Головна

Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 13 сторінка

1.  1 сторінка
  2.  1 сторінка
  3.  1 сторінка
  4.  1 сторінка
  5.  1 сторінка
  6.  1 сторінка
  7.  1 сторінка

І через пару тижнів дійсно сталося дещо цікаве! Я витягнув з поштової скриньки пакет - від Джона Вейра Перрі, доктора 'медицини, Сан-Франциско - з відбитком його статті про шизофренію, опублікованій в 1962 році в «Анналах Академії наук Нью-Йорка» на свій подив, я незабаром з'ясував, що образи шизофренічно »фантазій в точності збігаються з символікою подорожі міфологічного персонажа, яку я ще в 1949 році описав в роботі« Тисячелікій герой ».

Моя книга спиралася на порівняльне вивчення всесвітніх міфологій і лише побіжно торкалася феноменологію снів, истерий, містичних видінь і всього такого іншого. Головним моїм завданням було виявлення загальних для всіх міфологій сюжетів і образів, але в той час я навіть не підозрював, до якої міри вони нагадують фантазії божевільних. На мій погляд, це були насамперед універсальні, архетипічні, що кореняться в психіці людини символічні сюжети, властиві всім традиційним мифологиям. Але тепер, завдяки статті доктора Перрі, я дізнався, що ті ж образи мимоволі народжуються в надламаний, понівеченому розумі наших сучасників, які страждають від повного шизофренічного розпаду особистості - такого стану, коли людина втрачає всякий зв'язок з навколишнім світом і життям суспільства і переживає нав'язливі фантазії , породжені його власним, відрізаним від усього зовнішнього розумом.

Коротенько загальна схема виглядає так: зазвичай шизофренік спочатку віддаляється від місцевого соціального порядку і контексту, потім починає довгий занурення в себе - можна сказати, звернення часу назад і догляд в глибини своєї душі; там відбувається ряд безладних зустрічей, похмурі, страхітливі переживання і, нарешті, - якщо бідоласі пощастить - зустрічі підбадьорливі, заспокійливі, які повертають рівновагу, після яких хворий пускається в дорогу назад до нормального життя, «нового народження». Але точно так само влаштовано і подорож міфологічного героя! У своїй книзі я виділив в ньому три етапи:

результат, посвята і повернення.

Герой наважується перейти зі звичайного світу в область надприродного дива; там він стикається з міфічними силами і здобуває рішучу перемогу; герой повертається з таємничого подорожі, володіючи силою, і обдаровує благодійністю своїх побратимів.

Так розвивається міф - і, як з'ясувалося, фантазії душевнохворих. Головна думка статті доктора Перрі зводилася до того, що в окремих випадках краще рішення - сприяти природному процесу розпаду і відродження особистості і не втручатися в розвиток психозу прийомами на кшталт шокової терапії, тобто дозволити шизофренії йти своєю чергою. Але якщо лікар має намір вдатися до такого підходу, йому слід розібратися в образній мові міфології. Він повинен добре розуміти уривчасті знаки і сигнали, що нагадують, що саме намагається висловити в прагненні до будь-якого щось контакту його пацієнт, повністю втратив раціонально спрямованого способу мислення і спілкування. З такої точки зору шизофренічний розкол тлумачиться як подорож всередину і назад в пошуках втраченого або втраченого, тобто заради відновлення життєво важливого рівноваги. Нехай же наш мандрівник вирушає в плавання! Так, він звалився за борт, наковтався води і, можливо, тоне - але, як в давній легенді про Гільгамеша, який пірнув на дно космічного океану за водорістю безсмертя, десь там, в морській безодні, криється зелений паросток життя. Так не будемо позбавляти подорожнього останньої надії і допоможемо йому пройти цю дорогу до кінця ...

Повернемося до лекцій. Поїздка до Каліфорнії стала для мене незабутньою. Бесіди з доктором Перрі і наші спільні виступи відкрили переді мною абсолютно нові горизонти; я все частіше замислювався над тим, як здорово було б донести до представників нашої неспокійної епохи матеріали про міфи, над якими я з більш-менш академічної, наукової строгістю і глибоким особистим захопленням працював всі ці роки, не маючи ні найменшого уявлення про методику передачі цих знань іншим людям.

Доктор Перрі і Майк Мерфі ознайомили мене з опублікованої в 1967 році в «Американському антрополога» статтею «Шамани і гостра шізофpeнuя» написаної доктором Джуліаном Сільверману з Національного Інституту душевного здоров'я. Там я знову знайшов багато копитних і безпосередньо пов'язаного з моїми власними дослідженнями і роздумами. У своїх роботах я вже зазначав, що у примітивних мисливських народів міфічна символіка і обряди церемоніальною життя засновані, головним чином, на психологічних переживаннях шаманів. Шаман - це людина (чоловік або жінка), вже в ранньому дитинстві переніс гострий психологічну кризу, який сьогодні назвали б психозом. Відчувши недобре, батьки зазвичай відразу посилають за старим шаманом, щоб той вилікував дитини, і часом досвідчений практик домагається успіху відповідними заходами - піснями і ритуалами. Як пояснює в своїй статті доктор Сильверман, «в первісних культурах, де до подібних зцілень від дивних криз ставляться з терпимістю, незвичайні переживання (шаманізм) найчастіше сприятливі для людини з пізнавальної та емоційної точки зору; вважається, що людина цей знайшов розширене свідомість ». З іншого боку, в такий раціональної культури, як наша, - або, знову користуючись визначеннями доктора Сильвермана, «в тій культурі, яка не пропонує співвідносних орієнтирів осягнення подібних кризових переживань, початкові страждання особистості (шизофреніка) зазвичай лише загострюються».

У зв'язку з цим я перекажу історію одного ескімоського шамана, з яким на початку 20-х років розмовляв великий датський вчений і мандрівник Кнуд Расмуссен. Цьому досліднику, між іншим, були притаманні вражаючі чуйність і чуйність, які робили його справжнім генієм спілкування і дозволяли знаходити спільну мову з усіма, кого він зустрічав в арктичній області Північної Америки на своєму довгому шляху від Гренландії до Аляски в ході П'ятої датської експедиції по Крайній північ (1921-1924 рр.).

Іг'югар'юк був шаманом ескімоського племені, що живе в тундрі на півночі Канади. В юності він постійно бачив незрозумілі сни, в яких з ним говорили дивні, невідомі істоти. Прокидаючись, він пам'ятав все так яскраво, що міг в точності описати рідні та знайомим, що йому снилося. Сім'я була стривожена, але зрозуміла, що відбувається, і викликала старого шамана по імені Пеканаок. Діагноз був поставлений швидко, і старий посадив хлопчика на вузенькі нарти, де той ледь уміщався. Посеред зими, непроникно темною і льодової арктичної вночі, шаман відволік хлопчика далеко в безлюдну засніжену пустелю і збудував там для нього крихітний сніговий будиночок, де ледь вистачало місця сидіти зі схрещеними ногами. Шаман не дозволив дитині ступати на сніг, переніс його в будиночок на руках і посадив на клапоть шкіра. Ні води, ні їжі він не залишив і велів хлопчикові думати тільки про Великий Дусі, який рано чи пізно прийде. Іг'югар'юк провів на самоті цілий місяць. Через п'ять днів старий відвідав його і приніс ковток теплої води. Знову він з'явився лише через два тижні - на цей раз вже не тільки з водою, але і з шматочком м'яса. Холоднеча і голод були такі жахливі, що Іг'югар'юк зізнавався Расмуссену: «Іноді я трошки вмирав». І весь цей час він думав, думав, думав про Великий Дусі - до тих пір, поки в кінці цього жорстокого випробування перед ним не постав дух-хранитель в образі жінки, яка, здавалося, парила в повітрі. Більше він ніколи її не бачив, але знав, що цей дух йому допомагає. Після цього старий шаман відвіз його додому, де хлопчикові довелося постити ще п'ять місяців. Як пояснив шаман своєму гостю з Данії, часті голодування - найкращий шлях до знань про сокровенне. «Є лише одна справжня мудрість, - сказав Іг'югар'юк, - і живе вона далеко від людей, в повній самоті. Отримати її можна тільки через страждання. Самотність і борошна - ось що відкриває шамана те, що невідомо іншим ».

Інший могутній шаман, з яким доктор Расмуссен познайомився в Номі, на Алясці, розповів про подібному зануренні в безмовність. Однак цього старого, якого звали Наягнек, довелося пережити труднощі у відносинах з жителями його села. Справа в тому, що терені це досить ризикована: якщо щось трапиться погане, в цьому найчастіше звинувачують саме шамана. Люди думають, ніби шамани займаються чаклунством. Загалом, щоб уберегтися, цей старий придумав кілька хитрих прийомів і міфічних «страшилок», залякують сусідів і огороджувальних від їх нападок.

Доктор Расмуссен швидко зрозумів, що «примари» Наягнека були, здебільшого, відвертими фальшивками, і запитав одного разу, чи вірить сам шаман в якихось духів. Відповідь була такою: «Так, є сила під назвою Шила. Її не можна описати навіть тисячею слів. Це дуже сильний дух, опора Всесвіту і погоди - взагалі всього, що є на землі. Він такий могутній, що говорить з людьми не звичайними словами, а мовою бур, снігопадів, злив, морських ураганів - всіх стихій, яких люди бояться. Але він може говорити і на мові Сонця, тихого моря або невинної малечі, які просто грають і нічого ще не тямлять в життя. У хороші часи Шиле нічого сказати людям. Він ховається в нескінченній порожнечі і залишається там, поки люди не роблять поганого і поважають свою їжу. Шилу ніхто не бачив. Він живе в такому дивному місці, що може бути тут, поруч, - і в той же час дуже далеко ».

Про що ж говорить Шила

«Він - життя і душа Всесвіту, -пояснює Наягнек. -його Самого побачити не можна, можна тільки почути його голос. Всі знають, що голос у нього ніжний, як у жінки. Він такий м'який і ласкавий, що не злякає і дитини. А говорить він ось що: "Не бійся Всесвіту" - Шила ерсінарсінівдлуге »l.

Врахуйте, це дуже простий люд - у всякому разі, з точки зору нашого рівня культури, освіти та цивілізованості в цілому. Проте їх мудрість, почерпнута з сокровенних куточків душі мало чим відрізняється від того, що говорили найповажніші містики. У словах шаманів відчувається глибока, загальнолюдська мудрість, з якою не так вже й часто стикаєшся в звичному раціональному мисленні.

У своїй статті про шаманізм доктор Сильверман виділив два принципово різних види шизофренії. Один він назвав «власне шизофренією», а інший - «на шизофренію параноїдальною». Тільки в першому виді виявляються подібності з тим, що я називаю «шаманським кризою». Характерною рисою «власне шизофренії» є відстороненість від сприйняття зовнішнього світу. Сфера турбот і уваги різко звужується, об'єктивний світ відступає на задній план, і людини захльостують вторгаються з несвідомого образи. З іншого боку, при «параноїдальною шизофренії» хворий залишається уважним і навіть надмірно чутливим до навколишнього світу і зовнішніх подій; при цьому, однак, він тлумачить все навколо з позиції власних фантазій і страхів: його не залишає відчуття навислої небезпеки. Загроза, зрозуміло, виходить тільки зсередини, але хворий переносить її зовні, уявляючи, ніби весь світ налаштований проти нього. Це, як стверджує доктор Сильверман, зовсім не та шизофренія, яка веде до схожих з шаманськими внутрішніх переживань. «Таке враження, - пояснює він, - що параноїдальний шизофренік, будучи не в силах ні осягнути, ні винести жорстокий кошмар свого внутрішнього світу, скоріше переносить увагу на світ зовнішній. У подібних випадках "вольового" дозволу внутрішньої кризи людина пажа не намагається навести порядок у своїй душі - або просто не в силах це зробити ». Іншими словами, душевнохворий перебуває головним чином у сфері проекцій власного несвідомого.

Протилежний тип психотика - воістину жалюгідне видовище: він немов провалився в глибоку кишить зміями яму. Всі його увагу, все існування - там, в битві не на життя, а на смерть, з жахливими породженнями неприборканих психічних енергій. Але тим же самим, судячи з усього, зайнятий в ході свого візіонерського подорожі і кандидат в шамани. Виникає природне запитання: в чому різниця між становищем «власне шизофреніка» і занурився в транс шамана? Відповідь проста: шаман не цурається місцевого суспільного укладу і його проявів. Взагалі кажучи, саме завдяки їм він і повертається назад, до раціонального свідомості. Більше того, після повернення він найчастіше усвідомлює, що внутрішні, глибоко особисті переживання підтверджують і зміцнюють успадковані шаманом соціальні правила, надають їм свіжість, оскільки символіка індивідуальних сновидінь збігається з подібним поруч всій його культури. На противагу цьому, сучасний психотика відчуває корінний душевний надлом і повністю втрачає дієвий зв'язок з образним поруч своєї культури. В даному випадку встановилася символіка не робить ніякої підтримки бідоласі-шизофреніка, блукає серед страшних плодів його власного, але зовсім далекого йому уяви. Що стосується первісного шамана, то його зовнішня і внутрішня життя перебувають в повній згоді.

Так ось, як я вже говорив - так ви і самі здогадуєтеся, -поездка в Каліфорнії виявилася для мене надзвичайно цікавою. Події розгорталися так, немов були підлаштовані якимось духом-помічником. Коли я повернувся в Нью-Йорк, провідний психіатр нашого засмикані міста, доктор Мортімер Остоу, запросив мене взяти участь в обговоренні доповіді, який він збирався представити на зборах Товариства Підліткової психіатрії. Як з'ясувалося, доктор Остоу вивчав помічені їм загальні риси, що об'єднують «механізми» (це слово застосовував сам Остоу) шизофренії, містицизму, переживань під впливом ЛСД і «антиморальними» сучасної молоді - агресивні антисоціальні настрою, які в наш час все помітніше проявляються в думках і вчинках значної і чи мешканців студентських містечок та їх наставників. Це запрошення теж стало знаменною і відкрило нову область, де могли б стати в нагоді мої дослідження міфології, - зокрема, ту сферу що зачіпала мене особисто як викладача.

На цей раз я дізнався, що занурення в себе під впливом ЛСД можна порівняти з власне шизофренією, а «антиморальними» нинішньої молоді - з шизофренією параноїдальною. Для багатьох підлітків відчуття загрози з боку будь-якого органу так званого «істеблішменту» (попросту кажучи, сучасної цивілізації) - зовсім не удавання і удавана бравада, а справжнє стан душі. Розрив відносин абсолютно реальний, і все, що молодь губить і руйнує в зовнішньому світі, насправді відображає її внутрішні страхи. Більше того, багато підлітків не в силах навіть вступати в спілкування: будь-яка їхня думка настільки заряджена почуттями, що в раціональної мови відповідних слів не підібрати. На диво багато молодих людей не в змозі сформулювати найпростіше оповідної пропозицію; фраза раз у раз переривається безглуздими і непотрібними вигуками на кшталт «ну», «типу», і в підсумку відчайдушне прагнення досягти розуміння обмежується мовою жестів і переповненим емоціями мовчанням. Коли маєш з ними справу, виникає часом враження, що це справжня божевільня, тільки без забору. Проте ліки від подібних недуг слід шукати, всупереч твердженням багатьох політиків і засобів інформації, в області психіатрії, а не соціології.

Набагато цікавіше - в усякому разі, особисто для мене - феномен ЛСД. Його застосування призводить до навмисно викликається шизофренії, яка передбачає швидкий і мимовільний повернення до попереднього стану (що відбувається, між іншим, далеко не завжди). Йога теж є навмисну ??шизофренію: людина відстороняється від світу і йде в себе, а спектр пережитих при цьому видінь практично збігається з тими, що бувають при психозах. У чому ж різниця між психотичними або ЛСД-переживаннями - і містичними, йогичеськіх? Немає сумнівів, що всі вони ведуть в одні і ті ж безодні бездонного моря душі. У багатьох випадках подібні і зустрічаються символічні фігури (про них ми докладніше поговоримо чутьпозже). І все ж різниця є. Говорячи простою мовою, це різниця між досвідченими нирцями і тими, хто не вміє плавати. Містик, який наділений вродженими талантами і крок за кроком виконує вказівки наставника, входить в воду поступово і впевнений в своїх силах. З іншого боку, якщо в воду впаде або навмисне стрибне шизофренік - людина непідготовлений, позбавлений дару і не отримав потрібних рад, - він почне тонути. Чи можна його врятувати? Вхопиться він за кинуту мотузку?

Але давайте спочатку запитаємо, що представляє собою водойму, де він борсається. Вже було сказано: це те ж саме, що і океан містичного досвіду. Але які особливості і властивості цього океану? Що потрібно, щоб навчитися в ньому плавати?

Це океан загальних міфологічних архетипів. Вивчаючи міфологію, я все своє життя працюю з такими архетипами і можу стверджувати, що вони дійсно існують і однакові для всіх народів. Звичайно, в різних традиціях виглядають вони по-своєму: досить порівняти, наприклад, буддійські храми, середньовічні собори, шумерські зіккурати і піраміди майя. У кожному куточку світу образи божеств набувають особливі риси, які залежать від місцевої флори і фауни, географії та вигляду раси. Міфи і обряди отримують різні тлумачення і раціональні програми, що підтверджують і зберігаючі звичаї місцевої громади. І все ж архетипічні форми і ідеї залишаються по суті своїй однаковими, а часом і разюче схожими зовні. Але що це таке? Що вони собою являють?

Найкраще зрозумів їх, точніше всіх описав і пояснив психолог Карл Юнг. Він назвав це явище «архетипами колективного несвідомого», тобто соотнес з тими структурами психіки, що не породжуються особистими переживаннями, а притаманні людству в цілому. На думку Юнга, донний шар психіки складається з проявів системи інстинктів нашого виду, що мають свої корені в пристрій людського тіла, нервової системи і дивного мозку. Поведінка всіх тварин інстинктивно. Звичайно, вони можуть надходити по-різному в залежності від обставин і засвоєних знань, але кожен вид поводиться по-своєму, відповідно до свого «єству». Порівняйте, наприклад, наскільки по-різному входять в кімнату кішка і собака. Кожна особина підпорядковується спонукань, властивим її виду; в кінцевому рахунку саме такі особливості і задають образ її життя. Багато в чому зумовлено і "зведення людини. У нього є як особиста біографія, так і вроджена біологія - саме її висловлюють« архетипи несвідомого »з іншого боку. Юнг відрізняє їх від так званого« індивідуально несвідомого »: пригнічених особистих спогадів, дитячих потрясінь, страхів і розчарувань, яким приділяє особливу увагу школа Фрейда. «Колективні архетипи» біологічно і є загальними для всього нашого виду, а «індивідуальні» - біографічність обумовлені соціально і унікальні для кожної людини. Велика частина сновидінь і повсякденних турбот визначається, звичайно, саме особистим життям , але шизофренія змушує зануритися в «колективне», і тому її символіка пов'язана, головним чином, з міфічними архетипами.

Повернемося до сили інстинкту. В одному з чудових диснеївських фільмів про природу показували, як морські черепахи відкладають яйця в піску, метрах в десяти від води. Через якийсь час з піску вибирається безліч новонароджених черепашок розмірами не більше п'ятицентовика. І все без роздумів тут же направляються до води. Ніяких блукань, ніяких проб і помилок. Ніхто не сумнівається: «Куди б мені для початку піти?» Всі черепашки рушили в правильному напрямку, жодна з них не заповзла в кущі і не кидалася на всі боки з думками: «Я гідна кращого!» Ні, правда! Вони попрямували прямо туди, куди і слід було. І мати їх - мати-черепаха або Мати-Природа - прекрасно знала, що так станеться. Тим часом зграї чайок вже крикливо ділилися один з одним цією новиною і пікіруючими бомбардувальниками носилися над «п'ятицентовика», прокладати собі шлях до води. Черепашки теж добре знали, що так воно і буде, і тому поспішали з усіх своїх крихітних ніг - а лапки ці, між іншим, вже вміли відштовхуватися від піску, і вчити їх цьому не було потреби. Лапи черепашок самі знали, що їм робити, а маленькі очі розуміли, що поспішати слід саме до тієї блакиті, яку вони перед собою бачать. Завдяки такій чудово налагодженій системі флотилія мініатюрних танкерів незграбно, але неухильно рухалася до моря. А потім ... Чесно кажучи, дивлячись на цих маляток, здавалося, що великі океанські хвилі їх, мабуть, до смерті налякають. Але не тут-то було! Черепашки сміливо входили в воду - зрозуміло, тому, що вже вміли плавати. І, як тільки вони опинилися у воді, до них тут же кинулася риба. Життя --жестокая штука!

Цікаво, а ті, хто твердить про повернення до природи, самі-то розуміє, чим це загрожує?

Але я наведу ще один вражаючий приклад непогрішною правоти інстинкту. Мова знову піде про новонароджених - на цей раз про виводку щойно вилупилися курчат (у декого з них на хвостику ще видно осколки шкаралупи). Якщо над виводком пролітає яструб, курчата метушливо сховаються хто куди, а якщо голуб, жоден з них не стривожиться. Звідки їм відома різниця? Хто або, точніше, що приймає рішення про необхідність таких жорстких схем? Вчені одного разу проводили досліди: над виводком пролітав на дроті дерев'яний муляж яструба - і курчата кидалися врозтіч. Але якщо імітація рухалася задом наперед, пташки нітрохи не хвилювалися.

І готовність відгукуватися на особливі збудники, і відпрацьовані схеми поведінки в подібних випадках успадковуються разом з фізіологією виду. Це невід'ємна частина центральної нервової системи, що іменується «вродженими вивільняють механізмами» (ВВМ). Зрозуміло, такі механізми є і у виду homosapiens.

Саме це називають інстинктами. Тим, хто як і раніше сумнівається в керівній силі і мудрості чистого інстинкту, досить відкрити будь-який підручник біології та ознайомитися з життєвим циклом паразитів. Прочитаєш, наприклад, про збудника сказу - і задашься питанням про те, чи гідна людина ставати притулком для подібного дива. Паразит точно знає, що робити, куди прямувати і де саме нанести удар по нервовій системі. Йому відомо, як дістатися до уразливому місцю і перетворити вища, як прийнято вважати, творіння Господа на жалюгідного раба, люто прагне когось покусати, щоб вірус потрапив в кров чергової жертви і, знову діставшись До слинних залоз, продовжив своє існування.

Таким чином, у кожної людини є вбудована система інстинктів, без яких він не зміг би навіть народитися. З іншого боку, кожного з нас виховують в певній культурній системі. Особливістю людини, що відрізняє його від всіх інших представників царства тварин, є те, що він, як говорилося на початку третього розділу, народжується років на дванадцять раніше терміну. Звичайно, рідкісна мати побажала б змінити такий стан справ, і все ж воно завдає чимало клопоту. Людське дитинча позбавлений і самостійності новонароджених черепашок розміром з п'ятицентовика, і розумності курчати з прилиплим до хвостику осколком шкаралупи. Немовля homosopiens абсолютно не здатний подбати про себе і приречений на дюжину років залежно від батьків. За цей дванадцятирічний термін нас перетворюють у людини: ми вчимося ходити, як люди, говорити, мислити і міркувати в поняттях місцевого словника.

Нас вчать позитивно відгукуватися на одні сигнали, негативно - на інші, причому більша частина цих сигналів має штучне походження і породжена все тим же суспільним устроєм Це соціальні сигнали, але спонукання, ними викликаються і керовані, ставляться до природи, біології, інстинкту. Внаслідок цього будь-яка міфологія являє собою упорядковану сукупність затверджених культурою вивільняє знаків, де природні і соціальні обмеження так тісно переплетені, що в багатьох випадках відрізнити одне від іншого просто неможливо. Подібні «культурні» сигнали викликають в нервовій системі людини обумовлені суспільством ВВМ - точно так само як знакові природні подразники збуджують в тварин закладені природою рефлекси.

Я визначив дієвий міфологічний символ як «знак, що пробуджує енергію і задає їй напрямок». Доктор Перрі називав ті ж сигнали «афективними образами», чиє повідомлення адресується не мозку, зайнятому тлумаченням, а безпосередньо нервах, залозам, крові і симпатичної нервової системи. Однак ці сигнали все-таки проходять через мозок, і розвиненою розум може їх затримати, спотворити і, отже, смерть заподіяти. У подібних випадках знаки діють вже не так, як повинні: успадкована міфологія спотворюється, а її керівна значимість втрачається або тлумачиться невірно. Гірше того, людині доводиться часом відгукуватися на ряд сигналів, яких в загальному оточенні зовсім немає, як трапляється, наприклад, з дітьми, вихованими в вузькому колі сект певного штибу, які не поділяють - а іноді навіть зневажають і засуджують - культурні форми решти цивілізації. Опинившись у великій соціальній сфері, така людина ніколи не відчуває себе як вдома, і в поведінці його нерідко прозирає легка параноїдальність. Стикаючись з загальноприйнятими стимулами, він не бачить в них відповідного змісту, не відчуває належної хвилювання, не відчуває передбачуваного порушення. Навпаки, його тягне повернутися до звичних радощів обмеженою - і, зрозуміло »обмежує - життя секти, сім'ї, громади або резервації. У більш широкому соціальному середовищі він втрачає орієнтири і часом навіть стає небезпечним.

Мені здається, що ці міркування окреслюють вирішальну проблему, яку повинні ясно усвідомлювати батьки: малюкам слід вселяти сигнали, які налаштовують на світ, де їм доведеться жити, а не віддаляють від нього, - якщо, звичайно, сім'я не страждає нав'язливим бажанням передати своїм нащадкам власну параною. На щастя, розважливі батьки частіше мріють виховати і фізично, і душевно здорової дитини, пристосованого до настроїв своєї культури досить добре, щоб вміти раціонально осмислювати цінності суспільства і творчо звертатися з його прогресивними, цілющими і плідними складовими.

Таким чином, вирішальна проблема людини зводиться до необхідності зрозуміти, що міфологія сукупність знакових сигналів і афективних образів, що будять і направляючих енергію, - передана нашому потомству, повинна нести вказуючі послання, які допоможуть дітям повнокровно вливатися в середу, де їм судилося жити. Ця міфологія повинна належати дня сьогоднішнього, а не давно минулу епоху, жаданого майбутнього або, гірше за все, якийсь вічно невдоволеної, перебірливої ??секті з її дивними примхами. Я називаю цю проблему вирішує, тому що нехтування нею заводить потерпілого в ті землі, які в міфології іменуються «безплідними». Бідолаха не вміє говорити зі світом, а світ не в силах порозумітися з ним: між ними - прірва, і особистість, яка виявилася в безвихідному становищі, йде прямо до психотическому зриву, який перетворить її або в власне шизофреніка, замкненого в оббитих повстю палаті, або в параноїка, вигукує свої заклики на волі, в божевільні без забору.

Перш ніж перейти до опису загального розвитку, або історії, такого зриву - назвемо це сходження і наступне повернення «подорожжю в себе», - я хотів би сказати ще пару слів про функції, зазвичай виконуваних нормально діючої міфологією. На мою думку, їх чотири.

Першу я вважаю за краще називати містичної. Її завдання полягає в тому, щоб пробудити і зберегти в кожній особистості почуття благоговіння й вдячності стосовно загадкової природу Всесвіту. Йдеться зовсім не про страх; навпаки, людині слід усвідомлювати себе часткою цієї таємниці, адже загадка загального буття криється в глибинах його душі. Саме це почув старий знахар з Аляски голосі Шили, душі Всесвіту: «Не бійся!» Ми вже переконалися що життя, на наш тимчасовий погляд, важка - жорстока, жахлива, жахлива. До таких висновків приходить і розум, а екзистенціалісти-французи в подібних випадках вигукують: «Абсурд!» Цікаво відзначити що, французи настільки заворожені Декартом, що вважають абсурдом будь-яке явище, що не вміщається в прямокутну систему координат. Хто або що, питається, абсурдно, якщо «судження» такого роду претендують на статус філософії?

Друга функція живої міфології - описувати картину Всесвіту в згоді з науковими знаннями епохи і середовищем існування народу. На жаль, зараз всі великі релігії пропонують схеми світобудови, яким щонайменше дві тисячі років, чого вже більш ніж достатньо для дуже серйозного відриву від дійсності. Без сумніву, саме цим передусім пояснюється, чому церкви втрачають прихожан в наш час, час відчайдушних релігійних пошуків. Біда в тому, що вони пропонують пастви знайти заспокоєння в будь-коли існувала колись, неможливою в майбутньому і вже точно не спостерігається тепер панорамі світоустрою. Подібні міфологічні приманки є вірний рецепт шизофренії - щонайменше, легкої її форми.

Третє завдання дієвої міфології - підтверджувати, підтримувати і вселяти норми певного морального укладу, а саме моральні принципи того суспільства, де має бути провести життя людині.

Четверта функція полягає в тому, щоб допомогти особистості крок за кроком, зберігаючи здоров'я, силу і гармонію духу, пройти весь доступний для огляду шлях наповненою сенсом життя.

Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 2 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 3 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 4 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 5 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 6 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 7 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 8 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 9 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 10 сторінка |  Лекція: Оформлення тексту. Абзаци. 11 сторінка |

© um.co.ua - учбові матеріали та реферати