнюється зі Світлом і вже не повертається, але ті, кому ще хочеться жити і допомагати іншим, ніколи не дозволять собі втекти звідси назавжди Кінцева мета пошуків, які передбачають повернення назад, - не звільнення або блаженство для себе одного, а мудрість і сила на благо всім навколо. І у нас, на Заході, є велика і по праву звеличувана повість про людину, що вчинила подорож туди і назад, десяти денний плавання в країну Світу - гомеровском Одіссеї. Подібно британському моряку Уоткінс, він був воїном, який після довгих битв повернувся до домівки, і ця зміна вимагає докорінної зміщення його психологічного настрою і центру.

Всім добре відома чудова історія про те, як, піднявши вітрила своїх дванадцяти кораблів, Одіссей попрямував від підкореної Трої під фракийский порт Ісмара, зруйнував місто, винищив всіх його жителів і як сам він пізніше розповідав, «дружин зберегти і всяких скарбів награбували багато» ' , розділив видобуток серед своїх людей. Очевидно, що такого головорізів, абсолютно не готового до мирного життя, потрібно цілком змінити характер, і тому боги, незмінно чуйні до подібних тонкощів, визнали за необхідне влаштувати Одіссею хорошу халепу.

Для початку Зевс наслав бурю, яка на шматки порвав вітрила Одіссеевом кораблів. Через дев'ять днів безпорадні суденця прибило до берегів землі лотофагов («пожирачів лотосів»), країни галлюциногенного наркотику, що віднімає пам'ять. Там Одіссей і його одурманені - як Уоткінс в лікарні для душевнохворих! - Товариші борознили море сновидінь. Потім пішов ряд міфологічних пригод, в ході яких мандрівники зіткнулися з небаченими випробуваннями.

Після першого з них, зустрічі з циклопами і втечі з жахливою печери, яке обійшлося команді дорогою ціною, пішов короткостроковий підйом: вітрила Одіссея наповнилися вітрами Еола. Захоплення вщухли з настанням мертвого штилю, коли всі дванадцять судовпрішлось до виснаження тягнути на веслах. Так друзі добралися до острова лестригонов; ці людожери пустили одинадцять кораблів на дно, і могутній Одіссей, що зіткнувся з вищими силами, які биліему не по зубах, втік з переляканими супутниками на останній човнику. У морі, як і раніше панував штиль, і вони відчайдушно гребли, Я не помітили смужку суші, де судилося розгорнутися головним подіям усієї подорожі. Це був острів «светлокудрявой» німфи Цирцеи, що перетворює чоловіків в свиней.

З такою дамочки наш неабияк принишкла герой вже не міг по-хамськи дати собі волю: вона явно перевершувала його силою. На щастя для прославленого громили, дуже вчасно з'явився бог таємниць Гермес, хранитель і провідник перероджуються після смерті душ, встиг допомогти Одіссею і радою, і чарами. Замість того щоб обернутися свинею, великий мореплавець потрапляє - завдяки пособництва Гермеса - на ложе Цирцеи, і німфа відправляє його в підземний світ, де поневіряються тіні предків. Там Одіссей зустрічає, крім інших, сліпого мудреця-віщуна Тіресія, в кого злилися чоловічі і жіночі пізнання. Дізнавшись все, що тільки вдалося дізнатися, Одіссей вже зовсім іншим повертається до раніше небезпечної німфу, яка стає тепер його наставником і попечителем.

Кірка направляє Одіссея на острів Геліоса, її батька, але там, біля джерела всесвітнього світла, розбивається об скелі останнім судно, команда гине, і невблаганні течії відносять викинутого в море самотнього Одіссея назад в повсякденність, до звичайного життя і земної дружини Пенелопи ... якщо не брати до уваги, звичайно, восьмирічної життя з іншого дружиною, німфою Каліпсо, і ще однієї, більш короткої, затримки на острові прекрасної Навсікаі і її батька, звідки занурений в глибокий сон мандрівник по нічному морю - вже цілком і повністю підготовлений до майбутньої ролі турботливого чоловіка і батька - добирається, нарешті, до рідних берегів.

Примітна особливість цієї великої поеми про внутрішні поневіряння серед нічних вод полягає в тому, що мандрівник ніде не бажає залишитися назавжди. У країні лотофагов супутники Одіссея, покуштувавши солодких страв, позбулися мрій про будинок, але Одіссей силою посадив їх, що плачуть, на суду, прив'язав до лав і помчав геть. Навіть під час ідилічне життя на острові Каліпсо Одіссей частенько виходив один на берег і сумно дивився в бік батьківщини.

Джессі Уоткінс теж вдалося врешті-решт відрізнити себе, звичайної людини, від душевнохворого в психіатричній лікарні. Поворотним подією в подорож його античного прообразу було крах останнього корабля біля берегів острова Сонця, в найдальшої точки його шляху. У плаванні сучасного моряка переломним переживанням відзначає дальній межа подорожі, теж стало видовище сліпучого світла. Зіткнувшись з ним, Джессі Уоткінс зрозумів що, є не тільки переляканим божевільним на межі загибелі, але і темздравомислящім людиною, яким був недавно, будинки, до свого психічного догляду від звичайного життя. Ми вже знаємо, що порятунок прийшов коли він сів на краю ліжка, зчепив пальці і повторював звичне нормальне ім'я своєї особистості - поки не повернувся до неї, немов нирець, чия голова здалася з-під води.




 Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 3 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 4 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 5 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 6 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 7 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 8 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 9 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 10 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 11 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 12 сторінка |

© 2016-2022  um.co.ua - учбові матеріали та реферати